Sobota 20. duben 2024 07:38
reklama
FTMO férovost
reklama
CapXmaster
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace
reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace

Ruská ekonomika roste a padá s ropou. V současnosti platí to druhé s negativním výhledem

26.01.2016 15:28  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Včerejší ruské statistiky HDP ukázaly, že tamní ekonomika klesla v minulém roce o 3,7 % a nachází se tak v hluboké recesi. Negativní vývoj byl zaznamenán poprvé od krizového roku 2009, nicméně tempo růstu se v posledních letech postupně snižovalo. Svojí krizí si současně prochází ruská měna, jejíž pád se v minulém týdnu dostal až do panického módu. Přestože se rublu dosud podařilo nejvyšší ztráty korigovat, tak jen stěží lze počítat s obratem downtrendu. Problémů Ruska je stále příliš mnoho.

Je faktem, že čtvrt století po pádu Sovětského svazu zůstává Rusko ekonomikou závislou na exportu komodit. Jejich ceny postupně klesají už od roku 2011, a proto není snížení ekonomického výkonu žádným překvapením. Většinu exportů tvoří ropa a další energie, ovšem země je také významným vývozcem oceli, železné rudy. Země ve velkém vyváží také drahé a průmyslové kovy a obiloviny.

Situaci v Rusku zhoršily také geopolitické problémy v souvislosti s anexí Krymu v březnu 2014. USA a Evropská unie uvalily na Rusko sankce. Obchodní omezení snížilo poptávku po ruské měně a zvýšilo naopak tlak na růst cen. Další dějství přišlo po sestřelení ruského bombardéru na turecko-syrské hranici. Rusko následně výrazně omezilo obchodní styky s Tureckem, jehož role významného obchodního partnera v posledních letech citelně vzrostla (v souvislosti s politikou sankcí).

Ekonomické statistiky jsou slabé

Rusko se potýká s rostoucím schodkem státního rozpočtu. Do negativního teritoria se dostal už v roce 2012 a od té doby Rusové s deficitem zápasí. Za rok 2015 vzrostl schodek rozpočtu na 2,7 % HDP a podobná čísla se očekávají také v tomto roce. Problémem je, že aktuální rozpočet na tento roku stále počítá s cenou ropy ve výši 50 dolarů za barel. Pokud by se udržely ceny okolo 30 dolarů, schodek rozpočtu by mohl bez dalších zásahů dosáhnout až na 6 %.

Ekonomické indikátory Ruska

ectab

Strašákem je rostoucí inflace, která v roce 2015 zdvojnásobila své tempo. Z růstu CPI o 7,8 % v roce 2014 vyskočila až na 15,6 %. Inflační cíl centrální banky je stanoven na 4 %, hlavní úrokovou sazbu však banka udržuje už od počátku minulého roku na 11 %. A zjevně to na potlačení inflačních tlaků nestačí.

Hlavní příčinou růstu cen je propad rublu. V minulém roce sice pár USDRUB rostl pouze o desetinu, ovšem v roce 2014 jsme byli svědky nárůstu o více než 70 %. Místo 32 rublů, které se za dolar platily na počátku roku 2014, je na počátku roku 2016 potřeba už 80 rublů. Nižší hodnota ruské měny snižuje negativní dopady propadu cen komodit.

usdrub

Pokles reálných příjmů o 9,5 % y/y měl vliv na pád maloobchodních prodejů, které se v prosinci snížily meziročně o více než 15 %. Rusové kupují méně aut a nejezdí na zahraniční dovolené. Jejich počet klesl v prvních třech čtvrtletích minulého roku téměř o třetinu.

Spotřeba domácností a CPI v Rusku (v % y/y)

cpiretail

Vliv ropy

Ropný průmysl je nejdůležitějším odvětvím v Rusku a zároveň patří mezi největší na světě. V prosinci minulého roku země těžila 10,8 mil. barelů ropy denně (data za poslední roky naleznete zde). To znamenalo přibližně 12 % světové těžby a stejný podíl má Rusko také v případě globálních exportů. Téměř 3/4 vytěžené ropy v Rusku směřuje na export.

Při současné těžbě znamená pokles ceny ropy o 1 dolar výpadek příjmu rozpočtu ve výši přibližně 2 miliard dolarů. Rozdíl mezi současnou cenou a projektovanou cenou ropy pro tvorbu státního rozpočtu na tento rok znamená přibližně 40 miliardový výpadek příjmů. Pokles z ceny okolo 110 dolarů za barel, která byla obvyklá v letech 2011 – 2014  znamená, že jen kvůli snížení cen ropy je ruský rozpočet chudší o 160 miliard dolarů.

Exporty ropy se v roce 2014 podílely na 59 % veškerých ruských exportů. Společně s dalšími energiemi se podíl šplhá ke 3/4 exportů. Podíl exportů energií na HDP tvoří přibližně čtvrtinu celkového ekonomického výkonu. Pouze ropný průmysl se na HDP podílí z patnácti procent. Celkem 70 % ruské ropy končí u evropských zákazníků.

Příjmy z těžby ropy a zemního plynu se podílely v roce 2015 celkem na 44 % příjmů státního rozpočtu. V minulých letech se jednalo vždy téměř o polovinu všech příjmů. Výsledek minulého roku byl ovlivněn výrazným poklesem cen ropy.

oilgasshare

Vyhlídky vývoje ruské ekonomiky nejsou příliš povzbudivé. Mezinárodní měnový fond očekává další pokles o 1 % v roce 2016. Výsledek však může být také o mnoho horší. Dle původních odhadů z počátku minulého roku měla ruská ekonomika klesnout jen lehce v rozmezí desetin procenta.

Jedním z nejdůležitějších faktorů bude právě další vývoj cen ropy. Zde, jak by se dalo očekávat, shoda nepanuje. Nejčastěji se zmiňuje rozpětí cen v tomto roce mezi 20 – 50 dolary za barel. Cena ropy by se tak musela nacházet okolo horní limity současných předpovědí, aby Rusko nemuselo zavádět další úsporná opatření.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • 📉 Ruská aktiva padají kvůli sankcím
    Ruská aktiva dnes ztrácejí. Hlavním důvodem je report, dle kterého jsou Spojené státy připraveny uvalit sankce na Rusko kvůli vměšování do amerických prezidentských voleb a aktivitám hackerů. Dle médií by mělo být postiženo 12 ruských představitelů a 20 společností. Zdálo by se, že se jedná o "typické" cíle, ovšem agentura Reuters naznačuje, že situace může být vážnější. Dle agentury by mohly USA uvalit restrikce na nákup nového ruského dluhu. Takový krok by mohl omezit možnosti Ruska financovat své hospodaření na trhu.
  • Ruská burza otevřela silným růstem. Rusnok očekává v ČR vysokou inflaci s nulovým růstem HDP
    Moskevská burza MOEX ve čtvrtek otevřela pro ruské rezidenty. Akcie na ní kótované v souhrnu silně posílily. Na burzu ovšem nemají přístup zahraniční investoři a shortování je zakázané. Zároveň také ruská vláda oznámila, že plánuje být na moskevské burze aktivní. Někteří investoři věří, že růst na burze je právě z těchto důvodů do určité míry umělý.
  • Ruská burza zůstane zavřená už třetí týden
    Moskevská burza (MOEX) má zůstat zůstat zavřená minimálně do pondělí, 21.března. Ruská centrální banka uvedla, že Moskevská burza tento týden obchodování s akciemi neumožní. Jedná se tak o jedno z nejdelších uzavření akciového trhu v historii. Jeho tržní kapitalizace, i po 40% krachu před pozastavením 28. února, stále činí 700 miliard dolarů.
  • Ruská centrální banka měnovou politiku nezměnila a signalizuje další stabilitu sazeb
    Ruská centrální banka dnes podle očekávání ponechala klíčové úrokové sazby beze ...
  • Ruská centrální banka pod palbou sankcí
    Rusku se bohudík invaze na Ukrajinu zatím nedaří zcela podle plánu a hlavní ukrajinská města (Kyjev a Charkov) stále zůstávají v ukrajinských rukou. Na druhé straně západ sílí svoji podporu Ukrajině i sankce proti Rusku. O víkendu přišla zatím nejsilnější sada západních sankcí. V sobotu oznámily Spojené státy, Kanada, Francie, Německo, Itálie a Evropská komise, že neumožní Rusku použít své devizové rezervy (630 miliard dolarů) k obraně finančního systému a ekonomiky.
  • Ruská centrální banka pozastavila nákupy zlata
    Ruská centrální banka včera oznámila, že prozatím pozastaví nákupy zlata. Důvodem je údajně chaotická situace na tomto trhu, který má poslední dobou značné problémy s likviditou kvůli ekonomickému a finančnímu dopadu šíření koronaviru. Banka dále uvedla, že další rozhodnutí ohledně obnovení nákupů bude záviset na vývoji situace na trhu se zlatem.
  • Ruská centrální banka snížila základní úrokovou sazbu
    Ruská centrální banka dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 7,25 procenta. Snaží se tak podpořit hospodářský růst prostřednictvím levnějších úvěrů, píše agentura Reuters.
  • Ruská divize americké internetové firmy Google vyhlásila bankrot
    Ruská divize americké internetové společnosti Google ve čtvrtek vyhlásila bankrot. Uvedla to dnes agentura Interfax, která se odvolává na soudní záznamy. Divize tento krok následně potvrdila. O záměru vyhlásit bankrot informovala už v květnu s tím, že ruské úřady jí obstavily bankovní účet, čímž jí znemožnily provádět veškeré platby.
  • Ruská ekonomika bude obětí vývoje na komoditních trzích
    „Padající ceny ropy a zemního plynu budou zhoršovat ekonomickou situaci v zemích, které jsou závislé na vývozu těchto surovin. Jednou z hlavních obětí se stane Rusko, které se nachází v nepříliš dobré ekonomické situaci,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Ruská ekonomika letos poklesne jen o 3,5 %, méně než Česko v letech 2009 nebo 2020, očekává největší americká banka. Kreml zatím počítá s propadem o 12 %, ale toto číslo sníží směrem k odhadu Američanů
    Pokles ruské ekonomiky letos bude nečekaně mělký, prognózují největší americké banky jako JP Morgan nebo Citigroup. První jmenovaná, největší banka USA, nově počítá s poklesem ruské ekonomiky čítajícím pouze 3,5 %. Jednalo by se tak o dramaticky slabší propad, než jakému ruské hospodářství čelilo v letech 2008 a 2009, v době světové finanční krize, nebo v roce 2020, kdy propukla covidová pandemie.
  • Ruská ekonomika svým růstem překonává všechna expertní očekávání. Od roku 2019 do současnosti – tedy v období covidu a války na Ukrajině – stoupla o 5,5 %, zatímco česká klesla o 2,5 %
    Růst ruské ekonomiky překonává všechna expertní očekávání, ukazuje dosavadní slabost sankcí, shrnuje agentura Bloomberg. Dle MMF (a jeho ukazatele HDP na osobu v mezinárodních dolarech roku 2017) letos ruská ekonomika bude o 5,5 % silnější než v předcovidovém roce 2019, česká ale o 2,5 % slabší.
  • Ruská firma HeadHunter se chystá na burzu v USA
    Největší ruská internetová personální agentura HeadHunter Group plánuje vstup na americkou burzu. Pokud se jí podaří plány zrealizovat, bude to první primární nabídka ruské firmy v USA od zavedení sankcí vůči Moskvě kvůli ukrajinské krizi v roce 2014, uvedla agentura Bloomberg.
  • Ruská invaze na Ukrajinu rozvrací světové trhy
    Z minulého týdne lze získat dvě důležité informace. Zaprvé, americký dolar je mezi investory opět bezpečným přístavem. Švýcarský frank a japonský jen si vedly lépe, i když v mnohem menší míře. Za druhé, komodity rostly v čele s energiemi, stejně jako měny zemí vyvážejících komodity (samozřejmě s výjimkou rublu). Norská koruna prudce vzrostla vůči téměř všem ostatním měnám světa. Měnové trhy nyní bude ovlivňovat vývoj z Ukrajiny a Ruska, ale také reakce světových centrálních bank na krizi, která pravděpodobně zvýší inflační tlaky a zároveň přidá ekonomická rizika, zejména v Evropě. Výhled je přitom velmi nejistý.
  • Ruská krize se nebude opakovat
    Naposledy mělo Rusko tak výrazný vliv na finanční trhy v roce 1998, kdy proběhla "ruská krize". Její ekonomické dopady na světovou ekonomiku však byly mnohem závažnější než dnes. Nyní jsou problémy následující: globální averze k riziku a rostoucí ceny komodit. Základy světové ekonomiky však zůstávají stabilní. Dopad současné situace na burzy je rovněž omezený a dočasný.
  • Ruská ropa stále roste
    Ropa z ruského Dálného východu má vyšší prémie na asijském fyzickém spotovém trhu, i když obchodníci pozorně sledují krizi na Ukrajině, což podtrhuje silnou poptávku po ropě v klíčovém dovozním regionu.
  • Ruská ropa už je na světovém trhu dražší než „západní“ ropa Brent. Západní sankce přitom měly vést k opaku – k tomu, že ruská ropa bude citelně levnější než Brent, aby se tak Kremlu ztížilo financování války na Ukrajině
    Ruská ropa z Dálného východu se už – nezvykle – prodává dráže než severomořská ropa Brent, jejíž cena světu, zejména pak Západu, slouží jako referenční. Rusku se tedy podařilo v tomto ohledu vymazat účinek západních sankcí, které původně vedly k výraznému propadu ceny ruské ropy oproti Brentu.
  • Ruská ropa za stovky miliard nadále proudí do EU, třeba skrze Čínu, zjišťuje nová finská studie. Čína a další země závratně vydělávají na „praní špinavé ruské ropy“ a jejím přeprodeji na Západ
    Země EU a skupiny G7 loni a ještě letos na přelomu roku v rámci svých sankcí zakázaly nebo zásadně omezily dovoz ruské ropy a ropných produktů. Ve skutečnosti ale i přes tyto sankce proudí ruská ropa ve velkém na Západ dále. A to ve zpracované podobě – třeba jako motorová nafta. A skrze třetí země typu Číny. Ve velkém tak dochází k „praní špinavé ruské ropy“. To zjišťuje dnes zveřejněná studie finského Střediska výzkumu energií a čistého ovzduší.
  • Ruská ropná společnost Rosněfť zvýšila v pololetí zisk o 13 procent
    Největší ruská ropná společnost Rosněfť v prvním pololetí zvýšila čistý zisk meziročně o 13 procent na 432 miliard rublů (177 miliard Kč). Firma to dnes uvedla v tiskové zprávě. Rosněfť se zároveň snaží snižovat náklady a s nimi i dluh. Tržby vzrostly o 32,5 procenta na 5,17 bilionu rublů (2,1 bilionu Kč).
  • Ruská ruleta podle Invesca: 5 grafů, které vysvětlují, jak ukrajinská krize ovlivňuje trhy
    Rusko v posledních letech podniklo několik vojenských tažení: v Zakavkazsku (2008); na Krymu (2014), a v Sýrii (2015). Anexe Krymu tak poskytuje pohled na makroekonomické důsledky současné geopolitické situace na Ukrajině.
  • Ruská Sberbank má rekordní zisk, lidem v Evropě vrátí vklady a odejde
    Největší ruská banka Sberbank odchází z Evropy. Zdůvodnila to velkým odlivem hotovosti z dceřiných firem a ohrožením bezpečnosti zaměstnanců a majetku, ruskou invazi na Ukrajinu ve svém vyjádření nezmínila. Rozhodnutí se netýká provozu banky ve Švýcarsku. Sberbank dnes také uvedla, že za loňský rok zvýšila čistý zisk o 64 procent na rekordních 1,25 bilionu rublů (264,5 miliardy Kč).
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

Forex brokeři
IC Markets
FP Markets
FBS
reklama
Purple trading AI