Středa 19. únor 2020 09:00
reklama
Purple Trading scaner
reklama
Admiral Markets Affil
reklama
BOSSA report

Bitcoin: Praktický průvodce & odpovědi na 13 zásadních otázek

18.01.2018 09:28  Autor: LYNX  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Bitcoin je neznámější kryptoměnou světa. I když zažil nékolik propadů, stále se drží na hodnotě na 10 000 dolarů a investoři mají stále zájem nakupovat kryptoměnu.

Bitcoin a další virtuální měny se staly fenoménem moderního světa a pomalu způsobují revoluci v tom, jakým způsobem uvažujeme o penězích a o jejich hodnotě.

Bitcoin, který původně vznikal jako akademický projekt, se během pár let dostal na první stránky snad všech investičních magazínů. Během jediného roku vzrostl o tisíce procent a zapsal se do historie jako nejvýnosnější aktivum všech dob.

Měna, která nepatří žádnému státu, nepodléhá regulaci a kterou vytvořil někdo, koho se dosud nepodařilo vypátrat.

Co se v článku dozvíte?

 1. Co je to virtuální měna?
 2. Co je to kryptoměna?
 3. Co je bitcoin?
 4. Jak platit bitcoinem?
 5. Jak těžit bitcoin?
 6. Co je bitcoin pěněženka?
 7. Jak koupit bitcoin?
 8. Co je hodnota bitcoinu?
 9. Jaká jsou rizika spojená s bitcoinem?
 10. Co je regulace bitcoinu?
 11. Co znamená rozdělení bitcoinu?
 12. Jaká je budoucnost bitcoinu?
 13. Kde sledovat bitcoin novinky?

Co je to virtuální měna?

Virtuální měna (někdy také digitální měna) je typ neregulované měny, která ja vydávána a obyčejně i kontrolována jejími vývojáři a používá se k placení uvnitř specifické virtuální sítě. Jde o digitální reprezentaci peněz, kterou ale nevydává a nekontroluje centrální banka ani jiné veřejné autority. Virtuální měny nutně nemusí být navázané na klasické měny, ale jsou akceptovány jako prostředek směny. Uchovová se pouze v elektronické podobě.

Co je to kryptoměna?

Kryptoměna je druh digitální (virtuální) měny, která je založena na krypotgrafii (šifrování). Díky tomu ji nelze padělat, falšovat či jakkoli manipulovat. K ověření transakcí využívá řetězení digitálních podpisů (tzv. blockchain).

Kryptoměny se vyznačují minimálními transakčními náklady, rychlostí, transparentností a snahou o decentralizaci finančních přenosů.

Využívají se k nákupu reálného zboží nebo služeb, případně slouží jako investiční instrument. Kryptoměny jsou podmnožinou digitálních měn, často označované jako alternativní měny (tzv. altcoiny).

Investice do kryptoměn

Kryptoměny se používají nejen jako internetové platební médium, ale i jako investiční nástroj. Poté mluvíme o tzv. investici do kryptoměn. Především pokud jde o bitcoin, nejznámější krytpoměnu. Můžeme říct, že v poslední době díky svému růstu přitáhl bitcoin velkou pozornost jak investičních stratégů a specialistů tak i obyčejné veřejnosti.

Bitcoin a další kryptoměny se obchodují na specializovaných burzách podobně jako forexové páry. Jde o trhy, které jsou necentralizované ani (příliš) regulované, a proto i nebezpečné. Investování do bitcoinu nebo jiných kryptoměn se obecně považuje za velmi rizikové z důvodu vysoké volatility a nestability trhu.

Co je bitcoin?

Bitcoin (BTC) je nejznámější a nejrozšířenější digitální kryptoměna a zároveň také internetová platební síť, ve které se tato měna používá. Vznikla byla v roce 2009 osobou, nebo skupinou osob, která nesla pseudonym Satoshi Nakamoto. Jednotka bitcoinu je označovaná jako mince (1 BTC), která má osm desetinných míst. Desetinná jednotka je označována jako satoshi.

Bitcoin je vytvořen s důrazem na absolutní decentralizaci a nikdo nemůže měnu ovládat či jakkoliv ovlivňovat (kupř. způsobovat inflaci vydáváním nových bankovek). Celkový počet vydaných bitcoinů je předem znám – bude jich 21 milionů. V bitcoinové síti neexistuje žádná přední autorita ani centrální bod a nikdo, kdo by měl větší vliv než ostatní účastníci sítě. Vše funguje „na principu většiny“.

Kryptoměna bitcoin umožňuje převádět platby komukoliv na světě během několika vteřin. Ověřování transakcí a vydávání (tzv. těžba) nových bitcoinů se děje uvnitř sítě za pomocí sofistikovaných algoritmů. V každý okamžik probíhá v síti velké množství transakcí, které se ověřují a sdružují do tzv. bloků. Bloky v řadě dávají dohromady řetězec označovaný jako blockchain. Blockchain je jakási databáze všech transakcí, díky níž se prověřují příchozí platby, a která zajišťuje nemožnost měnu padělat či odcizit.

Hlavní výhody Bitcoinu

Unikátností bitcoinu je jeho plná decentralizace a nikdo nemůže ani nikdy nebude moci měnu nějak ovlivňovat jako je tomu u měn klasických, kde má centrální banka zásadní vliv. Bitcoin je měnou, kterou lze díky internetu použít všude na světě a díky digitalizaci umožňuje rychlé mezinárodní platby.

Bitcoin je zároveň měnou, která je do velké míry anonymní, protože k odesílání a přijímání peněz se používají bitcoinové adresy. Ty neobsahují žádné informace o jejím majiteli. Bitcoinová adresa je 34 místný kód, který kombinuje alfanumerické znaky. Dřívější výhodou bitcoinu byly i relativně malé transakční náklady (v řádech centů).

Nyní se poplatky již zvyušují až na několik dolarů, takže nyní bitcoin není příliš vhodný pro malé platby. I proto začínají vznikat jiné kryptoměny, které by měly transakční náklady výrazně zredukovat.

Historie bitcoinu a jeho vývoj

Bitcoin byl založen v roce 2009 a až do roku 2010 byla jeho hodnota prakticky nulová. Povědomí o bitcoinu měla pouze malá skupinka lidí, převážně z oboru IT.

Historicky první obchod s bitcoinem se uskutečnil v květnu 2010, kdy si maďarský programátor koupil za 10 000 mincí dvě pizzy. V roce 2013 hodnota bitcoinu poprvé překročila 1000 USD, ale velmi záhy spadla na polovinu. Mezi lety 2013 a 2017 se bitcoin dostal více do povědomí veřejnosti především díky širší akceptaci retailovými obchodníky, kteří bitcoin přijímali jako platidlo.

Bitcoinem bylo možné platit na internetu zboží nebo služby stejně jednoduše jako kreditní kartou. Ve větším měřítku začaly vznikat bitcoinové burzy, šířily se zprávy o jeho možné regulaci, o zákazech obchodování nebo o podvodech s ním spojených. V 2016 si začala bitcoinu všímat širší investorská veřejnost a v roce 2017 bitcoin zažil extrémní nárůst na téměř $20 000 za minci.

V říjnu a listopadu 2017 bitcoin trhal jeden cenový rekord za druhým a během několika týdnů byl schopen vyšplhat o několik tisíc dolarů směrem nahoru. 29. listopadu překonal poprvé hranici $10 000 a o pár hodin později vyrostl nad $11 000. Parabolický vývoj ceny bitcoinu byl často komentován a přirovnáván k tulipánovému šílenství ze 17. století. Stále častěji přicházela varování o blížícím se krachu.

Graf zachycující vývoj ceny Bitcoinu

Graf zachycující vývoj ceny bitcoinu – Zdroj: tradingview.com

Cenový boom a rostoucí popularita obchodování s bitcoinem vedla k tomu, že bitcoinové burzy přestaly přijímat nové žádosti o otevření účtu. Opakovaně se objevovala prohlášení o cenových bublinách na bitcoinu a jeho brzkém pádu. I přes řadu negativních ohlasů spustlily na konci roku 2017 americké derivátové burzy CBOE a CME obchodování bitcoin futures.

V posledních týdnech roku 2017 pak cena bitcoinu prudce spadla a ustálila se kolem 40 %. Odhady jaká by měla do budoucna být jeho cena, se výrazně liší. Někteří tvrdí, že jeho reálná hodnota je nula, jiní tvrdí, že jeho cena bude jednou milion dolarů za minci.

Jak platit bitcoinem?

Bitcoinem můžete platit stejně jednoduše a rychle, jako když odešlete email. Z bitcoinové peněženky odesílatele dojde ke stržení požadovaného množství bitcoinů, které se připíší do pěněženky příjemce. Uvnitř sítě dochází ale k sofistikovanému ověřování pravosti transakce tak, aby bylo zajištěno, že jednou utracené peníze nemohou být použity znovu, nebo že někdo nemůže utratit peníze, které mu nepatří.

Princip bitcoinové transakce

Jádrem bitcoinu je tzv. blockchain, který si lze představit jako jednu velkou účetní knihu, která zaznamenává všechny prověřené transakce. Při každém zaslání platby odesílatel posílá částku, cílovou adresu a zároveň s tím i speciální digitální podpis, který je vždy unikátní pro každou transakci. Celé síti tak říká, jak by se měla účetní kniha změnit a podepisuje tuto žádost matematicky zašifrovaným podpisem.

Bitcoin mince

Jednotlivé uzly (počítače napojené v síti) mají přístup k účetní knize a ví o všech předchozích transakcích. Pravost každé nové transakce ověřují tím, že se snaží rozšifrovat podpis. K tomu řeší složitou matematickou úlohu, jejímž řešením je zašifrovaný nový blog. Ten pak obsahuje informaci o nově příchozích platbách a kopii všech předchozích bloků. Jakmile příslušný uzel najde řešení úlohy, obešle ostatní, ty zkontrolují správnost procesu a aktualizují si účetní knihu podle něj.

Uzel, který řešení najde a transakci ověří, si ponechává transakční poplatky a zároveň dostává odměnu za potvrzení celkého bloku získáním nových bitcoinů. Tímto způsobem dochází k „těžení bitcoinů“. O tom, který uzel řešení najde a získá bitcoiny, rozhoduje náhoda.

Jak těžit Bitcoin?

Jak těžit bitcoin - těžba bitcoinůTěžba bitcoinů je jediný a předem daný způsob emise nových bitcoinů do oběhu. Jedná se o velmi komplikovaný a výpočetně náročný proces, který vyžaduje kvalitní a výkonný hardware, který pracuje prakticky nonstop. Těžení bitcoinů není v podstatě nic jiného, než ověřování transakcí v bitcoinové síti.

Vzhledem k tomu, že bitcoin je plně decentralizovaný, neexistuje tu žádná instituce (banka), která by ověřovala a kontrolovala správnost transakcí. Tu si musí zajišťovat účastníci sítě sami. Těm, kdo ji zajišťují, se říká těžaři (mineři). Těžařem může být každý, kdo chce a kdo má potřebnou hardwarovou výbavu.

Každý těžař má k dispozici aktuální kopii blockchainu, jakési „účetní knihy“, ve které jsou zaznamenané všechny ověřené transakce a je neustále připojen k bitcoinové síti pomocí internetu. Těžař má za úkol nově provedené (ještě neověřené a nezaúčtované) transakce rozšifrovat a uložit do nového bloku.

Protože bitcoinové transakce probíhají neustále, každý těžař reší jiný blok a ověřuje tak trochu jiné transakce. Ten, kdo vyřeší úlohu nejrychleji, vyhrává a dostává odměnu.

Těžař, kterému se podařilo nalézt a vytvořit nový blok transakcí, dostává zaplaceno ve formě poplatků za prověřené transakce a odměnu za potvrzení bloku. Ta je aktuálně nastavěna na 12,5 BTC. V průhěbu času se těžení bitcoinů stává stále pomalejší a obtížnější.

Má těžení Bitcoinu smysl?

Vedle přímého nákupu je těžba bitcoinů jediným způsobem, jak získat bitcoiny, se kterými lze následně obchodovat nebo platit zboží či služby. Pro někoho ale může těžba bitcoinů představovat hlavní zdroj obživy.

Vzhledem k tomu, že těžba bitcoinů se díky výkonosti sítě neustále zpomaluje, má jeden člověk velmi nízkou šanci na to, že rozšifruje požadovanou úlohy a získá nové bitcoiny. Proto se těžaři sdružují do těžebních poolů, nebo tzv. bitcoin farem, kde každý pracuje na jiném úkolu a vzájemně si posílají aktualizace o provedené práci. Podaří-li se někomu transakce ověřit a najít další blok, vytěžené bitcoiny se rozdělí do celé skupiny.

Bitcoin farmy

Bitcoin farmy jsou místa, kde se téží Bitcoin pomocí vysoce výkonného hardware.

Bitcoinové farmy jsou rozsáhlá sdružení počítačů, které společně řeší požadované úlohy a těží bitcoin. Jedná se o velké fabriky s mnoha speciálně upravenými procesory a grafickými kartami.

Největší bitcoin farmy se aktuálně nacházejí v Číně. Bitcoin farmy se potýkají s několika problémy. Jedním z nich je neustále náročnější proces bitcoin vytěžit – obrovská spotřeba eletrické energie se nelíbí státním autoritám, které chtějí bitcoinové farmy omezit nebo zakázat či tvrdě zdanit.

Co je bitcoin pěněženka?

Bitcoiny je možné uchovávat ve virtuálních peněženkách na příslušných adresách, které dostaly označení „Bitcoin peněženky„. Bitcoinové platby pak probíhají tak, že uživatel zadá požadovaný počet bitcoinů a vyplní adresu, na kterou je chce odeslat.

Princip je prakticky stejný jako odeslání emailu. Rychlost vyřízení transakce je v řádech vteřin, a příjemce tak platbu obdrží okamžitě. Bitcoinové peněženky mohou být buď plně online na webu, v chytrém telefonu, případně je možné mít i hardwarové řešení, které připomíná USB disk.

Jak funguje bitcoinová peněženka?

Bitcoinová peněženka je specializovaný software pro správu a převod bitcoinů. Podobně jako normální peněženka obsahuje různé přihrádky a různé kapsy, má bitcoinová peněženka různé adresy. Ta slouží stejně jako číslo bankovního účtu.

Potřebujete-li poslat někomu bitcoin, stačí zadat jeho adresu a požadovaný počet mincí. Po odeslání proběhne transakce bitcoinovou sítí, kde ji ověří těžaři a zapíší do blockchainu.

Jak koupit bitcoin?

Bitcoin bankomaty jsou automatizované směnárny mezi hotovostí a digitální měnou.

Bitcoiny lze získat vedle težení jejich přímým nákupem, případně tím, že vám bude někdo bitcoinem platit za zboží či služby, které nabízíte.

Nakoupit bitcoin lze třemi způsoby.

Bitcoin můžete nakoupit buď

 • v online směnárně (kupř. coinbase, simplecoin apod.)
 • ve speciálních bankomatech
 • na specializované burze označované jako kryptoburza.

Pro nákup bitcoinu potřebujete vždy mít nejprve zřízenou bitcoinovou peněženku a v ní konkrétní adresu, na kterou bitcoin chcete zaslat.

Bitcoinové burzy

Existuje velké množství bitcoinových burz a neustále vznikají burzy další. Bitcoinové burzy slouží převeším jako místa pro investování do bitcoinu a případně do dalších kryptoměn. Bitcoinové burzy se liší svojí kvalitou, věrohodností, likviditou a nakonec i cenou, za kterou je možné bitcoiny koupit.

Bitcoinová burza v podstatě připomíná obchodní platformu s rozhraním pro nákup nebo prodej kryptoměn. Bitcoin se totiž mnohem více než k placení využívá právě jako investice nebo spekulace. Na bitcoinové burze je možné směnit klasické peníze (hlavně dolary a eura) za bitcoiny nebo jiné krypotměny.

Bitcoin burzy jsou specializovaná místa, kde lze zakoupit kryptoměnu Bitcoin

Ukázka bitcoinové burzy

Bitcoin akcie

Vzhledem k tomu, že bitcoinové burzy jsou méně regulované než klasické burzy, je zde investování riskantnější.

Alternativou bitcoinových burz jsou instrumenty, které se obchodují na klasických regulovaných burzách ve formě akcií, nebo ETF.

Bitcoinové akcie jsou v podstatě klasické akcie tak, jak je známe.

Jedná se o cenné papíry vydávané společnostmi, které jsou nějakým způsobem nazvázané na bitcoin jako takový nebo technologii s ním spojenou.

Jde kupř. o softwarové firmy, které se zabývají vývojem blockchain technologií, konzultační firmy, které se specializují na poradenství ohledně ICO (inicial coin offering) apod.

Akcie takových firem se obchodují kupř. na NASDAQu nebo na OTC trzích jako pink sheet tituly.

Více o bitcoinových akciích najdete zde.

Bitcoin ETF

Bitcoinové ETF jsou akcie fondů, které nakoupily bitcoin a vydaly své cenné papíry.

Cena akcií tak opisuje vývoj ceny bitcoinu, ale protože se jedná o burzovní instrument, je zajištěna vyšší míra regulace a eliminace rizika.

Bitcoinové ETF má všechny náležitosti ETF trhů. Důležitý je prospekt, který popisuje detaily příslušného ETF, způsob jeho ocenění, kapitalizaci emitenta, měnu ve které lze titul obchodovat a další.

Bitcoin ale není jediná kryptoměna, na kterou lze obchodovat ETF.

Ethereum, druhá nejkapitalizovanější kryptoměměna, má už svůj ETF protějšek taky.

Více o těchto trzích zde.

Bitcoin futures

Bitcoin futures je třetí možnost, jak obchodovat bitcon na klasických regulovaných burzovních trzích.  Jedná se o termínovaný kontrakt, který opisuje „spotovou“ cenu bitcoinu. První, kdo umožnil obchodování s termínovaným futures kontraktem, byla americká burza CBOE. O týden později pak největší derivátová burza CME rovněž spustila obchodování s futures na bitcoin.

Specifika jednotlivých futures kontraktů se liší a více o nich se dozvíte zde.

TIP: Podívejte se na webinář s tématem: Intradenní obchodování bitcoin futures

Spustit webinář

Výhody burzovně obchodovaných instrumentů navázaných na bitcoin

Hlavní výhodou burzovních instrumentů navýzaných na bitcoin je jejich vyšší míra regulace a vyšší ochrana pro investora. Zatímco bitcoinové burzy mohou být útokem hackerů, mohou zkrachovat nebo se dostat do finančních problémů, u tradičních burz je toto prakticky vyloučené. Trader/investor má zajištěno, že jeho pozice jsou ochráněné.

volatilita bitcoinu je velice proměnlivá a velmi extrémní

Další výhodou je zajištění likvidity pro výstupy z pozic. Bitcoinové burzy, vyjma těch vyhlášených, mají velmi nízké volume a likvidita na první ceně je mizivá. To může být problém v případě, kdy ceny budou prudce padat a bude potřeba se pozice zbavit. Nemusí být nikdo, kdo by ji chtěl koupit.

Taková pozice pak může skončit na nule, případně (je-li páková) i v záporu. Opět je zde vyšší riziko. Volatilita bitcoinu je u burzovních futures ošetřena limitními pohyby, takže se nestane, aby cena spadla nebo vyrostla příliš rychle za příliš krátkou dobu, tak jako se to děje u bitcoinu samotného.

TIP: Zaujala vás možnost burzovně obchodovat bitcoin?

Ano a chci vědět více

Co je hodnota bitcoinu?

Hodnota bitcoinu není v žádném případě ustálená na nějaké průměrné hodnotě, bitcoin není stabilní měnou a nedokáže si dlouhodobě udržet svou hodnotu. bitcoin je ovšem samostatnou a zcela nezávislou měnou na tradičních měnách (dolar, euro atd.). Volatilita bitcoinu se mění jako na horské dráze a tak nelze předem odhadnout, jak se bude cena vyvíjet.

Hodnota bitcoinu se utváří pouze na základě poptávky a nabídky na trhu. Bitcoin není kryt žádnou komoditou (zlato, stříbro) a jako u jiných běžných měn je jeho hodnota závislá na důvěře, že se s ním jednou v budoucnu bude běžně platit.

Hodnota bitcoinu se ovšem liší, je na různých bitcoin burzách (místa, kde se bitcoin nakupuje) rozdílná a to z toho důvodu, že jde o decentralizovaný trh, podobný forexu. Neexistuje tak žádné jednotné místo, kde by střetávala celková nabídka a poptávka, nelze tak kupř. sledovat informace o obchodovaných objemech.

Níže je příklad grafu s údaji o hodnotě bitcoinu:

Bitcoin cena a hodnota Bitcoinu

Aktuální kurz bitcoinu a graf vývoje, ke dni 19.1.2018 – zdroj: Coinmarketcap.com

Jaká jsou rizika spojená s bitcoinem?

Bitcoin i bitcoinová síť je technologicky dost vyspělá a díky šifrování a je zajištěno, že platby probíhají bez problémů. Přestože kryptografie dosud nebyla prolomena, existují rizika, která s užíváním bitcoinu souvisí. Celá síť je online a je náchylná k útokům hackerů.

Z hlediska investování do bitcoinu, je riziková jeho nestabilita a extrémní volatilita. Není výjimkou, kdy kurz bitcoinu fluktuje v řádech několika desítek tisíc korun během několika málo hodin.

Rizika spojená s bitcoinem - jsou opravdu natolik alarmující?

Dvojité transakce

Vzhledem k tomu, že bitcoin je digitální médium, tak je náchylný k padělání formou duplikace, mnohem více než běžné peníze. Mohlo by se stát, že někteří lidé zmanipulují způsob placení tak, že zaplatí dvakrát stejným bitcoinem. Toto je označováno jako „double spending“ (dvojí platba).

Řekněme že mám 1 bitcoin a chci vám ho poslat. Zároveň ho pošlu jako platbu retail obchodníkovi, u kterého jsem nakoupil zboží nebo služby. Obě platby se jako nezaúčtované odešlou do sítě pro ověření.

Jak toto bitcoin řeší?

Pakliže by se stalo, že proces ověření obou plateb proběhne ve stejný okamžik, obě platby se budou jevit jako validní. Blockchain se v takovém případě rozštěpí na dvě větve a začíná závod o to, která větev první potvrdí další blok čekajících transakcí. Ta první vyhrává a druhá platba se tak stornuje. V případě, že obě větve objeví a potvrdí další blok ve stejný moment, opět začíná závod o to, která potvrdí ten následující a princip se opakuje.

Kvantové počítače – hrozba pro bitcoin?

Bitcoin a kvantové počítače - představují riziko pro bitcoin?

Bitcoin má dvě důležitá bezpečnostní opatření, která slouží jako ochrana proti jeho kopírování, krádež nebo padělání. Obě jsou postavené na kryptografickém protokolu, který využívá složité matematické funkce (eliptické křivky, faktorizace) a je velmi složité rozšifrovat. Druhou obranou jsou hashovací algoritmy. Začínají se ale ozývat hlasy, že kvantové počítače, které by se měly ve větším měřítku začít využívat během následujích 10 let, mohou kryptografii bitcoinu nabourat.

Proti tomu ale stojí tvrzení, že do nástupu kvantových počítaču se kryptografie bitcoinu natolik rozvine, že ji nebude možné ani pomocí těchto strojů rozbít. Bitcoinová komunita samozřejmě nelení, ale aktivně se o síť, zdrojové kódy a blockchain protokol, stará. S rozvíjející se technologií, která je na jedné straně hrozbou, se rozvíjí i schopnost obrany a bezpečnosti.

Nevýhody bitcoinu a kontroverze

Nevýhodou je i to, že při platbě bitcoinem není možné platbu stornovat a pakliže omylem zašlete bitcoiny na špatnou nebo nexistující adresu, peníze jsou navždy ztraceny. Stejně tak ztracená bitcoinová peněženka nebo ztracené heslo u soukromého klíče – neexistuje způsob, jak jej obnovit a všechny peníze jsou navždy pryč. Nestabilita kurzu, náchylnost k útokům a nevratnost transakcí nejsou jedinými faktory, proč je bitcoin kritzován.

Vzhledem k tomu, že bitcoinové transakce jsou do určité míry anonymní, lze je dobře využívat pro financování trestné a kriminální činnosti. Jejich zneužití pro nelegální účely bývá hlavním důvodem pro snahu vlád světa bitcoin více regulovat a obchodování s ním usměrnit.

Co je regulace bitcoinu?

Daňové úniky, praní špinavých peněz, financování kriminální činnosti a další nekalé praktiky vedou státy k takovým krokům, že se snaží bitcoin regulovat nebo mu alespoň nastavit hranice, v jakých může být používán. Regulace bitcoinu je ale zatím velkým problémem, protože měna je decentralizovaná a z principu neregulovatelná.

Bitcoin a regulace

V roce 2015 označila americká komise pro komoditní obchody (CFTC) bitcoin jako komoditu a bitcoinové burzy musejí od té doby registrovat své obchody Německo od roku 2013 uznává bitcoin jako oficiální virtuální měnu. Stejně tak i Japonsko, které je velkým průkopníkem a podporovatelem bitcoinu.

Jižní Korea nedávno oznámila, že se chystá zakázat obchodování s kryptoměnami. Ale nakonec slevila a oznámila, že obchodování s kryptoměnami pouze usměrní. Akuálně se diskutuje možný zákaz obchodování s krytpoměnami v Rusku.

Jakým způsobem nakonec dojde k regulaci a jak bude zákonná úprava na úrovni jednotlivých vlád a států vypadat, je nejasné.

Co znamená rozdělení bitcoinu?

Bitcoin v průběhu času ukázal vedle svých silných stránek i několik slabin (kupř. přetížení sítě a pomalé transfery plateb), díky čemuž vznikly jeho určité odnože.  Jistá část bitcoinové komunity se oddělila, a protože zdrojové kódy pro bitcoin jsou volně dostupné, došlo k jejich úpravě. Technicky se takovému odštěpení říká „fork“.

Bitcoin fork

Bitcoin fork je větev, která vyrůstá z klasického bitcoinu, ale upravuje jeho specifické parametry. Je-li bitcoin rychlostní dálnice, pak bitcoin fork jsou dálniční sjezdy vedoucí na vedlejší silnice. Účelem těchto forků je bitcoin vylepšit nebo upravit. Je-li dálnice plná a tvoří se kolona, je lepší sjet na vedlejší cestu.

Bitcoin Cash a Bitcoin Gold jsou nejpopulárnější forky klasického bitcoinu.

 • Bitcoin Cash vznikl jako reakce na příliš vytíženou databázi blockchainu, která měla za následek dlouhé oveřování plateb.
 • Bitcoin Gold se po čase oddělil z obavy centralizace a monopolizace velkými těžařskými farmami.

Jaká je budoucnost bitcoinu?

Jaká je budoucnost bitcoinu je velmi těžké odhadnout. Tábor je rozdělen na ty, kteří mu věří a na ty kteří nikoliv.

Ti kteří bitcoinu věří, tvrdí, že budoucnost má slibnou a argumentují tím, že jeho cena vždy dlouhodobě poroste, protože má v sobě zabudovaný deflační mechanismus. Bitcoinů nemůže být na světe nikdy více než 21 milionů a sama skutečnost, že je něco omezené, způsobuje cennost.

Dalším argumentem zastánců bitcoinu bývá fakt, že bitcoin se dokázal zapsat do historie a vyrůst na cenu, kam se nedostal žádný jiný investiční produkt nebo komodita. Je-li jednou něco takto oceněno, už nikdy to svou cenu neztratí, rozhodně ne absolutně.

A třetím faktorem pro slibnou budoucnost bitcoinu je jeho technologie. Blockchain, který nyní hýbe světem a prosakuje do dalších oborů, je unikátní technologie, dříve zcela neznámá.

Bitcoin 2018 - je stále atraktivní k investici? Anebo půjde jeho cena rapidně dolů?

Proti bitcoinu se argumentuje především tím, že má fundamentálně nulovou hodnotou. Zatímco zlato, stříbro nebo jiné cenné kovy mají své využití, využití bitcoinu je omezeno na platební síť a víru v jeho budoucnost. Zatímco akcie nese dividendy a dluhopisy nesou kupón, bitcoin nenese nic. Jeho hodnota je dána ryzí vírou v to, že jím bude možné v budoucnosti platit.

Proti bitcoinu mluví i nedostatečný legislativní rámec způsobený anonymitou jeho vlastnictví. Pro státní orgány a pro věřitele subjektů, které vlastní bitcoin, je toto velký problém. Bitcoin není z hlediska práva vymezen a pakliže někdo virtuální měny odcizí, není na koho se obrátit. Nedostatek zákoných úprav problematizuje i zachycení majetku ve formě bitcoinů v účetnictví.

A za třetí, bitcoin ztrácí lesk ve světle ostaních kryptoměn a jeho kapitalizace vůci jiným kryptoměnám výrazně klesá. Děje se tak především z důvodu nedostatečné rychlých transakcí a vysokých provizí, což je něco, co ostatní kryptoměny aktuálně řeší mnohem lépe.

Kde sledovat bitcoin novinky?

Bitcoin a další kryptoměny jsou stále velmi diskutovaným tématem a prakticky na denní bázi vychází nové informace a články, které informují o aktuálním dění.

Novinky ze světa bitcoinu je možné sledovat na českých internetových stránkách zde a opravdu vyčerpávající popis bitcoinu si můžete přečíst zde.

Kvalitní slovensky web, který se zabývá bitcoinem, najdete na této adrese a pro anglicky mluvící čtenáře se nabízí tato stránka.

Krytpoměnám se ale věnují i weby jako Investing.com, CNBC.com nebo Bloomberg.com.

Web https://bitcoin.org/ je domovskou stránkou pro bitcoin, která zároveň sdružuje komunitu kolem této měny.

Co doporučujeme?

Stručně můžeme říct, že bitcoin není vhodný pro investování či obchodování, pokud se bavíme o obchodování bitcoinu skrze burzovně obchodovatelné instrumenty (bitcoinové ETN, bitcoin futures, bitcoin akcie apod.).  Pokud se budeme bavit o nákupu bitcoinu „napřímo“, skrze bitcoin burzy, jedná se v nejlepším případě pouze o velmi riskantní spekulaci, v žádném případě se nejedná o investování v námi chápaném slova smyslu (investovat se dá pouze burze). Žádný rozumný investor se do takového podniku pouštět jistě nebude.

Proto nedoporučujeme spekulovat s bitcoinem „napřímo“, mnohem bezpečnější metoda k obchodování bitcoinu je využít výše zmíněné burzovně obchodovatelné instrumenty vázané na bitcoin. LYNX broker vám nabízí možnost obchodovat hned několik typů burzovně obchodovatelných instrumentů vázaných na bitcoin a to za nejnižší poplatky na trhu.

Zaujal vás bitcoin?

Zjistěte více o možnostech obchodování u LYNX. K dispozici jsou pro Vás bitcoinové ETN (Bitcoin Tracker One, Bitcoin Tracker Euro ) a také bitcoin futures na burzách CME a CBOE.

Objevte více o investování s LYNX
Bitcoin - investování do bitcoinu

The post Bitcoin: Praktický průvodce & odpovědi na 13 zásadních otázek appeared first on LYNX Czech Republic.

Klíčová slova: Bitcoin | Intradenní obchodování | Japonsko | Peníze | Stříbro | Německo | Spekulace | ETF | Dividendy | Poptávka | Rizika | Cenné papíry | Akcie | Transakce | Bloomberg | Bod | Broker | Burza | CBOE | CFTC | CME | Centrální banka | Emise | Euro | Futures | Investice | Investor | Investování | Kupón | Kurz | Likvidita | Měna | Měny | Nabídka | Nástroj | OTC | Pozice | Riziko | Trader | Volatilita | Volume | Zlato | USD | Dluhopisy | Obchodování | Vývoj ceny | Aktuální kurz | Bitcoinová burza | Gold | Jak obchodovat | Obchodovat | Regulace | Financování | Investovat | LYNX | Satoshi Nakamoto | BTC | Virtuální měna | Burzy | Komunita | Aktivum | Americká burza | Banka | Bitcoin peněženka | Cena | Cena akcií | Co je bitcoin | Dolar | Dolary | Eura | Forexu | Graf | Instrument | Instrumenty | Investiční | Investing | Jak koupit bitcoin | Jak těžit Bitcoin | Komodita | Komoditní | Koupit bitcoin | Kurz bitcoinu | LYNX Broker | Praní špinavých peněz | Těžba bitcoinů | Transakční náklady | Trh | Volatility | Webinář | Zprávy | CNBC | Prospekt | ROCE | Investiční instrument | Komise | Kontrakt | Blog | Retail | Burze | Investing.com | Energie | Hodnota bitcoinu | Firmy | Cenné kovy | Kryptoměny | Cenový boom | TradingView | Zajištění | Blockchain | Ethereum | Digitální měna | Kryptoměna | Kapitalizace | Poplatky | Coinbase | Bitcoin Cash | Bitcoin (BTC) | Obchodování s kryptoměnami | Bitcoinové burzy | Bitcoin Gold | Obchodování Bitcoin | Obchodování Bitcoinu | Alternativní měny | Obchodování s bitcoinem | Coinmarketcap | Bitcoin futures | Investiční nástroj | Mineři | Investice do kryptoměn | Altcoiny |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Bitcoin na 8 000 USD. Ostatní kryptoměny zatím výrazně zaostávají
  Býci na kryptu se po dlouhém spánku probrali a začínají být znovu aktivní. Po několikaměsíční konsolidaci na BTC lehce nad hranicí 3 000 USD jsme se začátkem dubna dostali nad 5 tis. USD a dnes už atakujeme úroveň 8 000 USD.
 • Bitcoin opět atakoval hranici $1000
  Bitcoin se za poslední týdny stal poměrně sledovaným trhem. Digitální měna na přelomu roku 2017 atakovala hranici $1000. Psychologicky silná úroveň cenu odrazila zpět a nyní se obchoduje za zhruba $800. Zajímavou korelaci tu lze spatřovat s indexem Dow Jones, který vykazoval podobnou cenofobii na hladiny $2000.
 • Bitcoin opět klesl jen pár hodin po dosažení nového rekordu
  Bitcoin (burza: BTC =), podle průmyslových stránek CoinDesk, v pátek ráno těsně po 6:30 dopoledne ET klesl až na 14.095,62 dolarů. To byl téměř 18 procentní pokles od předchozích výnosů daného dne – 17 173,94 dolarů.
 • Bitcoin opět na výsluní, během hodinky na něj dnes „padla“ čtvrtina českého rozpočtu. Kvůli aprílovému žertíku?
  Nejznámější kryptoměna bitcoin je opět středem pozornosti. Dnes zhodnotila až o 23 procent, na nejvyšší úroveň od loňského listopadu. Během necelé hodiny do ní lidé investovali v přepočtu takřka 400 miliard korun, tedy více než čtvrtinu českého státního rozpočtu.
 • Bitcoin opět vzrostl
  Bitcoin opět vzrostl na své hodnotě. Ještě minulý týden se obchodoval za 3 892.35 USD a dnes je jeho hodnota o 348 USD vyšší. Obchodníci, kteří si tedy minulý týden udělali zásoby bitcoinů, mohli tento týden slavit. Jen za jeden týden totiž vydělali klidně až 400 USD. Aktuálně se bitcoin obchoduje za 4240.555 USD. A jeho hodnota se bude ještě i v nejbližších dnech držet nad hranicí 4 000 USD. Jak už to tak ale i bitcoinu bývá, není jeho vývoj vůbec jednoduchý a stabilní, a proto nás může opět překvapit. Budeme jej proto i nadále sledovat a přinášet vám nejčerstvější informace.
 • Bitcoin oslabuje po pátečních negativních komentářích od Trumpa
  Přes víkend jsme byli svědky citelného poklesu cen kryptoměn, které negativně reagovaly na páteční komentáře amerického prezidenta Donalda Trumpa k nové facebookovské měně libře a Bitcoinu. Řekl, že není fanouškem Bitcoinu ani jiných kryptoměn, které nejsou podloženy žádnou hodnotou. Po víkendovém propadu se dnes Bitcoin obchoduje s 14 % ztrátou v blízkosti úrovně 10 250 dolarů.
 • Bitcoinová bublina asi brzy splaskne
  Nikdo je na vlastní oči neviděl, nemohl si na ně sáhnout a neexistuje za nimi žádná společnost, banka ani stát. Přesto do nich lidé investuji miliony ze svých úspor a jde o žhavé téma současnosti, nejen státníků a byznysmenů v Davidu. Bitcoin sice nyní pokračuje v poklesu a propadl se pod 6 000 dolarů a za den ztratí i 13 %, je to ale nejvíce obchodovaná měna v současnosti.
 • Bitcoin podle ekonomů
  Ekonomové si mohou dovolit tvořit předpoklady. Pokud vláda sníží daně, za jinak nezměněných okolností budou téměř všichni lidé utrácet více svých peněz. Tento předpoklad ovšem nebere nijak v úvahu nutné vytváření úspor. Ekonomové současně nevytvářejí jen předpoklady, ale tvoří i modely. Chtějí si díky nim zjednodušit onu velmi komplikovanou realitu tak, aby byla pochopitelnější nejen pro ně samé, ale zejména pro širší veřejnost.
 • Bitcoin pokořil hranici 9 000 dolarů
  „Hodnota bitcoinu stejně jako dalších kryptoměn je nestabilní a postupem času se výrazně mění. Na současném růstu hodnoty bitcoinu mnozí lidé vydělali. Podobně však v roce 2018 při výrazném pádu ceny bitcoinu mnoho lidí prodělalo. Obchodníci s kryptoměnami by si měli dávat velký pozor a uvědomit si, že potenciál vysokého výnosu je vykoupen obrovským rizikem,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Bitcoin pokračuje v raste, no veľkí investori mu stále neveria
  Digitálnej mene Bitcoin sa aj ďalej darí a pokračuje v prudkom náraste, hedge fondy zamerané na obchodovanie kryptomien vznikajú ako huby po daždi a hodnota všetkých týchto mien sa viac než zdesaťnásobila v tomto roku na celkovú hodnotu viac než 170 miliárd USD.
 • Bitcoin prekonal úroveň 6000 USD
  Bitcoin tento týždeň dosiahol nový vrchol v roku 2019, čo predstavuje 45%-ný nárast oproti minulému mesiacu a takmer 100%-ný nárast od decembra.Trh s krypto-menou utrpel kvôli problémom s Bitfinexom. Pripomeňme si, New York Attorney General žaloval Finex Inc - spoločnosť, ktorá stojí za stablecoin Tether a Bitfinex za ukrývanie straty 850 miliónov dolárov. Masívna strata bola údajne krytá peňažnými rezervami spoločnosti Tether. Napriek tomu však býčie tempo zostáva na mieste, čo potvrdzujú aj následné cenové prírastky Bitcoinu. Z technického hľadiska bola psychologická úroveň 6000 dolárov prekonaná, ale teraz je otázkou, či sa cena môže posunúť dopredu bez korekcie.
 • Bitcoin prohnaný rakouskou školou
  „Model, který v dnešních dnech využívají centrální banky, se stává nefunkční,“ říká Saifedean Ammous, profesor ekonomie a autor Standard bitcoinu: Dcentralizovaná alternativa centrálního bankovnictví. Úžasnou a dobře napsanou expozici rakouské ekonomické školy o povaze peněz - na volném trhu - uzavírá několik kapitol zaměřených na technologii a ekonomiku bitcoinu (BTC). Odpovídá na klíčové otázky týkající se digitálních peněz (kapitola 8), k čemu je bitcoin vhodný? (Kapitola 9) a otázky týkající se bitcoinů (kapitola 10).
 • Bitcoin prolomil hranici 10 tis. dolarů. Od začátku roku vyrostl už desetinásobně
  Nový den a nové historické maximum na bitcoinu. Tentokrát je dnešek ale přeci jen trochu výjimečný, protože ode dneška musíme k ceně bitcoinu přidat ještě jednu nulu navíc. Bitcoin totiž v noci ze včerejška na dnešek překonal hranici 10 tis. dolarů, a to se ještě začátkem roku prodával „jen“ okolo tisícovky. Už od začátku týdne mám v inboxu prakticky nonstop dotazy od novinářů k důvodům aktuálního růstu, takže je ve stručnosti shrnu i tady.
 • Bitcoin propadl o dalších 20 %. Mt Gox odhalila prostor k podvodům
  Hodnota kybernetické měny bitcoin dnes propadla o další pětinu poté, co byla klíčová burza Mt Gox nucena kvůli technickým potížím pozastavit některé výběry. Po většinu minulého týdne bitcoin obchodoval kolem 850 dolarů, v pátek ale propadl k 680 dolarům a dnes po prohlášení Mt Gox zamířil až k 538 dolarům. Mt Gox uvedla, že výběry zprovozní po zajištění závady. Klienti tak nemohou bitcoiny přesouvat z burzy kamkoli jinam mimo Mt Gox, zasaženy nejsou výběry měn (JPY, EUR atd.).
 • Bitcoin prvýkrát na bankovom účte
  Prvá banková inštitúcia prelomila ľady medzi svetmi tradičných financií a kryptomen a umožňuje svojim klientom nákup a predaj Bitcoina v rámci klientskeho účtu. V prvej fáze účet ponúka nákup a predaj Bitcoina. V druhej fáze dôjde k zdokonaleniu účtu na plnohodnotné prostredie bitcoinovej peňaženky, v ktorom možno Bitcoin posielať aj prijímať.
 • Bitcoin překonal hranici 10 tisíc dolarů za kus. Co za tím stojí?
  Cena bitcoinu, nejrozšířenější kryptoměny, po více patnácti měsících překonala psychologickou cenovou úroveň 10 tisíc dolarů za kus. V sobotu dopoledne se bitcoin prodává za necelých 10 700 dolarů, přičemž jeho cena ráno středoevropského času poskočila až takřka úrovni 11 tisíc dolarů. Naposledy se na podobných cenových úrovních bitcoin pohyboval počátkem března loňského roku.
 • BITCOIN přes víkend prudce zpevnil
  Prudký růst na Bitcoinu zatím pokračuje. Minulý týden cena prolomila hranici 6 000 USD a přes víkend jsme se dokonce krátce dostali až na 7 500 USD. Bitcoin tak v květnu přidal 33 %, od začátku roku roste o 93 % a od prosincových minim přidává dokonce 125 %. Jako důvody růstu se často uvádějí například obavy z oslabování CNY.
 • Bitcoin sa pohybuje v blízkosti hranice 11 000 dolárov
  Cena Bitcoinu v pondelok konsoliduje po ďalšej silnej rally počas víkendu. V piatok sa cena Bitcoinu držala pod hladinou 10 000 dolárov, ale v sobotu sa dostala nad túto úroveň a v neďeľu dosiahla najvyššiu hodnotu v roku 2019 na úrovni 11347 dolárov. Bitcoin, ako aj ďalšie kryptomeny, v tomto roku prudko rastú – Bitcoin od začiatku roka vzrástol takmer o 200%.
 • Bitcoin sa po výraznom poklese pohybuje okolo úrovne 10 000 USD
  Kryptomeny majú za sebou silnú rally, pričom Bitcoin koncom júna narástol až na 13 866 dolárov (viac ako 10 000 USD nad minimálnymi hodnotami od decembra 2018), no neskôr zaznamenal pokles na lokálne minimá na úrovni 9650 dolárov. Bitcoin zaznamenal v tomto roku rast o viac ako 150% a v súčasnosti bojuje s úrovňou 10 000 USD, pričom ďalšia kľúčová úroveň supportu sa nachádza v oblasti 8 750 USD.
 • Bitcoin s cenou 20 000 dolarů. Stále se mluví o podvodu.
  Před dvěma lety začala cena bitcoinu prudce stoupat a dostala se až k částce 20 000 dolarů za jednu virtuální minci. Zda šlo o legální vzestup, rozhodne soud.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu, až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní Price Action VIP indikátor, doposud úspěšně používaný pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečný Price Action VIP indikátor, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama