Pátek 29. březen 2024 08:31
reklama
Dukascopy new
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
InstaForex Ebook
reklama
Fintokei SwiftTrader

Jak moc je koruna překoupená?

07.02.2017 19:43  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Málokdo pochybuje o tom, že koruna bude v dlouhém období posilovat. Co se však stane bezprostředně po vypnutí intervencí zůstává otevřenou otázkou. V krátkém období bude klíčové, jak moc si před exitem trhy vsadí na silnou korunu. Podle posledních čísel se zdá, že to trochu přehánějí.

Sázky na silnější korunu na začátku roku prudce vzrostly. Na základě přírůstku  peněz v českém finančním systému odhaduji, že ČNB musela od začátku roku nakoupit devizové rezervy  v objemu vyšším než 18 miliard euro. To je podle řady měřítek příliš. To by znamenalo, že za posledních dvanáct měsíců do Česka přitekly odhadem investice (bilance finančního účtu bez rezerv) v celkovém objemu přes 30 miliard euro (800 miliard korun). To je osmkrát  víc než je roční přebytek běžného  účtu a dvakrát více než roční přebytek zahraničního obchodu (viz graf). 

0

Pokud by všechen přiteklý kapitál  chtěl z koruny po exitu naráz odejít, nemusel by jednoduše na trhu najít dostatečně silné protistrany prodávající eura a nakupující koruny - ekonomika generuje eura přirozeně pomaleji (přebytek běžného účtu je zhruba 100 mld korun ročně). Odejít rychle z dlouhých korunových pozic tedy nemusí být vůbec jednoduché. 

Klíčovou otázkou je, zda kapitál, který k nám za posledních dvanáct měsíců přitekl, může po vypnutí intervencí také rychle odtéct? Odpověď do velké míry závisí na tom, kdo za přílivem stojí a jaké jsou jeho cíle. To nám může pomoci zodpovědět hlubší pohled do platební bilance. Poslední data o její struktuře máme z konce listopadu 2016, ale pojďmě zkusit věřit, že se svět se od té doby strukturálně příliš nezměnil (viz graf). 

1

Z grafu je patrné, že zhruba od poloviny roku 2015 musí centrální banka intervenovat, aby zabránila posilování koruny. Musí tedy z trhu odsát eura (vybudovat devizové rezervy), které se rovnají přebytku běžného účtu (především zahraniční obchod, dividendy, transfery z EU) a přebytku finančního účtu (především příliv investic, a to jak přímých zahraničních, tak ostatních - spekulativní kapitál, zahraniční úvěry, nové zajištění proti ziskům koruny).

Nás v tuto chvíli zajímá především příliv kapitálu (přebytek finančního účtu) a jeho struktura – rozložení do složek, které u nás zamýšlí zůstat déle a které naopak po vypnutí intervencí chtějí “rychle? zmizet. Jak ukazuje graf výše, zhruba za čtvrtinou přílivu kapitálu za poslední rok stály přímé zahraniční investice - investice na “zelené louce?, nákupy významných majetkových podílů v podnicích nebo re-investovaný zisk. Tato část kapitálu po vypnutí intervencí asi nebude chtít “vzít rychle nohy na ramena?. 

Výraznou většinu (tři čtvrtiny) přílivu investic však tvoří portfoliové investice a ostatní investice.Ty mohou částečně odrážet nové zajištění domácích exportérů, ale především čisté “sázky? tržních hráčů na zisky koruny. Tato stále velká část koláče (za poslední rok odhadem přes 20 miliard euro) může odtéct relativně rychle, a dostat tak korunu dočasně pod tlak. Rozhodující pro pohyb koruny bezprostředně po vypnutí intervencí proto bude především trpělivost “sázkařů?. Pokud začnou houfně vybírat zisky a chystat se k odchodu již na 26,80 EUR/CZK, může se koruna rychle stočit do defenzivy. Sázkaři na silnější korunu by se pak při balení kufrů museli spolehnout na ČNB a její ochotu prodat jim pár eur z nabobtnalých devizových rezerv.       

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Jak jsme předpokládali v poslední analýze, cena zlata se stahuje.
    Ve včerejší analýze, kdy cena zlata testovala horní hranici kanálu, jsme uvedli, že vzhledem k varování medvědí divergence RSI se blíží pullback. Cena zlata vykazuje známky odmítnutí na rezistenci horní hranice kanálu, očekává se pohyb k 1 800 USD. Cena zlata zůstává náchylná na větší pullback. Klíčový support je u hladiny 1 800 USD a tam také zaznamenáme významný test supportu. Nadále preferujeme neutrální, ne-li medvědí trend zlata.
  • Jak jsou bankovky a mince špinavé?
    Peníze v hrsti vyvolávají nejen pocit blaženosti, ale v dnešní situaci, v souvislosti s pandemií koronaviru, přináší rovněž obavy z přenosu nevítaných mikroskopických hostů. Do jaké míry jsou tyto obavy o naše zdraví na místě? Světová zdravotnická organizace (WHO) uvedla na pravou míru, že nikdy neinformovala o tom, že bankovky a mince přenášejí koronavirus, pouze doporučila, že po kontaktu s hotovostí je žádoucí umýt si ruce a nedotýkat se obličeje.
  • Jak jsou bitcoin a kryptografie svázány s makroekonomickými trendy
    Bitcoin a kryptoměny celkově byly dlouhá léta považovány za nezávislá aktiva, oddělená od tradičních finančních trhů. Výzkumná zpráva společnosti Grayscale, významné investiční firmy v oblasti digitálních aktiv, však odhaluje významnou proměnu tohoto paradigmatu v posledních třech letech. Zpráva se zabývá vyvíjející se korelací mezi BTC a makroekonomickými trendy a odhaluje, jak se kdysi izolovaný trh nyní prolíná s širšími tržními ukazateli.
  • Jak jsou na tom kryptoměny: Bitcoin, Polygon, Solana a Dogecoin
    Bitcoin poprvé od poloviny srpna stoupl během čtvrtečního obchodování v Asii na 23 800 USD kvůli zvýšeným úrokovým sazbám.
  • Jak komodity ovlivňují inflaci?
    Inflace se zdála být po mnoho let mrtvé téma. Centrální banky se delší dobu snažily stimulovat růst cen, zejména prostřednictvím stimulace růstu mezd. Inflační cíle byly více než splněny, bohužel především prostřednictvím nabídkových faktorů. Někdy je těžké odpovědět na otázku, zda je vysoká inflace způsobena růstem cen komodit, nebo spíše vysoká inflace způsobuje růst cen komodit (ve snaze investorů se proti vyšším cenám zajistit). V současné době můžeme zcela jednoznačně konstatovat, že rostoucí ceny komodit způsobily všudypřítomné zdražování produktů. V tomto článku se podíváme na spotřebitelské ceny a jednotlivé skupiny komodit v USA a Eurozóně.
  • Jak koronavirus zasáhne českou ekonomiku? Způsobí tu propouštění?
    Zpomalení čínské ekonomiky o jeden procentní bod vyvolává zpomalení ekonomik střední a východní Evropy v rozsahu od 0,25 do 0,3 procentního bodu, vyplývá z výpočtu České národní banky. Pokud by tedy například šíření nákazy koronavirem vedlo ke zpomalení čínské ekonomiky z šesti- na pětiprocentní roční růst, tj. o jeden procentní bod, Česko musí počítat s tím, že neporoste tempem 2,2 procenta, nýbrž tempem 1,9 procenta.
  • Jak kryptoměny narušují tradiční finance?
    Když Satoshi Nakamoto v roce 2009 spustil Bitcoin, stal se z něj software s otevřeným zdrojovým kódem (OSS). To znamená, že veškerý kód, díky němuž první světová kryptoměna funguje, může kdokoli libovolně používat.
  • Jak letos ochránit své peníze před inflací? Koupit garáž – vynáší 26 procent ročně a nájemné k tomu
    Lidé v Česku musí i letos počítat s tím, že inflace bude celoročně velmi výrazná, zhruba desetiprocentní. Pokud tedy nechtějí letos přijít až o desetinu svých úspor, musí chtě nechtě investovat. Nabízí se rezidenční nemovitosti. V jejich případě však ještě i letos hrozí pokles cen. Ostatně, ani dva bývalí guvernéři České národní banky letos nákup investiční nemovitosti nedoporučují.
  • Jak limitovat své ztráty při ekonomické krizi?
    Slavné přísloví říká, že po bitvě je každý generál. To platí i u investování a v době ekonomické krize dvojnásob. Pravděpodobně každý investor si někdy zpytoval svědomí, že danou akcii neprodal včas a nevyhnul se tak velkým ztrátám. S odstupem času je jednoduché říci, jak se měl investor zachovat, aby za krize výrazně neprodělal. Načasovat trh je však velmi náročné. Podívejme se tak na několik strategií, které mohou limitovat výši investorovy ztráty či dokonce vést k potenciálnímu zisku během ekonomické krize.
  • Jak Macronovo vítězství ovlivní euro?
    Francie rozhodla: prezidentem byl na druhé funkční období znovu zvolen proevropský centrista Emmanuel Macron. Co to znamená pro evropskou měnu?
  • Jak moc jestřábí signál vyšle Fed při rostoucím předvolebním napětí?
    Pohled na prudce oslabující mexické peso, které se stalo synonymem tržního strachu z prezidentování Donalda Trumpa, potvrzuje, že téma amerických voleb se rozehrálo opět naplno. Nejen, že tak zastiňuje další důležitá data jako například včerejší index ISM, ale dokonce vrhá stín i na právě probíhající zasedání Fedu. Za jiných okolností by totiž jednání FOMC bylo co do důležitosti jasně nejtěžším kalibrem, neboť zvýšení úrokových sazeb se blíží.
  • Jak moc sníží ECB sazby v roce 2024?
    Úroková sazba Federálního rezervního systému je pro měnový trh klíčové téma, ale jen na papíře. Dovolte, abych vysvětlil, co tím myslím. Málokdo by popíral význam měnové politiky Fedu. Tyto alternativy a očekávané změny sazeb Fedu v letech 2024–2025 zároveň aktuálně nemají na kurz dolaru žádný vliv. Jak jsem zmiňoval ve svých přehledech, trh zkraje roku očekával brzké snížení sazeb v USA. Jinými slovy, byl příliš holubičí. Poptávka po americké měně tehdy klesla, což mohlo vypadat logicky. Ale ne teď, když se očekávání trhu posunula na červen, a já osobně silně pochybuji, že nebudou posunuta ještě dál.
  • Jak moc zatřásla delta varianta důležitými americkými daty?
    Ani nejvyšší inflace v eurozóně za posledních deset let ani slabší americká data včera nepřinesly nárůst volatility na eurodolarovém trhu. Dnes přijdou na řadu americká čísla silnějšího kalibru - ADP report z trhu práce a index podnikatelské nálady v průmyslu ISM. V obou případech se obáváme, že s ohledem na šířící se delta variantu koronaviru v USA, mohou obě statistiky trh zklamat a dolar na čas oslabit.
  • Jak moc zdraží elektřina a plyn, odpoví experti v pořadu Naše Česko
    Co je důvodem zdražování elektřiny a plynu a jak moc ceny energií na podzim porostou? V Evropě se navíc objevuje hrozba plošných blackoutů, které mohou připravit o elektrický proud miliony domácností. Jak reálná je tato hrozba pro Česko? V pořadu Naše Česko odpoví experti Václav Bartuška a Petr Kusý v 17:30 na TN LIVE.
  • Jak mohou čeští investoři ochránit svá portfolia před rostoucí inflací
    Pro investory představuje inflace jednu z nejhorších ekonomických situací. Nicméně přidání určitých tříd aktiv – jako je zlato či nemovitosti, do dobře diverzifikovaného portfolia může investorům pomoci v ochraně před inflací.
  • Jak mohou slabší data dopadnou na americký trh s bydlením?
    Realitní trh v USA si teoreticky vede velmi dobře. Ceny dřeva rostou na historická maxima mnohdy až do abstraktních úrovní. Guvernér Fedu Powell včera také mluvil o realitním trhu. Zmínil nízkou nabídku a vysokou poptávku, což vede k výraznému nárůstu cen.
  • Jak mohou těžaři bitcoinů přežít nepřátelský trh – a halving v roce 2024
    Těžba bitcoinů je stále těžší – což znamená, že těžaři budou muset utrácet více, aby získali méně odměn. Stále však existují způsoby, jak být ziskový.
  • Jak může blockchain zajistit férové a transparentní hraní online hazardních her
    Fairspin je online kasino, ve kterém jsou všechny akce zveřejňovány v blockchainu. Tato technologie vedla k naprosté transparentnosti fungování kasin a spuštění jedinečných věrnostních programů založených na TFS tokenech.
  • Jak může fungovat anonymní kasino založené na kryptoměnách?
    Představa zcela anonymního kasina byla ještě před několika lety naprosto nereálná. Nicméně, v současnosti již existuje řada kasin založených na kryptoměných, z nichž je alespoň jedno zcela anonymní.
  • Jak může přejmenování Facebooku na Meta ovlivnit MANU a jiné altcoiny
    Decentraland, decentralizovaná platforma 3D virtuální reality fungující na principu blockchainu Etherea, zaznamenala 31. října nárůst tokenu MANA na cenové maximum 4,11 dolarů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader