Sobota 26. září 2020 13:35
reklama
RoboMarkets webinare
reklama
Purple Trading USA volby
reklama
Purple Trading USA volby

Týdenní zpráva z finančního trhu: Fed nechá sazby beze změny a trh práce ukáže na nová pracovní místa v USA

30.10.2017 08:40  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Po dlouho očekávaném zasedání ECB v minulém týdnu se pozornost trhů přesune zpět na statistiky z ekonomiky. Inflační čísla ukáží na zpomalení cenového růstu v eurozóně i v jejích hlavních zemích, zatímco indikátory důvěry budou i nadále naznačovat jejich solidní ekonomickou kondici. Na konci týdne budou všechny oči směřovat do Spojených států. V pátek totiž budou zveřejněny statistiky z trhu práce. Ty sice podle nás nevykáží tak dobrý výsledek, jak očekává trh, ale i tak potvrdí, že americká ekonomika stále pracovní nabídky vytváří. Drama očekáváme na zasedání ČNB ve čtvrtek. Ta podle nás zvýší sazby o 25 bb na 0,5 %, ale očekáváme, že se najdou i centrální bankéři, kteří se vysloví pro navýšení úroků o 50 bb.

HDP eurozóny si udrží slušný růst o 0,5 % q/q

V Katalánsku pokračuje nepřehledná situace ohledně vyhlášení nezávislosti na Španělsku a omezení katalánské autonomie ze strany centrální vlády jako reakce na toto vyhlášení. Tento stav i nadále představuje riziko kurz EUR/USD. Pokud situace bude eskalovat, euro bude oslabovat. Nicméně na španělském HDP za třetí čtvrtletí se tato krize neprojevila. To podle našich i tržních odhadů vzrostlo o slušných 0,8 % q/q.

Průzkum nálady v ekonomice eurozóny od Evropské komise by měl potvrdit slušný výkon hospodářství zemí eurozóny. I když ekonomové SG předpokládají mírné snížení celkové důvěry v ekonomiku, tak i toto číslo zůstává vysoko nad dlouhodobým průměrem a je konzistentní s růstem ekonomiky eurozóny o 0,6 % q/q. Náš odhad po zahrnutí dalších indikátorů je nakonec o něco nižší, když naznačuje růst o 0,5 %.

Po dvou měsících, kdy se meziroční inflace v Německu držela beze změny na 1,8 %, očekáváme její pokles na 1,6 %. Část poklesu zapříčiní jádrové ceny, ale větší vliv v říjnu měly ceny energií a jejich vysoká srovnávací základna z minulého roku. Německá inflace by měla nadále zpomalovat a na přelomu roku vykázat pouze 1 %. V průměru v příštím roce podle odhadu ekonomů SG zpomalí z 1,7 % letos na 1,2 % y/y. 

Podobně jako německá inflace i cenový indikátor za celou eurozónu podle nás v říjnu zpomalil. Jádrová inflace by se měla stabilizovat na nízkých 1,1 %, zatímco meziroční cenový propad energií stáhne celkovou inflaci směrem dolů. Tomu nezabrání ani pokračující zvyšování cen potravin. Z geografického hlediska je Francie jednou ze zemí, které táhnou celkovou inflaci v eurozóně níž. Ve Francii je zejména slabý růst jádrových cen, který se drží na 0,6 % y/y.  

Fed na svém středečním zasedání ještě nechá sazby beze změny, ale trhy budou pečlivě sledovat, jestli výstupy z tohoto zasedání nenaznačí, že si američtí centrální bankéři rozmysleli zvýšení sazeb v prosinci. To by mělo podle jejich poslední prognózy totiž skutečně proběhnout. Ekonomové SG mu nadále věří. 

Předstihové indikátory z jednotlivých států v USA naznačují, že důvěra v průmyslu se v říjnu mírně zhoršila a indikátor ISM by tak měl doznat nepatrného zhoršení poté, co v září dosáhl své nejvyšší hodnoty od května 2004.

PMI z eurozóny v říjnu podle předběžného odhadu znovu zaznamenaly silný růst. Z čísel vyplývá, že za tímto růstem pravděpodobně stojí zvýšení tohoto indikátoru v Itálii a ve Španělsku. Přestože se domníváme, že údaje za Francii a Německo zůstanou bez revize, celkové číslo za eurozónu bude podle nás ve finální verzi o jednu desetinu nižší.

Počet nezaměstnaných Němců v říjnu podle nás znovu poklesl a míra nezaměstnanosti by se tak měla udržet na své rekordně nízké úrovni 5,6 %. Tato čísla podtrhují utaženost podmínek na německém trhu práce. Ta bude pomáhat odborům při vyjednávání vyšších mezd. Ekonomové SG očekávají růst mezd v roce 2018 o 3,0-3,5 %, ale toto číslo může být nakonec vyšší.     

Americká statistika nových pracovních míst mimo zemědělský sektor v září zaznamenala hluboký propad. Ovlivnily ji totiž hurikány Harvey a Irma, které zasáhly velké území Spojených států, kde mimo jiné způsobily i velké povodně. Podle ekonomů SG se dotčené státy budou z následků hurikánu oklepávat o něco déle, než očekává trh, a tak předpovídají nižší počet nových pracovní míst v celých USA. To naznačuje i zkušenost po hurikánu Katrina, který zasáhl Spojené státy na konci srpna 2005. Míra nezaměstnanosti by měla mírně stoupnout, protože její nečekaný pokles v září byl podle nás také způsoben důsledky hurikánu.

ECB k prodloužení programu odkupu aktiv přidala ještě holubičí komentář

ECB minulý týden na svém dlouho očekávaném zasedání víceméně v souladu s tržním očekáváním prodloužila program odkupu aktiv o devět měsíců (do září 2018). Zároveň také ECB rozhodlo o snížení objemu odkupovaných cenných papírů na 30 mld. EUR měsíčně počínaje lednem příštího roku. Vzhledem k výhledu slabé inflace v eurozóně i k náznakům prezidenta ECB z tiskové konference po zasedání se ekonomové SG rozhodli změnit svůj výhled pro další kroky bankéřů z Frankfurtu. Očekáváme nyní, že program odkupu aktiv bude ještě jednou prodloužen a to až do konce roku 2018. V posledním čtvrtletí příštího roku by podle nich ale ECB měla nakupovat aktiva pouze ve výši 15 mld. CZK. K prvnímu zvýšení sazeb pak podle SG dojde až v červnu 2019. Další utahování měnové politiky však překazí předpokládané zpomalení americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí roku 2019.      

Kurz eura k dolaru reagoval na zasedání ECB s několikahodinovým zpožděním. Nicméně nakonec trhy vyhodnotily krok ECB jako holubičí a euro oslabilo o skoro dvě procenta. V pátek dokonce prolomilo hladinu 1,1600 EUR/USD a v pátek odpoledne se obchodovalo za 1,1580 EUR/USD. S kurzem pak už ani výrazně nezahýbala statistika amerického HDP, která překvapila o něco vyšším růstem, než očekával trh. Za lepším výsledkem stále zejména soukromá spotřeba.

ČNB zvedne sazby a možná i více, než se čeká

Polská cenová hladina podle našeho odhadu v říjnu vzrostla o 0,5 % m/m. Nicméně efekty statistické základny z loňského roku zajistí, že meziroční inflace zůstane beze změny na 2,2 %. Za meziměsíčním růstem stojí zejména ceny potravin, které jsou hlavním tahounem celkové inflace. Přidávají se i ceny dopravy, které jsou taženy růstem cen ropy na světovém trhu. Inflace by měla ještě mírně zrychlit v listopadu. Mírné zvolnění ji ale čeká v prosinci. Nadobro by mě měla akcelerovat v prvním čtvrtletí příštího roku.  

Domácí indikátory aktivity v průmyslovém sektoru podle nás v říjnu zaznamenaly mírnou korekci svého zářijového růstu. To ale neznamená, že bychom očekávali výrazné zpomalování domácí ekonomiky. Ta by naopak podle nás po slabším třetím čtvrtletí měla dále zrychlovat. Tahounem růstu zůstane právě průmysl. Nicméně stále silněji se bude projevovat akutní nedostatek pracovní síly a posilující koruna. 

Zasedání ČNB ve čtvrtek podle nás přinese drama. Zatímco trh včetně nás očekává zvýšení sazeb o 25 bb na 0,5 %, několik centrálních bankéřů podle jejich nedávných vyjádření uvažuje o zvýšení sazeb o 50 bb. Podle našeho odhadu bude hlasování o klíčové sazbě ČNB v příštím týdnu těsné, ale nakonec se bankovní rada rozhodne pro zvýšení sazby pouze o 25 bb na 0,5 % s tím, že ve zvyšování sazeb bude brzy pokračovat. Tomuto scénáři přisuzujeme 60% pravděpodobnost. Rizikem se 40% pravděpodobností je scénář se zvýšením sazeb o 50 bb. Více o našem výhledu pro měnovou politiku a i pro ekonomiku najdete na http://bit.ly/ceo4Q17.

V Polsku bude zveřejněna pravidelná měsíční dávka dat z trhu práce. Hrubé mzdy by měly v září stoupnout o 6,7 % y/y. Září je však posledním měsícem, než vstoupí v platnost zákon o snížení věku odchodu do důchodu (60 let pro ženy a 65 let pro muže). Firmy se mohou zaměstnance snažit prostřednictvím vyšších mezd přesvědčit, aby do důchodu ještě neodcházeli, protože i v Polsku, podobně jako v České republice, chybí pracovní síla.

Forex: Na koruně se vybíraly zisky

Uplynulý týden přinesl jen málo údajů z domácí ekonomiky. Konjunkturální průzkum ukázal na zlepšující se náladu v ekonomice. To kvitovali i bankéři z ČNB. Marek Mora zpočátku týdne prohlásil, že česká ekonomika potřebuje přísnější měnové podmínky. To následně potvrdil i jeho kolega Tomáš Nidetzký. Ten dokonce zmínil, že by ČNB mohla zvýšit sazby o 50 bb na 0,75 %. Na toto prohlášení navázal i viceguvernér Hampl, který by preferoval zvýšit sazby o 25 bb, ale pokud nová prognóza ČNB naznačí zvýšení sazeb o půl procentního bodu, nebude a priori proti.

Koruna na prohlášení centrálních bankéřů reagovala v průběhu týdne posilováním. Dostala se dokonce na svou nejsilnější pointervenční úroveň, když ve čtvrtek posílila na 25,55 CZK/EUR. Nicméně od této hladiny se odrazila v noci ze čtvrtka na pátek, když v podstatě všechny své týdenní zisky ztratila a své obchodováním v pátek uzavřela blízko úrovně 25,67 CZK/EUR. Za jejím oslabením velmi pravděpodobně stál i výprodej na trhu eura s dolarem a dojít mohlo i k vybírání zisků investorů, kteří dříve vložili své peníze do koruny.

Středoevropským protějškům koruny se ale nedařilo lépe. Polský zlotý v průběhu týdne oslabil o 0,3 % a v pátečních odpoledních hodinách se obchodoval za 4,248 PLN/EUR. Maďarský forint si vedl ještě hůře, když ztratil více než jedno procento a smazal většinu svých zisků ze začátku října. Své týdenní obchodování skončil poblíž úrovně 311,3 HUF/EUR.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Týdenní zpráva z finančního trhu: Český i německý HDP vykáží za druhé čtvrtletí další silný růst
  Tento týden přinese smíšená data ze světové ekonomiky. Zatímco očekáváme, že statistici zveřejní velmi silná čísla růstu HDP v Německu, Itálii, Japonsku ale i Česku, zklamání přinesou údaje o ekonomické aktivitě v Číně a slabší by se měl ukázat i maloobchod v USA. Do diskuze ohledně rozpouštění rezerv Fedu a prodloužení programu odkupu aktiv ECB přispějí zápisy z jednání obou centrálních bank.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu: ČNB ve čtvrtek opět zvýší úrokové sazby
  Vypadá to, že tento týden podpoří trendy, které v globální ekonomice pozorujeme již od loňského roku. Prvním z nich je solidní růstová dynamika. Tu by měl potvrdit první odhad HDP eurozóny za Q4 17. Druhým trendem je naopak stále utlumený růst spotřebitelských cen. Na nízké inflační tlaky ukáží předběžná lednová čísla z Německa i eurozóny či americký PCE deflátor. Nadále bude třeba sledovat politickou scénu. O stavu unie poprvé pohovoří prezident D. Trump, z Katalánska se dozvíme jméno prezidenta, kterého bude volit tamní parlament, a jednání o Brexitu se dostávají do fáze, kdy se bude řešit přechodné období. Z regionu bude klíčovou událostí zasedání ČNB. Ta zvedne sazby a představí novu prognózu včetně očekávaného vývoje kurzu.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu: Dnešní inflační data napoví, kdy je možné čekat další zvýšení sazeb ČNB
  Pozornost hráčů na trhu se v tomto týdnu zaměří na inflační statistiky. Dosavadní série pěti slabších měsíčních čísel inflace v řadě v USA vznáší otazník nad předpokládaným prosincovým zvýšením dolarových úrokových sazeb. Z Evropy bude zajímavý středeční projev J. C. Junckera o stavu ekonomiky eurozóny. Očekává se, že by mohl odhalit záměry týkající se vyjednávání o brexitu. Červencová data průmyslové výroby za eurozónu naváží na již známé výsledky z Německa, Francie a Itálie a potvrdí slabý vstup sektoru do třetího čtvrtletí. Z domova se dnes dočkáme srpnové inflace. Výsledek pod předpokladem ČNB ve výši 2,6 % y/y by měl utnout spekulace na zvýšení sazeb ke konci září a podpořit náš předpoklad, že sazby půjdou nahoru počátkem listopadu.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu: Důvěra v ekonomiku doma i ve světě naznačí pokračování ekonomické expanze
  Velké množství předstihových indikátorů z eurozóny by mělo potvrdit, že ekonomický růst v zemích platících eurem bude pokračovat, nicméně by měl ve třetím čtvrtletí mírně zpomalit. Tento růst však nepřináší inflaci a na to budou reagovat centrální bankéři ve svých vystoupeních na tradiční konferenci v Jackon Hole, kde vystoupí J. Yellen i M. Draghi.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu: Důvěra v evropských ekonomikách mírně zkoriguje
  Tento týden nebude tak nabitý důležitými údaji jako ten minulý. Čeká nás celá řada indikátorů důvěry v Evropě. Ty by měly všechny vykázat určité zpomalení. Projeví se na nich nedávná korekce na trzích, ale i nejistota ohledně sestavování nového německého kabinetu. Zajímavostí tohoto týdne bude zveřejnění zápisu jak ze zasedání Fedu, tak ECB. Zatímco ECB pravděpodobně nic nového nepřinese, zápis z Fedu bude velmi zajímavý, protože americká centrální banka je ve fázi, kdy upravuje svou rétoriku ohledně inflace. Z domova nás nic velkého nečeká. Všechna zásadní data už zveřejněna byla. Můžeme se pouze těšit na optimistické údaje z Polska.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu: ECB ve čtvrtek oznámí prodloužení a omezení programu odkupu aktiv
  Tento týden přinese klíčové zasedání ECB. Na něm bychom se s nejvyšší pravděpodobností měli dozvědět detaily o pokračování programu odkupu aktiv. Podle nás bude prodloužen o devět měsíců a odkupovaný objem snížen na 25 mld. EUR. V USA bude zveřejněna dynamika HDP za Q3. Ta podle našeho odhadu mírně zpomalila, ale růst je rovnoměrně rozprostřen mezi sektory. Doma budeme sledovat povolební vyjednávání. Zdá se, že to bude vzhledem k přítomnosti rekordních devíti stran v Poslanecké sněmovně složité.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu: ECB zacílí na koronavirus, prostor snížit sazby jako Fed ale nemá
  Svět vstupuje do dalšího týdne boje proti koronaviru COVID-19, a to s poměrně značnou panikou (ropa je již u 30 dolarů za barel). Po razantním snížení dolarových sazeb v minulém týdnu zasedá tento čtvrtek ECB. Jak jsme již diskutovali, měnová politika je v řešení současné situace málo účinná, fiskální politika má možnost přesněji zacílit na problémy konkrétních sektorů, potíže s cash-flow či posílit kondici zdravotního sektoru. Navíc ECB má prostor pro snížení sazeb dost omezený. Očekáváme od ní, že podpoří financování malých a středních podniků, případně zvýší odkupy korporátních dluhopisů. Snížení sazeb předpokládáme až v Q2 20 v případě, že se zvýší hrozba nenaplnění scénáře „V“, tedy rychlého oživení v dalších měsících po současném útlumu.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu: Evropská i česká ekonomika se dočká dalších dobrých výsledků
  Tímto prázdninovým týdnem, který nepřináší ta nejsledovanější data či události, se bude linout červená linie údajů o průmyslové výrobě za červen. Německé údaje dnes silně zklamaly. Italská data by ale solidní tempa růstu vykázat měla. Tempo francouzského průmyslu bude sice korigovat ale pouze mírně. Slabou korekci zaznamená i průmysl v ČR, ačkoliv výroba aut v červnu vzrostla. Tempo české spotřebitelské inflace by nemělo polevit především díky jádrovým cenám a cenám potravin.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu: Evropská inflace ke změně rétoriky ECB nepovede
  Nadcházející týden bude na nové ekonomické ukazatele spíše chudý. Finální hodnoty německé a evropské inflace těžko povedou ke změně rétoriky ECB. Navzdory silným datům z reálné ekonomiky stále zůstávají inflační tlaky spíše utlumené. Ze Spojených států by měl pokračovat příliv solidních reálných čísel, tentokráte v podobě prosincové průmyslové výroby. Nervozitu investorů bude zvyšovat blížící se konec týdne a tím vypršení dočasných opatření týkající se financování federálních výdajů. Z domova se dočkáme pouze méně důležitých statistik listopadové platební bilance a prosincových cen v primárních okruzích. Polská data z konce loňského roku budou negativně ovlivněna kalendářním efektem a vysokou bází pro meziroční srovnání.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu: Evropský průmysl v srpnu akceleroval
  Evropský průmysl v srpnu podle očekávání ekonomů SG akceleroval. Toto očekávání se týká nejen celku ale i Francie. Německo pozitivním očekáváním už dostálo dnes ráno. Euroskupina bude dnes diskutovat budoucnost Evropského stabilizačního mechanismu a katalánský parlament v úterý zase výsledky referenda a vyhlášení nezávislosti. Zápis z posledního jednání FOMC by měl ukázat, že důvodem ke zvyšováním sazeb jsou spíše více uvolněné finanční podmínky než nárůst inflace. Česká spotřebitelská inflace v září akcelerovala především kvůli pohonným hmotám a potravinám.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu: Fed zřejmě ve středu oznámí snižování své bilanční sumy
  Hlavní událostí nadcházejícího týdne je zasedání Komise pro otevřené trhy amerického Fedu. Centrální bankéři podle našeho očekávání sice nezmění sazby, oznámí však postupné omezování obrovské bilance Fedu. Tržní reakce by ale měla být klidná, protože investoři s touto strategií počítají. Kalendář ekonomických dat je jinak krátký. Pozornost si zaslouží indikátory sentimentu v Evropě: německý ZEW a PMI v eurozóně. Tato čísla by měla přinést příznivé zprávy z ekonomiky EMU. Poté se o víkendu odehrají volby v Německu. V Česku budou zveřejněny srpnové produkční ceny, ale především budeme vyčkávat na nové zprávy z ČNB. Centrální bankéři mají čas na další vyjádření o měnové politice do čtvrtka, kdy začíná mediální karanténa před zasedáním na konci měsíce.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu: Fed zvýší sazby, česká inflace zpomalí
  Americký Fed by měl podle našeho očekávání i konsenzu trhu zvýšit ve středu úrokové sazby. Pro vývoj cen aktiv ale bude důležitější výhled centrální banky do budoucna (projekce sazeb, tzv. dots). V Česku bude v pondělí zveřejněna listopadová spotřebitelská inflace. Ta by měla zpomalit kvůli efektu vyšší statistické základny, nicméně to předpokládá i ČNB. Nadále očekáváme, že ČNB ponechá sazby příští týden beze změn. Koruna by se tak měla držet spíše na slabších úrovních a na konci roku by měl kurz dosáhnout 25,70 CZK/EUR.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu: I když ČNB tento týden sazby nezvedne, příští rok tak učiní 4x
  Světový ekonomický kalendář se pomalu připravuje na blížící se vánoční svátky. Pozornost investorů bude mířit především na politické události – v Evropě na čtvrteční volby v Katalánsku, ve Spojených státech na prezidenta Trumpa. Ten by měl svým podpisem završit úsilí prosadit daňovou reformu, zároveň musí vyřešit problém s navýšením dluhového stropu. Zajímavá bude situace v tuzemsku, kde se ve čtvrtek sejde bankovní rada ČNB. V souladu s tržním konsensem změnu v úrokových sazbách nečekáme, pravděpodobnost jejich zvýšení ale vidíme na významných 35 %.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu: Inflace v eurozóně a Německu v září stoupne
  Po oznámení výsledků voleb v Německu se trhy mohou začít opět soustředit na ekonomické události. Mezi nejzajímavější bude tento týden patřit německý Ifo index, který se zřejmě vyhoupne na historicky nejvyšší hodnotu. Polepší si i inflace v eurozóně a Německu. Mírně vzrůst by mohl i americký jádrový deflátor osobní spotřeby PCE. V úterý nás čeká vystoupení francouzského prezidenta Macrona a prezidentky Fedu Janet Yellen. Kromě ní tento týden vystoupí ještě deset dalších zástupců americké centrální banky. Na domácí půdě proběhne zasedání ČNB. Ta si však se zvýšením úrokových sazeb počká nejspíš na listopad, kdy bude mít k dispozici novou Inflační prognózu. Tisková konference se však ponese v jestřábím duchu.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu: Katalánské referendum v novém týdnu oslabuje euro
  Nejsledovanějším ekonomickým ukazatelem tohoto týdne bude páteční statistika pracovních míst z USA. Očekáváme, že kvůli dopadům hurikánů počet pracovních míst poprvé za sedm let poklesl. Právě efekty počasí vypovídací schopnost těchto čísel snižují. V eurozóně budou zveřejněny zářijové PMI, ať už revize z hlavních zemí měnového bloku nebo nová čísla z ostatních zemí. Pozornost trhů ale bude v Evropě poutat povolební vyjednávání v Německu a akutně i situace ve Španělsku po neklidném katalánském referendu. Euro už dnes ráno v reakci na vystupňování problémů oslabuje vůči dolaru. V České republice bude zveřejněn indikátor PMI za září, u kterého očekáváme mírný pokles, a srpnové maloobchodní tržby. Ty sice meziročně zpomalí, meziměsíční dynamika ale odhalí pokračující růst domácí poptávky. Koruna by proti euru mohla v následujících týdnech dosáhnout dalších zisků, když se jí konečně podařilo prolomit hranici 26,00 CZK/EUR, a to navíc na konci měsíce a čtvrtletí.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu: Koruna druhou nejúspěšnější měnou roku 2017; letos bude dál posilovat
  První týden nového roku přináší na hlavních trzích kalendář plný indikátorů PMI, které by měly ukázat na pokračující růst ekonomiky na přelomu roku. Prosincová statistika z amerického trhu práce by měla přinést další solidní nárůst počtu pracovních míst. Ve střední Evropě se kromě příznivých PMI dočkáme i závěrečné bilance českého státního rozpočtu za rok 2017, kde očekáváme schodek 25 mld. CZK.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu: Koruna posiluje, může se dostat i k 25,30 CZK/EUR
  Během nadcházejícího týdne by měl americký Senát hlasovat o balíčku daňových změn. Očekává se velmi těsné rozhodnutí, jehož výsledek by mohl trhy výrazně ovlivnit. Z pohledu ekonomických dat bude tento týden patřit inflaci, a to jak ve Spojených státech tak v eurozóně. V listopadu by růst cen měl na obou březích Atlantiku zrychlit. V Česku budou tento týden investoři čekat především na druhý odhad růstu HDP ve třetím čtvrtletí. ČSÚ zveřejní i jeho strukturu, kde nás bude zajímat především podíl investic na velmi slušné dynamice ekonomiky v letních měsících (první odhad růstu HDP byl 0,5 % q/q).
 • Týdenní zpráva z finančního trhu: Mario Draghi se na zasedání ECB zřejmě pokusí uklidnit trhy
  Nejdůležitější událostí nadcházejícího týdne bude zasedání ECB. Projev Maria Draghiho v portugalské Sintře na konci června způsobil na trzích velký rozruch, který se Draghi a jeho kolegové zřejmě ve čtvrtek pokusí zkrotit. Konkrétní nové kroky očekáváme od ECB až v září. Ve Spojených státech je tento týden kalendář poloprázdný, k čemuž přispívá i mediální karanténa centrálních bankéřů před zasedáním příští týden. V České republice budou zveřejněny pouze červnové ceny výrobců. Investoři se nadále budou připravovat na srpnové zasedání ČNB, kde očekáváme zvýšení sazeb.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu: Na nový impuls ze strany ECB je zatím brzy
  Čtvrteční zasedání ECB zřejmě žádnou zásadní informaci nepřinese. Na změnu rétoriky týkající se opuštění programu odkupu aktiv a následného zvyšování úrokových sazeb je zřejmě příliš brzy. Výsledkem by totiž pravděpodobně bylo nežádoucí rychlé posílení eura. I na druhé straně Atlantického oceánu se dočkáme projevů různých centrálních bankéřů. Připomeňme, že projev šéfa Fedu J. Powella před americkými kongresmany vyzněl minulý týden optimisticky. Klíčovým ukazatelem z USA budou páteční statistiky z únorového trhu práce. Zatímco počet nově vytvořených pracovním míst bude opět silný, obáváme se určitého útlumu ve mzdovém vývoji. Polská centrální banka na zasedání v tomto týdnu měnovou politiku nezmění. Z tuzemských dat se dočkáme poklesu míry nezaměstnanosti i inflace. Nižší únorová inflace i reálné mzdy za Q4 17 ve srovnání s prognózou ČNB mohou vyústit v tlaky na oslabení koruny.
 • Týdenní zpráva z finančního trhu: Po hektické první polovině týdne přijde Den díkůvzdání
  V centru pozornost budou tento týden zejména politické události. Hned na úvod týdne euro utrpělo zprávou o krachu jednání o nové vládě v Německu. Ve Spojených státech bude pokračovat schvalování daňové reformy. Senátoři by chtěli agentu zvládnout do čtvrtečního Dne díkůvzdání. Pokud jde o zprávy z centrálních bank, zveřejněny budou záznamy z posledních jednání FOMC i ECB. Dále tento týden promluví Yellenová i Draghi. Z ekonomické fronty by měla celá řada předběžných listopadových PMI z klíčových evropských zemí potvrdit robustnost růstu v závěrečném kvartále roku. Z regionu se dočkáme pouze polských statistik. Ty též poukáží na silnou aktivitu reálné ekonomiky českého severního souseda.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
XTB evolution