Úterý 19. březen 2024 04:48
reklama
CapXmaster
reklama
Dukascopy new
reklama
Dukascopy new
reklama
XTB trading konference 2024

Obchodujeme Elliottovy vlny - praktické příklady (2/2)

10.09.2012  Autor: Tým FXstreet.cz  Sekce: Technická analýza   Tisk

V minulém díle Elliotových vln jsme již opustili teorii a ukázali jsme si, jak prakticky dělat analýzu a jak náš analytický výstup zobchodovat. Ukázali jsme si, jak se dá dobře obchodovat v impulsu a dnes si ukážeme, že také korekce se dají obchodovat. A to i přesto, že jsou oproti impulsům obtížnější a více nevyzpytatelné.

V korekcích je nutno správně identifikovat, kde se právě nalézáme. Jak již víme, kombinované korekce se často pohybují v kanálu - zde je situace poměrně jednoduchá. Vstupujeme do pozice ve směru trendu na linii kanálu, což nám dovoluje poměrně slušný poměr RRR, kdy SL umístíme pod/nad hranici formace, která se nám tvoří, a PT nejlépe na F123 nebo F138 nebo na druhou linii kanálu.

Pokud obchodujeme v jednoduché korekci, pak nejbezpečnější je obchodovat C vlnu, která kromě trojúhelníku je vždy impulsní a nabízí také slušný potenciál zisku.

Na následujícím obrázku je příklad obchodu C vlny korekce – roviny. Ihned po vytvoření A vlny, která nebyla impuls, bylo zřejmé, že korekce bude rovina nebo trojúhelník. Bylo tedy zapotřebí posečkat na dokončení B vlny, vstoupit do obchodu na jejím konci (= na konci její C podvlny) nebo po potvrzeném ukončení B vlny, což vyznačuje přerušovaná TL. SL by byl vždy pod úrovní B vlny.

Pokud bychom vstoupili tak, jak je vyznačeno zelenou šipkou na obrázku, byl by to konzervativnější přístup a také méně výnosný přístup. Je ale bezpečnější, přestože v případě, že by se korekce vyvinula do trojúhelníku, bychom asi inkasovali malou ztrátu (pokud bychom si to neuvědomili včas a nevyskočili někde okolo nuly).

Pokud bychom vstoupili na konci B vlny, což znamená, že bychom si počkali jen na dokončení C podvlny z vlny B, která by měla být malý impuls, potom bychom byli v obchodu podstatně dříve, než po protnutí žluté přerušované TL potvrzující konec B vlny, avšak s větším rizikem, že B vlna bude pokračovat dolů. Na druhou stranu náš SL by byl velice malý – opět pod předpokládaným koncem B vlny (C podvlny). Takto bychom i v případě, že by se korekce vyvinula v trojúhelník, pravděpodobně skončili s malým ziskem. PT by byl vždy asi na F50, anebo rozdělen na dvě části F50 a F38, protože naznačený kanál předpokládané roviny  k těmto hladinám míří.

Vrátím se ještě k obrázku z minulého dílu, kde jsme obchodovali v impulsu? Zmiňoval jsem tam i možnost pro odvážlivce, a to zobchodovat právě vznikající vlnu 4, přestože jsem varoval před divokostí vln 4  v impulsech. Pojďme se podívat, co by se dělo, pokud bychom si nechtěli tento pohyb nechat ujít a pokusili se obchodovat. Je to tedy obchodování korekce a v nich, jak jsme si řekli výše, je nejsnazší obchodovat C vlny, jelikož to jsou téměř vždy impulsy.

Po průrazu fialové TL, který nám říká, že končí vlna 3, jsme tedy očekávali pokles někam ke dnu čtvrté podvlny z vlny 3 (fialová 4). Jestliže si tedy řekneme, že budeme obchodovat jen vlnu C z korekce, musíme si na ni počkat. První průraz fialové TL tedy bude jistě „a“ vlna z korekce, počkáme na „b“ vlnu a nastoupíme do „c“. A ejhle, „b“ vlna se nám prudce vyšvihla nad vrchol 3 (a je to tu, nevyzpytatelnost korekcí, obzvlášť vln 4), co tedy nyní?  Přepočítáme analýzu a pokud jsme si jisti, že je vše OK a korekce je namístě, máme vlnu „a“ jako :3, vlnu „b“, počkáme, zda bude také :3, pokud ano, máme šanci naskočit do vlny „c“ jako do :5  - rovina nebo jako do :3  - trojúhelník.

Počkáme tedy na potvrzení konce „b“, což by mohla být hladina 0.9970 – možný vstup je označen  červenou šipkou  dolů, SL a PT křížkem a zelenou šipkou nahoru. RRR by zde byl cca 2.5 : 1, takže potenciál není špatný na fakt, že jde o korekci. Vstup by navzdory rizikovosti vyšel, SL bychom posouvali podle logických míst v impulsní C vlně – nejjednodušeji nad vrcholy 2 a 4 podvln. Korekce se nakonec ještě kousek prohloubila a vznikla tam short kombinace. Po jejím ukončení – průraz modré TL - stojíme před otázkou: je to již konec vlny 4, nebo je to jen konec A podvlny z vlny 4? To v tuto chvíli nikdo neví, protože korekce již splňuje pravidla pro impuls (hloubka, střídání 2 a 4 atd.). Je tu relativně velká možnost, že po průrazu modré TL B-B nastupujeme do vlny 5. Opět jsem v grafu označil vstup zelenou šipkou nahoru, SL těsně pod předpokládaným dnem 4.

Máme dno 4, tudíž můžeme natáhnout TL 2-4 impulsu a SL této pozice v klidu posouvat podle ní, jelikož vlna 5 by ji neměla protnout. Jak se později ukázalo, vlna 5 to nebyla a náš vstup skončil kousíček nad BreakEven (BE). V tuto chvíli je jasné, že korekce 4 ještě neskončila a tvoří se velká rovina nebo trojúhelník. Ještě později se ukázalo, že to byl trojúhelník.

Na posledním obrázku je vidět kanál kombinované korekce, kde by se dalo dobře nastupovat do long pozic - buďto opět jen do C vln, případně brát i ostatní odrazy s menší pravděpodobností.

První formací je CikCak, který nejdříve vymezí kanál prudší – podle fialové TL, později X vlna tento kanál zmírní a celá korekce se již odehrává uvnitř. Pravděpodobně je korekce zakončena trojúhelníkem a následně kanál proráží dolů. Podle obrázku by se zde daly udělat  2- 3 obchody.

První obchod jako C vlnu prvního CikCaku v případě, že by nám předešlá analýza řekla, že je třeba čekat korekci. Po dokončení prvního CikCaku je již korekce potvrzena a pokud očekáváme její pokračování, pak by se dalo předpokládat, že X vlna se odrazí od fialové TL. Nebo jsme mohli X vlnu považovat za B vlnu větší roviny (A vlna byl předchozí CikCak). V tom případě bychom asi odraz od fialové TL nebrali, jelikož B vlna roviny by měla končit podstatně níž (minimálně na 62% retracementu vlny A). Každopádně, rovina se nepotvrdila, takže šlo o X vlnu a my celkem spolehlivě můžeme brát poupravený kanál jako potvrzený a zobchodovat odraz do C vlny v druhé formaci, která je rovinou. Tento vstup měl velikou pravděpodobnost na úspěch, ačkoliv nedosáhl na horní linii kanálu, i tak by jistě byl s profitem.

Pak následovala další X vlna a trojúhelník, který naznačil konec korekce a současně se stal třetí formací v kombinované korekci. Zde se dal pak ještě zobchodovat short průraz kanálu dolů, jelikož to bylo potvrzení konce korekce a pokračování předchozího trendu. SL bychom umístili nad HIGH, PT podle další analýzy.

Je dobré si pamatovat, že v kombinované korekci se nevyskytují více jak tři formace, potom bývá kombinace ukončena, anebo oddělena větší X vlnou od další kombinované korekce. Není to sice nikde psáno, ale nikdy jsem ještě neviděl kombinovanou korekci, která by byla složena např. ze čtyřnásobné roviny či čtyřnásobného CikCaku. Ono to i z logiky EW plyne, jelikož korekce jakoby napodobují hybný režim (impuls) v opačném směru. Tudíž lze očekávat jakoby 5-ti vlnný pohyb, což jsou tři korekční formace oddělené dvěma X vlnami. Málokdy se dá dopředu předpokládat, jaký tvar nebo tvary bude korekce mít, proto je těžší korekce obchodovat. Ještě je dobré si pamatovat, že trojúhelník v kombinované korekci bývá X vlna nebo závěrečná formace.

Dnes jsme si ukázali základní možnosti vstupů a výstupů do obchodu. Samozřejmě vymyslet se toho dá podstatně více, například různé dokupování pozic v rozjetém impulsu apod. Stačí pouze používat celkem jednoduchou logiku, která z pravidel EW plyne.

Závěr:

Tímto se dostáváme na úplný konec našeho seriálu o EW. Nyní je zapotřebí pilně studovat, zkoušet, malovat do grafů a testovat to, co jsme se naučili v praxi. Přeji všem mnoho úspěchů a ať je vám EW užitečným nástrojem technické analýzy.

Daniel DAVID

Sdílení článku: 
   

 

Související články

    trhy akcie.jpg
    Obchodujeme Elliottovy vlny - praktické příklady (1/2)
    V našem seriálu o Elliotových vlnách jsme postoupili kupředu a dnes již opustíme teorii a začneme se zabývat praxí. Pokusíme se v ní uvést vše, co jsme se dosud naučili. Začneme analyzovat trh, pokusíme se předpovědět následující pohyb a nastavit si obchod, v němž zadáme jak Profit Target (PT) tak i Stop Loss (SL).
    hlvni obrazek EW42.png
    Základy Elliottovy vlnové teorie 4.
    Fanouškům Elliottovy vlnové teorie dnes nabízíme pokračování seriálu o základech EW. V minulém díle jsme si ukázali dva základní tvary korekčních formací CikCak (ZigZag) a Rovinu (Flat). Dnes se budeme věnovat trojúhelníkovým formacím a dostaneme se i ke kombinovaným (složeným) korekčním pohybům.
    ew clanek.png
    Základy Elliottovy vlnové teorie 3.
    Dnes budeme pokračovat v dalších základech EW. V minulém článku jsme si řekli, co je to EW. Víme, že se skládá z dvou hlavních režimů – hybného a korekčního, popsali jsme si hlavní vlnu hybného režimu, impuls a jeho nejdůležitější pravidla. Dnes se podíváme na tu obtížnější část každé analýzy, a to jsou korekce.
    Unknown-9
    Základy Elliottovy vlnové teorie 2.
    Podle reakcí čtenářů velmi oblíbený seriál o základech Elliottovy vlnové teorie pokračuje. I dnes vám nabízíme exkluzivní možnost nahlédnout pod pokličku Daniela Davida, tradera se specializací na Elliott Wave.
    investovani online.jpg
    Základy Elliottovy vlnové teorie I.
    Dnes si představíme nový seriál věnovaný fenoménu zvanému Elliottovy vlny. Od dnešního dne se mu bude exkluzivně na našem serveru věnovat náš spolupracovník Daniel David, investiční analytik a soukromý trader.

Čtěte více

  • Měsíční report finančních trhů (srpen 2023)
    Králem srpnového obchodování na měnových trzích byl bezesporu americký dolar, který dokázal posílit vůči všem hlavním světovým měnám. Sílu amerického dolaru nejvíce odnesl dolar novozélandský, který ztratil 2,95 % a stal se tak nejslabší měnou měsíce. Naopak nejsilnější měnou se stala britská libra, která i tak ztratila vůči americkému dolaru 0,81 %. Komoditními trhy v srpnu zmítala vysoká volatilita, nicméně na cenách, kde zlato a stříbro měsíc začalo, tam jej i skončilo. Ropa WTI koncem srpna testuje své dlouhodobé maximum poté, co trh první polovinu měsíce oslaboval. Akciový index S&P 500 ve druhé polovině měsíce rostl a pokud toto pozitivní momentum přetrvá i na začátku září, můžeme očekávat tento index na vyšších hodnotách. Pojďme se nyní již konkrétně podívat, jak situace na jednotlivých trzích vypadá.
  • Měsíční report finančních trhů (únor 2023)
    Únorový měsíc příliš nehrál do karet dlouhodobým obchodníkům a investorům, protože trhy se ve svém cenovém pohybu uchýlily spíše k postrannímu trendu. Tento pohyb vyhovuje spíše krátkodobým obchodníkům, kteří využívají tržní volatility a praktikují více krátkodobých obchodů. Tento postranní trend je vyjádřen i procentuálním zhodnocením jednotlivých světových měn vůči americkému dolaru. Nejsilnější měnou se v únoru stala britská libra, která oslabila vůči americkému dolaru o 0,07 %. Až na japonský jen, který vůči dolaru ztratil 3,41 %, většina měn odepsala mezi 1 % až 2,25 %. Nyní se již pojďme podívat na cenový vývoj jak na měnových a komoditních trzích, tak na americkém indexu S&P 500.
  • Měsíční report finančních trhů (září 2022)
    V září zářil hlavně americký dolar, ostatně jako většinu letošního roku. Především akcioví a komoditní obchodníci z tohoto faktu nejsou příliš nadšení, ovšem investoři, kteří drží hotovost v této měně, mohou jásat. Americký dolar doslova převálcoval dolar novozélandský, který oslabil o 8,71 %. Druhou nejslabší měnou byl dolar australský, který se propadl o 6,63 %. Za září patří všechna pocta také švýcarskému franku, který díky zvýšení tamních úrokových sazeb dosáhl ztráty vůči dolaru „pouze“ minimální, a to 1,37 %. Pojďme se nyní podívat blíže na situaci na hlavních měnových párech, kde probíhá zajímavá korekční aktivita.
  • Měsíční report finančních trhů (září 2023)
    Nejsilnější měnou měsíce září se stal novozélandský dolar, který jako jediný dokázal proti americkému dolaru posílit. Zbytek světových měn se již pohyboval v rudých číslech. Největší oslabení vykázal švýcarský frank, který vůči americkému dolaru ztratil 4 %. Silný americký dolar se také podepsal na cenách zlata a stříbra, které v září oslabily. Naopak cena ropy díky silnému fundamentu a utahování kohoutků ze strany Ruska a Saudské Arábie výrazně posílila. Akciový index S&P 500 rovněž oslabil, což může souviset s korelací silného amerického dolaru a vyprchání nákupní euforie po AI boomu (umělá inteligence). Nyní se již pojďme podívat na cenový vývoj jednotlivých obchodních instrumentů.
  • Nejlepší trading příležitosti - kde a jak profitovali tradeři (leden 2024)
    Vítáme vás u měsíčního přehledu nejlepších obchodních příležitostí, které bylo v lednu možné realizovat. V tomto přehledu se zaměříme především na obchodní signály, identifikované díky technické analýze a Price Action. Finanční trhy totiž v lednu nabídly několik příležitostí, jak pro krátkodobé obchodníky, tak i pro ty dlouhodobější, takže se nyní pojďme podívat na cenové grafy, ať si můžeme jednotlivé obchodní příležitosti popsat.
  • Nejlepší trading příležitosti - kde a jak profitovali tradeři (únor 2024)
    Vítáme vás u měsíčního přehledu obchodních příležitostí, které bylo v únoru možné realizovat. V tomto článku se zaměříme především na obchodní signály identifikované díky technické analýze a Price Action. Finanční trhy totiž v únoru nabídly několik příležitostí hlavně pro trendové obchodníky, kteří se snaží vstupovat do rozjetého vlaku na tržních korekcích. I z tohoto důvodu bude hlavním hrdinou tohoto článku Fibonacciho retracement.
  • Nejvýznamnější svíčkové formace – část I.
    Náš svět je plný znaků a symbolů. V běžném životě se s nimi setkáváme téměř všude. Příkladem různých forem grafických znaků a piktogramů jsou jakákoliv písma, dopravní značky, smajlíky, gesta, atd. Také finanční svět je bohatý na různé vizuální symboly a ztvárnění. Například býci a medvědi jsou symboly růstu a poklesu ceny, svíčkové grafy jsou obrazovým ztvárněním pohybů cen na trhu. Posledně zmíněným – svíčkovým grafům a formacím – se budeme věnovat v tomto článku.
  • Nejvýznamnější svíčkové formace – část II.
    V první části článku jsme si odpověděli na otázku, proč jsou svíčkové grafy a formace důležité a jsou tedy v tradingu velmi oblíbené. Zaměřili jsme se na jednosvíčkové Doji, Hammer, Hanging Man a dvousvíčkové Engulfing a Piercing Pattern. V dnešní druhé části si povíme více o protějšku k Piercing Pattern - Dark Cloud Cover, dále o dvousvíčkových patternech Harami, jednosvíčkových Inverted Hammer, Shooting Star a trojsvíčkových Morning Star a Evening Star.
  • Obchodování formací konsolidace
    V dnešním článku se podíváme hlavně na různé patterny konsolidace, které se objevují na různých úrovních grafu. Rozdělíme si je podle typů a řekneme si, co nám jejich prostřednictvím trh vlastně chce sdělit. Pro možnost jejich praktického využití si uvedeme i logické možnosti vstupu a výstupu z pozice. Jedná se v podstatě o čistou Price Action, tedy chování ceny samotné, protože nepotřebujete žádné indikátory k tomu, abyste tyto formace mohli obchodovat.
  • Obchodujeme Elliottovy vlny - praktické příklady (1/2)
    V našem seriálu o Elliotových vlnách jsme postoupili kupředu a dnes již opustíme teorii a začneme se zabývat praxí. Pokusíme se v ní uvést vše, co jsme se dosud naučili. Začneme analyzovat trh, pokusíme se předpovědět následující pohyb a nastavit si obchod, v němž zadáme jak Profit Target (PT) tak i Stop Loss (SL).
  • Oblíbené kombinace indikátorů s Price Action (1. část)
    Obchodníci na finančních trzích mají možnost postavit svoji strategii na technických či fundamentálních ukazatelích. Většina retailových obchodníků ke své analýze využívá technickou analýzu, kde mají na výběr mezi Price Action a technickými indikátory, případně kombinují oba přístupy. Dnešní článek nemá ambici porovnávat, který přístup je lepší, ale naopak se podíváme na to, jaké jsou oblíbené kombinace sledování čistého grafu (Price Action) společně s technickými indikátory. V tomto článku se podíváme konkrétně na náš oblíbený indikátor Stochastic, který můžeme využívat jako potvrzovací signál ke vstupu do obchodní pozice, ale i k výstupu z obchodu.
  • Oblíbené kombinace indikátorů s Price Action (2. část)
    V předchozím článku jsme si představili některé kombinace technických indikátorů společně s Price Action, které mohou obchodníci využívat ke svému obchodování. Konkrétně jsme se zaměřili na oblíbený indikátor Stochastic. V dnešním díle se nezaměříme výhradně na jeden jediný indikátor, ale podíváme se na několik dalších možností, jak pomocí Price Action a indikátorů najít kvalitní obchodní signál.
  • Praktický příklad: Kvantitativní analýza na Forexu
    V tomto třetím díle našeho seriálu o kvantitativní analýze přejdeme k čistě praktickým ukázkám. Budeme se věnovat indikátoru Stochastic a podrobně se dozvíte, jak taková kvantitativní analýza probíhá.
  • Predikce a výhled na rok 2021 - Forex, komodity, indexy, akcie a kryptoměny
    Výhled forexového, komoditního, akciového a kryptoměnového trhu na rok 2021 od profesionálního tradera Patrika Urbana z týmu FXstreet.cz. V tomto videokomentáři se podíváme na predikci a možný vývoj hlavních i křížových měnových párů na forexu a také na oblíbené komodity, akciové indexy a kryptoměny. Připravte se na obchodní příležitosti v roce 2021!
  • Predikce a výhled na rok 2022 - Forex, komodity, indexy, akcie a kryptoměny
    Výhled forexového, komoditního, akciového a kryptoměnového trhu na rok 2022 od profesionálního tradera Patrika Urbana z týmu FXstreet.cz. V tomto videokomentáři se podíváme na predikci a možný vývoj hlavních i křížových měnových párů na forexu a také na oblíbené komodity, akciové indexy a kryptoměny. Připravte se na obchodní příležitosti v roce 2022!
  • Predikce a výhled na rok 2️⃣0️⃣2️⃣3️⃣: Forex, komodity, akcie, indexy a kryptoměny - FXstreet.cz
    Výhled forexového, komoditního, akciového a kryptoměnového trhu na rok 2023 od profesionálního tradera Patrika Urbana z týmu FXstreet.cz. V tomto videokomentáři se podíváme na predikci a možný vývoj hlavních i křížových měnových párů na forexu a také na oblíbené komodity, akciové indexy a kryptoměny. Připravte se na obchodní příležitosti v roce 2023!
  • Predikce psychologických cyklů na finančních trzích
    V článku Můj signál nepřichází, a tak čekám dál, jsme hledali paralely mezi chováním traderů na finančních trzích a mimo ně, v běžném životě. Základem našeho pátrání byla myšlenka, že část chování na finančních trzích je vybudováno neustálým opakováním různých činností v běžném životě. Článek jsme uzavřeli s tím, že tvorba návyků určitého druhu chování podléhá počtu jeho opakování, což nás přivádí k článku dnešnímu, který bude věnován psychologickým cyklům na finančních trzích.
  • Price Action a akciové indexy
    V dnešním článku bych vám rád nabídnul pohled na trading akciových indexů z pozice intradenního tradera, který se těmto trhům věnuje přibližně 6 let, z toho 4 roky jako full-time profesionální trader.
  • Price Action: Klíčový level a struktura ceny
    V dnešním článku se budeme věnovat struktuře ceny a silným S/R úrovním. Cenové formace jako Pin Bar, Outside Bar, Inside Bar a mnoho dalších jsou jistě důležité, ale říkají nám pouze něco o aktuální náladě na trhu. Těmto jednoduchým cenovým formacím je však nadřazena struktura ceny. Při správném čtení struktury ceny můžeme získat silné S/R úrovně. Ty se stávají základním kamenem pro obchodování třeba již zmíněných svíčkových formací.
  • Price Action vs. technické indikátory
    Technická analýza je velmi rozsáhlá disciplína, kterou bychom mohli rozdělit na dvě základní části: Price Action a indikátory. V tomto vzdělávacím článku se budeme věnovat právě těmto obchodním přístupům a ukážeme si jejich výhody a nevýhody. V obou dvou případech se jedná o obchodní přístup, kdy obchodník nezahrnuje do obchodování možnost vlivu fundamentálních zpráv. To však neznamená, že by neměl brát na důležité fundamenty žádný ohled.

 


Diskuse ke článku

Diskuse je přístupná pouze pro registrované uživatele.
Přihlásit se | Nová registrace
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple pivot points