Čtvrtek 28. březen 2024 19:34
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Dukascopy new

IPO Xiaomi: Dosáhne čínský Apple ocenění nad $100 miliard?

31.05.2018 13:44  Autor: LYNX  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

IPO Xiaomi - logo společnosti XiaomiPekingský výrobce smartphonů Xiaomi oznámil svůj záměr vstoupit na burzu. IPO Xiaomi by mohlo společnost ocenit za až hranici $100 miliard. Očekává se tak, že Xiaomi potvrdí svou pozici nejhodnotnějšího start-upu světa. I když po vstupu na burzu již pouze těžko můžeme firmu považovat za start-up.

Úpis akcií Xiaomi by se mohl stát největší primární nabídkou akcií na světě od roku 2014, kdy na newyorskou burzu vstoupil čínský gigant Alibaba (BABA).

Kdy by mělo IPO Xiaomi vstoupit na burzu a jaká jsou rizika investice do IPO Xiaomi?

V článku vám představíme firmu Xiaomi, zanalyzujeme její konkurenty, nastíníme rizika spojené s Xiaomi a také se dozvíte, na co hodlá firma použít nově získaný balík +/-$10 miliard.

Co je Xiaomi a co dělá?

Xiaomi je čínská společnost, která vyrábí smartphony, aplikace a drobnou spotřební elektroniku. Xiaomi začala v roce 2010 prodávat smartphony a brzy se stala populární pro své vysoce kvalitní přístroje, nabízené ovšem za nižší ceny, než nabízela konkurence (Apple, Samsung, Nokia atd.)

Firma raketově vzrostla, aby se stala jedním z největších hráčů v oboru chytrých telefonů nejen v Číně ale celosvětově. Mezinárodní expanze rozšířila Xiaomi do celého světa.

IPO Xiaomi: Co je Xiaomi a co dělá?

V roce 2016, uprostřed tvrdé konkurence ostatních čínských low-cost výrobců, musela trochu zabojovat, ale nakonec se její výrobky začaly rozšiřovat do nových oblastí a aktuálně je Xiaomi čtvrtým největším výrobcem smartphonů na světě.

Společnost nabízí celou sérii produktů a v portfoliu jsou kromě smartphonů i inteligentní televizory, reproduktory, Wi-Fi směrovače a drobná elektronika včetně čističek vzduchu či osvětlení.

Xiaomi vsází na komplexní přístup, v němž se smartphone stane centrem připojeného ekosystému, pomocí kterého bude možné ovládat všechna napojená zařízení. Díky této strategii si Xiaomi vysloužilo přízvisko „Apple Číny“.

Chytré telefony společnosti Xiaomi pracují na operačním systému Google Android (GOOGL), který firma mírně modifikovala a označuje jako MIUI. Tímto krokem se snaží k uživatelům protlačit své vlastní nástavbové služby, včetně streamování hudby a videa.

Kolik a jak Xiaomi vydělává?

Xiaomi vydělává z prodeje svých zařízení a služeb. Ve své žádosti o IPO Xiaomi ukázalo své finanční údaje za několik posledních let. Je z nich patrné, že tržby vzrostly v roce 2017 meziročně o 67 %. V roce 2016 společnost vykázala výnosy 68,5 miliard yuanů a v roce 2017 byl výnos 114,6 miliard yuanů (tj. $18 miliard).

IPO Xiaomi: Kolik a jak Xiaomi vydělává

I přesto, že společnost své podnikání diverzifikuje, smartphony stále představují více než 70 % celkových tržeb. V roce 2015 to bylo dokonce více než 80 %.

Mezi lety 2015 a 2017 se začaly dostávat do povědomí i produkty z kategorie IOT (Internet Of Things), jejichž podíl na tržbách vzrostl z necelých 10 % na téměř 20 %.

Firma se snaží neustále hledat a rozšiřovat portfolio příležitostí a internetové služby, ač zatím tvoří necelých 10 % z příjmů, mohou do budoucna hrát významnou roli.

Pokud jde o regionální rozložení příjmů, pak většina tržeb pochází z tamního trhu – z Číny. Téměř ¾ příjmů tvoří právě čínský trh samotný a zbylá jedna čtvrtina je rozdrobena do zbytku světa.

Poměrně velké odbytiště firma našla prozatím v sousední Indii, pomalu ale začíná vstupovat i na západní trhy. Cílem firmy je dostat se na postupně na všechny hlavní trhy světa, především pak do USA.

Konkurence pro Xiaomi

Trh mobilních telefonů je poměrně konkurenční a Xiaomi má vedle sebe tři silné soupeře – Apple, Samsung a Huawei.  V roce 2017 prodala firma necelých 92 milionů Smartphonů, což je zveřejněno v její zprávě pro IPO.

Xiaomi je celkově na čtvrtém místě za čínským Huawei, který v roce 2017 měl odbyt velikosti cca 153 milionů telefonů. Na prvním místě je Samsung, který dominuje nad firmou Apple a za minulý rok prodal 317 milionů chytrých telefonů.

Samsung vs Xiaomi - cena

Hlavní strategií Xiaomi je cena. Ta je v porovnání s konkurencí podstatně nižší. Průměrná prodejní cena telefonu Xiaomi nepřesahuje 140 USD zatímco průměrná prodejní cena telefonu Samsung je 230 USD.

Apple má vůbec nejvyšší průměrnou cenu za jeden prodaný iPhone a pohybuje se kolem 670 USD.

Zatímco nejvyšší z řady Xiaomi telefonů lze pořídit za cenu kolem 520 USD, za vlajkový model iPhone zaplatíte minimálně dvakrát tolik a u Samsungu jen nepatrně méně než dvakrát tolik.

Srovnávat lze kvality konkrétních modelů samozřejmě není naším cílem, patrně zde určité rozdíly budou, ale z uvedeného je vidět, že Xiaomi skutečně cílí na nizkorozpočtové cílové skupiny a sází na tento krok i při expanzi na cizí trhy.

Je potřeba ale připomenout, že firma do budoucna spoléhá na příliv peněz nikoli z prodeje telefonů jako takových, ale z prodeje nástavbových služeb a aplikací. Počkejme si, co nastane po IPO Xiaomi. Možná budeme ještě překvapeni.

S jakými riziky je u Xiaomi třeba počítat?

S jakými riziky je u Xiaomi třeba počítat - IPO Xiaomi

Při pohledu na silnou konkurenci a celkově oslabující trend u odbytu smartphonů musí Xiaomi samozřejmě vážit každý krok a počítat s množstvím rizikových faktorů.

Xiaomi má z prodeje výrobků poměrně malé marže – jen kolem 10 % zatímco u Apple či Samsung je to kolem 40 %.

I přestože firma počítá s přílivem kapitálu z prodeje nadstandardních služeb, většinu příjmů zatím představuje prodej samotných telefonů.

Jakýkoliv pokles v odbytu nebo nárůst nákladů spojených s výrobou významně ovlivňuje materiální prosperitu firmy.

Zároveň je třeba podotknout, že mobilní telefony Xiaomi, ač jsou „levné a dobré“, nepřicházejí s žádným jedinečným zlepšovákem, kterým by si společnost dopomohla k lepšímu konkurenčnímu postavení.

Xiaomi svůj byznys model nestaví na nějakém zvláštním a jedinečném intelektuálním bohatství či progresivitě jako je tomu u Apple, a proto je její konkurenční výhoda poměrně snadno ohrozitelná.

Určitým rizikem může být i geopolitická situace Číny.

Tip na LYNX webinář

Ve středu 6.6 vysíláme webinář s názvem „Budujeme portfolio pomocí ETF: 3.díl„.

IPO Xiaomi

Žádost o IPO Xiaomi podalo na začátku května 2018. Podle prohlášení, které se v dokumentech objevily, by firma ráda získala $10 miliard. Tím by se ocenění firmy přiblížilo $100 miliardám a Xiaomi by se stala největším IPO od roku 2014, kdy na burzu vstupovala Alibaba, která skrze IPO získala $25 miliard.

IPO Xiaomi bude zároveň jedním z veřejných úpisů na Hongkongské burze podle nových pravidel, který jsou nyní navržena tak, aby přitahovala technologické firmy. Hongkong se k tomuto kroku uchýlil, aby srovnal krok s NASDAQ a Shenzhenskou burzou.

Stane se Xiaomi top technologickou čínskou firmou?

Xiaomi je poměrně mladá společnost (na trhu je pouhých osm let) a stomiliardová valuace, na kterou cílí, je důkazem rostoucího zájmu o její produktové portfolio.

Pakliže se IPO podaří podle plánu a firma získá plánovaných $10 miliard, stane se třetí největší technologickou společností v Číně.

IPO Xiaomi by se mělo uskutečnit už začátkem června 2018, ale přesnější data zatím nejsou k dispozici. Finanční prostředky, které firma skrze IPO získá, chce rozdělit do několika oblastí.

Velkou část hodlá firma věnovat na další vývoj a výzkum, značná část prostředků má být využita pro expanzi na zahraniční, především na evropské a americké trhy.

V domovské Číně má Xiaomi slušný podíl na trhu a velmi silnou zákaznickou základnu, dokonce i v sousední Indii se obchodu velmi dobře daří. Pokud jde o zahraniční trhy, jsou analytici spíše skeptičtí. Zda se firmě podaří získat si silné postavení, to ukáže až čas.

Podle prohlášení, které je součástí dokumentu k IPO, se Xiaomi zavázala investovat 30 % vybraných prostředků do růstu odbytu v jihovýchodní Asii, v Evropě, v Rusku a ostatních regionech. V současné době uvádí, že nabízí výrobky ve 74 zemích, včetně USA. Tam ale Xiaomi prodává především drobnou elektroniku a příslušenství, smartphony spíše okrajově.

Dalších 30 % z IPO firma vyčlenila na výzkum a vývoj produktů, zbylé prostředky chce investovat do rostoucího zájmu o internet věcí (IOT) a vývoje ekosystému inteligentních produktů.

Akcie Xiaomi

Společnost Xiaomi nezveřejňuje přesné procentní podíly, které drží její hlavní investoři, ale generální ředitel Lei Jun je považován za jednoho z nejvýznamnějších akcionářů. IPO by z něj mohlo učinit nejbohatšího muže Číny, protože údajně ovládá většinový podíl ve firmě.

Lei Jun - generální ředitel společnosti Xiaomi

Lei Jun – generální ředitel společnosti Xiaomi

Navíc je třeba pamatovat na to, že Xiaomi je prvním velkým IPO, které využije volnějšího pravidla v Hongkongu. Tamní burza totiž umožňuje úpis akcií dvou tříd (dual-class stock).

Akcie třídy A a akcie třídy B se mohou lišit, pokud jde o hlasovací práva či výplatu dividend a firmy, které mají duální listing, se v USA mají tendenci obchodovat v dlouhodobém horizontu spíše za nižší ceny.

Dlouhodobý úspěch akcií Xiaomi bude záviset především na tom, zda investoři přijmou společnost nejen jako výrobce levných telefonů, ale jako globální společnost s přesahem do mnoha oblastí IT. Právě o to Xiaomi nyní usiluje.

Zaujala vás možnost investovat do IPO Xiaomi?

S LYNX získáváte přístup také na obchodování IPO. Jakmile bude IPO Xiaomi uvedeno, bude akcie možné ihned obchodovat. Sledujte web či Twitter společnosti LYNX pro aktuální informace.

akcie | investice do akcií | obchodování s akciemi | akcie online | LYNX Broker Czech Republic

The post IPO Xiaomi: Dosáhne čínský Apple ocenění nad $100 miliard? appeared first on LYNX Czech Republic.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • IPO Uber – Jedno z největších IPO v historii se blíží
    IPO Uber se nevyhnutelně blíží. Jedná se o jedno z 10 největších IPO v historii. Generální ředitel společnosti Dara Khosrowshahi uvedl, že jeho společnost vedla rozhovory s legendárním investorem Warren Buffettem a jeho firmou Berkshire Hathaway. Možná právě Buffett bude jeden z prvních, kdo akcie Uberu nakoupí. Ve středu 8.5 společnost již uvedla závazné datum realizace IPO a také upisovací cenu.
  • IPO Uber – Jedno z největších IPO v historii se blíží
    IPO Uber se nevyhnutelně blíží. Jedná se o jedno z 10 největších IPO v historii. Generální ředitel společnosti Dara Khosrowshahi uvedl, že jeho společnost vedla rozhovory s legendárním investorem Warren Buffettem a jeho firmou Berkshire Hathaway. Možná právě Buffett bude jeden z prvních, kdo akcie Uberu nakoupí.
  • IPO Uber – Jedno z největších IPO v historii vstoupilo na burzu
    IPO Uber se nevyhnutelně blíží. Jedná se o jedno z 10 největších IPO v historii. Generální ředitel společnosti Dara Khosrowshahi uvedl, že jeho společnost vedla rozhovory s legendárním investorem Warren Buffettem a jeho firmou Berkshire Hathaway. Možná právě Buffett bude jeden z prvních, kdo akcie Uberu nakoupí. Ve středu 8.5 společnost již uvedla závazné datum realizace IPO a také upisovací cenu.
  • IPO Uber – Proč se o akcie Uber zajímá i Warren Buffett?
    UPDATE: Uber se dohodl, že jejich akcie budou obchodovány v USD na největší světové burze -NYSE. Podle předběžných odhadů gigant zveřejní svoji nabídku během dubna a ocenění by se mohlo vyšplhat až k částce 120 miliard USD. Spekuluje se, že by mohlo jít o jedno z pěti největších IPO v historii a pravděpodobně největší v letošním roce. Aby společnost dosáhla ohodnocení kýžených 120 miliard USD, je nucena emitovat pouze 16 % svých akcií. Výběr burzy NYSE byl také iniciován faktem, že konkurenční společnost Lyft se chystá na své IPO začátkem dubna na burze NASDAQ.
  • IPO Uber – Proč se o akcie Uber zajímá i Warren Buffett?
    UPDATE: Společnost UBER podala oficiální žádost o IPO první týden v prosinci 2018. Podle odhadů by mohla valuace firmy po vstupu na burzu dosáhnout až 120 miliard dolarů. Pro své IPO Uber zatím nevybral konkrétního upisovatele, klíčovou roli při vyplňování dokumentů hrála banka Morgan Stanley. Žádost o vstup na burzu u Americké komise pro cenné papíry podala začátkem prosince i konkureční společnost Lyft.
  • IPO Uber – Proč se o akcie Uber zajímá i Warren Buffett?
    Generální ředitel společnosti Uber Dara Khosrowshahi potvrdil, že IPO Uber se uskuteční v roce 2019. Firma je podle něj v dobré kondici z hlediska profilu, ziskovosti i marží.
  • IPO Warner Music "bodovalo" navzdory koronakrizi
    Hudební vydavatelství Warner Music se během uplynulé středy vrátilo na burzu a stalo se zatím největším IPO roku 2020. A to i přesto, že některé firmy svůj aktuální vstup odkládají kvůli pandemii COVID-19. Před emisí kvůli velkému zájmu potenciálních investorů firma dokonce zvýšila objem svých nabízených akcií z původních 70 milionů na 77 milionů USD.
  • IPO WeWork – druhé největší IPO 2019?
    Rok 2019 je na zvučná IPO velmi bohatý. Začátkem května další velká společnost avizovala, že plánuje vstoupit na burzu prostřednictvím IPO. Společnost WeWork uvedla, že závazně uvažuje o IPO, které by mělo proběhnout koncem roku 2019 na burze NASDAQ. Společnost byla nedávno oceněná na přibližně 47 mld. USD.
  • IPO WeWork – druhé největší IPO 2019?
    Rok 2019 je na zvučná IPO velmi bohatý. Začátkem května další velká společnost avizovala, že plánuje vstoupit na burzu prostřednictvím IPO. Společnost WeWork uvedla, že závazně uvažuje o IPO, které by mělo proběhnout co nejdříve. V následujícím článku se dozvíte základní informace o připravovaném IPO WeWork a také o samotné společnosti.
  • IPO Xiaomi: Dosáhne čínský Apple ocenění nad $100 miliard?
    Pekingský výrobce smartphonů Xiaomi oznámil svůj záměr vstoupit na burzu. IPO Xiaomi by mohlo společnost ocenit za až hranici $100 miliard. Očekává se tak, že Xiaomi potvrdí svou pozici nejhodnotnějšího start-upu světa. I když po vstupu na burzu již pouze těžko můžeme firmu povašovat za start-up.
  • IPO 2017
    V posledních několika letech došlo k drastickému zpomalení aktivit ve veřejném upisování akcií (IPO), ale zdá se, že počet IPO v roce 2017 bude odrážet tuto situaci na trhu.
  • I přes dobré výsledky firem trhy v USA klesají
    Americké akciové burzy pokračují ve ztrátové sérii i na začátku dnešního obchodování. Nepomohly ani výborné hospodářské výsledky společnosti Boeing, které překonaly očekávání trhu. Firma dokonce zvedla svoji guidance na tržby i zisk za celý rok. Průmyslový Dow Jones ztrácí 0,2 %, S&P 500 odepisuje 0,4 % a technologický Nasdaq klesá o 0,7 %. Největších ztrát dosahují telekomunikační společnosti (-3,8 %), kde investory nepotěšily výsledky hospodaření společnosti AT&T. Zisk firmy je o více jak 10 % nižší, než očekával trh. Cena akcií na to reaguje poklesem o 6 %. Na opačné straně se nachází sektor utilit se ziskem 1,1 %.
  • I přes loňské propady zvítězili investoři do akcií. Co jim letos dělá vrásky?
    Při pohledu na loňská čísla by se chtělo říct, že „ročník 2020“ byl další z řady běžných, pro investory příjemných roků, na které jsme byli v posledním desetiletí zvyklí. Akciové trhy poměrně silně vyrostly, dařilo se také dluhopisům a mnohým komoditám, kdy si například zlato sáhlo na svá historická maxima z roku 2011. Všichni ale víme, že „běžný rok“ za sebou rozhodně nemáme. Co můžeme čekat od letoška?
  • I přes mírné oživení české ekonomiky zůstává její výhled nadále nejistý
    Česká ekonomika zaznamenala v květnu mírné zlepšení, i nadále však zaostává za předkrizovou úrovní ekonomické aktivity. I přes meziměsíční nárůst o více než 10 %, je tak průmyslová produkce o zhruba čtvrtinu nižší. Z průmyslových odvětví se aktuálně nejhůře vede automobilovému průmyslu. Květnový pokles nových zakázek o necelých 35 % však moc optimismu do budoucna bohužel nedává. Na poptávku si aktuálně nemůže stěžovat inženýrské stavitelství, jehož produkce vzrostla o 1,2 %. V pozemním stavitelství se naopak produkce o 11 % snížila. Přes slabou poptávku z domácí a zahraniční ekonomiky však zůstává nezaměstnanost v ČR prozatím na nízkých hodnotách, v červnu podle MPSV na 3,7 %. Hlavním důvodem je podle nás program Antivirus.
  • I přes napětí mezi Čínou a USA dnes akcie mírně rostou
    Evropské akcie v pondělí opatrně rostou během napětí mezi USA a Čínou, které tlumilo sentiment investorů v Asii. Minulý týden vydal prezident Donald Trump výkonné příkazy, které mají zakázat používání aplikací WeChat a TikTok v USA, a to od poloviny příštího měsíce.
  • I přes nové příměří jsou v Náhorním Karabachu další mrtví
    Jerevan i Baku dnes ohlásily útoky nepřátelské strany, přestože v sobotu uzavřely nové příměří. Enkláva Náhorní Karabach v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem oznámila dnes podle agentury Reuters dalších 19 mrtvých z řad vojáků, počet arménských armádních obětí tak od doby, kdy na konci září vypukly boje s Ázerbájdžánem, dosáhl 729. Od září pak boje způsobily smrt více než 1000 lidí včetně civilistů a desítky tisíc lidí vyhnaly z domovů. Arménský prezident uvedl, že Turecko je ve skutečnosti další stranou konfliktu.
  • I přes obavy z korekce americké trhy dále rostou
    Ve čtvrtek nepřicházely na Wall Street žádné negativní signály z trhu obligací, když jejich ceny utěšeně rostly a výnosy se v důsledku toho snižovaly (tedy alespoň v USA, v Německu byla situace opačná). Obligacím jistě pomohlo i to, že Čína popřela, že by se chystala nákup amerických dluhopisů jakkoliv omezovat či snad dokonce úplně zastavit.
  • I přes oživující dolar zlato stále nachází nabídky
    Zlato zahájilo rok 2016 útokem na vyšší ceny, zejména v eurech. Nabídky z bezpečných přístavů a nižší výnosy z dluhopisů spojené s napětím na Blízkém Východě...
  • I přes pochybnosti na trhu investoři bitcoiny kupovat nepřestali
    Bitcoinové dilema, které začalo 13. září, když americká centrální banka oznámila CPI zprávu, zanechalo drobné investory v nevýhodné pozici.
  • I přes pokles je inflace v Česku stále třetí nejvyšší v EU
    Česká republika si „uhájila“ pomyslnou bronzovou příčku v žebříčku zemí podle míry inflace. Vůbec nejrychleji v celé Evropské unii rostly v říjnu meziročně spotřebitelské ceny v Polsku (o 3,8 procenta) a Maďarsku (o 3 procenta). V České republice činila inflace 2,9 procenta, což je o 0,3procentního bodu méně než v září.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader