Úterý 19. březen 2024 15:02
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
XTB trading konference 2024

Šéfové 80 korporací chtějí řešení deficitu a daní

26.10.2012 07:24  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Tradingové analýzy a zprávy   Tisk

Šéfové 80 amerických korporací se obrátili na Kongres s výzvou, aby řešil vysoké rozpočtové deficity země. Zákonodárci by podle nich měli osekat výdaje státního rozpočtu, ale i zvýšit daně kvůli příjmové stránce. Podle nich je to jediné rozumné řešení současných fiskálních problémů Spojených států. Na své webové stránce o tom informoval deník The Wall Street Journal.

Upozornil přitom na skutečnost, že výzva se značně odlišuje od podobných apelů, které firmy adresují Washingtonu. Nevyhýbá se totiž citlivé otázce zvýšení daní. Podle šéfů firem, kteří ji podepsali, je ale takový krok nevyhnutelný. "Nelze to řešit jinak, i když počítáte milionem různých způsobů," říká například šéf třetí největší americké pojišťovny Aetna Mark Bertolini. "Tento problém nelze vyřešit jen vyššími daněmi, ani pouze osekáním výdajů," dodal.

The Wall Street Journal připomíná, že rozdíly v názoru na řešení vysokých deficitů rozpočtu Spojených států zásadně odlišují demokratického prezidentského kandidáta Baracka Obamu a jeho republikánského vyzyvatele Mitta Romneyho. Zatímco současný prezident je pro zvýšení daní nejbohatším Američanům, jeho soupeř je proti růstu daní. Zároveň ale chce odstranit mnoho daňových výjimek, a tak zvýšit příjmy státního rozpočtu.

Šéfové 80 firem nepodpořili žádný z těchto návrhů. Místo toho volají po daňové reformě, která by odstranila výjimky, úlevy a skuliny v daňových zákonech. Zároveň chtějí, aby na každé tři ušetřené dolary připadal jeden dolar vyšších daní. Podle nich je to efektivní rámec, který by pomohl vyřešit deficity, jež vnímají jako hrozbu blahobytu i bezpečnosti Spojených států.

Signatáři výzvy přitom upozorňují, že odmítají zvyšování daní, které by nedoprovázely rozpočtové škrty. "Pokud by někdo chtěl tvrdit, že pouze chceme zvýšit příjmy rozpočtu, aby mohly vzrůst jeho výdaje, tak říkáme, že to není pravda," uvedl Bertolini.

Spojené státy se již delší dobu potýkají s vysokými rozpočtovými schodky, které zvyšují zadlužení země. Poslední přebytek zaznamenaly ve fiskálním roce 2001, od roku 1940 přitom byl teprve dvanáctý. Za čtyřleté vlády prezidenta Obamy schodky pravidelně překračovaly bilion dolarů. Státní dluh letos překročil 16 bilionů dolarů.

Zdroj: The Wall Street Journal, ČRK, Reuters

Sdílení článku: 
   

 

Čtěte více

  • Šéf OECD kritizuje dluhovou dohodu USA
    Dohoda, která tento týden odvrátila riziko platební neschopnosti Spojených států, nenabízí žádné...
  • Šéf OECD varoval před protekcionismem
    Generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría varoval před protekcionismem v mezinárodním obchodě a vyzval k posílení mezinárodní spolupráce. "Otevřené trhy zůstávají zárukou růstu a blahobytu," řekl Gurría agentuře DPA před dnešní schůzkou německé kancléřky Angely Merkelové s vrcholnými představiteli světových finančních a hospodářských organizací.
  • Šéf OpenAI spustil projekt kryptoměny Worldcoin, potřeba je sken duhovky
    Generální ředitel společnosti OpenAI Sam Altman spustil projekt kryptoměny Worldcoin. Přístupový účet nazvaný World ID může zájemce získat pouze po registraci a následném ověření skenem své oční duhovky. Firma tak chce pohlídat, že členy budou jen skuteční lidé, uvedla dnes agentura Reuters.
  • Šéf OSN odsoudil postoj bohatých zemí k chudým státům, zmínil vysoké úroky
    Generální tajemník OSN António Guterres kritizoval bohaté země světa a také velké energetické podniky za to, že podle něj škrtí chudé státy dravými úrokovými sazbami a vysokými cenami pohonných hmot. Guterres to dnes řekl v Dauhá na summitu lídrů nejméně rozvinutých zemí, informovala agentura AFP.
  • Šéfové amerických podniků se obávají recese
    Šéfové amerických podniků se začínají obávat recese. Strach z propadu ekonomiky se dostal na první příčku mezi obavami, jež ředitelé nejčastěji zmiňují při hodnocení vyhlídek na letošní rok. Ukázal to průzkum společnosti Conference Board, na který se dnes odvolává list The Wall Street Journal (WSJ). Před rokem byly obavy z recese až na třetím místě, pokud jde o šéfy amerických firem, ale celkově už na prvním, pokud jde o ředitele firem ve světě.
  • Šéfové britských firem se obávají dopadů nového lockdownu
    Šéfové britských firem se obávají, že druhá plošná uzávěra v Anglii bude mít na podnikání výrazně horší dopady než na jaře. Potenciální škody budou podle nich obrovské, řada firem už si nemůže dovolit přerušit činnost. Poukazují rovněž na rychlý růst zadlužení a také na to, že jak lidé přicházejí o práci a nevidí perspektivu, zhoršuje se i jejich duševní zdraví. Vláda o plošné uzávěře pro Anglii rozhodla v sobotu, platit má měsíc. Není ale vyloučeno, že platnost nařízení se podle situace prodlouží.
  • Šéfové diplomacií USA a Číny mluvili o vzájemných vztazích
    Americký ministr zahraničí Rex Tillerson včera jednal s nejvyšším čínským diplomatem. Hospodářské vztahy mezi oběma velmocemi označili za vzájemně prospěšné, které je ale třeba zlepšovat a udržovat. Tillerson a čínský státní tajemník Jang Ťie-čch' na schůzce ve Washingtonu potvrdili důležitost společných "pravidelných schůzek na vysoké úrovni" a hovořili také o problematice severokorejského jaderného programu, sdělil mluvčí ministerstva.
  • Šéfové MMF a SB varují před rostoucím rizikem globální recese
    Riziko, že globální ekonomika sklouzne do recese, se zvyšuje, protože rychlejší inflace nutí centrální banky zvyšovat úrokové sazby, což zpomaluje růst. Řekli to ve společném rozhovoru prezident Světové banky David Malpass a výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová na začátku výročního zasedání obou institucí.
  • Šéfové MMF a SB vyzvali Čínu a USA, aby se řídily pravidly
    Šéfové Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB) vyzvali Čínu a Spojené státy, aby se řídily obchodními pravidly. Prezident SB Jim Yong Kim a ředitelka MMF Christine Lagardeová to řekli na podzimním zasedání obou organizací, které se letos koná na indonéském ostrově Bali. USA a Čína letos začaly zavádět cla, což je podle MMF jeden z důvodů, proč bylo nutné zhoršit výhled růstu globální ekonomiky.
  • Šéfové největších britských firem si loni vydělali méně
    Výkonný ředitel firmy zařazené do londýnského akciového indexu FTSE 100 si loni v průměru vydělal 3,46 milionu liber (97,6 milionu Kč), což je proti předchozímu roku pokles o 13 procent. Ukázal to průzkum organizace Chartered Institute of Personnel Development (CIPD). Šéf podniku z uvedeného indexu si v průměru vydělal 117krát víc než řadový zaměstnanec.
  • Šéf Pfizeru v den zveřejnění údajů o vakcíně prodal balík akcií
    Šéf americké farmaceutické společnosti Pfizer Albert Bourla v pondělí prodal akcie firmy v hodnotě 5,56 milionu dolarů (125 milionů Kč). Prodej se uskutečnil ve stejný den, kdy firma zveřejnila příznivé údaje o experimentální vakcíně proti covidu-19 a kdy cena jejích akcií vzrostla až o 15 procent. Informovaly o tom agentura Reuters a server CNBC.
  • Šéf polské centrální banky doufá, že letos bude moci začít snižovat úroky
    Guvernér polské centrální banky Adam Glapiński doufá, že v Polsku bude možné už v letošním roce zahájit snižování úrokových sazeb. Glapiński to řekl v rozhovoru s polským týdeníkem Gazeta Polska. Dodal nicméně, že termín prvního snížení úrokových sazeb bude záviset na rychlosti poklesu inflace.
  • Šéf polské centrální banky nevylučuje další snížení úroků
    Polská centrální banka by mohla v prvním čtvrtletí příštího roku přikročit k dalšímu snížení úrokových sazeb, aby podpořila ekonomiku v době pandemie covidu-19. Na oficiálním twitterovém účtu banky to napsal její guvernér Adam Glapiński. Většina ekonomů přitom dosud předpokládala, že úroky zůstanou minimálně do konce příštího roku beze změny, upozornila agentura Reuters.
  • Šéf polské centrální banky varoval před růstem inflace kvůli válce na Ukrajině
    Šéf polské centrální banky Adam Glapiński dnes varoval před růstem inflace v důsledku války na Ukrajině. Upozornil, že inflační tlaky spojené s rusko-ukrajinským konfliktem stály za středečním zvýšením úrokových sazeb v Polsku. Zároveň ale ujistil, že nehrozí nebezpečí, že zvyšování úrokových sazeb způsobí stagnaci polské ekonomiky.
  • Šéf Robinhoodu se omluvil za omezení nákupu některých akcií
    Šéf americké makléřské společnosti Robinhood Vlad Tenev se omluvil zákazníkům za to, že platforma minulý měsíc zablokovala nákup některých akcií. Před sněmovním výborem pro finanční služby amerického Kongresu vypovídali kromě Teneva také například manažeři hedgeových fondů, šéf společnosti Reddit či podporovatel a organizátor koordinovaných nákupů akcií GameStop. Prudké výkyvy cen některých akcií po koordinovaném postupu drobných investorů v lednu způsobily značné ztráty některým velkým investičním fondům, a vyvolaly otázky ohledně přísnější regulace trhu.
  • Šéf Rosněfti: Volby v USA vytvářejí nejistotu na trhu s energiemi
    Vývoj v americkém odvětví ropy je kvůli nadcházejícím prezidentským volbám v USA na křižovatce, což vytváří...
  • Šéf ruské banky VTB předpovídá konec dominance amerického dolaru
    Konec dominance amerického dolaru se blíží, protože čínský jüan je na vzestupu a řada zemí vidí rizika v souvislosti s neúspěšnou snahou Západu dostat Rusko na kolena kvůli Ukrajině. V rozhovoru s agenturou Reuters to řekl šéf druhé největší ruské banky VTB Andrej Kostin, který patří mezi nejmocnější bankéře v Rusku.
  • Šéf ruské sněmovny: Západní firmy v Rusku při odchodu zanechaly miliardy dolarů
    Západní společnosti, které ohlásily odchod z Ruska, přišly o více než 103 miliard dolarů (asi 2,3 bilionu Kč). Uvedl to dnes předseda dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin. Podle agentury Interfax tak učinil v reakci na přijetí dalšího, v pořadí už dvanáctého balíku sankcí, který přijala Evropská unie ve snaze přimět Rusko, aby ukončilo agresi proti Ukrajině.
  • Šéf řeckého fondu HFSF rezignoval
    Šéf řeckého fondu pro záchranu bank HFSF Christos Sklavunis rezignoval. Je to již třetí změna ve vysokém...
  • Šéf řecké opozice se pokusí sestavit vládu
    Řecký prezident Prokopis Pavlopulos se má dnes ráno setkat s vůdcem opoziční strany Nová demokracie...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple pivot points