Pátek 29. březen 2024 11:39
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei SwiftTrader

Pád ceny ropy nepřiměl pumpaře ke zlevňování

31.10.2018 17:06  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Ceny pohonných hmot se v uplynulém týdnu měnily jen mírně a postupně začínají stagnovat. Ceny benzínu a nafty se již téměř vyrovnaly a na mnoha čerpacích stanicích lze oba typy pohonných hmot pořídit stejně draho. Průměrná cena nafty je však stále o několik haléřů levnější než průměrná cena benzínu.

Vzhledem k vývoji na světových trzích vzniká prostor pro snižování cen pohonných hmot. Pumpaři se však zlevňování brání a ceny ponechávají na velmi vysokých úrovních. Dočasně tak dochází k růstu marží, které kompenzují vyšší náklady pumpařů na přimíchávání nemrznoucích složek do pohonných hmot.

Cena ropy na světových trzích se chová podobně jako cena akcií a v průběhu října zažila strmí pád. Na konci října se ropa Brent prodává o 10 dolarů za barel levněji než na začátku měsíce. Cenová korekce na světových trzích se však zatím nepromítá do koncových cen na čerpacích stanicích v České republice. Částečně tomu brání oslabování kurzu koruny vůči dolaru. V příštích týdnech lze však očekávat, že se ceny na čerpacích stanicích pod vlivem konkurence začnou snižovat.

Na trhu s ropou již nepanují obavy z výpadků dodávek Íránu, jehož produkce byla do značné míry nahrazena Spojenými státy, Ruskem a Saúdskou Arábií. Íránská ropa bude od 4. listopadu blokována americkými sankcemi, které do značné míry znemožní Íránu vyvážet ropu na světové trhy. Na světových trzích s ropou v posledních týdnech panují obavy z přebytků a cena ropy je pod prodejním tlakem. Nižší dodávky z Íránu jsou tak pro mnohé investory spíše vítanou zprávou.

Zdroj: BH Securities a.s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Padá Bitcoin, něco si přej
    Kryptoměny, s jejím největším a nejznámějším zástupcem Bitcoinem v čele, opět prudce padají. Slovo „opět“ je namístě, protože se nejedná o první výrazný propad kryptoměn. Patří ale k těm větším, a tak stojí za to podívat se, co se na trhu kryptoměn děje. „Hlavním hybatelem vývoje této nové ekonomiky byl a zůstává vývoj té takzvaně staré. O co více má Bitcoin a další nové měny ambici fungovat jako systémy zcela nezávislé na státech a ekonomikách, o to více se ukazuje, že opak je pravdou,“ říká ve svém komentáři Jan Macek, produktový manažer společnosti Fincentrum & Swiss Life Select
  • Padají ceny elektřiny či potravin, brambory jsou nejlevnější za čtyři roky. Inflace přestává být postrachem
    Míra inflace v měsíci říjnu podle očekávání klesla na 2,9 procenta v meziročním vyjádření, a to ze zářijové úrovně 3,2 procenta. Poprvé od letošního května se tak míra inflace dostává pod úroveň tří procent, a tím pádem tedy do tolerančního pásma inflačního cílování České národní banky. V následujících měsících už by se míra inflace měla pohybovat výhradně v tomto pásmu.
  • Padající ceny plynu vyvíjí tlak na Equinor
    Norský Equinor (EQNR.NO) je jednou z největších energetických společností v Evropě. Společnost je provozovatelem zdrojů z obnovitelné energie, zemního plynu nebo ropy.
  • Padající dolar, problém prezidenta Trumpa?
    Prezident Donald Trump rád vyzdvihuje rekordní výsledky akcií U.S.   Akciový trh dosáhl dalšího vrcholu v pozitiv...
  • Pád akcií technologických obrů s sebou stahuje také segment ESG investování
    Akcie technologických obrů jsou letos obřím propadákem. Propadákem, který trvá. I příští rok se jeví jako pořádně perný. Klíčovým důvodem bude pokračování jestřábí měnové politiky americké centrální banky. Fed zkrátka své měnověpolitické šrouby jen tak povolit nemíní. Inflaci totiž stále ani zdaleka nezkrotil, jak by si představoval.
  • Pád bitcoinu nahrává zlatu. Drahý kov citelně zdražuje i kvůli obavám z inflace, slabému dolaru a šíření nákazy covid-19 v Asii
    Zlato od počátku letošního dubna zdražilo skoro o deset procent. Včera překročilo cenu 1875 dolarů za troyskou unci, takže je nejdražší od konce letošního ledna. Drahému kovu svědčí probíhající či vyhlížené citelné zrychlení inflace, k němuž dochází na řadě míst světa. Obchodníci s opčními a termínovými kontrakty dokonce sází na to, že cena drahého kovu by se v příštím roce mohla přehoupnout přes úroveň 2500 dolarů za unci.
  • Pád bitcoinu – príležitosť alebo pasca?
    Kryptomeny sú čoraz dôležitejšou triedou aktív, ktorej popularita za posledných niekoľko mesiacov výrazne vzrástla. Obavy z inflácie či stále výraznejšie kroky centrálnych bánk prispeli k hľadaniu alternatívnych spôsobov, ako zabezpečiť hodnotu svojich portfólií. Kryptomeny a najmä Bitcoin sú pre väčšinu z nás stále novinkou a ich vysoká volatilita môže stále odrádzať. Najmä keď vidíme také drastické poklesy, aké sme videli počas uplynulého prvého decembrového víkendu. Sú takéto obrovské poklesy kapituláciou býkov? Alebo je to len dočasná zastávka predtým, ako trhy pôjdu opäť hore?
  • Pád cen plynu v EU je stále závažnější problém. Obchodníci mohou totiž plyn v zásobnících plošněji zadržovat, aby neprodělali, čímž opětovně vyšponují jeho cenu
    Cena plynu v EU klesla od konce srpna dramaticky, o více než 60 procent. Na první poslech příznivá zpráva ovšem představuje také zásadní potíž. Znamená totiž, že obchodníci s plynem budou mít v řadě případů značné ztráty, pokud by surovinu ze zásobníků uvolnili nyní. Mohou tedy přistoupit k tomu, že plyn budou v zásobnících zadržovat a vyčkávat, než se opětovně vyšponuje jeho cena. A pak tedy teprve plyn prodávat. Je totiž fakt, že mnozí plyn nakupovali třeba v letních měsících, kdy byl výrazně dražší než nyní.
  • Pád cen pohonných hmot snižuje inflaci, někdy až moc. Polsko, Maďarsko i Slovensko už jejímu dalšímu poklesu proto raději brání zákazem dovozu ukrajinského obilí
    Nafta v Česku je nejlevnější za rok a půl a dále zlevňuje. Rozevírají se sice nůžky mezi cenou benzínu a právě nafty, ale i tak výrazné meziroční celkové zlevnění pohonných hmot zásadně pomáhá snižovat obecnou inflaci. Pokles inflace a související tlak na zlevnění tak nakonec může být až tak citelný, že se stane spíše bolehlavem než vítanou záležitostí. Vyprávět už mohou třeba polští, maďarští nebo slovenští zemědělci. Ty musí vlády příslušných zemí „chránit“ před konkurencí v podobě levného dovozu zemědělské produkce z Ukrajiny. Takže vlastně tyto vlády brání dalšímu snížení inflace. Udržují uměle ceny výše, než kde by mohly být…
  • Pád cen v zemědělství nezpomaluje
    Po šesti měsících meziměsíčních poklesů tentokrát ceny průmyslových výrobců stouply o 0,2 %. V meziročním srovnání ceny rostly o 1,8 %. Srpnový výsledek tak předčil naší i tržní prognózu, přesto se jedná o výrazné uklidnění cenových tlaků na straně nabídky.
  • Pád cen zemědělců nebere konce
    Ceny průmyslových výrobců se meziměsíčně snižovaly během celého posledního kvartálu loňského roku, když v prosinci oproti listopadu došlo k poklesu o 0,5 %. Ve srovnání s prosincem 2022 byly ceny v průmyslu vyšší o 1,4 %, což bylo takřka v souladu s naší prognózou. Pokračuje pokles cen zemědělských výrobců, když v meziměsíčním srovnání byly nižší o 1,2 % a meziročně dokonce o 19,0 %.
  • PÁD EURA STAGNUJE NA ASIJSKÉM TRHU
    Euro v ranním pátečním asijském obchodu stagnovalo po včerejším strmém propadu a po dosažení jeho největ&scaron...
  • Pád First Republic Bank: V bankovním sektoru odstartoval dominový efekt
    V USA se v úterý znovu rozhořely obavy místních bank, aniž by k tomu existoval zjevný spouštěcí impuls. Sektor i nadále trápí strukturální problémy a regulační orgány nabízejí jen krátkodobou úlevu. Riziko dalších runů na banky a jejich úzké vazby na investiční nemovitosti jasně ukazují zranitelnost celého bankovního sektoru a naznačuje, že může dojít k dalšímu zpřísnění úvěrových podmínek.
  • Pádivá inflace a drahé hypotéky mohou odrazovat od výstavby nových projektů
    „Stavebnictví trápí nedostatek pracovníků, což tlačí na rychlý růst cen stavebních prací. Ty meziročně zdražily o 12,9 procenta. Rovněž vázne zásobování stavebními materiály, kterým skokově vzrostly ceny o 25,2 procenta. Výstavba nových projektů se tak výrazně prodražuje, což může vést k jejich odkládání do budoucnosti. Navíc se kvůli růstu úrokových sazeb výrazně zhoršily podmínky pro financování výstavby,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Pádivá inflace výrazně ovlivní tržby obchodníků
    „Lidé, kteří budou nakupovat stále stejné produkty, budou platit stále více peněz. To zajistí nominální růst tržeb obchodníků. Otázkou však zůstává, jestli vzhledem k vysoké inflaci budou narůstat i reálné tržby obchodníků. Zatím se tak děje kvůli nízké srovnávací základně z loňského roku,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Pád Kábulu může oslabit euro, dát vydělat Erdoganovi a poničit pákistánskou ekonomiku
    Nečekaně rychlé přebírání moci Tálibánu nad Afganistánem, jehož vyvrcholení představuje probíhající pád metropole Kábulu, bude mít dalekosáhlé důsledky. A to nejen politické a geopolitické, nýbrž i mezinárodně ekonomické.
  • Pád komodit: Hedge fondy prudce ruší býčí sázky. Není to jen o dolaru, vzkazuje Citi
    Třetím měsícem v řadě se v květnu velké hedgeové fondy prokazatelně stahovaly ze svých investic na poli komodit. Rýsují tak nejdelší sestupnou sérii od finanční krize roku 2008. Nejvíce medvědí nálada od počátku roku vládne na mědi, ropě, zlatu a stříbru, obilí i topném oleji, ukazují data Commodity Futures Trading Commision (CFTC), podle kterých fondy v posledním květnovém týdnu omezili své čisté pozice v komoditních futures a opcích o 8,1 procenta na 620.715 kontraktů a od počátku května kumulovaně o 26 procent. Euro proti americkému dolaru k počátku června padlo na 23měsíční minima, nezaměstnanost v eurozóně vylétla na 11 procent a nečekaný růst vykázala i ve Spojených státech. Je to jen o síle amerického dolaru? Ne zcela, snaží se svou analýzou ukázat Citi.
  • Padl cenový rekord za dražbu videohry
    „Lidé se v dospělosti rádi vrací ke svým dětským zálibám. To se projevuje ve sběratelství, kde vznikají nové cenové rekordy za dobře zachovalé předměty z minulosti. Sbírat se přitom dají automobily, známky, mince, stavebnice, videohry a mnohé další předměty,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Pád libry pokračuje. Výprodeji ale zatím stále chybí přesvědčivý fundament
    Dnes jedno rychlé zamyšlení k britské libře. Přiznám se, že mě docela překvapuje, jak vytrvale v posledních dnech začala znovu slábnout. Ne že by byl výprodej nějak dramatický, ale rozhodně nemám pocit, že by se fundament na librových párech jakkoli změnil k horšímu. Spíše naopak.
  • Padl rekord v rychlosti bohatnutí. A proč Evropa nemá své „Amazony“?
    Zakladatel Amazonu Jeff Bezos při uplynulém pondělku, za 24 hodin, zbohatl o zhruba 300 miliard korun. Jeden den mu stačil na to, aby zbohatl bezmála o tolik, kolik mají za celý život vyděláno Petr Kellner s Andrejem Babišem dohromady. Samozřejmě, Bezos ten den bohatl díky osmiprocentnímu růstu akcií Amazonu. I tak dechberoucí věc. Pravděpodobně nikdy v historii nikdo jiný tak rychle nebohatl. Každé tři vteřiny Bezos bohatl o tolik, kolik Čech s mediánovou mzdou vydělá za 40 let, vlastně za celý profesní život.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple trading AI