Středa 24. duben 2024 21:18
reklama
InstaForex Autochartist_
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace

Čína tlačí ceny komodit vzhůru, kvůli Kimovi i prostředí

10.08.2017 15:49  Autor: Globtrex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Čína se pomalu stává jednou z hlavních světových sil, které usilují o ochranu životního prostředí. Investice do náročnějších postupů výroby šetrnějších k přírodě ale tlačí vzhůru ceny komodit. A na rostoucí ceně komodit se podílí i zvýšená poptávka po nich, ke které vede současná asijská nervozita ze silných vyjádření mezi USA a Severní Koreou.

Díky stupni svého ekonomického rozvoje, obrovské populaci, dosahující skoro 1.4 miliardy lidí, a ekonomickému růstu, který sice zpomaluje, ale stále je poměrně stabilní a relativně rychlý, je Čína klíčovým světovým trhem pro odbyt nezpracovaných surovin. Jakékoliv změny v čínské poptávce proto silně ovlivňují i ceny komodit na světových trzích.

Čína přitom hlavně v posledních letech začíná klást větší důraz na ochranu životního prostředí. Když chcete chránit životní prostředí, musíte také investovat do technologicky náročnějších, a tím i dražších, výrobních postupů. To má dopad nejen na cenu spotřebitelských výrobků, ale i na zemědělský a zpracovatelský průmysl, jejichž vyšší technologická náročnost ulevující přírodě poté vede k vyšším cenám celého spektra průmyslových komodit.

Připočtěme k tomu nervozitu, která v Asii panuje vzhledem k vyhrocené situaci mezi Severní Koreou a USA. V tuto chvíli nikdo nedovede odhadnout, jak se Kim Čong-un a Donald Trump nakonec zachovají. Představují jejich současná vyjádření o „ohni a hněvu“, případně rakety namířené na Guam, jen silácká gesta, kterými chtějí udělat dojem na sebe navzájem, na své občany a na mezinárodní společenství? Nebo jsou skutečně ochotni dění eskalovat až do ostrého vojenského střetu? Ozbrojený konflikt, byť není výhodný pro nikoho, v tuto chvíli s ohledem na nevyzpytatelnost obou hlavních aktérů neumí nikdo úplně vyloučit.

Takový ozbrojený konflikt by ovšem znamenal významnou komplikaci v obchodní dopravě ve velké části východní Asie. A Čína si nemůže dovolit výpadek dodávek surovin, které potřebuje k rostoucí průmyslové výrobě a k naplňování potřeb svého obyvatelstva. Je proto pochopitelné, že Čína v posledních týdnech zvýšila poptávku po komoditách, jejichž významným odběratelem je. Podobně pak jistě uvažují i ostatní rozvojové země v regionu. A spolu s faktory vyplývajícími ze zvýšeného tlaku na ochranu životního prostředí celá řada komodit začala znatelně posilovat.

Může tak být vhodná chvíle pro investory, aby do komodit převedli část svého portfolia. I přes aktuální růst cen se komodity v dlouhodobém horizontu nacházejí poměrně nízko. To sice nezaručuje jejich růst, ale rozhodně to je významným signálem, že by trh s komoditami v současnosti mohl patřit mezi ty méně riskantní. Na rozdíl třeba od akcií, které sice hezky a stabilně rostou, ale jejich ceny se již nachází velmi vysoko, z dlouhodobého pohledu na rekordních hodnotách. Natolik vysoko, že hlasy o tom, že se nacházíme ve fázi nafukující se bubliny, nejsou již jen ojedinělým výkřikem těch nejnedůvěřivějších pesimistů.

Riziko u komodit dále snižuje i to, že díky jejich průmyslovému využití a díky tomu, že na průmyslovou výrobu je stále mnoho zemí světa ekonomicky odkázáno, nikdy úplně neztratí svou hodnotu. Což se nedá říci o akciích a dluhopisech, které u předlužené krachující společnosti z principu bývají prakticky bezcenné.

A komodity nakonec mají pro portfolio i tu výhodu, že vývoj jejich ceny dlouhodobě jen velmi málo koreluje s vývojem cen akcií, dluhopisů a dalších „tradičních“ nástrojů finančního trhu. Pokud by se tedy časem ukázalo, že se skutečně přibližovalo ono obávané „pop“, kdy bublina praskne (což nelze předvídat s jistotou, ale vzhledem k současné situaci to ani nelze vyloučit), a ceny běžných investičních nástrojů se začaly rychle propadat, může se investor, který včas do komodit umístil významnou část svého portfolia, nakonec cítit jako uvážlivý vítěz.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Čína se rozhodla bojovat s korekcí na akciovém trhu. Nově zapojí i penzijní fondy
    Čína dál stupňuje opatření na podporu akciového trhu. Poté co o víkendu situaci na tamním akciovém trhu nezklidnila an...
  • Čína se snaží mírnit akciovou nervozitu
    V pondělí zažily americké akciové trhy nejhorší novoroční start od roku 2008. I když důvodů bylo na první pohled více - napětí na Blízkém východě, slabá nálada v americkém průmyslu - zásadní byl bezesporu jeden - neřízený pondělní výprodej čínských akcií. Pro další vývoj na trzích tedy bude důležitý další vývoj v Číně. Co čekat?
  • Čína se stane největším spotřebitelem zlata
    Čínská poptávka po zlatě v roce 2012 vzroste o 1 procento na rekordní maximum 860 tun ročně. Čína se...
  • Čína se vyznala z přátelství k Ukrajině, letadlo s ruským ministrem zahraničí do Pekingu nedoletělo. Budou zítra Biden a Si pokračovat v „porcování“ Ruska…?
    Čína chová k ukrajinskému lidu přátelský vztah a na Ukrajinu nikdy nezaútočí. Pondělní slova čínského velvyslance, řečená guvernérovi lvovské oblasti, dnes potvrdilo čínské ministerstvo zahraničí. Peking se stále viditelněji odvrací od Ruska, zejména kvůli svým obchodním zájmům.
  • Čína skomplikovala život špekulantom. Juan v novom roku prudko rastie
    Čínska mena má mimoriadne úspešný vstup do nového roka. Juan je voči doláru najsilnejší za posledný mesiac. Za posledné dva dni získal viac ako percento.
  • Čína skupuje svet. Dokedy?
    Veľké investície na Slovensku a v Čechách. To sú iba úlomky toho, čo Číňania investujú po celom svete – od Ameriky po Austráliu. Ako dlho môžu skupovať svet? Kedy im dôjdu peniaze?
  • Čína slíbila další fiskální expanzi, čínské akcie rostly
    Americký akciový index S&P 500 v úvodní hodině včerejšího obchodování navyšoval svoje zisky z předchozího týdne a rostl o půl procenta, nicméně je nakonec neudržel a pondělní seanci uzavřel o 0,4 % níže. Ztráty přitom v jednu chvíli dosahovaly až 1,3 %. Nejhůře se dařilo farmaceutickým společnostem, jejichž akcie přišly o 1,3 %.
  • Čína slibuje ,,konkrétní kroky" na pomoc EU s jejími dluhovými problémy
    EUR v Asii posiluje poté, co opět otestovalo 200denní pohyblivý průměrKomentáře k dění na trhu:EU...
  • Čína slibuje silný obrat kormidla směrem k tržní ekonomice
    Trhy budou hrát v čínské ekonomice „rozhodující“ roli, zaznělo dnes překvapivě otevřeně z Pekingu na závěr čtyřdenního...
  • Čína snižuje sazby i povinné rezervy, akcie navazují na včerejší ECB rally.
    Už jsme si mysleli, že nás v pátek odpoledne čeká doznívání ECB rally a následně poklidný víkend, ovšem dorazila neček...
  • Čína trhá zlaté rekordy
    Krishan Gopaul, hlavní analytik evropských, blízkovýchodních a asijských trhů, v jednom komentáři na Twitteru uvedl, že čínská centrální banka minulý měsíc nakoupila 15 tun zlata; stalo se tak po nákupu 32 tun zlata v prosinci a 30 tun v listopadu.
  • Čína trhům ulevila, ale jenom nakrátko; analýza EUR/USD, měnový index USD, USD/CHF
    Čínská centrální banka (PBOC) v úterý snížila úrokové sazby a současně podruhé během dvou měsíců uvolnila i povin...
  • Čína údajně vytváří dva fondy pro investici 300 mld. USD v Evropě a USA
    Čínská centrální banka plánuje v rámci snahy o zvýšení výnosů z devizových rezer...
  • ČÍNA UKAZUJE SVOJI MOC
    Americký dolar pokračuje v poklesu vůči většině měn. Index dolaru, DXY, který je srovnáván ve vztahu k osta...
  • Čína určuje pravidla trhu s ropou
    Všechny cesty na ropném trhu nyní vedou do Pekingu. Čína bude podle IEA hlavním důvodem růstu celosvětové poptávky na rekordní úroveň 101,7 milionu barelů denně. Čína bude i nadále diktovat pravidla hry poté, co začátkem února vstoupí v platnost embargo EU na ruskou motorovou naftu a cenový strop pro ropné produkty. Bude chtít zvýšit vlastní exporty, nebo je omezit, aby ochránila domácí trh? Osud ropy Brent bude záviset na odpovědích na tyto otázky.
  • Čína ustupuje od stimulů. Etapa globální paniky je za námi
    V nejbližší době budeme pravděpodobně svědky významné změny trendu na finančních trzích. Ačkoliv je dnes volatilita extrémně nízká, myslíme si, že trhy byly uměle umírněné. Dnes proto nejsou připraveny na změnu makro politiky, ke které dochází v Číně.
  • Čína utahuje covidové šrouby a otestuje důvěru v oživení
    Během pátku se na trhy vrátí američtí hráči, ale obchodování v zámoří bude pouze na půl dne a mezi svátkem a víkendem se dá znovu čekat slabá aktivita. Sentiment zůstává relativně dobrý, ale obchodování je už při nejlepším smíšené. Evropské akciové indexy stejně jako americké futures vykazují malé změny oběma směry. Dluhopisy v USA jsou celkem stabilní, evropské papíry redukují poslední posílení z minulých dní. Eurodolar se drží lehce nad 1,0400.
  • Čína utažením regulace pokazila start do nového týdne
    Rozjezd finančních trhů do nového týdne pokazily nové zprávy z Číny. Opět jde o regulaci a její utahování, které by tentokrát mělo dolehnout nejvíce na sektor realit a vzdělávání. I tentokrát se trhy z nových zpráv otřepou, ale série utahování regulačních šroubů v Číně spolu s postupem amerických úřadů vůči čínským firmám se už staly systémovým rizikem, které bude udržovat určitý diskont na valuacích čínských akcií.
  • Čína útočí na americkou ropu, co odpoví Trump? Trhy začínají týden s obavami
    Evropské obchodování se do nového týdne rozjíždí převážně v negativním duchu. Hlavní akciové trhy citelně klesají, jádrové dluhopisy se naopak těží lehce zvýšenému zájmu, periferie je na tom smíšeně. Eurodolar zhruba drží pozice, když se mu nakonec nepodařilo podstatným způsobem korigovat ztráty utrpěné po ECB. Nyní se obchoduje na 1,1585. Britská libra ráno ztrácí, japonský jen nenachází směr. Na dalších trzích sledujeme mírný růst cen zlata a naopak propad cen ropy.
  • Čína váhá s dalším jednáním se Spojenými státy
    Americké akcie včera zkorigovaly část ztrát z předchozích dnů. Průmyslový Dow Jones si polepšil o 0,8 %, S&P 500 vzrostl o 0,9 % a technologický Nasdaq přidal 1,0 %. Optimismus na trhy přivál Donald Trump, který zmírnil svoji ostrou rétoriku ohledně obchodní politiky, když oznámil záměř, že pozdrží zavedení dovozních cel na auta o šest měsíců. Dařilo se tak všem sektorům. Přes jedno procento si polepšili těžaři a zpracovatelé komodit, finanční domy nebo prodejci spotřebního zboží.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new