Pátek 04. prosinec 2020 05:40
reklama
Admiral dax new
reklama
RoboMarkets CopyFX
reklama
Capital.com

Podceňuje posilující euro formování populistické vlády v Itálii?

15.05.2018 08:35  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Autor: analytický tým Saxo Bank

 • Euro posiluje a nebere tak v potaz riziko nové populistické vlády v Itálii
 • Dalšímu růstu ceny ropy brání zvyšující se počet amerických vrtných souprav
 • Vstup společnosti Xiaomi na burzu bude největší událostí tohoto roku na akciovém trhu

Kurz eura opět roste. Dnes ráno se hodnota páru EUR/USD dostala až na hodnotu 1,19. Měnový analytik Saxo Bank, John Hardy, však upozorňuje, že pokud pár nepřesáhne hodnotu 1,22, nemůžeme hovořit o změně sentimentu.  „Jedním z pozitiv vývoje eura je jeho odolnost vůči politickým novinkám z Itálie, kde se právě vytváří nová populistická vláda,“ uvádí Hardy. Tržní hráči se totiž optimisticky domnívají, že nová koalice nebude schopná realizovat dramatické změny, protože nebude mít dostatek soudržnosti a politického vlivu.

Budoucí recese v Itálii zpomalí vývoj v EU

Z dlouhodobého hlediska je to však nebezpečný předpoklad. Dluhová trajektorie Itálie je neudržitelná. Pozoruhodnou myšlenkou strany Liga Severu je například zavedení nových dluhopisů, které by měly byt kryté daňovými příjmy a mohly by fungovat jako druh paralelní měny. To představuje úplný odklon od současného právního rámce EU. „Bez ohledu na to, co jí vyvolá, budoucí recese v Itálii určitě zpomalí i vývoj EU. Dojde k ní pravděpodobně za právě se formující vládní koalice Hnutí pěti Hvězd a Ligy severu,“ uzavírá Hardy.

Růst ceny ropy je limitovaný

Ropa WTI a ropa Brent si uchovávají svoji cenu nad úrovní 70 resp. 75 dolarů za barel. Další prudší růst se však očekávat nedá. Důvodem je nejen rostoucí počet amerických vrtných souprav dodávajících na trh novou ropu, ale i přehodnocení strategie investičních fondů. Ty snižují svoje pozice spekulacemi na růst cen ropy. „Minulý týden se počet vrtných souprav zvýšil na 844, což je nejvyšší číslo od března 2015,“ uvádí komoditní stratég Saxo Bank, Ole Hansen.

Hansen dále poznamenává, že delegace íránských diplomatů podnikne cestu po Evropě, Rusku i Číně ve snaze zabezpečit odbyt pro íránskou ropu a kompenzovat tak výpadek plynoucí z odstoupení USA od jaderné dohody. „Obchodníci s ropou budou pozorně sledovat výsledek tohoto íránského turné, včetně vývoje konfliktu mezi Izraelem a Iránem v Sýrii,“ uzavírá Hansen.

Čínský technologický gigant Xiaomi se chystá na burzu

Abychom nemluvili jen o ropě, další významné komodity, zlato a stříbro, dosáhly své klíčové hodnoty podpory na úrovni 1300 dolarů za unci, respektive 16 dolarů za unci. Důvodem je klesající dynamika posilujícího se dolaru. Růst dolaru oslabuje, z čehož těží především komoditní měny a měny rozvíjejících se států. Při pohledu na akciový trh vidíme chystaný vstup čínského technologického giganta Xiaomi na burzu. Akciový stratég Peter Garnry to označuje za klíčový moment akciového trhu tohoto roku.

O Saxo Bank

Skupina Saxo Bank (Saxo), specialista na multi-asset obchodování a investice, nabízí kompletní sadu obchodních a investičních nástrojů, technologií a strategií.

Už téměř 25 let nabízí Saxo Bank jednotlivcům i firmám přístup k profesionálnímu obchodování a investicím prostřednictvím technologií a zkušeností.

Plně licencovaná a regulovaná banka umožňuje soukromým investorům a institucionálním klientům snadno obchodovat s více aktivy z jediného účtu na různých elektronických zařízeních. Kromě toho poskytuje Saxo Bank svým firemním klientům, např. bankám a makléřům přístup k multi-asset obchodům, prvotřídním makléřským službám a obchodní technologii.

Mnohokrát oceněné obchodovací technologické platformy jsou dostupné ve více než 20 jazycích a jsou využívány více než stovkou finančních institucí na celém světě.

Saxo Bank, která byla založena roku 1992, sídlí v Kodani a zaměstnává 1500 lidí ve finančních centrech po celém světě, včetně Londýna, Singapuru, Paříže, Curychu, Dubaje a Tokia.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Počet živě narozených překonal počet zemřelých
  „Extrémně nízká nezaměstnanost a rychlý růst mezd činí z České republiky atraktivní místo k životu. Naše země láká především Ukrajince, Slováky, Rumuny a Rusy. Žít v České republice však chtějí i lidé ze západní Evropy,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Počítačový a telefonní skandál jménem Intelgate. Šéf Intelu prodal akcie za desítky milionů dolarů.
  Počítačový svět ohrožuje obrovská chyba, kterou má v sobě nyní většina procesorů pro počítače a mobilní zařízení vyrobené za posledních více než 20 let.
 • Po čtvrtečním výprodeji se čínský trh v pátek uklidnil
  Čtvrteční výprodej na čínských finančních trzích srazil nejdůležitější burzovní indexy o jednotky procent, šlo o nejhorší den za posledních šestnáct měsíců. Zároveň došlo ke zvýšení úrokových sazeb u dluhopisů na tříleté maximum. Během pátečního obchodování se ale situace v akciích opět uklidnila.
 • Po čtvrtém růstovém týdnu nás čeká Fed
  Minulý týden byl ve znamení proražení konsolidace amerických trhů. Index S&P 500 se odrazil od úrovně 2 020 bodů a běh...
 • Počty pracovních míst mimo zemědělství v USA připraví půdu pro další vývoj
  Díky globálnímu optimismu, který po středeční nad očekávání dobré americké změně zaměstnanosti ADP
 • Počty ropných vrtů začínají v USA znovu růst. Americká ropná produkce by se mohla konečně stabilizovat
  Jedna zajímavost ze světa černého zlata. Výrazný pád cen ropy se nedotkl pouze zemí kartelu OPEC, ale také soukromých firem těžících ropu po celém světě. To bylo asi nejlépe patrné v USA, kde se v minulých letech prudce propadl celkový počet ropných vrtů, který klesl z rekordních 1 614 z konce roku 2014 na pouhých 316 z letošního května. Dramatický pád v počtu vrtů byl způsoben především tím, že se díky nízkým cenám ropy začaly ve velkém uzavírat hlavně dobíhající a téměř vyčerpané vrty, které náhle přestaly být rentabilní. I tak mělo ale snížení v počtu ropných vrtů citelný (i když ne proporcionální) dopad na americkou ropnou produkci, která v roce 2015 začala po šesti letech nepřetržitého růstu konečně klesat a k dnešnímu dni se propadla o přibližně 800 tis. bpd.
 • Po čtyřech dnech růstu postihl pražskou burzu pokles
  Po čtyřech dnech růstu dnes pražská burza oslabila. Index PX odepsal 0,89 procenta na 903,02 bodu. Dolů ho táhla většina finančních titulů v čele s Komerční bankou a také cenné papíry ČEZ. Opačným směrem na index působily akcie telekomunikační firmy O2. Vyplývá to z internetových stránek burzy.
 • Podaří se býkům překonat úroveň 1 520 USD? Nové potenciální příležitosti na zlatu...
  Dnes může volatilita zlata najít další spouštěč při zveřejnění míry inflace v USA a projevu předsedy FEDu Jay Powella (FED Chair Powell Testimony). Poté, co 30. října FED dle očekávání snížil sazby o 25 bazických bodů, ale nepřinesl žádné další významné impulsy ani náznaky ohledně budoucích kroků měnové politiky, někteří účastníci trhu v „závislosti na údajích" ve výkazu FED spekulovali, že FED v příštích měsících nepřejde na holubičí ani volnější měnovou politiku.
 • Podcast – Sumár dňa 02.05.2019
  EURUSD začínalo rok tesne pod úrovňou $1,20. Dnes pod ňou uzatvára. A to aj napriek holubičiemu zasadnutie Fedu. Čo to pre finančné trhy znamená?
 • Podcast – Sumár dňa 24.04.2018
  Včera sme povedali nasledovné: „globálna ekonomika mohla vo štvrtom kvartáli minulého roka vrcholiť, čo by znamenalo, že vrcholiť by mohli aj firemné zisky“. Ani sme netušili, že už o deň sa táto téza stane realitou.
 • Po delším období růstu akciových indexů a dosahování nových maxim došlo k mírnému poklesu akciových trhů
  Po delším období růstu akciových indexů a dosahování nových maxim téměř každý týden došlo k mírnému poklesu akciových ...
 • Podhodnocená platina si razí cestu vzhůru
  Na rozdíl od zlata a stříbra má platina, která se podobně jako paládium využívá do katalyzátorů v tzv. automotive segmentu, poměrně krátkou historii. Jenže s rostoucí nervozitou na kapitálových trzích její atraktivita pro investory roste. Když se před měsícem cena tohoto kovu nacházela na úrovni kolem 850 USD za unci, od té doby vzrostla o 12 procent - během uplynulého pátku se obchodovala kolem 955 USD za unci. Pár dní předtím dokonce překonala hranici 1 000 USD za unci.
 • 📈Podhodnocené Paládium?🚀
  Na počátku týdne se z drahých kovů daří nejvíce paládiu s růstem o 2,3 %. Stříbro přidává 1 % a zlato posiluje o 0,4 %. Pokud se podíváme na poslední vývoj na paládiu, tak tomuto kovu se stále nepodařilo vzpamatovat z koronavirového propadu, přestože zlato veškeré ztráty smazalo už v dubnu a stříbro v červenci. Pokud dobrá nálada na trhu vydrží, tak se zdá, že paládium má z těchto kovů nejlepší vyhlídky.
 • Podíl nezaměstnaných v srpnu zřejmě stagnoval
  Srpnový podíl nezaměstnaných v České republice, který dnes zveřejní MPSV, by měl podle našich očekávání i konsenzu trhu stagnovat na červencových 5,4 %. Očekávaný nárůst absolventů mezi evidovanými na úřadech práce by měl vykompenzovat mírný pokles ostatních nezaměstnaných díky dobré výkonnosti české ekonomiky.
 • Podílové fondy letos zatím vesměs mírně prodělávají
  Podílové fondy letos zatím vesměs mírně prodělávají. Nejhůře si vedou komoditní fondy a fondy fondů, které ztratily v průměru okolo tří procent hodnoty. Akciové fondy přišly o téměř procento, dluhopisové a peněžní jen o zlomky procent. ČTK údaje k 28. březnu sdělila poradenská společnost Broker Consulting.
 • Podílové fondy loni spíše prodělávaly, hlavně ty akciové
  Podílové fondy v roce 2018 spíše prodělávaly. Nejhůře si vedly akciové fondy, které ztratily v průměru více než 11 procent hodnoty. Dluhopisové fondy prodělaly 0,4 procenta, fondy peněžního byly naopak v korunovém vyjádření přes čtyři procenta v plusu. ČTK o tom informovala poradenská společnost Broker Consulting.
 • Podílové fondy spadly vesměs do ztrát, akciové ztratily 19 %
  Podílové fondy se vzhledem k současné situaci na českých i globálních trzích dostaly v prvním čtvrtletí do ztrát. Akciové fondy v průměru přišly o téměř 19 procent. V plusových hodnotách byly pouze fondy peněžního trhu, které si připsaly přes osm procent. Vyplývá to z Broker Consulting Indexu podílových fondů.
 • Podílové fondy v pololetí vydělávaly, hlavně ty akciové
  Podílové fondy v prvním pololetí 2019 vydělávaly. Nejlépe si vedly akciové fondy, které se zhodnotily v průměru o téměř 13 procent hodnoty. Dluhopisové fondy vydělaly 3,6 procenta, fondy peněžního trhu byly v korunovém vyjádření 0,5 procenta v plusu. ČTK o tom informovala poradenská společnost Broker Consulting.
 • Podíl ve společnosti Makro AG byl zvýšen na 10,9 %
  Křetínský s Tkáč navýšili podíl ve společnosti Makro AG na 10,9 %. Díky opci navíc mohou získat ještě mnohem více. Oba mají již i možnost uplatnit nákupní opci do výše asi 15,2 % akcií Metro AG.
 • Podíl zahraničních držitelů českých státních dluhopisů klesá
  Držba státních dluhopisů v zahraničními investory v červnu v relativním vyjádření opět klesla o šest desetin na 36 %. Přitom ještě na začátku roku držely zahraniční subjekty až 41,6 % všech českých státních dluhopisů. V absolutním vyjádření ale jejich objem vzrostl za poslední tři měsíce o 116,9 mld. Kč. Většinu nových státních dluhopisů poptávaly zejména domácí subjekty v čele s bankami. Ty za stejné období navýšily svá portfolia o 338,3 mld. Kč. V relativním vyjádření tak došlo ke změně struktury držitelů tuzemských státních dluhopisů ve prospěch domácích hráčů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets CopyFX