Čtvrtek 28. březen 2024 19:11
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Purple MT4 platforma nova
reklama
InstaForex Ebook
reklama
CapXmaster srovnani

Voda je naše, vyplaťme francouzskou společnost Veolia

26.06.2017 09:14  Autor: Globtrex  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Severočeská města prostě chtějí mít kontrolu nad vodou a plánují francouzskou společnost Veolia vyplatit.

Tak by to mělo být. Voda, nerostné bohatství, půda a velké podniky, na kterých naši předkové budovali svá jména, by měli být státní a Země by se z nich měla mít dobře. Pokud jde o vodu, je to bez debat. Severočeská města nyní chtějí mít nad svou vodou kontrolu a plánují vyplatit francouzskou společnost Veolia. Města a obce ze severu Čech plánují vyplatit společnost Veolia a získat tak znovu kontrolu nad místními vodovody. Tyto obce si chtějí samy rozhodovat o ceně svojí vody. Tato transakce by mohla dosáhnout ale až miliardy korun.

Voda má být naše

je nehorázné, že vůbec někdo dovolil prodat vodu či energie. Nyní to, co je naše budeme draze kupovat zpět. Podobný krok nedávno již ale učinila Plzeň a další větší kontrolu své provozní firmy chtějí mít také v Praze. Česká města na severu se rozhodla vzít do vlastních rukou provozování vodohospodářství od mnoha zahraničních firem. Plzeň nedávno vyplatila právě francouzskou společnost Veolia. Zástupci 458 měst a obcí z Ústeckého a Libereckého kraje hlasují, zda se o vodovody v regionu budou starat sami. Lidé věří, že to schválí. Odkup podílu od společnosti Veolia je zcela logický krok.

Ceny vodného a stočného

Krátkozraké rozprodání státního majetku se těžce dobývá zpět. Jedním z důvodů je zpětně získaná možnost konečně si zase rozhodovat o cenách vodného a stočného. Právě na severu Čech je jedna z nejvyšších cen v rámci celého Česka. Místní obce chtějí mít na její tvorbu také větší vliv. Cena vody loni na severu Čech přesáhla 98 Kč/m3. V Praze je voda o 14 korun levnější. Dramatické zlevnění vody se ale ihned konat nebude, velký odkup podílu se bude muset splatit. Navíc mají daleko větší vliv na cenu třeba daně od státu. Kdo tedy vodu vlastně zdražuje?

Komu platíme za vodu

Obce, jen jsou akcionáři Severočeské vodárenské společnosti, SVS, chtějí hlasovat o odkupu 51 % podílu francouzské Veolie v Severočeských vodovodech a kanalizacích, SČVK. Obce totiž prostřednictvím SVS vlastní infrastrukturu, kterou dále SČVK pronajímají. Ta se pak stará o provoz a obcím za to platí nájem. Zástupci firmy SVS se k obchodu zatím nechtěli vyjadřovat. V případě, že se nákup odsouhlasí, smlouva se společností Veolia se následně o 2 roky zkrátí. Začátkem roku 2019 by tak SVS získala již plnou kontrolu nad provozováním regionálních vodovodů a kanalizací.

Kde vzít peníze

Cenu transakce zatím nikdo nekomentuje, ale mohla by dosáhnout až do jednotek miliard korun. Část z této sumy by pak měla být pokryta také z dividendy, která každým rokem dosahovala fakticky stovek milionů a část by z ní získala Veolia. Ve hře je také možnost, že by si pak obce vybudovaly zcela novou provozní společnost na zelené louce, ale tato varianta je nejdražší. Zahraniční společnosti na tuzemský trh vstoupily v 90. letech, kdy obce neuměly své podfinancované vodovody a kanalizace nijak provozovat.

90. léta a zahraniční společnosti na tuzemském trhu

Proto pak některé přijaly systém oddělených společností, ve kterých město nebo svaz obcí vlastnily infrastrukturu a provoz pak zajišťovala soukromá firma, která majitelům platila nájemné, ze kterého pak měly být financovány větší investice. Že se ale peníze nefinancují, ale spíše ztrácí, víme všichni. Systém se také ukázal jako problematický. V Praze má vodohospodářskou síť v pronájmu firma Pražské vodovody a kanalizace, PVK, ale ty jsou vlastněny právě Veolií. Smlouva je podle vedení radnice nevýhodná a nájemné placené společností Veolia nestačí ani na opravy chátrajícího potrubí. Další problém je délka smlouvy. V roce 2004 ji radní prodloužili z roku 2013 až do roku 2028, a provedli to prakticky zadarmo. Je to šlendrián, nebo se jim to vyplatilo?

Regulace českého vodohospodářství a dotace

Regulace českého vodohospodářství je dlouhodobě špatná a vadí i Evropské komisi. Největším trnem v oku jsou nevýhodné smlouvy mezi obcemi a provozovateli, kdy dotace údajně představovaly nedovolenou veřejnou podporu. Praha tak nedosáhla na evropskou dotaci v řádu několika miliard na čističku odpadních vod. Město chce tedy alespoň koupit minoritní podíl v PVK a následně, po vypršení smlouvy, chce pak ovládnout celou firmu. Dosažení na miliardové evropské dotace bylo důvodem, proč byla Veolia v Plzni v roce 2015 vyplacena. Podíl město tehdy stál 709 milionů korun. Zdá se vám to hodně za vodu? Zkuste žít bez ní.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Vnútorné aj vonkajšie nerovnováhy eurozóny aj EÚ klesajú. Rast stojí na pevnejších nohách
    Eurostat od roku 2012 každoročne zverejňuje súhrn indikátorov, ktoré môžu naznačovať makroenomické nerovnováhy. V rámci nich sa sledujú externé nerovnováhy (bežný účet, investičná pozícia, reálny kurz meny, exporty a náklady práce), vnútorné nerovnováhy (ceny nehnuteľností, úvery súkromnej sfére, verejný dlh, nezamestnanosť a záväzky finančného sektora) a od roku 2014 pribudli aj indikátory problémov na trhu práce (aktivita, dlhodobá nezamestnanosť a nezamestnanosť mladých). Pri väčšine indikátorov sa sleduje zmena, pri niekoľkých zase pomer k HDP.
  • V obchodní válce to vypadá na obrat k lepšímu
    Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování ziskově. Index Dow Jones posiluje o 0,9 %, S&P 500 přidává 1,2 % a technologický Nasdaq roste o 1,3 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se daří téměř všem sektorům s výjimkou výrobců spotřebního zboží (-0,3 %) a síťových odvětví (-0,1 %). Nejlépe obchodní seanci zahájily energetické společnosti (+1,6 %). Trhy jsou v optimistické náladě díky žádosti čínského ministerstva obchodu, aby americká administrativa pozdržela sobotní uvalení nových dovozních cel. Ministerstvo zdůraznilo, že i když má v zásobě řadu odvetných možností, nechtělo by, aby došlo k další eskalaci obchodní války. Chvíli na to americký prezident Donald Trump oznámil, že v průběhu dnešního dne dojde k obchodnímu jednání obou zemí.
  • V očekávání FEDu lámou rekordy indexy i Tesla
    Akciové indexy S&P 500 i Nasdaq tráví dny nejistoty před zasedáním Fedu dalším překonáváním historických maxim, když včera posílily o 0,2, resp. 0,6 %. Na nová historická maxima se dostala i automobilka Tesla, která včera přidala 8,5 % (za posledních 10 dní její nárůst činí už neskutečných 38,9 %). Dařilo se i kasinům. Las Vegas Sands narostly na hodnotě 5,8 %.
  • Voda bude zdražovat i dále, až o deset procent. Šetrnější spotřebou a dalšími „vychytávkami“ lze ušetřit tisíce ročně
    Letos v lednu v některých oblastech ČR lidem voda, resp. tedy vodné a stočné, zdražila až takřka o deset procent. V podobném rozsahu zdraží i v příštím roce. Důvodem je pandemie, která hlavně turisticky exponovaným místům bere odběratele, a také již déle přetrvávající nutnost investovat do zastaralých vodovodních řadů.
  • Vodafone koupí největší českou kabelovou společnost UPC
    Britská telekomunikační společnost Vodafone Group se v současné době dohodla na převzetí aktivit poskytovatele kabelové televize a širokopásmových služeb Liberty Global v ČR, Německu, Maďarsku a Rumunsku.
  • Vodafone potvrzuje zvěsti o plánech Cardano NFT
    Vodafone Germany, významná telekomunikační společnost, oznámila, že plánuje spustit sérii nefungujících tokenů založených na Cardanu.
  • Vodafone ve stínu historické redukce pracovníků
    Akcie Vodafonu (VOD.UK) v dnešní seanci klesly o více než 3,5 % a po oznámení plánu propustit 11 000 zaměstnanců a zpomalení růstu tržeb v letošním roce klesly na nejniožší úrovně v letošním roce. Navrhovaný program hromadného propouštění bude největší v historii společnosti a očekává se, že bude rozložen mezi příští tři roky. Nová generální ředitelka společnosti, paní Margherita Della Valle, uvedla, že výkonnost společnosti není dostatečně dobrá a společnost se musí změnit.
  • Vodafone vyšetřuje evropská komise
    Evropská komise vyšetřuje plán britské společnosti Vodafone, který chce převzít aktivity společnosti Liberty Global, kam spadá i česká společnost UPC. Panují obavy z omezení hospodářské soutěže.
  • Vodafonu klesl v minulém fiskálním roce v ČR zisk o čtvrtinu na 933 milionů Kč
    Operátorovi Vodafone klesl ve fiskálním roce končícím letos na konci března v ČR zisk o 27 procent na 933 milionů korun. Tržby vzrostly o 3,7 procenta na 20,55 miliardy korun. Ziskovost ovlivnila energetická krize i vysoká inflace spolu s nutností investovat do splnění licenčních požadavků. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti.
  • Vodafonu minulý fiskální rok klesl zisk o 14 procent na 1,25 miliardy Kč
    Operátor Vodafone vykázal ve fiskálním roce končícím letos v březnu zisk 1,25 miliardy korun, což je o 14 procent méně než v předchozím období. Celý hospodářský výsledek převedl na účet mateřské skupiny Vodafone Group. Vyplývá to z informací firmy ve výroční zprávě a obchodním rejstříku.
  • Voda v roce 2021 některým domácnostem zdraží až o deset procent. Šetrnější spotřebou mohou ušetřit až tisíce korun ročně – jak na to?
    Až takřka deset procent. Tolik si od ledna připlatí za vodu někteří obyvatelé České republiky. Zvláště tíživé bude takové zdražení pro ty, kteří přijdou v důsledku koronavirové krize o práci nebo jim citelně klesnou reálné příjmy. V roce 2021 budou takových domácností statisíce. Cena vodného a stočného vzroste ovšem napříč republikou, průměrně o čtyři až pět procent, tedy citelně nad mírou inflace. Inflace v roce 2021 postupně zpomalí k úrovni dvou procent.
  • Vodní král Sibiře míří si na londýnskou burzu, ve hře je i Čína
    Ruský oligarcha Oleg Děripaska v současné očekává, že mu jeho primární úpis akcií na londýnské burze, který je plánovaný na listopad vynese alespoň 1,5 miliardy dolarů. Je to první významná emise ruské společnosti po anexi ukrajinského Krymu, která se odehrála v březnu roku 2014 a největší ruské IPO za posledních zhruba 5 let. Experti také nevylučují, že nové akcie koupí čínská CEFC Energy.
  • Voila evropské akcie! Do fondů přiteklo rekordních 6 mld. USD
    Macron-rally? Rekordních 6,1 miliard dolarů přiteklo během týdne do fondů, které investují do evropských akcií. Investoři jakoby znovu nabývali optimismu, který složitě hledali v loňském roce, kdy do obchodování promlouvala nervozita z brexitu a centrální bankéři pokračovali v křížové výpravě proti hrozící deflaci.
  • Vojenská operace v Jemenu = ropa 5%; analýza USD/CAD, USD/JPY a EURA
    Na finanční trh po delší době dorazily negativní zprávy, které zvýšily poptávku po „bezpečných přístavech“ jakými je zlato, švýcarský frank...
  • Vojenské cvičení u hranic Severní Koreje
    Asijské kapitálové investiční příležitosti lákají investory, ale rostoucí rizika eskalace Severokorejské krize stále převládají jako negativní element při rozhodování o umístění kapitálu.
  • Vojenský konflikt na Ukrajině vystrašila především domácnosti
    Březnový konjunkturální průzkum byl prvním, který zachytil na indikátorech důvěry první dopady vojenského konfliktu na Ukrajině. Bez překvapení důvěra v tuzemské ekonomice jako celku v březnu klesla, a to kvůli hodnocení situace v obou hlavních složkách – podnikatelů i spotřebitelů.
  • Volaility report: Čekání na další technickou korekci
    Americký index S&P500 nám v posledních dnech tak trochu uvízl v trojúhelníkové formaci, ze které se zatím nedokázal vymanit. Velmi brzy z ní sice bude muset vystoupit, zatím však pokračuje ve ztenčujícím se bočním trendu, což je ideálním podhoubím pro nízkou volatilitu. S&P500 tak dál zůstává přibližně dvě procenta od historického maxima v okolí ceny 2 150 USD.
  • Volaility report: VIX zpět pod 11b. Hlavně se nenechat ukolébat nízkou volatilitou
    Další týden za námi a společně s ním i další týden, po jehož skončení si obchodníci shortující volatilitu rozhodně nemohou ztěžovat. Zisky sice díky nízké úrovni VIXu nejsou nijak závratné, jsou ale stabilní. Americký akciový index S&P500 konečně vystoupal nad hranici 2 300 dolarů, což znamená, že znovu navýšil své historické maximum. Býkům se do větších nákupů evidentně nechce, ale medvědi na trhu díky absenci rizik prakticky neexistují, takže je prostor k růstu stále otevřený.
  • Volání po rychlejší akci Fedu a další zisky pro dolar
    Dozvíme se konečně jméno předsedy, který od února povede americký Fed? Podle některých zdrojů se k oznámení prezidenta Bidena už opravdu schyluje. Můžeme jen zopakovat, že v hledáčku jsou dvě holubice: současný předseda Powell, který se možná i kvůli nejistotě o znovujmenování drží velice mírné rétoriky, a jeho kolegyně Lael Brainardová.
  • Volatilita asijských trhů je stále přítomná.
    Asijské akcie nevykazují v dnešním obchodování žádnou dynamiku. Pouze S&P/ASX 200 v Austrálii a Shanghai Composite v Číně zaznamenaly růst o 0,29 a 0,39 procenta. Další metriky ukázaly pokles. Patří mezi ně hongkongský index Hang Seng, který ztratil 0,79 %, Shenzhen Shenzhen Composite, který klesl o 0,53 %, japonský Nikkei 225, který klesl o 0,37 % a korejský KOSPI, který klesl o 0,11 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple MT4 platforma nova