Středa 30. září 2020 18:32
reklama
RoboMarkets webinare
reklama
Purple Trading USA volby
reklama
Purple Trading USA volby

Fundamentální analýza: Počet pracovních míst v USA potvrdí dobrou kondici ekonomiky

06.01.2017 08:18  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Globální finanční trhy budou čekat na dnešní data z amerického trhu práce. Prosincové údaje o počtu nově vytvořených míst by měly být o něco vyšší než je průměr za prvních jedenáct měsíců loňského roku. I domácí kalendář dnes překypuje informacemi. Poslední revize HDP by už nemusela přinést nový údaj o růstu HDP. Tempo růstu v průmyslu bylo v listopadu rychlejší, když se dařilo především auto-průmyslu i zpracování ropy. Průmysl a slabý investiční apetit pak měly za následek přebytek bilance zahraničního obchodu ve výši 11,5 mld. CZK.

Počet nových pracovních míst v USA by měl přidat

Kalendář dnešních událostí na globálních trzích:


Dnešní událostí nejvyššího zájmu bude zveřejnění počtu nově vytvořeních míst v americké ekonomice v nezemědělských sektorech a další statistiky z tamního trhu práce za prosinec 2016. Průměr za prvních deset měsíců minulého roku byl 180 tis. vytvořených míst, který listopad v podstatě zopakoval (178 tis.). Očekáváme, že v prosinci toto číslo bude ještě vyšší (185 tis.). Tento nárůst se bude týkat širokého spektra sektorů. Průměrné hodinové výdělky by měly za prosinec přidat 0,3 % m/m, když k tomu pomohou i kalendářní efekty. Míra nezaměstnanosti v prosinci korigovala snížení v listopadu a vykáže 4,8 %. Především ale díky snížení participace pracovní síly.

Další data pak budou zítra tímto děním zastíněna. Maloobchodní tržby v eurozóně meziměsíčně poklesnou, ale indikátory důvěry by si měly o něco polepšit.

Forex: Statistika zásob ropy v USA podpořila dolarovou korekci

Přehled včerejších událostí ve světě:


Euro včera dále posílilo, když během odpoledne přidávalo asi 0,4 %. Do jisté míry za tím stály technické efekty vybírání zisků, když si dolar v úterý sáhnul na hodnotu pod 1,0350 EUR/USD. Dalším důvodem pro posílení eura byla včera zveřejněná data. Ta totiž v podobě indexu PMI ukázala na velmi dobrou konci maloobchodního sektoru v Německu, Francii a eurozóně jako celku. Ve všech případech indexy poskočily o více než 2 body. Oslabování dolaru pak nabralo tempo, když v pět hodin našeho času byly zveřejněny údaje o zásobách ropy a jejích produktů v USA. Euro tak uzavřelo silnější o 1,1 %.

Navíc statistika ADP, předskokan dnešních dat o počtu pracovních míst v nezemědělském sektoru v USA, trh zklamala, když za prosinec bylo vytvořeno 153 tis. pracovních míst, zatímco trh čekal 216 tis.

Finální údaj růstu HDP za Q3 a měsíční údaje za listopad

Kalendář dnešních událostí na regionálních trzích:


Dnešní český ekonomický kalendář je také nabitý. Bude publikováno závěrečné čtení vývoje HDP za třetí čtvrtletí. To by už podle nás nemuselo doznat revize. S posledním čtením pravidelně chodí údaje za sektorové účty, takže se dozvíme více o úsporách domácností či ziskovosti firem.

Dále také budou publikovány měsíční indikátory. Průmyslová výroba v listopadu by po zpomalení v říjnu měla zrychlit. Na plný výkon už totiž jely rafinérie v Litvínově i Kralupech. Navíc dobré výsledky automobilového průmyslu reportovalo za listopad i Sdružení automobilového průmyslu. Výkon průmyslu určitě podpořil listopadový export. Naopak zaostávání investiční aktivity import velmi nestimulovalo, a proto očekáváme přebytek zahraničního obchodu ve výši 11,5 mld. CZK. Slabý investiční apetit byl v listopadu vidět i ve stavebnictví, které podle našeho odhadu pokleslo o 7,1 % y/y, i když měl listopad 2016 meziročně o jeden pracovní den více.

Minimální volatilita regionálních měn

Přehled včerejších událostí na regionálních trzích:


Včerejší vývoj kurzů regionálních měn vůči euru je ve znamení nízké volatility. Domácími důvody jsou minimální dění v jednotlivých zemích a skoro prázdný ekonomický kalendář. Ze zahraničí k tomu pak přispělo čekání investorů na zítřejší data z amerického trhu práce.


DAVID KOCOUREK
Economist
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Fundamentální analýza: Lednové devizové rezervy vystřelí kvůli vysoké intervenční aktivitě
  Jediným zajímavým číslem ze světa dnes bude německá průmyslová výroba za prosinec. Ve světle včera zveřejněných objednávek lze očekávat povzbudivá data. Naopak tuzemský ekonomický kalendář je bohatý. Český průmysl by měl zaznamenat silný meziroční růst přes 7 %, meziroční propad stavební výroby s koncem roku zmírňuje. Statistika prosincových intervenčních nákupů ze strany ČNB bude velmi umírněná. Dramatický nárůst lednových devizových rezerv ale potvrdí, že s novým rokem byla ČNB v obraně kurzového závazku velmi aktivní.
 • Fundamentální analýza: Maloobchodní tržby ve Spojených státech ukáží umírněný růst
  Inflace ve Spojených státech by dnes mohla vyskočit na 2,3 %, což by byla nejvyšší hodnota od března 2012. Růst lednových maloobchodních tržeb bude pravděpodobně pouze umírněný, přičemž průmyslová produkce bude stagnovat. V regionu je dnes kalendář prázdný.
 • Fundamentální analýza: Marek Mora naznačil zvyšování sazeb ČNB v druhé polovině roku
  Závěr nervózního týdne by mohl být na trzích klidný. Nebudou zveřejněna žádná zásadní makroekonomická data, jedinou výjimkou je spotřebitelská důvěra v eurozóně. Ta by se měla dostat na desetileté maximum a podpořit euro. Investoři na koruně budou vstřebávat dnešní slova člena bankovní rady ČNB o možnosti růstu sazeb už ve druhé polovině roku. Právě očekávání růstu sazeb by měl podporovat posilování koruny.
 • Fundamentální analýza: Německé HDP vzrostlo v Q1 17 o 0,6 % q/q
  Již ráno zveřejněné HDP Německa za Q1 ukázalo na dobrý výkon tamní ekonomiky, z čehož podle nás profitovalo i české hospodářství (1 % q/q; bude oznámeno 16. 5.). Naopak průmysl v eurozóně vykáže další mírný pokles. Spotřebitelské ceny v USA opět vzrostly, stejně jako maloobchodní tržby zrychlily svou dynamiku, ačkoliv tempo v kontrolní skupině zpomalilo.
 • Fundamentální analýza: Německý zahraniční obchod zpomalil
  Stejně jako včera je i dnes kalendář ekonomických událostí skoupý na zajímavé položky. Německý zahraniční obchod v prosinci pravděpodobně zpomalil a podle našeho odhadu svou dynamikou trhy zklame.
 • Fundamentální analýza: Německý ZEW index klesne ve světle narůstajících rizik a nejistot
  Přelom loňského a letošního roku přinesl z historického pohledu extrémně vysoké hodnoty různých předstihových indikátorů v Evropě. Březnové hodnoty ukáží na postupnou normalizaci situace. I tak eurozóna vstupuje do letošního roku se silným růstem kolem 0,6 % q/q.
 • Fundamentální analýza: Němečtí investoři hodnotí ekonomickou situaci nejlépe v historii
  Důvěra investorů v německou ekonomiku bude pokračovat ve svém růstu a dosáhne nových rekordů. Regionální trhy žádné zajímavé statistiky dnes nenabídnou.
 • Fundamentální analýza: PMI indikátory v eurozóně - ekonomický výkon je robustní
  Data v Evropě či USA by měla potvrdit solidní vývoj ekonomik v poslední době. Politická vyjádření v Evropě se dnes budou vztahovat k víkendovému summitu o budoucnosti Evropy. V USA dnes proběhnou další vystoupení představitelů Fedu, která prozatím nepřinesla žádné nové informace.
 • Fundamentální analýza: PMI potvrdí dobrý vstup eurozóny do nového roku
  Americká data dnes přinesou mírné zklamání, když by prodeje stávajících nemovitostí měly mírně klesnout ze svého dlouhodobého maxima. Naopak velmi dobrá čísla bychom měli zaznamenat z eurozóny, kde si PMI do nového roku převádějí své velmi slušné hodnoty z roku 2016. V Evropě se navíc dočkáme dvou důležitých soudních rozhodnutí. Ve Velké Británii vrchní soud rozhodne, jestli vláda skutečně musí s parlamentem konzultovat spuštění článku 50. V Itálii ústavní soud vydá stanovisko k platnosti nového volebního zákona.
 • Fundamentální analýza: PMI v eurozóně se udrží na nejvyšší úrovni od roku 2006
  Pozornost trhu dnes bude směřovat na indikátory PMI. Zatímco ve Spojených státech čekáme jejich mírnou korekci, v eurozóně se udrží na nejvyšší úrovni od roku 2006. Vysokou důvěru v domácí ekonomiku ukáže i český konjunkturální průzkum.
 • Fundamentální analýza: Politická nejistota sráží důvěru na finančních trzích
  Zveřejnění listopadové inflace v Německu mnoho vzrušení nepřinese, protože se bude jednat pouze o její finální číslo, které by se nemělo lišit od předběžného odhadu. Pozornost tedy bude směřovat na německý ZEW index, který by se měl ve své složce očekávání stabilizovat na slušných hodnotách.
 • Fundamentální analýza: Polská centrální banka ponechá sazby beze změny
  Ve Spojených státech je dnes kalendář prázdný a ani data z eurozóny příliš zajímavostí neslibují. Čeká nás pouze ekonomická důvěra ve francouzskou ekonomiku a španělská průmyslová produkce, která v meziměsíčním srovnání zřejmě poklesne. Česká nezaměstnanost si pravděpodobně vlivem sezónních faktorů pohorší. Polská centrální banka ponechá sazby beze změny, ačkoli rychle rostoucí inflace může přinést spekulace o časnějším zvyšování sazeb.
 • Fundamentální analýza: Pozornost investorů bude směřovat k pololetním projevu Yellenové v Kongresu
  Klíčovou událostí týdne je z pohledu tržních účastníků zítřejší (v Senátu) a středeční (ve Sněmovně reprezentantů) pololetní projev J. Yellenové, předsedkyně rady guvernérů Fedu. Klíčové bude, zda potvrdí výhled centrálních bankéřů na letošní trojí zvýšení dolarových sazeb. Zápis z posledního jednání ECB pak zřejmě přinese požadavek na to, aby dosažení inflačního cíle bylo udržitelné. Ekonomický kalendář by měl potvrdit silnou dynamiku německého a japonského HDP na konci loňského roku, naopak slabších dat se obáváme z Itálie. Z inflační fronty očekáváme její vzestup v Číně, návratu k cíli bychom měli být svědky ve Velké Británii.
 • Fundamentální analýza: Pozornost se přesouvá od dat k politice
  Dnešek je na data ze světa opravdu chudý. Trhy budou vstřebávat včera zveřejněný zápis z jednání ECB a začnou se připravovat na politické události, které přinese příští týden. Na scénu se vrací Řecko, kde bude nutné vyřešit problémy s třetím záchranným balíkem, a pozornost bude také směřovat na plány Trumpovy administrativy ohledně daňové reformy.
 • Fundamentální analýza: Prodeje stávajících nemovitostí v únoru zřejmě poklesly
  Dnes nás čekají pouze data z amerického trhu nemovitostí. Prodeje stávajících nemovitostí zřejmě v únoru zkorigují své mimořádné lednové výsledky a ve srovnání s minulým měsícem o 1 % poklesnou. V eurozóně i v regionu bude dnes kalendář ekonomických událostí prázdný.
 • Fundamentální analýza: Prodeje stávajících nemovitostí v USA poklesnou
  Ve Spojených státech dnes budou zveřejněny pouze květnové prodeje stávajících nemovitostí. Ty by měly mírně poklesnout. V eurozóně i v regionu bude kalendář ekonomických událostí prázdný. Regionální měny budou sledovat vývoj cen ropy, který byl příčinou jejich včerejších ztrát.
 • Fundamentální analýza: Průmyslová produkce v USA začíná nabírat na síle
  Zpřesněná data HDP eurozóny za Q1 17 budou znamenat jenom potvrzení úspěšných prvních tří měsíců roku. Německý ZEW za duben ale bude zvednutým varovným prstem – vysoká růstová dynamika Německa se pro Q2 17 neudrží. Naopak americká ekonomika by s druhým kvartálem měla nabrat na síle, což potvrdí dubnová průmyslová výroba. Prvního odhadu HDP za Q1 17 se dočkáme z tuzemska. Očekáváme nadkonsensuální silný vzestup o 1,0 % q/q respektive 2,5 % y/y. Zrychlení hospodářské dynamiky je ale patrné v celém středoevropském regionu.
 • Fundamentální analýza: Průmyslová výroba v eurozóně si vzala v únoru oddechový čas
  Vzhledem k již známým datům z velkých evropských zemí se obáváme poklesu únorové průmyslové výroby za eurozónu jako celek o 0,2 % m/m. Nicméně po silných lednových datech míříme za celé první čtvrtletí k mezikvartálnímu zrychlení. Zlepšení nálady mezi finančními investory by se mělo odrazit na německém ZEW indexu. Stále ale zůstane pod dlouhodobým průměrem. Z domova se budeme těšit na chat s guvernérem Rusnokem na portálu iDnes.
 • Fundamentální analýza: Průmysl ve Francii v červnu mírně zkorigoval své tempo růstu
  Dnes bude zveřejněn poslední z řady údajů o průmyslu v Evropě. Ve Francii červnová čísla měla ukázat na mírnou korekci vysokých květnových hodnot především kvůli zpomalení zpracovatelského průmyslu. Ceny průmyslových výrobců v USA v červenci rostly podobným tempem jako v červnu.
 • Fundamentální analýza: První odhad růstu HDP v USA bude na solidní úrovni
  První odhad HDP ukáže solidní tempo růstu americké ekonomiky na konci roku 2016. Francouzští socialisté by měli v neděli do boje o prezidentský post poslat B. Hamona. Ve středoevropském regionu je kalendář ekonomických dat prázdný.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Bossa live mentoring