Čtvrtek 25. duben 2024 14:10
reklama
Purple trading AI
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster

Průzkum Reuters: Korunu k 25 za euro požene růst sazeb ČNB

04.10.2018 09:58  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Koruna by mohla během příštích 12 měsíců vévodit zpevňování středoevropských měn, poháněna dalším pravděpodobným růstem úrokových sazeb České národní banky, ukázal průzkum Reuters mezi 42 analytiky.

Podle mediánu odhadů v průzkumu, jenž se uskutečnil ve dnech 28. září až 3. října, by koruna mohla za rok posílit ve srovnání se středečními hodnotami o 2,9 procenta na 25,05 za euro.

Forint a zlotý podle analytiků zřejmě zpevní shodně okolo 1 procenta, na 320, respektive 4,24 za euro.

Slabost koruny motorem dalšího růstu sazeb ČNB?

Koruna během výprodejů na rozvíjejících se trzích v posledních šesti měsících utrpěla méně než její protějšky v regionu. V minulých týdnech, kdy polevil tlak na forint a zlotý, se však opět vydala na sestupnou dráhu, přestože ČNB zvýšila sazby na každém ze svých posledních tří měnových zasedání.

V úterý koruna zapsala dvouapůlměsíční minimum na 25,875 za euro s tím, jak evropskými trhy otřásaly obavy z rozpočtových schodků a zadluženosti Itálie. Ve středu pak tyto obavy na trzích polevily.

Celková slabost koruny ve srovnání s prognózou ČNB pro čtvrtý kvartál na 25,3 za euro by mohla centrální banku přimět, aby uspíšila další očekávané zvyšování hlavní sazby ze současných 1,50 procenta.

Forint těží z růstu ekonomiky, Polsko bude zvyšovat sazby později?

Maďarský forint se podle analytiků v průzkumu Reuters opírá o robustní ekonomický růst okolo 4 procenta a rozsáhlý, ač zmenšující se přebytek běžného účtu.

Maďarská centrální banka má nastavenu hlavní sazbu na 0,9 procenta, nejníž v regionu ve srovnání s 1,5 procenta v Česku a Polsku a 2,5 procenta v Rumunsku.

Polská centrální banka, která ve středu podržela sazby podle očekávání beze změny, by mohla začít utahovat měnovou politiku ještě později než Maďaři, uvedli analytici.

Zlotý by však mohl zpevňovat nepatrně více než forint, zatímco inflace v Polsku, která v září dosáhla 1,8 procenta, stojí výrazně pod maďarskou úrovní okolo 3 procent.

Rumunský lei by měl podle analytiků naopak oslabovat, přestože rumunská centrální banka v boji proti inflaci, která přesahuje 5 procenta, zvedla letos úrokové sazby už třikrát.


 
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Průzkum PMI hlásí nižší poptávku i pokles zaměstnanosti
    Indikátor PMI v srpnu zůstal na červencové úrovni 46,8 bodu. Provozní podmínky se tak zhoršily nejvyšším tempem podruhé za více než dva roky. Nepříznivou zprávou je, že došlo k nejprudšímu poklesu zakázek za více než dva roky. Zhoršila se jak domácí poptávka, tak ta zahraniční. Z průzkumu je patrné, že zákazníci již váhají se zadáváním nových zakázek nebo je dokonce ruší. Firmy situaci řeší nižším objemem výroby, ale i rychlým snižováním zaměstnanosti. Na druhou stranu dobrou zprávou je, že problémy se subdodávkami výrazně polevily a zpoždění termínů dodávek bylo nejmenší za poslední dva roky. S tím jde ruku v ruce i výrazný pokles tlaku na růst cen vstupních surovin. Silně zpomalil i růst cen výstupů.
  • Průzkum PMI je nabytý extrémy
    Dubnový index PMI sice zaostal za naším očekáváním, i tak byl ale nejvyšší od ledna 2018 (58,9 bodu). Šetření je tentokrát nabyto rekordy na mnoha stranách. Problémy se subdodavatelskými řetězci byly v dubnu extrémní. Výkon dodavatelů byl nejhorší od roku 2001, kdy se index začal počítat. To se pak odrazilo v rychlém růstu cen vstupů, jehož tempo bylo nejrychlejší od roku 2003. Firmy na tento vývoj reagovaly zvýšením cen svých produktů, a to také nejvíce od roku 2003. Pokud by takovýto vývoj pokračoval i nadále, představovalo by to riziko ve směru vyšší letošní inflace. Nedostatek vstupů pak vedl k mírnému zpomalení tempa růstu výroby. I tak bylo ale nejrychlejší od března 2018. Na druhou stranu firmy zvýšily počty svých zaměstnanců nejrychleji od února 2008.
  • Průzkum: Podnikání je pro ženy často jen záložní plán. Rozjezd byznysu jim komplikuje péče o děti i chybějící podpora
    Problematické skloubení rodinného a pracovního života odrazuje ženy v Česku od založení vlastního podnikání. Větší množství žen podnikatelek by přitom pomohlo zlepšit kondici české ekonomiky. Vyplývá to z výsledků průzkumu Barometr: Touha prosperovat – část 2: České mikro a malé podniky v roce 2023. Průzkum vznikl v rámci programu na podporu podnikání Mastercard Strive™ Česko, ze společné iniciativy Centra pro inkluzivní růst společnosti Mastercard a neziskové organizace CARE Česká republika.
  • Průzkum: Polovina Čechů investuje, roste mezi nimi obliba investičních aplikací
    Počet Čechů, kteří investují, každým rokem průběžně stoupá. Investiční produkty nyní využívá polovina dospělých. Ačkoliv největší oblibě se dlouhodobě těší investování skrze produkty banky, na výsluní se postupně dostávají i nové technologie. Jak ukázal průzkum pro ČSOB Asset Management, investiční aplikace dnes používá každý šestý investor. Investoři si také přejí mít své finance vždy pod kontrolou. V ČSOB jim to umožňuje Investiční portál, díky kterému mohou své portfolio spravovat online a odkudkoliv.
  • Průzkum: Polovina Čechů počítá s tím, že nevyjde se svými úsporami v důchodu, k tomu se 64 procent lidí obává poklesu životní úrovně ve stáří
    Ačkoli si sedm z 10 Čechů spoří a na penzi se nějak připravují, 73 procent lidí počítá, že bude muset v důchodu omezit své výdaje. Zároveň se bezmála dvě třetiny obávají, že jim ve stáří klesne životní úroveň. Více než polovina populace přitom spoří pravidelně. Sedmdesát čtyři procent si odkládá na důchod do 2000 korun za měsíc, čtvrtina z nich potom méně než 500 korun.
  • Průzkum: Prodej bytů se loni meziročně propadl více než o polovinu
    Počet prodaných bytů v Česku se loni meziročně propadl o více než polovinu. Z průzkumu České bankovní asociace ve spolupráci s Dataligence, databází informací o nemovitostech v Česku, zveřejněného na dnešní tiskové konferenci vyplynulo, že prodeje starších bytů klesly o 51 procent, rodinných domů o 49 procent a nových bytů o 57 procent. Jde o nejmenší počty prodejů za deset let. Ceny nemovitostí rostou rychleji než příjmy domácností.
  • Průzkum: Prodeje bytů klesly meziročně o 26 procent, luxusní až o 37 procent
    Prodeje bytů v loňském roce meziročně klesly o 26 procent a domů o 42 procent. Vyplývá to z průzkumu internetového portálu Valuo.cz z dat katastru nemovitostí a z veřejných nabídek. Podle analýzy realitní kanceláře Svoboda & Williams se prodej luxusních bytů propadl meziročně o 37 procent, průměrné ceny prodaných bytů razantně neklesly. Výsledky průzkumu Valuo.cz a analýzy Svoboda & Williams má ČTK k dispozici.
  • Průzkum: Přes 60 procent Čechů nezná současnou výší inflace, kvůli ní se ale více než polovina vlastníků obává znehodnocení své nemovitosti
    Téměř polovina Čechů si myslí, že je aktuální míra inflace vyšší než v září loňského roku, kdy vrcholil její meziroční růst. Třetina z nás se navíc domnívá, že v příštích šesti měsících inflace nadále poroste. Navzdory zdražování v předchozím období polovina populace odhaduje, že se svými příjmy vychází tak akorát, pro čtvrtinu lidí je to ale obtížné. U nemovitostí si myslí většina Čechů, že ceny a nájmy jsou vysoké.
  • Průzkum Reuters: Koruna do roka vystoupá nejvýš od 2012, středoevropské měny celkově budou zpevňovat
    Hlavní středoevropské měny by měly v příštích 12 měsících posilovat díky zdravému ekonomickému růstu a očekávanému uta...
  • Průzkum Reuters: Koruna raketou regionu. Do roka u 25,80 k euru
    Česká koruna by mohla za 12 měsíců posílit o téměř 5 procent vůči euru a zásadně tak předstihnout výkon dalších měn ve středoevropském regionu. Pro rok konce kurzového závazku ČNB to předpovídá průzkum Reuters mezi ekonomy a analytiky.
  • Průzkum společnosti Fidelity International 2023: Čína je připravena vést oživení v Asii
    Čína vstoupila do roku králíka připravena vymanit se lockdownů a většina analytiků společnosti Fidelity očekává, že do konce roku 2023 setrvá v režimu expanze.
  • Průzkum společnosti Fidelity International 2023: Společnosti se připravují na svět po levném financování
    Po téměř deseti a půl letech rekordně nízkých úrokových sazeb se zdá, že éra uměle levného kapitálu končí. Analytický průzkum společnosti Fidelity International pro rok 2023 přibližuje, jak se společnosti přizpůsobují náročnějším, a nakonec i udržitelnějším podmínkám na trhu financování.
  • Průzkum: Stále více lidí projevuje zájem o kryptoměny 
    Bank Of America po krachu LUNA ze začátku června provedla průzkum, aby určila sentiment trhu vůči digitálním aktivům. Výsledek překvapivě ukázal, že lidé stále plánují kryptoměny nakupovat a dokonce je používat k online transakcím.
  • Průzkum: Více než čtvrtina firem na odložené splátky nemá
    Více než čtvrtina malých a středních firem nebude mít na splátky svých úvěrů peníze. V sobotu přitom končí šestiměsíční období odkladu splátek úvěrů. Vyplývá to ze zářijového průzkumu společnosti Lidya mezi 330 podnikateli. Vzhledem k tomu, že výzkum se uskutečnil ještě před zavedením aktuálních vládních opatření, lze čekat, že realita bude horší.
  • Průzkum YouGov favorizuje Bidena, novinky ze Severní Karolíny a možné dopady výsledků voleb v Georgii
    Poslední průzkum veřejného mínění organizace YouGov ukázal na jasnou výhru Bidena - 382 hlasů volitelů. Baštou demokratů by se měl stát Texas! Samozřejmě se investoři na průzkumy nemohou spolehnout, protože v roce 2016 v tomto průzkumu vyhrála Hillary Clintonová. YouGov poukázal na to, že na rozdíl od roku 2016 nevěří lidem, kteří se bojí mluvit o tom, že budou volit Trumpa. YouGov ukazuje 53 % pro Bidena a 46 % pro Trumpa v Pensylvánii.
  • Průzkum: Zájem o investování vzrostl o 72 %. Mezi Čechy vede zlato
    Podle průzkumu, který provedla společnost BrikkApp ve spolupráci s WebMedea services, se Češi více zajímají o investování. V lednovém meziročním srovnání došlo k 72% nárůstu zájmu. Nejvíce česká populace důvěřuje investici do zlata (55 %) a cenných papírů (12,5 %). S covidovou pandemií se také lidé zajímají o ‚pasivní příjem‘. Zajímavou příležitost pro českou společnost přinášejí v době finanční krize stále i kryptoměny (6,5 %) a nemovitosti (6,2 %). Narůstá i zájem o crowdfunding. Výsledky průzkumu se odvíjejí od množiny 1300 hledaných klíčových slov z internetových vyhledávačů.
  • Průzkum: 40 % českých investorů tvoří ženy. K investování přistupují rozváženěji
    Popularita investování v České republice stoupá a na chuť mu navzdory zažitým stereotypům přichází i čím dál více žen. Stejně jako muži začínají investovat nejčastěji do věku 35 let. Do investičního běhu ale vstupují s větší rozvahou a opatrností. Polovina z nich začíná investovat již v době, kdy jejich úspory nepřesahují hranici 25 000 korun. Častěji než muži také investují pravidelně každý měsíc.
  • Prvá desaťročnica eura bez fanfár
    Posledné obchodné dni minulého roka neboli až také p...
  • Prvé kolo rokovaní medzi Ukrajinou a Ruskom sa skončilo
    Hlavné indexy z Wall Street vymazali časť strát, keďže investori monitorovali vývoj týkajúci sa ruského útoku na Ukrajinu, vrátane dopadu nových sankcií a rokovaní medzi oboma stranami. RIA s odvolaním sa na ukrajinského predstaviteľa po štyroch hodinách uviedla, že Rusko a Ukrajina ukončili mierové rozhovory a vrátia sa do svojich hlavných miest na ďalšie konzultácie pred druhým kolom rozhovorov. Vzhľadom na pomerne dlhé trvanie rozhovorov a skutočnosť, že sa uskutoční druhé kolo rokovaní, naznačuje, že existuje aspoň kúsok spoločného základu.
  • Prvky umělé inteligence začínají generovat zprávy o dění na Pražské burze
    Nástroj, který automaticky generuje zprávy o dění na Burze cenných papírů Praha a ověřuje informace z průběhu obchodního dne, vytvořili vědci z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV UK), Českého vysokého učení technického (ČVUT), Západočeské univerzity (ZČU) a České tiskové kanceláře (ČTK). V dnešní tiskové zprávě to uvedl vedoucí výzkumného týmu Václav Moravec z katedry žurnalistiky IKSŽ FSV UK. Nyní budou odborníci umělou inteligenci testovat v praxi a pozorovat rychlost a přesnost její práce.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO férovost