Pátek 18. září 2020 22:36
reklama
Purple Trading USA volby
reklama
Admiral spread new
reklama
Purple Trading USA volby

Rok 2017: Hybatelem trhů bude ekonomika

30.12.2016 14:40  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Martin Lobotka, hlavní analytik conseq Investment Management a.s.

Rok 2016 patřil investičně mezi roky úspěšné, jak pro dluhopisové tak pro akciové investory. Hlavní akciové trhy s největší pravděpodobností skončí rok 2016 výše, než kde končily rok přechozí, a také vládní dluhopisové trhy navzdory výprodejům v posledních týdnech letošek zakončí v lehce černých číslech.  Z pohledu na grafy a celkem nízkou letošní volatilitu to vypadá, jak kdyby letošek byl nejnudnějším rokem za posledních alespoň pět, a že se toho opravdu moc nestalo.

Opak je ale pravdou. O události hodné výrazné tržní reakce nouze nebyla, a ty s ex ante největším očekávaným dopadem byly bezpochyby Čína a její zpomalující ekonomika, nejistota kolem míry divergence měnových politik mezi USA a EMU, tj. nejistota kolem délky trvání programu odkupu aktiv ECB a rychlosti utažení politiky FEDu a také nejistota kolem výsledku amerických prezidentských voleb a britského (či italského) referenda. 

Kromě druhého z těchto faktorů, který se výrazně projevil na měnových trzích, ani Čína ani neočekávané politické debakle establishmentu neměly tržně déletrvající dopad. Čína znervóznila trhy jenom na pár týdnů počátkem roku a překvapení, které přineslo britské referendum či americké volby, se na trzích nepodepsala déle než (v případě britského referenda) na pár týdnů či (v případě Trumpa) na pár hodin. Společně s tím, že Saudská Arábie vzdala boj proti americkým těžařům a že se dokázala s členy i nečleny OPECu domluvit na prvním společném snížení těžby za dlouhá léta, to byla největší překvapení právě končícího roku.

Netečnost trhů tváří v tvář vítězstvím protisystémových sil je tak největším rizikem pro rok 2017. Čína je, zdá se, stabilizována, a politika FEDu i ECB poměrně dobře očekávatelná: FED po dlouhé době prognózuje rozumný růst sazeb (jedno až dvě zvýšení pro rok 2017) a ECB se v podstatě zavázala k pokračujícím odkupům aktiv. Hybatelem trhů č. 1 tak zůstane politika, kterou trhy v letošním roce celkem kavalírsky přehlížely.

Asi vůbec nejtěžší zkouškou, budou hned dubnovo – květnové prezidentské volby ve Francii. Ačkoliv to dle průzkumů na vítězství Le Penové nevypadá, úspěšnost průzkumů v posledním roce nebyla, eufemisticky řečeno, nic moc. Přitom vzhledem k tomu, že ve Francii nemalá část populace subjektivně vnímá vlivy globalizace aspoň tak intenzivně jako ve východní Anglii či v rezavém pásu Ameriky, a kde podstatná část populace pokládá vývoj v posledních 20 letech za špatný, nelze vůbec vyloučit britský scénář. Britský výsledek francouzských voleb by okamžitě - a oprávněně - na trh vrátil obavy z rozpadu Eurozóny a poslal trhy dolů a euro výrazně pod paritu. Na to však, dle mého, trhy uspané nekonečnou pomocí centrálních bank, nejsou připraveny. O to větší rána to tak může být.

Akciový trh 2016: Vítězové a poražení

Martin Pavlík, portfolio manažer Conseq Investment Management:

Od začátku roku 2016 si pražská burza po započtení­ dividend k 14.12. připsala pouze jedno kladné procento, což není­ nikterak zají­mavé zhodnocení­. Důvodem slabé výkonnosti byly předevší­m propady akcií­ Vienna Insurance Group, Komerční­ banky a ČEZ. První­ dvě› zmíněné finanční­ instituce se potýkaly s extrémně ní­zkými požadovanými výnosy na státních dluhopisech, což se u VIGu projevovalo kontrakcí­ finančních výnosů zainvestovaných rezerv, u Komerční banky pak v poskytování­ úvěru za dří­ve těžko uvěřitelně ní­zké úroky. Spousta klientů využila ní­zko-úrokového prostředí i k refinancování­ stávají­cích půjček s tí­m, že se napří­klad hypoteční­ úvěr s desetiletou fixací­ dal zafixovat pod dvěma procenty.

Jasným vítězem letošní­ho roku se stala nová emise na pražské burze Moneta Money Bank. Od květnového primární­ho úpisu (IPO) si k dnešní­mu dni připsala krásných 20 %. Zde bych ocenil hlavně pří­stup a provedení­ IPO bývalou matkou společností­ General Electric, která již několik let provádí­ optimalizaci svých aktivit, přičemž se zbavuje svých vedlejších činností­, v mnoha pří­padech přes IPO.

I přes loňskou havárii v litvínovské rafinérii se letos dařilo akciím Unipetrolu. Za téměř patnáctiprocentním zhodnocení­ bylo velice dobré pojištění­ zmí­něné škodní­ události a relativně stále vysoké rafinérské a petrochemické marže. Zajímavé zhodnocení­ vykázaly také akcie Stock Spirits Group, Pegas Nonwovens a Fortuna.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Rok na devizovém trhu: Vítězové a poražení
  Konec roku je čas rekapitulací, tak se pojďme společně ohlédnout za rokem 2015 na devizovém trhu. Měny si prošly docela zajímavým obdobím a koš námi nejvíce sledovaných lze rozdělit v zásadě do tří skupin. V té nejúspěšnější je dolar, japonský jen a švýcarský frank, druhou skupinu tvoří euro a britská libra a třetí pak komoditní dolary (AUD, NZD, CAD) a další komoditní měny.
 • Rok na FX: Americká měna zůstává dominantní, komoditní měny ožily
  Blíží se nám konec roku, takže můžeme začít trochu bilancovat. Níže nabízím jen tak pro zajímavost vývoj amerického dolaru na všech významných i méně významných měnových párech. Jak je z grafu na první pohled patrné, po dvou velmi úspěšných letech dolar letos již nebyl tak dominantní. Své pozice si ale na hlavních měnových párech dokázal podržet.
 • Rok od ukončení kurzového závazku a ztracená inflace
  V uplynulém týdnu se koruna po dlouhé době odhodlala k výraznějšímu pohybu. Pomyslným impulsem bylo zveřejnění revize růstu HDP v závěru minulého roku směrem nahoru. Koruna reagovala posílením a vůči euru se bezpečně dostala pod úroveň 25,40. Děje se tak přesně rok od ukončení kurzového závazku ČNB. Koruna od té doby posílila vůči euru přibližně o 6,6 %.
 • Rokovania o Eurovale budú dnes pokračovať
  Dnes sa v Brusseli stretne európske politická špička, aby začala znovu rokovať o Eurovale...
 • Rokovania UK a EU o Brexite sa zasekli, libra však zostáva silná
  Šéf Európskej únie pre vyjednávanie o Brexite Michel Barnier vo štvrtok vyhlásil, že to môže byť až niekoľko mesiacov, kým sa rokovania o Brexite posunú do fáze rozhovorov o obchodných dohodách. To tak výrazne narušilo optimistický plán Theresy May, ktorá dúfala, že to stihne ešte do konca roka.
 • Rok posilování koruny přinesl znatelný růst životní úrovně
  V dubnu letošního roku se zatím drží česká měna s průměrnou hodnotou 25,3188 korun za euro (k 19.4.18) na nejnižší měsíční úrovni od konce měnových intervencí ČNB z 6. 4. 2017.
 • Roky nepřiznaných ztrát, nafukované zisky. Řeknou si Španělé o příliš málo a na prahu dluhové spirály i Francie?
  Španělské banky po dlouhé roky podceňují a zakrývají skutečné ztráty a naopak nafukují zisková očekávání pro další kvartály recesí zužované ekonomiky. Ve výsledku mohou přivést samotné Španělsko do tísně a po příliš mělké ruce, natažené po finanční pomoci bankám, vyvolat potřebu záchrany jedné z největších ekonomik EU, naznačily mimo jiné zátěžové testy španělských bank.
 • Rok za námi a co na burze přinese rok 2018?
  Rok 2017 ve znamení mnoha rekordů je za námi, na co se těšit v roce příštím? Jelikož je období mezi svátky obvykle obdobím klidu s nízkými objemy obchodů, přinášíme Vám shrnutí celého minulého roku a několik bodů, na které bude upřena pozornost v roce 2018.
 • Rok 2012 rokem korporátních dluhopisů. Firmy získaly nejvíce za nejméně v historii
  Společnosti různých sídel i zaměření po celém světě si letos prodejem korporátních dluhopisů přišly na rekordních 3,89...
 • Rok 2015 byl pro českou ekonomiku výborný
  Česká ekonomika zažila výborný rok, a to zcela nečekaně. Růst za uplynulých dvanáct měsíců bude činit více než čtyři procenta...
 • Rok 2017: jedna dobrá a dvě špatné zprávy pro světovou ekonomiku
  Autor: Christopher Dembik, vedoucí oddělení makroekonomické strategie Saxo Bank v Paříži „V životě existují dva druhy ...
 • Rok 2018 s korunou
  Česká koruna má za sebou turbulentní rok 2018, který jí přinesl řadu výzev. Jak se očekávalo, na začátku letošního roku sice pokračovala v posilování, ale poté, co si Spojené státy v březnu začaly hrát s myšlenkou obchodních válek, začalo oslabovat euro a s ním v ruku v ruce i regionální měny.
 • Rok 2018: Ve znamení dolaru
  Minulý týden zveřejněná inflace v Eurozóně měla být studenou sprchou pro všechny eurodolarové býky. Dle předběžných dat totiž v předvečer snížení tempa kvantitativního uvolňování Evropskou centrální bankou a navzdory očekáváním analytiků zůstala jádrová inflace na samém konci minulého roku (a potřetí v řadě) pod procentem, a inflace jádrová se znovu vrátila na úroveň října (1,4 %).
 • Rok 2019 ještě nemusí být krizový
  Světová ekonomika dosáhla letos špičkového růstu a zůstává dostatečně silná na to, aby unikla recesi v příštím roce. Předpokládá se sice zpomalení globálního hospodářského růstu v roce 2019, ale neočekáváme ještě obrat, či recesi.
 • Rok 2019 pro americké firmy nakonec nemusí být vůbec špatný
  Zatímco ještě loni panovalo na trzích přesvědčení, že letošní rok přinese u řady firem výrazné zhoršené hospodářských výsledků, poslední analytické odhady jsou o poznání optimističtější. Výsledkem je aktuální analytický konsenzus, podle kterého by zisky za rok 2019 měly růst o pět procent a tržby pak o necelých pět procent.
 • Rok 2019 přinesl útlum na hypotečním trhu
  „Celkový objem hypotečních úvěrů se v loňském roce propadl o 37 miliard korun. Meziročně byl vykázán pokles počtu hypotečních úvěrů o 22 tisíc,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Rok 2019 ve znamení velkého růstu, pro rok 2020 je třeba optimismus tlumit
  Rok 2019 je pro globální finanční trhy velice úspěšný. Přestože dynamika světové ekonomiky pokračuje v mírném zpomalování a je přítomno mnoho rizikových faktorů v čele s obchodní válkou mezi USA a Čínou, Brexitem, a nepokoji v Hong Kongu a Latinské Americe, akciové i dluhopisové investice připisují vysoce nadprůměrné zisky.
 • Rolls Royce aktivoval plán na získání dodatečných financí
  Samotné letecké společnosti nebyly během korony jediné, které zasáhly restrikce spojené s pandemií. Tvrdý dopad omezení pocítili i dodavatelé komponentů jako je například firma Rolls Royce Holdings, která vyrábí letecké motory. Prudký propad letového provozu totiž zároveň způsobil prudké snížení zájmu o nová letadla a firma musí hledat způsoby, jak výpadky příjmů alespoň částečně vykrýt.
 • Roman Koděra rozšířil tým expertů na obchodování v Saxo Bank
  Roman Koděra (45) rozšířil tým odborníků na investiční obchodování v Saxo Bank. Na pozici Senior Sales Manager je zodpovědný za obsluhu VIP klientů.
 • Ropa
  Zlato se odrazilo od svého čtyřdenního poklesu, který byl zaznamenán během posledních několika dnů. Kov vzrostl o 8,75 USD na 163,75, avšak růst byl ...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Admiral spread new