Pátek 19. duben 2024 00:58
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace

Ani v treťom kvartáli nerástla americká ekonomika na dlh

13.12.2017 13:45  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

FED v minulom týždni zverejnil kvartálne sektorové finančné účty za tretí kvartál a tak je správny čas pozrieť sa na to, či v predošlom kvartáli nebol rast americkej ekonomiky ťahaný dlhom.

Začneme domácnosťami. Ich dlh k HDP pokračoval v miernom poklese. Dosiahol úroveň 77,2%, čo predstavuje najnižšiu úroveň za posledných 15 rokov. Nachádza sa teda na úrovniach spred nafukovania bubliny na trhu s nehnuteľnosťami. Hypotekárny dlh k HDP dokonca klesal najrýchlejším tempom od roku 2015, o 0,4 percentuálneho bodu, z 51,7% na 51,3%. Dobrou správou je stabilizácia v posledných rokoch rýchlo rastúceho segmentu spotrebiteľských úverov (ktorých gro tvorí študentský dlh, ktorý vďaka Obamovým garanciám explodoval), ten je už tretí kvartál po sebe na úrovni 19,4% HDP. Dlh domácností teda vyzerá byť v pohode.

Vývoj dlhu domácností k HDP a jeho komponentov

V sektore nefinančných podnikov, kde dlh k HDP v posledných rokoch rastie, došlo v minulom kvartáli k stabilizácii. A to na úrovni 72,1%. Z pohľadu do histórie sú však aktuálne úrovne vysoké, vyšší bol podnikový dlh k HDP len počas recesie na prelome rokov 2008 a 2009. Je však potrebné dodať, že podnikový dlh v USA je v porovnaní s inými poprednými ekonomikami nízky.

Vývoj dlhu nefinančných podnikov k HDP podľa ich veľkosti

V Eurozóne a Japonsku je tento ukazovateľ tesne nad 100% HDP, v Kanade nad 115%. Spomedzi veľkých vyspelých ekonomík sa blíži k USA len v Británii a v Austrálii, kde je okolo 80%, stále je však podstatne vyšší ako v USA. V Číne, kde sa hovorí o potenciálnych problémoch, je aktuálne dokonca nad 160% HDP. Americké firmy sú aj napriek historicky vysokým úrovniam jedny z najmenej zadlžených vo vyspelých ekonomikách, keďže využívajú viac vlastného kapitálu. Aj z toho dôvodu aktuálne nie je dôvod pre problémy. Kríza pred desiatimi rokmi mala svoje korene v dlhu domácností a finančného sektora a nie nefinančných podnikov.

A aj pri finančných spoločnostiach dlh k HDP pokračuje v poklese. Ten je prítomný od vrcholu nad 120%, ktorý bol dosiahnutý počas krízy. Aktuálne je dlh finančných spoločností na úrovni 81,4% HDP a zatiaľ nič nenaznačuje, že by sa mal tento klesajúc trend zastaviť, keďže v posledných štyroch kvartáloch klesal priemerne medziročne stabilne o zhruba jeden percentuálny bod. Aktuálna úroveň je najnižšia od roku 2001. Finančný sektor teda na seba viac rizika (finančnej páky) nenaberá, naopak, jeho rizikovosť ustupuje. Napríklad v Eurozóne je tento ukazovateľ nad úrovňou 130% HDP (je to preto, že eurozóna je viac banková ekonomika ako USA), teda o viac ako o polovicu vyšší.

Vývoj dlhu finančných spoločností k HDP

Celkový dlh nefinančnej sféry k HDP, čo je ukazovateľ, ktorý ukazuje závislosť rastu ekonomiky na novom dlhu, ostáva stabilný. Mierny pokles dlhu domácností v ňom kompenzuje mierny rast dlhu verejnej správy. Aj naďalej sa nachádza tesne pod úrovňou 250% HDP, kde od roku 2009 stagnuje. To, že nerastie, naznačuje, že ekonomika aktuálne nerastie na dlh, tak ako to bolo počas hypotekárnej bubliny.

Vývoj celkového dlhu v USA mimo finančných spoločností k HDP podľa segmentov

Celkovo je však úroveň zadlženia USA vysoká. To naznačuje dve veci:

  • Americká ekonomika je citlivejšia na externé šoky
  • Priestor pre zvyšovanie sadzieb FEDu je nižší ako v minulých dekádach, keďže by vyššie percento príjmov muselo ísť na obsluhu dlhu, čo by mohlo spôsobiť ekonomike problémy.

Aktuálny ekonomický rast však nemá pôvod v dlhu a tak môže pokojne pokračovať ďalej.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Ani pět zvýšení sazeb v roce 2022 nemusí vrátit inflaci na cílovou úroveň
    Hlavní americké akciové indexy – DOW Jones, NASDAQ a S&P 500 – se v úterý uzavřely výše. Aktuální hodnoty však nejsou nijak významné. Akciový trh se zastavil a čekal nejen na kroky Federálního rezervního systému, ale také na spouštěcí mechanismus, který by mohl rozhodnout o jeho budoucnosti. Není již žádným tajemstvím, že centrální banka zahájila program normalizace měnové politiky, který by mohl trvat dva roky. To znamená, že po celou tuto dobu budou úrokové sazby zvyšovány. Americký regulátor také plánuje v létě zmenšit svou rozvahu. Od nynějška se bude Federální rezervní systém řídit inflací, kdykoli bude přijímat jakékoli rozhodnutí o úrokových sazbách. Inflace se nyní pohybuje na úrovni 7 %. Zítra však může vyjít najevo, že zrychlila na 7,3 %. Představme si tedy nyní, jaká opatření by měl Federální rezervní systém přijmout, aby se inflace vrátila k 2% cíli, a jak dlouho to může trvat.
  • Ani po víkendu žádné zlepšení, na programu přísnější Fed
    Pondělí plně navázalo na výrazně negativní tržní vývoj posledních několika dní. Evropské akciové indexy se propadají, americké futures taktéž. Dluhopisy jdou znovu stejným směrem, přičemž výnosy strmě rostou hlavně na kratších splatnostech. A dolar rozšiřuje zisky vůči euru o dalších zhruba půl procenta.
  • Ani pozitivní americký HDP ani údaje o mzdách společnosti ADP nedokázaly investory povzbudit
    Dnes byly zveřejněny údaje o HDP USA za 4. čtvrtletí 2021. Americká ekonomika vzrostla o 6,9 %, z 2,3 % v předchozím čtvrtletí a o 7,1 % méně, než se očekávalo. Tato data však ukazují na silné ekonomické oživení v postpandemickém období, což by mohlo v dlouhodobém horizontu významně podpořit akciový trh.
  • Ani růst rakouských titulů dnes burzu neuchránil před poklesem
    Pražská burza neudržela úterní růst a index PX dnes klesl o 0,07 procenta na 894,24 bodu. Dolů ho táhly především akcie Komerční banky a Monety. Dařilo se naopak rakouským finančním titulům a mediální skupině CME. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
  • Ani slabý dolar nepomohl komoditám k růstu
    Ole Hansen, komoditní stratég Saxo Bank. Také ve druhém týdnu roku 2013 se komoditám nedařilo. A to i přes...
  • Ani středa obrat na burze nepřinesla, ztrácela hlavně Erste Bank
    Pražská burza třetí den v řadě ztrácí. Index PX dnes odepsal 0,65 procenta na 902,89 bodu. Dolů ho táhly hlavně oba rakouské finanční tituly a společnost ČEZ. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
  • Ani středa obrat na pražské burze nepřinesla
    Pražská burza třetí den v řadě ztrácela. Index PX dnes oslabil o 0,38 procenta na 1046,61 bodu. Dolů ho táhly hlavně finanční tituly a ČEZ. Dařilo se naopak akciím mediální skupiny CME. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
  • Ani středeční seance nepomohla pražské burze k růstu
    Pražská burza třetí den v řadě klesala. Index PX dnes odepsal 0,64 procenta na 850,80 bodu. Dolů ho táhly zejména akcie Komerční banky a energetické společnosti ČEZ. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.
  • Ani trojí zvýšení sazeb na korunu nezabralo. Hlavní trhy opatrně pozitivní
    Na domácí scéně se nadále debatuje o míře utahování úrokových sazeb ČNB. Vojtěch Benda naposledy přišel s názorem, že stabilita koruny by mohla přinést až trojí zvýšení. To je dost jestřábí pohled, většinou z ČNB slyšíme o nula až dvou zvýšeních. Ani nový komentář ale nevybídl domácí měnu k nějakým podstatným ziskům. Koruna se k euru nachází kolem 25,65 prakticky bez pohybu. Její zisky vůči dolaru na 22,60 jsou tažené oslabováním americké měny k euru. Domácí data - PPI a běžný účet - na korunu neměla vliv, odchylky od tržních konsensů byly minimální.
  • Ani velká akvizice sentiment nezvedla, akcie dál padají v obavách z Fedu
    Ostatní zprávy z finančních trhů dnes jednoznačně zastínila oznámená akvizice Blizzardu Microsoftem. Takové zprávy občas dokáží zlepšit tržní sentiment, ale tentokrát to nevyšlo, ačkoli samotné akcie Activision Blizzard jsou nahoře o 28 procent.
  • Ani začátek nového týdne nepřinesl na trhy klid. Strach a přesun do bezpečí pokračují
    Na čínské frontě obchodní války panuje napětí bez nových příspěvků. Ve vzduchu visí odveta na úrovni firemního sektoru, poté co Čína v pátek naznačila budoucí zveřejní seznamu "nepřátelských" subjektů. Na trzích zároveň dál panuje rozladění z nového Trumpova útoku na Mexiko. Zavedení oznámených cel je vysoce pravděpodobné zvláště kvůli nedostatku času na jednání, které by mohlo přinést řešení. Rovnou se tak přesouváme k otázce, jestli dojde k dalšímu kroku, tedy zvýšení cel.
  • Ani zápis z Fedu dolar nenadchl, dnes se do dění vloží ECB
    Americkému dolaru se dnes ráno podařilo mírně korigovat ztráty z posledních dní. Není to nic velkého a navíc v průběhu dopoledne začíná dolar opět ztrácet. Ani zprávy z Fedu dolaru nepomohly. Nejprve včera přišly dva holubičí komentáře, následovaly další, které už držely oficiální linii, ale dolaru zisky nepřinesly. A podporou se potom nestal ani zápis z jednání měnového výboru.
  • Ani závěr týdne kvůli datům není zelený
    Finanční trhy si kvůli makrodatům neoddechly ani před víkendem, který navíc vzhledem k svátku bude v USA prodloužený. Vyšší inflace v eurozóně a slabý index ISM v Americe náladu kazí a posilují očekávání recese. Jednak se zvyšuje tlak na ECB, aby řešila růst cen, a především se dál bortí teze, že americká ekonomika je dostatečně silná před tím, než ji začnou ochlazovat restriktivní kroky Fedu. Spolu s tím se také znovu snižuje trhem očekávaná trajektorie úrokových sazeb.
  • Ani závěr týdne USA nevyšel, analýza USD/CAD
    Britské maloobchodní tržby oslabily v lednu více, než se očekávalo a ztráta 1,5 procenta znamená největší propad o...
  • Ani 85 mld. USD měsíčně nestačí USA na boj s nezaměstnaností
    Tempo růstu nových pracovních míst mimo zemědělský sektor (NFP report) v lednu v USA zpomalilo. Po prosincovém re...
  • 🏆Anketa Broker Roku 2021 - hlasujte pro XTB!
    Velmi si vážíme Vaší důvěry a děkujeme Vám, že sledujete právě XTB. Pevně věříme, že se Vám naše služby zamlouvají - od pravidelných analýz a tržního zpravodajství, přes profesionální podmínky obchodování až po uživatelsky přívětivou platformu. Pokud tomu tak je, můžete nás podpořit v anketě Broker Roku 2021. Hlasování Vám zabere jen pár vteřin a Váš hlas může rozhodnout o tom, zda se nám opět podaří obhájit prvenství.
  • Anketu Českých 100 nejlepších i letos vyhrála Škoda Auto
    Soutěž Českých 100 nejlepších po jedenácté vyhrála společnost Škoda Auto. Na dalších dvou místech se stejně jako loni umístily energetická společnost ČEZ a pojišťovna Kooperativa. O výsledcích 25. ročníku soutěže dnes ČTK informovala společnost Comenius, která soutěž pořádá.
  • Ano, bude naděje. Kdo nechce v příštím roce chudnout, měla by se zajistit přidání na mzdě o alespoň 8 až 10 procent
    Nadcházející rok 2024 má být podle vánočních slov premiéra Petra Fialy „rokem naděje“. Naděje, jak známo, umírá poslední. Sázkou na poskytnutí naděje tak vlastně premiér nic moc neriskuje. Svým způsobem je to totiž nejmenší – protože to nejposlednější – pozitivní, co může veřejnosti přislíbit. Naději si veřejnost asi udrží, ať už bude příští rok jakýkoli.
  • Ano, dejme dluhovou brzdu do ústavy. Současně ale také podmiňme náš vstup do eurozóny snížením jejího dluhu alespoň do přiměřené blízkosti naší dluhové brzdy
    Návrh ministra financí Stanjury dát "dluhovou brzdu" do ústavy je správný a je třeba jej podpořit. Přesně proto, aby ji nemohla zrušit každá vládní většina.
  • Anonymní tvůrce Bitcoinů Satoshi Nakamoto je 20. nejbohatší člověk na Zemi
    Satoshi Nakamoto vstoupil v polovině dubna do seznamu 20.nejbohatších lidí na světě, ale poté, co cena Bitcoinu poklesla, jmění vynálezce blockchainu významně kleslo. V minulém týdnu se Nakamoto opět dostal na žebříček 20 nejmajetnějších lidí. Cena bitcoinu raketově vzrostla a překročila hranici 60 000 dolarů. Podle odhadovaného množství bitcoinu drženého Nakamotem je vynálezce největší kryptoměny 20. nejmajetnější osobou. Nakamoto se během 5 měsíců dostal z pozice 159.nejbohatší osoby mezi top 20. Odhaduje se, že Nakamoto vlastní zhruba 1 milion bitcoinu. Ohledně vlastnictví kryptoměny panují debaty, někteří věří, že vynálezce vlastní více než 1 milion, někteří věří že jen okolo 750 000.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO férovost