Pátek 29. březen 2024 06:26
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Purple trading AI
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei ProTrader

Korelace na devizovém trhu? Nic neobvyklého

27.01.2016 12:14  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Dnes se podíváme znovu na pár grafů. Korelace není ve světě devizového trhu nic neobvyklého a řada obchodníků si ji po letech intuitivně všimne. Měnové páry mohou korelovat vzájemně, nebo s různými druhy aktiv, jako jsou akcie a komodity. Pojďme se tedy podívat na ty nejzajímavější páry.

Asi nikoho nepřekvap, že mezi sebou korelují měnové páry, které mají vždy jednu měnu společnou. Žádná věda v tom není. Příčinou korelace je vždy právě ta měna, která je na obou párech stejná (většinou USD). I přesto ale máme měnové páry, které spolu korelují o něco více než ostatní. Jednou takovou dvojicí je EURUSD a GBPUSD. Průměrná tříměsíční korelace obou párů se pohybuje okolo 50 – 60 % a je způsobena blízkostí obou ekonomik, jejichž měnověpolitické cykly se vzájemně ovlivňují a proto se často vyvíjí podobně. Jinými slovy, zpomaluje-li eurozóna, zpomalí také Británie a měnové politiky obou centrálních bank se tomuto trendu přizpůsobí snižováním úrokových sazeb, což vytvoří tlak na oslabení obou měn na páru s dolarem.

Untitled2
Šedesátidenní korelace EURUSD a GBPUSD

Ještě bližší dvojicí je na devizovém trhu měnový pár AUDUSD a NZDUSD. Vazba mezi novozélandskou a australskou ekonomikou je velmi silná, a to zejména za strany Nového Zélandu. Ekonomické cykly a měnové politiky mají proto i v tomto případě silnou tendenci k podobnému vývoji. Korelace se často pohybuje okolo 60 – 70 % a jen v těchto dnech dosahuje 81 %. Korelace je přitom tím vyšší, čím volatilnější je seance na akciovém trhu. Obě měny totiž díky svým relativně vysokým úrokovým sazbám slouží jako cíl carry trade obchodů a mají tendenci oslabovat v situaci, kdy se akciové indexy začnou propadat a obchodníci začnou tyto rizikové transakce likvidovat.

Untitled
Šedesátidenní korelace AUDUSD a NZDUSD

Co je to carry trade?  Operace, kdy je měna s nižším úrokem využívána jako zdroj investice v zemi s vyšším úročením. Jsou-li v Austrálii vyšší sazby než v USA, mohou si investoři půjčit americké dolary za nižší úrok a investovat je v Austrálii do aktiv s vyšším výnosem. Úrokový diferenciál je pak jejich výnosem.

Výše uvedené dokazuje i následující graf. Samotná korelace AUDUSD a světových akcií (MSCI World Index) dnes dosahuje 43 %, což je výrazně více než v období klidu z roku 2014 a zároveň výrazně méně, než v období zvýšené volatility způsobené evropskou dluhovou krizí z let 2010 – 2012. Evropská dluhová krize měla tedy skrze carry trade rozhodně přesah i v Austrálii, nebo na Novém Zélandu, jejichž měny v době největších turbulencí fakticky kopírují vývoj na světových akciových trzích.

Untitled5 
Šedesátidenní korelace AUDUSD a akciového indexu MSCI World Index

A jak jsou na tom komoditní měny? Tématem posledních měsíců je samozřejmě výprodej na ropě a jeho dopad na CAD. Podíl ropného průmyslu na Kanadském HDP dosahuje přibližně 10 %, což postačuje k tomu, aby si CAD s ropou udržoval vysokou korelaci, která se v těchto dnech dostala vyhoupla až na -73 %.

Untitled3
 Šedesátidenní korelace USDCAD a ropy (WTI)

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Korekcia na akciách nekončí
    Lepšie makroekonomické dáta posledných dní ako nezrealizované predaje domov, objednávky tovarov dlhodobej...
  • Korekcia na AUDUSD končí
    V Austrálii počas tohto týždňa, v stredu, uvidíme potenciálne vplyvné ekonomické dáta CPI tretieho kvartálu. Očakávania sa pohybujú v pásme 0,0-0,6% pričom...
  • Korekcia na trhu s ropou?
    Ceny ropy sa v posledných dňoch dostali pod predajný tlak. Spojené štáty rýchlo zvyšujú produkciu ropy, ktorá prvýkrát od roku 2020 dosiahla 12 miliónov barelov denne, čo je pozitívna správa, pretože ponuka ropy je na trhoch do značnej miery obmedzená. Na druhej strane, Fed pristúpil na svojom poslednom zasadnutí k zvýšeniu sadzieb o 75 bázických bodov, čo by malo viesť k miernemu utlmeniu dopytu po rope zo strany USA. Netreba ani zabúdať na negatívny vývoj pandemickej situácii v Číne, ktorá ochromila spotrebu ropy u najväčšieho importéra čierneho zlata na svete. Tieto faktory dostali ceny ropy pod tlak, pričom cena ropy Brent (OIL) sa priblížila k hladine 115 dolárov za barel.
  • Korekcia USDJPY muže pokračovať
    Silnejšie včerajšie dáta z USA podporili americký dolár a výnosy na dlhopisoch zaznamenali prudký rast, čím zvýšili úrokový diferenciál, ktorý...
  • Korekci ztrát koruně ztíží zprávy z regionu i vývoj na hlavních trzích
    Koruna se po včerejším oslabení snaží ztráty korigovat. Zatím je ale změna kurzu malá, česká měna se proti euru obc...
  • Korelace Bitcoinu se zlatem roste
    Bitcoin se drží nad 19 300 USD a Ethereum se obchoduje nad 1 340 USD. Podle analytiků Bank of America může Bitcoin sloužit jako „bezpečný přístav“ během recese a povzbudit investory s omezenou nabídkou. Globální ekonomické zpomalení se zdá být téměř nevyhnutelné s ohledem na prohlubující se krizi v Číně, stejně jako vysokou inflaci a jestřábí centrální banky v hlavních západních ekonomikách:
  • Korelace mezi eurem a evropskými akciemi (prozatím) narušena
    Jedna rychlá zajímavost ke vztahu evropské měny a evropských akcií. Zatímco v minulých měsících byla korelace mezi eur...
  • Korelace mezi případy koronaviru a zlatem
    Zlato je jedním z hlavních světových aktiv a známým bezpečným přístavem. Jeho cena má tendenci růst v době krize a vys...
  • Korelace mezi případy koronaviru a zlatem
    Zlato je jedním z hlavních světových aktiv a známým bezpečným přístavem. Jeho cena má tendenci růst v době krize a vys...
  • Korelace mezi případy koronaviru a zlatem
    Zlato je jedním z hlavních světových aktiv a známým bezpečným přístavem. Jeho cena má tendenci růst v době krize a vysoké volatility, jak bylo vidět v krizi koronaviru. V posledních měsících došlo k ohromující korelaci mezi počtem případů koronaviru na celém světě a vývojem ceny zlata, jak je patrné z následujících grafů.
  • Korelace USDJPY a S&P 500 v srpnu vystoupala až na 80 %
    Srpnový výprodej na trzích nám znovu připomněl, jak hodně je občas sentiment na akciovém trhu provázaný s děním na forexu. Měny dění na akciovém trhu většinou více méně ignorují a žijí si vlastním životem, který je ovlivněn především nově příchozím makrem. Občasný růst averze k riziku však všechno mění a korelace mezi akciemi a některými měnami výrazně narůstá.
  • Korelace zlata a všeho ostatního se blíží jedné
    Objevují se první náznaky, že jsme dosáhli vrcholu. Obě hnací síly růstu – nižší reálné sazby i nafukování rozvahy Fedu – jsou u konce s dechem.
  • Korelácie medzi vývojom akcií v rôznych krajinách a sektoroch prudko klesajú.
    Akciová rally, ktorej sme svedkami v posledných kvartáloch, poslala prudko nahor trhovú kapitalizáciu (teda celkovú hodnotu) svetových akcií. A to zo zhruba 70 bil. USD až k 100 bil.
  • Koronakrize nahrává růst cen nemovitostí. Po růstu přijde pád. Proč?
    Restrikce spojené s pandemií COVID-19 sice negativně zasáhly celou řadu odvětví, ale paradoxně nahrávají ve prospěch růstu cen nemovitostí. Při poslední finanční krizi z roku 2008 po pádu banky Lehman Brothers přitom realitní trh reagoval propadem a globálně si odepsal více než 10 procent ze své hodnoty.
  • Koronakrize opět sílí a pomoc se nechystá. Akcie míří dolů, koruna se zatím drží
    Koronakrize znovu nabírá na intenzitě. Co se týče nového rozmachu viru, ČR kráčí v čele, ale znepokojivý je i vývoj ve velkých západoevropských zemích a stále rychleji přibývá případů také v USA. S tím se pojí postupné utahování restrikcí, jako naposledy zákaz nočního vycházení ve Francii. Ačkoli se vlády brání, seč to jde, trend je jasný.
  • Koronavirová ekonomika: Proč začít vydávat koronabondy
    Je jasné, že v krizi obvyklá pravidla neplatí. V rámci boje s jedním z nejvýznamnějších ekonomických šoků moderní historie se Německo rozloučilo se svou „Schwarze Null“, EK pozastavila platnost rozpočtových pravidel a ECB významně uvolnila bankovní a finanční předpisy. Zpočátku byla odezva ze strany EU příliš pomalá a nevýrazná, ale tento týden by mohl být rozhodující. Mohl by ukázat, že v EU nejde jen o suchopárné finanční transakce, ale také o demonstraci solidarity s ostatními evropskými zeměmi v neveselých časech.
  • Koronavirová krize může v Jižní Americe obnovit sociální nepokoje
    V Latinské Americe na koronavirus doplatí z ekonomického hlediska zejména Kuba či Dominikánská republika a malé karibské ostrovy, jako třeba Barbados, tedy země závislé na turistice. Katastrofou bude tato krize pro Salvador, kde je řada lidí závislá na penězích, co jim posílají příbuzní ze Spojených států, řekl v rozhovoru s ČTK iberoamerikanista Josef Opatrný. S propadem ekonomiky a zhoršující se sociální situací pak mohou někde opět propuknout nepokoje, které některé země regionu zažívaly loni na podzim.
  • Koronavir se šíří, počet případů v Itálii se blíží 25 tisícům
    Počet lidí infikovaných novým koronavirem stále narůstá. Globální počet případů se dnes přiblížil 170 tisíc případů. Evropa je nyní epicentrem pandemie na čele s Itálií, kde se počet infikovaných (zjištěných) blíží 25 tisícům. Počet nových případů roste také ve Španělsku (7988), Německu (6215) a Francii (5423). Některé země jako Německo, Dánsko, Česká republika nebo Polsko se rozhodly uzavřít s některými výjimkami své hranice, aby zabránily šíření viru. Španělé následovali Itálii a vyhlásili karanténu. Situace má výrazný dopad na finanční trhy, které dnes pokračují v masivním propadu. Německý index DE30 (DAX30) klesl po 13. hodině až pod úroveň 8300 bodů.
  • Koronavir udeřil i na čínské burzy, propadají se nejvýrazněji od roku 2015. OPEC kvůli pádu ceny ropy zřejmě svolá nouzové zasedání
    Čínské akciové trhy se po zahájení pondělního obchodování propadly nejvýrazněji od roku 2015, kdy splaskla tehdejší bublina. Například klíčový burzovní ukazatel šanghajské burzy, index Shanghai Composite, se po otevření propadl o necelých devět procent. Suroviny jako železná ruda, ropa, měď či palmový olej se propadly v rozsahu odpovídajícím maximálnímu dennímu limitu.
  • Koronavirus citelně zlevňuje Čechům benzín i naftu. Naděje na jeho účinnou léčbu však od včerejška ropu zdražuje, nicméně zlevňování pohonných hmot bude ještě pokračovat
    Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu dále zrychlily své zlevňování. Benzín zlevnil o 22 haléřů na litr, nafta o 26, takže se benzín aktuálně prodává za průměrnou cenu 32,04 koruny za litr, zatímco nafta za 31,69 koruny za litr. V obou případech jde o nejnižší cenu od letošního 2. ledna.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Swissquote Bank