Čtvrtek 18. duben 2024 19:20
reklama
Fintokei SwiftTrader
reklama
CapXmaster srovnani
reklama
CapXmaster
reklama
FTMO král

Je čas na zvýšenie sadzieb?

15.09.2015 17:10  Autor: TRIM Broker  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Nasledujúca analýza prináša zmenu amerických makroekonomických dát od roku 2004, kedy Fed vykonal svoje prvé zvýšenie sadzieb v rámci posledného cyklu zvyšovania sadzieb. Následne boli sadzby postupne zvyšované až na úroveň 5,25%. S prasknutím hypotekárnej bubliny, až do decembra 2008 boli postupne znižované na úroveň 0,25%, kde sú do dnes. Vo štvrtok možno uvidíme prvé zvýšenie sadzieb zo strany americkej centrálnej banky po takmer dekáde. Poďme sa spoločne pozrieť na to aké boli dáta v roku 2004 a porovnajme to s tým čo má Fed na stole dnes.

    Fed Funds

Vývoj základnej úrokovej sadzby, takzvanej Fed Funds Rate.  

    HDP

Miera medziročného HDP v percentách je na úrovni 3,7%, čo je takmer totožné s úrovňami z roku 2004.

 

    HDP v bežných cenách

HDP v bežných cenách zobrazuje absolútnu hodnotu HDP ktorá prirodzene od roku 2004 výrazne rástla. Tempo rastu po kríze je veľmi podobné tomu z rokov 2004 až 2007, kedy dochádzalo k utesňovaniu monetárnej politiky.

 Miera nezamestnanosti

Miera nezamestnanosti je aktuálne na úrovni 5,1%, čo sú úrovne veľmi blízke tým z roku 2004.

 NFP

Dáta NFP alebo ak chcete tvorba nových pracovných miest sa stabilizovala na pred-krízových hodnotách. Dokonca výsledky sú menej cyklické.

    Pokračujúce žiadosti o podporu

Pokračujúce žiadosti o podporu sú blízko historických miním, čo len potvrdzuje výbornú kondíciu trhu práce. Taktiež to znižuje záťaž sociálneho systému.  

    Produktivita práce

Produktivita práce rastie približne polovičným tempom ako tomu bolo v rokoch 2004 až 2007. Môže to byť aj dôsledok toho, že značná časť automatizácie už prebehla, informačné technológie sú zakomponované v pracovnom procese a výraznejší rast produktivity môže priniesť až "nová technologická revolúcia". Do tej doby je pravdepodobne pomalšie tempo rastu produktivity novým normálom.

    Rast miezd

Medziročný rast miezd je v pásme 4% až 6%. Rovnaké úrovne sme videli aj v rokoch 2004 až 2007.

    CPI

Miera inflácie je na úrovni 0,2% čo je približne o 2% nižšie ako tomu bolo v roku 2004, keď dochádzalo k utesňovaniu menovej politiky. Práve inflácia bude hlavným problémom pre FOMC, či zvýšiť alebo nezvýšiť sadzby. 

    CPI Core

Ak sa však pozrieme na jadrovú infláciu očistenú o potraviny a energie, vidíme že miera jadrovej inflácie je relatívne stabilná už od roku 2013. Pohybuje sa v pásme 1,5% až 2% čo je relatívne cieľom Fedu. Inflácia tesne pod 2%. Dáta sú dokonca lepšie ako v roku 2004. Prečo Fed nezvyšoval sadzby už skôr? Dôvodom bol práve neuspokojivý trh práce. Ten už vyzerá výborne a jadrová inflácia je na cieli.

    Obchodná bilancia

Obchodná bilancia je v menšom deficite ako tomu bolo v pred-krízovom období. Dôvodom je menší objem importu v pomere k exportu. Obe zložky obchodnej bilancie sa však za posledné roky stabilizovali a export ako aj import sú relatívne bez zmeny. O čom vypovedá aj posledných 5 rokov s relatívne rovnakým deficitom obchodnej bilancie.

    Podnikateľská dôvera

Podnikateľská dôvera meraná cez ISM - index nákupných manažérov je približne o 10 bodov nižšie ako tomu bolo v roku 2004.

    Priemyselná produkcia

Dáta priemyselnej produkcie sú medziročne na úrovni 0,9%. V rokoch utesňovania sa percentuálny rast produkcie pohyboval v pásme 0,5% až 5%. V tomto pásme sa nachádzame aj teraz.

    Využitie výrobných kapacít

Využitie výrobných kapacít hovorí o možných budúcich inflačných tlakoch. Ak je využitie výrobných kapacít nad úrovňou 80 bodov, bude to vytvárať inflačné tlaky v ekonomike.  Dáta ktoré momentálne dosahujeme sú porovnateľné s rokom 2004. Avšak od "magickej" osemdesiatky sme ešte vzdialený.

    Bankroty spoločností

Bankroty spoločností sú nižšie ako tomu bolo v roku 2004 a najnižšie v histórií boli práve v roku 2007 kedy vrcholila americká bublina. Príliš dlho trvajúca uvoľnená menová politika a takzvané "lacné peniaze" v ekonomike udržujú pri živote neefektívne podniky. Trh sa prirodzene nevyčisťuje, práve naopak. Ak trvá uvoľnená politika príliš dlho, neefektívnych podnikov bude čoraz viac a až s globálnou recesiou príde ich rýchly bankrot. Tak ako tomu bolo v rokoch 2007 až 2009. Potom budú dôsledky bolestivejšie.

    Optimizmus malých podnikov

Optimizmus malých podnikov je nižšie približne o 10 bodov než tomu bolo v roku 2004. Vidíme rovnakú situáciu ako na dátach ISM. Podnikateľská dôvera v súčasnosti nedosahuje tak dobré dáta ako tomu bolo v prípade cyklu 2004. 

    Spotrebiteľská dôvera

Spotrebiteľská dôvera sa pohybuje v pásme 90 až 100 bodov čo je totožné s rokom 2004.

    Maloobchodné tržby

Medziročné dáta maloobchodných tržieb sú na úrovni 2,2% čo je približne o polovicu nižšie ako v roku 2004. Vidíme klesajúci trend v maloobchodných tržbách už od roku 2012. Aj keď je na trhu dostatok novej likvidity rast spotreby zaostáva. Finančné prostriedky sa tak pravdepodobne hromadia v úsporách alebo sa vracajú na finančný trh.

    Predaje nových domov

Predaje nových domov z ďaleka nedosahujú úrovne z roku 2004, kedy akcelerovala hypotekárna bublina. Napriek tomu je vidieť pozitívny trend. Prispievajú tomu hlavne nízke úrokové sadzby.

    Predaje existujúcich domov

Predaje existujúcich domov v USA tvoria výraznejšiu časť ako predaje nových dokov. Tu sa zlepšenie ešte viac preukazuje. Pri súčasnom trende budú predaje veľmi blízko úrovní z roku 2004. Žeby dlhotrvajúce nízke sadzby vrátili dôveru do realitného trhu? Ak bude Fed vyčkávať nenaštartuje si druhú hypotekárnu bublinu?

    Index cien domov

index cien domov Case-Shiller je už na úrovniach z roku 2005, kedy už začínali byť ceny nehnuteľnosti značne nadhodnotené. Zdá sa, že pre realitný trh je najvyšší čas uťahovať sadzby.

    Dow Jones Index

Akciový index DJ30 je vyššie o 65% od posledného utesňovania sadzieb.

    Inflačné očakávania

Pravdepodobne hlavnou obavou pre Fed je inflácia a inflačné očakávania. Práve inflačné očakávania sú veľký výkričník pre FOMC aby nezvyšovalo sadzby. V roku 2004 boli inflačné očakávania na úrovni 3,0% pre strednodobý horizont 5 rokov. V súčasnosti sú inflačné očakávania na úrovni 1,9%. So začiatkom cyklu 2004 boli inflačné očakávania stlačené približne o 0,5% a svoje dno našli v polovici roku 2005. To bol však iba začiatok cyklu, ktorý trval až do roku 2007. Inflačné očakávania už nepadali. Ak by sme podobný scenár videli aj teraz, inflačné očakávania by sa mali stabilizovať na úrovni okolo 1,5% v polovici roku 2016.

 

    Zhrnutie:

Dáta HDP, jadrovej inflácie aj dáta nezamestnanosti vyzerajú relatívne dobre. Pri trhu práce vidíme už mierne prehrievanie, naopak inflácia a hlavne inflačné očakávania by potrebovali ešte postrčiť. Spotrebiteľská dôvera je taktiež relatívne silná. Naopak, tá podnikateľská, mierne zaostáva za výsledkami z roku 2004. Realitný trh sa nám začína rozbiehať a zdá sa, že by potreboval prvú brzdu. Priemyselná produkcia, využitie výrobných kapacít ako aj dáta obchodnej bilancie vyzerajú taktiež "zdravo". Jediné dôvody, ktoré môže Fed použiť na nezvyšovanie sadzieb, sú práve inflačné očakávania a externé riziká (Čína). 

 

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Je brzké zvýšení sazeb ČNB nutnost?
    ČNB na svém zasedání koncem června zopakovala, že „s ohledem na vyznění stávající prognózy a bilanci jejích rizik je pravděpodobné, že ke zvýšení úrokových sazeb přistoupí v souladu s predikcí“, tj. někdy ve třetím čtvrtletí. Po nedávno zveřejněných inflačních datech za červen však na intenzitě nabývá pocit, že pokud to udělá, více než nutností krotit hrozící inflaci to bude z důvodu jiného: protože to už slíbila. Podobně jako FED, který už dva roky prognózou hrozící inflace odůvodňuje nutnost utažení měnové politiky. To samé nyní tvrdí i ČNB, když ve své prognóze říká, že bez jejího zásahu se tempo růstu cen urychlí nad cílenou úroveň. Na to však červnová inflační data neukazují.
  • Je bublina obklopující index S&P 500 připravena brzy prasknout?
    Vzhledem k tomu, že index S&P 500 vzrostl od listopadu o 25 %, čímž dosáhl svého patnáctého historického maxima od začátku roku, a kapitalizace akciového trhu vzrostla za čtyři měsíce o 8 bil. USD, klademe si otázku, zda se jedná o bublinu. To si myslí banka JP Morgan. Banka Goldman Sachs se naopak domnívá, že rally akciových indexů se opírá o pevné základy, a zvýšila svou prognózu pro konec roku na 5 200 bodů. Jednoduše proto, že předchozí odhad 5 100 byl již překonán. Bank of America předpovídá hodnotu 5 400.
  • Je cena Bitcoinu potlačována centrálními plánovači?
    V říjnu minulého roku schválila Komise pro cenné papíry a burzu (SEC) první bitcoinový futures Exchange Traded Fund (ETF).
  • Je čas, aby se zlato zklidnilo
    Zlato od začátku roku vzrostlo o 5,1 % a poprvé v historii překonalo významnou hranici 2 200 USD za unci. Trajektorie růstu páru XAU/USD vypadá robustně, nicméně otázkou zůstává: mají býci dostatečnou hybnost k udržení rally? Zdá se, že předchozí výhody drahého kovu byly vyčerpány a nové nejsou na obzoru. Možná je čas na korekci.
  • Je čas kupovat čínské akcie?
    „Čínské trhy na počátku listopadu započaly výraznou růstovou etapu, po více než roce medvědího trendu na hlavních akciových indexech. Čínské blue-chipové akcie v posledních týdnech rostou výrazně rychlejším tempem, než srovnatelné evropské, nebo americké akcie,“ říká analytik BHS Timur Barotov.
  • Je čas nakoupit akcie Monety
    I když dohoda mezi bankou Moneta a společnostmi Air Bank a Home Credit nevyšla, akcie Monety rostou. Vystoupaly na svůj čtyřměsíční rekord. Analytici vybízejí k nákupu akcií.
  • Je čas nakoupit Nio akcie? Světové prodeje elektromobilů rostou
    V dnešní analýze se zaměříme na akcie Nio (NIO). Jde o čínskou společnost patřící do sektoru elektromobilů. Firma Nio je obecně považována za jednoho z největších čínských konkurentů Tesly. Elektromobilový průmysl je v dané zemi v tomto ohledu velmi klíčový.
  • Je čas na nákup zlata. Jeho cena podle odborníků výrazně poroste
    Cena zlata v Česku úspěšně vzdoruje inflaci. Prodejci investičního zlata navíc v následujících měsících očekávají razantní růst jeho ceny.
  • Je čas na to, aby krypto opět získalo ztracené pozice?
    Hlavní kryptoaktiva, jako je bitcoin a ether, začala minulý týden získávat zpět své ztracené pozice. Ačkoli se stále nacházejí hluboko pod historickými maximy, zdá se, že se kryptoaktiva dostávají do jakési fáze oživení.
  • Je čas na vyhazování peněz z vrtulníku?
    I přes marnou snahu centrálních bank o podporu hospodářského růstu to vypadá, že světová ekonomika uvízla na mělč...
  • Je čas zastropovat cenu ruského plynu, řekla šéfka EK
    Evropská unie by měla zastropovat cenu plynu přepravovaného potrubím z Ruska, aby zmírnila dopady manipulace trhem ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina. Během cesty do Německa to dnes prohlásila předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová. Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv na její slova reagoval oznámením, že Moskva v tom případě přestane plyn do unie dodávat. Šéfka unijní exekutivy zároveň vyzvala k úsporám energií, konkrétní plán by měla představit v polovině září.
  • Je Čína na pokraji stagflace? 🔎
    Ekonomický výhled Číny je v současnosti pod tlakem způsobeným jejím slabým realitním sektorem, kde klesající ceny nemovitostí a poptávka signalizují širší ekonomické problémy. Vzhledem k tomu, že nemovitosti jsou významnou složkou bohatství domácností v Číně, pokles cen bytů způsobil, že se mnozí zdráhali utrácet, což přispívá k ekonomické výkonnosti. Navíc přísná pandemická opatření země měla dlouhodobý dopad na spotřebitelské a obchodní výdaje, přestože byla téměř před rokem zrušena. Kombinace těchto faktorů představuje riziko deflace, kdy ceny neustále klesají a ekonomická stagnace pokračuje, což potenciálně vytváří cyklus snižování výdajů a investic.
  • Je čínske míňanie devízových rezerv drahá geopolitická hra?
    O Číne som toho už popísal dosť, odlivu kapitálu som sa však zatiaľ príliš nevenoval. A to z toho dôvodu, že k tomuto ...
  • Je čínsky výplach na dlhopisových trhoch nebezpečný?
    Čínsky finančný systém má ďalší problém – dlhopisy. Ich výnosy rastú od začiatku novembra a od konca novembra nabrali ich rast ešte väčšiu intenzitu. Úplný kolaps to nie je, pri desaťročných splatnostiach vzrástli výnosy z dlhopisov z úrovní pod 2,7% až k 3,4% (v utorok), kde boli naposledy v lete 2015. V posledných dvoch dňoch sa situácia mierne upokojila, najnovšie sú výnosy okolo 3,23%.
  • Jeden bitcoin bude stát tři miliony korun ještě letos, říká analytik, který se zatím nemýlil
    Bitcoin dnes nad ránem středoevropského času stál bez několika málo tisíc 1,5 milionu korun. To je jeho historicky nejvyšší cena v české měně. Nebýt razantního zvýšení základní úrokové sazby v podání České národní banky z minulého týdne, už nyní by bitcoin vyšel na víc než právě půldruhý milion korun. Nejstarší o nejrozšířenější kryptoměna je tedy rekordně drahá nejen v dolarech, ale také právě v korunách. V dolarech se dnes cena bitcoinu vyhoupla už na více než 68 500.
  • Jeden bitcoin stojí už skoro milion korun. Muskova Tesla totiž nakoupila bitcoiny za 1,5 miliardy dolarů, po zveřejnění dnes cena kryptoměny vylétla na bezmála 950 tisíc korun
    Nejrozšířenější kryptoměna světa, bitcoin, dnes dramaticky zdražuje poté, co vyšlo najevo, že automobilka Tesla nakoupila bitcoiny za půldruhé miliardy dolarů. V dolarech cena bitcoinu v okamžiku vylétla na nový historický rekord, více než 44 tisíc dolar za kus. Po poledni středoevropského času, během jediné hodiny zdražil bitcoin v české měně o více než 100 tisíc korun, až na takřka 950 tisíc korun.
  • Jeden důchodce „stojí“ Česko tolik, co čtyři ukrajinští uprchlíci. Pomoc ukrajinským uprchlíkům stála dosud veřejnou kasu 33,5 miliardy, což je 20krát méně než důchody
    Celkové výdaje na ukrajinskou uprchlickou krizi od začátku ruské agrese loni v únoru do konce letošního března činily 33,5 miliardy korun. Ze státního rozpočtu šlo 23,4 miliardy korun. Údaje dnes zveřejnilo ministerstvo financí.
  • Jeden krok vzad... dva kroky vpřed
    Peter Garnry, Equity Strategist, Saxo BankEvropské akciové trhy otevřou ve středu výše, neboť tíhu ...
  • Jeden ne, čtyři jsou lepší, tlačí Francouzi na Fialovu vládu? Výstavbou čtyř jaderných bloků by se Česko zadlužilo přes 3000 miliard korun, což převyšuje jeho veškerý dluh od roku 1918
    Fialova vláda včera fakticky zúžila výběr stavitele dalších, až čtyř jaderných bloků v Česku na dva uchazeče, a to francouzský plně již postátněný podnik EDF a korejskou státní společnost KHNP. Zřejmým favoritem je však francouzský podnik. I proto, že francouzská vláda, jež o zakázku silně stojí, má zásadní vliv v Bruselu, kde Evropská komise musí projekt výstavby tuzemských jaderných bloků schválit, takzvaně notifikovat, z hlediska oprávněnosti jeho státní podpory.
  • Jeden za všetkých, všetci za jedného
    Globálna podporaTo na čo sme upozorňovali celý týžde...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
FTMO férovost