Pondělí 25. leden 2021 04:45
reklama
Bernstein bank webinar
reklama
Bernstein bank webinar
reklama
Dukascopy

Holubičí ECB, srpnová NFP, analýza EUR/USD, DAX, EUR/JPY

04.09.2015 11:15  Autor: BOSSA  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Evropská centrální banka (ECB) ve čtvrtek ponechala úrokové sazby beze změny na historickém minimu, zatímco pokračuje v programu tištění peněz pro oživení ekonomiky a inflace eurozóny. Hlavní sazba pro refinanční operace tak zůstává na úrovni 0,05 procenta. Rozhodnutí banky bylo v souladu s očekáváními trhu, když ECB loni v září řekla, že sazby již dosáhly dolní hranice.

Program nákupu aktiv (QE) zůstává prozatím nezměněn na úrovni 60 miliard eur měsíčně, avšak banka zvýšila podíl jednotlivých dluhopisů, které může v rámci tohoto programu nakupovat, na 33 procent z předchozích 25 procent.

Banka dodala, že inflace nezrychluje tak rychle, jakpředpokládala, a že ani ekonomické oživení nepostupuje očekávaným tempem.. Snížila výhled růstu HDP a inflace pro roky 2015 – 2017. Pro trhy byl klíčový příslib Maria Draghiho, že banka může program takzvaného kvantitativního uvolňování (QE) pozměnit, bude-li třeba. Upozornil na možnost využití všech nástrojů dostupných v rámci svého mandátu a zejména připomněl, že program nákupů aktiv poskytuje dostatečnou flexibilitu z hlediska možné úpravy velikosti, složení a doby trvání programu. Dodal, že rada guvernérů bude pozorně monitorovat veškeré přicházející informace z ekonomiky eurozóny. Po slovech ECB, evropské akcie silně posílily, euro naopak oslabilo. Akcie v Evropě vystoupaly až na dvoutýdenní maximum, zatímco euro naopak oslabilo na dvoutýdenní dno k dolaru.

Americké burzy zahájily včerejší obchodní seanci růstem, když makroekonomická data (PMI služby ISM) ve Spojených státech naznačila posilování tamní ekonomiky a Evropská centrální banka přislíbila, že může vystupňovat nebo prodloužit svůj program nákupů aktiv. Nicméně optimistická nálada postupně vyprchala a trhy nakonec uzavřely jenom 0,1 procenta v plusu.

Růst v dominantním sektoru služeb Spojených států v srpnu zůstal robustní (59 bodů), i když sestoupil z červencového 10letého maxima (60,3 bodu), když oproti předchozímu měsíci zvolnil růst nových objednávek, zaměstnanosti i cen, ukázal ve čtvrtek průzkum v odvětví. Analytici oslovení Reuters v průměru očekávali výraznější pokles ukazatele na 58,1 bodu.

Evropské burzy v pátek otevřely výrazným poklesem po silném růstu v předchozí seanci, zatímco investoři čekají na ostře sledovanou zprávu o tvorbě pracovních míst ve Spojených státech, která se může stát posledním stěžejním signálem před prvním zvýšení úrokových sazeb ze strany Fedu. Ekonomové očekávají, že americká ekonomika minulý měsíc vytvořila 220 000 nových pracovních míst mimo zemědělský sektor (NFP). Nicméně ukazatel soukromého sektoru (ADP) ve středu přinesl horší čísla ze srpnového trhu práce. Hodnoty ADP vyšší než 200 000 povzbudí v investorech obavu na utažení měnové politiky v září, což bude negativním signálem pro akcie. Pro americký dolar nemusí jít o příliš pozitivní signál hlavně vůči JPY, protože se lze očekávat negativní vlivu vyšších amerických úrokových sazeb na globální ekonomiky. O víkendu se koná zasedání zemí G20 a v pondělí je v USA svátek.

Australský dolar oslabil vůči americkému dolaru (AUD/USD) na nejnižší hodnotu od roku 2009 (0,6960), když investory nepouštějí obavy ohledně globálního ekonomického růstu. AUD/USD od pondělí ztrácí 2,8 procenta a když se po NFP situace nezmění, bude tento týden pro něj druhým nejztrátovějším v letošním roce.

EUR/USD  včera po zasedání ECB prorazil rostoucí trendovou linii a uzavřel pod hodnotou podpory 1,1200, což mu otevírá prostor směrem dolů k úrovni podpory 1,10. Nicméně dnešní data NFP mohou být nevyzpytatelná, proto bychom si pro určení dalšího směru vývoje měli počkat na dnešní zavírací cenu. Rozhodující bude hodnota 1,1200.

Německý akciový index DAX konsoliduje předchozí pokles u Fibonacciho hodnoty 50 (nyní slouží jako rezistence) v trojúhelníkové formaci. Prorazení trojúhelníku směrem dolů otevře DAXu prostor pro pokles a podle všeho otestuje předchozí minima. Naopak růst nad Fibonacciho hodnotu 50 přivede index k další Fibonacciho hodnotě 61,80.

EUR/JPY opustilo trojúhelník, nyní se blíží k podpoře 132,20. Překonání této hodnoty mu otevře prostor k 126,00.

  Sdílení článku: 
     

  Čtěte více

  • Hojné zásoby, slabý ekonomický růst a silný dolar srazily komodity na kolena
   Komoditní index Bloomberg se propadl na nejnižší hodnotu za posledních pět a půl let. Ceny americké ropy WTI i severomořské ropy Brent se poté, co OPEC odmítla zahaájit ofenzívu, i nadále pohybují v oblasti medvědího trhu. Na ropných trzích nyní producenti svádí novou bitvu o udržení svého podílu na trhu.
  • Holandský minister financií
   Nemôžeme vylúčiť možnosť projektu eurobon...
  • Hollande na križovatke
   Hoci francúzske média sa momentálne viac venujú záletom Francúzskeho prezidenta Hollandeho, pozornosti uniká niečo, čo môže byť oveľa...
  • Hollande se nevzdává 75% zdanění bohatých. Chce k nim přes firmy
   Zdanění nejbohatší Francouzů je cestou k ukončení krize, nechal se slyšet francouzský prezident Fran„ois Hollande, jen...
  • Hollande se nevzdává 75% zdanění bohatých. Chce na ně dosáhnout přes firmy
   Zdanění nejbohatší Francouzů je cestou k ukončení krize, nechal se slyšet francouzský prezident Fran„ois Hollande, jen...
  • Holubice Draghi opět srazil euro směrem dolů, PBOC se snaží nakopnout skomírající čínskou ekonomiku
   Člen FOMC Patrick Harker v pondělí v rozhovoru sdělil, že americká ekonomická data vypadají opravdu dobře a že v nejbližší době neočekává recesi.
  • Holubice mohou zvítězit nad jestřáby
   „Evropská centrální banka má vzhledem k nízké míře inflace v eurozóně silný argument pro uvolňování měnové politiky. Je proto možné, že mezi centrálními bankéři zvítězí takzvaná holubičí strategie, která preferuje vyšší hospodářský růst před nízkou inflací. V takovém případě lze očekávat uvolnění měnové politiky například pomocí kvantitativního uvolňování či snižování úrokových sazeb,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Holubice Yellenová i nadále zastává spíše jestřábí postoj
   Dodržení slibu Yellenové ponechat úrokové sazby nízko ukazuje, že má situaci stále pevně pod kontrolou. Holubičí příst...
  • Holubičia Bank of England posiela libru na deväť mesačné minimá voči Euru
   Bank of England dnes rozhodovala o monetárnej politike a trhy nepotešila. Neistota ohľadom Brexitu stále dominuje v BoE a navyše sme sa dočkali aj zníženia ekonomického výhľadu a rastu miezd. To bol jeden z dvoch negatívnych signálov na dnešnom zasadnutí. Druhým bol fakt, že iba dvaja z ôsmich guvernérov hlasovali za zvyšovanie sadzieb. V júni to boli traja. Vo štvrtok Michael Saunders and Ian McCafferty hlasovali za navýšenie sadzieb. Andy Haldane, hlavný ekonóm BoE v júli tvrdil, že zahlasuje za rate hike, no nestalo sa tak. Trh okamžite reagoval a aktuálne už neočakáva zvyšovanie sadzieb tento rok. Libra po zasadnutí prepadla o cca figúru, avšak dokázala časť strát vymazať hlavne kvôli pokračujúcej dolárovej slabosti.
  • Holubičí ECB drtí euro
   Jednání Evropské centrální banky zastihlo trhy nepřipravené, protože očekávání se přikláněla spíše k jestřábímu trendu s jasným předpokladem snižování kvantitativního uvolňování. Trh zpočátku vnímal příslib březnového snížení nákupů z 80 mld. euro měsíčně na 60 mld. euro měsíčně jako známku jestřábího vývoje, avšak množství holubičích detailů jakékoli náznaky jestřábího přístupu zcela udolalo.
  • Holubíči Fed pomohol zlatu
   Fed potvrdil očakávania trhu ohľadom znižovania sadzieb, pričom k prvému zníženiu o 25 bp by malo dôjsť už v júli. Fed tento rok očakáva zníženie sadzieb o 50 bp, pričom znižovanie sadzieb by malo byť pozvoľné. Centrálna banka bude pozorne sledovať ekonomický vývoj a k tomu prispôsobí vývoj monetárnej politiky. Dlhodobá neutrálna úroková sadzba sa znížila z 2,8 na 2,5%, čo je v podstate súčasná úroveň úrokových sadzieb (2,25%-2,5%). Centrálna banka znížila výhľad inflácie a zvýšila výhľad HDP a nezamestnanosti, čo do istej miery spochybňuje fungovanie phillipsovej krivky. Rast priemernej hodinovej mzdy v USA už druhý mesiac v rade spomaľuje, čo brzdí rast inflácie.
  • Holubičí komentáře guvernéra Singera dočasně oslabily korunu
   Hlavní událostí pro korunu v minulém týdnu bylo zasedání bankovní rady ČNB. Kurz české měny proti euru byl před...
  • Holubičí komentáře M. Draghiho srazily euro
   Zatímco během středečního obchodování byly pohyby kurzu hlavního měnového páru velmi slabé, když trhy opatrně vyčkávaly před zasedáním...
  • Holubičí komentáře Powella a Williamse poslaly USD dolů. V případě potřeby je RBA připravena zasáhnout.
   Po propuštění guvernéra turecké centrální banky oznámil v pondělí turecký prezident Erdogan, že dojde ze strany CBRT k razantnímu snížení sazeb. Dal tak najevo, kdo je opravdový šéf tamní centrální banky.
  • Holubičí komentáře ze strany ČNB
   Koruna včera vůči euru ztratila necelé dvě desetiny procenta. Nejdražší obchod s eurem se uskutečnil dokonce...
  • Holubičí rétorika FEDu a Coronavirus - medvědí očekávání USDJPY
   Vezměte prosím na vědomí, že: Zisk z předchozího období není spolehlivý indikátor budoucích zisků nebo pohybu ceny. V roce 2015 se hodnota USDJPY zvýšila o 0.5%, v roce 2016 se snížila o 2.8%, v roce 2017 se snížila o 3.6%, v roce 2018 se snížila o 2.7%, v roce 2019 se snížila o 0.85%, což znamená, že po pěti letech se celková hodnota USDJPY snížila o 9.2%.
  • Holubičí zápis ze zasedání FOMC americkému dolaru nepřinesl zisky
   V pondělí proběhla zpráva v čínských mediích, že PBOC má prostor pro další snížení RRR (reserve requirement ratio). Vypadá to, že pokud i nadále bude oslabovat čínská ekonomika, tak PBOC nebude váhat použít tento nástroj.
  • Home Credit hodlá vstoupit na burzu v Hongkongu
   Společnost Home Credit chystá na podzim svůj vstup na burzu v Hongkongu. Kellnerova finanční skupina PPF tak chce posílit dominantní pozici na asijských trzích.
  • Home Credit má povolení vstoupit na burzu
   Kotační výbor hongkongské burzy záměr skupiny Home Credit vydat v Hongkongu akcie minulý týden schválil. Souhlas s pokračováním příprav na vstup na burzu vyplývá z regulatorních informací publikovaných právě hongkongskou burzou. O tuto možnost požádala letos v červenci dceřiná firma Home Credit B.V. – HCBV, zaměřená na spotřebitelské úvěry, kterou společnost Home Credit plně vlastní.
  • Home Credit má se vstupem na burzu nejvyšší čas. Varováním je mu rozhodnutí pivovaru AB InBev, matky budějovického Samsona
   Skupina Home Credit, jeden z největších světových poskytovatelů spotřebitelských půjček, se chystá na burzu. Ráda by akcie své stoprocentní dcery HCBV upsala na hongkongské burze, a získala tak od investorů v přepočtu minimálně takřka 23 miliard korun. Má to však háček. Podmínky na globálních akciových trzích nejsou bez mráčku. A může se hodně rychle zatáhnout. Však sama Home Credit, většinově vlastněná skupinou PPF, upozorňuje, že rozhodnutí jít na burzu ještě může změnit, právě i z důvodu zhoršených tržních podmínek.
  Forex - doporučené články:

  Co je FOREX?
  Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
  Forex pro začátečníky
  Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
  1. část - Co to vlastně forex je?
  FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
  VIP zóna - Forex Asistent
  Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
  Forex brokeři - jak správně vybrat
  V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
  Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
  Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
  Forex volatilita
  Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
  Forex zůstává největším trhem na světě
  V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

  Nejnovější články:


  Naposledy čtené:

  reklama
  RoboMarkets CopyFX