Čtvrtek 28. březen 2024 09:58
reklama
CapXmaster
reklama
Swissquote Bank
reklama
Purple pivot points
reklama
Dukascopy new

Nová ekonomická prognóza EK potvrdzuje oživenie v eurozóne

05.11.2015 15:46  Autor: X-Trade Brokers  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Európska Komisia dnes zverejnila svoju jesennú prognózu. A je v nej optimistická. Nie že by optimizmus nebýval v posledných rokoch zo strany EK zvykom, tento optimistické prognózy však boli v čase konsolidácie verejných financií následne revidované nadol. Pri posledných prognózach sa tomu tak nedeje (teda prognózy sa napĺňajú). Okrem výrazného zvoľnenia konsolidácie, pre ktoré sa vytvoril priestor po stlačení deficitov a stabilizácii dlhu k HDP, k tomu z môjho pohľadu prispelo aj oživenie úverovania v eurozóne. Pozrime sa teraz na najzaujímavejšie momenty jesennej prognózy. Začnime tým najdôležitejším ukazovateľom – HDP. Pre rok 2015 bol oproti jarnej prognóze jeho rast revidovaný jemne nahor, z 1,5 % na 1,6 %. A to aj napriek prudkej revízií gréckeho HDP smerom nadol po Tsiprasovej „minirevolúcii“. Na rok 2016 bola prognóza revidovaná jemne nadol, z 1,9 % na 1,8 % (to zodpovedá zníženiu prognózy na rok 2016 pre Grécko z +2,6 % na -1,3 %). Pokiaľ by sa toto číslo naplnilo, tak by to bol najrýchlejší rast pre HDP eurozóny od roku 2010:

2015-11-05 GDP

Čo sa týka konsolidácie verejných financií, tak deficit v eurozóne by mal v roku 2015 klesnúť z 2,6 % na 2,0 %, čo sú už úrovne, pri ktorých majú vlády viac rozviazané ruky. Nad troma percentami by mali byť v roku 2015 len problémové Grécko (-4,6 %) a Španielsko (-4,7 %), potom Francúzsko (-3,8 %), ktoré konsolidovať odmieta a Fínsko (-3,2 %), ktoré sa borí s nekončiacou recesiou. V prípade, že sa koniec roka nebude vyvíjať podľa očakávaní, tak sa nad ňu môžu dostať aj Portugalsko (-3,0 %) a Slovinsko (-2,9 %):

2015-11-05 deficity

Kombinácia rýchlejšieho rastu HDP a nízkych deficitov sa po prvý krát po dlhých rokoch postará o pokles verejného dlhu k HDP. Ten by mal klesnúť z 94,5 % HDP na 94 %. A to všetko aj napriek minimálnej inflácii, ktorá nezvyšuje nominálne HDP voči ktorému sad dlh porovnáva. To je ďalší dôkaz toho, že eurozóna sa stavia na nohy a že rast ekonomiky nie je ťahaný verejným dlhom (finančné účty ukazujú, že ani súkromným):

2015-11-05 debt

Pozitívna je skutočnosť, že viacerým bývalým problémovým krajinám sa darí dlh k HDP znižovať, Írsko by malo tento rok dostať verejný dlh k HDP pod 100 %, pričom ešte pred dvoma rokmi ho malo na úrovni 120 %. Mierny pokles dlhu by mali zaznamenať aj v Portugalsku a na Cypre. Komu sa naďalej nedarí zastabilizovať dlh k HDP, tak to je Grécko. Naďalej rastúci trend, hoci výrazne pomalší, má dlh v Taliansku, Španielsku a Francúzsku. Aj keď v eurozóne máme zopár hriešnikov, tak situácia je podstatne lepšia ako v predošlých rokoch a verejné financie by nemali byť negatívnym faktorom pre ekonomiku. Navyše eurozóne sa podarilo naštartovať rast, ktorý je rýchlejší ako tvorba dlhu (myslím teraz aj v súkromnej sfére), takže ani v tomto smere nie je pre eurozónu ako celok dôvod na pesimizmus (stále však ostáva dvojrýchlostná - pre krajiny, ktoré by mali za normálnych okolností silnejšiu menu rast zrýchľuje, naopak pre tie, ktoré by ju mali slabšiu, tak ho spomaľuje).

Klíčová slova: Eurozóna | HDP | Trend | Portugalsko | Irsko | Prognóza | HDP eurozóny |
Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Nová data nervozitu nepřinesla, americké průzkumy zatím nevypadají tak zle
    Tento týden začínáme dostávat větší množství dat postihujících už období, kdy by se měly projevovat dopady opatření proti koronaviru. Dnešní statistiky přitom přinesly relativně dobré zprávy. Indexy nákupních manažerů z Číny ukázaly, že se aktivita v průmyslu i službách po velmi slabém únoru začala zlepšovat. Nálada podnikatelů v chicagské oblasti se podle průzkumu zhoršila pouze mírně, tedy zdaleka ne tak, jak se čekalo. A podobné je to se spotřebitelskou důvěrou v USA. V rámci tohoto průzkumu jsou očekávání sice výrazně horší, ale hodnocení současné situace se v březnu prakticky nezměnilo.
  • Nová data o americké inflaci by mohla určit směr Fedu
    Ještě předtím, než se bude konat zasedání výboru Fedu, bude zveřejněna zpráva o jádrovém PCE, která bude mít určitě vliv na rozhodnutí centrální banky ohledně měnové politiky. Prognózy říkají, že bude nadále klesat, ze 4,7 % meziročně v listopadu na 4,4 % meziročně v prosinci.
  • Nová data o inflaci a průmyslové produkci představují zklamání. Také se méně staví
    Český statistický úřad (ČSÚ) dnes zveřejnil data o inflaci a průmyslové a stavební produkci. Z čísel vyplývá, že spotřebitelské ceny v únoru meziměsíčně vzrostly o 0,6 %. Meziročně vzrostly o 16,7 %, což je o 0,8 procentního bodu méně než v lednu.
  • Nová data potvrdila dobrou kondici evropské ekonomiky, DAX přesto dál přešlapuje na místě
    I dnes to zatím vypadá na mírně nadprůměrné objemy na akciových trzích, které opět spíše pomáhají indexům v pozvolném růstu. Včera evropské akcie touto dobou rostly, ale nakonec si své zisky neudržely. Dnes rostou znovu, i když zatím růst není nijak přesvědčivý a na většině indexů se pohybuje v rozmezí několika desetin procenta. Německý DAX tak stále zůstává pod hranicí 12 700 a navzdory mírnému růstu zůstává už druhým týdnem ve velmi úzkém bočním trendu.
  • Nová data tlumí obavy, trhy však zůstávají opatrné. Eurodolar jen lehce koriguje poslední propad
    Zatímco indexy nákupních manažerů z eurozóny v pátek odstartovaly strach z překreslování prognóz k horšímu a s tím i výprodej rizika, pondělní index Ifo obavy tlumí. Německý index Ifo se dokázal mírně zlepšit a překonat prognózy. Sice nevylepšil výhled pro průmysl, ale o podnikatelském sektoru celkově nevypovídá tak špatně jako páteční PMI. Díky tomu není dopolední evropské obchodování jednoznačně negativní a akcie jsou na tom aspoň smíšeně.
  • Nová data z Evropy: Německý IFO nejvýše od roku 2011, uvěrový trh v eurozóně mezitím nachází rovnováhu
    Máme za sebou tento týden první data z Evropy a zatím to vypadá, že týden začne stejně dobře, jako skončil. Minimálně co se evropského makra týká, jelikož akciím se zatím příliš nedaří. Poté co minulý pátek eurozóna zveřejnila extrémně dobré výsledky PMI pro výrobní sektor a sektor služeb, dnes přišla další data z Německa, které nabídlo čerstvý březnový index IFO. Ten měří kondici ve více než 7 tis. německých firmách a ta se dál zlepšuje, když se březnová hodnota indexu dostala na 112,3b., což bylo o 1,3b. více než v minulém měsíci a o více než bod nad většinovým konsenzem. IFO se díky tomu nachází na nejvyšších úrovních od poloviny roku 2011 a potvrzuje tak to, co signalizovaly už minulý týden výsledky PMI. Německu se daří a když se daří Německu, jedná se o dobrou zprávu pro celou eurozónu.
  • Nová data z USA pod odhady, ale nic děsivého
    Americká data z trhu práce velmi zklamala, když počet nově vytvořených pracovních míst v nezemědělském sektoru v únoru dosáhl jen 20 tisíc, což oproti velmi silnému výsledku za leden, kde došlo k lehké revizi vzhůru na 311 tisíc, propad jako hrom. Čekalo se vytvoření 180 tisíc nových pracovních míst. Naopak míra nezaměstnanosti klesla na 3,8 %, z předchozích 4,0 %, když se čekalo 3,9 %. Výsledek za únor byl do značné míry ovlivněn návratem pracovníků po zavření vládních úřadů a z druhé strany také nepříznivým počasím. Data z trhu práce USA jsou notoricky proměnlivá.
  • Nová dohoda o dluhovém stropu by mohla ohrozit americkou ekonomiku
    Nedávno uzavřená dohoda o dluhovém stropu zatěžuje americkou ekonomiku, která je již zatížena nejvyššími úrokovými sazbami za poslední desetiletí.
  • Nová dohoda USMCA, Musk v potížích - tržní analýza 1.10.2018
    Spojené státy se dohodly s Kanadou a Mexikem na nové obchodní dohodě, která nahradí 24 let starou Severoamerickou dohodu o volném obchodu NAFTA. Nová dohoda se bude jmenovat Dohoda mezi USA, Mexikem a Kanadou – USMCA. Tato smlouva slibuje, že nabídne podnikatelům kvalitní obchodní dohodu, která zajistí svobodnější trhy a hospodářský růst v regionu. Má vytvořit dobře placená pracovní místa a posílit střední vrstvu. Nová dohoda má být podepsána koncem listopadu. Kanadský dolar, stejně tak jako mexické peso a americký dolar posílily. Americké indexy si také polepšily.
  • Nová drachma z Grécka Nemecko nespraví
    Finančné trhy včera ukazovali značnú odolnosť voči zlým správam, no tento stav im nevydržal počas večerného obchodovania. Mohli za to správy, podľa ktorých bývalý grécky premiér Papademos povedal, že je zvažovaný odchod Grécka z eurozóny. To, že politik pripustil túto možnosť, spustilo na trhu vlnu výpredajov. Jeho slová ale boli zle interpretované. Pre agentúru Dow Jones Papademos povedal, že opustenie eurozóny Gréckom je reálne a bude záležať od ochoty ľudí pokračovať v uťahovaní opaskov. Scenár odchodu ale nie je žiadaný a ani plánovaný. Trh ale nebrali na vedomie následné opravy a ani jeho neskoršie vystúpenie v televízii CNBC a akciové trhy ako aj FX trh pokračoval v poklese.
  • Nová emise na BCPP
    Burza rozhodla na základě žádosti emitenta o přijetí akcií společnosti SAB Finance na trh Standard Market, který je součástí regulovaného trhu pražské burzy. Obchodování bude zahájeno 28. ledna 2021, akciím byl udělen ISIN CZ0009009940. Ticker emise, tedy název, pod kterým bude zařazena v obchodním systému Xetra, je SABFG.
  • Nová "emisní" přátelství. Tesla je žádanou nevěstou.
    Zaplatit pokutu, vyrobit a prodat dostatečné množství elektromobilů, případně plug-in hybridních vozů nebo zvolit třetí cestu? To je otázka, kterou v těchto měsících řeší čelní představitelé mnoha tradičních automobilek působících na evropském trhu.
  • Nová éra digitálních měn
    Renomované centrální banky a vlády na celém světě začaly brát na zřetel podstatu a příležitosti CBDC (Central Bank Digital Currency) a předpokládají rychlou transformační fázi v převládajícím finančním systému.
  • Nová éra zlaté horečky způsobená COVID-19
    Drahé kovy jsou považovány za bezpečný přístav v době politické, ekonomické a společenské krize. První vlna koronavirové krize v 2020 způsobila strmý růst a pád zlata. V reakci na rostoucí cenu zlata roste i zájem Čechů o nákup tohoto kovu a obchodníci s drahými kovy dokonce hovoří o nové éře zlaté horečky. Jak se bude cena zlata dál vyvíjet a proč teď rozhodně neprodávat?
  • Nová evropská regulace přichází do Česka. V oblasti kybernetické bezpečnosti významně ovlivní až 6 tisíc tuzemských společností včetně finančního sektoru
    Tuzemské firmy by se v brzké době měly začít připravovat na nové unijní regulace známé pod zkratkami NIS2 a DORA. Ty do českého podnikatelského prostředí přináší výrazný požadavek na zvýšení kybernetické bezpečnosti. Podle odhadů dopadnou až na šest tisíc českých firem a dalších organizací, které budou muset v následujících letech podstatně upravit svá bezpečnostní opatření, aby účinným způsobem snížily rizika možnosti kybernetických incidentů.
  • Nová historická maxima na akciových trzích
    V minulém týdnu jsme zaznamenali další nové historické maximum indexu S&P 500, ktorý se obchodoval nad úrovní 1900 USD...
  • Nová hračka pre trhy - OMT alebo SMP 2.0
    Posledné týždne naše komentáre k situácii v eurozóne smerovali k tomu, že jediná inštitúcia, ktorá dokáže situáciu...
  • Nová hvězda na cyklistickém nebi.
    Společnost Topforex se stala hrdým partnerem cyklistického týmu Topforex Lapierre, který se letos zúčastní českých národních závodů a následně se v roce 2018 pokusí využít své šance v kontinentální divizi. Jejich inspirací je tým Bora, který šel podobnou cestou. Věří, že svým jednáním pomohou české cyklistice, což je jeden z jejich primárních cílů a my věříme, že se jejich touhy naplní a budeme svědky kvalitních výkonů.
  • Nová investiční horečka, tentokrát na kyberměnách?
    Gary Thomas chce zbohatnout na virtuálních měnách. Využít k tomu ale nechce bitcoin, jeho cílem jsou měny nové jako al...
  • Nová investiční hra o iPad
    Jak si „nanečisto“ vyzkoušet, co obnáší obchodování s měnami, zlatem nebo třeba ropou?
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple pivot points