Čtvrtek 28. březen 2024 16:35
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
CapXmaster
reklama
InstaForex Ebook

Obavy ze zadlužení států potlačují ochotu riskovat

30.09.2010 10:13  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk
Včera došlo k druhému neúspěšnému pokusu o prolomení hladiny 1150. Očekáváme pokles a testování hladiny 1120.

Co se děje?
Evropské akciové trhy dnes nejspíše otevřou poklesem o cca 0,8 %, protože se na povrch zase dostává příběh zadlužení evropských států. Šíří se obavy, že se evropský růst zpomalí, a včerejší demonstrace proti vládním škrtům veřejných výdajů, které proběhly ve většině evropských metropolí, těmto obavám jenom nahrávají. Evropští voliči jsou podle všeho odtržení od reality, a můžeme tedy očekávat další stávky atd., když politici začnou seškrtávat výdaje ve snaze dostat veřejný dluh zpět na úroveň, která by se z dlouhodobého hlediska dala lépe zvládnout.

Trhy v přehledu
Přes noc pokračoval výprodej rizika na vlně nových obav v souvislosti se zadlužením veřejných financí. Agentura Moody's včera snížila rating Anglo Irish Bank o tři stupně z A3 na Baa3. Také byla zveřejněna zpráva, že irská centrální banka poskytne bance další pomoc ve výši 5 mld eur.
Dnes v 13:45 sledujte chicagský index nákupních manažerů (září). Je to spolehlivý ukazatel zítřejšího indexu aktivity ve zpracovatelském průmyslu ISM. Index nových objednávek v srpnu rychle poklesl z 65 na 55. Jakkoli to stále ještě naznačuje expanzi, zároveň to odráží podstatné zpomalení její rychlosti.

Počet vydaných stavebních povolení v Austrálii ztratil v srpnu meziměsíčně dalších 4,7 %, zatímco červencový údaj byl přehodnocen z původních 2,3 % na 0,1 %. Index vydaných stavebních povolení se tak propadl o 22 % oproti nejvyšší hodnotě v březnu, a potvrzuje tak náš názor, že na australském trhu s nemovitostmi došlo k výraznému zpomalení.


Akcie: pohled zblízka
Včera došlo k druhému testování úrovně 1150, které se nepovedlo. Když trh něco vyzkouší dvakrát a neuspěje, obvykle se pokusí o pravý opak. Pro začátek bychom tak mohli uvažovat o hladině 1120 a možná i dál, protože zpětný kurs, který akcie mohou nabrat z úrovně 1150, by mohl být hodně výrazný.
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Obavy trhu ze situace na Binance
    Bitcoin rychle ukončil svůj uptrend na 4hodinovém časovém rámci, který byl nějakou dobu podporován vzestupnou linií. Aktuálně bitcoin klesl pod tuto linii. Ve skutečnosti to však neznamená, že bitcoin bude v současné době nadále klesat. Standardní pro BTC je nyní propad, po kterém bude následovat několik týdnů nebo měsíců stagnace a pak další propad. Proto se kryptoměna může obchodovat pod 17 582 nebo 18 500 dolary, a ještě pár týdnů se bude pohybovat v bočním trendu. Aktuální lokální minimum je poblíž 15 500 USD. BTC může v blízké budoucnosti zůstat v tomto rozmezí.
  • Obavy veľkých fondov ohľadom obchodných vojen ustúpili
    Januárový prieskum nálady medzi globálnymi fondmi (teda veľkými hráčmi) z dielne Bank of America Merill Lynch je už von. Celkom prekvapivý vývoj badať v oblasti najväčšieho „krajného“ rizika, ktoré by mohlo poslať trhy ešte výraznejšie nižšie. Podiel respondentov, podľa ktorých sú práve obchodné vojny najväčším rizikom, v januári výrazne klesol. Buď teda ich obavy klesli, alebo podľa nich obchodné vojny už napáchali na akciách väčšinu škôd, ktoré mohli. Tak či onak, je to možné interpretovať, že obavy o dopady obchodných vojen sú pri aktuálnych oceneniach akcií nižšie, čo vyzerá byť jedno z vysvetlení, prečo sa aktuálne akciám darí (tým druhým je holubičí FED)
  • Obavy vyprchávají, akcie zmenšují ztráty a koruna posiluje
    Propady akciových trhů jsou odpoledne už o poznání menší, než co jsme sledovali ráno. Hlavní evropské indexy korigovaly ztráty, a zatímco Londýn je stále dole o procento, Frankfurt nebo Paříž už jen 0,2 pct. Pražská burza zavírá 0,8 procenta v minusu hlavně kvůli finančnímu sektoru. V zámoří klesá index S&P 500 o 0,9 procenta, ale také americké trhy mají tendenci ze ztrát ubírat.
  • Obavy Washingtonu z TikToku zažehl Zuckerberg, píše WSJ
    Obavy americké vlády z čínské aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok zažehl loni na podzim šéf Facebooku Mark Zuckerberg, když se snažil zabránit větší regulaci své firmy, píše na svém webu deník The Wall Street Journal (WSJ). Prezident Donald Trump nařídil v polovině tohoto měsíce čínskému provozovateli aplikace urychleně prodat své operace ve Spojených státech. Ten se chystá bránit u soudu.
  • Obavy z Číny jsou neopodstatněné, zdrojů tam je dost
    Řada investorů se obává prudkého poklesu tempa růstu čínské ekonomiky, jejího tvrdého dopadu a možné dluhové krize. Podle našeho názoru ale tato skepse nemá opodstatnění a pramení z velmi povrchní analýzy vývoje v Číně. Měli bychom totiž mít na paměti, že sektor služeb, nových technologií a sektory související s novými investičními programy a stavebnictvím dosahují vysokého tempa růstu.
  • Obavy z dalšího uvolnění politiky ECB tlačily euro níže
    Společné evropské měně se včera vůči euru nedařilo, když se kurz posunul z kotací kolem 1,3250 v průběhu asijské seance dokonce...
  • Obavy z dluhového stropu poslaly Wall Street dolů
    Včerejší obchodování s akciemi na Wall Street bylo ve znamení mírného poklesu. Zbytek trhu ale zasáhly obavy z blížícího se nárazu na dluhový strop americké vlády. Mezi nejslabšími sektory bylo ropné odvětví, kde investoři reagovali na horší než očekávaná makrodata z Číny. Akcie Chevron nebo Exxon Mobil tak propadly o více než 2 %. Jednoznačným vítězem včerejšího dne byly technologie v čele s polovodičovým sektorem, což se naplno projevilo i na indexu Nasdaq 100, který nakonec jediný ze tří hlavních indexů na Wall Street zavřel v zelených číslech. Hlavním lídrem byly akcie AMD, které jednu chvíli rostly o více než 6 %.
  • Obavy z energetické krize tlačí sentiment do záporu, výjimky tvoří reportující akcie
    Americké akcie dnes otevřely smíšeně a dále mírně klesají. Za negativním sentimentem stojí rostoucí obavy, že Evropa může ztratit přístup k ruskému plynu, čímž narůstají i obavy z recese.
  • Obavy ze slabší výsledkové sezony tlačí trhy dolů
    Americké akciové trhy zahájily týden poklesem. Na vině jsou obavy investorů z nadcházející výsledkové sezóny, že by mohlo dojít k prvním poklesům od roku 2016. Vývoji indexů nepomohly ani zprávy z Boeingu, který ohlásil snížení výroby letadel řady 737 o téměř 20 %. Kvůli tomu akcie Boeingu aktuálně ztrácejí téměř 4 %. Pod tíhou těchto faktů se hlavní akciové indexy pohybují v červených číslech. Index Dow Jones ztrácí 0,5 %, S&P 500 klesá o 0,4 % a Nasdaq přichází o 0,3 %. V rámci indexu S&P 500 se nejhůře vede průmyslovým podnikům (-0,8 %) a realitním developerům (-0,7 %).
  • Obavy z EV mohou být přehnané
    OBAVA: Akcie elektromobilů (EV) jsou pod tlakem, na který má trojí dopad obava z poptávky, problémy s výrobním/dodavatelským řetězcem a normalizace ocenění. To začíná přinášet příležitosti pro dlouhodobé investory, protože poptávka je navzdory obavám stále relativně silná, dodavatelské řetězce se začínají normalizovat a ocenění se znovu dostává do stratosféry.
  • Obavy ze zisků jsou přehnané
    VÝNOSY: V roce 2023 začne zvyšování úrokových sazeb Fedu dohánět ekonomiku i zisky společností, což převrátí scénář loňských odolných zisků a klesajících ocenění. Výsledková sezóna za 4. čtvrtletí, která začíná v pátek, je k tomu předehrou a může dojít k prvnímu poklesu v USA od 3. čtvrtletí 2020. My však nejsme tak skeptičtí a vidíme další "ne tak špatnou" sezonu, kdy nižší, ale odolné zisky a marže přinesou úlevu znepokojeným investorům. Konsenzus předpokládá pokles zisků v indexu S&P 500 o -2 % a růst evropského indexu Stoxx 600 o 14 %. Vedení společnosti se zaměří na pokyny pro rok 2023. 
  • Obavy z Fedu na závěr týdne ustupují. Výnosy klesají a to dolaru nesvědčí
    Obchodování na globálních trzích v závěru týdne charakterizoval nejprve rozpačitý vývoj a následný ústup obav z agresivnějšího postupu Fedu směrem k vyšším sazbám. Poslední vystoupení jeho zástupců k tomu svým malým dílem přispělo, když zatím přicházely spíše mírné komentáře. Dnes večer se ovšem do hry zapojí další tři bankéři.
  • Obavy z globálního růstu posílají akcie opět na kolena
    Evropské akciové trhy se v odpoledních hodinách nacházejí v červeném a ne jinak je tomu i ve Spojených státech. Evropský index Stoxx 600 přichází o půl procenta, jeho americký protějšek S&P 500 na počátku seance odepisuje 0,4 %. Na obou stranách Atlantiku se nejvíce vyprodávají akcie finančních domů nebo těžařů a zpracovatelů komodit, jejichž ztráty se pohybují okolo jednoho procenta. Důvodem pesimistické nálady jsou obavy ohledně globálního hospodářského růstu. Již ráno byly zklamáním čínské statistiky o maloobchodních tržbách či průmyslové výrobě, stejná čísla pak zaostala za očekáváními i ve Spojených státech. I z tohoto důvodu se daří zejména defenzivním titulům. Zájem obchodníků je tak především o akcie prodejců základního spotřebního zboží nebo komunikačních firem.
  • Obavy z inflace a ještě dražší energie dnes nevadí. Akcie rostou
    Ropa se za dnešek posouvá výš o další 2 pct, což je nic proti cenám plynu (+7,5 pct) nebo elektřiny (+13,3 pct). Další posun na tomto poli se už citelně promítl do inflačních očekávání. Ta odvozená od amerických dluhopisů poskočila nahoru na kratších i delších horizontech. Výnosy běžných dluhopisů míří nahoru (na 10Y +6 bazických bodů), zatímco sílící poptávka tlačí dolů výnosy jejich inflačně zajištěných protějšků. V Evropě je situace podobná, jen s menšími změnami.
  • Obavy z inflace a riziko recese podporují drahé kovy
    Podle analytiků jsou pro zlato důležité rostoucí riziko recese a novinové titulky o inflaci. Drahý kov je u investorů velmi žádaný jako ochrana před inflací. Ceny nadále podporuje i poptávka po bezpečných aktivech související s napjatou geopolitickou situací na Ukrajině.
  • Obavy z inflace na ústupu, akcie pokračují v růstu
    Inflační data ze zámoří dopadla z tržního pohledu příznivě. Soudě podle vývoje na trzích se tento týden začaly zmírňovat obavy z inflace a nová data nedala důvod k jejich opětovnému zesílení. Celková inflace sice stoupla na 1,7 pct, ale to bylo v souladu s odhady. Jádrová inflace se dokonce mírně snížila na 1,3 pct.
  • Obavy z inflace tlačí nahoru výnosy z amerických dluhopisů
    Peněžní trh v USA (zde ve smyslu trh s finančními nástroji splatnými do jednoho roku) zažívá nejlepší období za posledních osm let. I přes růst akcií na nová maxima i růst výnosů minulý týden proudilo obrovské množství kapitálu do peněžních fondů. Celkový kapitál těchto fondů dosáhl až 2,9 miliard amerických dolarů, což jsou osmiletá maxima. V amerických vládních fondech peněžního trhu se objem majetku zvýšil na 2,27 miliard dolarů.
  • Obavy z inflace už má 95 procent Čechů. Méně drží hotovost, více spoří
    O svoje finance se kvůli inflaci bojí 95 procent Čechů. Téměř tři čtvrtiny proto více řeší, jak ochránit svoje úspory. Vyplývá to z letošního ročníku průzkumu Generali Lví podíl společnosti Generali Investments. Kvůli současné ekonomické situaci ubylo lidí, kteří drží peníze v hotovosti nebo na běžných účtech. Téměř 40 procent lidí naopak začalo více spořit a v Česku přibývá také lidí, kteří své úspory investují.
  • Obavy z inflace způsobují nervozitu na trhu s kryptoměnami
    Obavy z inflace minulý týden opět způsobily nervozitu na trhu s kryptoměnami a po vzestupu v předchozím týdnu došlo k prudkému výprodeji.
  • Obavy z inflačního šoku jsou značně přehnané
    Vše začalo 2. února zveřejněním znepokojivě vysoké úrovně růstu amerických mezd (meziročně o 2,9 %) a zveřejněním vyšších než očekávaných lednových výsledků amerického CPI (meziročně o 2,1 %). Trh zažil krátkodobou paniku vyvolanou obavami, že inflační šok donutí Fed k upevnění monetární politiky rychleji, než se dříve předpokládalo. Do určité míry představuje obava z inflačního šoku skvělý důvod na korekci trhu v pravý čas. Jak jsme uvedli v předchozí analýze, podle většiny měřítek, včetně indikátorů Warrena Buffeta a Hussmana, se nadhodnocení amerického trhu blíží úrovni 2000.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new