Sobota 20. duben 2024 06:26
reklama
FTMO férovost
reklama
FTMO král
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new

Vzestup a pád fake news?

29.11.2016 15:30  Autor: Patria  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Poté, co americké prezidentské volby vyhrál realitní magnát Donald Trump, jenž byl ještě před rokem považován za kuriózní zpestření souboje o Bílý dům, se média a organizace zabývající se průzkumy veřejného mínění začaly zpytovat, proč výsledek neodhadly a co vedlo voliče k nečekané podpoře republikánského kandidáta.

Za jednoho z předních „viníků“ Trumpova vítězství byly označeny tzv. „fake news“, tedy falešné zprávy, které cirkulovaly před volbami po internetu a na sociálních sítích. Mezi odkazy, jež sdíleli například uživatelé Facebooku, se objevily zprávy tvrdící, že papež František podpořil Trumpa, nebo že Hillary Clintonová skrývá zákeřnou nemoc či dokonce závislost na drogách. Většinou se jednalo o články s neověřenými či neověřitelnými informacemi tematicky hraničící s konspiračními teoriemi a s mimořádně poutavými titulky, často neodpovídajícími obsahu článků.

Podcenění signálů ze sociálních sítí

Analytici podle technologického serveru Techcrunch už dlouho upozorňovali na to, že data ze sociálních sítí ukazovala, jak navzdory ohromným částkám vynaloženým demokratickou kandidátkou na kampaň v tradičních médiích i přímo mezi voliči ve „swing states“ se Trumpovi dařilo daleko lépe strhávat pozornost na sociálních sítích.

A nejenže na sebe soustředil více pozornosti – od začátku října až do voleb totiž lidé o Trumpovi sdíleli více pozitivních zpráv, než o demokratické kandidátce, přestože se proti kontroverznímu realitnímu magnátovi postavila drtivá většina mainstreamových médií. Kdo negativní fake news o Clintonové tvořil, proč a jak? V dlouhé reportáži se tomu věnoval například deník Washington Post (který před volbami podpořil právě Clintonovou). Nejjednodušší odpověď je i ta správná – jde o peníze.

Dvojice mladíků píšící fake news z apartmánu na kalifornské Long Beach pronajatého přes Airbnb se redaktorovi Washington Post svěřila, že zatímco ještě před rokem byli oba nezaměstnanými absolventy, dnes na reklamě umístěné na své stránce vydělávají měsíčně desetitisíce dolarů, přičemž počet návštěvníků webu se na podzim před volbami zpětinásobil. Fenomén tvorby fake news tak nemusí být přímo spojený pouze se zájmy cizích mocností, jak tvrdí někteří odborníci – podobné stránky se totiž dokáží uživit velmi dobře bez peněz ze zahraničí.

První oběti kauzy

Deník Financial Times (jenž rovněž podporoval Clintonovou) uvádí, že stránky rozšiřující fake news ale nyní začínají pociťovat určité stigma, neboť se od nich odvrací část inzerentů. Dalším problémem pro ně může být končící volební sezóna, po které by nižší tržby z reklamy přišly tak jako tak.

Hněv mnoha podporovatelů Clintonové, kterou si fake news braly na mušku především, se po volbách obrátil mimo jiné také k sociálním sítím, na kterých uživatelé tyto zprávy sdíleli. Pod značný tlak se dostává Facebook, jehož vedení je obviňováno z toho, že umožnilo lidem dezinformace sdílet. Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku, se však brání tím, že šéfuje technologickou a ne mediální společnost a že mu tudíž nepřísluší příspěvky uživatelů jakkoliv cenzurovat.

Moc sociálních sítí a poptávka po „správných“ zprávách

Co celá kauza fake news vlastně znamená a co z ní plyne? Za prvé, provozovatelé sociálních sítí nyní stojí před morálním dilematem, zda znemožnit svým uživatelům šířit zjevně falešné zprávy, nebo zda do "ekosystému" vůbec nezasahovat. Právě díky odkazům na Facebooku se na stránky s fake news drtivá většina uživatelů dostává. Na jednu stranu by sociální sítě mohly zabránit šíření poplašných a falešných zpráv, ale na tu druhou by se jejich administrátoři dostali do nelichotivé role cenzorů.

Za druhé se ukazuje, že když mainstreamová média zrovna nepíší to, co chce určitá skupina obyvatel slyšet, někdo vždy dokáže vyvážit nabídku. Jinými slovy, lidé nakonec vždy čtou to, co chtějí číst, a z médií se tak vytrácí jakási osvětová funkce – stávají se spíše zrcadly svých čtenářů, než spolehlivými zdroji nezávislých a nepřekroucených informací. Stránky i se sebevíce pochybným obsahem pak přežívají díky vysokým počtům „kliknutí“, která přináší štědré příjmy z reklamy. Nelze však pozapomenout ani odpovědnost mainstreamových médií, jež se v průběhu kampaně mnoha lidem zprotivila otevřenou podporou demokratické kandidátky.

V poslední řadě, jak ostatně před týdnem v rozhovoru pro Patria Online uvedla investiční ředitelka a specialistka na USA Fidelity International Kasia Kiladis, sociální sítě nám toho možná mají víc co říct o preferencích voličů, než sofistikované předvolební průzkumy a tudíž by se o tato data měl více zajímat i finanční sektor, který vždy musí počítat s politickými riziky a snažit se předvídat výsledky voleb a referend. Servery jako Facebook by si tak cenzurou obrazně řečeno pod sebou mohly „podřezat větev“, neboť by tak ovlivnily chování uživatelů a přišly o cenná data, ze kterých se dá mnohé vyvodit a jež se dají výhodně prodat.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • V závěru týdne pražský parket umazává část týdenního zisku
    Evropským akciím se od počátku dnešního dne daří, přestože v odpoledních hodinách svoje zisky pomalu redukují. Index Stoxx 600 roste o zhruba jednu desetinu procenta. Nejvíce ziskovými sektory jsou energetické společnosti a těžaři komodit, jejichž akcie přidávají 0,8 %, respektive 0,7 %. Důvodem jsou rostoucí ceny komodit na světových trzích z titulu slábnoucího dolaru. Ten reagoval na komentář jednoho z představitelů Fedu, Jamese Bullarda, který naznačil, že nevidí příliš silné inflační tlaky ve Spojených státech. Pokud se indexu podaří udržet dnešní zisk, v celém týdnu si polepší o 0,7 %.
  • V závěru týdne se na pražské burze dařilo bankám, naopak ČEZ a VIG ztratily
    Pražská burza zakončila týden nepatrným růstem, dnes index PX stoupl o 0,08 procenta na 1457,47 bodu a zůstává nejsilnější od předloňského února. Z předních emisí se dnes dařilo bankovním titulům, naopak energetická společnost ČEZ a pojišťovna VIG ztratily. Vyplývá to z internetových stránek burzy.
  • Vzbudí koruna zájem u českých investorů?
    Zamyšlení nad ukončením intervencí ČNB. Pozvánka na nový unikátní vzdělávací cyklus na duben.
  • Vzbura na lodi Bank of England
    Silné inflačné rizikáDnes bude kľúčovou ...
  • Vzbura na lodi Bank of England
    Silné inflačné rizikáDnes bude kľúčovou ...
  • Vzbura voličov a rast EURa
    Zmena politického mysleniaPo nemeckých krajinsk&yacute...
  • Vzbura voličov a rast EURa
    Zmena politického mysleniaPo nemeckých krajinsk&yacute...
  • Vzdělávací cyklus: PŘÍBĚH TRADERA
    Komerční sdělení: Již tuto středu 17.5.2017 od 17:30h se představí Ondřej Hartman s jeho příběhem obchodování na Forexu. Společnost Bossa ve spolupráci s Ondřejem přinese 2 online webináře a 2 semináře, kde se můžete registrovat zdarma.
  • Vzdělávání ve finančním sektoru je stále náročnější, trh poradců se pročišťuje
    Požadavky na vzdělávání lidí pohybujících se ve finančním sektoru se stále stupňují. Kromě úvěrových poradců a těch nabízejících produkty penzijního spoření musí nově zvládnout zkoušky i každý distributor pojištění a investic. Síto kvalifikace je drsné a bude stále přísnější. Trhu to ale pomůže a novinky povedou k jeho pročištění. Lidem budou v konečném důsledku radit jen ti nejpovolanější. Vyplývá to z názorů odborníků ve finančních službách.
  • V zemědělství chybí pracovníci, může dále zdražit ovoce i zelenina, přitom stát platí mzdu lidem, kteří zůstávají doma. Nouzové navýšení podpory v nezaměstnanosti není žádoucí
    V českém zemědělství se znatelně nedostává pracovní síly. Hrozí tak další zdražování zeleniny i ovoce. Paradoxně se tak děje v situaci, kdy stát platí firmám za to, aby udržovaly pracovní místa. Řada z nich však po skončení programů typu kurzarbeit, k němuž dojde pravděpodobně letos koncem srpna, zřejmě tak jako tak zanikne. Jenže v té době už zároveň pomalu bude po hlavní zemědělské sezóně.
  • Vzestup a pád společnosti WeWork
    Každý den jsme svědky velkých úspěchů různých společností, ale také jejich pádů. WeWork se bohužel nachází v té druhé kategorii. Přestože měla skvělou vizi a úžasný nápad, skandály způsobily, že se z tržní kapitalizace 47 miliard dolarů propadla na "pouhých" 44 milionů dolarů. V této analýze vám přiblížíme, co vedlo k jejímu bankrotu.
  • Vzestup ceny bitcoinu a falešné naděje
    Minulý týden se cena bitcoinu na eToro vyšplhala nad 27 600 amerických dolarů, ale rally neměla dlouhého trvání, protože se na trh vrátily obavy z načasování spuštění spotového ETF.
  • Vzestup e-commerce, mladší generace mění své nákupní zvyklosti
    Evoluci směrem k nakupování přes internet urychlila pandemie, ale ne všechny země se v tomto ohledu vyvíjely stejně. Také různé generace se chovají po svém, pokud jde o to, co nakupují online. V kontextu současného narativu souvisejícího s možným zpomalením globální i místní ekonomiky je důležité pochopit, jak kupující mění své nákupní zvyklosti.
  • Vzestupný trend na páru USD/JPY skončil
    Někdy nemusíte čekat na signály z Ameriky, aby se vám všechno obrátilo vzhůru nohama,. Zveřejnění silnějších údajů o inflaci v Japonsku umožnilo medvědům páru USD/JPY převzít iniciativu. Pár je připraven klesnout pod psychologicky významnou úroveň 150, protože hedgeové fondy uvolňují své maximální čisté shorty proti jenu od poloviny roku 2022.
  • Vzestup populismu: Jak krajně pravicové strany ovlivní budoucnost
    Po celé Evropě dochází k rychlému vzestupu krajně pravicových populistických stran a spolu s ním rostou i obavy z ekonomických dopadů jejich politiky. Motivace, které k tomuto posunu vedly, jsou poměrně komplexní, ale stojí za ním zejména kombinace úzkosti z ekonomického vývoje, kulturních obav a politické nespokojenosti.
  • Vzestup rizikové averze euru neublížil
    Globální finanční trhy včera čelily silnému vzestupu rizikové averze poté, co zklamala čínská data: HDP za Q1 13 zazname...
  • Vzestup umělé inteligence: Vegas Casino Online a inovativní přístup
    Rozvoj umělé inteligence (AI) výrazně ovlivnil různá odvětví a online herní průmysl není výjimkou. Technologie AI způsobila revoluci ve výkonu online prostředí a není tak překvapením, že se stala nepostradatelným nástrojem pro společnosti, které chtějí svým zákazníkům nabídnout pohlcující a poutavý herní zážitek.
  • Vzestup „workhorse“ kryptoměn: investoři nakupují praktické tokeny, protože trh je jako na houpačce
    Drobní investoři v prvním čtvrtletí roku 2022 zrychlili tempo investování do kryptoměn typu „workhorse“, přičemž se často rozhodli pro tokeny založené na blockchainu ethereum, ale s alternativními případy praktického využití.
  • Vzestup zlata zpomalil, protože se zastavil růst sazeb a vzrostla ochota riskovat
    Světové trhy si včera v noci oddechly, když předseda Fedu Powell vyslal jasný signál, že Federální rezervní systém přestává zvyšovat sazby. Po neočekávaně nízkém indexu ISM ve výrobě, který byl toho dne zveřejněn, pomohlo Powellovo poselství zlepšit nálady na trzích, které v poslední době trápí geopolitické obavy, rychle rostoucí výnosy z amerických státních dluhopisů, jež s sebou nesou riziko hospodářského oslabení, a nevyrovnaná výsledková sezóna. Drahé kovy však na vyhlídky na ukončení růstu sazeb, které by pro ně byly za normálních okolností příznivým znamením, reagovaly poměrně nevýrazně. V tomto článku se podíváme blíž na to proč.
  • Vzhledem k nedostatku obchodních statistik a slavení dne Martina Luthera Kinga v USA se očekává slabý obchodní den.
    V pátek americké akciové indexy ne mohli si vybrat směr pohybu. Index Dow Jones Industrial Average uzavřel sianci s ...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO král