Úterý 02. červen 2020 09:46
reklama
Dukascopy
reklama
Dukascopy
reklama
Purple Trading husnik

Fundamentální analýza: Pozornost investorů bude směřovat k pololetním projevu Yellenové v Kongresu

13.02.2017 08:53  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Klíčovou událostí týdne je z pohledu tržních účastníků zítřejší (v Senátu) a středeční (ve Sněmovně reprezentantů) pololetní projev J. Yellenové, předsedkyně rady guvernérů Fedu. Klíčové bude, zda potvrdí výhled centrálních bankéřů na letošní trojí zvýšení dolarových sazeb. Zápis z posledního jednání ECB pak zřejmě přinese požadavek na to, aby dosažení inflačního cíle bylo udržitelné. Ekonomický kalendář by měl potvrdit silnou dynamiku německého a japonského HDP na konci loňského roku, naopak slabších dat se obáváme z Itálie. Z inflační fronty očekáváme její vzestup v Číně, návratu k cíli bychom měli být svědky ve Velké Británii.

Ekonomický kalendář na druhé koleji, prim bude hrát Yellenová

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích – úterý:


Úterní (a středeční) pololetní projev J. Yellenové bude hlavní událostí tohoto týdne. Oficiální projevy před oběma komorami Kongresu se obvykle neliší, rozdílná je samozřejmě sekce otázek a odpovědí. Vzhledem k tomu, že FOMC letos očekává trojí zvýšení dolarových sazeb, čemuž trh příliš nevěří, bude právě tato otázka pod drobnohledem investorů.

Průmyslová produkce v eurozóně v loňském závěrečném čtvrtletí nabrala na dynamice a nic na tom nezmění ani slabý prosinec. Za tento samotný měsíc očekáváme pokles o 1,8 % m/m, a to hlavně ve světle mizerného německého čísla (-3,0 % m/m, nejhorší výsledek od roku 2009). Za celé Q4 16 by ale měl být vykázán solidní růst o 0,6 % q/q, a to i díky pozitivnímu příspěvku Francie a Itálie. Leden by pak již měl být ve znamení opět silného růstu, jak naznačuje PMI. Ten byl na počátku roku nejvyšší za posledních 69 měsíců. Navíc energetickému průmyslu nahrává letošní studená zima.

Právě slabá data německého průmyslu a maloobchodu za prosinec stála za tím, že výkon německé ekonomiky měřeno reálným HDP dosáhne podle nás 0,4 % q/q zatímco náš původní odhad počítal s růstem o 0,6 % q/q. I tak se ale bude jednat o zrychlení z 0,2 % q/q zaznamenaných v Q3 16. Z pohledu struktury očekáváme, že hlavním tahounem německé ekonomiky byla v Q4 16 domácí poptávka, a to díky silné soukromé i veřejné spotřebě, ale i investicím do strojního vybavení i staveb. Silná předstihová data naznačují, že německá ekonomika počátkem letošního roku dále zrychlila a nadále roste tempem převyšujícím potenciální produkt. Zatímco reálná data jsou povzbudivá, finanční trhy se obávají zvýšené politické nejistoty. To bude bohužel ZEW index očekávání investorů reflektovat.


Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích – středa:


Vstup amerických spotřebitelů do nového roku zřejmě nebyl nijak spektakulární. Po prosincovém vzestupu maloobchodních tržeb o silných 0,6 % očekáváme pro leden umírněných 0,2 % m/m. Důvodem je především korekce vysokých prosincových prodejů automobilů. Po očištění o tento sektor by meziměsíční tempo růstu tržeb mělo naopak zrychlit z prosincových 0,2 % na lednových 0,4 %. Prodeje v kontrolní skupině by si měly udržet prosincovou dynamiku ve výši 0,2 % m/m. V meziročním vyjádření by to ovšem mělo znamenat zrychlení tempa růstu z prosincových 3,3 % na lednových 3,6 %.

I když růst tržeb v maloobchodě byl na počátku roku spíše utlumený, spotřebitelské ceny míří dále výše. Americká inflace stabilně roste od léta loňského roku, a to primárně díky bazickému efektu u cen pohonných hmot. Lednový cenový vzestup již zřejmě dosáhl 2,3 % y/y, tedy nejvyšší úrovně od března 2012. Jádrová inflace ale zřejmě o desetinu zvolnila na 2,1 % y/y.

Zatímco evropský průmysl si vzal v prosinci volno, které si zřejmě vynahradí v lednu, na druhé straně Atlantického oceánu je tomu právě naopak. Po prosincovém vzestupu o 0,8 % m/m předpokládáme, že se objem americké průmyslové produkce v lednu nezměnil. Důvodem je hlavně propad ve výrobě elektrické energie. Výsledkem by měl být mírný pokles využití výrobních kapacit.

Produkce elektřiny v USA v lednu poklesla:


Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích – čtvrtek


Lednové zasedání ECB příliš zajímavé nebylo. Ze zápisu z tohoto jednání bychom se mohli dozvědět, jak prezident ECB M. Draghi hodnotí současný inflační vývoj ve světle plnění hlavních cílů ECB. Klíčové je, aby plnění inflačního cíle bylo dlouhodobě udržitelné. Uvidíme, zda budou v zápise naznačeny nějaké podmínky pro zahájení procesu ústupu od programu nákupu aktiv, či podmínky pro nákup dluhopisů obchodujících se za výnos pod depozitní sazbou.

Forex: Euro tíží geopolitická nejistota

Přehled zveřejněných ekonomických událostí na globálních trzích – minulý týden:


Minulý týden nepatřil z pohledu společné evropské měny k těm nejúspěšnějším. Euro proti dolaru prakticky kontinuálně oslabovalo a kurz se tak vzdaloval od osmiměsíčního maxima kolem 1,0800 EUR/USD. Celkově za minulý týden euro vůči dolaru odepsalo zhruba procento a půl, když se kurz v závěru týdne dostával na dohled úrovně 1,0600 EUR/USD.

Euru příliš nenahrávala zvyšující se geopolitická nejistota v souvislosti s blížícími se francouzskými volbami. Hráče na trhu nenadchla ani publikovaná německá data za prosinec. Výkonnost průmyslu výrazně zaostala za očekáváním trhu, což se projevilo i v bídné exportní aktivitě v uvedeném měsíci. Tuto slabší sérii německých dat ale nebereme jako počátek nového trendu, spíše jako korekci extrémně silných listopadových čísel. Navíc statistiky německých objednávek ukazují, že v dalších měsících se situace opět vrátí k vyšší růstové dynamice. V tomto směru jsou povzbudivá i lednová čínská data týkající se obratu zahraničního obchodu.

Česká ekonomika v závěru loňského roku zrychlila

Kalendář ekonomických událostí na regionálních trzích – pondělí:


Zatímco tržní konsensus předpokládá přebytkový běžný účet české platební bilance za závěrečný měsíc loňského roku, my patříme mezi největší pesimisty na trhu. A již publikovaný výsledek prosincové bilance zahraničního obchodu nám nahrává. Byl totiž vykázán schodek 5 mld. CZK. Ovšem ani naplnění našeho pesimistického scénáře zřejmě nebude stačit na to, aby koruna vůči euru oslabila.

Kalendář ekonomických událostí na regionálních trzích – úterý:


Růst české ekonomiky v závěru loňského roku zrychlil. Po mezičtvrtletním vzestupu o 0,2 % předpokládáme, že za Q4 16 bylo zaznamenáno zlepšení o 0,8 % q/q. Domníváme se, že růst byl dán kombinací všech hlavních poptávkových složek s výjimkou zásob. Největší podpora zřejmě přišla od spotřeby domácností, zrychlení ale podle nás zaznamenala i investiční aktivita a mírného zlepšení doznala i bilance zahraničního obchodu. Za celý rok 2016 si česká ekonomika zřejmě polepšila o 2,5 % po mimořádném vzestupu o 4,6 % zaznamenaného v roce 2015.

Růst HDP akceleroval:


Kalendář ekonomických událostí na regionálních trzích – čtvrtek:


Vývoj českých dovozních cen by měl potvrdit postupně odeznívající dovoz deflačních tlaků od našich českých obchodních partnerů.

Kalendář ekonomických událostí na regionálních trzích – pátek:Inflace letos zůstane nad cílem, exit se blíží

Přehled zveřejněných ekonomických událostí na regionálních trzích – minulý týden:


Příliv kapitálu do české ekonomiky drží kurz koruny vůči euru v těsné blízkosti kurzového závazku. Zveřejněná statistika intervenčních objemů za prosinec ukázala, že za závěrečný měsíc loňského roku nakoupila centrální banka 3,3 mld. EUR. To je objem, který výrazně překonal naše i tržní očekávání. Lednové číslo však bude mnohem vyšší, náš odhad činí 13 mld. EUR, což naznačil lednový skok v devizových rezervách. Jejich podíl na HDP našeho odhadu dosáhl historicky nejvyšších 55 %.

Příliv eur do české ekonomiky a nutnost ČNB je skupovat, aby spotový kurz nespadl pod úroveň kurzového závazku, se projevuje na forwardovém trhu. Ten byl pod tlakem především v prvních lednových týdnech, což souviselo s výše uvedeným silným přílivem spekulativního kapitálu. Po větší část minulého týdne koruna na forwardovém trhu ztrácela a kurz se posouval k 26,75 CZK/ERUR (kotace bid na mezibankovním trhu). Data z české ekonomiky z konce loňského roku zklamala. Výrazně za očekáváním trhu skončila jak prosincová průmyslová výroba, tak exportní aktivita. Ve světle obdobně slabých německých čísel ale není divu.

Nicméně lednové indikátory naznačují, že s novým rokem ekonomická aktivita v česku opět stoupla. To potvrdila jak data z trhu práce, kde podíl nezaměstnaných po sezónním očištění dále poklesl, tak i inflační čísla. Po prosincovém meziročním vzestupu spotřebitelských cen o 2,0 % rostoucí trend pokračoval a za leden bylo zaznamenáno 2,2 % oproti trhem očekávaným 2,0 % y/y. ČNB přitom očekávala pouze 1,9 %. Publikace těchto dat trend oslabující koruny na forwardovém trhu zastavila.

Ve světle našeho očekávaného inflačního vývoje (2,2 % v průměru pro celý letošní rok a 2,4 % u jádrové inflace) není důvod revidovat náš názor na načasování exitu. Předpokládáme ho dříve než v polovině roku, kde ho jako nepravděpodobnější vidí centrální banka. Konkrétně sázíme na pravidelné měnově politické zasedání ČNB 4. května.


JAN VEJMĚLEK
Hlavní ekonom
Vedoucí odboru Ekonomický a strategický výzkum
Komerční banka, a. s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Fundamentální analýza: Německé HDP vzrostlo v Q1 17 o 0,6 % q/q
  Již ráno zveřejněné HDP Německa za Q1 ukázalo na dobrý výkon tamní ekonomiky, z čehož podle nás profitovalo i české hospodářství (1 % q/q; bude oznámeno 16. 5.). Naopak průmysl v eurozóně vykáže další mírný pokles. Spotřebitelské ceny v USA opět vzrostly, stejně jako maloobchodní tržby zrychlily svou dynamiku, ačkoliv tempo v kontrolní skupině zpomalilo.
 • Fundamentální analýza: Německý zahraniční obchod zpomalil
  Stejně jako včera je i dnes kalendář ekonomických událostí skoupý na zajímavé položky. Německý zahraniční obchod v prosinci pravděpodobně zpomalil a podle našeho odhadu svou dynamikou trhy zklame.
 • Fundamentální analýza: Německý ZEW index klesne ve světle narůstajících rizik a nejistot
  Přelom loňského a letošního roku přinesl z historického pohledu extrémně vysoké hodnoty různých předstihových indikátorů v Evropě. Březnové hodnoty ukáží na postupnou normalizaci situace. I tak eurozóna vstupuje do letošního roku se silným růstem kolem 0,6 % q/q.
 • Fundamentální analýza: Němečtí investoři hodnotí ekonomickou situaci nejlépe v historii
  Důvěra investorů v německou ekonomiku bude pokračovat ve svém růstu a dosáhne nových rekordů. Regionální trhy žádné zajímavé statistiky dnes nenabídnou.
 • Fundamentální analýza: PMI indikátory v eurozóně - ekonomický výkon je robustní
  Data v Evropě či USA by měla potvrdit solidní vývoj ekonomik v poslední době. Politická vyjádření v Evropě se dnes budou vztahovat k víkendovému summitu o budoucnosti Evropy. V USA dnes proběhnou další vystoupení představitelů Fedu, která prozatím nepřinesla žádné nové informace.
 • Fundamentální analýza: PMI potvrdí dobrý vstup eurozóny do nového roku
  Americká data dnes přinesou mírné zklamání, když by prodeje stávajících nemovitostí měly mírně klesnout ze svého dlouhodobého maxima. Naopak velmi dobrá čísla bychom měli zaznamenat z eurozóny, kde si PMI do nového roku převádějí své velmi slušné hodnoty z roku 2016. V Evropě se navíc dočkáme dvou důležitých soudních rozhodnutí. Ve Velké Británii vrchní soud rozhodne, jestli vláda skutečně musí s parlamentem konzultovat spuštění článku 50. V Itálii ústavní soud vydá stanovisko k platnosti nového volebního zákona.
 • Fundamentální analýza: PMI v eurozóně se udrží na nejvyšší úrovni od roku 2006
  Pozornost trhu dnes bude směřovat na indikátory PMI. Zatímco ve Spojených státech čekáme jejich mírnou korekci, v eurozóně se udrží na nejvyšší úrovni od roku 2006. Vysokou důvěru v domácí ekonomiku ukáže i český konjunkturální průzkum.
 • Fundamentální analýza: Počet pracovních míst v USA potvrdí dobrou kondici ekonomiky
  Globální finanční trhy budou čekat na dnešní data z amerického trhu práce. Prosincové údaje o počtu nově vytvořených míst by měly být o něco vyšší než je průměr za prvních jedenáct měsíců loňského roku. I domácí kalendář dnes překypuje informacemi. Poslední revize HDP by už nemusela přinést nový údaj o růstu HDP. Tempo růstu v průmyslu bylo v listopadu rychlejší, když se dařilo především auto-průmyslu i zpracování ropy. Průmysl a slabý investiční apetit pak měly za následek přebytek bilance zahraničního obchodu ve výši 11,5 mld. CZK.
 • Fundamentální analýza: Politická nejistota sráží důvěru na finančních trzích
  Zveřejnění listopadové inflace v Německu mnoho vzrušení nepřinese, protože se bude jednat pouze o její finální číslo, které by se nemělo lišit od předběžného odhadu. Pozornost tedy bude směřovat na německý ZEW index, který by se měl ve své složce očekávání stabilizovat na slušných hodnotách.
 • Fundamentální analýza: Polská centrální banka ponechá sazby beze změny
  Ve Spojených státech je dnes kalendář prázdný a ani data z eurozóny příliš zajímavostí neslibují. Čeká nás pouze ekonomická důvěra ve francouzskou ekonomiku a španělská průmyslová produkce, která v meziměsíčním srovnání zřejmě poklesne. Česká nezaměstnanost si pravděpodobně vlivem sezónních faktorů pohorší. Polská centrální banka ponechá sazby beze změny, ačkoli rychle rostoucí inflace může přinést spekulace o časnějším zvyšování sazeb.
 • Fundamentální analýza: Pozornost se přesouvá od dat k politice
  Dnešek je na data ze světa opravdu chudý. Trhy budou vstřebávat včera zveřejněný zápis z jednání ECB a začnou se připravovat na politické události, které přinese příští týden. Na scénu se vrací Řecko, kde bude nutné vyřešit problémy s třetím záchranným balíkem, a pozornost bude také směřovat na plány Trumpovy administrativy ohledně daňové reformy.
 • Fundamentální analýza: Prodeje stávajících nemovitostí v únoru zřejmě poklesly
  Dnes nás čekají pouze data z amerického trhu nemovitostí. Prodeje stávajících nemovitostí zřejmě v únoru zkorigují své mimořádné lednové výsledky a ve srovnání s minulým měsícem o 1 % poklesnou. V eurozóně i v regionu bude dnes kalendář ekonomických událostí prázdný.
 • Fundamentální analýza: Prodeje stávajících nemovitostí v USA poklesnou
  Ve Spojených státech dnes budou zveřejněny pouze květnové prodeje stávajících nemovitostí. Ty by měly mírně poklesnout. V eurozóně i v regionu bude kalendář ekonomických událostí prázdný. Regionální měny budou sledovat vývoj cen ropy, který byl příčinou jejich včerejších ztrát.
 • Fundamentální analýza: Průmyslová produkce v USA začíná nabírat na síle
  Zpřesněná data HDP eurozóny za Q1 17 budou znamenat jenom potvrzení úspěšných prvních tří měsíců roku. Německý ZEW za duben ale bude zvednutým varovným prstem – vysoká růstová dynamika Německa se pro Q2 17 neudrží. Naopak americká ekonomika by s druhým kvartálem měla nabrat na síle, což potvrdí dubnová průmyslová výroba. Prvního odhadu HDP za Q1 17 se dočkáme z tuzemska. Očekáváme nadkonsensuální silný vzestup o 1,0 % q/q respektive 2,5 % y/y. Zrychlení hospodářské dynamiky je ale patrné v celém středoevropském regionu.
 • Fundamentální analýza: Průmyslová výroba v eurozóně si vzala v únoru oddechový čas
  Vzhledem k již známým datům z velkých evropských zemí se obáváme poklesu únorové průmyslové výroby za eurozónu jako celek o 0,2 % m/m. Nicméně po silných lednových datech míříme za celé první čtvrtletí k mezikvartálnímu zrychlení. Zlepšení nálady mezi finančními investory by se mělo odrazit na německém ZEW indexu. Stále ale zůstane pod dlouhodobým průměrem. Z domova se budeme těšit na chat s guvernérem Rusnokem na portálu iDnes.
 • Fundamentální analýza: Průmysl ve Francii v červnu mírně zkorigoval své tempo růstu
  Dnes bude zveřejněn poslední z řady údajů o průmyslu v Evropě. Ve Francii červnová čísla měla ukázat na mírnou korekci vysokých květnových hodnot především kvůli zpomalení zpracovatelského průmyslu. Ceny průmyslových výrobců v USA v červenci rostly podobným tempem jako v červnu.
 • Fundamentální analýza: První odhad růstu HDP v USA bude na solidní úrovni
  První odhad HDP ukáže solidní tempo růstu americké ekonomiky na konci roku 2016. Francouzští socialisté by měli v neděli do boje o prezidentský post poslat B. Hamona. Ve středoevropském regionu je kalendář ekonomických dat prázdný.
 • Fundamentální analýza: Předstihové indikátory potvrdí dobrou kondici evropské ekonomiky
  Tento týden budou hrát hlavní roli data z Evropy. Německý statistický úřad by měl potvrdit, že hlavním tahounem tamní ekonomiky je domácí spotřeba. Předstihové indikátory by zase měly ukázat, že německá ekonomika, ale ani hospodářství eurozóny jako celku, neztratily na začátku roku svou velmi slušnou dynamiku z posledního čtvrtletí předešlého roku. Setkání euroskupiny by se mělo věnovat hlavně Řecku. Nicméně neočekáváme, že evropští politici dosáhnou alespoň dočasného řešení. Zápis ze zasedání Fedu prozradí, jestli američtí centrální bankéři vedli diskuzi o utlumování reinvestic aktiv, která Fed nakoupil v rámci programu QE.
 • Fundamentální analýza: Předstihové indikátory ukáží na zpomalení růstu v eurozóně
  Tento týden začíná summitem euroskupiny ohledně Řecka. Nicméně k dohodě dnes ještě dojít nemusí. Úterý přinese druhý odhad růstu německého HDP a odhalí i strukturu jeho dynamiky. Podle nás by se mělo ukázat, že za silným růstem stojí zejména domácí poptávka. Nicméně vpředhledící indikátory zveřejněné tento týden by měly ukázat, že růst HDP v eurozóně včetně Německa v druhém čtvrtletí mírně oslabí. To samé se dá čekat od českého konjunkturálního průzkumu.
 • Fundamentální analýza: Ranní zpráva z finančního trhu 24.2.2017
  Pátek bude na hlavních trzích zřejmě klidný. V Evropě bude zveřejněna jen francouzská spotřebitelská důvěra. Indikátorů sentimentu se dočkáme i v České republice. Únorový konjunkturální průzkum by měl ukázat na pokračující příznivou situaci v ekonomice.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Bossa live trading