Čtvrtek 01. říjen 2020 01:12
reklama
XTB evolution
reklama
Dukascopy
reklama
Ceska mincovna

Fundamentální analýza: Slabší inflační data budou výzvou pro utahování americké měnové politiky

29.05.2017 09:06  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Navzdory zlepšující se situaci na trzích práce na obou stranách Atlantického oceánu se tento týden z USA i eurozóny dočkáme spíše slabších inflačních čísel za květen. To bezesporu vyvolá otázky ohledně potřebnosti zpřísňování měnových politik. Evropské sentiment indikátory poukáží na stabilní vývoj po extrémně příznivém prvním čtvrtletí. Solidní předstihové indikátory z průmyslového sektoru budou publikovány i v regionu. Závěr týdne přinese strukturu českého HDP v průběhu Q1 17.

Inflace v USA i Evropě klesne, reálná data zůstanou silná

Vývoj peněžní zásoby M3 v eurozóně vykazuje známky robustnosti. Za duben očekáváme stagnaci meziročního růstu na březnových 5,3 %, což je výrazně více než 4,5 % až 5,0 % y/y, kde se dynamika držela od loňského října. Na číslech je patrný vliv programu odkupu aktiv, i když ne nijak výrazně. Nicméně povzbudivé jsou první známky vyšší úvěrové aktivity směrem k privátnímu sektoru. Pokud bude pokračovat vyšší úvěrování domácností i nefinančních korporací, peněžní zásoba v dalších měsících poroste.

Indikátory důvěry Evropské komise ukazovaly od počátku letošního roku velmi zdravý obrázek ekonomiky eurozóny. A postupně ho potvrdil i vzestup PMI. Již v minulém týdnu zveřejněný ukazatel květnové spotřebitelské důvěry ukázal na nejlepší náladu domácností v eurozóně za posledních téměř 10 let. Květnová série průzkumů Evropské komise by již na další zlepšování ukazovat neměla, očekáváme stabilitu na předchozích vysokých úrovních. Pokud bychom se drželi pouze vpředhledících měkkých indikátorů, rostla by evropská ekonomika během Q2 17 tempem 0,6-0,7 % q/q. To je více, než s čím aktuálně počítáme (0,5 % q/q).

Německá inflace v květnu výrazně zpomalila. Podle předběžných údajů odhadujeme pokles meziročního růstu spotřebitelských cen na 1,6 % y/y z přechozích 2,0 %. Zatímco ceny potravin by měly být stabilní, pokles cen ropy a mizející efekt statistické základny se podepíše na poklesu cen energií. Dolů zamířila díky cenám služeb i jádrová inflace. Celkově německá inflace půjde ještě níže i v červnu, ve zbytku roku již ale opět poroste.

Reálné výdaje v USA rostou, inflační data ale zřejmě budou slabá. Reálné spotřební výdaje Američanů byly v Q1 17 slabé, podle hodnocení centrálních bankéřů pouze dočasně. A my s tímto hodnocením souhlasíme. Duben již byl ve znamení vyšší výdajů, ale i příjmů. Cenový vývoj tomu ale neodpovídá. Deflátor výdajů osobní spotřeby jako celek i jeho jádrová složka spíše ukáží, že inflační vrchol je již za námi.

Květnová inflace v eurozóně se zřejmě vrátila k březnové hodnotě. Po dubnovém zrychlení meziroční dynamiky spotřebitelských cen o 0,4 pb k 1,9 % očekáváme za květen pokles ve stejném rozsahu, tedy k březnovým 1,5 % y/y. Pokles inflace jde zejména na vrub vyčerpaného statistického efektu slabých cen ropy, třetí měsíc v řadě budeme svědky nižších cen potravin. Díky slabším cenovým tlakům v sektoru služeb zřejmě o 0,2 pb zpomalí meziroční dynamika jádrové inflace na 1,0 % y/y. Ve výhledu bude desinflační trend pokračovat i v červnu, kdy meziroční růst cen dosáhne pouhých 1,3 %. Ve druhé polovině roku bychom měli být svědky mírně zvyšujícího se trendu směrem k 1,7 % y/y, které očekáváme na konci roku.

Míra nezaměstnanosti v Německu zřejmě v průběhu května klesla na 5,7 % na nové historické minimum po sjednocení Německa. Přestože se míra nezaměstnanosti nachází výrazně pod NAIRU, mzdový růst se stále nemůže dostat z pásma 2,0 až 2,5 %. Důvodem jsou mzdové dohody mezi odbory a zaměstnavateli, které jsou uzavřené na více let. Vyšší mzdové nárůsty se tak projeví se zpožděním. Kontrakty byly navíc uzavřeny v době nízké inflace. Významnější tlaky na mzdy tak v Německu očekáváme až s vyjednáváním pro rok 2018. Svou roli v nízkém mzdovém vývoji u českých západních sousedů hraje i fakt, že mnoho nových pracovních míst je na zkrácený úvazek.

Průmyslový sektor v eurozóně je zdravý. Podle předběžného PMI se aktivita v průmyslovém sektoru eurozóny vyšplhala během května na nejvyšší hodnotu za posledních 73 měsíců a nepředpokládáme, že by finální číslo mělo tento závěr změnit. U německého PMI očekáváme nepatrné snížení z vysokého předběžného čísla. Pokud jde o další velké země, kde se nezveřejňují předběžné odhady, u Španělska očekáváme stejnou hodnotu PMI jako v dubnu, u Itálie čekáme zlepšení z dubnových 56,2 na 56,7 bodu. PMI za celou eurozónu ve výši 57,0 bodu je konzistentní s mezičtvrtletním anualizovaným růstem během Q2 17 o vysokých 3,5 %.

Americký trh práce v květnu pokračoval v příznivém dubnovém trendu. Po slabém březnu bylo v dubnu v USA vytvořeno 211 tisíc nových pracovních míst a míra nezaměstnanosti klesla na 4,4 %. Za květen očekáváme dalších 160 tisíc nových pracovních míst, tržní konsensus se nachází ještě o 20 tisíc výše. V průměru bylo letos vytvořeno 185 tisíc míst měsíčně, což odpovídá trendu loňského roku. Míra nezaměstnanosti by měla zůstat na 4,4 % při neměnné délce pracovního týdne. Hodinové výdělky by si měly polepšit o 0,2 m/m, což v meziročním vyjádření bude znamenat +2,6 % y/y.

Forex: Růst eura se na půlročním maximu zastavil

Euro v první polovině minulého týdne atakovalo vůči dolaru svou nejsilnější úroveň od listopadu 2016, když byla několikrát testována hladina 1,1260 EUR/USD. Společnou evropskou měnu opět podpořila příznivá makroekonomická data ze starého kontinentu. Předstihové PMI indikátory za květen z velkých evropských zemí a měnové unie jako celek ukázaly, že vysoká dynamika z prvního čtvrtletí s příchodem druhého kvartálu prozatím neklesá. To pro největší ekonomiku eurozóny, Německo, potvrdily i Ifo index podnikatelské důvěry a GfK spotřebitelská důvěra.

Druhá polovina týdne byla již na eurodolarovém trhu ve znamení stability kurzového vývoje. Dolar získal obecně podporu kvůli klesajícím cenám ropy a tedy oslabování komoditních měn. Důvodem bylo rozhodnutí kartelu OPEC prodloužit stávající omezení těžby ropy o dalších devět měsíců následované výběrem zisků ze strany investorů. Zeleným bankovkám v záběru týdne pomohla i vzestupná revize HDP za Q1 17, a to díky vylepšení dynamiky u osobní spotřeby. Lepším výsledkem skončily i dubnové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA, když klesly pouze o 0,7 %, zatímco trh počítal s dvojnásobným propadem. Výrazně k lepšímu opak byl revidován březnový výsledek (z původních +0,9 % m/m na +2,3 % m/m).

PMI potvrdí vysokou průmyslovou aktivitu v regionu

Finální čísla polského HDP za Q1 17 potvrdí, že za silným meziročním růstem o 4,0 % stála silná domácí poptávka, konkrétně pokračující silná spotřeba domácností a oživení investic. Příspěvek čistých exportů byl zřejmě v prvních třech měsících roku záporný. Dosavadní vpředhledící indikátory naznačují, že příznivé trendy budou pokračovat i v průběhu Q2 17. Důvěra investorů v polskou ekonomiku se tak udrží. Květnová inflace zmírní z dubnových 2,0 % na 1,8 % kvůli nižším cenám pohonných hmot. Trh ale čeká zrychlení cenového růstu na 2,1 % y/y.

Silné vpředhledící indikátory u klíčových západoevropských sousedů se musí projevit i v průmyslové aktivitě středoevropských zemí.

Rychlý odhad českého HDP za Q1 17 ukázal na silný mezičtvrtletní růst ve výši 1,3 % q/q. Zveřejněná struktura by měla odhalit, že ekonomika profitovala z kombinace domácí a zahraniční poptávky. Pozornost bude směřovat zejména k investiční aktivitě. Stále čekáme na její oživení.

Středoevropské trhy pociťovaly minulý týden podporu

Středoevropským měnám se v průběhu minulého týdne dařilo, i když celkově byla volatilita nízká. Nejvíce, a to zhruba půl procenta, si připsal maďarský forint, o desetinu méně polský zlotý. Česká koruna si polepšila o cca třetinu procenta. Regionální měny profitovaly především z globální síly eura. Forintu pak mohla solidní čísla květnové důvěry. Páteční data dubnové nezaměstnanosti sice na první pohled zklamala, nic ale nemění na fakt, že se maďarský trh práce nachází v dobré kondici.

I vývoj na české koruně byl v průběhu minulého týdne klidný, obchodní aktivita na trhu se blížila prázdninové náladě. Po ukončení režimu kurzového závazku se z pohledu obchodní aktivity jednalo o nejklidnější týden. Při pohledu na kurzový vývoj bylo patrné mírné zhodnocení české měny – kurz se z kotací nad 26,50 CZK/EUR dostal ve druhé polovině týdne na dosah úrovně 26,40 CZK/EUR.

Zdroj: Komerční banka

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Fundamentální analýza: Ranní zpráva z finančního trhu 24.2.2017
  Pátek bude na hlavních trzích zřejmě klidný. V Evropě bude zveřejněna jen francouzská spotřebitelská důvěra. Indikátorů sentimentu se dočkáme i v České republice. Únorový konjunkturální průzkum by měl ukázat na pokračující příznivou situaci v ekonomice.
 • Fundamentální analýza: Ranní zpráva z finančního trhu 3.3.2017
  Pozornost trhů se dnes zaměří na projevy představitelů Fedu. J. Yellenová a S. Fischer by mohli naznačit, jestli je březnové zvýšení sazeb Fedu opravdu tak pravděpodobné, jak očekává trh. Kurz dolaru vůči euru se bude zřejmě vyvíjet v souladu s těmito očekáváními. V Česku se dočkáme struktury HDP v Q4 16, která odhalí, co stálo za výrazně nižší dynamikou ekonomiky ve srovnání s naším odhadem.
 • Fundamentální analýza: Ranní zpráva z finančního trhu 9.12.2016
  Ve světě nás dnes čeká série spíše druhořadých dat. Ve Spojených státech to bude důvěra v domácí ekonomiku a říjnové velkoobchodní zásoby. V eurozóně pak francouzská průmyslová produkce, která by mohla příjemně překvapit. V České republice bude zveřejněn vývoj listopadové inflace. Ta by měla díky růstu cen potravin vyskočit na 1,4 % y/y.
 • Fundamentální analýza: Rétorika Fedu se dnes příliš nezmění
  Dnešní zasedání Fedu bude zřejmě patřit k těm méně zajímavým. Hlavní body prohlášení zůstanou zřejmě beze změny, očekávat nelze ani informace ohledně načasování dalšího zvýšení sazeb. Z dat nás čeká lednový ISM index, který by měl růst již pátý měsíc v řadě. Finální výsledky lednových PMI v eurozóně potvrdí dobrou kondici v oblasti zpracovatelského průmyslu eurozóny. Pozitivně by měly vyznít i lednové PMI v regionu. Vydali jsme naši novou pravidelnou čtvrtletní zprávu Ekonomické výhledy: Cesta k exitu je volná.
 • Fundamentální analýza: Rok 2017 přinese konec kurzového závazku ČNB
  První týden nového roku přinese prudké zrychlení inflace v eurozóně, potvrzení příznivých trendů na trhu práce v USA, zlepšení dynamiky českého průmyslu a přebytek státního rozpočtu. Kurz koruny by měl zůstat na hranici kurzového závazku díky dobrým fundamentům české ekonomiky a rostoucím spekulacím na posílení domácí měny.
 • Fundamentální analýza: Růst české ekonomiky v Q4 16 pravděpodobně výrazně zrychlil
  Údaje o HDP by měly v eurozóně potvrdit příznivý konec loňského roku. Velmi dobré číslo očekáváme i z české ekonomiky, což by mohlo přinést další tlak na kurzový závazek ČNB.
 • Fundamentální analýza: Růst HDP v eurozóně potvrdí zlepšenou ekonomickou výkonnost EMU
  HDP v eurozóně za druhé čtvrtletí by dnes měl potvrdit dobrou ekonomickou výkonnost zemí platících eurem v první polovině letošního roku. Silnější hospodářský růst se projevuje také na trhu práce. Ten německý by měl vykázat pokles počtu nezaměstnaných. Na druhé straně čísla z USA nenadchnou, a tak by se dnes měly potvrdit včerejší zisky společné evropské měny proti dolaru.
 • Fundamentální analýza: Růst HDP v eurozóně táhne domácí i zahraniční poptávka
  Únorový ADP report ve Spojených státech ukáže solidní počet volných pracovních míst. V eurozóně se dozvíme, co bylo hlavním zdrojem růstu HDP v závěrečném čtvrtletí loňského roku. Podle nás to byly čisté exporty a spotřeba domácností. Polská centrální banka ponechá úrokové sazby beze změny. Pozornost by mohlo přitáhnout zveřejnění její nové Inflační zprávy.
 • Fundamentální analýza: Růst produktivity v USA zůstal v Q2 17 slabý
  Ve Spojených státech nás dnes čeká statistika produktivity mimo zemědělský sektor a jednotkové mzdové náklady za druhý kvartál. Obě čísla pravděpodobně ukáží na dlouhodobý problém s nízkým růstem produktivity a pomalým zvyšováním mezd. Z hlediska vývoje kurzu dolaru však budou dnešní indikátory patřit mezi ty méně podstatné. Naopak na domácí půdě nás čeká ostře sledovaná červencová inflace, která zřejmě zaostane za prognózou ČNB.
 • Fundamentální analýza: Silný dolar může být pro některé členy FOMC problém
  Prosincový ADP report by měl podle nás ukázat na 175 tisíc nových pracovních míst. To je číslo, které není nijak vzdálené od konsensu zítřejší oficiální statistiky. Pouze výraznější pozitivní překvapení by mohlo vést k posílení dolaru a převálcovat včerejší zveřejnění zápisu z posledního jednání FOMC. Některým centrálním bankéřům se totiž silný dolar nelíbí. Dnešní středoevropský kalendář je prázdný. Z našeho pohledu bude zajímavý až zítřek, kteří přinese finální čísla českého HDP za Q3 16 a listopadová data z průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu. Zítra se též dočkáme statistiky listopadových intervenčních objemů ČNB.
 • Fundamentální analýza: Špatná data z amerického trhu práce by dolar ohrozit neměla
  V USA v září poprvé po sedmi letech zanikla pracovní místa. Důvodem je čistě dopad hurikánu Harvey. Na očekávaném prosincovém zvýšení dolarových sazeb by to nic změnit nemělo. Z domova nás na listopadové zvýšení sazeb upozorní zveřejnění zápisu z posledního jednání bankovní rady ČNB, kde tři členové, tedy nejtěsnější menšina, hlasovali pro zvýšení sazeb. Srpnové maloobchodní tržby potvrdí na meziměsíční bázi solidní růstovou dynamiku. Bilance zahraničního obchodu se po červencovém schodku vrátí do černých čísel.
 • Fundamentální analýza: T. May pronese důležitý projev ohledně strategie odchodu VB z EU
  Vystoupení T. May, britské předsedkyně vlády ohledně její strategie vystoupení Velké Británie ze struktur EU bude nejdůležitější zprávou dne. Probleskující zprávy naznačují, že by mohla oznámit „tvrdý“ odchod, tedy bez předchozího uzavření obchodní dohody s EU. Downing Street zatím neoznámil ani čas jejího projevu.
 • Fundamentální analýza: Trhy vyčkávají na zasedání ECB
  Dnes bude zveřejněn pouze počet volných pracovních míst v americké ekonomice (JOLTS Job Openings). V eurozóně je kalendář ekonomických událostí prázdný. Česká průmyslová produkce podle našeho odhadu vykáže pouze nepatrný růst. V důsledku poklesu výroby automobilů by se měl snížit i přebytek zahraničního obchodu. Polská centrální banka dnes ponechá sazby beze změny.
 • Fundamentální analýza: Týdenní zpráva z finančního trhu 27.2.2017
  Tento týden bude patřit inflaci. V eurozóně by měla dosáhnout svého letošního maxima, když meziroční růst cen v únoru stoupnul již pošesté v řadě a pouze o desetinu procentního bodu nedosáhne na inflační cíl ECB. V USA by inflace měřená deflátorem soukromé spotřeby na 2 % vyrůst měla. Oproti eurozóně na tom ale má mnohem větší podíl jádrová složka. Další indikátory budou potvrzovat sílu světové ekonomiky na přelomu loňského a letošního roku. Rozklad českého HDP naopak ukáže, proč se česká ekonomika k dobrým číslům ze světa v posledním čtvrtletí ani nepřiblížila.
 • Fundamentální analýza: Týdenní zpráva z finančního trhu 6.2.2017
  Na hlavních světových trzích je ekonomický kalendář oproti minulému týdnu poloprázdný. Hlavní zprávou je zveřejnění dat o německém průmyslu. Pozornost investorů se zaměří také na zprávu MMF o Řecku a další čtení zákona o brexitu v britském parlamentu. Plný kalendář je naopak v České republice. Závěr roku 2016 pravděpodobně přinesl příznivé údaje z reálné ekonomiky. Inflace v lednu podle našich odhadů dosáhla meziročně 2,1 % a nad cílem ČNB zůstane po celý letošní rok.
 • Fundamentální analýza: Týdenní zpráva z finančního trhu 9.1.2017
  Tento týden přinese pokračování přílivu silných dat z obou stran Atlantického oceánu, a to v podobě amerických maloobchodních tržeb a evropských statistik z průmyslového sektoru. Během týdne budeme též sledovat vystoupení amerických centrálních bankéřů včetně Yellenové a Bullarda a zápis z prosincového jednání ECB, kde bylo oznámeno prodloužení programu kvantitativního uvolňování. Monitorován bude též britský nejvyšší soud, který může rozhodnout, kdo má právo odstartovat proces vystoupení Británie z EU aktivací článku 50. Z domova bude zajímavý zítřek. Jednak bude publikována prosincová inflace, která se podle nás zastaví těsně pod dvouprocentním inflačním cílem, jednak budou oznámena nová jména jednoho či dvou členů bankovní rady ČNB.
 • Fundamentální analýza: Úterý přináší příznivá čísla z evropské ekonomiky
  Dnešní údaje o důvěře v evropskou ekonomiku i dynamika HDP v Q4 17 přinesou dobré zprávy pro euro, ale i pro české hospodářství. Zdá se totiž, že poptávka z EMU bude nadále silná. Trh s korunou se připravuje na čtvrteční zasedání ČNB. V pondělí ještě zůstala koruna silná, nicméně samotné jednání centrální banky může přinést korekci. Domníváme se totiž, že se ČNB bude snažit posilování koruny zbrzdit – podle nás totiž preferuje utahování měnových podmínek prostřednictvím vyšších sazeb.
 • Fundamentální analýza: Úvěrové podmínky v eurozóně se v Q1 17 zlepšily
  Dnes by na trhu mohly panovat dozvuky francouzských prezidentských voleb, protože ekonomický kalendář je do velké míry prázdný. Prodeje nových domů v USA by měly vykázat solidní čísla. Úvěrové podmínky v eurozóně by mohly i překvapit vyšším růstem, jak naznačuje vývoj ekonomiky
 • Fundamentální analýza: Velká Británie dnes oficiálně požádá o vystoupení z EU
  Ve Spojených státech bude dnes zveřejněna pouze statistika probíhajících prodejů nemovitostí za únor. Ta by si měla polepšit. Pozornost trhů bude také směřovat k vystoupení třech zástupců Fedu, kteří by mohli naznačit, kdy lze očekávat další zvýšení úrokových sazeb. Velká Británie dnes oficiálně spustí proces vystoupení z EU. V regionu bude zveřejněna pouze maďarská míra nezaměstnanosti.
 • Fundamentální analýza: Ve Spojených státech se zlepší nálada ve službách
  Ve Spojených státech bude dnes zveřejněn ISM mimo oblast průmyslu. Ten si v srpnu zřejmě o více než jeden bod polepšil. V eurozóně je kalendář ekonomických událostí prázdný. Zajímavější dění bude tentokrát v regionu, kde nás čeká česká průmyslová výroba a zahraniční obchod. Obě statistiky si však v důsledku celozávodních dovolených pohorší. Polská centrální banka dnes ponechá úrokové sazby beze změny.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Bossa live mentoring