Úterý 19. březen 2024 05:00
reklama
CapXmaster
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Dukascopy new

Teorie aukce – Order Flow

Napsal:   Sekce: Teorie aukce

V minulých článcích o teorii aukce jsem se zmínil o hlavních tržních veličinách, za které se obecně považuje čas, cena a objem objednávek. Právě objem objednávek je pro teorii aukce naprosto stěžejní. Objem můžeme analyzovat například v objemových profilech, jako indikátor nebo v mikro pohledu pomocí analýzy toků příkazů neboli Order Flow. Právě tomuto tématu je věnován dnešní článek.


Co je to Order Flow?

Analýza Order Flow neboli analýza toku příkazů se zabývá fungováním a účelem trhu na té nejfundamentálnější úrovni, tedy analýzou jednotlivých objednávek, které se obchodování účastní. Pohled na jednotlivé objednávky v trhu přináší velmi důležité informace, avšak na první pohled může být Order Flow matoucí.

Co je k analýze Order Flow potřeba?

Vzhledem k tomu, že základem Order Flow jsou kvalitní informace o tržních objednávkách, můžeme tuto analýzu praktikovat pouze na centralizovaných trzích prostřednictvím pokročilých obchodních platforem. Burzovní data a obchodní platformy jsou placené, což je nevýhoda oproti nejrozšířenější platformě MT4, která je zdarma. Prostřednictvím MT4 tedy nedokážeme analýzu toků příkazů provést z toho důvodu, že obchodování probíhá přes tzv. CFD.

Typy tržních příkazů

Než můžeme vůbec začít hovořit o Order Flow, je potřeba si ujasnit, jaké všechny typy tržních příkazů máme a jak se různé příkazy chovají. Obecně využíváme k obchodování celkem 3 typy tržních příkazů.

Prvním typem jsou příkazy market, kterými obchodníci otevírají své pozice okamžitě za aktuální cenu. Nákupy za cenu ask a prodeje za cenu bid. Pokud obchodník vstupuje tímto příkazem, je považován za agresivního obchodníka, protože akceptuje o jeden tick horší cenu než je cena aktuální. Je vhodné uvést, že bez market příkazů by se trh nehýbal a cena by se neměnila.

Druhým typem příkazů jsou tzv. limitní příkazy. Takovým příkazem obchodník přesně stanoví cenu, za kterou chce realizovat obchodní pozici. Z logiky obchodování se nákupní příkazy umísťují pod cenu a prodejní příkazy nad cenu.

Posledním typem příkazů jsou tzv. stop příkazy. Tyto příkazy jsou zvláštní tím, že při dosažení ceny stop příkazu, se tento příkaz mění na market příkaz. Je tedy realizován za aktuální cenu na trhu. Pokud dojde v moment vyplnění stop příkazu ke změně ceny, je možné, že je příkaz uzavřen za jinou než původně uvedenou cenu, proto dochází ke skluzům v stop loss příkazech. V DOMu jsou stop příkazy zobrazeny ve stejném sloupci jako limitní příkazy a jejich odlišení není technicky možné. Obchodník časem dokáže rozlišit cenové úrovně, kde by se mohli stop příkazy vyskytovat.

Jak lze objednávky v trhu zobrazit?

Objemy objednávek a jednotlivé objednávky na různých cenových hladinách lze zobrazit pomocí DOMu (Depth of Market). Tok příkazů a jejich umístění na jednotlivé ceně lze sledovat v okně Time & Sales. Numbers bary – Footprint graf slouží k historickému zobrazení dění Time & Sales.

Depth of Market - Hloubka trhu


Nákupní limitní příkazy jsou zobrazeny v zeleném sloupci a limitní prodejní příkazy v šedivém sloupci. Řádek úplně vpravo ukazuje velikost poslední pozice, která dorazila na burzu. Světle šedivý řádek označující cenu 10045 značí aktuální cenu. Nákupní limitní příkazy jsou zobrazeny pod cenou. Je logické, že pokud chceme něco výhodně koupit, tak umístíme náš příkaz na nižší než aktuální cenu. Prodejní limitní příkazy jsou zobrazeny nad cenou, protože pokud chceme něco výhodně prodat, je vhodné umístit náš příkaz na cenu vyšší než je cena aktuální.

Na ceně 10044.5 vidíme tři limitní příkazy na nákup. V případě, že by někdo prodal agresivně jeden kontrakt a nic jiného by se nezměnilo, tak by se na ceně 10044.5 změnilo číslo z 3 na 2. Agresivní prodej či nákup označuje vstup do trhu příkazem market, který akceptuje v případě futures o jeden tick horší cenu, než je cena aktuální. V případě forexu dostaneme horší cenu o velikost spreadu. Bez obchodníků vstupujících za market by se trh nehýbal a zůstal by na jedné ceně. V případě agresivního nákupu 6 kontraktů by cena vyskočila na 10046.5 a na ceně 10047 by se změnilo číslo 2 na 1.

Po porovnání DOMu DAXu a S&P 500 je zřejmé, že k pohybu ceny na DAXu je zapotřebí daleko méně agresivních kupců nebo prodejců. Z tohoto důvodu je DAX daleko více volatilní než zmíněné S&P 500.

Time & Sales

Time & Sales je okno, ve kterém nám proudí veškeré realizované objednávky. Tyto objednávky jsou seřazeny chronologicky v čase tak, jak byly do trhu umístěny. Time & Sales v platformě NinjaTrader vypadá například takto. Integrované Time and Sales je i v DOMu, kde se zobrazuje poslední hodnota nebo akumulace posledních hodnot.



Numbers bary – Footprint

Numbers bary slouží ke grafickému a historickému znázornění událostí v Time & Sales. Například na ceně 1879.25 bylo zobchodováno 1241 nákupních kontraktů za market a 1418 prodejních kontraktů za market. Je naprosto klíčové si uvědomit, že i přes to, že na dané ceně bylo více agresivních prodejců, tak výsledný počet kontraktů na každé ceně je vždy stejný! Nikdy není v trhu více kupců nebo prodejců! Pouze více agresivnějších kupců nebo prodejců. Trh se pohne pouze a jedině, jestliže do trhu dorazí alespoň o jeden kontrakt zobchodovaný za market více než je připravených limitních příkazů.



Shrnutí dnešního článku

V dnešním článku jsem rychle uvedl, co se skrývá za analýzou Order Flow. Tato metoda pohledu na trh je v dnešní době poměrně moderní, možná až přeceňovaná. Naleznete mnoho prodejců vzdělávacích materiálů na toto téma. Order Flow však není svatý grál. Nikdo vám nezaručí, že díky Order Flow budete lépe obchodovat. Osobně si myslím, že úspěch v obchodování je spíše v disciplíně a psychologii obchodníka. Order Flow však může pomoci pochopit základní fungování trhu, jak se vlastně tvoří cena a další důležité otázky.

V následujícím díle si ukážeme možné vstupní techniky pomocí Numbers barů.

Hodnocení článku:
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Tento broker bude do 5 let FX brokerem č. 1 v Česku a na Slovensku
    Na českém a slovenském trhu se objevuje velké množství brokerů. Ne všichni však berou ohledy na specifické potřeby zdejší klientely. A právě to bylo před 5 lety prvotním impulsem k založení Purple Trading. Pokud vás zajímá, jaké je to vybudovat od píky brokera, který nejenže obstojí v konkurenci nadnárodních gigantů, ale dokonce je schopen ohrozit jejich pozici na trhu, poslechněte si přednášku CEO Purple Trading, Davida Vargy.
  • Tento indikátor určuje směr EUR/USD
    V uplynulém týdnu se měnový pár EUR/USD dostal zpět pod hranici 1,2000. Otázkou zůstává, jestli už americký dolar svůj potenciál vyčerpal nebo si bude připisovat zisky i nadále. Odpověď najdete na následujících řádcích.
  • Tento kov posílil za 5 let o 4000 %
    Vzácnější než zlato nebo platina, jeho roční těžba na celém světě představuje jen 30 tun a pohodlně by se vešla do menší dodávky. Kvůli zpřísňujícím se emisním limitům u nových automobilů však poptávka po rhodiu stále roste a s tím i jeho cena.
  • Tentokrát rychle a zběsile
    Název není zavádějící, celé dva týdny se takto odehrávaly a to bohužel nefunguje.
  • Tentokrát to bude všechno jinak?
    Valorizace technologických firem nemá prakticky strop. Vývoj akcií Nvidia, Palantir nebo Arm Holdings v posledních dnech ukazuje, že není překvapením, když tyto firmy silně rostou – klidně o dvouciferně za den. Od začátku roku tyto firmy posílily o desítky procent. To je za šest týdnů v těžkém makroekonomickém prostředí vysokých sazeb více než podezřelé. Jsme před vznikem nové investiční bubliny?
  • Tento tahoun eura už mele z posledního
    Ekonomický růst eurozóny v roce 2018 zřejmě nenaplní optimistická očekávání ze začátku roku, kdy se obecně na globální ekonomický vývoj dívalo přes růžové brýle. Vyšší ceny ropy, silnější euro a především pak nejistota ohledně zavádění obchodních bariér budou působit jako protivítr rychlému oživení v evropském měnovém bloku.
  • Tento týden a 45 hodin nejistoty
    Máme před sebou náročný obchodní týden, který bude v režii mnoha důležitých fundamentálních událostí. Na některé z nich dokonce trpělivě čekáme celý tento rok.
  • Teorie aukce
    Ještě předtím, než začnu s výkladem teorie aukce, mi dovolte se krátce představit. Jmenuji se Otakar Šuffner a obchodováním na burze se zabývám již téměř šest let. Přes různé kombinace indikátorů jsem se nakonec dostal k obchodování podle konceptu tzv. Teorie aukce neboli Auction Market Theory. Teorie aukce nenabízí jednoznačný mechanický systém, ale poskytuje logiku za pohybem ceny. Díky tomu může analýza kontextu dle teorie aukce vylepšit každý již existující systém. Kromě toho jde i teorii aukce obchodovat jako samostatný systém.
  • Teorie aukce – high a low
    Mnoho různých obchodních strategií je založeno na čisté analýze price action. Price action obchodníci se soustředí zejména na swingy obchodovaného instrumentu a jejich extrémy – high a low. V dnešním článku se podíváme na to, jak se na high a low můžeme dívat pomocí teorie aukce.
  • Teorie aukce – Market Profile a objemové profily
    V minulém díle teorie aukce jsme se zaměřili na tvorbu pohybu ceny. Řekli jsme si, že trh neustále střídá oblasti rovnováhy, kde se obchoduje za ceny, které přijímají jak kupci, tak prodejci jako férové. Oblasti nerovnováhy nastávají, když se změní z určitého důvodu podvědomí o férových cenách. Abychom mohli rozlišit rovnovážné oblasti a oblasti nerovnováhy, využijeme profil trhu.
  • Teorie aukce - otevírací typy
    Minulý týden jsme se zabývali reakční a iniciativní aktivitou, která vysvětluje pohyby zejména po otevření obchodní seance. Reakční aktivitu jsme definovali jako návrat do předchozí rovnovážné oblasti a iniciativní aktivitu naopak jako pohyby směrem od rovnovážné oblasti. Ale jak můžeme zjistit, kterou aktivitu máme očekávat? Jestli máme očekávat spíše reakční či iniciativní aktivitu nám napoví otevírací typy seancí, které si probereme v dnešním článku.
  • Teorie aukce – princip pohybu trhu
    V prvním díle o teorii aukce jsme si řekli základní princip, na kterém tento koncept funguje. Jen pro zopakování, teorie aukce nám poskytuje logiku za pohybem ceny. Porovnává aktivitu kupců a prodejců a vysvětluje jednotlivé tržní pohyby. V dnešním díle se zaměříme na základní princip pohybu trhu a cenového vývoje.
  • Teorie aukce – reakční, iniciativní aktivita
    Základní pojmy profilu trhu jako jsou LVN, HVN, POC nebo rovnovážnou oblast již známe z minulého dílu našeho seriálu o teorii aukce. O rovnovážné oblasti se budeme bavit i v tomto díle, a to z důvodu reakční a iniciativní aktivity.
  • Teorie aukce - základní pojmy profilů
    V minulém díle seriálu o teorii aukce jsme se zaměřili na zobrazení informací teorie aukce pomocí tzv. profilů trhu. Profily jsme představili objemové, založené na počtu zobchodovaných kontraktů a Market Profile, které jsou založené na 30min úsecích TPO. Dnes se podíváme na jednotlivé cenové hladiny, na které nás teorie aukce a profily upozorňují.
  • Teorie preference likvidity
    V Ekonomické teorii pana Johna Maynarda Keynese můžeme hledat odpověď na otázku: "proč velké instituce působí na finančních trzích?" a "s jakým cílem tam působí?"
  • Teraz sme oficiálne vstúpili do NFT bubliny
    NFT je non-fungible token, niečo sko súbor dát uložený na blockchaine. Môže to byť vo forme obrázku, gifu či textu. Aktuálne sa veľká väčšina NFTčok “mintuje” na Ethereum sieti, čo je jeden z dôvodov prečo cena ETH tak exponenciálne narástla od svojho dna v marci 2020. Dokedy bude toto šialenstvo pokračovať?
  • TESLA a její obavy z Číny
    Po zveřejnění dvou po sobě jdoucích a protichůdných zpráv o společnosti Tesla (nyse:tsla), sílí krátkodobý medvědí pohyb. Skutečnou červenou vlajkou, která znepokojuje investory, je závislost americké automobilky na čínském trhu, kde se konkurence stupňuje. Dodávek v dubnu bylo -27%, v květnu se očekává až -50 %; Hlavní konkurenti společnosti Tesla zaznamenávají až dvouciferný růst; Na Čínu připadá 37,5 % dodávek společnosti Tesla v 1. čtvrtletí 2021. Krátkodobé riziko poklesu akcií by mohlo dosáhnout až o -8 %.
  • Tesla čelí výzvám na několika frontách, Musk se snaží odvést pozornost
    Podle očekávání kolotoč okolo Tesly a Elona Muska nabírá na otáčkách. Neobvyklý tweet z poloviny ledna nebyl jen plácnutím do vzduchu, ale velmi promyšlenou komunikační strategií Elona Muska. Musk si nenechal ukrást iniciativu a znovu se snaží být o krok před svými nepřáteli.
  • Tesla i stříbro silně korigují
    Raketové růsty bez výrazné změny fundamentu dříve nebo později narazí na strop důvěry trhu a velkou část svých zisků odevzdají zpět. To samé platí i při panických výprodejích bez vážného důvodu, které následně nabízejí zajímavé nákupní příležitosti.
  • Tesla mezi velikány
    V pondělí odpoledne vyšla zpráva o Tesle a jejím začlenění do nejprestižnějšího akciového indexu dnešní doby - S&P 500. Oficiálně bude Tesla zařazena do indexu 21. prosince a její podíl v něm bude přibližně 1 %. Nebylo žádným překvapením, že akcie Tesly v reakci na toto oznámení stouply o úctyhodných 12 %. Nebo ano?
  •  


    Diskuse ke článku

    Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
    Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
CapXmaster