Úterý 22. září 2020 06:48
reklama
RoboMarkets webinare
reklama
Admiral spread new
reklama
Bossa live mentoring

Jak se bude vyvíjet investiční prostředí ve 2Q 2017 podle Saxo Bank? Předstihne Evropa v atraktivitě Spojené Státy?

10.04.2017 14:33  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Saxo Bank přináší příležitosti pro investory v situaci, kdy se rozdíl mezi vnímáním a realitou cen aktiv a likvidity zvětšuje.

Hlavní témata 2Q 2017, která budou mít dopad pro investory:

 • Francie by se mohla stát zemí, které se nedá vládnout
 • Evropské akcie překonají ty americké a japonské
 • Více volatilní měnový trh
 • Relativní stabilita na trhu dluhopisů
 • Ostrý test reality pro ropu a bonus pro zlato

Evropská aktiva, s výjimkou německých pevných výnosů, vstupují do druhého čtvrtletí roku 2017 s malým či velkým zlevněním na základě nervozity plynoucí z francouzských a německých voleb, ale i očekávání týkajících se konečného výsledku brexitu. S naším základním scénářem, že evropská ekonomika předstihne tu americkou v průběhu následujících čtyř let, vidíme velký rozdíl mezi vnímáním a realitou, pokud jde o evropská aktiva představující významné nákupní příležitosti pro investory ve druhém čtvrtletí roku 2017.

Ve svém komentáři k výhledu na druhé čtvrtletí uvádí Steen Jakobsen, hlavní ekonom a Chief Information Officer, Saxo Bank: „Při vstupu do druhého čtvrtletí roku 2017 je stále více jasné, že evropská nestabilita může být zveličena tím, jak se kontinent chystá předstihnout USA příliš závisející na „Trump trade“. Na co neevropané často zapomínají, je masivní objem politického kapitálu investovaného v Evropě a do eura. Vzhledem k malé až nulové šanci, že Francie bez ohledu na vítězství či prohru Marine Le Penové opustí euro, očekáváme po volbách ve 3Q 2017 významný posun v hodnotě eura.“

Francie by se mohla stát zemí, které se nedá vládnout

Francouzské prezidentské volby budou pravděpodobně jednou z nejpozorněji sledovaných událostí druhého čtvrtletí roku 2017. Saxo Bank nicméně apeluje na obchodníky a investory, aby sledovali také volby do Národního shromáždění v červnu tohoto roku. Poskytnou totiž přesnější pohled na budoucí směřování Francie.

Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroanalýz Saxo Bank, v této souvislosti uvádí, „že existují v podstatě dva možné výsledky francouzských voleb. Buď bude Marine Le Penová zvolena prezidentkou, ale přijde o skutečné pravomoci, nevyhraje-li volby do Národního shromáždění, nebo bude prezidentem zvolen Emmanuel Macron, který může mít problémy jednat s příliš různorodou většinou. Poprvé od roku 1958 by mohli poslanci parlamentu zažít „velký návrat“, který ale vzhledem ke zkušenostem třetí a čtvrté republiky není pozitivním signálem. Nakonec by se Francie mohla stát zemí, které se nedá vládnout.?

Evropské akcie překonají ty americké a japonské

Reflační obchody započaté již před vítezstvím Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách v prvním čtvrtletí zrychlily s tím, jak se globální ekonomická data zlepšovala a nad očekávání překvapila. Saxo Bank zdůrazňuje, že reflační obchody by mohly ve druhém čtvrtletí skončit se zdravou korekcí u globálních akcií.

Peter Garnry, hlavní akciový stratég Saxo Bank, uvádí: „Zatímco se investoři zaměřují na evropskou politickou scénu s důrazem na nadcházející volby ve Francii a Německu, uchází jim skutečnost, že růst evropského HDP zamířil téměř ke 3 % ročně dle odhadu indikátoru EuroCOIN z Bank of Italy. Hnací síly zlepšují finanční podmínky a zvyšují tlak na ceny a obchodní sebedůvěru. Tento vylepšený obraz ekonomiky a výhled na 2Q 2017 je v rozporu se sníženým oceněním amerických akcií a jedním z hlavních důvodů doporučení „overweight“ pro Evropu a „underweight“ pro USA. Pokud francouzské volby vyhraje Emmanuel Macron, domníváme se, že francouzské akcie ve druhém čtvrtletí předstihnou ostatní evropské akciové trhy.?

Více volatilní měnový trh

 Ve druhém čtvrtletí roku 2017 by se mohla nejistota na politické scéně Evropské unie snížit a také získáme představu, zda je Donald Trump schopen shromáždit většinu  ve Sněmovně a Senátu, aby prošly očekávané změny politiky s cílem posílit americký dolar. V každém případě máme dojem, že mimořádné zklidnění nejistoty v prvním čtvrtletí (globální úroveň lhostejnosti dosáhla v prvním čtvrtletí extrémních hodnot) ustoupí před vyšší volatilitou na měnovém trhu.

John Hardy, vedoucí oddělení forexu Saxo Bank, uvádí: „Rizika pro americký dolar ve druhém čtvrtletí jsou obousměrná, hlavně v závislosti na Donaldu Trumpovi, ačkoliv optimistický potenciál se vzhledem k rostoucímu skepticismu trhu zvýšil. Očekáváme, že euro bude nadále podporováno daty přicházejícími z celé Evropy a že se ECB zbaví obav z rizik poklesu. Důležitým varováním, které platí i pro období po druhém čtvrtletí, je otázka, jak si nejslabší země v čele s Itálií poradí se snižováním odkupů aktiv ze strany ECB.“

„Zlevněná libra je možná oprávněná vzhledem ke stále velkému dvojímu deficitu a přetrvávající nejistotě ohledně Brexitu, ale protože by proces Brexitu mohl trvat celou řadu let, trh by se postupně mohl zbavit diskontu nejistoty. Dále také stažení likvidity v Číně by mohlo mít dopad na výhled pro měny rozvíjejících se trhů ve druhém čtvrtletí i v následujícím období a mohlo by také ztlumit nadšení pro reflační obchody,? dodává John Hardy.

Relativní stabilita na trhu dluhopisů

Vzhledem k tomu, že velká část politického rizika zmizí po francouzských volbách, očekáváme velkou úlevu rizikovějších aktiv, ale také eliminaci prémie bezpečného přístavu na klíčových německých, holandských a dánských trzích s dluhopisy, což zvýší celkové úrovně klíčových výnosů. V září mohou německé volby restartovat další kolo umírněného konzervativního „risk-off“ přístupu , ale v souvislosti s francouzskými volbami nevnímáme stejné obavy trhu.

 Simon Fasdal, ředitel obchodování s pevně úročenými aktivy Saxo Bank, uvádí: „Toto by mohlo být čtvrtletí, kdy dojde za stoupání inflace a výnosů k relativní stabilitě na globálních trzích s dluhopisy, nicméně pokles v ceně ropy a geopolitická rizika by mohla být skálou, o kterou se stabilně plující loď roztříští.?

 Ostrý test reality pro ropu a bonus pro zlato

 Spekulanti na trhu s komoditami vstoupili do prvního čtvrtletí na vlně nadšení popoháněném očekávaným růstem zisků a inflace. Nyní však dochází k prudkému návratu do reality, když to vypadá na prémii pro zlato a negativní vývoj pro ropu.

 Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank, uvádí: „U ropy se stal během prvního čtvrtletí stále patrnějším nedostatek rychlosti růstu cen, který by ospravedlnil optimistický nárůst ve spekulativních sázkách. Domníváme se, že to nejlepší, v co může trh doufat ve druhém čtvrtletí, je stabilizace ropy Brent okolo 50 USD/barel.  Není však možné vyloučit ani dočasný pokles na 45 USD /barel. Snižujeme naši předpověď ke konci roku na 58 USD/barel s vírou, že cenu pozitivně ovlivní nárůst poptávky a omezení dodávek.?

„U zlata si investoři zachovali vlažný postoj s rychlým oživením spekulativních dlouhých pozic před zasedáním FOMC. Zlato však potřebuje rostoucí býčí dolar a očekávání výnosů z dluhopisů více než kdy dříve. Ponecháváme naši předpověď pro konec roku u zlata na 1 325 USD/unci a na základě zotavení u průmyslových kovů očekáváme, že stříbro dosáhne hodnoty 19 USD/unci,“ dodává Ole Hansen.

Kompletní výhled Saxo Bank na druhé čtvrtletí roku 2017, s podrobnějšími analýzami našich analytiků a stratégů, naleznete na: https://www.tradingfloor.com/publications/quarterly-outlook

O Saxo bank:

Saxo Bank Group (Saxo) je předním specialistou na obchodování a investice, nabízí kompletní sadu obchodních a investičních technologií, nástrojů a strategií. Již téměř 25 let je misí Saxo umožňovat jednotlivcům i institucím přístup k profesionálnímu obchodování a investování prostřednictvím technologií a odborných znalostí.

V pozici plně licencované a regulované banky Saxo umožňuje svým privátním klientům obchodování s řadou tříd aktiv na globálních finančních trzích z jednoho maržového účtu s využitím celé řady zařízení. Dále Saxo poskytuje institucím, jako například bankám a obchodníkům, obchodování s různými druhy aktiv, špičkové makléřské služby a technologii pro obchodování. Oceňované platformy pro obchodování společnosti Saxo jsou k dispozici ve více než 20 jazycích a vytvářejí technologickou oporu pro více než 100 finančních institucí po celém světě. Saxo byla založena v roce 1992, má centrálu v Kodani a zaměstnává více než 1 500 pracovníků ve finančních centrech po celém světě, včetně Londýna, Singapuru, Paříže, Curychu, Dubaje a Tokia.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Jak platit za mobil o 70% méně? Podívejte se zde na neveřejné tarify operátorů
  Níže okamžitě zjistíte, jestli za váš mobilní paušál neplatíte zbytečně moc. A pokud se vám zdá, že platíte příliš, tak zde to můžete jednoduše napravit. I vy totiž dosáhnete na speciální tarify, které mohou být až o 70 % výhodnější. Jak tedy na to?
 • Jak platit za mobil o 70% méně? Podívejte se zde na neveřejné tarify operátorů
  Níže okamžitě zjistíte, jestli za váš mobilní paušál neplatíte zbytečně moc. A pokud se vám zdá, že platíte příliš, tak zde to můžete jednoduše napravit. I vy totiž dosáhnete na speciální tarify, které mohou být až o 70 % výhodnější. Jak tedy na to?
 • Jak platit za mobil o 70% méně? Podívejte se zde na neveřejné tarify operátorů
  Níže okamžitě zjistíte, jestli za váš mobilní paušál neplatíte zbytečně moc. A pokud se vám zdá, že platíte příliš, tak zde to můžete jednoduše napravit. I vy totiž dosáhnete na speciální tarify, které mohou být až o 70 % výhodnější. Jak tedy na to?
 • Jak platit za mobil o 70% méně? Porovnejte neveřejné tarify operátorů
  Komerční článek: Níže zjistíte, jestli za váš mobilní paušál neplatíte zbytečně moc. A pokud se vám zdá, že platíte příliš, tak zde to můžete jednoduše napravit. I vy totiž dosáhnete na speciální tarify, které mohou být až o 70 % výhodnější. Jak tedy na to?
 • Jak platit za mobil o 70% méně? Porovnejte neveřejné tarify operátorů
  Níže zjistíte, jestli za váš mobilní paušál neplatíte zbytečně moc. A pokud se vám zdá, že platíte příliš, tak zde to můžete jednoduše napravit. I vy totiž dosáhnete na speciální tarify, které mohou být až o 70 % výhodnější. Jak tedy na to?
 • Jak platit za mobil o 70% méně? Porovnejte neveřejné tarify operátorů
  Níže zjistíte, jestli za váš mobilní paušál neplatíte zbytečně moc. A pokud se vám zdá, že platíte příliš, tak zde to můžete jednoduše napravit. I vy totiž dosáhnete na speciální tarify, které mohou být až o 70 % výhodnější. Jak tedy na to?
 • Jak pravděpodobný je zářijový růst sazeb?
  Janet Yellenová v Jackson Hole nenechala nikoho na pochybách. Zářijový růst sazeb je velice vážně ve hře. Podle jejích slov se přes pomalejší růst ekonomiky stále vylepšuje trh práce, a to je hlavní argument pro další růst sazeb. V podobném duchu se v uplynulých týdnech vyjádřili i její nejbližší spolupracovníci uvnitř Fedu - Wiliams ze San Francisca i Dudley z New Yorku. V pátek navíc vyslal jestřábí signál i druhý muž Fedu - viceprezident Stanley Fischer. V rozhovoru pro stanici CNBC připustil, že sazby mohou růst již v září a mohou klidně do konce tohoto roku vzrůst vícekrát. Vše záleží jen na příchozích datech?
 • Jak přizpůsobit vaše ETF portfolio globálnímu vývoji?
  Megatrendy jsou hlavními globálními silami, které ovlivňují a přetvářejí náš svět. Od technologických inovací, přes demografické změny až po geopolitické posuny moci můžete na těchto megatrendech profitovat právě díky ETF.
 • Jak reagovaly akcie a dolar na předchozí prezidentské volby?
  Dnes si dáme pár grafů. Prezidentské volby v USA se nám blíží a abychom si mohli udělat lepší představu o tom, co nás možná příští týden čeká, podíváme se na to, jak trhy reagovaly na volby v minulých letech. Zaměříme se na S&P500 a vezmeme to popořadě od těch posledních, tedy Obama vs. Romney.
 • Jak se bitcoin přehoupne přes krizi
  Bitcoin prošel v minulém měsíci bez významnějšího povšimnutí médií a veřejnosti třetím „půlením“. To se odehrálo pouze dvakrát předtím a nastává každé čtyři roky.
 • Jak se bude vyvíjet trh se zlatem
  Objem zlata držený prostřednictvím burzovně obchodovatelných fondů (ETF) překonal nový rekord ve výši 2619 tun. Jen za poslední tři měsíce, když cena zlata vzrostla o pouhé 2,3 procenta, přidali investoři 160 tun zlata. Přitom v předchozím stejném období šlo o 90 tun. Celkově by investoři rádi podpořili trh, ale zdráhají se přistoupit k větší akci, i když je nyní dobrá příležitost. Zlato tak nejspíše i nadále zůstane v rozmezí, kde se drželo během listopadu, tedy mezi 1705 a 1750 dolary. A mezitím bude čekat, než se objeví nějaký vnější růstový stimul.
 • Jak se daří akciím Adidas ve stínu napětí mezi USA a Čínou?
  Adidas si v posledních pěti letech vede mnohem lépe než Nike, zejména v oblasti růstu provozních zisků, zvyšování podílu na severoamerickém trhu a budování pozic v Číně. Minulý týden společnost oznámila, že byly její čínské tržby ve druhém čtvrtletí vyšší než ve stejném období loňského roku, což naznačuje, že čínští spotřebitelé dávají značce Adidas přednost před Nike. Příčinou může být přetrvávající napětí mezi Čínou a USA. Německá vláda navíc oznámila, že od 1. července snižuje DPH z 19 % na 16 %, což firmě Adidas nepochybně pomůže taktéž.
 • Jak se kryptoměny těží, proč vznikly a znamenají finanční svobodu?
  Kryptoměny jsou stále poměrně mladým fenoménem ve světě kryptografie i finančnictví. Průkopníkem na tomto poli se stal Bitcoin v roce 2009. Jeho tvůrce Satoshi Nakamoto, jehož identita však není známa, kritizoval centrální banky a „tisknutí“ peněz. Naproti tomu prosazoval decentralizaci celého systému a „tvrdost“ čili vzácnost své měny prostřednictvím omezení celkového počtu mincí na 21 milionů.
 • Jak se kterým trhů dařilo v roce 2016?
  Poslední obchodní týden roku 2016 byl pro americké akciové indexy ztrátový. Především poslední den, pátek 30.12.2016, se všechny tři hlavní indexy pohybovaly jednoznačně v červených číslech. Benchmark index S&P 500 ztratil téměř půl procenta, užší index Dow Jones odepsal čtvrt procento a technologický Nasdaq se propadl nejvíce a ztratil téměř celé jedno procento.
 • Jak se mýlí analytici na koruně?
  ČNB v rámci pravidelného šetření očekávání účastníků finančních trhů zveřejňuje rovněž odhady budoucího vývoje kurzu koruny. Zpráva bývá publikována každý měsíc se zpožděním, takže především krátkodobé – měsíční - predikce mohou být nyní poněkud zastaralé. Aktuální průzkum se uskutečnil ke dni 16. 1. 2013, kdy fixing koruny činil 25,58 Kč za euro. Průzkumu se pravidelně účastní 10 až 14 domácích a zahraničních analytiků. Podívejme se blíže na roční prognózy.
 • Jak se naučit obchodovat zábavnou formou?
  Zhodnoťte virtuální milion korun a vyhrajte špičkový telefon nebo 1000 Kč týdně v investiční soutěži! Obchodujte se zlatem...
 • Jak se naučit žít s mírnou inflací?
  Inflace už zase hrozí, či spíše stává se realitou, se kterou se v nejbližších měsících a létech budeme muset naučit žít. Dlouho byla zadržená, hrozila deflace, tedy pokles cenové hladiny. Centrálním bankám včetně naší se nedařilo dosáhnout kýženého cíle vzrůstu inflace na úroveň kolem dvou procent. Nyní, jak to tak vypadá, budou mít problém opačný – aby inflace příliš nepřekročila dvě procenta. Nezaměstnanost je rekordně nízká, dalo by se hovořit i o přezaměstnanosti, a to vždy vyvolává tlak na růst cenové hladiny, čemuž se patrně neubráníme. Nečeká nás ovšem nic dramatického. Koruna posiluje, což hrozbu inflace poněkud snižuje. Rovněž tak patříme mezi země, které mají možnost přísunu kvalifikovaných pracovních sil, což v profesích, do kterých se našincům příliš nechce, poněkud omezuje růst mezd. Přesto je dobré počítat s tím, čemu jsme již odvykli, a chránit naše úspory před inflací, která by v některých měsících mohla meziročně vystoupat až k pěti či šesti procentům.
 • Jak se obchoduje na medvědích trzích?
  Medvědí trhy jsou volatilní, nepředvídatelné a náročné na obchodování. V období, kdy jsou podmínky na trhu nastavené na averzi vůči riziku, je proto důležité mít dobrou strategii. Směřujeme ke globální recesi?
 • Jak se orientovat na trzích s vysokou volatilitou?
  V dnešních aktualitách z akciových trhů si povíme, jak se připravit na změny v trendech akcií. Protože volatilita zůstane ještě nějakou dobu vysoká, budou akcie vykazovat častý návrat k průměru. Ukážeme si, jak účinné byly strategie návratu k průměru v roce 2008 a také jak si mohou investoři takové strategie připravit.
 • Jak se připisují dividendy?
  Dividendové investování roste na popularitě mezi českými investory. Vysvětleme si proto krok po kroku, jak se připisují dividendy. Kdy musíte akcie vlastnit, abyste měli nárok na získání dividendy, jak dlouho je musíte držet a kdy Vám bude dividenda připsána? vše podrobně vysvětlíme v článku níže.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy