Sobota 26. září 2020 14:39
reklama
Dukascopy
reklama
Admiral spread new
reklama
RoboMarkets webinare

Fundamentální analýza: Týdenní zpráva z finančního trhu 6.2.2017

06.02.2017 08:46  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Čeká nás týden příznivých dat z české ekonomiky

Na hlavních světových trzích je ekonomický kalendář oproti minulému týdnu poloprázdný. Hlavní zprávou je zveřejnění dat o německém průmyslu. Pozornost investorů se zaměří také na zprávu MMF o Řecku a další čtení zákona o brexitu v britském parlamentu. Plný kalendář je naopak v České republice. Závěr roku 2016 pravděpodobně přinesl příznivé údaje z reálné ekonomiky. Inflace v lednu podle našich odhadů dosáhla meziročně 2,1 % a nad cílem ČNB zůstane po celý letošní rok.

Německý průmysl jel na konci roku 2016 na plné obrátky

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích – pondělí:


Hlavní pondělí indikátor byl zveřejněn už v 8 hodin. Německé tovární objednávky v prosinci masivně vzrostly, a to dokonce výrazně nad odhady trhu. Představují tak riziko směrem nahoru pro zítřejší odhad německé průmyslové produkce za poslední měsíc loňského roku, ale i pro česká data.

Dnes zveřejní Mezinárodní měnový fond analýzu situace v Řecku. Podle jedné z prvních verzí dokumentu, která se v lednu dostala na veřejnost, označil Fond řecký dluh za neudržitelný. To by MMF neumožnilo podílet se na dalších záchranných programech, což je podmínkou zapojení některých zemí EMU (Německo, apod.). Řecko se tak může opět dostat do hledáčku trhů a vyvolat další vlnu nervozity.

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích – úterý:


Silný německý průmysl by měl táhnout celou ekonomiku (společně se spotřebou domácností na straně užití HDP) a zároveň vytvářet poptávku po českých exportech i v roce 2017.

Kalendář ekonomických událostí na globálních trzích – pátek:


Francouzská průmyslová produkce by sice měla v prosinci vykázat meziměsíční pokles, v celém Q4 16 ale přesto solidně vzrostla (+0,8 % q/q). Indikátory PMI navíc ukazují na slušný začátek roku 2017, stejně jako ostatní indikátory důvěry.

Přelom roku byl pro ekonomiku EMU příznivý

Přehled zveřejněných ekonomických událostí na globálních trzích – minulý týden:


Minulý týden přinesl převážně příznivá data z obou břehů Atlantiku. V eurozóně zrychlila inflace, poklesla nezaměstnanost a indikátory ekonomického sentimentu převážně vzrostly. Přelom roku tak byl pro ekonomiku EMU (a většinu národních států) velmi dobrý. Ve Spojených státech jsme se dočkali překvapivě silných dat o počtu nových pracovních míst za leden. Naopak mírně zklamala míra nezaměstnanosti a indikátor hodinových výdělků. Zasedání americké centrální banky v souladu s očekáváním změnu měnové politiky nepřineslo. Ve svém prohlášení Fed vyzdvihl dobrou situaci na trhu práce a pokračující růst ekonomiky. Inflace (měřena jádrovým deflátorem osobní spotřeby) roste, ale je stále pod dvouprocentním cílem Fedu (v prosinci 1,7 % y/y). Trumpovy plány v oblasti fiskální politiky centrální bankéři nekomentovali, zřejmě kvůli nejistotě, jakou formu případná fiskální expanze nabyde a kdy dorazí. Výhled Fedu nadále předpokládá troje zvýšení sazeb v letošním roce. My nadále očekáváme jen dvoje. Důvodem je očekávaná silná pozice dolaru, a že by jádrová složka inflace neměla přestřelovat dvě procenta.

Euro v souhrnu proti dolaru posílilo o necelé procento, když kurz během týdne dosáhl až 1,0800 EUR/USD, nejvyšší eurové hodnoty od poloviny listopadu.

Česká inflace zahájí letošní rok nad dvěma procenty

Kalendář ekonomických událostí na regionálních trzích – pondělí:


Spotřeba domácností je nejdůležitějším tahounem českého hospodářského růstu, a to díky mimořádně dobré situaci na trhu práce a celkově příznivé ekonomické situaci. Prosincový maloobchod bez prodejů a oprav motorových vozidel by si měl připsat 6,7 % a potvrdit, že Vánoce byly opravdu štědré.

Kalendář ekonomických událostí na regionálních trzích – úterý:


Prosincový průmysl nebyl zatížen nepříznivými vlivy, které brzdily jeho růst v předcházejících měsících (problémy v rafineriích, odstávky v jaderných elektrárnách, přechod na výrobu nových modelů ve Škodě). Očekáváme proto velmi solidní růst produkce o 7,3 % y/y. Přestože zahraniční poptávka zůstává velmi slušná, bilanci zahraničního obchodu v prosinci ovlivňují výrazně vyšší dovozy. Obchodní bilance tak zřejmě v závěrečném měsíci loňského roku vykázala schodek 5,9 mld. CZK. ČNB v úterý zároveň zveřejní objem intervencí za prosinec. Nečekáme nijak velké číslo (zhruba 400 mil. EUR), situace na trhu se vystupňovala až v lednu. O tom bude svědčit i statistika devizových rezerv ČNB ke konci ledna. Výše rezerv k HDP poprvé v historii přesáhne 50 %.

Kalendář ekonomických událostí na regionálních trzích – středa:


Podíl nezaměstnaných v lednu vzroste o 0,2 pb (stejně jako v prosinci) na 5,4 %, ale čistě kvůli nepříznivé sezónnosti. Po očištění o sezónní vlivy by se situace na trhu práce dále zlepšila.

Polská centrální banka (NBP) podle našeho očekávání ponechá na svém středečním zasedání měnovou politiku beze změn. Sazby by se neměly měnit ani ve zbytku letošního roku. Rizikem je však námi předpokládaný vyšší růst inflace, než NBP očekává. Pokud inflace opravdu centrální banku překvapí, může ke zvýšení sazeb nakonec dojít.

Kalendář ekonomických událostí na regionálních trzích – pátek:


Česká inflace dosáhla dvouprocentního cíle už v prosinci. V lednu se na něm udrží, a to navzdory poklesu regulovaných cen (snížily se ceny plynu). Meziměsíčně ceny podle našeho odhadu vzrostly o výrazných 0,7 % především díky růstu jádrových cen a cen potravin. Leden přitom ovlivňuje vysoká sezónnost. Zveřejnění těchto údajů by mohlo opět podpořit příliv spekulativního kapitálu na český trh.

ČNB ponechala měnovou politiku beze změn

Přehled zveřejněných ekonomických událostí na regionálních trzích – minulý týden:


Český indikátor PMI z průmyslu v lednu příjemně překvapil, když vzrostl na roční maximum 55,7 bodu. Je tak dalším střípkem do mozaiky dobrého výkonu českého hospodářství na přelomu roku, ale odráží i nárůst důvěry i ekonomického výstupu v Německu a u dalších obchodních partnerů České republiky.

Česká národní banka ponechala ve čtvrtek měnovou politiku beze změn, včetně výhledu na ukončení kurzového závazku. Nadále tak platí, že ČNB neukončí závazek dříve než v Q2 17 a jeho konec je podle bankovní rady nejpravděpodobnější v polovině roku 2017. ČNB přitom výrazně revidovala svoji inflační prognózu směrem nahoru. Nadále očekáváme, že kurzový závazek skončí na zasedání ČNB 4. května. Více v ČNB Focusu: https://www.fxstreet.cz/zpravodajstvi-88304.html

Náš aktuální výhled pro politiku ČNB, stejně jako pro vývoj české ekonomiky a finančních trhů přináší nové Ekonomické výhledy, které jsme zveřejnili minulý týden: https://www.fxstreet.cz/zpravodajstvi-88263.html

Koruna minulý týden setrvala na hranici kurzového závazku. Zlotý a forint si v minulém týdnu připsaly zisky, a to díky dobrým indikátorům PMI a příznivému sentimentu na trzích.


MAREK DŘÍMAL
Economist
Economic & Strategy Research
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Fundamentální analýza: Růst české ekonomiky v Q4 16 pravděpodobně výrazně zrychlil
  Údaje o HDP by měly v eurozóně potvrdit příznivý konec loňského roku. Velmi dobré číslo očekáváme i z české ekonomiky, což by mohlo přinést další tlak na kurzový závazek ČNB.
 • Fundamentální analýza: Růst HDP v eurozóně potvrdí zlepšenou ekonomickou výkonnost EMU
  HDP v eurozóně za druhé čtvrtletí by dnes měl potvrdit dobrou ekonomickou výkonnost zemí platících eurem v první polovině letošního roku. Silnější hospodářský růst se projevuje také na trhu práce. Ten německý by měl vykázat pokles počtu nezaměstnaných. Na druhé straně čísla z USA nenadchnou, a tak by se dnes měly potvrdit včerejší zisky společné evropské měny proti dolaru.
 • Fundamentální analýza: Růst HDP v eurozóně táhne domácí i zahraniční poptávka
  Únorový ADP report ve Spojených státech ukáže solidní počet volných pracovních míst. V eurozóně se dozvíme, co bylo hlavním zdrojem růstu HDP v závěrečném čtvrtletí loňského roku. Podle nás to byly čisté exporty a spotřeba domácností. Polská centrální banka ponechá úrokové sazby beze změny. Pozornost by mohlo přitáhnout zveřejnění její nové Inflační zprávy.
 • Fundamentální analýza: Růst produktivity v USA zůstal v Q2 17 slabý
  Ve Spojených státech nás dnes čeká statistika produktivity mimo zemědělský sektor a jednotkové mzdové náklady za druhý kvartál. Obě čísla pravděpodobně ukáží na dlouhodobý problém s nízkým růstem produktivity a pomalým zvyšováním mezd. Z hlediska vývoje kurzu dolaru však budou dnešní indikátory patřit mezi ty méně podstatné. Naopak na domácí půdě nás čeká ostře sledovaná červencová inflace, která zřejmě zaostane za prognózou ČNB.
 • Fundamentální analýza: Silný dolar může být pro některé členy FOMC problém
  Prosincový ADP report by měl podle nás ukázat na 175 tisíc nových pracovních míst. To je číslo, které není nijak vzdálené od konsensu zítřejší oficiální statistiky. Pouze výraznější pozitivní překvapení by mohlo vést k posílení dolaru a převálcovat včerejší zveřejnění zápisu z posledního jednání FOMC. Některým centrálním bankéřům se totiž silný dolar nelíbí. Dnešní středoevropský kalendář je prázdný. Z našeho pohledu bude zajímavý až zítřek, kteří přinese finální čísla českého HDP za Q3 16 a listopadová data z průmyslu, stavebnictví a zahraničního obchodu. Zítra se též dočkáme statistiky listopadových intervenčních objemů ČNB.
 • Fundamentální analýza: Slabší inflační data budou výzvou pro utahování americké měnové politiky
  Navzdory zlepšující se situaci na trzích práce na obou stranách Atlantického oceánu se tento týden z USA i eurozóny dočkáme spíše slabších inflačních čísel za květen. To bezesporu vyvolá otázky ohledně potřebnosti zpřísňování měnových politik. Evropské sentiment indikátory poukáží na stabilní vývoj po extrémně příznivém prvním čtvrtletí. Solidní předstihové indikátory z průmyslového sektoru budou publikovány i v regionu. Závěr týdne přinese strukturu českého HDP v průběhu Q1 17.
 • Fundamentální analýza: Špatná data z amerického trhu práce by dolar ohrozit neměla
  V USA v září poprvé po sedmi letech zanikla pracovní místa. Důvodem je čistě dopad hurikánu Harvey. Na očekávaném prosincovém zvýšení dolarových sazeb by to nic změnit nemělo. Z domova nás na listopadové zvýšení sazeb upozorní zveřejnění zápisu z posledního jednání bankovní rady ČNB, kde tři členové, tedy nejtěsnější menšina, hlasovali pro zvýšení sazeb. Srpnové maloobchodní tržby potvrdí na meziměsíční bázi solidní růstovou dynamiku. Bilance zahraničního obchodu se po červencovém schodku vrátí do černých čísel.
 • Fundamentální analýza: T. May pronese důležitý projev ohledně strategie odchodu VB z EU
  Vystoupení T. May, britské předsedkyně vlády ohledně její strategie vystoupení Velké Británie ze struktur EU bude nejdůležitější zprávou dne. Probleskující zprávy naznačují, že by mohla oznámit „tvrdý“ odchod, tedy bez předchozího uzavření obchodní dohody s EU. Downing Street zatím neoznámil ani čas jejího projevu.
 • Fundamentální analýza: Trhy vyčkávají na zasedání ECB
  Dnes bude zveřejněn pouze počet volných pracovních míst v americké ekonomice (JOLTS Job Openings). V eurozóně je kalendář ekonomických událostí prázdný. Česká průmyslová produkce podle našeho odhadu vykáže pouze nepatrný růst. V důsledku poklesu výroby automobilů by se měl snížit i přebytek zahraničního obchodu. Polská centrální banka dnes ponechá sazby beze změny.
 • Fundamentální analýza: Týdenní zpráva z finančního trhu 27.2.2017
  Tento týden bude patřit inflaci. V eurozóně by měla dosáhnout svého letošního maxima, když meziroční růst cen v únoru stoupnul již pošesté v řadě a pouze o desetinu procentního bodu nedosáhne na inflační cíl ECB. V USA by inflace měřená deflátorem soukromé spotřeby na 2 % vyrůst měla. Oproti eurozóně na tom ale má mnohem větší podíl jádrová složka. Další indikátory budou potvrzovat sílu světové ekonomiky na přelomu loňského a letošního roku. Rozklad českého HDP naopak ukáže, proč se česká ekonomika k dobrým číslům ze světa v posledním čtvrtletí ani nepřiblížila.
 • Fundamentální analýza: Týdenní zpráva z finančního trhu 9.1.2017
  Tento týden přinese pokračování přílivu silných dat z obou stran Atlantického oceánu, a to v podobě amerických maloobchodních tržeb a evropských statistik z průmyslového sektoru. Během týdne budeme též sledovat vystoupení amerických centrálních bankéřů včetně Yellenové a Bullarda a zápis z prosincového jednání ECB, kde bylo oznámeno prodloužení programu kvantitativního uvolňování. Monitorován bude též britský nejvyšší soud, který může rozhodnout, kdo má právo odstartovat proces vystoupení Británie z EU aktivací článku 50. Z domova bude zajímavý zítřek. Jednak bude publikována prosincová inflace, která se podle nás zastaví těsně pod dvouprocentním inflačním cílem, jednak budou oznámena nová jména jednoho či dvou členů bankovní rady ČNB.
 • Fundamentální analýza: Úterý přináší příznivá čísla z evropské ekonomiky
  Dnešní údaje o důvěře v evropskou ekonomiku i dynamika HDP v Q4 17 přinesou dobré zprávy pro euro, ale i pro české hospodářství. Zdá se totiž, že poptávka z EMU bude nadále silná. Trh s korunou se připravuje na čtvrteční zasedání ČNB. V pondělí ještě zůstala koruna silná, nicméně samotné jednání centrální banky může přinést korekci. Domníváme se totiž, že se ČNB bude snažit posilování koruny zbrzdit – podle nás totiž preferuje utahování měnových podmínek prostřednictvím vyšších sazeb.
 • Fundamentální analýza: Úvěrové podmínky v eurozóně se v Q1 17 zlepšily
  Dnes by na trhu mohly panovat dozvuky francouzských prezidentských voleb, protože ekonomický kalendář je do velké míry prázdný. Prodeje nových domů v USA by měly vykázat solidní čísla. Úvěrové podmínky v eurozóně by mohly i překvapit vyšším růstem, jak naznačuje vývoj ekonomiky
 • Fundamentální analýza: Velká Británie dnes oficiálně požádá o vystoupení z EU
  Ve Spojených státech bude dnes zveřejněna pouze statistika probíhajících prodejů nemovitostí za únor. Ta by si měla polepšit. Pozornost trhů bude také směřovat k vystoupení třech zástupců Fedu, kteří by mohli naznačit, kdy lze očekávat další zvýšení úrokových sazeb. Velká Británie dnes oficiálně spustí proces vystoupení z EU. V regionu bude zveřejněna pouze maďarská míra nezaměstnanosti.
 • Fundamentální analýza: Ve Spojených státech se zlepší nálada ve službách
  Ve Spojených státech bude dnes zveřejněn ISM mimo oblast průmyslu. Ten si v srpnu zřejmě o více než jeden bod polepšil. V eurozóně je kalendář ekonomických událostí prázdný. Zajímavější dění bude tentokrát v regionu, kde nás čeká česká průmyslová výroba a zahraniční obchod. Obě statistiky si však v důsledku celozávodních dovolených pohorší. Polská centrální banka dnes ponechá úrokové sazby beze změny.
 • Fundamentální analýza: Vpředhledící indikátory čeká zhoršování na obou březích Atlantiku
  Dnešek bude dnem předstihových indikátorů. Ve Francii by mělo dojít ke stabilizaci podnikatelské důvěry, zatímco v Německu by měly mírně korigovat ze svých historických maxim. I v USA očekáváme zhoršení důvěry. To je spojeno hlavně s neúspěchy současné administrativy.
 • Fundamentální analýza: Vyjádření představitelů ECB dnes budou při nedostatku dat dominovat
  Prázdný ekonomický kalendář jak v Evropě, tak i v USA vynesou na výsluní projevy členů výkonné rady ECB. V regionu budou publikována data za vývoj v dubnu. V ČR půjde o průmyslové ceny, které by měly meziměsíčně stagnovat a v Polsku pak budou zveřejněna data z trhu práce.
 • Fundamentální analýza: Zajímavých dat se dočkáme až na Velký pátek
  Z následujících dvou dní bude podle ekonomického kalendáře zajímavější ten velkopáteční, ačkoliv ten bude mít většina světových trhů svátek. V USA se ale neslaví volnem, takže budou publikována data o inflaci a maloobchodních tržbách. Oba ukazatele by měly poklesnout. Bilance českého běžného účtu za únor by měla vykázat zlepšení.
 • Fundamentální analýza: Zápis z jednání ECB by mohl odhalit více o dalším omezování kvantitativního uvolňování
  Včerejší data přinesla smíšený obrázek z americké ekonomiky a tomu odpovídalo i obchodování eura s dolarem. Dnešek by už měl být o poznání klidnější, když hlavní událostí bude zveřejnění zápisu ze zasedání ECB. To by mohlo objasnit několik detailů, které nebyly po posledním zasedání úplně zřejmé.
 • Fundamentální analýza: Zápis z jednání Fedu přinese diskuzi o normalizaci bilance centrální banky
  Prodeje stávajících domů ve Spojených státech v lednu zřejmě mírně stouply. Zápis z posledního zasedání Fedu by se mohl věnovat otázce normalizace bilance centrální banky, přesnější údaje ohledně načasování zvýšení sazeb však zřejmě nepřinese. Z evropských dat nás čeká německý únorový Ifo index, které si v obou složkách pravděpodobně nepatrně pohorší. V regionu je dnes kalendář ekonomických událostí prázdný.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets webinare