Neděle 20. září 2020 12:40
reklama
Bossa nove webinare
reklama
Admiral spread new
reklama
RoboMarkets webinare

Na Tesle jde do tuhého. Jednoletá pravděpodobnost bankrotu se přehoupla přes 17 %

30.08.2018 10:36  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Když začátkem srpna Elon Musk oznámil, že bude chtít Teslu stáhnout z burzy za 420 dolarů a že má investora, který mu zajistí financování, vylétly akcie TSLA nad 380 dolarů, kde se naposledy pohybovaly v polovině loňského září. Pár týdnu na to je ale vše jinak a tak trochu při starém. Tesla na burze po rozhodnutí boardu zůstane, akcie se vrací na 300 dolarů a jediné co je nové, je že Muska za možnou manipulaci s cenou akcií možná bude vyšetřovat SEC.

Muskovy eskapády na twitteru ale tak trochu zastiňují to skutečně důležité, tedy že se důvěra investorů v TSLA dál postupně vytrácí. Na ocenění akcií to zatím příliš vidět není, jelikož se TSLA drží už od poloviny minulého roku v zatím jasně definovaném bočním pásmu od 270 do 390 dolarů.  Zcela jiný příběh se ale odehrává na dluhopisech společnosti a na cenách zajištění proti jejímu bankrotu. Právě ty v poslední době prudce rostou, a to až do takové míry, že se díky nim jednoletá pravděpodobnost bankrotu vyhoupla nad 17 %. Ano, šance že Tesla v horizontu jednoho roku zbankrotuje nyní podle trhu dosahuje 17 %. Ještě v březnu to přitom byla jen 4%.

Proč je trh tak nervózní? Obchodníky děsí hlavně vysokých „cash burn“ společnosti a její ne zrovna lichotivá bilance. Tesla prodělala během posledních dvou čtvrtletí 2,5 mld. dolarů a přichází o peníze tempem těžko srovnatelným s jakoukoli další společností. Na vině je nedostatečná produkce, která je zaviněna celou řadou problémů na výrobní lince. Spustit masovou výrobu automobilů z ničeho jen tak na zelené louce holt není ani levné, ani jednoduché. Dosavadní dlouhodobě nízká produkce tak zatím nedokázala dostat firmu do zelených čísel. Situace se sice zlepšuje, čas ale ubíhá a peníze mizí.

Tesla sice má stále na knihách hotovost ve výši 2,2 mld. dolarů a zásoby v objemu 3,3 mld. dolarů, stejně tak má ale krátkodobé závazky (nevyplacené mzdy, nezaplacené dodávky, krátkodobý dluh, aj.) v objemu 9,1 mld. dolarů. Právě tento rozdíl mezi krátkodobými aktivy a pasivy je pro finanční trhy tím největším strašákem a hlavním důvodem, proč je Tesla v poslední době tolik oblíbená mezi short-sell obchodníky. Automobilce totiž rapidně ubývá likvidita a už příští rok má splatnost její dluh v objemu 1,9 mld. dolarů. Pokud se díky zvýšení produkce v nejbližších měsících nedostane do zelených čísel, nezbude ji pravděpodobně nic jiného než přijít si znovu na trh pro další finanční prostředky prodejem konvertibilních dluhopisů. Jestli je získá a za jakou cenu je pak velká neznámá.

TSLA proto nyní potřebuje být bez chyby. Musk slibuje produkci 10 tis. kusů Modelu 3 do konce roku a masivní úspory z rozsahu s tím, jak se výrobní linka bude postupně zefektivňovat. Podaří-li se tento slib naplnit, návrat společnosti do zelených čísel je realistický a finanční pozice TSLA začne vypadat o poznání lépe. Obzvláště s neuvěřitelnou zásobou více než 400 tis. aktivních rezervací Modelu 3, které jsou důkazem obrovské poptávky po jejím produktu.

Pokud se ale výrobní targety ani tentokrát nepodaří naplnit a výrobní linka se znovu zadrhne, důvěra investorů se začne rapidně vytrácet a i samotné zajištění financování na příští rok může být velmi složité. Tak či tak, právě kvůli této nejistotě a Muskově auře je nyní TSLA asi nejzajímavější velkou společností na americké burze, kterou musejí souběžně milovat i nenávidět býci i medvědi.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Na středoevropských trzích panovalo klidné obchodování
  V pondělí bylo obchodování na mezibankovním trhu velmi klidné. Koruna se vůči euru pohybovala v minimálním...
 • Na středoevropských trzích ve středu týdne klid
  Středeční obchodování na české koruně bylo naprosto nejímavé. Bez jakýchkoliv impulsů se kurz na meziban...
 • Nastupuje finanční krize?
  V poslední době vzniká na trhu amerických dluhopisů situace, která pro ně není úplně obvyklá. Došlo totiž k otočení spreadu mezi výnosem desetiletého a dvouletého dluhopisu do záporných hodnot. Graf níže dokazuje, že daná situace není výjimečná, ale opakuje se za posledních 20 let už potřetí. Vidět jsme ji zatím mohli v roce 2000 a 2007. Oba tyto roky byly pro trhy významné, neboť předznamenaly větší krize.
 • Na světových trzích roste napětí z jednání mezi USA a Kanadou
  Evropské trhy dnes poprvé od počátku týdne ztrácejí. Hlavní index Stoxx 600 oslabuje o 0,3 %. Nedaří se téměř všem sektorům s výjimkou toho energetického, který se pohybuje na kladné nule. Největší ztrátu zaznamenávají telekomunikační společnosti (-1,7 %). Důvodem poklesu evropských trhů je globální napětí ohledně probíhajícího jednání mezi Spojenými státy a Kanadou. Investoři vyčkávají, jak jednání dopadnou a co z nich vyplyne pro světovou ekonomiku.
 • Na S&P 500 sa schyľuje k zatvoreniu krátkodobého trojuholníka (TA, H4)
  Na americkom akciovom indexe S&P 500 (US.500) sa z krátkodobého pohľadu vytvoril zaujímavý trojuholník (resp. dva trojuholníky). Jeho zužovanie v posledných dňoch zrejme taktiež prispelo k nižšej volatilite. Dva trojuholníky som písal z toho dôvodu, že technicky vývoj v poslednom mesiaci zdola ohraničujú dve čiary – tá dlhšia je prítomná od krátkodobého minima 12.9, tá druhá má svoj počiatok o niekoľko dní neskôr.
 • Naše demokracie se musí konečně začít bránit útokům autoritářských států
  V USA se hodně hovoří o vlivu Ruska na průběh a výsledky prezidentských voleb. V EU se zase vrcholní zástupci jednotlivých členských zemí minulý měsíc sešli, aby diskutovali o tom, jak se Moskva snaží ovlivnit liberální demokracie svou propagandou a dezinformacemi. Jeden z evropských diplomatů poukazoval na to, že Unie nemá v této oblasti žádný centralizovaný přístup a bezpečnostní služby jednotlivých zemí spolupracují nedostatečným způsobem. Tento diplomat má pravdu.
 • Naši mobilní operátoři se řadí v rámci Evropy mezi ty nejziskovější
  Čeští operátoři O2, T-Mobile a Vodafone se řadí mezi operátory s nejvyšším ziskem v Evropě. Deník Hospodářské noviny srovnal klíčové finanční ukazatele jmenovaných tří českých a 13 dalších evropských operátorů, kteří nabízí své akcie na burze z volně dostupných hospodářských výsledků.
 • Našlapuje EURUSD směrem dolů nebo ne??
  Jestliže vyjde včerejší nastíněná varianta u akciových trhů, které naznačují spíše signály poklesu a bude nadále fu...
 • Náš tip na vzestup Alibaby se vyplácí
  Čínský internetový kolos plánuje utratit 7,2 miliardy dolarů za původní audiovizuální díla. V budoucnosti se strhne velký boj o původní filmy, seriály a další pořady. Novým výrazným konkurentem Netflixu, Hulu či Amazonu se stane sekce internetového obchodu Alibaba, která doposud figurovala jako investor, nebo lokální distributor a podílela se pouze na několika filmových projektech. V nadcházejících třech letech má Alibaba v plánu investovat do zábavního obsahu 50 miliard jüanů. Tímto krokem se čínský internetový kolos zařazuje do první světové ligy zábavního průmyslu.
 • Na tenkém ledě
  Česká ekonomika bude pokračovat v udržitelném růstu: Zatímco v loňském roce ekonomika přidávala díky vysokým investicím, letos nás čeká mnohem vyváženější růstová struktura. Pnutí na trhu práce přetrvá a bude i nadále vytvářet cenové tlaky, které udrží inflaci po celý rok nad 2% cílem ČNB.
 • NATGAS - UPDATE 03.07.2019
  U Natural Gasu sleduji stále stejný scénář, kdy se nyní dokončuje vlna "(b)" a čeká nás otestování cca 2,45, kde se rozhodne, jakým směrem se vydáme dál.
 • Natixis: Nemohou vydat dluhopisy? Ať ručí majetkem!
  Banky a investoři již nemají zájem o nákup vládních dluhopisů zemí eurozóny, výj...
 • Na TNOTE sa postupne zatvára trojuholníková formácia, cena môže klesnúť (TA, D1)
  Po tom, čo BrExit katapultoval cenu desaťročných amerických dlhopisov nahor, začala postupne ich cena klesať. Zospodu však narazila na krátkodobý support okolo úrovne 131,8 USD, čo pri postupne klesajúcich krátkodobých maximách vytvorilo klesajúcu trojuholníkovú formáciu. Tá sa postupne uzatvára a vydržať môže v prípade nízkej volatility ešte maximálne mesiac:
 • NATO faktor
  Jednou z hlavních překážek odchodu Řecka z eurozóny je NATO. 29. června, kdy vrcholila řecká dluhová krize, se trhy předháněly...
 • Na trhoch vládne po dlhšej dobe averzia k riziku. Nepáči sa im prestrelka medzi Trumpom a S. Kóreou
  Pokoj na trhoch narušilo geopolitické napätie. Postaralo sa o to vystupňovanie slovnej prestrelky medzi Trumpom a Severnou Kóreou. Detailov je plný internet, rozoberať to tu nebudeme. Každopádne, akcie sa dnes obchodujú v červenom. A to predovšetkým európske (americké totiž čiastočne reagovali už včera), ktoré strácajú viac ako percento.
 • Na trhu kryptoměn se schyluje k utahování šroubů
  Kryptoměny pomalu, ale jistě vstupují do další etapy svého vývoje – do etapy nejistoty vyvolané začínající regulací ze strany jednotlivých vlád i Evropské unie. Místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis tento týden potvrdil, že EK už připravuje regulační kroky. „Komise brzo rozhodne, zda je regulace na úrovni EU potřeba na základě vyhodnocení rizik a příležitostí a také vhodnosti stávajících pravidel pro tyto instrumenty,“ řekl Dombrovskis na setkání s ECB a dalšími zainteresovanými stranami.
 • Na trhu niečo smrdí
  Zatiaľ čo sledujeme neuveriteľný intradenn&yacu...
 • Na trhu s meďou vypadlo 8% globálnej produkcie. Keď sa obnoví, tak by mala prísť korekcia
  Na medi sa deje zaujímavá vec. Jej cena sa v tomto týždni vyšplhala na najvyššiu úroveň od júna 2015. Nahor ju poslala minulý piatok správa, že najväčšia baňa na svete v čilskej Escondide, nie je po štrajku schopná dodávať meť svojim odberateľom. Štrajk v tejto bani, ktorá je zodpovedná za 5% svetovej produkcie, ešte stále trvá.
 • Na trhu START se bude obchodvat denně
  Burza se rozhodla na základě poptávky od investorů zvýšit frekvenci obchodování na trhu START z původně měsíční frekvence na denní. Od 12. 3. 2020 bude nově probíhat obchodování každý všední den v rámci pravidelných dopoledních aukcí. Úprava frekvence obchodování však není jedinou změnou, kterou trh START přináší.
 • Na trhu vládne nervozita.
  Vývoj světových akciových trhů nebyl příliš konzistentní. Klíčové akciové indexy v USA vykázaly multi-dimenzionální dy...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets webinare