Středa 30. září 2020 08:31
reklama
Dukascopy
reklama
RoboMarkets webinare
reklama
Purple Trading USA volby

Fundamentální analýza: Finální aukce TLTRO II přiláká zájem ve výši 100 mld. EUR

20.03.2017 08:56  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Kalendář ekonomických data bude tento týden spíše volnější. Pozornost se tedy zaměří na zasedání euroskupiny, která bude tlačit na Řecko, Itálii a Španělsko, aby dostály svým závazkům. Ve čtvrtek se bude konat finální aukce programu TLTRO II, který by měl do bankovního systému Evropy nalít 100 mld. EUR. Summit EU o víkendu bude slavit výročí Římských smluv a diskutovat budoucnost Evropy.

EU summit o víkendu bude slavit a probírat budoucnost Evropy

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích – pondělí:


Setkání euroskupiny zvýší tlak na Řecko, aby zvýšilo rychlost vyjednávání, ale také na Španělsko a Itálii, aby dodaly opatření fiskální konsolidace. Průmyslové ceny v Německu by podle konsensu trhu měly přidat 0,3 % m/m, což spolu s efektem statistické základny bude znamenat 3,2 % y/y. Zatím stojí především vliv cen energetických surovin. Večer se v debatě setká pět kandidátů na francouzského prezidenta (Le Pen, Mélenchon, Hamon, Macron a Fillon).

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích – středa:


Prodeje stávajících nemovitostí v USA by měly kompenzovat dobrá data z ledna. Počasí na západním pobřeží bylo šesté nejvlhčí od roku 1893. Záplavy a sesuvy půdy mohly ovlivnit realitní aktivitu, které ovšem mohla být kompenzována vývojem na Východě. Tam sněhové bouře mohly mít dopad případně až v březnu.

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích – čtvrtek:


Ve čtvrtek se koná poslední aukce v rámci programu TLTRO II. S tím, že ECB se rozhodla už s ním dále nepokračovat, předpokládáme velký zájem o dodatečnou likviditu především ze zemí, kde kreditní cyklus je na vzestupu. Čisté půjčky by mohly dosáhnout 100 mld. EUR. Francouzská důvěra by měla potvrdit čísla z minulého měsíce přesahující dlouhodobý průměr. Výsledek by měl naznačit růst tempa francouzského HDP v Q1 17 o 0,4 % q/q.

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích – pátek:


Ekonomové SG očekávají, že dojde k snížení PMI indikátorů. I přes tento pokles zůstanou vyhlídky eurozóny růžové. Jejich předpověď na úrovni 55,2 bodu pro kompozitní indikátor eurozóny je konzistentní s růstem HDP o 0,6 % q/q v Q1 17.

V sobotu se koná summit EU na počest 60. výročí podepsání Římských smluv. Tato příležitost bude využita k diskuzím ohledně dalšího směřování Evropy. Dokument (https://europa.eu/european-union/sites/europaeu/files/whitepaper_en.pdf), který představil předseda Komise Junker, ukazuje pět možných budoucích způsobů integrace.  Plná integrace je uvedena jako ta navrhovaná cesta. Německá kancléřka Merkelová či francouzský prezident Holland se ale vyjádřili, že nemusí mít problém ani s vícerychlostní Evropou.

Fed zvýšil sazby; populisté v Nizozemí neuspěli

Přehled zveřejněných ekonomických událostí na globálních trzích – minulý týden:


Pozornost se v minulém týdnu upřela na dvě události. Tou první bylo zasedání americké centrální banky. Fed dostál všeobecnému očekávání trhů a zvýšil sazby o 0,25 pb, které ale doprovodil holubičí rétorikou. Tato rétorika mohla některé účastníky trhu zklamat, a proto v reakci na toto dolar oslabil o 0,5 %. Během celého minulého týdne ztratil proti euru 0,85 %. Samotné prohlášení FOMC bylo ale oproti minule změněno pouze velmi málo. Navzdory předpokladům ekonomů SG nebyla v podstatě zvýšena trajektorie odhadu budoucího vývoje sazeb. Pokud se tedy události budou vyvíjet podle předpokladů Fedu, tak k dalšímu zvýšení sazeb dojde v červnu a ještě jednou před Vánoci.

V Nizozemí proběhly letošní první volby z nabité volební sezóny. Jejich výsledek byl napjatě očekáván, protože sloužili jako test podpory populistických hnutí, především v souvislosti s nadcházejícími volbami ve Francii. V tomto smyslu je výsledek hodnocen pozitivně, když při více jak 80% volební účasti volby vyhrála strana současného předsedy vlády Marka Rutteho, která ovšem přijde o 8 mandátů. Teprve druhou nejsilnější stranou je anti-evropská PVV Geerta Wilderse, ale na počet mandátů jen těsně zaostávají konzervativci z CDA či liberálové z D66. Do nizozemského parlamentu se dostalo 13 stran. Proces tvorby koalice (čítající minimálně čtyři strany) bude asi zdlouhavý, což zvyšuje riziko nestability a nečinnosti.  

Indikátory důvěry v ČR by měly setrvat kolem vysokých úrovní

První polovina týdne se obejde bez dat z regionálních ekonomik, a tak i kurzy jednotlivých měn budou sledovat spíše impulsy ze zahraničí než domácí dění.

Kalendář ekonomických událostí na regionálních trzích – čtvrtek:


Míra nezaměstnanosti v Polsku dosahuje nejnižších hodnot. Polské firmy už mají problém dostát svým zakázkám bez zaměstnanců především z Ukrajiny.

Kalendář ekonomických událostí na regionálních trzích – pátek:


Spotřebitelská a podnikatelská důvěra by se měla i v březnu udržet kolem současných vysokých hodnot. Ekonomická situace a absence překvapivých negativních zpráv ze zahraničí v minulých týdnech pravděpodobně nezpůsobí vyšší pokles důvěry v ekonomiku.

Česká ekonomika vstoupila do nového roku pravou nohou

Přehled zveřejněných ekonomických událostí na regionálních trzích – minulý týden:


Minulý týden bylo publikováno několik údajů o vývoji české ekonomiky. Průmyslová výroba v ČR se může spolehnout na výrobu aut, která přidala 18,7 %. Očištěný meziroční růst průmyslu (letošní leden měl o dva pracovní dny více) i díky ní dosáhl na 4,3 %. Dalším tahounem růstu bylo odvětví výroby a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, které přidalo 13,8 %. To těžilo z mrazivějších teplot během letošního ledna, než je dlouhodobý průměr. Maloobchodní tržby vykázaly dobrý novoroční výsledek. Ve své struktuře pak ukázaly, že prodeje rostou ve všech segmentech s výjimkou potravin. Domácnosti se nebojí utrácet za zbytné zboží. Stavebnictví opět zaznamenalo meziroční pokles díky inženýrské části produkce.

Běžný účet platební bilance vykročil do roku 2017 přebytkem ve výši 29,4 mld. CZK. Jeho hlavním tahounem byla kladná bilance zboží a služeb ve výši 31,6 mld. CZK. Zajímavé pohyby se udály v portfoliových investicích. Jejich slabé negativní saldo bylo ovlivněno přílivem kapitálu, který české banky koncem roky uložily v zahraničí v efektu regulatorních požadavků (Fond pro řešení krize). Tento zpětný příliv počátkem roku byl kompenzován zvýšením držby vládních dluhopisů nerezidenty. Příliv přímých zahraničních investic dosáhl v lednu výše 27,6 mld. CZK a pomohl dále zvýšit kumulovanou sumu za posledních 12 měsíců na rekordní úroveň necelých 160 mld. CZK. Ceny průmyslových výrobců v únoru přidaly meziměsíčně 0,4 % m/m, což včetně efektu statistické základy zrychlilo jejich meziroční růst na 3,1 % y/y z 2,1 % v lednu. Za tímto pohybem stály hlavně ceny energetických surovin.

V pátek vyšel v HN rozhovor s viceguvernérem Hamplem, ve kterém se vyjádřil, že jeho pohledu konvenuje opuštění kurzového závazku až později než v polovině roku. Vyšší česká inflace ve srovnání s eurozónou by podle jeho slov totiž pomohla zeslabit tlak na předpokládanou apreciaci koruny po opuštění závazku. Zvyšování sazeb by pak mělo následovat v horizontu několika měsíců či čtvrtletí po konci závazku.

Kurz koruny se ani po tomto komentáři nevzdálil od kurzového závazku. Jedno roční forwardový kurz během týdne v průměru oslabil. Ostatní regionální měny potom v minulém týdnu získaly. Polský zlotý přidal 1,2 % a maďarský forint potom dokonce posílil o 1,4 %.


DAVID KOCOUREK
Economist
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Fundamentální analýza: Ekonomická aktivita v eurozóně i USA zůstává vysoká
  Silné PMI z eurozóny i Spojených států z přelomu roku by měly na svou slušnou výkonnost navázat i ve druhém měsíci roku 2017. Za eurozónu jako celek očekáváme stagnaci na lednových vysokých 54,4 bodu, když oproti lednu lehce slabší německé a francouzské hodnoty vykompenzuje lepší situace ve zbytku eurozóny. Ve Spojených státech by mělo být překonáno lednové 22 měsíční maximum. Středoevropský ekonomický kalendář je dnes prázdný.
 • Fundamentální analýza: Ekonomika Velké Británie v závěru roku zřejmě slušně rostla
  První odhad HDP by měl ukázat, že britská ekonomika uzavřela rok 2016 ve slušném tempu navzdory rizikům spojeným s brexitem. Ve středoevropském regionu je kalendář ekonomických dat prázdný. Zbývá týden do zasedání ČNB, které bude pro další vývoj na trhu mimořádně zajímavé i kvůli očekávané revizi inflační prognózy.
 • Fundamentální analýza: Evropská jádrová inflace se posune na své roční maximum
  Slabý růst HDP v prvním čtvrtletí by měli dnes oznámit statistici ve Spojených státech. Ve Francii se naše obavy o slabý růst potvrdily již ráno. V obou zemích se však jedná pouze o dočasný stav a v průběhu nadcházejících kvartálů by měly hospodářské dynamiky v těchto zemích zrychlit. Po včerejším překvapení z Německa, kde ceny vzrostly rychleji, než jsme předpokládali, očekáváme, že i za celou eurozónu cenový růst za duben zrychlil. Nahoru šla zejména jádrová inflace. Nervozitu dnes bude zvyšovat vyjednávání o americkém dluhovém stropu. Aby američtí úředníci v pondělí nastoupili do práce, je potřeba, aby tamní zákonodárci rozhodli do neděle.
 • Fundamentální analýza: Evropské indikátory důvěry poklesnou; německá inflace zpomalí
  Německá inflace by měla zpomalit především z titulu meziročního poklesu energetických cen. Jádrové ceny by měly stagnovat. Mírné zhoršení očekáváme také u evropských indikátorů důvěry. Britská vlády získá podle všeho důvěru v parlamentu a americké HDP za Q1 bude potvrzeno na 1,2 % q/q. Zasedání ČNB by mělo verbálně odsunout předpokládané zvýšení sazeb do čtvrtého čtvrtletí, když současná prognóza předpokládá nárůst ve Q3.
 • Fundamentální analýza: Evropské indikátory důvěry sice poklesnou, stále ale značí silný růst eurozóny
  Evropské sentiment indikátory pokračovaly v březnu v sestupu z extrémně vysokých hodnot z počátku roku. I tak zůstávají vysoko a poukazují na vysokou růstovou dynamiku v Evropě během prvního čtvrtletí. Měnový přehled pak ukáže na zvyšující se úvěrovou dynamiku v eurozóně. Je otázkou, zda bude vzestup americké spotřebitelské důvěry dostatečný k tomu, aby zvrátil aktuální trend posilujícího eura. Z regionu se dočkáme zasedání maďarské centrální banky. Změnu v nastavení měnové politiky nečekejme, rétorika centrálních bankéřů zůstane holubičí.
 • Fundamentální analýza: Evropské PMI by i v červnu měly ukazovat na rychlý růst ekonomiky
  Hlavní událostí pátečního kalendáře je zveřejnění indikátorů PMI v hlavních zemích eurozóny a za celou měnovou unii. Květnová čísla příjemně překvapila, což může naopak v červnu přinést korekci. I tak ale zůstává nálada v průmyslu a ve službách na vysokých hodnotách, což naznačuje pokračování poměrně rychlého růstu evropské ekonomiky, a v důsledku i posilování eura. Ve střední Evropě je dnes kalendář prázdný.
 • Fundamentální analýza: Evropský HDP sílí, ale v inflaci to zatím vidět není
  Po údajích o vývoji spotřebitelské inflace v jednotlivých ekonomikách eurozóny publikovaných minulý týden bude dnes zveřejněn i první odhad za eurozónu jako celek. Ten by podle odhadu ekonomů SG měl stagnovat na úrovni 1,3 % y/y. Volatilní složky potravin a cen energií by se v červenci mohly mírně zvýšit, protože pozitivní efekty statistické základy budou vykompenzovány nižší cenou ropy. Dokonce roku by tempo spotřebitelských cen mělo zůstat na úrovni 1,3 % y/y v důsledku nižších cen ropy a nižšího odhadu jejího dalšího vývoje.
 • Fundamentální analýza: Evropský průmysl byl na konci roku silný
  Po překvapeních, která přinesl francouzský a španělský průmysl, očekáváme, že listopadová průmyslová produkce za celou eurozónu vykáže velmi silný růst a potvrdí, že poslední čtvrtletí bylo ve znamení akcelerace evropské ekonomiky. V USA dnes ještě zůstane pozornost na zvoleném prezidentu D. Trumpovi. Včera na své tiskové konferenci moc ze svých ekonomických plánů nepředstavil. Jeho další kroky snad napoví více.
 • Fundamentální analýza: Fed dnes zvýší úrokové sazby
  Finanční trhy se dnes s největší pravděpodobností konečně dočkají zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech. Ještě předtím však bude zveřejněna řada zajímavých dat, včetně amerických listopadových maloobchodních tržeb, které však tempo svého růstu zřejmě zvolní. V eurozóně pak bude pozornost směřovat na říjnovou průmyslovou produkci, která však také zpomalí, jak naznačují již zveřejněné výsledky z Německa a Francie.
 • Fundamentální analýza: Fed zvýšil úrokové sazby
  Spíše než zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech dnes bude ještě předmětem reakcí posunutí výhledu Fedu na příští rok. Po včerejšku očekává trojí zvýšení sazeb v průběhu roku 2017. Summit EU v Bruselu má na agendě hlavně vysoká politická témata a ekonomická jsou spíše technicistního charakteru.
 • Fundamentální analýza: Francouzské indikátory důvěry potvrdí sílu ekonomického oživení
  Dnešní ranní statistiky potvrdily, že německou ekonomiku na konci roku táhla silná domácí poptávka. Další zveřejněné údaje by měly ukázat na pokračující oživení ve Francii. V Česku dnes budeme čekat na reakci trhů na zahrnutí domácích dluhopisů do indexů banky JPMorgan.
 • Fundamentální analýza: HDP za celou eurozónu vykáže za Q1 17 slušný růst
  Americká centrální banka ponechá dnes sazby beze změny. Výrazněji zřejmě nezmění ani svoji rétoriku. HDP eurozóny za Q1 17 by měl vzrůst o 0,5 % q/q. Rizika jsou vychýlená směrem nahoru. Počet nezaměstnaných v Německu v dubnu zřejmě opět poklesl. V regionu dnes žádná zajímavá data zveřejněna nebudou.
 • Fundamentální analýza: Indikátory důvěry ukáží na slušnou kondici ekonomiky eurozóny
  Dnešní den bude patřit indikátorům PMI. Ty by měly zůstat na vysokých úrovních jak ve Spojených státech, tak v eurozóně. Dařit by se mělo především oblasti služeb. Poblíž historických maxim se udrží i spotřebitelská důvěra v eurozóně, ačkoli ve srovnání s červencem si mírně pohorší. Náladu by euru mohlo zkazit vystoupení prezidenta ECB Draghiho, kterého znepokojuje síla společné evropské měny. V regionu je kalendář událostí dnes prázdný.
 • Fundamentální analýza: Inflace a výsledky HDP za Q2 z Evropy i USA budou během dne zásobovat trhy
  Dnešní obchodování bude během dne pravidelně zásobováno údaji o vývoji HDP v Q2 či červencovými výsledky spotřebitelské inflace. Bude se to týkat jak velkých států eurozóny, tak USA. Obecně čekáme zpomalení inflační dynamiky a akceleraci HDP, jak ukázaly už první ranní výsledky HDP za Q2 ve Francii.
 • Fundamentální analýza: Inflace cen výrobců v červnu v USA zpomalila
  J. Yellen bude dnes pokračovat ve svém vystoupení v Kongresu. Dnes bude odpovídat na otázky senátorů. Mezitím budou zveřejněna data o vývoji cen amerických výrobců. Jestliže přinesou zklamání, budou varováním před zítřejšími čísly o spotřebitelských cenách. Inflace v hlavních státech eurozóny potvrdí zpomalení, nicméně zůstane na vyšších hodnotách, než byla původní očekávání.
 • Fundamentální analýza: Inflace v České republice zpomalí, koruna může kvůli odlivu spekulantů oslabit
  V nadcházejícím týdnu se pozornost investorů na hlavních trzích zaměří především na údaje o inflaci a maloobchodních tržbách v USA. Zatímco maloobchod by měl v tzv. kontrolní skupině vykázat slušný růst, meziroční inflace zpomalí, což by mohlo oslabit dolar kvůli menšímu tlaku na utahování měnové politiky Fedu. Inflace bude zveřejněna i v České republice. V březnu dynamika spotřebitelských cen podle našich odhadů poklesla, což by se mohlo projevit oslabením koruny navzdory ukončení kurzového závazku v minulém týdnu.
 • Fundamentální analýza: Inflace v eurozóně dosáhla v únoru vrcholu na 1,9 % y/y
  Data o inflaci v eurozóně by měla potvrdit nedávný rostoucí trend. Zatímto nárůstem stojí efekt nízké statistické základny cen surovin, a proto v dalších měsících čekáme zmírnění meziročního růstu cen na 1,5 %. Jádrové ceny budou ovšem akcelerovat.
 • Fundamentální analýza: Inflace v eurozóně dosáhne 39 měsíčního maxima
  Dnes bude zveřejněn zápis z prosincového zasedání americké centrální banky, na kterém zvýšila sazby i počet očekávaných „hiků“ v letošním roce. Prosincová inflace v eurozóně zřejmě dosáhne díky vyšším cenám ropy a potravin svého 39 měsíčního maxima. V regionu žádná zajímavější data zveřejněna nebudou.
 • Fundamentální analýza: Inflace v eurozóně v únoru zpomalila
  Růst HDP ve Spojených státech v závěrečném čtvrtletí loňského roku bude podle našeho odhadu o jednu desetinu revidován směrem dolů (na 2,5 % q/q anualizovaně). Únorová inflace v eurozóně pravděpodobně mírně zpomalí. V meziročním vyjádření zvolní i inflace cen českých výrobců.
 • Fundamentální analýza: Inflace v eurozóně zrychluje, ne však v jádrové složce
  Dnes se můžeme těšit, že statistici v eurozóně odhalí vyšší inflaci v eurozóně. Nicméně jádrové ceny zatím nerostou. Ty stagnují i ve Spojených státech, což ukáže dnes zveřejněný deflátor soukromé spotřeby za červenec. Zklamání z USA podle nás ještě podtrhne slabší růstu osobních výdajů, a tak by dnešní data mohla zastavit oslabování eura. Druhé čtení polského HDP ani tamní inflace by na trh rozruch přinést neměly.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets webinare