Čtvrtek 25. duben 2024 11:34
reklama
FTMO férovost
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
InstaForex ebook vzdelavaci
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace

Kam kráčíš, koruno?

10.10.2017 06:28  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Na konci září trhy s napětím očekávaly, jak bankovní rada ČNB na svém pravidelném zasedání rozhodne o nastavení úrokových sazeb na další období. Výsledek hlasování byl tentokrát poměrně nejistý, protože před zasedáním existovaly silné argumenty jak pro zvýšení sazeb, tak pro jejich ponechání beze změny. Jaké vidíme my?

Pro zvýšení sazeb již v září hovořil především růst inflačních rizik v české ekonomice - relativně silný růst HDP (4,7 % meziročně), rekordně nízká nezaměstnanost (3,8 %) a s ní spojený silný růst mezd (7,3 % meziročně). Připočteme-li k tomu samotnou inflaci pohybující se nad dvouprocentním inflačním cílem a stále celkem umírněný vývoj na devizovém trhu (pouze pozvolné posilování koruny), zdálo by se, že se zvyšováním sazeb nebylo třeba otálet. Bankovní rada však nakonec zvolila méně razantní přístup a rozhodla se vyčkat na novou makroekonomickou prognózu do listopadu. To jí zároveň umožní monitorovat kroky ECB, která s utahováním měnové politiky pod vlivem stále nízké inflace v eurozóně dále vyčkává.

Výsledek hlasování byl nakonec velmi těsný, a to v poměru 4:3 pro ponechání sazeb beze změny Tento těsný výsledek se tak stal impulzem pro finanční trhy, neboť pravděpodobnost, že na svém dalším zasedání v listopadu bankovní rada ke zvýšení sazeb již přistoupí, stoupla na úroveň hraničící s jistotou. Listopadové budoucí očekávané rozhodnutí je tedy v dnešních cenách do značné míry již obsaženo, ale otázka, jak se bude kurz vyvíjet za tímto horizontem, zůstává. Nejistotu zde vytváří především silné spekulativní pozice zahraničních hráčů v CZK, které násobně převyšují přirozenou poptávku po koruně ze strany českých exportérů a které, pokud by se tito hromadně rozhodli z koruny odejít, by měly potenciál korunu výrazně oslabit.

Vývoj kurzu CZK/EUR:

0
 
Podle našich očekávání ale bude koruna letos a i v příštím roce dále posilovat. Očekáváme, že na konci tohoto roku by se koruna mohla pohybovat kolem úrovně 25,50 Kč/EUR a na konci roku 2018 někde kolem 25 Kč/EUR. Domníváme se totiž, že koruna zůstane pro řadu zahraničních investorů nadále atraktivní a svoje korunové pozice v nejbližších měsících či čtvrtletích uzavírat nebudou. Podobné investiční příběhy, jaký nyní představuje česká koruna, totiž v dnešním světě není snadné nalézt. Česká ekonomika nyní patří mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky v Evropě a srovnání očekávaného vývoje úrokových sazeb v CZK a v EUR také hovoří ve prospěch těch korunových. 

Jak je vidět, koruna má šanci na návrat na trajektorii postupného posilování vůči euru, přerušenou finanční krizí (2008-2009) a později intervenčním měnovým režimem ČNB (2013-2017). Budoucí rychlost posilování bude ale nejspíš pomalejší než v obdobích, kdy jsme byli zvyklí vidět korunu posilovat kolem 3 % ročně. Zda toho využije, bude záviset jak na externích okolnostech, tak na vnitřním vývoji v samotném Česku. Očekávané posilování koruny by mohlo být narušeno např. příchodem další hospodářské krize v Evropě nebo např. pokud by Czexit, neboli odchod České republiky z EU, začal být trhem vnímán jako reálná možnost s určitou nenulovou pravděpodobností. Doufejme, že se takovéto obavy nezrealizují hned po letošních parlamentních volbách.

a

RNDr. Jiří Sušický

Pozice: ředitel útvaru správa portfolií

Jiří Sušický má více než 20 let zkušeností v oblasti investic a finančních trhů. V ČSOB Asset Management působí od roku 2002, nejprve jako portfolio manažer od roku 2011 jako ředitel útvaru správy portfolií. V minulosti pracoval jako akciový analytik ve společnosti Patria Finance a dále jako portfolio manažer v Patria Asset Management. Je absolventem Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy v Praze a držitelem titulu MBA z Arizona State University v USA. Je rovněž držitelem titulu CFA.

Zajímáte se o fondy ČSOB Asset Management?

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Kam až môže FED dvihnúť sadzby?
    FED v minulom týždni po roku zvýšil cieľové pásmo pre jednodňové úrokové sadzby o štvrť percentuálneho bodu na 0,5-0,75%. V ďalších dvoch rokoch počíta s ich zvýšením k úrovni 2%. Zrejme to bude v konečnom dôsledku menej, keďže americká centrálna banka má tendenciu byť pri svojom budúcom výhľade optimistická a pri prvom náznaku problémov doma alebo vo svete začne byť opatrná. Navyše, inflácia ktorá vytvára prirodzený tlak na rast úrokových sadzieb, ostáva nízka.
  • Kam až môžu porásť úrokové sadzby? Príliš vysoko to nebude
    Centrálne banky sa nechali počuť, že keď sa medzera v ekonomickej aktivite zatvorí (USA a Británia sú už k tomu celkom...
  • Kam až môžu vyrásť výnosy z amerických dlhopisov?
    Od svojich miním začiatkom mesiaca vzrástli výnosy z desaťročných amerických dlhopisov o zhruba 30 bázických bodov. Nálada na dlhopisových trhoch sa po jastrabom výsledku zasadnutia FEDu ešte viac zmenila smerom k shortom. Ukazuje to napríklad zmena pozícií špekulantov. To znamená, že rastový trend sa ešte nemusel skončiť.
  • Kam až môžu vzrásť výnosy z amerických dlhopisov?
    Výnosy z desaťročných amerických dlhopisov v posledných dňoch atakovali májové dlhodobé maximá na úrovni 3,1%. Keďže je úročenie jednou z kľúčových veličín pre ďalší vývoj amerického dolára, tak sa pozrime na to, kam by sa mohlo vybrať. Keďže z fundamentálneho hľadiska pravidelne píšem o tom, že majú podstatne viac priestoru pre rast ako pre pokles, tak sa na to tentokrát pozrieme z hľadiska dlhodobých korelácií.
  • Kam až stoupne inflace? Akcie dopoledne lehce v plusu
    Včerejší aukce amerických dluhopisů nedopadly špatně, převis poptávky byl 2,3-2,4x. Taková poptávka však v rámci letoška patří k podprůměrným, takže efekt na výnosy byl dohromady malý. Dnes se navíc výnosy v USA vydávají nahoru, na 10Y o 2 bazické body.
  • Kam bude směřovat zlato?
    Rok 2022 byl pro zlato býčí. Finanční krize na mnoha vyspělých trzích měla splaskávající účinek. Inflace v USA a Evropě dosáhla vysokých hodnot, nekončící konflikt Ukrajiny s Ruskem a nutnost intervencí centrálních bank připravily půdu pro to, aby se zlato znovu objevilo jako bezpečné aktivum proti rostoucí inflaci a nejistotě na trhu. Technický pohled na zlato je býčí, pokud se v roce 2023 udrží nad úrovní 1500 USD.
  • Kam dál po snížení sazeb ECB? – Makrodata na týden 8.-12.9
    Snížení sazeb ECB v minulém týdnu překvapilo investory a EURUSD se usadil pod psychologickou úrovní 1,30. Ani slabší n...
  • Kam Fed dostane zlato – na 1 600 USD, nebo na 2 000 USD?
    Trh se zlatem čeká na rozhodnutí amerického Fedu o úrokových sazbách. Krátkodobé i dlouhodobé vyhlídky zlatých cihel momentálně závisí na plánech regulátora.
  • Kam Fed nasměruje dluhopisy? Trhy jsou dopoledne opatrné
    Dnešní den bude ve znamení vyčkávání na výsledek zasedání Fedu. Americká centrální banka ho zveřejní v 19 hodin a následovat bude tisková konference. Téměř určitě se zvedne prognóza růstu HDP, a to pro letošek podstatným způsobem. Spolu s tím by měli bankéři čekat i rychlejší vzestup inflace, zde však zůstává otázkou, jak moc. Co se týče nějaké měnověpolitické akce, Fed podle nás zůstane pasivní a pouze bude zdůrazňovat, že má jak zasáhnout v případě potřeby. Podle nás je Fed vývojem tlačen do vyčkávací pozice a bude dál sázet na to, že se inflační očekávání usadí. Více jsme se tématu věnovali už v našem Týdenním výhledu.
  • Kam investovat – uranové akcie pro rok 2018
    Uran je materiál používaný především v jaderných elektrárnách pro generování energie. Od problémů jaderného reaktoru Fukushima je tento sektor poměrně hojně kritizován, své místo si nicméně stále drží.
  • Kam míří index S&P 500 na konci roku 2023? Proč by měl přesáhnout svou současnou hodnotu a proč naopak ne?
    Předpovídání budoucí výkonnosti indexu S&P 500 je samozřejmě ze své podstaty nejisté a existuje mnoho faktorů, které mohou ovlivnit jeho vývoj.
  • Kam míří kryptoměny?
    Minulý týden dorazil velmi přísný test pro většinu kryptoměn, které se náhle ocitly pod silným prodejním tlakem. Už od začátku týdne přicházely na trh zprávy, které nebyly pro trh příliš pozitivní, ale důvěra investorů byla stále poměrně vysoká. Nakonec se korekce změnila v silný výprodej, který pokračoval ještě o víkendu, ale zároveň můžeme vidět náznaky stabilizace. Jaký bude další vývoj bitcoinu a dalších kryptoměn?
  • Kam míří Spojené státy?
    V krátkodobém horizontu je americká ekonomika právě tak silná, jak o ní prezident Trump tvrdí. Jakmile se však podíváme hlouběji na informace o trhu s nemovitostmi a na schodek rozpočtu, je celý obrázek jednoznačně temnější. Všichni víme, že recese se blíží, nevíme jen, kdy přijde. Rozhodující bude určitě výsledek nadcházejících amerických voleb, kde není vyloučen triumf Donalda Trumpa.
  • Kam míří technologické akcie?
    V loňském roce zaznamenaly technologické akcie slušné výnosy. Počátek roku 2019 se však nese ve znamení mírného poklesu, což investory znepokojuje. Ptají se, jestli tohle je konec obchodů s technologiemi. Polovodiče se však již staly neoddělitelnou součástí našeho života a je zřejmé, že z něho nezmizí. A investoři s tím musí žít, ať se jim to líbí, nebo ne.
  • Kam môže ísť EURUSD, pokiaľ by ECB začala uťahovať politiku?
    Trhy aj ekonómovia sú ohľadom ochoty ECB začať uťahovať politiku optimistické. Podľa prieskumu Bloombergu sa od nej v dohľadnej dobe očakávajú nasledovné kroky:
  • Kam môže ísť v roku 2017 ropa?
    Nie som fanúšikom vydávania price-targetov, lebo si nemyslím, že sa dajú dopredu podchytiť všetky premenné, ktoré ovplyvňujú dané aktívum (pri rope to platí dvojnásobne), každopádne som našiel zaujímavý vzťah medzi vývojom cien ropy a rozdielom medzi dopytom po rope a ponukou, na základe ktorého je možné načtrnúť aspoň nejakú možnú trajektóriu budúceho vývoja.
  • Kam porastie EURUSD?
    Poslednú dobu začína mnoho obchodníkov shortovať pár, keďže jeho posledný rast bol priveľký. A verte, ...
  • Kam pošle BoE libru? - denný výhľad
    Bank of England (BOE) môže už vo štvrtok naznačiť, ako vážne to s Brexitom na finančnom trhu bude. Jej rozhodnutie (13:00 CET) sa očakáva, bez ohľadu na verdikt, v sprievode vysokej volatility. Skončí GBP/USD po štvrtku na 1.37 alebo naopak na 1.30?
  • Kam pošle Grexit euro?
    Akciový index Dow Jones včera poklesol na najnižšiu úroveň ...
  • Kam pro výnosy při padajících sazbách? Extra téma: Dlouhodobý investiční produkt - online konference Patria Finance 29. listopadu od 15:00
    Dlouhé období boje s inflací a vysokých úrokových sazeb je u konce ve světě i v Česku. Sazby centrálních bank postupně obracejí dolů, což nemůže zůstat bez odezvy na tržních produktech. Schyluje se tak i ke konci mimořádně výnosných spořicích účtů či protiinflačních dluhopisů. Je proto načase se ptát, kam nově směřovat investice a kde hledat atraktivní výnos. Právě na toto téma se zaměříme na online konferenci Patria Finance ve středu 29. listopadu od 15:00 pod plným názvem "Konec éry vysokých úroků. Kam pro výnosy při padajících sazbách? Extra téma: Dlouhodobý investiční produkt". Čím vším Vás budeme inspirovat?
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new