Sobota 20. duben 2024 18:32
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
FTMO král
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace

Volatility report: Trump efekt poslal VIX zpět nad 15b.

18.08.2017 11:07  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Máme za sebou z hlediska volatility další velmi živý a zajímavý týden. Do jeho poloviny šlo vše téměř dokonale podle plánu a také podle našeho výhledu z minulého pátku. Včera se však do celé situace znovu vložil Bílý dům a „oheň“ je rázem znovu na střeše. Pro konzervativní obchodníky shortující volatilitu na korekcích jenom dobře. Agresivní obchodníci, kteří ji shortují volatilitu dlouhodobě si na likvidaci ztrát z minulého týdne budou muset ještě nějakou dobu počkat.

Na akciovém trhu tedy začíná přituhovat. Zatímco v minulých sedmi měsících jsme zaznamenali jen dvě seance, kdy se S&P 500 propadl během jednoho dne o více než procento, v srpnu jsme se jednoprocentního pádu dočkali už podruhé. S&P 500 tedy po částečné likvidaci korekce z minulého týdne zamířil včera opět níže a dostal se až na nejnižší úrovně od poloviny července.

Volatilita samozřejmě následovala?


V našem minulém reportu jsme za náš základní scénář považovali to, že napětí kolem Severní Koreje začne znovu polevovat a VIX se brzy vrátí zpět k nižším úrovním. To se skutečně stalo a už v úterý jsme se na spotu dostali pod hranici 12b. Dlouho jsme pod ní ale nevydrželi. O slovo se totiž znovu přihlásil Donald Trump, který včera poslal dolů indexy poté, co rozpustil několik strategických výborů, mezi kterými byl také výbor, který měl mít na starosti investice do infrastruktury. Trump tak reagoval na kritiku několika šéfů velkých amerických společností, kterým se nelíbil jeho benevolentní postoj vůči nedávným demonstracím pravicových extremistů v Charlottesville.

Podobné reakce jako na spotové volatilitě jsme se samozřejmě dočkali také u futures na VIX. Aktuálně nejbližší (zářijový) kontrakt se vyhoupl nad 14,7b. a jen mírně nad ním se pohybuje ocenění listopadového a prosincového kontraktu.

Ke grafu výše jednu poznámku. To že jsou od sebe jednotlivé kontraktní měsíce cenově tak málo vzdáleny momentálně nasvědčuje tomu, že trh ani po druhé korekci během dvou týdnů není příliš přesvědčen o tom, že na trzích vysoká volaitlita v nadcházejících měsících vydrží.

V minulém volatilita reportu jsme mluvili o riziku spojeném se Severní Koreou, ale dnes bychom chtěli náš komentář mírně korigovat. Po včerejší reakci na trzích totiž považujeme za mnohem přesnější hovořit spíše o rizicích spojených s USA a jejím prezidentem. Korekci z minulého týdne totiž vyvolaly především drsné Trumpovi komentáře na adresu Severní Koreje a v tomto týdnu je v hlavní roli opět Donald Trump, který může být potenciálně největším rizikem pro trhy také do budoucna.

Co se přístupu k obchodování volatility týká, zatím nemáme důvod příliš měnit co bylo uvedeno minulý pátek. Rizika spojená s komentáři Donalda Trumpa se zatím nezdají být příliš komplexní a většina z nich odeznívá velmi brzy. I do dalších dnů proto v našem základním scénáři počítáme s tím, že se situace začne stabilizovat a volatilita bude klesat. Zároveň ale chceme zdůraznit, že obchodníci musejí být opatrní a nesmí se nechat ukolébat tím, že se v poslední době volatilita skutečně velmi rychle vracela zpět. V USA v poslední době roste politické napětí prakticky každým dalším týdnem a trochu se obáváme toho, co se na trzích bude dít až jednoho dne toto napětí povede ke skutečným ekonomickým škodám, které se promítnou v reálné ekonomice. V ten moment se totiž začne jednat o silný fundamentální problém, pohár trpělivosti přeteče a růst volatility může být následně několikanásobně vyšší než jsou stále relativně slabé výkyvy, které v posledních dvou týdnech na VIXu pozorujeme.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Volatility report: Short VIX strategii se dařilo i navzdory mírnému růstu spotové volatility
    Od posledního volatility reportu uplynuly dva týdny, takže nastal čas znovu se podívat na to, co se od té doby ve svět...
  • Volatility report: Spotová volatilita dál v okolí 10b. Čekání na korekci pokračuje
    V našem minulém volatility reportu jsme psali hlavně o tom, že šance na korekci v tomto týdnu proti týdnu minulém rozhodně narostla, i když není nijak vysoká. Důvod byl jednoduchý. Čekalo na nás několik zajímavých fundamentů v čele se zasedáním ECB a britskými volbami. Obě události však trhy nakonec dokázaly vstřebat vez mrknutí oka a i když jsme se dočkali zvýšené volatiltiy na EUR a GBP, na akciové trhy (a už vůbec ne na americké akciové trhy) nakonec ani jedna z těchto událostí výrazněji neprosákla. Obchodníci svá portfolia v tomto týdnu tedy příliš neupravovali a i když se na Blízkém východě objevilo nové potenciální riziko (Katar), americký S&P 500 zůstává dál bezstarostně na historickém maximu nad hranicí 2 400 dolarů.
  • Volatility report: Spotová volatilita díky růstu akcií výrazně klesla, příští týden může být pro short-VIX strategii velmi složitý
    Akciové index za sebou mají velmi úspěšný týden. Indexy v Evropě i v USA unikly z líného bočního až mírně klesajícího ...
  • Volatility report: Spotová volatilita krátce zpět na 18b. Důvody pro výraznější korekci ale dál chybí
    Náš minulý volatiltiy report nesl název Čekání na další technickou korekci a vypadá to, že tentokrát čekání netrvalo příliš dlouho. Korekce je sice zatím mírná, i to se ale počítá. Americký index S&P500 totiž asi ani neměl na výběr. Z trojúhelníkového konsolidačního pásma již tento týden vystoupit musel a i když si dal na čas, nakonec vystoupil směrem dolů, když se krátce dostal až pod hranici 2110 dolarů.
  • Volatility report: Spotová volatilita zpět na 15b. Říjnový kontrakt na její růst ale nereagoval
    Je tady pátek a s ním i čas na nový volatility report. Nejprve ale malé ohlédnutí za tím, co se na trzích změnilo od minulého týdne. Pokud jde o americký index S&P500, změn jsme zaznamenali jen málo. Trhy i nadále zůstávají viditelně nervózní, ale ne tolik nervózní aby se medvědi odhodlali k další vlně výprodejů. Fundamentální důvod ke korekci stále chybí a prodávat akcie pouze na základě jejich vysoké ceny a malé ochoty k dalšímu růstu není příliš přesvědčivé. Americký S&P500 si tak svou cenu od minulého týdne drží a zůstává pouhá dvě procenta od historického maxima.
  • Volatility report: S&P500 konsoliduje v trojúhelníkové formaci, VIX díky tomu klesá zpět na hodnoty z konce února
    Po nervózním začátku března se v tomto týdnu začala situace na trzích znovu postupně uklidňovat. Svou roli sehrála skutečnost, že S&P 500 dokázal na vytvoření nižšího high navázat vytvořením vyššího low, díky kterému nyní pokračuje v konsolidaci. Tu přitom podpírají i zprávy ze Severní Koreje, která překvapila svou ochotou uvažovat o zastavení jaderných testů a dokonce i o jaderném odzbrojení, výměnou za garanci bezpečí a zachování režimu. S&P 500 tak v tomto týdnu vytvořil ukázkovou trojúhelníkovou formaci, ze které ale bude muset už brzy vystoupit. Právě breakout jedné ze stran trojúhelníku pak může určit směřování indexu na delší dobu dopředu.
  • Volatility report: Španělsko a americká daňová reforma zatím hlavními faktory pro další vývoj na volatilitě
    Americké akciové indexy pokračují v neohroženém růstu a ani tento týden na jejich výtečné kondici zatím nic zásadního nezměnil. Včera sice kvůli situaci v Katalánsku částečně zavrávoraly, když se S&P 500 začal mírně propadat, korekce ale měla jen krátkého trvání a čtvrteční seanci nakonec americké indexy dokázaly zakončit v zelených číslech. Americký S&P 500 se tak i nadále drží nad hranicí 2 550 dolarů, což znamená, že jen od začátku letošního roku už zpevnil o necelých 15 %.
  • Volatility report: Technická korekce na trzích poslala spotovou volatilitu zpět nad 16b.
    Jsme zpět s dalším volatility reportem a na úvod se jen v rychlosti vrátíme k reportu z minulého pátku. V tom jsme nap...
  • Volatility report: Technické korekce na současném trhu zatím nemají šanci
    Obchodníci s volatiltou si konečně po delší době mohli užít docela zajímavý týden, když se, zejména těm agresivnějším, otevřelo krátké okno k poměrně zajímavé příležitosti. Na trhy totiž začátkem týdne zavítala korekce, která přišla tak trochu jako blesk z čistého nebe. Ta po delší době přispěla také ke zvýšení volatility, která se na spotu dostala až na nejvyšší úrovně od amerických prezidentských voleb. Příležitost však byla jen velmi krátká, jelikož korekce neměla dlouhého trvání a v den kdy začala zároveň také skončila. Tak jako v minulosti již několikrát, i tentokrát ji tedy obchodníci využili především šanci k rychlým nákupům akcií ve slevě.
  • Volatility report: Trhy se v srpnu (na)učily žít se Severní Koreou
    Korekce na amerických akciích z poloviny srpna se po tomto týdnu zdá být minulostí. I začátek týdne na trhy přinesl ne...
  • Volatility report: Včerejší korekce s VIXem pohnula jen málo, trhy zůstávají v absolutním klidu
    Včerejší seance přinesla na akciové trhy závan nervozity, který byl vidět jak na vývoji indexů v USA, tak hlavně na in...
  • Volatility report: VIX dál pozvolna klesá. K úrovním z minulého roku se ale jen tak rychle dostat nemusí
    Po divokém začátku tohoto měsíce se situace na akciových trzích přeci jen zdá se začíná pomalu a opatrně vracet do normálu. Akciové indexy za sebou mají úspěšný týden během kterého se dokázaly dostat do zelených čísel. Někde (v Evropě) je sice korekce ztrát výrazně pozvolnější než jinde (v USA), úroveň rizikových přirážek ale klesá a buy the dip mentalita z minulého roku se začíná znovu projevovat. Americký S&P 500 je sice stále hluboko pod úrovněmi z konce ledna, i tak ale dokázal zlikvidovat přibližně polovinu ztrát, které v únoru nabral. DAX je na tom hůře, ale i v jeho případě se situace začíná zlepšovat.
  • Volatility report: VIX je nejvýše od poloviny roku. Pomáhá růst výnosů, ale i nervozita před volbami
    Obchodníci na volatilitě se poslední dobou nenudí a tento týden rozhodně není výjimkou. Na akciové trhy zavítala další korekce, která je zatím největší od červnového výprodeje. Americký index S&P500 od minulého týdne ztratil téměř tři procenta a propadl se až pod hranici 2 100 dolarů, kde se naposledy pohyboval letos v červenci. Na vině ani tentokrát nejsou žádné zásadní fundamenty, jako spíše kombinace několika faktorů, která dostala indexy pod tlak. Už dříve jsme informovali o tom, že se v minulých týdnech pomalu ale jistě začal propadat objem long pozic velkých spekulantů na S&P500. Přidáme-li k této skutečnosti i růst dluhopisových výnosů a také blížící se prezidentské volby, asi není divu, že se indexy, které několik měsíců nebyly schopny růst, dostaly pod prodejní tlak.
  • Volatility report: VIX je znovu nízko a akciové trhy neví kudy kam. Do příštího týdne je na místě obezřetnost
    Obchodování na finančních trzích se tento týden neslo podle očekávání ve velmi klidném režimu. Americký akciový index ...
  • Volatility report: VIX je zpět na 12b. Medvědům ke větší korekci stále chybí argumenty
    Volatilita je občas velmi nebezpečná hračka, ale letos si ji prostě nemůžeme vynachválit. VIX zatím dělá přesně to, co od něj potřebujeme a tento týden to pouze potvrzuje. V našem minulém volatility reportu, jsme zdůrazňovali, že považujme korekci za spíše technickou záležitost a náš výhled se skutečně potvrdil. Možná dokonce ještě rychleji než jsme sami očekávali. Trochu jsme se totiž minulý týden obávali, že bychom se mohli na VIXu podívat ještě o něco výše před tím, než se situace na trzích znovu uklidní. To se však nestalo. Obchodníci již větší korekci nepřipustili a po středečním zasedání Fedu se situace na trzích velmi rychle normalizovala, díky čemuž se americký akciový index S&P500 mohl vrátit zpět na dosah historického maxima.
  • Volatility report: VIX klesl na své efektivní dno. Trhy by před sebou měly mít dva velmi klidné týdny
    Máme za všechny důležité fundamenty letošního roku a nezbývá než konstatovat, že žádná zpráva z poslední doby nebyla dostatečně špatná na to, aby zlomila vůli obchodníků nakupovat akcie a ostatní riziková aktiva. Poslední dva týdny přitom nebyly výjimkou. Italské referendu, zasedání ECB a zasedání Fedu důvěru v růst na akciovém trhnu ani v nejmenším nepodlomily a indexy v Evropě i v USA dál postupně navyšují svá již tak vysoká ocenění. Pozoruhodná je hlavně Amerika, kde se Dow Jones přiblížil ke hranici 20 tis. bodů, díky čemuž vystoupal od začátku minulého měsíce o neuvěřitelných 10 %. S&P500 s přehoupl přes hranici 2 200 dolarů a v cestě na vyšší úrovně mu nyní stojí pouze jeho mírná překoupenost, která ale ještě není extrémní a která se dá po několikaměsíčním bočním trendu stále docela tolerovat.
  • Volatility report: VIX krátce nad 15b. Ani tenotkrát se ale na vyšších úrovních dlouho neudržel
    Máme za sebou docela zajímavý týden, který sice nepřinesl žádné významné makro, i tak ale citelně promluvil do dění na finančních trzích. Za pozornost stála hlavně jeho první polovina a četné komentáře předních centrálních bankéřů v čele s šéfem ECB Draghim, kteří se podle názoru trhu začínají pozvolna připravovat na zvyšování úrokových sazeb.
  • Volatility report: VIX kvůli brexitu krátce až nad 27b. Situace se ale rychle uklidňuje
    Britské referendum je za námi. Britové se v něm vyslovili pro vystoupení země z Evropské unie a trhy se dnes ráno z této skutečnosti pokoušejí vzpamatovat. Reakce na všech finančních aktivech je abnormální a pohyby jsou umocněny nejen samotným výsledkem referenda, ale také skutečností, že se konsenzus od minulého týdne postupně velmi výrazně přikláněl k názoru, že země nakonec z Evropské unie nevystoupí. Ještě včera, kdy byl publikován poslední průzkum veřejného mínění, tak šance na brexit dosahovaly pouze 25 %, což je v ostrém kontrastu s minulým týdnem, kdy převyšovaly 42 %. Trh je tedy překvapen a padá z mnohem větší výšky, což vždy více bolí. Korekci samozřejmě pozorujeme nejen na evropských akciových indexech, ale i v USA, kde S&P500 prolomil support na úrovni květnového minima a dostal se krátce až pod hranici 2 000 dolarů.
  • Volatility report: VIX na absolutním dně. Vyplatí se jej po delší době znovu nakupovat?
    Máme za sebou velmi rušný týden, který byl skvělou příležitostí zejména pro obchodníky sportující volatilitu. První kolo francouzských prezidentských voleb dopadlo přesně v souladu s předvolebními průzkumy a i když nás stále čeká kolo druhé, na trzích byla už začátkem týdne cítit obrovská úleva. Průzkumy totiž tentokrát vyšly téměř na procentní bod přesně, což zvyšuje pravděpodobnost, že se výrazně neodchýlí ani v druhém kole, které by měl s více než 60 % vyhrát Emmanuel Macron. Ten je přitom, alespoň z krátkodobého hlediska, nejlepším možným kandidátem pro zachování statu quo a tedy i pro zachování stability na finančnících trzích a na euru.
  • Volatility report: VIX navzdory všeobecnému optimismu začíná mírně růst. Může za to strach z korekce?
    Rok 2018 je zatím pro investory na akciovém trhu mimořádně úspěšný. Indexy po celém světě pokračují v intenzivním růstu, což dvojnásob platí pro indexy v USA, kterým navíc do určité míry pomáhá také slábnoucí americký dolar. Americký index S&P500 díky tomu letos téměř denně navyšuje svá historická maxima a jen během ledna už vystoupal o více než 6 %. Po více než 20% růstu z minulého roku je tak jeho vstup do nového roku vskutku impozantní.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO král