Čtvrtek 28. březen 2024 09:17
reklama
Swissquote Bank
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
Fintokei SwiftTrader

USD v závěru týdne snižuje ztráty, investoři vybírají zisky na NZD; analýza EUR/USD, USD/JPY

16.10.2015 12:15  Autor: BOSSA  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Spotřebitelské ceny (index CPI) ve Spojených státech v září zaznamenaly nejvýraznější pokles za osm měsíců s tím, jak se snížily ceny benzínu, ale stabilní růst hlavních cenových tlaků (jádrová inflace) by měl rozptýlit obavy, že se znovu prosadí desinflační tendence. Index spotřebitelských cen (CPI) v září meziměsíčně klesl o 0,2 procenta po snížení o 0,1 procenta v srpnu. V meziročním srovnání ceny stagnovaly po srpnovém zvýšení o 0,2 procenta. Analytici oslovení Reuters očekávali meziměsíční pokles o 0,2 procenta a meziroční snížení o 0,1 procenta. Nízká inflace, která neustále nesplňuje 2procentní inflační cíl centrální banky (Fed), je hlavní překážkou pro letošní zvýšení úrokových sazeb.

Ceny brzdí levný benzín, který v září zlevnil o 9 procent, nejvíce od ledna, po srpnovém poklesu o 4,1 procenta. Naopak ceny potravin stouply o 0,4 procenta, nejvíce od května 2014, po zvýšení o 0,2 procenta v předchozím měsíci.

Počet Američanů žádajících poprvé o podporu v nezaměstnanosti minulý týden klesl a svědčí o sílícím trhu práce Spojených států i přes zpomalení nabídky míst za poslední dva měsíce. Počet nových žádostí ve Spojených státech v týdnu do 10. října po sezonním očištění klesl o 7 000 na 255 000. Naposledy byl tak nízký počet žádostí v červenci, což byla nejnižší úroveň od roku 1973. Výsledek pod hranicí 300 000 je považovaný za známku sílícího trhu práce. Ekonomové oslovení Reuters očekávali, že počet žádostí stoupne na 270 000. Čtyřtýdenní průměr, který je považován za lepší barometr trendů na trhu práce, neboť vylučuje týdenní volatilitu, minulý týden klesl o 2 250 na 265 000.

Ačkoliv makroekonomická data zveřejněná ve čtvrtek načrtla rozporuplný obrázek americké ekonomiky - největší pokles spotřebitelských cen za osm měsíců a zlepšující se nezaměstnanost v posledním týdnu – americký dolar reagoval na tyto informace růstem hlavně díky pevné jádrové inflaci. Ta v září meziročně posílila ze srpnových hodnot 1,8 na 1,9 procenta.

Americké akcie ve čtvrtek zavřely růstem na osmitýdenní maximum, když utlumená inflace, dobrá data z trhu práce a silné výsledky ze Citigroup přitáhly investory zpět k nákupům akcií. Index Dow Jones stoupl o 1,3 procenta na hodnotu 17 141,75 bodu, širší index S&P 500 posílil o 1,5 procenta na úroveň 2 023,86 bodu a technologický Nasdaq Composite vzrostl o 1,8 procenta na 4 870,10 bodu. Akcie nabraly na síle koncem seance a celkem 8 sektorů z indexu S&P 500 zaznamenalo nárůst přes 1 procento. Evropské akcie v pátek rovněž otevřely v plusových hodnotách a následovaly tak silné zisky amerických a asijských burz. Asijské akcie v pátek vystoupaly na dvouměsíční maxima. 

S tím, jak výsledková sezona nabírá na síle, investoři budou rozebírat čtvrtletní výsledky, aby vyhodnotili dopady zpomalující se globální ekonomiky na americké firmy. Globálně se akcie pozvedly po dvou dnech ztrát, když investoři sází na to, že Federální rezervní systém (Fed) nezvedne úrokové sazby dříve než v roce 2016. Fed uvedl, že sazby zvýší, pouze pokud uvidí známky udržitelného ekonomického oživení.

Inflace na Novém Zélandu ve třetím kvartále vzrostla o 0,3 procenta (q/q), což je sice 0,1 procenta nad očekáváním trhu, avšak pod hodnotou v 2. čtvrtletí. Nicméně i když je cenová hladina u protinožců poměrně stabilní, nachází se pod 2procentním inflačním cílem centrální banky (RBNZ), od níž se očekává další uvolňování měnové politiky. Sám guvernér Wheeler uvedl, že další snižování sazeb je pravděpodobné, i když jeho poslední slova vyvolala spíše dojem, že tento krok není neodkladný. Data inflace vyhnala NZD proti USD téměř na hodnotu 0,6900, což by pro NZD signalizovalo 2 procentní týdenní zisk a 3 a půl měsíční maxima. Dnes však investoři zavírají před víkendem dlouhé pozice na NZD/USD a vybírají si své zisky. Nejbližší zasedání RBNZ je 29.10.2015. Trhy očekávají snížení sazeb až v prosinci, kdy banka nabídne aktualizovaný ekonomický výhled.

Analýzou USD/JPY jsme se sice zabývali již včera, nicméně večerní zavírací cena nám hodně napověděla. Graf ukazuje na silný support (118.60), který nedokázal být pokořen. Navíc tvar včerejší denní svíčky připomíná reverzní svíčku „pin bar" s dlouhým knotem a malým tělem, což je dalším argumentem, že měnovému páru USD/JPY se dolů nechce. Dnes budou klíčová data spotřebitelské důvěry z USA.

EUR/USD po 7. v řadě nebylo schopné prorazit hodnotu rezistence 1.1460, která se tak pro něj stává silnou překážkou. Navíc se na denním grafu vytvořila silná medvědí svíčka připomínající „outside bar", což je negativním signálem a naznačuje možnost oslabení EUR/USD. Pro měnový pár platí to samé co pro USD/JPY, a to že klíčová budou odpolední data spotřebitelské důvěry z USA.

čtvrteční svíčka EUR/USD:

    Sdílení článku: 
       

    Čtěte více

    • USDTRY klesá, protože Turecko zavádí limity na půjčky v lirách pro zahraniční investory
      Turecko se opět pokusilo zpomalit depreciaci liry. Turecký bankovní regulátor oznámil nová pravidla pro domácí banky, které musí zahraničním investorům přiřadit rating vysokého rizika (500 %). Důvodem k tomuto kroku je omezení možnosti vyvádět půjčenou likviditu do zahraničích offshorů a následně s ní obchodovat na trzích. Pár USD/TRY spadl zpět pod hranici 17,00 a během dnešní seance se obchoduje s 3% ztrátou.
    • USDTRY propadl o 3 %, Erdogan slíbil podporu politice centrální banky
      Turecká lira dnes prudce roste a je na čele zhodnocení měn Emerging Markets. Lira reagovala na poznámky tureckého prezidenta Erdogana směrem k zákonodárcům vládnoucí strany AK. Erdogan řekl, že nový ministr financí a nový guvernér centrální banky mají jeho plnou podporu. Prezident dále řekl, že jeho země chce snižovat investiční riziko, a tedy zvyšovat výnosy investorům. Zákonodárci země budou organizovat schůzky s institucionálními investory. Turecká lira dnes přidala 3 % na páru s eurem i americkým dolarem.
    • USDTRY překonal úroveň 6,00 kvůli obavám z politické situace
      Turecká lira patří v pondělí k nejslabším měnám. Pár USDTRY překonal úroveň 6 lir za dolar poprvé od října 2018. Lira je obětí zvýšené rizikové averze v souvislosti novými hrozbami amerického prezidenta Donalda Trumpa, který uvažuje o zavedení nových cel na čínské zboží. Obchodníci se obávají také vývoje domácí politiky. Lokální volby v Istanbulu by se mohly na nátlak prezidenta Erdogana opakovat, což by dále zvýšilo nejistotu v zemi. Turecko v nedávné minulosti použilo své měnové rezervy, aby zamezilo poklesu turecké liry. Trend se jí ovšem zvrátit nepodařilo.
    • USDTRY roste o 0,4 % po zveřejnění tureckého CPI 📊
      Turecká lira dnes oslabuje vůči americkému dolaru, který v posledních dnech mohutně posiluje a výnosy dluhopisů rostou na nová 16letá maxima. USD/TRY získává 0,4 % poté, co inflace v Turecku dopadla mírně pod očekávání, což by mohlo zmírnit postoj CBRT. Ačkoli se v posledních měsících již dramaticky změnil – USD/TRY po dočasné korekci pokračuje v růstovém trendu.
    • ⏫ USDTRY vyrostl na historické maximum!
      Turecká lira je pod tlakem už dlouhou dobu. Měnová expanze zaměřená na obnovení růstu ekonomiky se nezdařila a odliv kapitálu vedl k vyplenění oficiálních rezerv. Aby centrální banka zabránila nejhoršímu, tak zvedla v minulém týdnu hlavní úrokovou sazbu o 2 %. Důsledkem však byla pouze pauza v oslabování liry a měnový pár USDTRY opět navyšuje historická maxima.
    • USD ukončil korekci, čeká nás dlouhodobý pohyb do strany?
      Ve středu jsme v analýze EUR/USD klesá, USD vytváří divergenci  upozornili na vzrůstající divergenci na d...
    • USD vykazuje překvapivý růst navzdory předchozímu oslabení
      Americká měna opět testuje nová maxima a překonává euro. Není to tak dávno, co se zdálo, že dolar oslabila recese, ale to byl mylný dojem. Dolar ukázal svaly a upevnil svou pozici vůči euru, zejména na pozadí nových makroekonomických dat vydaných v USA.
    • USD výrazně nereaguje na data z amerického trhu práce a indexu Philly FED
      Týdenní zpráva o žádostech o nezaměstnanost v USA byla vydána dnes ve 13:30. Očekávání poukázala na malý nárůst počátečních žádostí o podporu v nezaměstnanosti a pokračujících žádostí ve srovnání s předchozí zprávou. Skutečná data se však mísila s počátečními nároky v nezaměstnanosti, které klesaly pod 200 000 a pokračujícími nároky stoupajícími nad 1730 000. Současně byl zveřejněn index Philadelphia Fed za říjen. Index se sice oproti září zlepšil, ale zlepšil se méně, než se očekávalo.
    • USD vyrovnal ztráty, USD/CHF konsoliduje
      Americký dolar se dostal v závěru minulého týdne do defenzivy, když na indexu I.USDX vytvořil formaci 1-...
    • USD vytváří divergenci, USD/JPY se blíží k 87,56
      Včerejší den přinesl zajímavé výsledky, když po otevření trhů dolehla na trhy úleva pramenící z dosažené dohody o řešení dluhů USA vlády, zastírané tzv. pádem z fiskálního útesu. Jak je uvedeno v předešlé analýze, došlo na pokles USD, když se kurz americké měny na I.USDX indexu dostal k S/R úrovni na kursu 79,36.
    • USD/ZAR
      Důležité je, že 20D, 30D a 55D EMA směřuje dolů a potvrzují medvědí trend v denním grafu. Doporučení: Upřednostňuji dlouhou pozici na USD / ZAR pouze nad 12,45, SL 12,20, TO 12,90.
    • USD/ZAR
      USD/ZAR vykazuje řadu vázaných pohybů, predikce zůstává neutrální. USD/ZAR v současné době obchoduje kolem úrovně 11,90. Parita se dnes obchodovala na maximu cca 11,93 a minimum na úrovni 11,83. Intraday výhled zůstává neutrální pro dnešní pohyb parity a s velkou pravděpodobností i pro následující týden.
    • USD/ZAR
      Jihoafrický rand bude, s největší pravděpodobností, i nadále odpisovat   Jihoafrické údaje o produkci, které byly...
    • USDZAR na rekordních hodnotách po zvýšení sazeb SARB
      Jihoafrická rezervní banka (SARB) dnes zvýšila úrokovou sazbu o 50 bazických bodů, čímž se hlavní úroková sazba zvýšila ze 7,75 na 8,25 %. Ačkoli rozhodnutí bylo v souladu s očekáváním trhu, jihoafrický rand se v návaznosti na něj propadl. USDZAR se aktuálně obchoduje poblíž 19,75 - na rekordním maximu! Jihoafrická republika se potýká s mnoha ekonomickými problémy, včetně snížené dostupnosti elektřiny, která má za následek výpadky proudu. Lze také zaznamenat odliv kapitálu ze země. SARB poznamenala, že inflace sice zpomaluje (podle poslední zprávy 6,8 % meziročně), ale globální ekonomické problémy pravděpodobně zatíží jihoafrickou ekonomiku a měnu.
    • USDZAR rastie kvôli rope a nárastu dopytu po USD
      USD/ZAR zaznamenal výrazný nárast kvôli rastúcim cenám ropy a dopytu po USD. Spike na krátkodobých úrokových sadzbách na americkom dolári nepomáha rozvíjajúcim sa trhom, zatiaľ čo Južná Afrika sa významne spolieha na dovoz ropy – preto USD/ZAR rastie o viac ako 1%. USD navyše podporila silná správa o priemyselnej produkcii (+0,6% m / m). Pár sa odrazil od úrovne podpory v oblasti 14,55 a čelí odporu okolo úrovne 15,10.
    • USD zastavil korekci na klíčové úrovni, EUR a GBP korigují zisky
       Včerejší obchodování se neslo v pozitivním duchu pro EUR a GBP, naopak komoditn...
    • USD zatím drží důležité technické úrovně na EURUSD i USDJPY, TA D1
      Dolar tento týden brání na dvou hlavních měnových párech dvě velmi důležité technické úrovně a nutno říci, že se dolar...
    • USD zaznamenal malú reakciu na jadrové PCE dáta
      Jadrové ceny PCE v USA, ktoré nezahŕňajú potraviny a energie, klesli v septembri medzimesačne o 0,2 %, po náraste o 0,3 % v auguste. Medziročne je jadrová inflácia PCE na úrovni 3,6 %, rovnako ako v predchádzajúcom mesiaci, čo bolo pod odhadmi analytikov vo výške 3,7 %.
    • USD zaznamenal pouza malou reakci na PPI a data o dávkách v nezaměstnanosti
      V týdnu končícím 9.července se počet žádostí o sociální dávky zvýšil v porovnání s předchozím týdnem o 9 000 na 244 000. Trh očekával zvýšení na 236 000.
    • USD zaznamenává malou reakci na JOLTs a nevyřízené údaje o prodeji domů
      Počet volných pracovních míst ve Spojených státech se v říjnu snížil na 10,334 milionu z 10,687 milionu v předchozím měsíci revidovaných směrem dolů a překonal očekávání trhu ve výši 10,3 milionu.
    Forex - doporučené články:

    Co je FOREX?
    Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
    Forex pro začátečníky
    Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
    1. část - Co to vlastně forex je?
    FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
    VIP zóna - Forex Asistent
    Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
    Forex brokeři - jak správně vybrat
    V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
    Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
    Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
    Forex volatilita
    Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
    Forex zůstává největším trhem na světě
    V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

    Nejnovější články:


    Naposledy čtené:

    reklama
    CapXmaster srovnani