Čtvrtek 25. duben 2024 18:01
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
Fintokei ProTrader

Za obchodnými vojnami je dolár

12.03.2018 20:00  Autor: TRIM Kapitál  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Trump rozohral nebezpečnú hru. Svoju predvolebnú politiku postavil na eliminovaní amerického obchodného deficitu, a teraz – mesiace pred voľbami do kongresu, ju začína napĺňať. Je to nebezpečná hra – avšak nanajvýš politická. Pretože obchodná bilancia je vo svojej podstate politický problém.

Bol to David Ricardo, ktorý v 19. storočí ukázal, že z medzinárodného obchodu ťaží každý – aj ten najmenej produktívny. Dnes to už však neplatí. Čo sa od 19. storočia zmenilo?

Za všetkým sú peniaze, respektíve peňažný systém. Kým v 19. storočí fungoval vo väčšine krajín moderného sveta zlatý štandard, dnes je to štandard dolárový. Alebo lepšie povedané – dolárový úverový štandard. Ten je zodpovedný za to, že svet je plný nerovnováh.

Zoberme si napríklad súčasný problém s dovozom ocele do USA. Spojené štáty môžu namietať, že Čína subvencuje výrobu ocele, čím exportuje lacnú oceľ, ktorá ničí konkurenciu po celom svete. Trump právom hovorí, že lacná zahraničná oceľ ohrozuje bezpečnosť USA – vojenský priemysel.

Aj tento dôvod prispieva k tomu, aby Trump hľadal riešenia vo forme ciel alebo kvót. Avšak tu sa svet dostáva do problémov. Zrazu je to vláda, ktorá sa musí rozhodovať, na ktoré krajiny zavedie clá, v akej výške a vôbec akých tovarov sa to bude týkať. Dotknuté krajiny budú reagovať protiopatreniami. Globálna obchodná vojna je na spadnutie. Tá však nemá víťazov.

Tieto potenciálne obchodné vojny sú ukážkou rastúcich problémov – nejedná sa iba o americkú bezpečnosť. Globálny populizmus, meraný volebnými ziskami populistických strán, dosiahol najvyššie úrovne od druhej svetovej vojny. Sociálne rozdiely sa zvyšujú a protekcionistické opatrenia sa môžu stať jediným spôsobom ich riešenia. Za všetkým sú svetové peniaze – americké doláre.

Kedysi, keď globálnymi peniazmi bolo zlato, svet fungoval veľmi jednoducho. Predstavte si, že by krajina dosahovala voči druhej obchodný prebytok. Krajina s obchodným deficitom by musela za svoj deficit zaplatiť odlivom zlata. Odliv zlata by znamenal odliv peňazí. Menej peňazí znamená defláciu, čiže pokles cien. Cenová hladina sa zníži, čím sa zlepší obchodná bilancia – krajina bude viac vyvážať a menej dovážať. Obchodná nerovnováha sa opäť vráti do rovnováhy.

Avšak teraz žijeme v dobe, keď hlavnými svetovými peniazmi nie je zlato ale dolár. Dolár, ktorý nevytvára centrálna banka ale komerčné banky svojimi úvermi. Množstvo dolárov rastie a tak môžu rásť aj globálne obchodné deficity ad absurdum. Svet je založený na neobmedzených úverových peniazoch, ktorý umožňuje, že obchodná bilancia je iba číslo.

Celý mechanizmus automatického vyrovnávania obchodnej bilancie je dávno mŕtvy. Trump sa iba hrá na to, že na tomto čísle záleží. Pre USA, ktoré doláre tvoria, je však toto číslo irelevantné. Všetko, o čo ide, je hra pred voličmi – vzbudenie zdania, že vláda zachraňuje pracovné miesta.

Tým, že sa svet vzdal zlata ako globálnych peňazí, sa stratila ďalšia poistka, ktorá oddeľovala politiku od ekonomiky. A vznikli nové nerovnováhy, ktoré môžu priniesť samodeštrukciu celého systému.

Aj keď momentálne sa zdá, že toto nie je najväčším problémom sveta, je len jednou z ďalších indícií naznačujúcich, že zmeny, ktoré nás čakajú, môžu byť omnoho väčšie, ako si myslíme.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Zámořské indexy v plusu
    Nejširší index S&P 500 hned první den v květnu ukázal letošní minimum, v průběhu včerejší obchodní seance se mu ale přeci jenom podařilo odrazit se od minim a zakonči obchodní den 0,6 % v plusu. I další indexy předvedly v rámci včerejšího obchodování otočku, konkrétně Dow Jones přidal 0,3 % a technologický Nasdaq dokonce 1,6 %. Amazon poté, co v minulém týdnu odreportoval neuspokojivý výhled včera pokračoval v lehkém propadu, ve všeobecně dobré náladě nakonec přidal alespoň kosmetických 0,2 %.
  • Zámořské trhy včera propadly
    Zámořské trhy první obchodní den nového týdne propadly. Výrazně se včera nedařilo technologickým gigantům. Nejhůře z této skupiny skončily akcie Meta Platforms, které ztratily 6,1 %, za poslední tři dny se již ale propadly o necelých 30 %. Sektorově se dnes dařilo pouze energetickým společnostem (Chevron +0,6 %). Z indexu S&P 500 prozatím odreportovala čtvrtletní výsledky zhruba polovina společností. Průměrný růst výnosů byl revidován lehce níže na 4 % z původně očekávaných 4,1 %. Společnost Global Payments propadla po představení horšího ročního výhledu o 8,8 %.
  • Zámořský svátek znamenal klidnější obchodování i v Praze
    Dnešní svátek v USA poznamenal i obchodování na pražské burze. Aktivita byla o poznání nižší, než je dlouhodobý průměr.
  • Zamyšlení ke změně klimatu u příležitosti COP27
    Letošní konference o změně klimatu COP27 v Egyptě, která navazuje na podněty z konference COP26, nabízí příležitost realizovat loňské závazky a řešit problémy, jako například zabezpečení potravin, které vyvstaly v souvislosti s nedávnými klimatickými pohromami a vojenským konfliktem na Ukrajině.
  • Za nákup Bitcoinu prostřednictvím služby EasyCoin půjde zaplatit na terminálech Sazky a pobočkách České pošty – téměř 8000 platebních míst!
    Od středy 21. 1. 2015 budou mít možnost zájemci o obchodování s virtuálními měnami pohodlně nakoupit Bitcoiny prostřednictvím služby EasyCoin a za nákup jednoduše zaplatit na terminálech Sazky nebo na přepážkách České pošty.
  • Za necelou hodinu budou zveřejněny statistiky z amerického trhu práce NFP!
    Důležitý makroekonomický report z amerického trhu práce NFP bude zveřejněn ve 14:30. Tržní konsenzus očekává růst o 145 tisíc nových pracovních míst, což by vzhledem k posledním fundamentům bylo považováno za dobrý výsledek. V posledních dnech byly totiž zveřejněny indexy ISM, jejichž subindexy mapující trh práce nedopadly zrovna pozitivně. Pokud se dočkáme horšího než očekávaného výsledku, tak se jistě zvýší pravděpodobnost snížení úrokových sazeb Fedu již na říjnovém zasedání. Americký dolar i index S&P 500 před zveřejněním fundamentu klesají.
  • Za nedostatku kurzotvorných zpráv akcie přidávají na ziscích
    Akciové trhy se vezou dále na vlně optimismu. Evropský Stoxx 600 v posledních desítkách minut obchodování roste o třetinu procenta. Trhy však postrádají nové impulsy, když nebyly zveřejněny žádné makroekonomické statistiky ani hospodářské výsledky větších firem. Investoři vyčkávají na další jednání ohledně celních bariér mezi Spojenými státy a Čínou a rovněž páteční vystoupení šéfa Fedu Jeroma Powella. V rámci sektorů si nejvyšší zisky připisují energetické tituly (+0,9 %). Jediným sektorem, který se nachází v červeném, jsou maloobchodní řetězce se ztrátou 0,3 %.
  • Za nedostatku nových zpráv evropské akcie mírně vzrostly
    Obchodování s akciemi v Evropě navázalo na úspěšnou seanci v Asii a indexy si připisují zisky. Přesto je jejich výše výrazně nižší než u asijských titulů. Akciový index Stoxx 600 přidává více jak hodinu před svým závěrem zhruba čtvrt procenta. Daří se především komunikačním společnostem s růstem o 0,9 % a informačním technologiím (+0,6 %), naproti tomu mírné ztráty počítají akcionáři v průmyslových podnicích a energetických společnostech (-0,1 %). Obchodování postrádalo nový impuls, když nebyly zveřejněny žádné nové makroekonomické ukazatele a pouze minimum společností reportovalo své výsledky. Ve Spojených státech jsou dnes trhy kvůli Dnu prezidentů zavřeny.
  • Za nedostatku zpráv koruna mírně zpevnila
    Koruna si včera vůči euru připsala několik haléřů. Na mezibankovním trhu se domácí měna hned v ranních...
  • Za nejvyšší inflaci v EU můžeme i my, Česká národní banka, a naše chyby, přelomově a po návratu z USA připouští guvernér české centrální banky Michl
    Za mimořádně vysokou inflaci v Česku může i chybná měnová politika České národní banky. Přelomově to připouští guvernér ČNB Aleš Michl. Ve svém textu, jenž vznikl po návratu z každoroční klíčové konference centrálních bankéřů celého světa, pořádané tradičně v Jackson Hole ve Wyomingu, si guvernér nezvykle sype popel na hlavu. Lépe řečeno, sype jej na hlavu hlavně předchozímu vedení ČNB.
  • ZA OSLABENÍM DOLARU STOJÍ BERNANKEHO PROJEV
    Dolar (DXY) se dostal na své třítýdenní minimum, když v úterý klesl oproti 6 hlavním měnám o 0,7%. Příčinou jsou zejmé...
  • Za oslabováním zlata stojí Indie i požadavky udržitelnosti
    Zlatý kov, který byl odjakživa považován za bezpečnou investici, trpí posledních několik měsíců nedostatkem pozornosti a důvěry investorů, což se odráží na jeho ceně. Zlato se ocitlo „v tiché klidné řece“ téměř bez pohybu.
  • Zaostávání rozvíjejících se trhů je způsobeno horší dynamikou korporátních zisků
    Globální akciové trhy zatím v letošním roce předvádí velice silnou rally. Důvodem není nic jiného než holubičí otočka klíčových centrálních bank z léta směrem k mnohem uvolněnější měnové politice. Týká se to především amerického Fedu a ECB. Výsledkem je aktuální zhodnocení nejširšího světového akciového indexu MSCI All Country World o 19 %. Vedou přitom americké akcie, jejichž hlavní index S&P 500 připisuje zhodnocení 23 %. Naopak na konci se drží akcie z rozvíjejících se trhů (emerging markets), jejichž index MSCI Emerging Markets připisuje zhodnocení „pouze“ 11 %.
  • Zaostřeno na akcie Tesla
    Akcie firmy Tesla tento rok posilují přímo explozivně. Spekulanti na poklesu cen tratí a za poslední dvě obchodní seance došlo k nucenému uzavírání krátkých pozic, protože růst Tesly zcela ignoruje základní ekonomické ukazatele. Je velmi pravděpodobné, že se časem zase vrátí k normálu. Jak a kdy k tomu dojde, lze však stěží předvídat. Pojďme se zaměřit na různé možnosti a s nimi spojená rizika.
  • Zaostřeno na ČNB: Středoevropské dilema - rozhodnutí již dnes
    Rizika narůstají a působí oběma směry. Budoucí vývoj, na který se centrální banky snaží s předstihem reagovat, je tedy značně zastřený. V zemích střední Evropy je situace v zásadě modifikací téhož dilematu: Na jedné straně se značně zhoršuje výhled pro reálnou ekonomiku a mizí poptávkové inflační tlaky, na straně druhé inflace je zvýšená a hrozí ji tlačit vzhůru slabá měna. V pozadí stojí vliv eurozóny, která se stává negativním impulsem pro ekonomiku i měny.
  • Zaostřeno na ČNB: Středoevropské dilema - rozhodnutí již zítra
    Rizika narůstají a působí oběma směry. Budoucí vývoj, na který se centrální banky snaží s předstihem reagovat, je tedy značně zastřený. V zemích střední Evropy je situace v zásadě modifikací téhož dilematu: Na jedné straně se značně zhoršuje výhled pro reálnou ekonomiku a mizí poptávkové inflační tlaky, na straně druhé inflace je zvýšená a hrozí ji tlačit vzhůru slabá měna. V pozadí stojí vliv eurozóny, která se stává negativním impulsem pro ekonomiku i měny.
  • Zaostřeno na forex – GBP.USD
    Pár GBP.USD se nese v dlouhodobém klesajícím trendu již od května. Libru tlačí níže především rozvolněná měnová politi...
  • Zaostřeno na forex – USDJPY
    V noční obchodní seanci byl nejzajímavější pár USDJPY, který oslabil po zveřejnění zápisu z posledního jednání japonsk...
  • Zaostřeno na forex – USDJPY
    Obchodování v noci přineslo zajímavý vývoj na páru USDJPY, který se od dalšího rozvolnění monetární politiky japonskou...
  • Za pád kryptoměny Terra by mohly nést odpovědnost jihokorejské burzy
    Vládnoucí strana Jižní Koreje pravděpodobně v úterý uspořádá naléhavou schůzku s představiteli pěti největších kryptoburz ve státě. Úředníci se těší na to, že kryptoburzy ponesou odpovědnost za to, že při havárii Terra nezachránily obchodníky.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO král