Sobota 26. září 2020 13:05
reklama
Dukascopy
reklama
Dukascopy
reklama
Admiral spread new

Exit ČNB nyní může přijít každý den

03.04.2017 09:02  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

V pátek vypršel příslib ČNB neukončit kurzový závazek. Nyní může exit přijít každý den. Nejpříhodnější se zdají čtvrtky, kdy se bankovní rada pravidelně schází. Z našeho pohledu se právě tento týden a čtvrtek 20. dubna zdají být nejpříhodnější data. Data z eurozóny i USA ukazují na dobrou kondici globální ekonomiky. Záznam ze zasedání ECB by tak mohl ukázat na větší optimismus a naznačit, jak a kdy ECB plánuje ukončit svůj program nákupu aktiv.

Data potvrdí velmi dobrou dynamiku v globální ekonomice

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích – pondělí:


Předstihové indikátory z průmyslu zůstávají jak v zemích eurozóny, tak ve Spojených státech na velmi vysokých úrovních. V zemích EMU očekáváme, že dojde k mírné revizi směrem dolů u Německa, nicméně index za celou eurozónu by měl zůstat beze změny. V současné chvíli odpovídá velmi silnému růstu ekonomiky o 0,8-0,9 % q/q. Takto vysokých čísel však podle nás ekonomická dynamika nedosáhne. Náš odhad ukazuje na růst o 0,4 %. Americký ISM z průmyslu by se měl podle našeho odhadu vyšplhat na svou nejvyšší hodnotu od dubna 2011. To podtrhuje dobrou kondici v americkém průmyslu a zároveň i slova amerických centrálních bankéřů z minulého týdne, kteří se opakovaně vyjádřili ve prospěch dalšího zvyšování sazeb v letošním roce.

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích – středa:


Kompozitní PMI v eurozóně by měl podle odhadu ekonomů SG zaznamenat mírné zhoršení, které zapříčinila o něco horší čísla z Francie a Německa. I tak tento indikátor potvrdí současnou velmi dobrou ekonomickou kondici zemí eurozóny, protože jeho hodnota odpovídá mezičtvrtletnímu růstu HDP zemí platících eurem o 0,7-0,8 %. Nicméně se domníváme, že tvrdá data tento optimistický odhad nenaplní. 

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích – čtvrtek:


Březnové zasedání ukázalo na opatrný optimismus v Evropské centrální bance (ECB). V záznamu z tohoto zasedání budeme hledat náznaky toho, jestli se rizika prognózy neposouvají k vyrovnanému hodnocení nebo jestli se nemění strategie ukončování nestandardních měnových opatření. Hodnocení rizik jako vyrovnané vidíme jako podmínku toho, že ECB začne postupně ukončovat svůj program odkupu aktiv. To by podle nás mělo přijít až v září. Stále se domníváme, že ECB začne zvyšovat sazby, až poté, co ukončí svůj program kvantitativního uvolňování, nicméně i zde budeme sledovat, jestli v radě guvernérů nedochází ke změně názoru.

Únorové tovární objednávky v Německu podle našeho odhadu výrazně přidaly, když se na jejich růstu podílí hlavně obnovení domácích objednávek. Zakázky podpoří průmyslovou dynamiku českého západního souseda, který by si i ve druhém čtvrtletí měl udržet růst nad svým potenciálem. Ve druhém čtvrtletí očekáváme zvýšení HDP o 0,5-0,6 % q/q.  

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích – pátek:


Data z amerického trhu práce by měla potvrdit dobrou kondici největší světové ekonomiky a podpořit očekávání dalšího zvyšování sazeb ze strany tamní centrální banky. Ačkoliv březnová čísla by měla oproti únoru zaznamenat zhoršení, stále by se měla držet vysoko nad hranicí, která udržuje míru nezaměstnanosti stabilní. Navíc podle odhadu ekonomů SG svůj růst zrychlily i hodinové výdělky.

Páteční zasedání euroskupiny by mělo mít znovu na programu řešení řeckého problému. Ačkoliv došlo k určitému pokroku v hledání řešení, dohody ještě podle našeho odhadu nebude dosaženo na tomto zasedání. Ta by podle ekonomů SG měla být odsouhlasena na zasedání 22. května.

Průmyslová produkce za únor v Německu by měla mírně korigovat svou silnou dynamiku z ledna. Nicméně i tak by měla zaznamenat velmi slušný výsledek a potvrdit, že její příspěvek do HDP bude v prvním čtvrtletí slušný. Za jejím dobrým výkonem stojí zejména zahraniční poptávka, která by se měla projevit i v solidním přebytku bilance zahraničního obchodu. Dobrou zprávou je, že zahraniční poptávka se geograficky diverzifikuje, což ji činí robustnější. Zejména poptávka z Číny v posledních měsících roste.

Francouzský průmysl bude brzdit slabší výroba energií v důsledku teplého počasí v průběhu února. Nicméně zpracovatelský průmysl by měl výrazně přidat a posunout celkovou dynamiku na solidní úrovně.Američtí centrální bankéři potvrdili výhled na zvyšování sazeb

Přehled zveřejněných ekonomických událostí na globálních trzích – minulý týden:


Předstihový indikátor Ifo překonal očekávání trhu ve všech svých složkách a naznačuje tak, že německá ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku roste rychleji, než odpovídá našemu současnému odhadu ve výši 0,4 % q/q. Na druhou stranu vyšší ekonomická dynamika se nepromítá do cen. Inflace v Německu i eurozóně v březnu výrazně zpomalila. Za zklamáním stojí zejména jádrové ceny, na kterých se projevil přesunu velikonočních svátků z března v loňském roce na duben v letošním roce.

Ve Spojených státech jsme zaznamenali vystoupení několika centrálních bankéřů. Ti vesměs potvrdili nutnost dalšího utahování měnových podmínek. Liší se ale v pohledu na to, jak velké zvýšení sazeb je k tomu potřeba. Většinou mluví o dvou až třech dalších zvýšení. Jejich pohled dnes potvrdilo zveřejnění deflátoru soukromé spotřeby, jehož jádrová složka meziročně vzrostla o 2,1 %.

ČNB může rozhodnout o exitu již tento týden

Kalendář ekonomických událostí na regionálních trzích – pondělí:


Předstihové indikátory z průmyslu ve středo-evropských zemích by měly vykázat další silná čísla. V Česku očekáváme mírné zpomalení, což naznačily indikátory důvěry publikované statistickým úřadem, nicméně hodnota PMI by měla podle našeho odhadu zůstat vysoko nad 50 bodovou hranicí, která ukazuje na růst v průmyslu.  

Kalendář ekonomických událostí na regionálních trzích – středa:


Nižší počet pracovních dní stojí za tím, že v Česku očekáváme slabší růst maloobchodních tržeb za únor. Po očištění o kalendářní efekty se ale dynamika maloobchodních tržeb vylepšuje. Podporuje ji růst mezd, který se projevuje zejména u lidí s nižšími příjmy a růst zaměstnanosti.

Od polské centrální banky tento týden znovu neočekáváme žádnou změnu v nastavení měnové politiky. Polští centrální bankéři si podle našeho odhadu počkají až na červencový inflační report. Nicméně ani ten by je podle nás neměl přesvědčit ke zvyšování sazeb. K tomu podle nás tento rok v Polsku nedojde, ačkoliv rizika, že polští centrální bankéři k tomuto kroku přistoupí, jsou vysoká. 

Kalendář ekonomických událostí na regionálních trzích – čtvrtek:


Ve čtvrtek zasedne ČNB. Zatím se sice nejedná o měnově politické zasedání, na kterém by centrální banka měla rozhodnout o konci kurzového závazku, ale na měnové zasedání se může na svém začátku změnit (stejně jako každé pravidelné čtvrteční zasedání). Vzhledem ke státním svátkům, které připadají na duben a začátek května nám toto datum a čtvrtek 20. dubna nám pro ČNB připadají nejpříhodnější, aby kurzový závazek odstranila.

Očekáváme, že dynamika domácí průmyslové produkce za březen výrazně zpomalí. Za slabším číslem, ale do velké míry stojí kalendářní faktory. Po očištění o tyto vlivy by naopak měl meziroční růst průmyslové produkce mírně akcelerovat. Snížit by se měl i přebytek zahraničního obchodu. Ten shazují zejména vyšší ceny komodit, které nafukují dovozy.


Kalendář ekonomických událostí na regionálních trzích – pátek:


V pátek budou zveřejněny devizové rezervy ke konci března, které drží ČNB. Ty již vystoupaly nad 60 % HDP a dále rostou. Zveřejněn bude také únorový objem intervencí, které ČNB používá k obraně kurzového závazku. Ty podle nás v únoru dosáhly 7,5 mld. EUR. V březnu podle našeho odhadu byla ČNB nucena vynaložit 15 mld. CZK.

Forex: Korunu rozkolísalo zavírání pozic po zasedání ČNB

Přehled zveřejněných ekonomických událostí na regionálních trzích – minulý týden:


Uplynulý týden byl ve znamení nervozity na domácím trhu. Někteří investoři již od čtvrtečního měnově politického zasedání centrální banky očekávali zrušení kurzového závazku. Ačkoliv k němu byl učiněn další krok (více o zasedání ČNB na https://www.fxstreet.cz/zpravodajstvi-89177.html) k odstranění závazku ještě nedošlo. Již před zasedáním se koruna nakrátko odchýlila od hladiny kurzového závazku. Po zasedání došlo k výraznému pohybu směrem ke slabším hodnotám. Proti euru se domácí měna posunula na nejslabší hodnoty od loňského referenda o brexitu. Nejslabší byla dokonce za 27,25 CZK/EUR. Za jejím oslabením stálo zavírání krátkých spekulativních pozic, které sázely na odstranění kurzového závazku. V průběhu pátku ale koruna znovu posílila a znovu se dostala do blízkosti kurzového závazku.

Maďarský forint a polský zlotý prožili slušný týden, když v jeho průběhu shodně posílily přibližně o 0,8 %. 


V pátek byl spolu se sektorovými účty zveřejněn třetí odhad českého HDP za poslední čtvrtletí loňského roku. Statistický úřad potvrdil, že domácí ekonomika rostla o 0,4 % q/q a zaostávala tak za výkonem Polska a Slovenska. Sektorové účty odhalily, že podnikatelé musí ukrajovat ze svého zisku na úkor rostoucích mezd. Navíc se zdá, že domácnosti omezují své spoření a začínají utrácet. Více o HDP a sektorových účtech najdete ZDE.

VIKTOR ZEISEL
Economist
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Evropští regulátoři čistí trh. ESMA je za dveřmi
  Evropský orgán pro cenné papíry a trhy ESMA vyhlásil boj s neseriózními brokery, kteří tomuto sektoru dlouhodobě kazí jméno. Od srpna bude konec vysokým prémiím na přilákání nezkušené klienty či telefonátem, které povzbuzují klienty k umělé aktivitě. ESMA připravila balíček opatření na ochranu retailových obchodníků. Klíčová opatření jsou následující:
 • Evropu doslova zaplaví dotovaná ocel z Asie
  Zavedení cel ve výši 25 % je velmi nepříjemné, ale doufáme, že ne likvidační. Mnohem větší obavy mají v celé Evropě oceláři z dovozů oceli, která se ve Spojených státech neprodá. Podle organizace Eurofer může jít nejméně o 13 milionů tun. Přímé dodávky oceli z ČR na americký trh mají hodnotu 200 milionů dolarů, což je asi 4,1 miliardy korun. Jsou to necelá 3 % hutního exportu. Jejich zatížení clem ve výši 25 % zavádí administrativa prezidenta Donalda Trumpa. V Evropě tak skončí výrobky, které se v USA neprodají.
 • Evropu straší americká cla na dovoz automobilů, akcie i měny zatím drží páteční pozice
  Pondělní seance zatím na finančních trzích probíhá podle očekávání bez větších změn. Akciové indexy si své pozice z ko...
 • „Excelentní“, říká Trump. Průlom v obchodní válce je pozitivní zprávou i pro Česko
  Excelentní. Taková podle amerického prezidenta Donalda Trumpa byla jeho dnešní schůzka s čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Oba státníci se na okraj summitu zemí skupiny G-20 v japonské Ósace rozhodli obnovit svá jednání stran smíru v obchodní válce, kterou dvě největší ekonomiky vedou.
 • Ex-ekonom ECB: Eurobondy a „banka EFSF“ zničí euro. Politika nesmí likvidovat roli trhů (+video)
  Neodbytná myšlenka společných evropských dluhopisů, která vtláčí do rukou záchra...
 • Ex-ekonom ECB: Eurobondy a „banka EFSF“ zničí euro. Politika nesmí likvidovat roli trhů (+video)
  Neodbytná myšlenka společných evropských dluhopisů, která vtláčí do rukou záchra...
 • Existuje na rope efekt motoristickej sezóny?
  Vždy, keď sa pred letom rieši cena ropy, tak dostávam z médií otázku ohľadom toho, že ako ovplyvní jej cenu motoristická sezóna. Neviem, kto s touto tézou prišiel, keďže na vyrovnávanie pravidelných, očakávaných sezonalít v cenách aktív slúžia už dlhé dekády futures trhy, každopádne som sa pozrel na to, či takýto efekt skutočne funguje. V grafe nižšie je priemerný vývoj cien ropy v posledných 10 rokoch podľa týždňov v roku (začiatok roka = 100) a vývoj v aktuálnom roku:
 • Existuje vzťah demografiou a mierou nezamestnanosti?
  Ako vieme, Európu nečaká z demografického hľadiska nič dobré. Lámať sa to začalo v posledných rokoch. V EÚ aj v eurozó...
 • Existuje vzťah medzi demografiou a mierou nezamestnanosti?
  Ako vieme, Európu nečaká z demografického hľadiska nič dobré. Lámať sa to začalo v posledných rokoch. V EÚ aj v eurozó...
 • EXIT ČNB
  ČNB ukončila intervence. Žádné překvapení se nekoná, z pohledu ČNB, která si na minulém zasedání koncem března rozvázala ruce, dává rozhodnutí smysl. Zbavit se režimu, za který většina Bankovní rady v listopadu 2013 nehlasovala, se BR chtěla, a kromě chutě měla BR teď i otevřené okénko příležitosti díky růstu cen potravin, paliv, a díky růstu cen v restauracích díky EET. Toto okénko, jak ilustruje první pokles inflace za 6 měsíců v březnu v Eurozóně či stále slabé / neexistující poptávkové tlaky v Eurozóně, nemuselo být otevřené dlouho. Proto ČNB ani nečekala na březnová inflační data, jež budou vydána příští týden.
 • Exkluzivní webináře pořádané Globtrex.com poodhalí investiční strategie
  Zajímáte se o obchodování na forexu? Nevíte, jaké obchodní strategie vám přinesou žádaný výsledek? Využijte této jedinečné příležitosti a z pohodlí domova získáte cenné rady a tipy formou interaktivního výkladu.
 • Exkluzivní webinář: tickINSIDER – získejte jedinečné know-how
  Webinář je nejefektivnější cestou, jak v krátkém čase předat co nejvíce infomací atraktivní formou. Tento webinář přinese úplně nové...
 • Expandující Xiaomi vstupuje na burzu
  Společnost Xiaomi předložila 3. května Hongkongské burze své první podání pro s napětím očekávanou počáteční veřejnou nabídku. Firma je čtvrtým největším čínským výrobcem mobilních telefonů, někdy bývá označována jako čínský Apple. Za první čtvrtletí 2018 vykazuje Xiaomi velmi zajímavý růst výnosů – meziročně o 85,7 %.
 • Expanze USA bude pokračovat, tvrdí Powell. Odvětví zasažené koronavirem získají finanční podporu
  V pondělí zveřejnila společnost Sentix důvěru investorů v ekonomiku eurozóny, která se v únoru poprvé za čtyři měsíce snížila. Investoři se především obávají šíření nového koronaviru. Index důvěry investorů tedy klesl z lednových 7,6 bodu na 5,2 bodu.
 • ,,Experiment Utah" - Víc, než jen lokální návrat zlatostříbrného standardu?
  Pro někoho symbolické gesto, pro zastánce klíčová předzvěst pro budoucnost amerického dolaru a vzk...
 • Experti: Některé mince se za 10 let zhodnotily až trojnásobně
  Zlaté nebo stříbrné mince získaly v posledních letech výrazně na ceně. Některé série zhodnotily za poslední desetiletí až trojnásobně, shodli se experti oslovení ČTK. Může za to podle nich především rostoucí cena zlata a stříbra. Lidé si také uvědomují, že jim papírové peníze nepřinášejí zhodnocení, takže ukládají úspory do alternativních investic.
 • Experti: Zájem o bitcoiny roste v Česku i na celém světě
  Zájem o digitální měnu bitcoin i další takzvané kryptoměny roste v Česku i na celém světě. Shodli se na tom experti oslovení ČTK. Současně se zvyšuje počet míst, kde bitcoiny přijímají. Ve čtvrtek se k přijímání bitcoinů jako platební metodě přidal největší e-shop s počítači a elektronikou v ČR Alza.cz.
 • Exportéři jsou na tom stále dobře
  Evropské akciové indexy otevřou ve čtvrtek výše, jelikož na trzích převládá názor, že americká ekonomika je po sérii pozitivních makroekonomických dat, včetně středečního indexu aktivity ve zpracovatelském sektoru ISM a počtu domácích prodaných vozů, na cestě k oživení. Největší prospěch z toho mají v Evropě stále exportéři. Hlavní událostí dneška je projev J.-C. Tricheta na konferenci ECB.
 • Export Jižní Korey vyšplhal v roce 2017 k rekordu
  Export Jižní Korey v roce 2017 expandoval na nejvyšší úroveň za posledních nejméně šest desetiletí, podpořený dodávkami semikonduktorů, strojů a petrochemikálií, vyplývá z vyjádření ministerstva obchodu. Export v prosinci minul odhady.
 • Exportní prodeje zklamaly – sója obrátila růst ceny z počátku týdne na pokles
  Počáteční růsty cen zrnin a olejnin tohoto týdne vzaly za své poté, co americké ministerstvo zemědělství zveřejnilo exportní údaje za minulý týden, které byly v porovnání s týdnem přecházejícím zklamáním. Zatímco v rámci stávajícího marketingového roku analytici očekávali prodeje v objemu mezi 250 - 450 tisíc tun, výsledkem bylo zrušení objednávek v objemu 1.400 tun. Objem prodejů v rámci marketingového roku 2016-2017 vykázal sice růst, nicméně celkový objem dosáhl dolní hranice očekávání.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Admiral spread new