Pátek 04. prosinec 2020 06:11
reklama
Dukascopy
reklama
Purple webinar OH
reklama
Dukascopy

Zlato by po Brexitu mohlo dosáhnout až 1.400 USD za unci

20.06.2016 15:04  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk
 • Cena zlata se od počátku května přiblížila maximu
 • Index XAUGBP dosáhl nejvyšší úrovně za poslední tři roky
 • Poptávka po produktech obchodovaných na burze podpořených zlatem zůstává silná

Drahé kovy značně těží z tržní nejistoty panující před referendem, které se bude ve Spojeném království konat 23. června. V průběhu května se zlato i stříbro po velmi silném nástupu počátkem roku 2016 opět propadlo na své ceně. Oslabení poháněl posílený dolar spolu s pokusem šéfky amerického Fedu Janet Yellenové a jejích kolegů z federální komise pro otevřený trh znovu nastolit důraznější jestřábí postoj k rychlosti a frekvenci budoucího růstu sazeb.

Tyto pokusy zavést více jestřábí postoj vůči trhu přišly vniveč 3. června, kdy zpráva o situaci na americkém pracovním trhu přinesla horší výsledek, než se očekávalo, a výhledy na růst sazeb nadále poklesly. Ve středu pak po posledním zasedání federální komise pro otevřený trh přišlo umírněné vyjádření. Komise snížila svůj předpoklad vlastního vývoje úroků s tím, že šest jejích členů v roce 2016 očekává pouze jedno zvýšení sazeb.

Kromě měnícího se výhledu ze strany Fedu jsme také vstoupili do poslední fáze před datem konání britského referenda, kdy zastánci odchodu z EU nabírají na síle, trh začíná snižovat riziko a zároveň hledá přístřeší uprostřed kupících se bouří.

hansen1

Stávající vysoký výkon stříbra a zlata z tohoto měsíce

Výše uvedená tabulka ukazuje, jak v tomto měsíci prozatím docházelo k téměř dokonalé bouři pozitivního tržního vývoje cen zlata. Zatímco akcie trpí, výnosy ze státních dluhopisů nadále kontrahují s výnosy německých desetiletých dluhopisů, které začátkem tohoto týdne jako poslední snížily ztráty na nulu.

Případné vítězství zastánců odchodu z Unie nevyvolává jen otázky ohledně jeho dopadu na Spojené království, ale také na riziko nákazy zbytku Evropy. Je totiž pravděpodobné, že pokud ostatní země dostanou příležitost, jejich skepse vůči Evropské unii ještě zesílí.

Slábnoucí očekávání růstu sazeb v USA, padající akcie a rostoucí volatilita spolu s kolabujícími výnosy z dluhopisů a obecně zvýšená nejistota způsobily, že ceny zlata prolomily maxima z počátku května. Vzhledem ke stávajícímu oslabení libry šterlinků jsme svědky toho, že index XAUGBP dosahuje nejvyšší úrovně za poslední necelé tři roky.

Poptávka po produktech obchodovaných na burze zastřešených zlatem zůstává silná. Dokonce i během květnové korekce neustále rostla. Hlavními viníky za květnovými prodeji byli taktičtí obchodníci používající futures, protože hedgeové fondy snížily býčí sázky na zlato o jednu třetinu. Vzhledek k ostrému obratu, k němuž došlo tento měsíc, znovu horečně budují dlouhé pozice a během týdne končícího 7. červnem přidali 20 %.

hansen2

Klíčovou otázkou je, jaký dopad bude mít referendum na zlatý kov. Domnívám se, že odměna za riziko bude mít vzestupnou tendenci. Hlasování ve prospěch odchodu z Evropské unie by téměř jistě prodloužilo pokračující období nejistoty, kdy by akcie utrpěly a nadále by se zvyšovala poptávka po dluhopisech. Přestože by tento výsledek mohl také podpořit dolar a tudíž i vytvořit protivítr negativním korelacím, vnímáme zde zvýšené riziko, že by zlato mohlo vystoupat až na úroveň 1.400 USD, což je maximum z roku 2014.

Výsledek hlasování ve prospěch setrvání v EU by zpočátku spustil všeobecnou úlevu na globálních kapitálových trzích, nicméně s výhledem na pravděpodobné oslabení dolaru a pokračující kompresi výnosů z globálních dluhopisů spatřujeme riziko poklesu na minimální úroveň 1.250 USD za unci.

Ole Hansen, vedoucí oddělení strategie komodit, Saxo Bank

O autorovi:

Ole Hansen je odborníkem na obchodování s využitím všech druhů investičních nástrojů. Může se pochlubit více než dvacetiletou zkušeností v oboru investic a obchodování. Do Saxo Bank přišel v roce 2008 a stal se součástí jejího strategického a analytického týmu jako vedoucí strategie komodit. Před příchodem do Saxo Bank Ole Hansen 15 let pracoval v Londýně, kde byl zodpovědný za chod obchodního výkonného týmu pro multi-asset Futures a Forex hedgeové fondy. V současné době se soustředí především na vývoj komodit. Jeho týdenní zpráva na téma komodity je pravidelně publikována online i v tištěných médiích po celém světě.

Saxo Bank:

Saxo Bank, specialista na multi-asset obchodování a investice, nabízí kompletní sadu obchodních a investičních nástrojů, technologií a strategií. Plně licencovaná a regulovaná banka umožňuje soukromým investorům a institucionálním klientům snadno obchodovat s více aktivy z jediného účtu na různých elektronických zařízeních. Mnohokrát oceněné obchodovací technologické platformy jsou dostupné ve více než 20 jazycích a jsou využívány více než stovkou finančních institucí na celém světě. Saxo Bank také na vybraných trzích poskytuje tradiční bankovní služby prostřednictvím Saxo PrivatBank. Saxo Bank, která byla založena roku 1992, sídlí v Kodani a zaměstnává 1500 lidí ve 25 pobočkách na pěti světových kontinentech.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Zlato až dnes díky sugestivní ECB sílí
  Aktuálně: Zlato dnes roste 1,1 % d/d na 1178 USD za trojskou unci. Včerejší bouře na měnových a akciových trzích rozpo...
 • Zlato bez změny před daty z US trhu práce
  Drahý kov se obchodoval bez výraznější změny v pátek ráno a pohyboval se kolem úrovně 1,255 USD během Londýnské seance. Volatilita by měla být větší odpoledne.
 • Zlato blízko letošního minima
  Zlato dnes oslabuje o 0,2% d/d na 1632 USD s respektem k dnešní dubnové zpráv...
 • Zlato blízko multitýdenního maxima
  Zlato zlevňuje 0,3% d/d na 1259. Zlato během týdne potvrzovalo hlavní podporu 1239, která společně s 1230 úrovně br...
 • 🥇 Zlato bojuje na úrovni klíčového supportu ⚔
  Ceny zlata jsou v poslední době pod tlakem. Hlavním důvodem je optimismus okolo vakcíny, který snížil zájem o bezpečné přístavy. Přestože v dlouhém období zlato podporuje uvolněná politika centrálních bank a vlád, tak v krátkodobém horizontu existuje riziko pokračování korekce. Aby se jí kov ubránil, potřeboval by se udržet nad klíčovou úrovní $1850. Zlatu zatím pomáhal klesající americký dolar, ale pár EURUSD se nyní nachází na silné rezistenci a jakákoliv výraznější korekce USD by mohla stlačit ceny zlata pod tuto úroveň a aktivovat stop lossy, které se v blízkosti této úrovně nacházejí. Boj zlata s technickou podporou stojí za to dnes i v dalších seancích sledovat!
 • Zlato bojuje o úroveň 1,200 USD
  Cena drahého kovu se obchodovala ve ztrátě v úterý ráno a klesala směrem k hranici 1,200 USD během Londýnské seance. Intradenně zlato zaznamenávalo ztrátu cca 0.25%.
 • Zlato bojuje o 200 denní klouzavý průměr
  Cena zlata nedokázala udržet pondělní zisky, které zlato nabylo během EU Seance a američtí obchodníci drahý kov vyprodali. V úterý se zlato obchodovalo bez výraznější změny a bylo viděno kolem 1,255 USD.
 • Zlato bojuje o 200 denní klouzavý průměr
  Cenný kov byl v pátek ráno v menším plusu a snažil se o korekci čtvrtečních ztrát, kdy kov ztratil až 1.5% a spadl na 200 denní klouzavý průměr při 1,247 USD. Během Londýnské seance v pátek se zlato obchodovalo cca 0.3% v zisku a pohybovalo se při úrovni 1,250 USD.
 • ⛔ ZLATO brání úroveň $1800 🥇
  Při pohledu na finanční trhy v těchto dnech se to růsty a rekordy jen hemží. Index Dow Jones se včera poprvé v historii vyhoupl nad úroveň 30 000 bodů, ale v zóně euforie se pohybuje více instrumentů - evropské akcie, kryptoměny, ropa, měny rozvíjejících se zemí. Trhy těží z úspěšného vývoje vakcín proti koronaviru několika firem a k trhům přátelskou novou americkou administrativou. Potřeba bezpečných přístavů je nízká. A výsledek? Zlato už propadlo o 275 dolarů ze srpnových maxim a testuje stěžejní úroveň 1800 dolarů. Jedná se o více než jen psychologickou úroveň - pokud ceny zůstanou v klesajícím kanálu, tak býci mohou doufat v dlouhodobý býčí vlajkovou formaci. Průraz by naopak mohl přinést medvědí trh a další poklesy.
 • Zlato - bude růst pokračovat? Střednědobá technická analýza.
  Cena zlata dnes mírně klesá na 1404 USD za trojskou unci, nicméně podle střednědobé technické an...
 • Zlato čeká další růst
  První polovina tohoto roku přinesla spolu s pandemií nejhorší zpomalení globálního růstu od dob 2. světové války. Situace na trzích byla velmi proměnlivá, někdy i značně problematická. Komoditní trhy zůstaly, až na pár výjimek, v přiměřeně dobré kondici. Bloomberg Commodity Index se sice oproti loňskému roku propadl o 20 %, ale tento měsíc se obchoduje již o 2 % výše, zejména díky procyklickým komoditám, jako jsou průmyslové kovy, ropa a palivové produkty.
 • Zlato čeká na americké produkční ceny
  Zlato ztrácí 1,2% d/d na 1268.Trh se po trvalejších drtivých propadech posledních měsíců (další část akcelerovala p...
 • Zlato čeká na americkou zaměstnanost
  Zlato dnes kolísá kolem čtvrtečních konečných úrovní 1792, poté, co trh dnes ráno zkusil téměř roční m...
 • Zlato čeká na americkou zaměstnanost
  Zlato dnes slábne o 0,2% d/d na 1698. Zlato poté, co se koncem listopadu nepotvrdil vzestup pod rezist...
 • Zlato čeká na americkou zaměstnanost a index ISM průmyslu
  Zlato dnes oslabuje o 0,2% d/d na 1550. Zlato po propadu k hranici téměř ročn...
 • Zlato čeká na americkou zaměstnanost a ISM průmyslu
  Zlato dnes posiluje o 0,2% d/d na 1666 s malou mezitýdenní změnou což souvisí s respektem k dalším důležitým makroe...
 • Zlato čeká na Bernankeho
  Zlato dnes posiluje o 0,2% d/d na 1661 v slábnoucím obchodování před vystoupením šéfa Fedu Bernankeho ...
 • Zlato čeká na inflaci/regionální ek. data
  Zlato roste o 0,1% d/d na 1591. Obchodování v posledních týdnech nabralo sestupný směr čímž se potvrdil půlroční kl...
 • Zlato čeká na říjnovou zaměstnanost USA
  Zlato zpevňuje 0,1% d/d na 1309. Trh během října posiloval dílem slabšími informacemi trhu práce USA a nejistotou, ...
 • Zlato čeká na stavby domů USA a Yellenovou
  Zlato stagnuje d/d na 1239. Trh dnes bude citlivý na makroekonomické zprávy. Zejména obchodníky budou zajímat informace nové výstavby domů (14.30 SEČ), které by měly potvrdit decentní růst aktivity trhu domů a být tak nepříznivé pro zlato. Vystoupení šéfky Fedu Yellenové (14.30 SEČ) by se nemělo příliš týkat aktuálního/budoucího ek. vývoje/monetární politiky a na trh tentokrát nemusí tolik působit. Poslední některé nepřesvědčivé informace ekonomiky poněkud snížily tržní pravděpodobnost zvyšování úr. sazeb, zlato ale ze změny výhledu trhu zatím nedokázalo příliš vytěžit. Preferujeme stále solidní data americké ekonomiky, potvrzení zvyšování úr. sazeb může zlato oslabit.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Capital.com