Čtvrtek 28. březen 2024 11:17
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple MT4 platforma nova
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster

Sú nízke ceny ropy pre ekonomiku dobré či zlé?

01.02.2016 15:25  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Dôvera rastu globálnej ekonomiky a finančných trhov je od začiatku nového roka otriasaná hlavne z dvoch dôvodov. Prvým je neustále sa stupňujúca obava o spomaľovanie čínskej ekonomiky, čo zároveň predstavuje hrozbu nižšieho celkového globálneho rastu a druhým dôvodom je pokles cien hlavných komodít a predovšetkým ropy.

Nie všetci ekonómovia a analytici však zastávajú názor, že súčasná situácia na trhu je taká kritická, ako sa môže javiť. V tejto analýze vám ukážeme niekoľko grafov, na základe ktorých možno usudzovať, že s čínskou ekonomiku to v tomto roku nebude až také zlé ako sa mnohí domnievajú a zároveň že negatívny dopad nízkej ceny ropy môžu nakoniec prevýšiť pozitíva plynúce z jej nižších úrovní.

Známky ekonomického spomaľovania?

Jedným z najpoužívanejších indikátorov celkovej ekonomickej aktivity je index PMI. Ako môžeme vidieť na prvom grafe, úroveň globálneho PMI síce v priebehu minulého roka mierne klesla, no počas decembra bola jeho hodnota konštantná s tempom rastu globálneho HDP (okolo úrovne 3%). Predbežné prieskumy na január 2016 zároveň nasvedčujú tomu, že výsledok za minulý mesiac bude podobný (alebo len mierne slabší).

Pokles finančného a komoditného trhu je však len ťažko vyhodnocovať z pohľadu prichádzajúcich ekonomických dát. Preto sa teraz pozrime na ďalší graf, ktorý porovnáva úroveň indexu globálneho PMI a medziročnú zmenu cien aktív (podľa indexu MSCI).

Vidíme, že robiť závery, že pokles akciového trhu automaticky signalizujú recesiu (pokles indexu PMI pod úroveň 50) môže byť trochu unáhlené. Podľa posledných ekonomických dát sú známy globálnej recesie naozaj len minimálne a vidíme že prepad cien akcií máva len zriedkakedy taký veľký dopad aj na reálnu ekonomiku.

Je panika okolo Číny je prehnaná?

Ako je to teda v súčasnosti s čínskou ekonomikou? Na ďalších grafoch si ukážeme, že momentálna panika okolo spomaľovania rastu čínskej ekonomiky je dá sa povedať tak trochu prehnaná. Podľa oficiálnych dát z Číny dosiahol rast čínskeho HDP v roku 2015 úroveň 6.9%, čo je síce najslabší výsledok od roku 1990 a navyše sa na trhu špekuluje, že rast druhej najväčšej ekonomiky sveta mohol byť v skutočnosti ešte omnoho nižší. Napríklad spoločnosť Capital Economics na základe svojich vlastných analýz ekonomickej aktivity Činy (na grafe krivka China Activity Proxy) odhaduje, že rast mohol byť len niekde na úrovni 4.3%. No ešte aj takýto výsledok by bol hocikde inde vo svete  považovaný za veľmi slušný ekonomický rast.

Už v minulosti bolo viac menej zrejmé, že čínska ekonomika nedokáže udržiavať dvojciferné tempo ekonomickej expanzie, keďže sa kapitál začal postupne presúvať viac na západ. Jej spomalenie bolo jednak neodvratné, nakoľko ekonomika „dozrievala“ a zároveň aj žiaduce na úkor posunu od investícií k spotrebe.

Takisto si treba uvedomiť, že spomaľovanie čínskej ekonomiky nie je žiadnou „novinkou“. Ako vidíme na grafe, Čína dosiahla svoj vrchol  v roku 2007 a po tom ako sa pozviechala po doznení globálnej finančnej krízy, od roku 2011 sa nachádza v klesajúcom trende. To však ekonomikám rozvinutých krajín nezabraňovalo, aby naďalej pokračovali v raste a aby sa celkový globálny rast stabilizoval. Tým, že čínska ekonomika je po USA druhá najväčšia na svete, tak aj napriek jej postupnému spomaľovaniu môže stále v globálnom ponímaní každý rok značne zvyšovať globálny dopyt a podieľať sa na raste svetovej ekonomiky veľmi výrazným podielom.


Ak by sme nárast čínskeho HDP za minulý rok merali v čínskych juanoch pri konštantných cenách z roku 2008, vidíme že hodnota za posledný rok bola prakticky rovnaká ako v roku 2007. A to aj napriek tomu, že tempo rastu sa znížilo o viac než polovicu (z 14.2% na 6.9%).

Čo sa týka oslabovania čínskeho juanu voči USD, aj na to sa treba pozerať z tej správnej perspektívy. Zatiaľ čo sa trhy obávajú, že čínske autority sa cielene snažia čínsku menu globálne oslabiť , v realite je kurz juanu vážený zahraničným obchodom stále  stabilný.

Samozrejme, že určité relevantné dôvody na obavy o čínsku ekonomiku predsa len existujú, no tie sú spojené skôr s vysokou a naďalej rastúcou zadĺženosťou krajiny. Na základe vyššie spomenutých skutočností ale môžme zhodnotiť, že čínska ekonomika určite nekolabuje. Naopak, namiesto jej ďalšieho spomaľovania spoločnosť Capital Economics predpokladá, že rast Číny v priebehu tohto roka bude stabilný.

A čo nám napovedajú súčasné ceny komodít?


Ak by sme sa len zbežne pozreli na tento graf, môže sa zdať, že svetová ekonomika čelí bezprostrednému riziku recesie. Naposledy  boli ceny komodít takto nízko v časoch globálnej finančnej krízy. Uvedomme si však, že globálnej finančnej kríze a následnej recesií v roku 2009 práve naopak, predchádzal prudký nárast cien komodít. A navyše, v minulosti sme zažili viacero období, kedy nižšie ceny komodít išli "ruka v ruke" s rastom globálnej ekonomiky, ako tomu bolo napríklad v rokoch 2006-2007.

Preto radšej ako by sme sa mali snažiť zovšeobecniť dopad nižších cien komodít na globálnu ekonomiku, je dôležitejšie pochopiť to, prečo vlastne sú momentálne ceny komodít také nízke. Hnacím motorom poklesov hlavných komoditných indexov v priebehu posledného roka bol samozrejme kolaps cien ropy. Len na základe toho by ale bolo nesprávne usudzovať, že ide o známku slabej aktivity globálnej ekonomiky.

Na ďalšom grafe vidíme, že dopyt po rope sa v prvej polovici roka 2014 aj 2015 síce znížil, no celkovo za posledné roky postupne rastie slušným tempom a v druhej polovici minulého roka dokonca zrýchlil.

To čo teda stojí za poklesom cien nie je slabší dopyt, ale rapídny nárast ponuky ropy na trhu, ktorá už posledných 8 kvartálov neustále prevyšuje dopyt. To spôsobuje obrovskú akumuláciu zásob a tým pádom tlak na ďalší pokles cien.

Sú teda nízke ceny ropy pre svetovú ekonomiku dobré či zlé?

Odhliadnuc od toho, či primárnym dôvodom nízkych cien ropy je vyššia produkcia alebo slabší dopyt, výrazný prepad cien môže mať sám o sebe značné dopady na ekonomiku ako celok. Nízke ceny majú samozrejme negatívny dopad hlavne na producentov ropy, no pozitívnu stránku nižších cien vnímajú zase naopak spotrebitelia.

Ešte pred pár rokmi disponovali vďaka vyšším cenám ropy krajiny OPECu a producenti ropy ako Rusko či Nórsko veľkými prebytkami svojich bežných účtov. Pri nízkych cenách ropy však tieto krajiny zaznamenávajú straty. Z pohľadu globálnej ekonomiky sa ale rozdiel v ich príjmoch ma margo poklesu ceny transferuje na spotrebiteľov ropy, ktorí tým pádom môžu utrácať viac za iné tovary a služby, čo je v prospech celkového globálneho dopytu.

Nasledujúci graf zobrazuje úžitok z pohľadu spotrebiteľov ropy (ako percentuálny podiel na HDP jednotlivých krajín) pri poklese ceny o 10 USD. Výpočet pozostáva z celkového objemu spotrebovanej ropy v roku 2014 vynásobeného 10 USD. Tu môžeme vidieť, ktoré krajiny profitujú z poklesu cien ropy najviac. Krajiny emerging markets vrátane Číny a Indie sú vyznačené čiernou farbou.

A teraz pre porovnanie graf, ktorý na rovnakom princípe ilustruje náklady producentov ropy pri poklese ceny o 10 USD.

V súčasnosti sú nízke ceny ropy z pohľadu dopadu na globálnu ekonomiku vnímané trhom negatívne. Ale prečo je tomu tak?

Ako sme mohli vidieť na posledných dvoch grafoch, straty producentov z nízkych cien sú proporčne omnoho vyššie (v pomere ku ich zisku) ako úžitok z pohľadu spotrebiteľov. Koncentrácia strát producentov v porovnaní s rozptýlenejšími úžitkami spotrebiteľov je jedným z dôvodov, prečo sa zdá, že producenti znižujú svoje výdavky omnoho rýchlejšie a v oveľa väčšom rozsahu ako spotrebitelia tie svoje zvyšujú. A táto asymetria má negatívny dopad aj na finančný trh. Spoločnosti z energetického sektora síce predstavujú napríklad len 20% US trhu s junk dlhopismi, avšak obavy sú na strane rozsiahlych bankrotov naprieč celým energetickým sektorom, čo by finančný systém ako celok rozhodne naštrbilo.

Druhým dôvodom je magnitúda celkového prepadu ceny. Pri menších cenových výkyvoch je omnoho vyššia pravdepodobnosť pozitívneho dopadu na globálnu ekonomiku ako pri rozsiahlych poklesoch, pretože spomínaný asymetrický charakter celkového dopadu na ekonomiku v takom prípade zohráva omnoho dôležitejšiu úlohu.

Negatívny dopad nízkych cien ropy ale môže byť len otázkou času. Producenti síce zvyčajne prispôsobujú svoje výdavky rýchlejšie, no z dlhodobejšieho hľadiska pozitívny efekt zo zvýšenia výdavkov spotrebiteľov na iné tovary a služby môže všetky negatíva prevýšiť. Takže ak by sme aj počítali s tým, že ceny ropy zostanú nízke po dlhšiu dobu, v priebehu najbližších rokov by to malo byť v prospech spotrebiteľských výdavkov a globálneho rastu, aj keď tento proces bude môže trvať dlhšie ako sa pôvodne očakávalo.

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Summit EU
    "Pôžička od EFSF bude mať predĺženú dobu splatnosti z 7 ro...
  • Summit EU: Brexit v nedohlednu - Ranní analýza 17.10.2018
    První komentáře evropských ministrů ohledně Brexitu ze summitu EU zní spíše negativně. Michel Barnier, hlavní vyjednavač za EU řekl, že je otevřený možnosti prodloužit odchod UK o další rok. Donald Tusk, předseda Evropské rady řekl, že žádná dohoda je pravděpodobnější než kdy předtím. Také chce po Mayové zbrusu nové návrhy ohledně řešení irských hranic. Summit se koná ve dnech 17.-18.10.2018 a měl být finální přípravou před listopadovou mimořádnou schůzkou kde se mělo vše dořešit a formalizovat. Měnový pár GBP/USD díky těmto zprávám oslabuje.
  • Summit EU: Jedenáctka zemí dostala zelenou ke zdanění finančních transakcí. Ve hře je prodloužení splatnosti půjček Portugalsku a Irsku
    Německo, Francie, Řecko, ale také Slovensko nebo Rakousko jsou mezi zeměmi, kterým po dnešním rozhodnut...
  • Summit EU: listopadová schůzka se ruší - ranní analýza 18.10.2018
    Představitelé EU odvolali listopadovou mimořádnou schůzku ohledně Brexitu, jelikož nedošlo k uspokojivému pokroku. Tereza Mayová naznačila, že UK je připravená prodloužit přechodné období, aby bylo více času na jednání. Doposud také nepřišla a novými nápady ohledně řešení irských hranic. Lídři EU si při večeři a debatování o dalším postupu ohledně Brexitu pochutnávali na smažených houbách, filetu z Kambaly pošírovaném v pšeničném pivu a na triu ovocných sorbetů.
  • Summit EU nesklame
    Euro trpí z každej strany: zníženie ratingu Cypru nasledovan&...
  • Summit EU schválil rozšíření sankcí za turecký průzkum těžby
    Evropská unie rozšíří sankční seznam osob spojených s kontroverzním tureckým průzkumem těžby ve východním Středomoří. Na kroku, před kterým Ankara evropský blok varovala, se dnes po dlouhých výměnách názorů shodli prezidenti a premiéři členských zemí na summitu v Bruselu. Političtí vůdci zdůraznili, že si přejí přátelské vztahy se strategickým partnerem, avšak Turecko podle nich pokračuje v "jednostranných provokacích". Rozhodnout o dalším směřování obchodních a hospodářských vztahů má podle nich EU v březnu. Turecko označilo nové sankce za nezákonné, pro Řecko jsou závěry summitu zklamáním.
  • Summit G20 je středem zájmu
    Finanční trhy byly minulý týden pod tlakem. Za prvé, konflikt mezi setkáním v rámci asijsko-tichomořské hospodářské spolupráce tlačí na trhy v červené zóně, protože skeptický pohled na rychlé vyřešení konfliktu mezi USA a Čínou získává převahu, a tím podkopává optimismus investorů, neboť summit G20, který by se měl konat tento týden, nebude mít požadovaný vliv na globální růst. Poté, spolu s pokračujícím napětím souvisejícím s nákladným plánem italských výdajů a konfrontací mezi Evropskou komisí a italskou populistickou koalicí, zatěžují obavy z rostoucích čísel jednotnou měnu. Obavy z potenciální recese v rámci eurozóny zůstávají ale utlumené.
  • Summit G20: Západ se snaží naklonit si Indii a získat zpět ztrácený vliv na Blízkém východě, chystá obří infrastrukturní projekt. Je za pět minut dvanáct
    Západ se snaží znatelně prohloubit ekonomickou spolupráci s Indií a získat ji tak více na svoji stranu. I tak by se dala shrnout dosavadní jednání na summitu skupiny G 20, který právě probíhá zrovna v Indii. Zmíněná snaha Západu je v době rapidně vzrůstajícího globálního hospodářského významu hostitelské země a silného a sílícího geopolitického napětí ve vztahu Západu a Ruska a Západu a Číny důležitější než kdy jindy.
  • Summitovanie pokračuje v marci
    Nejasnosti ohľadom riešenia dlhovej krízy v eurozóne ako aj...
  • Summit zemí G7 ukazuje, že Západ už účinné sankce pro Rusku vyčerpal. Ekonomický a geopolitický význam skupiny G7 postupně upadá
    V bavorských Alpách dnes začal summit zemí skupiny G7. Tato skupina sestává z klíčových ekonomik Západu. Těžko už jejím všem členům přisuzovat adjektivum „světově nejvýznamnější hospodářství“, jež jim bezesporu svého času náleželo.
  • Superagresivní politika Fedu se odkládá
    Bitcoin a ether mírně obnovily své pozice poté, co předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell učinil řadu prohlášení, z nichž vyplynulo, že "zatím není nic jasné". Superagresivní politika Fedu se odkládá. Hrozba čtyř zvýšení úrokových sazeb v USA v letošním roce zůstává pouze hrozbou, neboť Jerome Powell sice potvrdil informaci, že Fed letos začne zvyšovat sazby a snižovat bilanci, nicméně centrální banka zatím nerozhodla, jak agresivní tato politika bude. Na úplný obrázek si počkáme dva až šest měsíců.
  • Super bilancia - superMária
    Včerajší výpredaj na akciovom a FX trhu nezastavili ani &ua...
  • Super Mario Run, nová mobilní aplikace z dílny Nintendo Co. s nejistou budoucností
    Údaje analytické společnosti SensorTower ukazují, že „vlaková loď“ společnosti Nintendo se sice dostala na vrchol žebříčku stažených aplikací v 68 zemích, nicméně na nejvyšší příčku nejlépe vydělávající aplikace se dostala pouze v 14 z nich. Akcie společnosti Nintento Co. na burze v Tokiu zareagovaly poklesem o 4,2 %, což jí ubralo na tržní hodnotě přibližně 1,5 miliardy USD. Akcie partnerské společnost DeNA Co. podílející se na vývoji hry postihl pokles akcií o 6,8 %.
  • Supernova likvidity
    Akciové indexy v US včera zaznamenali mierny rast. Obchodná aktivita bola minimálna a to aj napriek tomu, že obchodníci mohli reagovať na viac...
  • Superrozpolcený Fed drží naděje na růst sazeb v tomto roce?
    Zdá se, že americký Fed už dlouho nebyl tak názorově rozpolcený. Podle zápisu z posledního zasedání v něm existují alespoň tři různé názorové skupiny. První si myslí, že s dalším růstem sazeb je lepší počkat na silnější výkon ekonomiky a inflační tlaky. Bojí se, že vyšší sazby v tuto chvíli ohrozí relativně slabou investiční aktivitu. Druhá je naopak přesvědčená o tom, že pravý okamžik na zvyšování sazeb již nastal - nezaměstnanost poklesla pod svoji přirozenou míru, inflace tedy může překvapit rychlejším nástupem a pro ekonomiku je proto lepší sazby začít zvyšovat hned a postupně. Zvlášť když se ukazuje, že americký výhled se po brexitu nijak zásadně nemění. A třetí skupina je někde mezi tím. Věří, že čas na růst sazeb může v nejbližší době dozrát, ale takticky chce raději počkat na další silnější čísla.
  • Super Streda: Fokus na FED a BoJ
    Rozhodnutia BoJ a FEDu (FOMC) môžu už túto stredu 21.9.2016 spustiť masívny pohyb kapitálu na finančnom trhu. Presun japonského QE na dlhodobé splatnosti japonského dlhopisového trhu a trvanie FOMC na potrebe navršovania sadzieb do konca roka, spustia cez výpredaj na dlhopisovom trhu lavínový efekt po celom finančnom trhu.
  • Super-úterý rozhodlo, že o prezidenta se utká osvědčená dvojice Biden-Trump
    Super-úterý v USA rozhodlo o tom, že do souboje o Bílý dům půjde osvědčená dvojice Biden-Trump. Vzhledem k tom, že jeden je za 81 a druhý za 77, tak americkému voliči musí být jasné, že až bude jeho příští prezident v úřadě končit, tak jím bude starší pán s vrtochy osmdesátníka.
  • Supi vs. holubice - USDJPY dosahuje vrcholů za 20 let
    Rychle se rozcházející měnové politiky Federálního rezervního systému a Bank of Japan se změnily v souboj supů a holubic, když USD/JPY tento týden dosáhl 20letých maxim.
  • Supply Chain a kryptoměny – AMB 5. díl
    Ambrosus (AMB) je token dodavatelského řetězce, v němž využívá čipy a čipovou technologii RFID v procesech blockchain. Hlavním rozdílem je, že AMB sleduje atributy výrobku, jejich parametry a pohledávky dodavatele, á zaručuje jeho/jejich autentičnost (v praxi to znamená, že nahrazuje podstatnou část řízení rizik a kvalitativní i dokumentační procesy v rámci Supply Chain Managementu). Příkladem toho by bylo zajištění toho, aby štítek “Non GMO potravina” byl skutečně zaručen z farmy, kde výrobek vznikl až do chvíle dodání na stůl konečnému konzumentovi. AMB se nezaměřuje na maloobchodní nebo strojní transakce, ale místo toho se zaměřuje na potraviny a léčivé přípravky. To AMB umožňuje být ověřovatelem tvrzení, jako jsou certifikované organické látky nebo procentní podíly pro mléko s nízkým obsahem tuku.
  • Supply Chain a kryptoměny – ARY 7. díl
    ARY: Block Array   Tato mince je vhodná pro všechny, kdo akceptují vysoké riziko u mince s malou tržní kapitaliza...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple pivot points