Pátek 29. březen 2024 15:23
reklama
Dukascopy new
reklama
Purple MT4 platforma nova
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
CapXmaster srovnani

Ropa po zásobách vystoupala na nová maxima, trend může brzy kulminovat

28.04.2016 16:14  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Nákupní horečka na ropě stále pokračuje. Cena severomořského Brentu vystoupala včera nad 47 dolarů za barel poprvé od začátku listopadu. Ve stejné dobře překročil texaský benchmark WTI hladinu 45,50 dolarů za barel. Ropa den po dni navyšuje pětiměsíční maxima a blíží se 50 dolarům. Klesající objemy však varují, že se rally může blížit ke svému závěru.

Ke včerejšímu navýšení rekordu pomohlo zasedání americké centrální banky Fed. Ropa zareagovala na chvilkové oslabení dolaru a nastíněný solidní ekonomický výhled. Holubičí přístup zápisu ze zasedání zároveň ujistil, že americká měna by mohla zůstat slabší delší dobu. Nízký kurz dolaru pomáhá cenám ropy a dalších komodit vzhůru.

Ještě několik hodin před Fedem byly zveřejněny pravidelné zásoby ropy a ropných produktů v USA. Z množství statistik nejvíce zaujala klesají americká produkce ropy, která se snižuje už 13 z posledních 14 týdnů. Dle Aktuálních údajů klesla na 8,94 milionů barelů ropy denně Na počátku dubna se poprvé snížila pod 9 mbpd a negativní trend dosud pokračuje. Za poslední týden ubylo dalších 15 tisíc barelů vytěžené ropy denně.

prdroy

Horší dojem na ropu udělaly naopak zásoby v oklahomském Cushingu – místu s největší zásobovací kapacitou v USA. Tam naopak došlo k nejvyššímu růstu od prosince -zásoby se zvýšily o 1,7 milionu barelů na 66,05 mil. barelů. Po sérii poklesu zásob tak přišel obrat, který je opět přiblížil na dosah historických rekordů. Celonárodní zásoby vzrostly o 2 mil. barelů na 540,6 milionu – na nejvyšší hodnoty od roku 1929.

gdfgfsd

Včerejší reakce na zásoby byla prudká. WTI ztratil během několika desítek minut až 1,2 dolaru a jen o několik centů nižší ztráty ukázal severomořský Brent. Vzápětí se však začal projevovat pattern, kterého už jsme byli svědky vícekrát v posledních měsících. Obchodníci opět využili příležitosti v podobně nižší ceny komodity a vstupovali do long pozic. Za dvě hodiny už byly veškeré ztráty absorbovány trhem.

Na grafu níže lze srovnat poslední tři reakce na zveřejnění zásob s průměrnými reakcemi za poslední rok s pravděpodobností jedné směrodatné odchylky v šesti hodinách následujících po zveřejnění. Středeční reakce na vyšší růst zásob je znázorněna oranžovou barvou. Masivněji trh reagoval před týdnem na mírně nižší přírůstek celonárodních zásob. Jednalo se však o napjatou situaci po neúspěšném katarském summitu ropných producentů.

crdr1

Ceny ropy stále rostou, na trhu se však začínají objevovat náznaky vyčerpání trendu. Jedním z nich je mírný pokles objemů oproti předcházejícím týdnům. Ve srovnání s 30 denním průměrem se dnešní objemy pohybují zhruba o čtvrtinu níže. Pokles přílivu nové likvidity je k vidění také na dalších komoditách – zatím hlavně na průmyslových kovech a zemědělských komoditách.

Z 12 letých minim už ropa přidala 70 %, a to hlavně díky sázkám na obrat dlouhodobého klesajícího trendu. Důkazem je reakce na neúspěch v Dauhá, kdy cena ropy dokázala smazat téměř 7 % poklesy doslova během několika hodin. Ropa má za sebou extrémní příliv spekulativních dlouhých pozic. Aktuální data CoT reportu ukázala, že velcí obchodníci drží nejvyšší sázky na růst ropy od poloviny roku 2014, kdy cena komodity začala propadat.

Na trhu samozřejmě existují podpůrné faktory pro růst ropy. Patří mezi ně strmě rostoucí poptávka po palivech v USA, nebo uspokojivá data vývoje čínské ekonomiky. Zároveň se spekuluje o dalším kole jednání mezi velkými ropnými producenty. Přestože po neúspěchu z Dauhá vzrostlo napětí mezi některými producenty a pravděpodobnost dohody se snížila, tak pravidelné červnové zasedání OPEC, na které jsou pozvány také další ropné země, může dohodu přinést.

Faktorem, se kterým se na ropě dosud příliš nepočítalo, je možný výpadek venezuelské produkce kvůli klesající těžbě způsobené podfinancováním sektoru, nedostatku elektrické energie a krizové situaci v zemi. Venezuela těží 2,4 mil. barelů ropy denně a odhady hovoří, že při současném trendu by mohla klesnout na 2,2 mil. barelů do konce roku. Pokud by však země v brzké době zbankrotovala, jak ukazují četné analýzy, tak následný chaos by mohl přinést mnohem vyšší výpadek těžby.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • 🛢Ropa po oznámení OPEC + smazala zisky📉
    Jak již bylo oznámeno, OPEC+ se rozhodl mírně zvýšit cíl zářijové produkce o 100 000 barelů denně. Dříve se cena ropy zvyšovala kvůli očekávání nepříliš konkrétního rozhodnutí ze strany OPEC+. Po oznámení rozhodnutí se však zisky snižují. Za zmínku stojí, že zvýšením produkčního limitu se obrovský deficit opravdu nesníží. Přiští zasedání kartelu je plánováno 4. září.
  • Ropa po QE3 na dvouměsíčním minimu
    Minulý týden jsme psali, že existují dva různé scénáře budoucího cenového vývoje ropy.  První z nich...
  • ⛽ Ropa po rozhodnutí OPEC+ roste o 2 %
    Dalo by se říci, že OPEC+ svým rozhodnutím z minulého víkendu překvapil. Není to však překvapení, které by mohlo vést k zásadním změnám. Překvapením je v podstatě jen to, že se vůbec něco změnilo. V tomto textu stručně probereme nejdůležitější otázky související s rozhodnutím OPEC+ a dobrovolným snížením ze strany Saúdské Arábie.
  • Ropa posílila, zlato oslabilo a měkké komodity si vedly smíšeně. Nejlíp se dařilo akciím.
    Ochota k nákupu rizikových aktiv se ruku v ruce s očekávaným ozdravením světové ekonomiky zvyšuje. A právě to pomáhá komoditám. Pro příklad – v lednu táhla energetický sektor nahoru ropa, která zaznamenala velmi silné zisky. Svou roli přitom sehrála i lepší ekonomická data z motoru evropské ekonomiky, tedy Německa, dále i pokračování kvantitativního uvolňování ze strany Japonska a odklad jednání o výši amerického dluhového stropu spolu se slabším dolarem.
  • Ropa po silném růstu během minulého týdne klesá
    Ceny ropy se dostaly pod tlak, protože některé evropské země začínají zpřísňovat restrikce. To samozřejmě nepřidává na optimismu v ropném sektoru, kde si hráči ještě pamatují loňské restrikce. A přestože odborníci zastávají názor, že si žádná ekonomika nemůže dovolit další lockdown, obavy přetrvávají.
  • Ropa posiluje
    Ropa WTI roste 0,7% d/d na 101,3. Evergreen jarní sezóny, nestabilita na Ukrajině má další díl. Blesková, neověřená...
  • Ropa posiluje k průlomovému hrdlu
    Březnový futures kontrakt ropy WTI posiluje 2,9 % d/d na 51,2 a naznačuje stanovení dna kolem klíčového podpůrného pásma 43,3 – 44,4 a stabilizaci...
  • Ropa po teroru v Bruselu slábne
    Aktuální vývoj:  Květnový futures kontrakt ropy WTI dnes ztrácí 0,7 % vůči závěru pondělního obchodování na 41,2 USD/b...
  • Ropa po údajích DOE o zásobách roste
    Zveřejnění zprávy amerického ministerstva energetiky ale nevyvolalo na trhu s ropou výraznější pohyby. Zásoby ropy klesly více, než se očekávalo, zatímco zásoby benzinu vzrostly nad odhady analytiků. Překvapení přinesly údaje o zásobách destilátů, které v rozporu s očekáváním trhu a včerejším zveřejněním API vykázaly čerpání
  • Ropa po útocích vystřelila o 10 % výše
    Americký akciový trh páteční seanci uzavřel v červené nule. Index S&P 500 si pohoršil o necelou jednu desetinu procenta. Stále se však nachází na dosah svého historického maxima, od kterého ho dělí pouhých 0,6 %. Nejvíce se dařilo komoditním společnostem, které těžily z uvolnění některých celních bariér mezi USA a Čínou, respektive jejich oddálení o několik týdnů. Obecně se dařilo spíše cyklickým sektorům, naopak ty defenzivní si odnesly ztráty. Nejhlubší zaznamenali prodejci základního spotřebního zboží a realitní firmy, jejichž akcie odevzdaly 0,8 %, respektive 1,3 %.
  • ⬇Ropa po zprávách OPEC klesá
    Ceny ropy se propadly po zprávě WSJ, která uvádí, že Spojené arabské emiráty požádají orgány OPEC o povolení zvýšit těžbu ropy. To by mohlo znamenat větší nabídku na trhu a další možné kroky jiných velkých a flexibilních producentů, jako jsou Saúdská Arábie nebo Irák.
  • Ropa po zprávě EIA maže zisky
    STEO report za srpen ukázal, že by americká produkce ropy mohla být v příštím roce větší, než se původně očekávalo. Dříve se počítalo se zvýšením těžby o 800 000 barelů denně oproti roku 2022. Nyní se však očekává zvýšení o 900 000 barelů denně na 12,8 mil. barelů/den. Pokud by to tak skutečně bylo, jednalo by se o největší zaznamenanou produkci. Z těchto zpráv plyne pravděpodobné snížení cen v následujících několika desítkách minut. Dřívější ropná rally byla způsobena omezením dovozu ruské ropy do Střední Evropy (ČR, Slovensko a Maďarsko). Teoreticky by mohly být dodávky obnoveny, pokud však dojde i k vyřešení problémů s platbou tranzitních poplatků.
  • Ropa po zveřejnění iniciativy demokratů opět pod tlakem 📉
    Před časem jsme byli svědky oživení na trhu s ropou v důsledku úniku z ropovodu Keystone, kvůli němuž již bylo zahájeno federální vyšetřování. Ropa však začala klesat poté, co trhy obletěly zprávy naznačující, že někteří senátoři v Kongresu přišli s novou iniciativou na zvýšení zdanění "velkých ropných" společností s cílem zvýšit rozpočtové příjmy. Kromě zvýšení zdanění chtějí senátoři přimět ropné společnosti k výraznému zvýšení produkce. Politici jsou zjevně znepokojeni proinflačním růstem cen ropy v USA. V důsledku toho se "černé zlato" opět dostalo pod tlak a vrací velkou část svých dřívějších zisků.
  • Ropa prehlbuje straty, extrémne nízke zásoby v Cushingu
    Údaje JODI ukazujú na pokles dopytu po rope v apríli na 97 % v porovnaní s úrovňami z roku 2019 (najmä ázijské krajiny).
  • Ropa prodlužuje rally
    Futures kontrakty na ropu WTI ve čtvrtek vzrostly o 1 % nad hranici 78 USD za barel a prodloužily tak svou růstovou sérii. Během dnešní seance se cena dostala na nejvyšší úroveň od 3. ledna, a to i navzdory gigantickému nárůstu zásob v USA o téměř 20 milionů barelů, který včera zaznamenala EIA!
  • Ropa projevuje ztráty po severokorejském testování rakety
    Nymex futures nedávno poklesl o 0,3 % na 49,76 USD za barel. Brent futures klesl o stejné procentní rozpětí na 55,31 U...
  • Ropa prolomila klíčovou úroveň, euro vyčkává na vystoupení centrálních bankéřů
    Index S&P 500 uzavíral na nových historických maximech, když investoři před vystoupením světových centrálních bankéřů oplývají optimismem.
  • ❗ Ropa propadá o 4 % 📉
    Ceny ropy již dnes ztrácejí 4 % a pokračují tak v poklesu ze závěru minulého týdne. Pozornost investorů se přesouvá do Číny, která zavádí nové restrikce proti šíření mutace Delta. Přes víkend bylo uvaleno omezení na cestování do Pekingu. Nové restrikce snižují výhled globální poptávky po ropě. Poslední červencové statistiky inflace z Číny jsou však zatím vyšší, než se čekalo. CPI vzrostlo o 1 % YoY při očekávání +0,8 % a PPI vzrostlo na 9 % YoY při očekávání +8,8 %. Data čínské obchodní bilance za červenec zklamala. Exporty i importy byly nižší, než se čekalo, což je dalším faktorem, který by mohl investory zneklidnit.
  • Ropa propadla na dvouměsíční minima, starosti jí dělají zásoby v USA
    Na počátku měsíce to vypadalo na solidní odraz cen ropy na vyšší hodnoty. Přání ropných býků ovšem zůstalo opět nevysl...
  • Ropa: propad pod klíčovou 32,2 – 33,0 není potvrzen
    Aktuální vývoj:  Únorový futures kontrakt ropy WTI dnes roste 0,5 % vůči závěru pondělního obchodování na 31,2. Cena r...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Dukascopy new