Úterý 22. září 2020 06:54
reklama
RoboMarkets webinare
reklama
Dukascopy
reklama
Admiral spread new

Z burzovního parketu: je to masakr

25.08.2015 11:18  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk
 • V Asii je to krvavá lázeň, říká Thurai
 • Čínské „Černé pondělí? vyvolalo paniku na světových trzích
 • Index Shanghai Composite uzavřel na 8,49 %, čímž prohloubil ztrátu z minulého týdne
 • Akcie firmy Apple vypadají levně, říká Garnry
 • Ropa padá pod 40 USD za barel, na dohled jsou minima z roku 2009 na úrovni 32,40 USD, říká Hansen
 • Růst zlata zpomalil po krátkém posilování v minulém týdnu, tvrdí Hansen
 • Americký dolar je obětí pondělního masakru, tvrdí Hardy

Černé pondělí

„Je to naprostá krvavá lázeň,“ tak popsal Lakshmi Thurai ze singapurské pobočky Saxo Bank řež na čínském trhu, kdy index Shanghai Composite poklesl o 8,49 %, čímž prohloubil ztrátu z minulého týdne.

Thurai tvrdí, že včerejší ranní masakr byl jiný než minulý týden. Obavy z globálního zpomalení ekonomiky vedeného Čínou dopadly na trh – americké futures hlásí ztráty již pět dní v řadě. Minulý týden ještě dokázaly americké trhy držet své pozice, zatímco asijské se rozpadaly. Včera ráno poklesl index FTSE o 2,4 % a zbytek Evropy s ním.

„Na všech hlavních asijských trzích došlo k propadu,“ hlásí Thurai. „Čínské akcie se propadly nejvíc od roku 2007. Index Shanghai Composite klesl až o 9 %. Japonské cenné papíry zažily největší pětidenní pokles od následků zemětřesení v březnu 2011.“

„Všech 33 průmyslových skupin se propadlo nejméně o 3,6 %. Trh Hang Sang poklesl o 5 %, je 25 % pod dubnovým maximem a propadá se dále do medvědího trhu.“

Společně s čínskou pohromou přišel i propad cen ropy. Americká ropa WTI se poprvé od roku 2008 obchoduje pod úrovní 40 dolarů za barel.

Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank, vyjmenoval tři hlavní důvody poklesu ropy. Prvním jsou obavy z poptávky v Číně. Dále je to rostoucí produkce břidlicové ropy v USA, kde se počet vrtných souprav už pátý týden po sobě zvyšuje. Třetím důvodem je Írán, který je připravený kdykoli zvýšit produkci a získat zpět svůj podíl na trhu. To vše znamená, že úroveň 32,40 dolarů za barel z roku 2009 je více než reálná.

Ropa Brent mezitím poprvé od března 2009 spadla pod 45 dolarů za barel. Měď také poklesla o 2,5 %. A růst zlata také zpomalil poté, co v pátek vykázalo největší týdenní zisk za celý dosavadní rok.

I komoditní měny trpí. „U jihoafrického randu jsme v pondělí ráno zaznamenali značný pohyb. I malajský ringit spadl na nové sedmnáctileté minimum,“ uvádí Thurai.

Dodává také, že investoři potřebují mít jasno o načasování amerického zvyšování úrokových sazeb. „Trhy mají obavy, že globální ekonomika nebude dost silná, aby ustála vyšší úrokové sazby v USA.“

crude

Dolar je obětí pondělního masakru

Kromě komoditních měn, které jsou vůbec nejslabší za poslední dobu, je velkou obětí čínského masakru i americký dolar.

John J. Hardy, měnový stratég Saxo Bank, tvrdí, že negativní pohyb u chuti riskovat je po pátečním propadu amerických indexů velmi výrazný. To představuje další tlak na vzestup na eura a jenu a oslabení dolaru s tím, že kurzy EURUSD a USDJPY se nacházejí na kritických úrovních.

„Předpokládal bych, že pokles dolaru ustoupí určitému pocitu nezdolnosti, ale jen by mohl být výjimkou,“ říká.


Nakousnuté jablko

Situace v Číně vyvolala u Petera Garnryho, hlavního akciového stratéga Saxo Bank, únavu jako po velké bitvě. „Na akciovém trhu to bylo pár náročných týdnů,“ říká. „V posledních dvou týdnech docházelo k brutálnímu výprodeji amerických akcií, v podstatě nejhoršímu od finanční krize. Vypadá to, že jde o začarovaný kruh, který sám sebe neustále obnovuje.“

I nadále nedoporučuje obchodovat s energiemi a surovinami. „Vzhledem k tomu, že Čína je ve středu pozornosti nervózních investorů, projeví se to i v akciích energetických firem. Takže radím, buď snížit expozici, nebo využívat krátkých pozic.“

Na druhou stranu však čínský chaos otevřel možnosti pro akcie Applu. Apple připravil velké překvapení, když jeho akcie v pátek spadly o 6 % a jejich cena je teď poměrně nízká, kolem 95 – 100 dolarů.

„Předpokládali bychom, že Apple bude alespoň v nějakém smyslu bezpečným útočištěm vzhledem k velkým zásobám hotovosti a silným výsledkům, ale v pátek dostal brutální zásah a klesl o 6 %,“ říká.

Akcie Applu však zůstávají jedním z nejoblíbenějších tipů společnosti Saxo Bank. „Poskytují velmi silnou návratnost vloženého kapitálu, a pokud jde o cenový odhad, zdá se, že trh nyní Apple naceňuje na základě očekávání poklesu,“ říká Garnry. „Ceny jsou skoro o 40-60 % nižší než průměr trhu.“

„Akcie Applu by v příštím roce či dvou neměly klesat, takže i v případě nulového růstu bude nabídka na této cenové úrovni stále atraktivní. Pokud tedy chcete z těchto propadů něco podstatného vytěžit, radil bych určitě Apple,“ potvrzuje Garnry.

Neutěšitelné dluhopisy

Ve světě dluhopisů otevřely klíčové dluhopisy výše i díky širší nechuti k riziku. Výnosy neměckých dluhopisů naopak dále pokračují v poklesu v trendu, který trvá od řecké krize.

„U německých dluhopisů směřujeme k novému minimu. Tento trend může pokračovat k nedávným minimům nebo se dokonce přiblížit nule,“ uvedl Simon Fasdal, vedoucí obchodování s dluhopisy Saxo Bank.

Po poměrně klidném vývoji jihoevropských dluhopisů v minulém týdnu se objevil prodej italských, španělských a portugalských dluhopisů. „Raději to sledujeme. Pokud to bude pokračovat, může jít o velmi důležitý trend,“ říká Fasdal. „Je to známý trend korelace vůči nechuti k riziku, který se dělí mezi periferní a klíčové dluhopisy. Pokud bude pokračovat, nevěští to nic dobrého pro kvantitativní uvolňování ze strany ECB.“

Rozvíjející se trhy a dluhopisy s vysokým výnosem jsou i nadále pod velkým tlakem kvůli slabým měnám na rozvíjejících se trzích.

„Rostou očekávání umírněného postoje ze strany amerického Fedu, avšak očekávání zářijového zvýšení sazeb poklesly,“ uvedl Fasdal s tím, že ECB by v příštích týdnech mohla přijít s prohlášeními o dalším kvantitativním uvolňování.

Skutečným nebezpečím jsou pro trhy nyní měny rozvíjejících se trhů, které od minulého týdne dále klesaly. Jde zejména o riziko rozšíření nákazy na další trhy, říká Fasdal.

„Pokud prodej místních aktiv a aktiv denominovaných v amerických dolarech na těchto trzích vytvoří narušení likvidity a zmrazí tržní podmínky, mohlo by dojít k dalším globálním nepokojům,“ uvedl Fasdal.

„Mohl by vzniknout globální chaos,“ říká Fasdal. Podle něj by k tomu mohlo například dojít, pokud by hedgeové fondy nebo jiní velcí investoři potřebovali uvolnit více rizik v evropských nebo amerických cenných papírech.

„To by mohlo spustit další fázi obchodování s akciemi za nižší ceny,“ uvádí Fasdal.

Fasdal dodává, že trh spekuluje o případných krocích Čínské lidové banky, které by podle něj mohly vést k „obchodu s nadějí“.

„Říká se, že by mohli brzy snížit požadované rezervy o padesát základních bodů a také, že možná v zákulisí připravují kvantitativní uvolňování v čínském stylu, aby pomohli akciovým trhům v nynější situaci. Jakýkoli krok ze strany Čínské lidové banky by tedy mohl být hlavním spouštěčem,“ uzavírá Fasdal.


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Za 3 týdny přišlo o práci více než 16 milionů Američanů
  „Nezaměstnanost ve Spojených státech narůstá rekordní rychlostí a stav americké ekonomiky se prudce zhoršuje. Investoři si však tohoto vývoje příliš nevšímají a nakupují akcie. Burzovní indexy v průběhu dubna díky tomu odmazaly část březnových ztrát,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Za 6%? Půjčte si přímo od lidí za lepší úrok než v bance! Funguje to!
  Nespoléhejte na banky a podvodníky, půjčte si od lidí a s nízkým úrokem od 6 % ročně. Nečekejte na dlouhé schvalování v bance, půjčit si totiž můžete od lidí jako Vy...
 • Za 6%? Půjčte si přímo od lidí za lepší úrok než v bance! Funguje to!
  Nespoléhejte na banky a podvodníky, půjčte si od lidí a s nízkým úrokem od 6 % ročně. Nečekejte na dlouhé schvalování v bance, půjčit si totiž můžete od lidí jako...
 • Za 6%? Půjčte si přímo od lidí za lepší úrok než v bance! Funguje to!
  Nespoléhejte na banky a podvodníky, půjčte si od lidí a s nízkým úrokem od 6 % ročně. Nečekejte na dlouhé schvalování v bance...
 • Z bitcoinu se stává nástroj pašování peněz do zahraničí?
  Je to již devět let, co se začal používat bitcoin. Doposud ani zdaleka nenaplnil očekávání, která jeho vznik doprováz...
 • Z bitcoinu se stává nástroj „pašování“ peněz do zahraničí
  Je to již devět let, co se začal používat bitcoin. Doposud ani zdaleka nenaplnil očekávání, která jeho vznik doprovázela. Na rozdíl od tradičních měn není široce používán jako prostředek směny. Měl se také díky své nezávislosti stát nástrojem uchování hodnoty, ovšem ani toto očekávání se zdaleka nenaplnilo. Dostupná fakta namísto toho naznačují, že je převážně využíván k obcházení různých omezení toku kapitálu. Jako uchovatel hodnoty se možná používá pouze tam, kde ve finančním systému panuje represe.
 • Zbourají blížící se volby Evropu?
  I přes velké obavy mnoha lidí představují volby do Evropského parlamentu, které proběhnou za pár týdnů, jen nízké politické riziko. Objevuje se sice řada opozičních stran, avšak ty jen těžko získají parlamentní většinu. Evropské volby povedou podle nás k daleko rozdělenější Evropě a potvrdí, že spojenectví Francie a Německa je mrtvé.
 • Zboží z čínských e-shopů od ledna 2021 podraží i o více než sto procent. Česká vláda v pondělí projedná návrh příslušné novely
  Vláda v pondělí projedná návrh novely zákona, která v důsledku zdraží drobné zboží, jež si Češi objednávají z e-shopů v Číně a dalších zemích mimo EU. Dosud totiž platí výjimka, takže malé zásilky v hodnotě do 22 eur jsou od DPH osvobozeny. Od 1. ledna 2021 však po pravděpodobném schválení novely, reagující na legislativu EU, už takto osvobozeny nebudou.
 • Zbraně protivníků v obchodní válce se o víkendu zkřížily
  Americké akciové indexy uzavřely páteční obchodování převážně se ziskem. Index Dow Jones vzrostl o 0,2 %, S&P 500 posílil o 0,1 % a technologický Nasdaq ztratil 0,1 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se nejlépe dařilo zpracovatelům komodit (+0,7 %). Na druhé straně se nachází výrobci luxusního zboží se ztrátou 0,6 %.
 • Zbraň, ktorá nesmie byť použitá
  Dohoda o participácii súkromných investorov na záchr...
 • Zbytek roku bude pro řadu firem kritický, kvůli Covid-19 může letos být až o čtvrtinu více insolvencí
  Počet firem v insolvenci letos ve světě vzroste o 26 %. Vyplývá to z odhadů úvěrové pojišťovny Atradius, která očekává, že ve druhé polovině roku bude podniků v problémech přibývat ještě rychleji než dosud. Důvodem jsou především dopady pandemie Covid-19 na světovou ekonomiku, v jejichž důsledku se všechny hlavní ekonomiky kromě Číny letos dostanou do recese. Hloubka i doba trvání hospodářského propadu bude dána schopností jednotlivých zemí zvládnout zdravotní stránku pandemie i bez toho, aby bylo nutné výrazněji omezovat chod ekonomiky.
 • Z cestovního ruchu zbyly jen trosky
  „Cestovní ruch v České republice byl ve druhém čtvrtletí letošního roku knokautován a zbyly z něj jen trosky. Ubytovací zařízení fungovala v podstatě jen pro domácí klientelu a cizince z okolních států. Lidé mimo Evropu k nám prakticky úplně přestali jezdit,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Z čoho pramenia obavy centrálnych bánk o defláciu?
  Pred dvoma týždňami som v poste V Japonsku nie je žiadna deflačná špirála sľúbil, že ešte napíšem voľné pokračovanie o tom, prečo sa vlastne centrálne banky obávajú deflačných rizík a že nakoľko sú tieto obavy opodstatnené.
 • Zdánlivá asijská deprese vyústí v nový boom. Investice do infrastruktury budou proudit přes novou Hedvábnou stezku
  Každá cesta do Asie je pro mě inspirací, tentokrát je ale cítit ve vzduchu silný pocit změny a zásadního zpomalení. To souvisí i s novými čínskými kroky...
 • Zdaňme roboty, veď nemôžu voliť
  Prezidentský kandidát francúzskych socialistov Benoit Hamon je ďalším zo zástupu, ktorý prichádza s tézou, že roboty berú ľuďom prácu. Tento „fenomén“ navrhuje vyriešiť tak, že zdaní roboty a zavedie nepodmienený príjem na úrovni 750 eur, aby to vykompenzoval.
 • Zdá se, že konec roku bude opravdu horky pro trhy!
  V stredu zatvárali americké akciové trhy s mínusom, a to kv™li špekuláciám ohľadne programu QE3, ktorého redukc...
 • Zdá se, že šance společnosti Nikola na doběhnutí Tesly se výrazně zmenšují
  Nikola Corporation, která je často porovnávána s Teslou absolvovala 4.června 2020 úspěšný vstup na burzu, ale cena jejích akcií, které dosáhla po primární emisi, se od té doby výrazně propadla. Momentálně to vypadá tak, že hodnota jejího známějšího konkurenta mezitím stoupla natolik, že na delší časové období eliminovala jakékoliv šance „nováčka“ na možný „burzovní souboj“.
 • Zdieľaná ekonomika vytvára podstatne viac pracovných miest ako ničí.
  Narazil som na zaujímavú štatistiku – počet platených taxislužbami v New Yorku. Táto štatistika agreguje počet jázd tradičnými žltými taxíkmi a „taxíkmi“ fungujúcimi v rámci zdieľanej ekonomiky. Ukázala dramatický nárast počtu jázd od príchodu zdieľaných prepravných služieb. Kým v rokoch 2009-2013 sa stabilne pohyboval mesačný počet jázd v priemere niekde tesne nad úrovňou 13 mil., tak do začiatku roka 2018 sa s príchodom zdieľaných prepravcov takmer zdvojnásobil na 25 mil.
 • Zdravotní židle Adaptic expandovaly na Slovensko
  Komerční článek: Český výrobce zdravotních židlí Adaptic expandoval na sousední slovenský trh. V říjnu firma otevřela v Banské Bystrici svůj šestý showroom na Slovensku.
 • Zdraží hurikán Dorian Čechům benzín?
  Hurikán Dorian, který se blíží k pobřeží Floridy, sílí. Na stupnici od jedné do pěti už mu nyní meteorologové přisuzují čtvrtý, tedy druhý nejsilnější stupeň. Stupně jsou odlišeny dle síly větru a podle amerického Národního střediska pro hurikán se jedná o „extrémně nebezpečnou“ bouři.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
XTB evolution