Sobota 20. duben 2024 07:47
reklama
FTMO férovost
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
FTMO férovost

Rozbřesk: Macron dostává od voličů silný mandát, týden bude ale ve znamení zasedání Fedu

12.06.2017 09:34  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Zdá se, že nový francouzský prezident Macron od voličů dostane skutečně silný mandát. Po vítězství v prezidentských volbách totiž jeho hnutí Republika v pohybu (REM) společně se spřáteleným hnutím MoDem dosáhly přesvědčivého vítězství (32,32 %) i v prvním kole parlamentních voleb, což může vést k zisku jedné z nejsilnějších pozic ve francouzském parlamentu v poválečné historii. Uvidíme, jak dopadne druhé kolo voleb příští neděli. Nejistotu totiž zvyšuje rekordně nízká účast voličů v kole prvním (méně než 50 %).

Pokud však dopadne vše podle projekcí, tak by Macron měl mít možnost prosadit své plány, které se trhům obecně zamlouvají. Připomeňme, že hovoří například o reformě pracovního trhu (na mušce je například 35 hodinový pracovní týden), o snižování daní (např. korporátních), o úsporách ve státním sektoru (propouštění). Na druhé straně plánuje vyšší investice (například do obrany). To vše by měla rámovat snaha o utužení spolupráce v EMU a zároveň plnění 3% cíle pro deficit veřejných financí (naposledy se to Francii povedlo v roce 2007).

Hlavní událostí tohoto týdne by však mělo být středeční zasedání Fedu. Všeobecně se sice počítá s tím, že Fed znovu zvýší úrokové sazby o 25 bps, ale jde o to, co z jednání FOMC dále vypadne. Je velmi pravděpodobné, že v rámci nové prognózy Fedu budou sníženiny odhady pro všechny proměnné (HDP, míru nezaměstnanosti i inflaci), přičemž hrozí i snížení projektované trajektorie úrokových sazeb pro rok 2018 či 2019. Dolar pak může dále zklamat to, že součástí výstupů z jednání FOMC ještě nebude konkrétní závazek zahájit vyfukování bilance.

TRHY

CZK a dluhopisy

Vyšší květnová inflace se v pátek koruně líbila a ta se tak vůči euru dostala na nová post-intervenční maxima. Korunu i dluhopisy bude jistě zajímat další inflační vývoj - ceny i nadále potáhnou nahoru dražší potraviny a bydlení.

Centrální banka může být s vývojem inflace vcelku spokojená, a proto by ji vývoj spotřebitelských cen neměl nutit k žádným radikálním akcím. S růstem sazeb není v době posilování koruny třeba pospíchat. Ostatně náznaky o možném zvyšování úrokového diferenciálů korunu posunují k silnějším hodnotám.

Tento týden není z hlediska domácích očekávaných událostí pro korunu nijak zvlášť zajímavý. Trh s dluhopisy čeká ve středu aukce. Hlavní impulsy v čele se zasedáním Fedu nicméně přijdou zvenčí.

EURUSD + zahraniční FX

První kolo francouzských parlamentních voleb ukázalo, že nový prezident Macron se bude patrně moci spolehnout na významnou parlamentní podporu - jeho hnutí má našlápnuto k výraznému vítězství (druhé kolo voleb je v neděli) a v novém parlamentu může dosáhnout výrazné většiny, což by se mělo euru na počátku nového týdne líbit.

Společné měně může na frontě s dolarem pomoci i zasedání Fedu, které může dolarové optimisty nakonec lehce zklamat.

Kromě toho trhy bude zajímat i čtvrteční zasedání Bank of England. Vzhledem k výsledku parlamentních voleb lze od zasedání čekat umírněné a opatrné komentáře.

Ropa

Cena ropy Brent se v pátek pohybovala kolem 48 USD/barel. Zásadněji tak trh nepřekvapil ani pokračující růst aktivity producentů v USA, ani komentáře ze Saúdské Arábie a Ruska. Ministři pro ropu z obou zemí vyjádřili optimismus ohledně očekávaných dopadů poslední dohody a saúdský ministr al-Falíh uvedl, že je v případě potřeby připraven k dalším krokům.

Tento týden bude z pohledu trhu s ropou poměrně zajímavý. Kromě zasedání Fedu zveřejní IEA svou měsíční zprávu z trhu s ropou (rovněž ve středu). V ní bude jistě reagovat na výsledky ze zasedání OPECu a představí prognózu pro rok 2018. Připomeňme, že v následujících měsících by se globální trh s ropou měl posunout do citelného deficitu, který by s sebou měl nést i tlak na růst cen.

Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Rozbřesk: Letošní druhé nejnapínavější zasedání ČNB na obzoru
    Sice ještě jen pár dnů zbývá do zahájení oficiálního týdne mlčení ČNB, avšak tentokrát to vypadá, jako by se tak už dávno stalo. Na rozdíl od času před červnovým zasedáním, kdy se téměř celá bankovní rada vyjádřila k měnové politice, se tentokrát ČNB příliš neozývá. Přitom srpnové zasedání je už za dveřmi a nálada na trzích napjatá. Koruna si už otestovala hranici 26 EUR/CZK a rozhodně se jí od ní nechce vůbec vzdalovat.
  • Rozbřesk: Libra - jak hluboko by mohla klesnout, aby se srovnala s tvrdým brexitem?
    Kauza brexitu jde do finále, což je velmi dobře vidět na výrazně vyšší volatilitě britské libry. O tom, zda mezi Británií a EU bude 1. ledna nějaká obchodní dohoda či nikoli, by se mělo rozhodnout v následujících několika dnech. Pro libru, která je navíc zkoušená velmi zhoršenou pandemickou situací na britských ostrovech, představuje hrozba nedohody mezi Londýnem a Bruselem velké riziko. Logicky tak vyvstává otázka, kam až může libra oslabit v situaci, kdy vyjednávání před Silvestrem opravdu selžou a na Nový rok začne na obou stranách kanálu La Manche chaos?
  • Rozbřesk: Libra je letošním rekordmanem v posilování, poslední pozitivní impuls dodala Theresa May
    Libra patří letos k nejrychleji posilujícím měnám, od počátku roku 2019 si připsala přes 4 %. Poslední pozitivní impuls dostala od Theresy Mayové, která připustila možnost odložení brexitu (natažení procesu podle článku 50). To v očích investorů opět o něco snižuje možnost chaotického brexitu bez dohody, který by pravděpodobně výrazněji narušil obchodní vztahy mezi Británií a Evropskou unií.
  • Rozbřesk: Libra made in Facebook a nový globální měnový (ne)pořádek
    Okurková sezóna a absurdně nízké úrovně volatility na finančních trzích si žádají uchopit nějaké nadčasovější atraktivně-odlehčené téma. Přesně takovým se nabízí být libra. Řeč přitom tentokrát není o britské měně a tisíckrát omílaném brexitu, ale o digitální měně, kterou do svého ekosystému hodlá vpustit Facebook. O tom, že se opravdu jedná o žhavé téma svědčí, že na rozdíl jiných digitálních měn, které vznikly nedávno na zelené louce a požírají zcela zbytečně nezanedbatelnou část elektrické energie, libra opravdu zvedla ze židle nejednoho regulátora či tvůrce hospodářské politiky. Proč ale takový poprask kvůli konceptu, který je zatím jen na papíře?
  • Rozbřesk: Libra nejníž za 30 let vyhlíží Mayovou, inflace těží z ropy
    V posledních týdnech jsme konfrontováni s něčím, co jsme již vskutku dlouho nezažili. Řeč je samozřejmě o pozitivních inflačních překvapeních. Ta přitom nejsou aktuální pouze u nás. Prosincová inflace byla vyšší, než se čekalo, i v okolních zemích. Například v Polsku, ale třeba i v eurozóně.
  • Rozbřesk: Libra sleduje boj Theresy Mayové o přežití…
    Tento týden bude v Evropě opět ve znamení politiky. V centru pozornosti bude další vývoj okolo dohody k brexitu na Britských ostrovech. Theresa Mayová se snaží najít podporu pro kompromis, který je kritizován ze všech stran. Její hlas nachází zatím sympatie u byznysu vystrašeného scénářem divokého brexitu bez jakékoliv dohody. I kdyby však premiérka získala větší sympatie veřejnosti, stále naráží ve vlastní straně. Po sérii rezignací uvnitř kabinetu a tlaku některých zbylých ministrů na přepsání dohody, může ve finále lehce čelit vnitrostranickému hlasování o důvěře. To může vyvolat více jak 15 % konzervativních poslanců a pokud by uspěli v hlasování o odvolání Mayové (prostou většinou), celý proces ratifikace dohody by se přerušil volbou nového lídra. A tomu i tak stojí v cestě řada překážek. Klíčovými daty jsou 25. listopad, kdy EU svolala mimořádný summit k brexitu, na němž dohodu členské státy formálně schválí, a začne poměrně komplikovaný ratifikační proces napříč členskými zeměmi. A v případě Británie by bylo dobré, kdyby do 20. prosince došlo ke “smysluplnému” hlasování o připravené dohodě - pak začínají parlamentní prázdniny a rizika divokého brexitu by výrazně narostla.
  • Rozbřesk: Libra v extázi z první vážné dohody o Brexitu, eurodolar se zanořuje
    Brexit se posouvá do druhé fáze. Dnes ráno premiérka Mayová a šéf Evropské komise Juncker oznámili, že v první fázi došlo k dostatečnému pokroku ve třech základních oblastech - právech občanů EU a Velké Británie, finančním “rozvodovém účtu” Británie (příspěvky do rozpočtu EU po Brexitu) a zejména pak v otázce Severního Irska. Zdá se, že EU v mnoha ohledech dosáhla svého a podle Financial Times přiznávají jejich “relativní vítězství” i britští vyjednávači. Británie bude přispívat do evropského rozpočtu ještě dlouho po vystoupení z klubu (v celkovém objemu 40-60 miliard euro) a občanům EU budou v Británii garantována do velké míry stávající práva. Na druhou stranu Británie může být spokojena s tím, že nakonec opouští EU jako jeden celek, včetně Severního Irska, i když za cenu dalších výrazných garancí a ústupků.
  • Rozbřesk: Listopadové podnikatelské nálady pomohou výnosům rozluštit dilema, zda padat ještě dál dolů
    Čeká nás týden, ve kterém nová čísla hodně napoví, jak si vedou evropské ekonomiky tváří v tvář energetické krizi a růstu úrokových sazeb. V posledních čtrnácti dnech výnosy na dluhopisových trzích v USA i v Evropě významně poklesly a to jednak díky nižším inflačním číslům z USA a současně z obav o hospodářský růst v Evropě. Výnos německého desetiletého dluhopisu poklesl v posledních čtrnácti dnech zhruba o 40 bps a osciluje okolo psychologické bariéry 2 %.
  • Rozbřesk: Loňský německý HDP zřejmě překvapí pozitivně, start do 2021 ale bude slabší
    V tomto týdnu uvidíme první odhady HDP za konec roku 2020 v Německu a dalších velkých evropských zemích. Bude tak o něco víc jasno v tom, jak druhá vlna pandemie dopadá na ekonomický výkon. Předpokládáme, že největší propad 4-5 % mezikvartálně zaznamená Francie, kde byla druhá vlna již v průběhu podzimu nejsilnější.
  • Rozbřesk: Macron dostává od voličů silný mandát, týden bude ale ve znamení zasedání Fedu
    Zdá se, že nový francouzský prezident Macron od voličů dostane skutečně silný mandát. Po vítězství v prezidentských vo...
  • Rozbřesk: Má česká ekonomika sílu udržet svižný růst mezd?
    Růst české ekonomiky začíná viditelně zaostávat za představami ČNB. A to se nebude týkat pouze posledních čísel, ale pravděpodobně celého příštího roku. Pro další kroky centrálních bankéřů ovšem nemusí být samotná síla výkonu české ekonomiky rozhodující. Klíčové bude, jak silné bude generovat inflační tlaky - tedy především, jak rychle porostou české mzdy.
  • Rozbřesk: Maďarská centrální banka dnes jako první v EU zvedne po pandemii úroky
    Taky jste si všimli, že když hraje na Euru “domácí” Maďarsko, tak je navzdory globální pandemii stadión narvaný k prasknutí? To není známka punku maďarské vlády, ale známka toho, že se zde covidovou hrozbu podařilo masivním očkováním dostat pod kontrolu. Úspěšný boj s pandemií je pak nutnou podmínkou normalizace makroekonomické situace a potažmo měnové politiky. Ne náhodou bude dnes Maďarská národní banka (MNB) první centrální bankou v EU, která spustí proces likvidace nestandardně velmi expanzivní měnové politiky, jež byla tak jako jinde vynucena pandemií.
  • Rozbřesk: Mají výnosy německého bundu šanci na obrat?
    Nálada na trzích se za posledních 24 hodin vylepšila a má to jeden hlavní důvod. Investoři přestávají mít strach, že obchodní válka v dohledné době přeroste v divoký měnový konflikt. Čína v posledních dnech dává najevo, že nemá zájem na výraznějších ztrátách juanu a jeho dalším pohybu nad 7 juanů za dolar.
  • Rozbřesk: Maloobchod potvrdil ochotu domácností utrácet
    Dnešní maloobchod ukázal na slušnou ochotu utrácet. Maloobchodní tržby bez motorových vozidel vzrostly v březnu meziročně o 4,3 % a mírně podstřelily odhad 4,5 %. Tržby včetně prodejů aut vzrostly o 2,7 % a odhady naopak výrazně přestřelily.
  • Rozbřesk: Maloobchod ukazuje na další propad spotřeby
    Včerejší čísla z maloobchodu potvrdila, že čtvrtý kvartál bude pravděpodobně ve znamení pokračující recese, do které nás dostala vysoká inflace, prudký propad reálných mezd (v průměru skoro o 10 %) a z toho vyplývající slabá spotřeba domácností.
  • Rozbřesk: Maloobchod versus průmys, aneb jak moc propadla ekonomika ke konci roku 2020
    Listopadový maloobchod by měl dnes odhalit, jak moc zasáhla Česko ke konci uplynulého roku druhá vlna pandemie. Je pravděpodobné, že služby v čele s obchodem zažily další špatný měsíc a vládní nařízení znovu dopadla především na kamenné prodejny nepotravinového zboží a služeb.
  • Rozbřesk: Mario Draghi naznačil dřívější osekání QE, nastartoval výprodej na dluhopisových trzích a oslabil korunu
    Mario Draghi včera zaskočil trhy jestřábím komentářem. Podle jeho slov na místo “deflačních tlaků začínají působit tlaky pro-inflační?. Současně dodal, že v takovém případě může centrální banka přizpůsobit nastavení měnové politiky. Vrátil tak do hry možnost, ve kterou jsme po posledním zasedání ECB a nízké inflační prognóze prakticky přestali věřit - možnost rychlejšího útlumu politiky kvantitativního uvolňování.
  • Rozbřesk – Mario Draghi se snaží v Berlíně obhájit ECB
    Šéf ECB Mario Draghi včera v Berlíně (nehledě na poslední dobrá čísla) odhodlaně bránil probíhající tisk peněz (QE). Podle jeho slov není pochyb o tom, že přispěl k růstu a zaměstnanosti. Draghi tím ale pravděpodobně zatím nechtěl vyslat žádný signál, zda se ECB chystá v prosinci prodlužovat QE. Šlo spíše o reakci na rostoucí politickou kritiku ECB.
  • Rozbřesk: Masivní destrukce sektoru služeb v Itálii ukazuje, na co se má připravit Španělsko
    Taková destrukce sektoru služeb, jakou v pátek ukázala čísla z Itálie, nemá v poválečném období paralelu. Index PMI ve službách spadl v Itálii na neuvěřitelných 17,4 bodu - extrémně pod hranici 50 bodů oddělujících expanzi od kontrakce. I když přes víkend zpomalil přírůstek počtu nových případů v Itálii (i ve Španělsku), vyhráno zdaleka není. Poslední zprávy z Číny ukazují, že se začínají objevovat nové případy koronaviru a některá restriktivní opatření se tak znovu vracejí do hry i tam.
  • Rozbřesk: Měkká data naznačují další zpomalení ekonomického růstu
    V pátek zveřejněné indexy nákupních manažerů za eurozónu, a zvláště pak za Německo, nedopadly právě nejlépe. Celkový index propadl v obou případech na 47měsíční minimum a ani dílčí sub-indexy rozhodně optimismu také nepřidaly, když naznačily další zpomalení růstu výroby, zakázek i zaměstnanosti. Hned v pondělí tento už tak nelichotivý obrázek jen přibarvil výsledek indexu Ifo, který se těsně přiblížil slabé červencové hodnotě. Vypadá to, že nedávný optimismus největší evropské ekonomiky je ten tam a prozatím můžeme spekulovat proč.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
IC Markets
FP Markets
FBS
reklama
FTMO férovost