Pondělí 20. května 2024 16:05
reklama
Dukascopy new
reklama
Swissquote Bank
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
Fintokei ProTrader

V eurozóne vôbec nefunguje oceňovanie rizika

09.10.2017 12:36  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Môj dnešný komentár pre hnonline.sk

Pred niekoľkými dňami sa stala veľmi zaujímavá vec. Desaťročné americké dlhopisy po prvý krát v histórii vynášali menej ako podnikové dlhopisy eurozóny s ratingom v špekulatívnom pásme (na základe indexu z dielne Bank of America). Aktuálne je to 2,33% p.a. pre špekulatívne dlhopisy a 2,39% pre 10-ročné americké dlhopisy.

Vývoj výnosov zo špekulatívnych eurových dlhopisov, 10-ročných amerických dlhopisov a ich rozdielu (v percentách)

Keď investori dostanú nižší úrok za nákup dlhopisov, pri ktorých je nemalé riziko bankrotu, ako za jeden z najbezpečnejších štátnych dlhopisov na svete, tak je niečo pokazené. A tým niečím je schopnosť trhov oceňovať riziko.

Väčšinu z toho má na svedomí ECB:

  • Štátne dlhopisy kvôli garancii a nákupom ECB vynášajú minimum, investori sa teda obzerajú inde a nakupujú rizikovejšie aktíva a tlačia tak nadol ich úročenie
  • Krátkodobé bezrizikové sadzby drží ECB v mínuse, dlhodobé zase prostredníctvom nákupov dlhopisov tlačí na minimálne úrovne

Tieto opatrenia už máme niekoľko rokov, prečo sa rozdiel vo výnose medzi európskymi špekulatívnymi dlhopismi a americkými štátnymi dostal do mínusu až teraz? Pretože rast eurozóny v posledných mesiacoch zrýchľuje, zvyšuje tak apetít investorov po riziku a tí idú vo veľkom po korporátnych dlhopisoch nižšej kvality. A znižujú tak ich rizikovú prirážku.

ECB teda obnovila ochotu investorov ísť do rizika a zlepšila tým prístup podnikateľov k dlhu. Táto ochota je však už abnormálne vysoká a motivuje investorov vstupovať do investícií bez adekvátnej kompenzácie. Takisto to motivuje menej bonitných dlžníkov realizovať rizikovejšie projekty s otáznou návratnosťou. Pre tento segment trhu to nemusí skončiť dobre.

Pre ECB je teda najvyšší čas sa z trhu stiahnuť, kým ochotu jeho účastníkov ísť do rizika totálne neprepáli. Na druhej strane Atalntiku FED sa pomaly sťahuje (a to aj pri nižšej inflácii) a americká ekonomika to zvláda v pohode. V eurozóne by to nemalo byť inak.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Většina obyvatelů Krymu hlasovalo za připojení k Rusku.
    Otázka Krymu je stále na pořadu dne. Podle předběžných výsledků referendum, který proběhl v Krymu, skoro 96% voličů, k...
  • Většina středoevropských burz vloni rostla, leaderem Budapešť, propadákem Varšava
    Středoevropské burzy se dlouhodobě potýkají se skomírajícím zájmem investorů. Poptávka investorů byla vloni podle srovnání od brokera ProfitLevel ze zemí Visegrádu nejsilnější v Budapešti. Podle burzovního indexu vzrostla o 17,74 %, s odstupem následovaná s růstem 11 % pražskou burzou. Cenné papíry na bratislavském trhu jsou lehce v zelených (+ 5,65 %), naopak, index burzy ve Varšavě propadl. o, Důvodem poklesu o 5,56 % jsou ztráty společností, v nichž podstatný podíl akcií drží stát.
  • Většina trhu čeká ve čtvrtek od ECB omezení QE na polovinu
    Za dva dny nás čeká důležité zasedání Evropské centrální banky, na kterém by měl Mario Draghi oznámit detaily postupného ukončování programu kvantitativního uvolňování. V jeho rámci centrální banka pumpuje na trh s dluhopisy už od března 2015 každý měsíc likviditu v objemu desítek miliard euro (aktuálně 60 mld.).
  • Většina zemí G20 se postavila Donaldu Trumpovi
    „Mezinárodní obchod zvyšuje bohatství všech jeho účastníků. V případě navyšování bariér volného obchodu, bude docházet k narůstání pocitů křivdy a nespravedlnosti. Těchto pocitů mohou využít extrémisté, což může destabilizovat současné ekonomické vztahy mezi státy,“ říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
  • Většině akciových titulů na pražské burze se dnes nedařilo
    Evropský index Stoxx 600 několik desítek minut před ukončením obchodování roste o zhruba 0,3 %. V úvodní hodině seance přitom přidával 0,9 %. Nejvíce se dnes daří komunikačním společnostem, když sektor jako celek povzbudily zprávy o výsledcích britského operátora Vodafone a jeho úsilí snižovat náklady při zachování stejné dividendové politiky. Akcie firmy dnes rostou o více jak 8 %. Na druhé straně akciového spektra se nacházejí energetické tituly, které padají o 2,3 % pod tíhou klesajících cen ropy.
  • Většině hlavních titulů pražské burzy se dařilo, nejvíc Avastu
    Pražská burza v úvodu týdne posílila. Index PX si dnes připsal 0,54 procenta na 1063,9 bodu. Dařilo se většině hlavních titulů v čele s emisí technologické společnosti Avast. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
  • V Európe sa nič neopravilo
    V našom včerajšom komentári sme písali o tom, že veľká panika nehrozí. No obavy investorov o budúcnosť Talianska sme podcenili. Tí dlhopisoví, ktorí sa týždne tvárili, že sa nič nedeje, dnes spanikárili. To, čo sa dialo na talianskych dlhopisoch, nemá precedens.
  • V Európe to vrie
    Na povrchu sa nezdá situácia problematická – euro a európske dlhopisy síce oslabujú, no akcie sa obchodujú pomerne vysoko. No pod povrchom to vrie. Ak sa pozrieme do vnútra finančných trhov, narazíme na začínajúcu paniku v Európe. Je signálom toho, že treba byť veľmi obozretný.
  • V eurozóne je priemyselný boom, v UK naopak útlm. EURGBP reaguje rastom
    Pred chvíľou boli zverejnené májové čísla z priemyselnej výroby v najväčších krajinách EÚ. Tie ukázali 2 veci – po prvé sa potvrdzuje silné oživenie eurozóny; po druhé sa potvrdzujú problémy Británie súvisiace aj s Brexitom. Májové medzimesačné zmeny dopadli nasledovne:
  • V eurozóně převládá jestřábí narativ📌
    Včerejší konference ECB a postoj Christine Lagardeové překvapily trhy, které neočekávaly, že ECB, dosud konzervativní ve svých krocích a v podstatě holubičí ve srovnání s Fedem, bude připravena přijmout radikální rozhodnutí ke zkrocení inflace. Navíc někteří členové ECB včera prosazovali zvýšení inflace o 75 bb oproti očekávání 50 bb, ale banka se nakonec rozhodla pro 50 bb.
  • V eurozóne žiadne deflačné tlaky nie sú
    Dnes boli zverejnené detailné čísla pre infláciu (teda defláciu) v eurozóne. Prezrel som si jednotlivé skupiny položie...
  • V EU stále není jistý zákaz ruské ropy, ropné firmy jsou omezeny dodávkami
    Ve čtvrtek vzrostly ceny ropy, což tento týden kvůli známkám omezených dodávek prodloužilo opatrný růst, Evropská unie (EU) mezitím jedná s Maďarskem o plánech na zákaz dovozu ropy z Ruska.
  • V EU teď padá podnik za podnikem. Belgický premiér varuje, že Evropu čeká až deset těžkých zim
    Rekordní ceny elektřiny a plynu v EU si už připisují oběti z řad významných evropských průmyslových podniků.
  • Ve velké části Evropy končí plenky Huggies, dále posílí Pampers. Co to znamená pro Pegas Nonwovens jako dodavatele? (+komentář)
    Americká skupina Kimberly-Clark spolu s kvartálními výsledky oznámila, že v Evropě po dvou desítkách let ...
  • Ve více jak polovině rodin hovoří s dětmi o příjmech a výdajích domácnosti, pětina rodičů se snaží edukovat názornými příklady
    Věnovat se rozvoji finanční gramotnosti má smysl už od útlého věku. U dětí, které pochopí koloběh peněz a jejich hodnotu, je vysoká pravděpodobnost, že v dospělosti budou úspěšně zvládat hospodaření s rodinným rozpočtem i spoření nebo investování. Nahlédnout pod pokličku rodinného rozpočtu přitom nechává své děti zhruba polovina rodičů (51 %), kteří si s dětmi povídají o příjmech a výdajích do rodinné kasy. Téměř 4 z 10 rodičů v průzkumu investiční platformy Portu nechávají děti spolupodílet se na nákupu nákladnějších věcí, čímž se je snaží motivovat ke spoření. Vlastní bankovní účet a platební kartu mají děti 38 % dotázaných rodičů. Osobní zkušenost a tzv. školu života upřednostňují jen 2 % rodičů, kteří s dětmi o financích vůbec nehovoří.
  • Ve Virginii začnou banky nabízet klientům kryptoměny
    Senát státu Virginie schválil návrh o změnu zákona, která umožní bankám ve Virginii poskytovat služby úschovy kryptoměn. Zákonodárce Christopher H. Head tento návrh zákona (House Bill. No 263) představil již v lednu, schválení se však dočkal až nyní.
  • Ve Vladivostoku rubl padá vůči dolaru o 50 %, může stáhnout i čínský jüan. Rusko cizincům zakazuje prodávat akcie ruských firem – aneb „Chceme dolary, ruské akcie si nechte“
    Část Ruska už se začíná naplno potýkat se sankcemi Západu. Ve Vladivostoku na samém východu Ruska jedna z tamních bank prodává americké dolary dokonce za 250 rublů za kus (viz printscreen níže). V pátek přitom kurs uzavíral na úrovni zhruba 83 rublů za dolar. V průměru banky ve Vladivostoku žádají za dolar zhruba 120 rublů. I to však ukazuje na možné dnešní oslabení rublu vůči dolaru o 50 procent. Obchodování na tomto měnovém páru na devizových trzích ještě dnes nezačalo, započne až s ranním otevřením burz v Evropě.
  • Ve vleku silného prodejního výhledu vzrostla tržní kapitalizace Alibaba Group v průběhu posledních 24 hodin o 42 miliard USD
    Čínský titán internetového prodeje předpovídá společnosti pro marketingový rok 2018 růst až o 49 %. Tyto odhady managementu společnosti o 10 % překonaly odhady analytiků v rámci průzkumu agentury Bloomberg a vyvrátili spekulace, dle kterých by zisky společnosti díky zpomalení ekonomiky mohly naopak klesnout.
  • Ve vleku silného prodejního výhledu vzrostla tržní kapitalizace Alibaba Group v průběhu posledních 24 hodin o 42 miliard USD
    Čínský titán internetového prodeje předpovídá společnosti pro marketingový rok 2018 růst až o 49 %. Tyto odhady manage...
  • V Evropě nastal volební čas – Co čeká Francii?
    Optimismus, který ve Francii propukl po zvolení Emmanuela Macrona prezidentem, skrývá rostoucí obavu části populace, že Národní fronta vyhraje prezidentské volby v roce 2022, pokud současná vláda nedokáže splnit své sliby. Tato obava by mohla podpořit volební strategii během všeobecných voleb 11. a 18. června a pomoci vládě získat absolutní většinu potřebnou k realizaci reforem.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI