Pondělí 25. květen 2020 18:34
reklama
Purple Trading vip
reklama
XTB - volatilita
reklama
Swissquote Bank

Amerika na prvním místě, protekcionismus na prvním místě

31.01.2017 13:17  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Autor: Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži

 • „Trumpův obchod“ je bublina, která praskne
 • Protekcionismus je chybný model
 • Reálné riziko v roce 2017 představuje krize politiky ECB

Trumpův efekt je spekulativní bublina a jako všechny bubliny nakonec praskne, jakmile si investoři uvědomí, že nový prezident své sliby nedokáže splnit.

Do teď byl nejviditelnějším výsledkem Trumpova vítězství nárůst úrokových sazeb (od 8. listopadu je to o 50 bazických bodů na amerických desetiletých dluhopisech). Investoři už předpokládají, že Trumpova ekonomická politika bude inflační. Klid na trhu je ale neopodstatněný vzhledem k protekcionistické politice, kterou prezidentův nástupní projev jen potvrdil („Musíme ochránit naše hranice před nebezpečím ostatních zemí, které přebírají naši výrobu, kradou naše firmy a ničí naše pracovní místa. Nakupujte americké výrobky a najímejte Američany.“)

Návrat do reality by pro investory mohl být tvrdý, protože v globalizovaném světě je protekcionismus pro jakoukoli zemi ekonomicky příliš nákladný.

Americká ekonomika Trumpa vlastně nepotřebuje

První otázka, kterou si musíme položit, je, zda americká ekonomika vůbec Trumpa doopravdy potřebuje. Koneckonců jsou ekonomické výsledky po Obamově administrativě víceméně pozitivní.

Ekonomické ukazatele jsou poměrně dobré. Barack Obama a guvernérka Fedu Janet Yellenová za sebou zanechali zdravou ekonomiku, která je v mnoha ohledech silnější než v roce 2008, zejména pokud jde o finanční sektor.

Jak ukazuje index Citi Economic Surprise Index v následujícím grafu, nejnovější údaje jsou mnohem lepší, než co se očekávalo pro čtvrté čtvrtletí roku 2016 a začátek tohoto roku. To je Obamův odkaz.

dm1

Díky Saxo Trader si můžete vytvářet své vlastní grafy. Klikněte sem a dozvíte se více

Zdroj: Saxo Bank

Trh práce má téměř plnou zaměstnanost. Za poslední dva roky vytvořil trh práce 4,9 milionu pracovních míst, což vyústilo ve 4,7% míru nezaměstnanosti. Počet nezaměstnaných aktivně hledajících práci (pohyblivý čtyřtýdenní průměr) je nejnižší od roku 1973, viz graf níže.

I ve skupinách obyvatel, které jsou obvykle nejvíce rizikové, se v posledních měsících objevilo jasné zlepšení. Díky tomu kleslo procento Američanů bez práce ve věkové skupině 25 až 34 let ke konci roku 2016 pod 22 %. Je to poprvé od září roku 2008.

I přes nedávná zlepšení je úroveň participace trhu práce stále nízká (62,7 % v prosinci), což znamená, že americká ekonomika ještě nedosáhla plné zaměstnanosti, i když už se blíží.

dm2

Zdroj: Saxo Bank

 

Kromě toho se navrátila „dobrá“ inflace. Na rozdíl od eurozóny není nárůst inflace způsoben vyššími cenami energií, ale také růstem průměrné mzdy (v prosinci o 0,4 %) vyvolaným nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců.

Rovnováha mezi zaměstnanci a zaměstnavateli se pomalu přesouvá směrem k zaměstnancům, což je poměrně pozitivní signál. Můžeme předpokládat, že vyšší inflace (předpověď pro rok 2017 je na 2 %) by mohla snížit celkové zadlužení amerických domácností (kolem 12,29 bilionu dolarů) a snížit riziko spojené se vzdělávací bublinou v USA (která podle Fedu představuje přes 1,23 bilionu dolarů).

Za Obamou však nezůstaly jen samé dobré zprávy. Jeho hlavním ekonomickým neúspěchem je, že nedokázal zabránit nárůstu nerovnosti, což je klíčem k vysvětlení Trumpova vítězství. Podíl bohatství v rukách nejbohatšího 1 % opět dosáhl maximální úrovně z konce 30. let minulého století (kolem 17 %), zatímco do poloviny sedmdesátých let tento ukazatel soustavně klesal.

Trumpem navrhovaná ekonomická opatření jednoznačně nedokáží vyřešit otázku nerovnosti, což by mohlo vést k růstu rozhořčení voličů. Ekonomický smysl dávají vlastně jen dvě ekonomická opatření: plán na investice do infrastruktury a v menším měřítku i snížení daní.

Plánovaná 1,5 billonová investice do infrastruktury je založena na doporučení Americké společnosti stavebních inženýrů, která uvádí, že do roku 2020 je potřeba investovat téměř 3,6 billonu dolarů, pokud má současná infrastruktura zůstat zachována (některé její části pocházejí ještě z doby prezidenta Eisenhowera) na přiměřené úrovni.

Tento program by mohl pomoci posílit produktivitu, která představuje dlouhodobý problém pro americký růst, a mohla by prodloužit ekonomický cyklus – ale nikde není záruka, že program bude uskutečněn. To závisí na dobré vůli Kongresu a Republikánské strany. Prezident Trump původně zvažoval, že nechá investice do infrastruktury zcela na soukromém sektoru, ale v poslední době změnil názor a chce, aby si rezort půjčil prostřednictvím 50 a 100 letých T-dluhopisů.

Ačkoli Republikánská strana drží stejnou linii jako prezident, pokud jde o zrušení Obamacare, na výše uvedený program se mohou brzy objevit rozdílné názory, což by vedlo ke zvyšování veřejného dluhu. Mluvčí Sněmovny reprezentantů Paul Ryan by se mohl stát vůdcem opozice během Trumpova prvního období.

Politicky řečeno by plán na snížení daní mohl získat širší podporu. Daňové úvěry (např. ty odsouhlasené v letech 2001 a 2008) v historii vedly ke zvýšení spotřeby, zejména mezi nejchudšími a zadluženými domácnostmi. Okolo 60-70 % distribuovaných peněz se obvykle do ekonomiky vrátí v průběhu následujících měsíců a riziko, že si je lidé budou ukládat, je poměrně nízké.

Jediný rozdíl, který stojí za povšimnutí oproti minulým obdobím, je, že toto opatření přichází mimo krizi, takže je možné, že si lidé přece jen uloží více prostředků než jindy, zejména pokud jde o střední třídu.

Nová éra konfliktů

Druhou otázkou je, jaký vztah bude Trump mít se svými hlavními partnery. Drobným vodítkem do budoucnosti by mohl být Trumpův oblíbený citát z Bible: „oko za oko, zub za zub“. Je téměř jisté, že Trumpovo prezidentské období přinese novou éru konfliktů doma i v zahraničí.

Americký prezident je především obchodník (nikoli „šílenec“, jak jej překřtil jeden můj belgický kolega). Je to oportunista, který bude podporovat všechna oportunistická spojenectví, podobně jako Čína, což by mohlo zpočátku vážně zmást evropské partnery USA.

Pokud jde o obchod, Trump se prezentuje jako zastánce protekcionismu. Nejde však o pózu, jak si mnozí myslí, ale o skutečné přesvědčení. Už na konci osmdesátých let veřejně vystupoval proti dohodám o volném obchodu. Protekcionismus je nezvratně spojen s politickou historií Spojených států. Ekonomický rozvoj země byl do značné míry vybudován na protekcionismu devatenáctého století.

Mezi lety 1812 až 1849 vzrostla průměrná cla z 25 % na 40 %, což nezabránilo masivnímu nárůstu bohatství. Úspěch amerického příkladu můžeme z velké části vysvětlit na teorii o velikosti národů. Ta tvrdí, že jsou určité přínosy plynoucí z velikosti země, postavené na úsporách z rozsahu. Domácí firmy mají lepší výsledky, pokud mají přístup na velký trh, to dalo vzniknout velmi konkurenčnímu výrobnímu sektoru v 19. století.

Avšak v globalizovaném světě už tento přístup není možný. Protekcionismus se v podstatě stává daní uvalenou na domácnosti, protože dovážené zboží bude příliš drahé. Pokud někdo věří, že rozvinutá země, jako jsou Spojené státy, může vyprodukovat zboží od A do Z bez zvýšených nákladů, je to pouhá iluze.

Prozatím se Trump zaměřil na Mexiko, což je snadný cíl, neboť 80 % mexického exportu směřuje do USA. Skutečným cílem nového prezidenta je však Čína.

A ta bude daleko tvrdším soupeřem. Jedno číslo potvrzuje výši ekonomických nákladů na obchodní válku mezi Pekingem a Washingtonem: Čína a země vyvážející do Číny tvoří 40 % HDP (3,1 bilionu dolarů). Pokud to bude potřeba, může si Čína vybrat ze dvou způsobů, jak vůči Spojeným státům postupovat:

 • Může se rozhodnout nakoupit méně amerických T-dluhopisů, což by vedlo ke zvýšení úrokových sazeb a ztížení Trumpova programu obnovy infrastruktury.
 • V případě obchodního sporu (např. zvýšení celních tarifů) se může obrátit na Orgán pro řešení sporů Světové obchodní organizace (WTO). To by znamenalo dlouhý a složitý proces, jehož výsledek by však byl pro Spojené státy závazný. V případě neuposlechnutí by mohlo dojít i k odchodu z této mezinárodní organizace. To by bylo ekonomicky nebezpečné řešení, protože WTO docela dobře chrání americké exportéry.

Pokud jde o monetární politiku, konflikt mezi Trumpem a Yellenovou není nijak neobvyklý. Stačí si vzpomenout na konflikt mezi prezidentem Carterem a tehdejším guvernérem Fedu Arthurem Burnsem ke konci sedmdesátých let, který vedl k tomu, že jeho mandát nebyl obnoven.

Současná situace nabízí řadu podobností – rivalita, která se projevila během kampaně a vyhrotila se kolem otázky nezávislosti Fedu. Tehdy to po nástupu Cartera k moci vedlo k výrazné kritice monetární politiky.

Současný konflikt se určitě dotkne normalizace monetární politiky. Trumpova politika obnovy infrastruktury potřebuje poměrně nízké sazby, pokud má zajistit konkurenceschopný směnný kurz a zajímavé náklady na půjčky. Fed však jasně plánuje další zvyšování úrokových sazeb, možná dokonce rychleji, než trh předpokládá.

Janet Yellenová i kandidáti na uprázdněné křeslo guvernéra Fedu (Glenn Hubbard, John Taylor, tvůrce známého Taylorova pravidla, a Kevin Warsh) všichni podporují vyšší sazby. Nevyhnutelný odchod Janet Yellenové na konci jejího období v únoru 2018 tedy v žádném případě nezaručuje, že její nástupce bude přáním Bílého domu více nakloněný.

Je třeba se obávat výrazného napětí mezi Trumpem a Fedem, které se bude propírat na veřejnosti, protože by to mohlo ohrozit komunikaci mezi centrální bankou a trhy a mít negativní dopad na přenos monetárních opatření.

Dopad na eurozónu

Trh se shoduje na tom, že rozdíly v monetární politice Evropské centrální banky a Fedu povedou k posílení dolaru a oslabení eura. V krátkém období je poměrně obtížné říct, co by mohlo posílení dolaru ohrozit, ale ve středním období je nepravděpodobné, že by tento trend vydržel. Trumpova ekonomická politika (i kdyby ji realizoval jen zčásti) by měla vést ke zvýšení vládních úrokových sazeb a rostoucím inflačním tlakům.

Pokud mají toto období překonat, nemají Spojené státy jinou možnost než devalvovat, aby mohly inflaci exportovat svým obchodním partnerům. Je to totéž, co udělal Nixon v sedmdesátých a Reagan v osmdesátých letech pod tlakem amerického průmyslu. Pro eurozónu by to znamenalo nový cyklus rostoucích úrokových sazeb, silnější euro a nárůst inflace, což by přímo negativně ovlivnilo nákupní sílu domácností, zejména v zemích s nízkým růstem, např. Francii.

Za těchto podmínek bude muset ECB udržet svůj akomodativní postoj déle, než měla v plánu, což by mohlo vést k růstu napětí mezi zastánci Draghiho a Německem, které volá po ukončení těchto opatření.

Nebezpečí, které Trump v roce 2017 znamená, je skutečné, ale větším nebezpečím, které však investoři ignorují, je možnost otevřené krize v rámci ECB, pokud jde o směřování monetární politiky.

O autorovi:

Christopher Dembik se stal členem týmu Saxo Bank v roce 2014 poté, co pracoval jako analytik francouzského velvyslanectví v Tel Avivu, kde pracoval v týmu pro finanční start-upy specializované na forexové obchody a analýzu v Izraeli.

Ve Francii i jinde ve světě je často dotazován vlivnými obchodními a finančními médii na jeho názory na makroekonomické trendy, politiku centrálních bank, evropskou ekonomiku i domácí ekonomickou politiku. Pravidelně uvádí sloupky pro televizní pořad „Le Gros mot de l?Eco“ na kanálu France 24, nebo „C?est votre argent“ na BFM Business a Xerfi Canal.

Christopher je činorodým spisovatelem a nyní právě dokončuje knihu nazvanou „Principy současné ekonomie“, která bude vydána během roku 2016. Je také členem francouzského ekonomickéhoé think-tanku Nadace Concorde.

Vystudoval fakultu mezinárodních studií na Sciences Po Paris a získal magisterský titul i na Ekonomickém ústavu Polské akademie věd.

Jeho rodným jazykem je francouzština, ale mluví také dobře anglicky a španělsky a domluví se trochu hebrejsky.

O Saxo Bank

Skupina Saxo Bank (Saxo), specialista na multi-asset obchodování a investice, nabízí kompletní sadu obchodních a investičních nástrojů, technologií a strategií. Už téměř 25 let nabízí Saxo Bank jednotlivcům i firmám přístup k profesionálnímu obchodování a investicím prostřednictvím technologií a zkušeností. Plně licencovaná a regulovaná banka umožňuje soukromým investorům a institucionálním klientům snadno obchodovat s více aktivy z jediného účtu na různých elektronických zařízeních. Kromě toho poskytuje Saxo Bank svým firemním klientům, např. bankám a makléřům přístup k multi-asset obchodům, prvotřídním makléřským službám a obchodní technologii. Mnohokrát oceněné obchodovací technologické platformy jsou dostupné ve více než 20 jazycích a jsou využívány více než stovkou finančních institucí na celém světě. Saxo Bank, která byla založena roku 1992, sídlí v Kodani a zaměstnává 1500 lidí ve finančních centrech po celém světě, včetně Londýna, Singapuru, Paříže, Curychu, Dubaje a Tokia.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Americký výrobní sektor možná začíná konečně ožívat
  Včera jsme se po delší době dočkali komentáře Janet Yellenové na téma ekonomické situace v USA a ve večerních hodinách...
 • Americký výrobní sektor znovu příjemně překvapil, trhy končí týden v klidné atmosféře
  Páteční seance se zatím na finančních trzích nese v poklidném duchu. Většina evropských indexů sice mírně ztrácí, pouz...
 • Američania sa nehrnú do nákupu domov, očakávajú pokles úrokových sadzieb
  Fannie Mae purchase sentiment index zaznamenal v apríli pokles o 1,5 bodu na 88,3 bodov. Tento pokles odráža, že občania očakávajú pokles úrokových sadzieb v krajine. Čistý podiel Američanov, ktorí očakávajú, že úrokové sadzby zaznamenajú pokles v priebehu nasledujúcich 12-tich mesiacov sa zvýšil o 5 percent. Celkovo až 40% Američanov očakáva nižšie úrokové sadzby v priebehu nasledujúcich 12-tich mesiacov.
 • Američanům v prosinci slušně narostly příjmy a úspory, výdaje naopak zpomalily
  Osobní příjmy Američanů v prosinci vzrostly o 2,6 procenta, což je překvapivě vysoký nárůst po jednoprocentním růstu v...
 • Američtí a čínští vyjednavači opět u stolu
  Index S&P 500 včera uzavřel se ztrátou 0,2 %. Nedařilo se ani technologickému Nasdaqu, který přišel o 0,4 %. V rámci sektorů nejvíce ztratila cyklická odvětví, jako jsou finanční domy nebo prodejci spotřebního zboží. Naopak v plusu zakončily utility, reality či farmaceutické společnosti. U posledně jmenovaných pozitivní roli sehrály i oznámené plány fúze mezi firmami Pfizer a Mylan.
 • Američtí a čínští zástupci v boji vytahují nové zbraně
  Akciovým trhům dnes bez výjimky vládne červená. Propady na obou stranách Atlantiku navazují na obchodování v asijsko-pacifickém regionu. Ztráty přes dvě procenta nejsou ojedinělou výjimkou. Evropský Stoxx 600 propadá o 2,2 %, americký S&P 500 v úvodní hodině ztrácí rovněž dvě procenta. Nedaří se žádnému sektoru. Poté, co čínská centrální banka uvolnila svoji měnu, která oslabila vůči dolaru na více jak 10leté minimum, se Donald Trump snaží přimět Fed rovněž k akci. Na trzích tak panuje vskutku chaos a je těžko představitelné, kam až mohou zástupci obou zemí zajít.
 • Američtí centrální bankéři v centru pozornosti
  Vystoupení několika amerických centrálních bankéřů včele s prezidentkou Janet Yellenovou, šéfkou Fedu, jsou protichůdné. Projevy jejích kolegů byly rozdílné. Upozornil na to Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky. Zraky investorů tedy směřují k projevům amerických centrálních bankéřů.
 • Američtí spotřebitelé věří v lepší zítřky, analýza USD/JPY
  Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech v srpnu nečekaně vzrostla na téměř roční maximum a ukazatel hodnocení současné situace dokonce vyskočil na nejvyšší úroveň za devět let, ukázal dnes průzkum společnosti Conference Board. Index pro měsíc srpen stoupl na 101,1 bodu, nejvýš od loňského září, z revidovaných 96,7 bodu za červenec. Analytici čekali, že index klesne na 97,0 bodu. Dílčí index očekávání vzrostl na 86,4 bodu z červencových 82,0 bodu. Ukazatel hodnocení současné situace vyskočil na 123,0 bodu, nejvyšší úroveň od srpna 2007, ze vzestupně revidovaných 118,8 bodu za červenec.
 • Američtí těžaři v 4Q posílili investice do nových vrtů o 4,9 mld. USD
  Nastávají lepší časy pro americké těžaře ropy, které kvůli politice levné ropy držel v úzkých kartel OPEC. Po dvouletém osekávání nákladů zvýšili v posledním čtvrtletí loňského roku investice do nových vrtů o 4,9 miliardy USD, což představuje meziroční nárůst o 72 % a zároveň také největší investice od roku 2012.
 • Amerika dnes příjemně překvapila, analýza AUD/USD
  Americké maloobchodní tržby si v meziměsíčním srovnání polepšily více, než se čekalo. V únoru expandovaly ...
 • Amerika nesdílí evropský optimismus, zdrojem lehké nervozity je Trump
  Americká část dnešního obchodování postrádá optimismus, který sledujeme v Evropě. Akcie v zámoří pouze balancují lehce nad nulou, zatímco evropské indexy si drží solidní zisky. Na dluhopisovém trhu panuje relativní klid, když změny amerických výnosů nejsou výrazné a v Evropě sledujeme mírný přesun zájmu od bezpečí na periferii.
 • Amerika nie je najväčší problém sveta
  Problémy s Trumpom má takmer každý. Najnovšie to platí pre najväčšie krajiny sveta, ktorým hrozia obchodné vojny. Avšak Trump nie je jediný problém, ktorý Amerika exportuje do sveta.
 • Amerika obchoduje v lepší náladě než Evropa, koruna si mírné zisky podržela
  V centru pozornosti světových trhů zůstává i koncem týdne zahraniční obchod. Na jedné straně je tu slibný vývoj revize NAFTA i z kanadské strany, ale proti tomu působí poslední výpady Donalda Trumpa. Připomínka, že se už příští týden chystá nový balík cel na čínské zboží, slovní útok na EU i opakovaná hrozba vystoupením z WTO určitě na náladě nepřidají.
 • Amerika oddaluje růst sazeb, Evropa signalizuje rozšířené QE; analýza USD/JPY, zlata, EUR/GBP
  Maloobchodní tržby ve Spojených státechv září stouply jen mírně s tím, jak se levné pohonné hmoty podepsaly na slabších výsledcích...
 • Amerika přebírá otěže – akcie slušně rostou, dluhopisy se prodávají. Eurodolar během dne obrátil
  Na hlavních finančních trzích se dál drží pozitivní nálada, přestože nové impulsy během dne už nechodily. Růst akcií a ústup od dluhopisů dál živí zejména šance na ukončení sporu o americký rozpočet, čímž by odpadl další shutdown. Zároveň se připojují i rostoucí sázky na dohodu USA s Čínou o vzájemném obchodě. Další kolo vyjednávání se nyní pomalu rozjíždí na nižších úrovních.
 • Amerika sa potápa ku dnu
  Amerika potrebuje lacné USDInvestorov na finančných trhoch...
 • Amerika se do dalšího růstu nepouští, naopak. Fed vystřídaly obavy z G20
  Donald Trump přispěl do dnešního dění ne úplně jednoznačnými prohlášeními, která ale na trzích evidentně nerezonují moc dobře. Zaznělo například, že se blíží čas, kdy (Trump) s Čínou "něco udělá", nebo že kolem cel je třeba ujít ještě dlouhou cestu. Reakce trhů se odvíjí zřejmě spíše od nekompromisního tónu řeči než od obsahu sdělení.
 • Amerika se rozešla s Evropou, nové zprávy moc netěší, dolar však odolává
  Už v nejbližších dnech se rozjede další kolo vyjednávání o obchodní dohodě mezi čínskými a americkými představiteli. Dosud pozitivní očekávání trochu zkalilo americké obvinění čínské firmy Huawei. Ministr financí Mnuchin hned přispěchal s ujištěním, že jde o oddělenou záležitost a že v jednáních o obchodní dohodě předpokládá významný posun kupředu. Na tuto hru podle nás přistoupí také čínská strana, která dohodu rovněž potřebuje. Odvetu za Huawei si případně vybere jinde, proti nějaké vybrané americké firmě či osobě, případně zvýšením napětí kolem Taiwanu atp. Na evropských trzích další kapitola v kauze Huawei nenechala vážné následky, v USA možná částečný vliv má.
 • Amerika se snaží napravit včerejšek, Itálie dostala varování z EU
  Během dnešního dne nepřicházejí zprávy, které by s finančními trhy zásadním způsobem hýbaly. Ranní čísla z německého průmyslu zůstala stranou zájmu. Finanční výsledky firem dnes byly smíšené a reakce akcií s nimi mnohdy neladila, každopádně o efektu na celý trh se hovořit nedá.
 • Amerika stráca kontrolu nad dlhom
  Riziko na trhu opäť rastie a po Grécku sa objavujú nové problémy. Celkový sentiment na trhu reaguje na horšie očakávania európskych nákupných manažérov a špekulácie o gréckom PSI. Obchodníci sú nervózni aj kvôli prichádzajúcej LTRO operácii. Čaká nás na EURUSD korekcia?
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank