Pátek 19. duben 2024 18:42
reklama
Dukascopy new
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new

Trump představil daňovou reformu. Jak dopadne na trhy?

29.09.2017 10:07  Autor: Globtrex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Po snaze o reformu zdravotnictví se Donald Trump konečně dostal i k další klíčové oblasti. Tento týden jeho vláda představila návrh daňové reformy. Hlavním slibem je snížení nejvyšší daňové sazby pro korporace na 20 procent. Reforma by také nadnárodním korporacím umožnila za výhodných podmínek přesunout svoje zahraniční zisky do Spojených států.

I přes několik pokusů z posledních měsíců už je zřejmé, že se letos zrušení Obamovy zdravotnické reformy Affordable Care Act vládě Donalda Trumpa nepodaří.

I proto konečně přesunula svou pozornost k další klíčové otázce, dlouho očekávané daňové reformě. Reforma daňového systému je sice ve Spojených státech méně politicky intenzivním tématem než zdravotnictví, z hlediska fungování země je ale patrně ještě důležitější. O snižování daní se totiž mluví v době, kdy i přes příznivý ekonomický vývoj neustále roste státní dluh USA a v poměru k HDP se pomalu ale jistě přibližuje historicky rekordním úrovním (nyní 106 procent, historické maximum činilo 119 procent po druhé světové válce).

Návrh Trumpovy reformy zasahuje tři klíčové oblasti. Za prvé se jedná o návrh snížení nejvyšší daňové sazby pro korporace ze současných 35 procent na 20 procent. Za druhé, reforma by za poměrně výhodných podmínek umožnila nadnárodním korporacím legálně své zisky přesunout zpět do Spojených států. A za třetí, reforma navrhuje zavést okamžité odepisování některých druhů investic. Návrh nadto obsahuje i symbolické snížení nejvyšší daňové sazby pro fyzické osoby.

Nejdůležitějším momentem reformy je samozřejmě citelné snížení korporátních daní. Analytický odhad Goldman Sachs uvádí, že každý procentní bod, o který se nejvyšší korporátní sazba sníží, zvýší roční očekávané EPS indexu S&P 500 o 1 dolar. Vzhledem k tomu, že se navrhuje snížení daňové sazby o 15 procent, a že očekávané EPS indexu S&P 500 je nyní 130 dolarů, představovala by daňová reforma zvýšení očekávaného EPS o více než 11 procent. To je obrovské číslo, které by se samozřejmě velmi rychle promítlo i do cen akcií.

Soudě podle vývoje cen nicméně trhy v současnosti v daňovou reformu příliš nevěří. Očekávání, že Trumpova vláda bude snižovat korporátní daně, bylo hnacím motorem výrazného posilování trhu po Donaldově zvolení prezidentem. Toto období optimismu ale po několika měsících skončilo (již během loňského prosince). Od té doby jsou trhy skeptické a z vývoje cen akcií, dluhopisů i dolaru lze vyčíst spíše to, že investoři Trumpově schopnosti změny skutečně prosadit v současnosti příliš nedůvěřují.

Trumpova reforma je navíc problematická i z fiskálního hlediska. Znamenala by významný výpadek na příjmové stránce amerického státního rozpočtu. Ekonomové přitom neočekávají, že by do ekonomiky vnesla dostatečně velký impulz k tomu, aby v oblasti příjmů vyšší ekonomická aktivita vykompenzovala nižší daňovou sazbu. Bylo by tedy nutné reformu doprovodit buď škrtáním výdajů, které je ovšem politicky nepopulární a u části strukturálních výdajů ani není možné, nebo dalším zvyšováním deficitu, které ale patrně narazí u fiskálně konzervativnější části republikánských zástupců ve Sněmovně reprezentantů a v Senátu. Bez jejich hlasů nicméně reformu nebude možné prosadit.

Trhy tedy zatím patrně setrvávají v klidu právem. Další politický vývoj ukáže, jestli se Trumpovi i přes nepříznivou situaci povede (alespoň některé) plánované návrhy prosadit.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Trump pohrozil Mexiku zavedením nových cel, pokud neomezí nelegální migraci
    Před několika dny z USA zaznělo, že cla na dovoz oceli a hliníku z Kanady a Mexika budou zrušeny. Jednalo se o zásadní podmínku nové smlouvy USMCA, která by měla nahradit smlouvu NAFTA z roku 1994. Poslední krok Donalda Trumpa však její ratifikaci výrazně ohrozil. Americký prezident rozhodl o uvalení cla ve výši 5 % na dovoz mexického zboží do USA od 10. června. Cla by měla být odpovědí na nárůst nelegální migrace z Mexika do USA. Navíc pokud by se problém nedařilo Mexiku řešit, cla by měla postupně vzrůst až na 25 % k datu 1. října tohoto roku. Cla by měla být odstraněna v případě, že nelegální migrace bude potlačena.
  • Trump posílá dolů ropu, akcie však zůstávají růstově naladěny
    Po Asii a Evropě začala také Amerika nový týden v pozitivním duchu. Hlavním zdrojem zůstává stále optimismus o blížící se finální dohodě mezi USA a Čínou, která by zavřela kapitolu obchodních válek aspoň na této klíčové frontě. Zisky amerických akcií jsou už po otevření větší, než sledujeme v Evropě. Tu může stále trochu tížit hrozba, že se do hledáčku "tariffmana" Trumpa nyní dostane právě starý kontinent a jeho velké obchodní přebytky.
  • Trump poslal trhy do ztrát rozdmýcháváním dalších obchodních hrozeb
    Americký akciový trh uzavřel páteční obchodování se ztrátou. Index Dow Jones klesl o 1,4 %, S&P 500 si pohoršil o 1,3 % a technologický Nasdaq ztratil 1,5 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejhůře dařilo telekomunikačním firmám, když jejich ztráty dosáhly výše 2 %. Nejziskovějším sektorem se stali realitní developeři, jejichž hodnota akcií vzrostla o 0,8 %. Za poklesem akciových trhů stojí čtvrteční oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o plánu uvalit 5% dovozní cla na veškeré mexické zboží s platností od 10. června. Tato cla by se mohla vyšplhat až na 25 % v říjnu, tedy nárůst o 5 % měsíčně. Ke zrušení těchto cel by Trump přistoupil až ve chvíli, kdy by Mexiko začalo aktivně vystupovat v boji proti migraci a pašování drog do Spojených států.
  • Trump potrebuje obchodnú dohodu s Čínou
    Optimizmus na finančných trhoch počas posledného týždňa ochladol. Aj napriek zmiešanému výkonu hlavných európskych a amerických akciových indexov sa americké indexy obchodujú v blízkosti historicky najvyšších úrovní, pričom niektoré európske indexy sa obchodujú v blízkosti najvyšších úrovní v tomto roku. Za zhoršením nálady na trhoch stoja primárne dva faktory.
  • Trump povzbudil trhy, ale eufória rýchlo opadá
    Počas obdobia, odkedy v januári 2017 Donald Trump zasadol do prezidentského kresla sme mohli pozorovať explóziu rastu na akciových trhoch. Hlavné americké indexy dokonca niekoľkokrát prekonali svoje historické maximá. Už tri mesiace po zvolení novej hlavy štátu technologický index Nasdaq preskočil 6-tisícovú hranicu a tesne pred Vianocami si pripísal aj ďalšiu tisícku. Pomerne silný rast zaznamenal aj Dow Jones, ktorý v októbri 2017 prvýkrát zlomil hranicu 23-tisíc bodov, nehovoriac o posilňovaní hodnoty veľkých amerických spoločností a volatilite, ktorá klesala na minimum. Jedným z príkladov, ktoré z tohto pozitívneho vývoja ťažili bola spoločnosť Apple, ktorá ako prvá začiatkom augusta 2018 prekonala biliónovú tržnú kapitalizáciu.
  • Trump povzbuzuje Fed do akce, libru dál drtí brexit a akcie nemají jasný směr
    Americký prezident vyzval Fed, aby tento týden zašel dál než jen k malému snížení sazeb. Přidal také obvyklou kritiku, tedy že bankéři dělají chyby a jednají příliš opatrně ve srovnání s Čínou a Evropou. Velká tržní odezva vidět není, dolar sice odpoledne proti euru něco málo ztratil, ale výnosy se skoro nehýbou.
  • Trump pozastavuje rozhovory ohledně stimulace ekonomiky.
    Americký prezident Donald Trump ukončil měsíce jednání mezi demokraty a republikány o novém stimulačním balíčku až po volbách, což překvapilo jak Wall Street, tak Washington.
  • Trump požaduje vyrovnanou obchodní bilanci s Čínou
    Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování ziskově. Index Dow Jones roste o 0,6 %, S&P 500 stoupá o 0,5 % a technologický Nasdaq posiluje o 0,9 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejvíce daří technologickým firmám (+1,7 %) a realitním developerům (+1,4 %). Jediným ztrácejícím sektorem jsou finanční instituce (-0,6 %). Před chvílí byly v amerických médiích zveřejněny další informace ohledně obchodních jednání s Čínou. Americký prezident Donald Trump doporučuje svému jednacímu týmu, aby Čína snížila obchodní deficit s USA. Peking údajně nabídnul po posledním setkání obou prezidentů, že zrealizuje nákupy amerického zboží ve výši 1,22 bilionu dolarů v horizontu příštích šesti let. Avšak Trump by chtěl toto číslo minimálně zdvojnásobit, ideálně ztrojnásobit. Při trojnásobku by došlo k vyrovnání obchodní bilance mezi oběma státy.
  • Trump promluví o obchodní politice. Trhy zatím vyčkávají
    Lehce negativní vstup do tohoto týdne dokázaly trhy překonat. Asie, jež se včera dostala pod slušný tlak, se naopak dnes zvedla. Opatrným růstem pak navazují evropské akcie, jejichž zisky jsou však v průměru skromné. Pokračuje lehký odklon investorů od dluhopisů z periferie eurozóny, zatímco jádrové papíry jsou na tom smíšeně při malých změnách výnosů. Malé změny platí také pro americké dluhopisy, které se včera neobchodovaly. Zlato je zhruba na svém.
  • Trump propásl cla? Na trhy se vrací pozitivní sentiment
    Včerejší zprávy, že v Pekingu údajně panuje pesimismus o dosažení obchodní dohody s USA, hlavní finanční trhy až tolik nezasáhly. Aspoň nešlo o dopad plošný a třeba americké akcie udržely pozice. Situaci dnes bez problému zvládly také asijské trhy a následně sledujeme slušný růst akcií v západní Evropě, zhruba o 0,7 pct. Naproti tomu dochází k mírnému odklonu investorů od bezpečných dluhopisů a ztrácí také zlato.
  • Trump přidal na černou listinu US další čínské společnosti
    Americký prezident Donald Trump vydal výkonné nařízení zakazující americkým společnostem investovat do seznamu čínských společností, které jsou údajně kontrolovány nebo vlastněny čínskou armádou. Patří zde přední čínský výrobce čipů, společnost SMIC s producentem ropy a zemního plynu CNOOC.
  • Trump připustil možnost prodloužení obchodního příměří
    Americký akciový trh uzavřel úterní obchodování v zisku. Průmyslový index Dow Jones posílil o 1,5 %, S&P 500 vzrostl o 1,3 % a technologický Nasdaq si připsal 1,5 % hodnoty. V rámci širšího indexu S&P 500 se dařilo téměř všem sektorům s výjimkou realitních developerů. Ti ztratili 0,7 %. Nejvyššího zhodnocení se dočkali zpracovatelé komodit (+2,3 %) následovaní výrobci luxusního zboží (+1,7 %).
  • Trump přišel o nadvládu nad Kongresem, obchodní válka tím ale nezmírní. Českou ekonomiku kongresové volby příliš neovlivní
    Výsledek voleb do amerického Kongresu je ve svých hlavních aspektech plně v souladu s konsensuálním očekáváním trhu. Trh očekával, že republikáni ztratí většinu ve Sněmovně reprezentantů, zatímco si ji udrží v Senátu. Takový výsledek většinově předpokládaly i předvolební průzkumy, tudíž žádné překvapení jako při prezidentských volbách před dvěma lety se nekoná. Amerikou se nepřehnala demokratická „modrá vlna“, kterou někteří vyhlíželi.
  • Trump rozdmychává obchodní válku: akcie klesají, dluhopisy rostou
    Americké akcie klesají., dluhopisy rostou a dolar k euru nedokáže chytit dech. Agentura Bloomberg napsala, že USA pozdržely opětovné udělení licencí společnosti Huawei, potřebných pro nákup technologií od amerických firem. Prezident Trump následně uvedl, že by mohl zrušit rozhovory s Čínou plánované na září, a strach z další eskalace obchodní války mezi dvěma největšími světovými ekonomikami je zpět.
  • Trump řekl, co s daněmi a dolar ztratil. Co dnes řekne ECB?
    Avizované oznámení plánu daňové reformy přišlo včera večer. Americký prezident představil plán, který by snižoval daně o něco méně, než tvrdil v kampani. Představy Kongresu jsou ale ještě o něco mírnější. Tak jako tak, pokles daní by nakonec měl být příznivý pro akcie a zároveň negativní pro dluhopisy, neboť tato reforma pravděpodobně povede k rychlejšímu zvyšování veřejného dluhu. Trumpovy odhady silného hospodářského růstu, který výpadek příjmů nahradí, totiž vypadají hodně optimisticky a reforma nebude rozpočtově neutrální.
  • Trump říká, že už zachránil život tisícům obyvatel Hong Kongu. Trhy i proto věří, že nakonec si plácne s Pekingem
    Když Donald Trump mlčí, znamená to zjevně, že řeší zásadní dilema své kariéry. Dosud převážně mlčí k hongkongským pouličním bouřím. A to jindy třeba neváhá po twitteru v reálném čase radit až do Paříže, jak správně hasit požár katedrály. Jenže to, zda se podaří zachránit Notre Dame, či ne, není pro jeho kariéru ani za mák tak důležité jako to, jak se mu nyní podaří vyjít s Pekingem.
  • Trump sa zameral na kryptomeny, dáta z eurozóny sa zlepšujú
    Nie je to dlho, čo predseda Fedu Powell a guvernér BoE Carney sa vyjadrili ku kryptomenám a plánoch Facebooku ohľadom spustenenia vlastnej kryptomeny – Libry. Americký prezident začal útočiť na kryptomeny, pričom na sociálnej sieti Twitter uviedol, že nie je fanúšikom kryptomein a poznamenal, že ak chce Facebook vydať svoju vlastnú menu, musí sa snažiť o príslušnú certifikáciu. Kryptomeny zaznamenali po Powellovom a Trumpovom komentári pokles.
  • Trump se bojí dále stupňovat celní válčení, akcie v USA i v Evropě jsou na rekordu
    Americké akcie pokořily nový historický rekord. Dow Jonesův index třiceti z nejvýznamnějších korporací v USA vystoupal tak vysoko jako ještě nikdy v dějinách. Naposledy ukazatel dosáhl rekordu letos v červenci.
  • Trump se chystá pokročit s těžbou v rezervaci na Aljašce
    Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se chystá zahájit prodej koncesí na těžbu zemního plynu a ropy v Arktické národní přírodní rezervaci na Aljašce. Energetické firmy tak mohly získat koncese ještě před 20. lednem, kdy podle amerických médií vystřídá Trumpa v Bílém domě demokrat Joe Biden, který s těžbou v rezervaci nesouhlasí, napsal list The New York Times (NYT).
  • Trump se chytá do své vlastní pasti. Je v koncích a burzy kvůli jeho nevypočitatelnosti a nervozitě svírá nejistota, v pondělí budou padat dále
    Americké akciové trhy se včera citelně propadly. Důvodem je další vyostření obchodní války. Dow Jonesův index ztratil 2,37 procenta, index Standard & Poor’s 500 pak 2,59 procenta, a Nasdaq Composite dokonce tři procenta.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO férovost