Úterý 22. září 2020 05:32
reklama
Bossa live mentoring
reklama
RoboMarkets webinare
reklama
RoboMarkets webinare

Co čeká zlato po holubičím skoku FOMC?

17.03.2017 13:42  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

 • Vzácné kovy se vzpamatovávají po holubičím oznámení Fedu
 • Zájem investičních fondů se v souvislosti s oznámením FOMC (Federálního výboru pro volný trh) vytrácí
 • Podle Hansena se zlato musí udržet nad hodnotou 1.221 USD za unci

Zlato i stříbro ve středu zaznamenaly prudký růst – a historie se již potřetí opakuje. Holubičí zvýšení sazeb Fedem odstartovalo zpětný nákup a zlato se vrátilo do relativního bezpečí nad 1.221 USD za unci. Když nyní pozornost Fedu mizí, zlato se s vysokou pravděpodobností stabilizuje a zisky burzovního trhu vyrovnají poptávku související s geopolitickým rizikem.

Potřetí v řadě reagují americké reálné výnosy na zvýšení sazeb poklesem. V kombinaci se slabým dolarem to napomohlo odstartovat vzestup zlata a stříbra.

hn1

Poté, co zlato našlo podporu u hladiny 1.193 USD za unci (což znamená 50% korekci růstu probíhajícího od prosince do února), konsolidovalo se okolo psychologické hladiny 1.200 USD za unci. Účast investorů se během několika posledních týdnů vytratila, vidět je to hlavně na pozici hedgeových fondů.

V týdnu do 7. března fondy snížily čisté dlouhé pozice o 23 % na 94.000 lotů, a to pod pětiletý průměr 104.000 lotů. Při rozjezdu k včerejšímu rozhodnutí o sazbách pravděpodobně riziko jestřábího nárůstu tento zájem ještě snížilo.

Jinými slovy – pozicování investorů zůstává slabší, v této fázi bez silnějšího dojmu směřování. To se také odráží na opčním trhu, kde do včerejška obchodníci ohodnocovali rizika vzestupu a sestupu rovnoměrně.

Cenový rozdíl mezi kupními a prodejními opcemi s měsíčním trváním a 25% deltou drží během posledních sedmi dnů výšku víceméně v rovině. Vzhledem k růstu pozorovanému od včerejška se risk-reversal posunul ve prospěch kupních o 0,3 %.

hn2

Po počátečním prudkém vzestupu se nyní zlato musí ustálit na podpoře 1.221 USD za unci. Pozornost se bude upínat na příchozí americká data a jejich dopad na výnosy a hodnotu dolaru.

Geopolitická rizika v Evropě zeslábla po oznámení výsledku voleb v Nizozemsku, ale v současnosti existuje řada jiných neklidných oblastí, které by mohly poptávku po vzácných kovech přilákat (pravděpodobně ne ani tak s výhledem na zisk, ale spíše za účelem diverzifikování rizika napříč různými třídami aktiv).

Zlato se musí držet nad 1.221 USD za unci, zatímco horní oblast, jak se zdá, se nyní pohybuje mezi 1.229 a 1.237 USD za unci.

hn3

Zdroj: SaxoTraderGO

Naše středeční investiční doporučení nakupovat krátkodobé kupní opce na dubnové zlato se zatím ukazuje jako funkční. S horní hranicí stanovenou na úrovni jmenované výše se snažíme snížit pozici na polovinu, na 12 USD za unci (nakoupeno za 2,8 USD za unci a naposledy obchodováno za 8,5 USD za unci.)

O autorovi:

Ole Hansen začal pro Saxo Bank pracovat v roce 2008 a od roku 2010 pracuje jako hlavní komoditní stratég. Jeho prací je tvorba strategií a analýz globálních komoditních trhů definovaných fundamentálními ukazateli, náladou trhu a technickým vývojem.

Ole Hansen je autorem týdenních zpráv, které mapují vývoj na trzích s komoditami a současně klientům poskytují názory na obchodování v rámci značky SaxoStrats. Pravidelně přispívá do vysílání i tištěných médií jako jsou CNBC, Bloomberg, Reuters, Wall Street Journal, Financial Times a Telegraph.

Před příchodem do Saxo Bank pracoval Ole Hansen 18 let v londýnské City jak v obchodě tak i v oblasti multi-asset hedgeových fondů. Má zkušenosti s obchodováním i investicemi a je respektovaným stratégem, který se pravidelně setkává s klienty Saxo Bank po celém světě.

Bankovní vzdělání získal Ole Hansen v Danske Bank.

O Saxo Bank

Skupina Saxo Bank (Saxo), specialista na multi-asset obchodování a investice, nabízí kompletní sadu obchodních a investičních nástrojů, technologií a strategií.

Už téměř 25 let nabízí Saxo Bank jednotlivcům i firmám přístup k profesionálnímu obchodování a investicím prostřednictvím technologií a zkušeností.

Plně licencovaná a regulovaná banka umožňuje soukromým investorům a institucionálním klientům snadno obchodovat s více aktivy z jediného účtu na různých elektronických zařízeních. Kromě toho poskytuje Saxo Bank svým firemním klientům, např. bankám a makléřům přístup k multi-asset obchodům, prvotřídním makléřským službám a obchodní technologii.

Mnohokrát oceněné obchodovací technologické platformy jsou dostupné ve více než 20 jazycích a jsou využívány více než stovkou finančních institucí na celém světě.

Saxo Bank, která byla založena roku 1992, sídlí v Kodani a zaměstnává 1500 lidí ve finančních centrech po celém světě, včetně Londýna, Singapuru, Paříže, Curychu, Dubaje a Tokia.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Co čekat od dnešního zasedání NFP?
  Dnes budou publikovány jedny z nejdůležitějších amerických makroekonomických zpráv, a to data z domácího trhu práce...
 • Co čekat od ECB po nízké inflaci?
  První odhad inflace v eurozóně týden před zářijovým zasedáním moc radosti centrálním bankéřům ve Frankfurtu nepřinesl. Zůstal na nízkých 0,2 % (meziroční růst) a zaostal jak za naším, tak tržním očekáváním. Inflaci sice pomalu začíná tlačit vzhůru odeznívání nízkých cen ropy (které by ji ke konci roku mohlo pomoci nad 1 %). Bohužel ale v srpnu znovu poklesla jádrová inflace - očištěná právě o ceny pohonných hmot, energií a potravin (na 0,8 %). Ta je přitom barometrem klíčových inflačních tlaků z reálné ekonomiky. Co v tomto světle čekat na zářijovém zasedání?
 • Co čekat od Fedu?
  Včera začalo poslední letošní zasedání FEDu. Výsledek je skoro jistý a skoro jistě trhy nepřekvapí: po roce dojde ke druhému utažení americké měnové politiky za posledních deset let, čímž se sice horní hranice klíčové sazby posune na 0,75%.
 • Co čekat od Jackson Hole 2014?
  Ode dnes do soboty proběhne legendární sjezd centrálních bankéřů Jackson Hole 2014. Spolu s hlavními body letošního pr...
 • Co čekat od letošního zasedání centrálních bankéřů v Jackson Hole?
  Dnes začíná pravidelné každoroční zasedání, které v minulosti výrazně ovlivňovalo dění na finančních trzích. Centrální...
 • Co čekat od NFP a reakce na dolaru?
  Zítra nás čeká hlavní fundament tohoto týdne, kterým budou výsledky z amerického trhu práce (NFP). Jedná se o tradičně ostře sledovaná data se značným dopadem na dolar a jejich význam proto nelze podceňovat. Za dva týdny nás čeká zasedání Fedu a NFP rozhodně bude typem fundamentu, který budou představitelé americké centrální banky zohledňovat ve svém rozhodnutí a následné komunikaci. Přesto se ale nemůžeme ubránit dojmů že bude význam srpnových výsledků o něco menší než bývá obvyklé, čehož by se však i tak dalo celkem dobře využít. Nejprve ale pár slov k aktuálním odhadům.
 • Co čekat od večerního reportu z posledního zasedání Fedu? Náznak růstu sazeb pomůže dolaru
  Dnes večer ve 20:00 budou zveřejněny "Minutes" ze zasedání americké centrální banky Fed, které proběhlo na konci červe...
 • Co čekat od zasedání ECB, analýza EUR/USD, indexu dolaru
  Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v listopadu vytvořili 217 000 nových pracovních míst, nejvíce od čer...
 • Co čekat od zasedání ECB? CAD podpořen centrální bankou; analýza GBP/USD, AUD/CAD, USD/CHF
  EUR/USD se dnes ráno podívalo pod hodnotu 1,2300 prvně za dva roky před odpoledním zasedáním Evropské centrální b...
 • Co čekat zítra ráno od BoJ a RBA?
  Ještě než bude ve středu rozhodovat o úrokových sazbách Fed, čeká nás zítra brzy ráno zasedání hned dvou významných centrálních bank – Bank of Japan a Reserve Bank of Australia. Níže proto v několika bodech krátký komentář k tomu, co od obou Bank očekávat a jaký mohou mít ráno dopad na domácí měnu.
 • Co dál s britskou librou? Nejzajímavějšími páry budou i nadále GBPUSD a GBPJPY
  Dostal jsem několik dotazů na téma dalšího vývoje GBP na různých měnových párech a rozhodl se na toto téma napsat krátký článek. Libra má za sebou pár velmi divokých dnů, během kterých slábla vůči všem světovým měnám. Největšího výprodeje se dočkala podle očekávání na páru s bezpečnými přístavy, jako je japonský jen a americký dolar přičemž na páru s japonským jenem dosahují ztráty od minulého čtvrtku více než 13 %.
 • Co dělá Bitcoin v létě?
  Přes veškeré katastrofické prognózy, odhady a dohady, Bitcoin si užívá. Každý, kdo před dovolenou zkoumá valuty, ať se podívá i na virtuální měnu. Cena jednoho Bitcoinu se před nedávnem vyšplhala přes 700 dolarů a v současné době se pohybuje okolo 650 dolarů. S tím už se na cestách chvilku vyžít dá. Ale jak se k něčemu virtuálnímu dostat fyzicky?
 • Co dnes čekat od ECB?
  Dnešní den patří ECB. Značná část trhu počítá s tím, že centrální bankéři natáhnou politiku kvantitativního uvolňování (QE) za horizont března 2017. My jsme opatrnější a v hlavním scénáři (pravděpodobnost 60 %) předpokládáme, že ECB dnes trhy zklame a ponechá měnovou politiku bez výraznějších změn.
 • Co dnes čekat od Janet Yellen?
  Trhy si dnes dopoledne užívaly korekci a pokles rizikové averze. Americký dolar korigoval alespoň malou část propadů, ...
 • Co dnes čekat od NFP? Analýza EUR/USD, AUD/CAD
  Hlavní událostí dnešního dne budou data z trhu práce USA. Analytici podle průzkumu agentury Reuters očekávají, že USA v březnu...
 • Co dnes můžeme čekat od makroekonomických dat USA? ADP, HDP, FOMC, analýza USD
  Včera večer promluvil americký prezident Barack Obama, jenž se přidal k Evropské unii v rozšíření sankcí v...
 • Co dnes můžeme čekat od zasedání americké centrální banky?
  Počet nově započatých staveb domů se v listopadu v USA po delší době vrátil nad milionovou hranici, když posílil ...
 • Co dnes můžeme čekat od zasedání ECB?
  Evropská centrální banka (ECB) dnes zveřejnění rozhodnutí o úrokové sazbě. Nadále se očekává zachování sazby reko...
 • Co dnes večer očekávat od Fedu?
  FOMC dnes zveřejní rozhodnutí o sazbách (20:00) a guvernér Powell vystoupí o 30 minut později na tiskové konferenci. Zde prezentujeme 3 hlavní body, na které by se měli obchodníci zaměřit.
 • Cohenová (Goldman Sachs) vidí S&P 500 na konci roku již ,,jen" na 1200 bodech kvůli ekonomice; pro zisky roku 2011 ochladl konsensus Bloomberg
  Abby Joseph Cohenová, analytička Goldman Sachs, ochladila svůj výhled pro hodnotu indexu...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets webinare