Pátek 19. duben 2024 20:31
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
Fintokei ProTrader

Čína zatiaľ len uberá nohu z plynu, problém príde, keď bude musieť stlačiť brzdu

19.01.2016 17:30  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Dnes vyšli z Číny dôležité čísla, ktoré potvrdili spomalenie jej ekonomiky. A keďže sa stretávam z názormi, že Čína je totálne v háji (podľa mňa je to kvôli dosť amatérskemu informovaniu zo strany médií), tak by bolo na mieste dať čínske dáta do kontextu. Nasledujúca tabuľka porovnáva poslednú čínsku medziročnú zmenu HDP, priemyselnej výroby a maloobchodných tržieb s rovnakými ukazovateľmi z a) najväčšími vyspelými ekonomikami a b) s najväčšími emerging ekonomikami (zdroj: TradingEconomics):

2016-01-19_CN stats

Ako vidíme z tabuľky, v raste HDP prekonáva Čínu len India, v raste priemyselnej výroby zase len Švédsko a Poľsko, a to vďaka obnovenému oživeniu európskej ekonomiky, v maloobchodných tržbách s ňou drží krok len Indonézia, hyperinflačnú Argentínu do úvahy neberiem (India, Nigéria a Saudská Arábia maloobchodné tržby nevykazujú, z tejto trojice má potenciál prekonať Čínu ešte India). Čiže v porovnaní so svetom patria čínske dáta stále na čelo rebríčka.

Samozrejme, o kvalite čínskych dát je dôvod pochybovať. Ostatne nie je normálne, že HDP sa zverejňuje krátko po skončení kvartálu, a to bez výraznejších neskorších revízií. Navyše v posledných rokoch je korelácia medzi cieľom rastu HDP a skutočnosťou až podozrivo vysoká, a to práve od nástupu novej „generácie vodcov“ v roku 2012, viď graf od RBS:

2016-01-19_CN taget

Hlavné pochybnosti panujú ohľadom nízkeho deflátora (ktorý nafukuje reálny rast HDP) a nadhodnocovania priemyselnej výroby zo strany regionálnych vlád, ktoré sa snažia naplniť vytýčené ciele. Na druhej strane však nie je na mieste ani úplný pesimizmus, ktorý naznačujú grafy spotreby elektrickej energie a železničnej prepravy (ktoré naznačujú recesiu). A to kvôli neustále rastúcemu podielu služieb na čínskej ekonomike, ktoré na tieto ukazovatele nemajú citeľný vplyv.

Sú tu tvrdé dáta nezávislé od Číny (napr. objem vývozov do krajiny, nie ich cenové vyjadrenie ktoré kvôli prepadajúcim sa cenám komodít klesá), ktoré ostávajú v rastovom tempe, takže si myslím, že čínska ekonomika stále rastie v porovnaní s inými krajinami rýchlym tempom, síce možno nie takým, ako tvrdí vláda. Navyše pokiaľ by Čína výrazne fejkovala dáta, tak by sa podľa mňa ozvali z MMF alebo zo Svetovej Banky (tak ako sa ozvali pri Argentíne či Venezuele).

Nechcem sa tu hrať na diablovho advokáta. To že to ešte dnes nie je v Číne úplné zlé, neznamená, že to raz úplne zlé nebude. Čína to od roku 2009 totálne prepália, keď celkový dlh v ekonomike k HDP za 7 rokov vzrastie z cca. 160 % HDP k úrovni 250 % (čo je na emerging ekonomiku brutálne veľa), tak to nemá veľkú šancu skončiť dobre. Nebudem tu popisovať, čo všetko je zlé v čínskej ekonomike, radšej tu postnem video od Tylera Cowena zo stránky Marginal Revolution University, ktorý to vysvetlil fantasticky:

Ale na rozdiel od Tylera by som ešte bol opatrný so slovkom recesia. Mnohí totiž vnímajú Čínu ako trhovú ekonomiku, to však je ale ďaleko od pravdy. Trhová ekonomika bez bankrotov trhovou ekonomikou nie je. Čínska vláda všetky nefunkčné veci udržiava pri živote, a to predovšetkým ďalším rozdávaním úverov insolventým firmám či samosprávam. A má kapacitu robiť to ďalej. Ostatne aj socialistická ekonomika padla až po páde socializmu, a nie ďaleko skôr, hoci podľa trhových pravidiel už dávno mala. Keď bude chcieť čínske vedenie stavať cesty, paneláky, železnice?, tak ich stavať bude. A to aj napriek tomu, že nie sú potrebné. Vládou kontrolované banky môžu ako doteraz rozdávať nové úvery. Zdroje na to sú – Číňania majú v bankách masívne úspory.

Navyše ocenenie štátnych zákaziek ide do HDP za cenu, ktorú za ňu štát zaplatí, nie na základe jej ekonomického prínosu, takže pokojne môže ekonomika rásť na papieri 6,5 percentným tempom do roku 2020, ako je naplánované to v novej päťročnici. Takýto vývoj by zrejme naakumuloval viac nerovnováh a hrozil by pád do ešte väčšej hĺbky. Zatiaľ nevidím veľa náznakov, že by čínske vedenie plánovalo pripustiť masívnu realokáciu zdrojov z neproduktívnych odvetví, ktorá by bola sprevádzaná recesiou. Len postupne uberá nohu z plynu. Problém príde, keď bude musieť stlačiť brzdu (napr. kvôli inflácii, masívnemu odlivu kapitálu/kolapsu devízových rezerv, domácim nepokojom?.)

Tvrdenie, že k tomu už prišlo, je podľa mňa predčasné?

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Čína vyděsila finanční trhy. Panika zatím ale není na místě
    Po krátké pauze se v Číně znovu zbláznily akciové trhy. Zatímco ale červnový výprodej evropské a americké burzy blahos...
  • Čína vyhlásila vojnu komoditným menám
    Po tom ako minulý týždeň čínska strana opätovne navŕšila povinné minimálne rezervy veľkým bankám o 50 b...
  • Čína vylekala dolarové býky i trh s dluhopisy, na celkově pozitivním klima se na trzích ale ani dnes nic nemění
    Po dvou velmi klidných seancích se dnes začíná na finančních trzích znovu něco dít. Nemůže za to ale klasické makro, nýbrž dopolední zpráva agentury Bloomberg, která přišla se zajímavým komentářem podle kterého zástupci Číny uvažují i snížení objemu nakupovaných amerických státních dluhopisů, nebo dokonce o jejich úplnému zastavení. Důvodem má být skutečnost, že již nejsou tak atraktivní jako v minulosti. Komentář není oficiálním vyjádřením čínské strany a Bloomberg cituje pouze nejmenované zdroje z řad čínských úředníků. Reakce na trzích na sebe ale i tak nenechala dlouho čekat a dnešní price action je prakticky na všech finančních aktivech touto zprávou ovlivněna přinejmenším skrze slábnoucí dolar. Ten se dostal po zveřejnění této zprávy pod prodejní tlak a přiblížil se zpět ke hranici 1,20 EURUSD. Mírnou korekcí si pak prošly také americké dluhopisové výnosy, které v případě desetiletých splatností rostou na 2,58 %.
  • Čína vylepšuje náladu na trzích. Je otevřena dohodě i po posledních amerických sankcích
    Dopoledne sledujeme v Evropě růst akcií, který nyní nabírá na obrátkách. Nejzřetelnější je to v Německu, kde index DAX přidává 1,3 procenta. Naopak dluhopisy ztrácejí při růstu výnosů do 3 bodů a zestrmování křivek. Euro se zvedá na 1,0980, poté co včera odpoledne spadlo. Zlato se drží mírně výš než včera s podporou slabšího dolaru.
  • Čína vyrába na sklad
    MMF včera konečne zverejnil nižší výhľad rastu svetového HDP na rok 2013, hoci ako to už býva, všetci ma...
  • Čína začala protimonopolné vyšetrovanie spoločnosti Alibaba Group
    Akcie spoločnosti Alibaba (BABA.US) sa prepadli o viac ako 8,00% po tom, čo čínsky regulátor trhu začal s vyšetrovaním údajných protisúťažných praktík vo firme zaoberajúcej sa elektronickým obchodom. Štátna správa pre reguláciu trhu dnes oznámila, že vyšetruje Alibabu kvôli jej politike „výberu jednej z dvoch“, v rámci ktorej sú obchodníci nútení predávať výhradne na Alibabe a preskočiť konkurenčné platformy JD.com a Pinduoduo.
  • Čína začala umelo posilňovať menu. Aktuálne je na sedemmesačnom maxime
    Nie je to však prirodzeným trhovým vývojom. Čínska centrálna banka (ďalej PBOC) aktuálne fixuje juan na kôš 21 mien, v ktorom majú hlavné slovo dolár (22,4%), euro (16,3%), jen (11,5%) a kórejský won (10,8%). Tieto štyri meny, plus meny naviazané na dolár, tvoria zhruba dve tretiny z koša, voči ktorému PBOC fixuje kurz juana. A za posledný týždeň z týchto štyroch mien voči juanu posilnil jedine jen, a aj to len mierne (o 0,12%). Čiže aktuálne pohyby na juane nie sú výsledkom pohybov mien v „juanovom“ koši.
  • Čína začíná být znovu miláčkem býků na komoditním trhu
    Duben sice ještě neskončil, ale zatím to vypadá, že bude pro akciové indexy velmi úspěšný. Situaci výrazně pomáhají ne...
  • Čína zahájila výstavbu největšího projektu obnovitelné energie v poušti
    Čína zahájila v poušti ve své autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko výstavbu projektu obnovitelných zdrojů energie za 80 miliard jüanů (261 miliard Kč). Projekt je celosvětově největším v oblasti obnovitelných zdrojů v poušti a má Číně pomoci dosáhnout ambiciózních klimatických cílů. Oznámila to dnes společnosti China Three Gorges Group, která je jedním ze dvou stavitelů.
  • Čína zachraňuje európsku dlhovú párty
    Počas dnešnej ázijskej seansy sme videli návrat &...
  • Čína zatím nová cla zavádět nehodlá, indexy v Evropě rostou
    Středeční seance v Evropě zatím vypadá velmi dobře a i tentokrát v tom má prsty téma obchodní války mezi USA a Čínou. Tentokrát přišla dobrá zpráva z Číny, kde ráno mluvčí ministerstva obchodu Gao Feng uvedl, že i když má země mnoho nástrojů jak na poslední americká cla reagovat, klíčová otázka k diskusi je nyní to, jak aktuální cla odstranit a ne jak vytvářet nová. Země tak prozatím na americká cla reagovat nehodlá, což otevírá cestu k jednacímu stolu.
  • Čína zatím odolává vidině vyšších amerických sazeb
    Provádět nezávislou měnovou politiku v dnešním globalizovaném světě je velice těžké. Jak trefně ukazuje francouzská ekonomka Helene Reyová (http://bit.ly/2bWsf0F), pokud necháte přes hranice volně proudit kapitál, máte velice malou kontrolu nad domácími finančními podmínkami. Přebíráte měnové podmínky největších měnových oblastí, zejména dolaru, popřípadě eura. Politika Fedu tak neurčuje měnové podmínky pouze v USA, ale je hlavním hybatelem globálních měnových podmínek - dostupnosti peněz od Pekingu přes Ankaru po Rio De Janeiro. Zdražující dolar je proto teoreticky rizikem pro řadu ekonomik, které mají ve skříních skryté kostlivce v podobě rychle narostlého dluhu. Na prvním místě je to Čína, která v lednu po prvním zvýšení amerických sazeb (v tomto cyklu) ztratila na akciových trzích přes 30 %.
  • Čína zatíná před Hongkongem své svaly, akcie padají. Trump potřebuje viníka
    S odezníváním kritické fáze koronavirové krize se do popředí zájmu akciových trhů dostává opět houstnutí geopolitické atmosféry. K němu přispívají právě i důsledky koronavirové krize, neboť Spojené státy stále hlasitěji svalují vinu za rozšíření viru na Čínu. Čína navíc plánuje v Hongkongu uplatnit zákon týkající se národní bezpečnosti. Ten má zakázat „zradu a pobuřování“ vůči čínské vládě a jakékoli snahy o odtržení. Jinými slovy, Čína hodlá asertivně utáhnout šrouby v dosud poměrně vzpurném autonomním regionu.
  • Čína zavádí cla a bankéři se zdráhají snižovat sazby. Závěr týdne svědčí dluhopisům, ale zle na tom nejsou ani akcie
    Nečekaná zpráva přišla z Číny, která si závěr obchodního týdne vybrala k ohlášení nových, respektive zvýšených cel na americké zboží. Celkový objem je 75 miliard dolarů, přičemž platnost bude obdobně jako u amerických cel od září a od prosince. Zahrnuta budou auta, dále sója a ropa.
  • Čína zavádza odvetné clá na dovoz tovarov z USA v objeme 60 miliárd dolárov
    Akciové trhy začali obchodný týždeň negatívne. Všetky hlavné akciové indexy rozširujú straty. Hlavným dôvodom tohto negatívneho sentimentu je zavedenie odvetných ciel Číny na dovoz tovarov z USA. Čína uvalila clá na dovoz tovarov v objeme 60 miliárd dolárov ročne. Clá vstupujú do platnosti od 1. júna 2019. Clá predstavujú odpoveď na minulotýždňové zvýšenie ciel na dovoz tovarov z Číny do USA z 10% na 25% v objeme 200 miliárd dolárov ročne. Bezpečné prístavy ako zlato, dnes zaznamenali zisky. Americký akciový index US500 sa obchoduje nad psychologickou hranicou 2800 bodov. V prípade ďalšieho negatívneho vývoja obchodného napätia, sa môžu straty ešte rozšíriť pod vyššie spomínanú psychologickú hranicu. Najväčší pokles zaznamenali technologické spoločnosti, naopak utility zaznamenali mierny nárast.
  • Čína zavede antidumpingová cla na výrobky z oceli
    Čína zavádí antidumpingová cla na dovoz některých výrobků z nerezové oceli dovážené ze zemí Evropské unie, Japonska, Jižní Koreje a Indonésie. Výše nových cel se pohybují v rozmezí 18,1 až 103,1 % a začnou platit od 23. července 2019 a postihnou i dovoz z Evropské unie. Zavedení cel oznámilo čínské ministerstvo obchodu.
  • Čína zavede plošná cla na fenol
    Akciové trhy v asijsko-pacifickém regionu se v závěru dnešní seance obchodují převážně se ztrátami. Ty jsou nejhlubší v Indii (-1,1 %). V rámci japonského indexu Nikkei 225, který jako jeden z mála regionálních indexů roste, a to o 0,1 %, se nejlépe daří síťovým odvětvím (+1,2 %). Americké burzy byly včera zavřené kvůli státnímu svátku. Dnes by měly otevřít s mírnou ztrátou podle futures na akciové indexy.
  • Čína zažívá největší lidové bouře od roku 1989, ropa proto prudce zlevňuje. To může těšit české motoristy, ne však ty maďarské – těm pohonné hmoty kvůli včerejšímu omezení stropů zdraží
    Světové trhy, včetně akciových či surovinových, se dnes otřásají kvůli probíhajícím lidovým bouřím v Čině. Ty jsou podle expertů nejvíce konfrontační od roku 1989, kdy tehdejší nepokoje vyvrcholily nechvalně proslulým masakrem na pekingském Náměstí nebeského klidu.
  • Čína zažíva odlev kapitálu
    Euro včera oproti doláru konečne prelomilo rezistenciu 1,28 a otvorilo si...
  • Čína zdůraznila důležitost spojenectví s USA
    Akciové trhy ve Spojených státech i přes nepříznivé zahájení obchodní seance ukončily včerejší obchodování v ziscích. Indexy Dow Jones a S&P 500 si shodně připsaly 0,5 %. Nasdaq si polepšil o 0,4 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se dařilo téměř všem sektorům s výjimkou výrobců luxusního zboží (-0,2 %). Ostatní odvětví si připsala zisky ve výši až 1,6 % v případě realitních developerů. Americké akciové indexy svým 7denním výkonem od počátku roku dosáhly nejlepšího vstupu do nového roku za posledních 13 let. S&P 500 index se od počátku roku zhodnotil o 3,6 %.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace