Úterý 22. září 2020 06:34
reklama
XTB evolution
reklama
Admiral spread new
reklama
Purple Trading USA volby

Geopolitická nejistota zvýšila cenu ropy a zlata

26.03.2018 12:06  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

 • Spojené státy uvalily na čínské zboží clo ve výši 50 mld. USD
 • Sankce jsou po jmenování íránského jestřába Johna Boltona opět ve hře
 • Surová ropa se obchoduje výš, průmyslové kovy klesají
 • Čína přichází s ropnou měnou petro-juan
 • Cíl růstu ropy WTI by mohl být až na 71 USD/barel

Po rozhodnutí prezidenta Trumpa uvalit cla ve výši až 50 mld. USD na čínské zboží se situace na geopolitickém hřišti výrazně zhoršila. Čína okamžitě reagovala tím, že se zaměřila na americké vývozy v hodnotě 3 mld. USD a přemýšlí o dalších odvetných opatřeních.

Sankce jsou po jmenování íránského jestřába Johna Boltona opět ve hře

Jmenování „íránských jestřábů“ do Trumpova nejužšího kruhu ještě zvýšilo riziko, že Spojené státy do 12. května opět zavedou sankce proti Iránu. Poslední dva případy: Pompeo nahradil Tillersona jako ministr zahraničí a Bolton získal významnou pozici jako Národní poradce pro bezpečnost místo McMastera. Trh na tento vývoj reagoval prudkým poklesem akcií, zatímco dluhopisy a japonský jen svou pozici zlepšily díky snížení krátkých pozic.

Surová ropa se obchoduje výš, průmyslové kovy klesají

Komoditní index Bloomberg obchodoval v reakci na aktuální události minulého týdne mírněji. To vedlo k tomu, že surová ropa se obchodovala výše kvůli hrozbám sankcí ohrožujících dodávky ropy a průmyslové kovy se obchodovaly níž v důsledku rizika, že by globální růst mohl nabrat méně pozitivní směr. Zlato tento vývoj z obou stran podpořil díky krytí krátkých pozic poté, co další holubičí zvýšení amerických úrokových sazeb poskytlo dodatečnou podporu.

Slabší výkon zemědělských komodit v obavě z obchodní války

Zemědělské komodity byly obecně slabší. Sektor obilí je rozkolísaný v obavě z obchodní války a měkčí fundamenty pomohly spustit vyvádění zisku ze strany spekulantů. Během osmi týdnů do 13. března fondy změnily své pozice ve třech hlavních plodinách: pšenici, kukuřici a sojových bobech a dostaly se z rekordních 473 000 lotů v krátkých pozicích na 406 000 lotů v dlouhých pozicích. Dlouhé čisté pozice kukuřice a sojových bobů překonaly 200 000 lotů, což je nejvyšší úroveň za téměř čtyři roky. Takto velká pozice se podle nedávných zkušeností jen těžko udržuje a často vyústí v prudký zvrat.

Washington zvažuje obnovení sankcí proti Íránu

Washington s požehnáním Saúdské Arábie stále více zvažuje, že od 12. května obnoví sankce proti Íránu, což by této zemi mohlo snížit schopnost produkovat a vyvážet surovou ropu. Po jednání se saúdským korunním princem Mohamedem bin Salmánem a poté, co Trump vyměnil svého ministra zahraničí a poradce pro bezpečnost za známé protiíránské jestřáby, vzrostlo riziko, že Spojené státy v květnu od jaderné dohody s Iránem odstoupí.

Jaká jsou rizika odstoupení USA od jaderné dohody s Íránem?

Jaderná dohoda s Íránem (Joint Comprehensive Plan of Action) představuje dohodu mezi Čínou, Francií, Ruskem, Velkou Británií, Spojenými státy, Německem a EU. Pokud USA odstoupí od dohody, kterou ostatní strany nadále podporují, nebude to pravděpodobně mít na snížení íránského vývozu výraznější dopad. Může to však výrazně ovlivnit schopnost Íránu přilákat zahraniční kapitál nezbytný pro udržení a hlavně další rozvoj produkce, protože zahraniční investoři (s možnou výjimkou Ruska a Číny) pravděpodobně odstoupí.

Čína přichází s ropnou měnou petro-juan

Čína hodlá dnes, 26. března, představit své dlouho očekávané ropné futures denominované v juanu. Opravdu si k tomu nemohla vybrat zajímavější okamžik. V našich Šokujících předpovědích pro rok 2018 jsme tento krok spojili s prudkým zhodnocením juanu. Čína už je největším světovým dovozcem surové ropy a někteří klíčoví exportéři v čele s Íránem a Ruskem budou pravděpodobně více než ochotní petrodolar obejít. Ale jako u všech nově uváděných termínových kontraktů i tady bude úspěch záviset na schopnosti přilákat producenty, manažery hedgeových fondů a spekulanty, kteří by kontraktu poskytli potřebnou likviditu.

Cíl růstu ropy WTI by mohl být až na 71 USD/barel

Ropa po několikatýdenní hibernaci vyletěla výš. Oživení se týkalo WTI i Brentu, které prolomily klíčové technické úrovně po získání fundamentální podpory díky obnovenému riziku narušení dodávek.  Signál k technickému nákupu spustil průlom nedávno vytvořené trojúhelníkové formace. Cíl růstu ropy WTI by mohl být až na 71 USD/barel, ale nejprve je nutné překonat maximum z letošního roku, které je na 66,70 USD/barel. Zda k něčemu takovému může vůbec dojít, bude záležet na tom, jak moc se bude trh zaměřovat na možné výpadky dodávek ve srovnání s rostoucí produkcí zemí mimo sdružení OPEC a také s mírou rizika, že budoucí růst poptávky může být negativně ovlivněn globální obchodní válkou.

Otevřená obchodní válka povede k vyhledávání bezpečných přístavů

Zlato opět pozitivně reagovalo na další zvýšení amerických úrokových sazeb Fedem. Zatímco se analytici snaží rozhodnout, zda šlo o jestřábí či holubičí počin, trh to jednoznačně posoudil jako „holubičí“ a zlato vyletělo vzhůru jako krytí krátkých pozic, což vedlo k obnově nákupu s tím, jak se nad globální ekonomikou stahují mračna. Rostoucí napětí v obchodě a opětovné upření pozornosti na stabilitu Středního východu postrčily investory směrem ke zlatu, kde hledali ochranu před obnoveným oslabením trhu i dolaru, zejména vůči japonskému jenu. Otevřená obchodní válka představuje riziko zhoršení světového obchodu, což vyvolá protivítr pro globální růst a akcie a povede to k opětovnému nárůstu vyhledávání bezpečných přístavů a poptávce po diverzifikaci.

Zlatý trh zažívá déjà vu

Zlatý trh se vrací opět na úroveň, kde se zlato už několikrát za poslední čtyři roky setkalo s odmítnutím. Krytí krátkých pozic následující po zvýšení sazeb Fedem je zřejmě u konce a nyní trh potřebuje nové nákupy, aby mohl získat dostatečnou energii a dokázal prolomit hranici 1 375 USD/unci. Nemusím říkat, že v Saxo Bank trváme na našem pozitivním pohledu i přesto, že vyhlídky ostatních tříd aktiv se zhoršují. Klíčová podpora zůstává na 1 300 USD/unci a průlom nad 1 375 USD/unci by mohl znamenat prodloužení až k 1 475 USD/unci.

Zdroj: Saxo Bank

O autorovi:

Ole Hansen začal pro Saxo Bank pracovat v roce 2008 a od roku 2010 pracuje jako hlavní komoditní stratég. Jeho prací je tvorba strategií a analýz globálních komoditních trhů definovaných fundamentálními ukazateli, náladou trhu a technickým vývojem.

Ole Hansen je autorem týdenních zpráv, které mapují vývoj na trzích s komoditami a současně klientům poskytují názory na obchodování v rámci značky SaxoStrats. Pravidelně přispívá do vysílání i tištěných médií jako jsou CNBC, Bloomberg, Reuters, Wall Street Journal, Financial Times a Telegraph. Před příchodem do Saxo Bank pracoval Ole Hansen 18 let v londýnské City jak v obchodě tak i v oblasti multi-asset hedgeových fondů.

Má zkušenosti s obchodováním i investicemi a je respektovaným stratégem, který se pravidelně setkává s klienty Saxo Bank po celém světě. Bankovní vzdělání získal Ole Hansen v Danske Bank.

O Saxo Bank

Skupina Saxo Bank (Saxo), specialista na multi-asset obchodování a investice, nabízí kompletní sadu obchodních a investičních nástrojů, technologií a strategií.

Už téměř 25 let nabízí Saxo Bank jednotlivcům i firmám přístup k profesionálnímu obchodování a investicím prostřednictvím technologií a zkušeností.

Plně licencovaná a regulovaná banka umožňuje soukromým investorům a institucionálním klientům snadno obchodovat s více aktivy z jediného účtu na různých elektronických zařízeních. Kromě toho poskytuje Saxo Bank svým firemním klientům, např. bankám a makléřům přístup k multi-asset obchodům, prvotřídním makléřským službám a obchodní technologii.

Mnohokrát oceněné obchodovací technologické platformy jsou dostupné ve více než 20 jazycích a jsou využívány více než stovkou finančních institucí na celém světě.

Saxo Bank, která byla založena roku 1992, sídlí v Kodani a zaměstnává 1500 lidí ve finančních centrech po celém světě, včetně Londýna, Singapuru, Paříže, Curychu, Dubaje a Tokia.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Geithner (minister financií USA)
  " Miera nezamestnanosti by však mala trvať na vysokých úrovniach po dlhší čas&quot...
 • Geithner (minister financií USA)
  "US ekonomika začína postupne vytvárať pracovné miesta"....komentár. v piatok ...
 • Geithner (minister financií USA)
  Čína uvoľní čínsky juan v správnom čase.... komentár: toto môže mierne tlačiť USD do defenzívy......
 • Geithner: USA narazí na dluhovou hranici do poloviny května, připravujeme krizový scénář
  Pouhých 95 miliard dolarů zbývá americkému ministerstvu financí do naplnění limitu pro zadlužování ...
 • Geithner (US minister financií) a pohľad na menové trh
  V rozhovore pre denník Wall Street Journal sa vyjadril, že vidí 3 skupiny mien na tr...
 • Generační výměna politiků v Číně. Co dál?
  Andrew Robinson, analytik finančních trhů Saxo Bank - Probíhá generační obměna politické moci v druhé největ...
 • General Electric
  Největšímu americkému průmyslovému konglomerátu vzrostl ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk z běžných provozních akti...
 • General Electric končí v indexu Dow Jones
  „Vyřazení akcií General Electric z prestižního indexu Dow Jones se může negativně podepsat na budoucích výsledcích společnosti. Investoři, kteří obchodují dle indexu Dow Jones, se mohou začít zbavovat akcií General Electric, říká hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
 • General Electrics sedí na špatné zprávě
  The Street?s Action Alert PLUS manažer portfolia Jim Cramer očekává čtvrtletní výsledky z General Electric a Honeywell, vydané v pátek před oteřením trhů. „Myslím si, že budou strašné,“ řekl Cramer v interview o výsledcích GE.
 • General Motors zavře 5 továren. O práci přijde 15 000 lidí. Akcie GM stouply.
  Největší americký výrobce automobilů General Motors v Severní Americe propustí 15 000 lidí a tím zruší 15 % pracovních míst na mnoha úrovních.
 • Geopolitická rizika zastínila pozitivní vývoj v makroekonomice
  Uplynulý týden se nesl ve znamení geopolitických rizik, která téměř zastínila makrodata a reportování výsledků, byť by...
 • Geopolitická situace
  Zde je několik klíčových událostí,   • Rusko-německý plynovod: Budoucnost plynovodu Nordstream 2 vypadá ponuře, p...
 • Geopolitická situace
  Rusko-USA-Severní Korea: Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že věří, že Spojené státy neudeří na Severní Koreu jako v případě Iráku, neboť určitě vědí, že Severní Korea vlastní jadernou zbraň a útok by znamenal devastaci stovek tisíc lidí v Jižní Koreji, Japonsku spolu s Čínou a Ruskem. Lavrov zdůraznil, že v případě Iráku USA věděly, že nemá žádné zbraně.
 • Geopolitické napětí ovlivňuje ceny
  Zvýšené napětí mezi USA a Čínou nadále dominuje celosvětovému oceňování aktiv. Rétorika naznačuje, že USA budou dále tlačit na Čínu, zatímco Čína se zavázala k odvetným opatřením. Celkový dopad byl nervózní, nerizikové obchodní chování zdůraznilo slabost EM a obnovené obavy z normalizace měnové politiky.
 • Geopolitické riziko je späť. USDJPY útočí na support okolo 110
  Hlavnou témou dnešného obchodovania je geopolitické riziko. Americký minister zahraničných vecí odletel do Moskvy diskutovať situáciu v Sýrii a časť trhov je nervózna, čo z toho vzhľadom na doterajšiu neohrabanosť Trumpovej administratívy vzíde. Tilerson zvolil pred médiami konfrontačný tón – povedal, že USA sa postavia každému, kto bude páchať zločiny proti ľudskosti. A nejedná sa len o Sýriu – Trump na twittri (ako inak) pohrozil Severnej Kórei a napísal aj to, že keď Čína nechce byť súčasťou riešenia, tak to USA vyriešia aj bez nej.
 • Geopolitický vír událostí: Čeká nás konec večírku
  V době, kdy se Federální rezerva (FED) odhodlala k velkému kroku nahrazení kvantitativního uvolňování kvantitativním utahováním a kdy se geopolitická rétorika mezi USA, Severní Koreou a Íránem zintenzivňuje, není místo pro falešný pocit, že je vše v pořádku. Naneštěstí se svět nechává uchlácholit falešným pocitem bezpečí a ignoruje hrozící rizika. FED dělá obrovskou chybu ve své „politice naděje“, že se inflace bude chovat dle akademicky vyvrácené Phillipsovy křivky. Naší hlavní obavou je skutečnost, že ekonomický ukazatel úvěrového impulsu se hroutí.
 • Geopolitika a její vliv na trhy
  Geopolitika se opět dostává do centra pozornosti, je proto logické, že i investoři budou řešit její dopady na již zralý globální ekonomický cyklus a na ještě více rozšířený tržní cyklus většiny akciových a dluhopisových indexů. „Na jedné straně geopolitika vysvětluje nedávné období tržní volatility, ale může být zavádějící. Podle mého názoru to dokazuje nepochopení toho, co hnalo nahoru výnosy v posledních letech,“ uvádí ve svém komentáři Paras Anand, hlavní ředitel pro oblast akcií v Evropě, Fidelity International.
 • Geopolitika EU zůstává rušivým faktorem
  Mimo asijský trh a zejména Čínu čelily finanční trhy minulý týden těžkým časům. EU a USA uzavíraly v záporných číslech, protože rostoucí obavy související s globálním hospodářským růstem dál zatěžovaly rychle rostoucí technologické společnosti. Rizika související s brexitem a italským rozpočtem udržovala aktiva EU pod tlakem. Konflikty mezi EU a Itálií by však měly mít na jednotnou měnu tíživý dopad, protože ty už situací trpěly předtím. Na trhu s ropou se konečně projevují známky zlepšení, odrazila se poté, co od října čelila vážným ztrátám. Fáze oživení cen ropy pro příští rok je stále pravděpodobnější.
 • Geopolitika opět udává cestu
  Finanční trhy minulý týden pod tíhou turecké krize vesměs ztrácely. Nejvíce se to dotklo rozvíjejících se trhů, ať už akcií nebo měn. Situace v Turecku má svůj vrchol pravděpodobně za sebou. Nicméně jak USA, tak i Turecko připravují další odvetné sankce, které se tento nebo příští týden negativně projeví i na trhu. V Turecku mají však od úterý po zbytek týdne svátky, což by mohlo euru a koruně poskytnout chvilku klidu.
 • George Soros (známy investor) a pohľad na budúcnosť Európy
  Eurozónu podľa známeho finančníka a filantropa čaká "takmer neodvratne" nová recesi...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Admiral spread new