Neděle 20. září 2020 16:50
reklama
Bossa nove webinare
reklama
RoboMarkets webinare
reklama
RoboMarkets webinare

Dlouhé zlaté pozice se před koncem roku propadají

21.12.2016 14:26  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Autor: Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

 • Řada aktiv, zejména v USD, po zvolení Donalda Trumpa vzrostla, zlato však zamířilo opačným směrem
 • Hrubé krátké pozice vzrostly od září třikrát
 • Likvidace dlouhých pozic by mohla dojít až k úrovni 1 100 USD/unci

Šest týdnů nepřerušovaného prodeje od amerických prezidentských voleb a stále to nevypadá, že by se pokles zlata měl zastavit. Investoři prchají před futures i ETF a obligace se snaží zotavit, zatímco dolar míří stále výš.

Tok investic

Majetek v ETF zajištěným fyzickým zlatem vzrostl od 6. ledna do 20. října o 600 tun. Od té doby se prodalo zhruba 216 tun, což je potenciálně stále o 200 tun pod úrovní, na níž byly nakoupeny.

Majetek v největších světových ETF zajištěným fyzickým zlatem, SPDR Gold Shares (GLD), klesl 19. prosince o dalších 8,9 tun, což je největší propad od 1. prosince.

hn1

Hedgeové fondy začaly snižovat svou expozici ve zlatých futures už v červenci, tedy zhruba o dva měsíce dříve než investoři do ETP. Z rekordních 287 000 lotů k 5. červenci prodej od konce září ještě zrychlili.

Největší odprodej následoval po amerických prezidentských volbách a dlouhé čisté pozice nyní klesly o 76 % na 69 000 lotů. Hrubé krátké pozice mezitím vzrostly od září třikrát, na nejvyšší úroveň od 26. ledna.

hn2

Motory současného stavu

Neúnavné oživení dolaru, které začalo 8. listopadu, je klíčovým motorem za změnou chování vůči zlatu. Viděli jsme, že vznikla poměrně úzká korelace mezi XAU a japonským jenem.

Malé zotavení zlata v posledních dnech se objevilo ve chvíli, kdy kurz USD/JPY zažil malý návrat ze 118,65 na 116,55. Jen však dnes znovu oslabil poté, co Bank of Japan pozastavila politická opatření, zatímco reviduje svůj ekonomický odhad.

hn3

Od nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa se očekává, že jakmile 20. ledna převezme úřad, nastaví agresivní plán růstu. Vyhlídky na další snižování daní, masivní investice do infrastruktury a ostřejší Fed pomohly vyslat výnosy dluhopisů a akciové trhy v posledních šesti týdnech výš.

Skutečné výnosy (tedy rozdíl mezi nominálními výnosy a výnosy upravenými o inflaci) od 8. listopadu stabilně rostou. Minulý týden však došlo ke druhému zvýšení amerických úrokových sazeb za posledních 10 let a důraznější jestřábí vyhlídky sazeb pomohly spustit drobné snížení sazeb na úrovni nákladů (viz červená křivka na grafu níže). Díky tomu, že nominální výnosy stále rostou, zvýšily se i skutečné výnosy (šedá křivka), které dosáhly nejvyšší úrovně od 22. ledna.

hn4

Ostatní kovy

Stříbru se dařilo dokonce ještě hůř. Technický průlom pod 16,85 USD/unci minulý týden signalizoval možnost rozšíření poklesu až k úrovni 15,46 USD/unci nebo dokonce níž. Hedgeové fondy se neodhodlaly snížit býčí sázky a minulý týden se dlouhé čisté pozice dostaly na 46 000 lotů, což je o 25 % méně než byla rekordní úroveň v červenci.

Poměr kurzu XAU/XAG ukazující náklady na jednu unci zlata v uncích stříbra se dostal až na 72, což je třítýdenní maximum.

hn5

Zdroj: Saxo Bank

Co nám říká graf?

Zlato se minulý týden oživilo poté, co po jednání FOMC našlo podporu na 1 124 USD/unci, zejména v reakci na drobnou korekci kurzu USD/JPY. Investoři i nadále likvidují dlouhé pozice a v tuto chvíli je nezbytné, aby cena posílila zpět nad 1 150 USD/unci, pokud má současnému klesajícímu trendu uniknout.

Trh je přeprodán v horizontech 9, 14 a 30 dní, avšak zatím se neprojevilo uvolnění v likvidaci dlouhých pozic. Další úrovní po případném prolomení hranice 1 124 USD/unci je 1 100 USD/unci.

Díky SaxoTraderGO si můžete vytvářet své vlastní grafy. Klikněte sem a dozvíte se více

hn6

Zdroj: Saxo Bank

Klíčové motory zlata uvedené výše jsou nyní buď přeprodané (dluhopisy) nebo překoupené (dolar) a s blížícím se koncem roku těžko uvidíme nějakou změnu v těchto trendech.

„Expres parity“ a lehká krátká pozice eura zvyšují riziko, že kurz EUR/USD dosáhne hodnoty €1, takže i když možná dojde ke krátkodobé korekci, zlato nebude mít velký důvod k oslavám, dokud budou výnosy dluhopisů i dolar stále mířit výš.

Index relativní síly (RSI) představuje indikátor technického potenciálu, který má za cíl určit, kdy je trh přeprodaný nebo naopak překoupený tím, že měří rychlost a změny cenových výkyvů. RSI se považuje za překoupený, pokud převyšuje hodnotu 70 a přeprodaný pod 30. Nejčastěji se používá jako vhodný doplněk vlastních preferovaných nástrojů. 

hn7

O autorovi:

Ole Hansen začal pro Saxo Bank pracovat v roce 2008 a od roku 2010 pracuje jako hlavní komoditní stratég. Jeho prací je tvorba strategií a analýz globálních komoditních trhů definovaných fundamentálními ukazateli, náladou trhu a technickým vývojem.

Ole Hansen je autorem týdenních zpráv, které mapují vývoj na trzích s komoditami a současně klientům poskytují názory na obchodování v rámci značky SaxoStrats. Pravidelně přispívá do vysílání i tištěných médií jako jsou CNBC, Bloomberg, Reuters, Wall Street Journal, Financial Times a Telegraph.

Před příchodem do Saxo Bank pracoval Ole Hansen 18 let v londýnské City jak v obchodě tak i v oblasti multi-asset hedgeových fondů. Má zkušenosti s obchodováním i investicemi a je respektovaným stratégem, který se pravidelně setkává s klienty Saxo Bank po celém světě.

Bankovní vzdělání získal Ole Hansen v Danske Bank.

O Saxo Bank

Skupina Saxo Bank (Saxo), specialista na multi-asset obchodování a investice, nabízí kompletní sadu obchodních a investičních nástrojů, technologií a strategií. Už téměř 25 let nabízí Saxo Bank jednotlivcům i firmám přístup k profesionálnímu obchodování a investicím prostřednictvím technologií a zkušeností. Plně licencovaná a regulovaná banka umožňuje soukromým investorům a institucionálním klientům snadno obchodovat s více aktivy z jediného účtu na různých elektronických zařízeních. Kromě toho poskytuje Saxo Bank svým firemním klientům, např. bankám a makléřům přístup k multi-asset obchodům, prvotřídním makléřským službám a obchodní technologii. Mnohokrát oceněné obchodovací technologické platformy jsou dostupné ve více než 20 jazycích a jsou využívány více než stovkou finančních institucí na celém světě. Saxo Bank, která byla založena roku 1992, sídlí v Kodani a zaměstnává 1500 lidí ve finančních centrech po celém světě, včetně Londýna, Singapuru, Paříže, Curychu, Dubaje a Tokia.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Dlhodobý výhľad na euro
      Včerajší dramatick&yacute...
 • Dlho očakávaná konferencia v Jackson Hole sa nezadržateľne blíži
  Tento týždeň bude pre budúcnosť finančných trhov veľmi dôležitý. Vo štvrtok totiž začína stretnutie centrálnych bankárov vo Wyomingu – Jackson Hole. Téma tohto sympózia bude o pokračujúcej globálnej obnove a solídnom raste, avšak aj o stále slabej inflácii, ktorú sa zatiaľ nepodarilo dostať nad 2%, ani v USA, ani v EU.
 • Dlhopisové trhy ukončenie QE neriešia. Výnosy z európskych dlhopisov klesajú.
  Viac ako tri roky sme od niektorých jednotlivcov počúvali, že ECB kvantiatívnym uvoľňovaním (ďalej budem používať QE) zachraňuje problémové krajiny eurozóny. Od ohlásenia jeho konca (ku ktorému by malo dôjsť v decembri) už prešiel mesiac. Trhy by teda podľa tejto logiky mali panikáriť a zbavovať sa dlhopisov viac zadlžených krajín. Nestalo sa tak. Naopak, výnosy z dlhopisov medzičasom klesli. Vo Francúzsku, Taliansku a Španielsku (čo sú už krajiny, ktoré sa do eurovalu nezmestia), to bolo dokonca viac než v bezpečnom Nemecku.
 • Dlhopisové trhy v USA už započítavajú riziko technického bankrotu
  Prirážka šesťmesačných amerických dlhopisov k trojmesačným sa v posledných dňoch úplne zavrela a dokonca je mierne negatívna. To sa stalo po prvý krát od roku 2008, kedy krachoval americký finančný systém. Keďže sa nestalo nič také, čo by malo výrazne zhoršiť ekonomickú situáciu v USA (klesajúce výnosové krivky sú znakom očakávania recesie), tak je primárny dôvod treba hľadať inde – v obavách o technický bankrot.
 • Dlhopisový trh v eurozóne znova horí
  Spread medzi nemeckými a írskymi dlhopismi silne narástol a dosiahol nové historické maximá +50...
 • Dlhopisový trh v eurozóne znova horí
  Vidíme nové historické maximá rizikových prirážok španielskych, talianskych a írskych dlhopisov v...
 • Dlhopisový trh v USA vysiela varovný signál, blíži sa recesia ?
  Dlhopisová krivka v USA pokračuje v inverznom splošťovaní (flattening), keď krátkodobé výnosy silnejšie rastú, ale stredno až dlhodobé výnosy buď idú doprava, alebo mierne klesajú. Fed pomaly zvyšuje krátkodobé sadzby, čo sa prejavuje nárastom krátkeho konca krivky, ale z dlhšieho hľadiska investori príliš neveria jednak súčasnému ekonomickému rastu ako aj udržateľnému rastu infláciu. Preto je dopyt po dlhodobých dlhopisoch ako bezpečných prístavoch a tie zostávajú nakupované.
 • Dlhopis (video)
  Po tom, ako sme mali minulý týždeň prednášku o dolári, prišiel čas na ňu nadviazať prednáškou o dlhopisoch. Dlhopisy považujeme v súčasnosti za kľúčový finančný inštrument. Mal by ho mať vo svojom portfóliu každý investor. A to najmä dlhopis americkej vlády. Prečo?
 • Dlhový strop a kolaps dolára
  Podľa výpočtov Zero Hedge by mala americká vláda už tento pondelok presiahnuť svoj dlhový limit, čím sa dostane do technického bankrotu. Minister financií Geithner už dlhodobo volá po "katastrofálnych následkoch" nezvýšenia dlhového stropu. Uvidíme, čo to spraví na trhu, keď si trh zrazu "uvedomí", že US vláda nespláca svoje záväzky. Jeden z najväčších investorov v histórií, Stanley Druckenmiller, ktorý sa drží v úzadí, sa znenazdajky vyjadril na margo súčasných problémov v zmysle, že skutočný problém leží niekde úplne inde. Držíme cenný papier a sú možné dva varianty - jeho kupón sa nevyplatí niekoľko dní (vláda prekročí dlhový strop) alebo sa tento kupón vyplatí tým, že sa opäť zvýši dlh. Čo je pre mňa ako investora lepšie?
 • Dlh v objeme 50 biliónov USD: 3.vlna finančnej krízy z roku 2008?
  Táto fotka čínskeho obchodníka s ovocím, ktorý na svojom mini laptope obchoduje na akciovom trhu, sa stala v priebehu ...
 • Dlouhodobí investoři na trhu
  V dalším vývoji ceny zlata sehrají velmi důležitou roli rostoucí náklady na těžbu a snižující se výnosnost nalezišť.
 • Dlouhodobý výhled cen elektřiny je podle analytiků vždy nejistý
  Dlouhodobý výhled cen elektřiny na trzích je nejistý, což vývoj v minulosti několikrát ukázal. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Předpokládaným růstem velkoobchodních cen vláda spolu s možným nedostatkem elektřiny v Evropě odůvodňuje investici do nového jaderného bloku v Dukovanech. Server Seznam Zprávy uvedl, že podle analýz, jimiž disponuje stálý výbor pro výstavbu jaderných zdrojů, stoupne do doby dostavby nové elektrárny kolem roku 2036 cena elektřiny až trojnásobně.
 • Dlouho očekávané stres-testy evropských bank konečně uzřely světlo světa
  V pátek v deset hodin večer EBA zveřejnila tolik očekávanou zprávu o stres-testech vybraných velkých evropských bank. Trhy tak po dvou letech dostaly do rukou další ekonomické cvičení, které mělo odpovědět na to, co se stane s velkými bankami v Evropě poté, co se ekonomika Unie propadne do recese a propadne se trh akcií i nemovitostí. Do jisté míry je to obdoba cvičení, které pravidelně provádí i ČNB, ovšem s tím rozdílem, že stres-test pořádaný v ČR vychází z mnohem méně příznivých parametrů. Stačí si srovnat rozdíl mezi hloubkou propadu HDP, inflace, akciového a realitního trhu. Evropský test tedy nebyl až tak dramatický, jak se občas ozývá. Druhý fakt, který výsledky testů řekněme relativizuje, jsou použité kladné úrokové sazby. Nyní, kdy HDP eurozóny slušně roste a ECB stále zalévá trh novými eury a sráží tak mj. výnosy státních dluhopisů, by v negativním scénáři sazby po celé křivce navzdory skutečné deflaci měly vzrůst. Jistě, averze k riziku by se změnila, ale nevyvolal by takový scénář ještě větší poptávku po méně rizikových aktivech, jako jsou státní dluhopisy? No třeba ne? A aby obrázek o vypovídající schopnosti nejnovějších testů byl úplný, můžeme snad doplnit, že se cvičení neúčastnily portugalské a řecké banky a také, že oproti roku 2014 se testů zúčastnila méně než polovina bank.
 • Dlouhých či krátkých 14 dní? Koruna je nad 27,00 k euru, hranicí kurzového závazku ČNB
  Přesně dva týdny trval české koruně návrat nad hranici odvolaného kurzového závazku České národní banky. 20. dubna v 15:44 prolomila hladinu 27,00 EURCZK směrem vzhůru, kurzový závazek ČNB odvolala 6. dubna.
 • Dluh – nepříjemná pravda
  Toto přísloví vysvětluje většinu toho, co se v politických kruzích aktuálně děje. Sledujeme teď oblíbený seriál Prodluž a předstírej...
 • Dluhopisová jízda pokračuje, akcie padají. Bankám ale pomohl Draghi
  Během středečního obchodování je na hlavních trzích znát značná nervozita. Nejen, že se celkově investoři přesouvají do bezpečných dluhopisů, ale zároveň sledujeme i relativně velkou volatilitu. Americké výnosy celkově propadly, ovšem během dne několikrát změnily směr. Přidaly se také výnosy v eurozóně, a to vedle jádra nakonec i na periferii.
 • Dluhopisové fondy – jak fungují a stanou se velkými vítězi roku 2019?
  Dluhopisové fondy, někdy označované také jako penzijní, jsou investiční fondy, které investují výhradně do dluhopisů. V důsledku výplaty úroků z dluhopisů a obchodování s drženými cennými papíry se zvyšuje hodnota penzijních fondů.
 • DLUHOPISOVÉ FONDY SE TĚŠÍ OBLIBĚ INVESTORŮ. ČEKÁ JE VŠAK NÁROČNÉ OBDOBÍ
  V posledních několika letech zaznamenávaly dluhopisy pravidelně mírný růst výnosů. Díky tomu, a také díky tradiční konzervativnosti českého investora rostla i jejich obliba – objem v nich zainvestovaného majetku stoupl v roce 2019 meziročně o 50 %.
 • Dluhopisové výnosy dál rostou, na FX se daří hlavně libře a dolaru
  Po včerejším svátku v USA se dnes na trhy vracejí objemy. Za pozornost stojí přitom hlavně situace na trhu s dluhopisy, kde pokračuje výprodej, který žene vzhůru dluhopisové výnosy. Ty se v případě amerických 10yr splatností vyhouply nad 2,90 % a i nadále zůstávají nepříjemným zdrojem nervozity. Byly to totiž mj. i vysoké výnosy, které se staly katalyzátorem únorových výprodejů na akciových trzích a jejich další růst rozhodně může býky na akciovém trhu udržovat v nejistotě. Indexy jsou totiž navzdory únorové korekci stále relativně drahé a příliš rychlý růst sazeb jim rozhodně neprospívá, i když je jejich dopad na reálnou ekonomiku zatím prakticky nulový.
 • Dluhopisové výnosy i dolar se po růstu ze začátku týdne vracejí zpět
  Středeční seance na finančních trzích zatím probíhá podle očekávání v klidu a na nízkých objemech. Může za to hlavně absence dat, kterých je v tomto týdnu jako šafránu, a již déle než dva měsíce trvající absence rizik, díky které je implikovaná volatilita na většině finančních aktiv na svém efektivním dně. Evropské akciové indexy si tak dnes zatím více méně udržují své ceny a zůstávají v na dosah včerejšího close.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
RoboMarkets webinare