Sobota 20. duben 2024 17:32
reklama
Dukascopy new
reklama
FTMO král
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei SwiftTrader

Nefalšovaná změna paradigmatu

17.08.2015 10:39  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Devalvace čínského juanu znamená konec odkládání nevyhnutelného. Náklady na kapitál během roku porostou, takže USD pravděpodobně oslabí. Peking má v plánu podporovat ekonomiku, dokud nebude hotová nová Hedvábná stezka

Investiční závěry:

  • Explozivní růst hodnoty v riziku (VaR) povede k odklonu od rizika. Kombinace nižší transparentnosti, pomalejšího růstu, rizika deflace a nepochopení znamená, že se bude otevírat méně pozic a zvýší se riziko prolomení úrovní podpory na akciových trzích (já zahajuji prodej, když je podpora futures na index DAX 10 668).
  • Americký dolar by měl oslabit. Vidím to na 1,14/1,1500 k euru, následně otestuje úroveň 1,1000, ale ke konci roku půjde kurz nahoru (k cílové hodnotě 1,1900, viz obrázek níže). Čína svým činem uvedla do pohybu události, které změní konsenzus ohledně recyklace kapitálových přebytků z Asie na americkém dluhopisovém trhu a pravděpodobně způsobí značné snížení čínských devizových rezerv v hodnotě 3,6 bilionu dolarů. Asie už prostě nebude Spojeným státům tak pomáhat s financováním deficitů a cenou za to bude průběžný růst nákladů na kapitál (který se už teď projevuje ve spreadu dluhopisových výnosů). Nezapomínejme také, že síla amerického dolaru negativně koreluje s kurzovým cyklem (vyšší náklady na kapitál dolar oslabují a jak stoupá cena peněz, musí cena dolaru jako rezervní měny odpovídajícím způsobem klesat).
  • Zvýší se atraktivita komodit či skutečných hmotných aktiv. Čína se otevírá, Švýcarská národní banka již nedrží dolní hranici švýcarského franku, americký Fed i Bank of England opouštějí kvantitativní uvolňování a míra recyklování klesá, takže dolar dosáhne maxima a na cestě z pasti nulového růstu, nulových úrokových sazeb a nulových nadějí budou mít všechna „papírová“ aktiva očekávaný výnos? nula. Proto budou atraktivnější věci jako zlato či stříbro (které je mým favoritem, co se týče dlouhých pozic). Čínští investoři už přecházejí na zlato (viz obrázek níže): opouštějí nemovitosti, akcie i vklady ve státní bance a chtějí jedinou měnu, kterou NEKONTROLUJE žádná centrální banka – zlato.

st1

Dolar pravděpodobně vůči euru oslabí:

Zdroj: Bloomberg

Zlato/juan (1 rok):

st2

Zdroj: Bloomberg

„Nadcházející události před sebe vrhají svůj stín“ (???????) — čínské přísloví

Kolem Číny panuje neuvěřitelný zmatek. Jen málokdy jsem viděl tolik chytrých lidí najednou takhle zmatených.

Zdá se, že Čína zůstává záhadou hlavně pro anglosaské analytiky a stratégy, kteří vyrůstali s centrálními bankami a politiky, kteří jsou odhodlaní bránit se změnám za každou cenu.

Devalvace juanu, k níž došlo tento týden, podle mě ukazuje, že Čína už dál nechce oddalovat nevyhnutelné.

Dalo se to čekat

Trochu se na sebe zlobím, protože jsem byl začátkem června v Číně a přinesl jsem si odtud tři důležité postřehy, díky kterým mě vlastně devalvace neměla překvapit. První (a nejpřekvapivější) z nich je fakt, že skutečné tempo liberalizace v Číně je ještě rychlejší, než by se mohli domnívat dokonce i politici a regulátoři.

Druhou věcí je, že se hodně mluvilo o internacionalizaci CNY a to snad v každé diskusi, což mě přivádí k mému třetímu postřehu: všichni velcí devizoví hráči v Číně měli v CNY krátké pozice!

Jistě, jsem hlupák, ale jde zde hlavně o to, že čínská devalvace neměla být takovým překvapením; ve skutečnosti proběhla ve specifickém kontextu.

Jedná se o důležitý a statečný krok, který však zcela odpovídá plánům na podporu čínské ekonomiky v rámci přípravy projektu Hedvábné stezky (který by měl být spuštěn v letech 2016/17).

Katalyzátorem zůstává internacionalizace juanu, tedy zahrnutí do Zvláštních práv čerpání (SDR) Mezinárodního měnového fondu, což ovšem vyžaduje, aby cena čínské měny lépe odrážela situaci na trhu.

Čína si svůj tah načasovala ještě před možným zvýšením sazeb, které Fed plánuje na září, je však jasně patrné, že to Fed nezastaví (viceguvernér Dudley dnes prohlásil: „?možná nebude špatné, když se juan přizpůsobí ekonomické situaci“).

A pak je tu ještě skutečnost, že Peking se tak rozhodl jednat těsně před zářijovou státní návštěvou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v USA.

Ano, Čína má plán. Nemusíte s ním souhlasit, ale je to plán.

A kde je plán pro Řecko, Evropu, Latinskou Ameriku nebo dokonce pro USA?

„Ukaž peníze!“

Ještě než mě začnete považovat za naprostého sinofila, rád bych zdůraznil, že mít plán ještě neznamená úspěšně jej dotáhnout do konce. Pokud však bude po devalvaci časem následovat další integrace a zlepšení přístupu na čínské finanční trhy, půjde o čistý přínos.

Jak by mohl mít přechod od uzavřených kapitálových účtů k otevřené ekonomice čistě negativní důsledky?

Devalvace rovněž jednoznačně podpoří čínský růst, ale upřímně si myslím, že pro další expanzi bude větším stimulem spíše kombinace nižších sazeb (už v únoru začalo snižování požadovaného poměru rezerv) a nižších cen komodit a energií než změny v měnové oblasti.

Spotřeba elektřiny navíc lehce stoupá? to znamená, že Čína už je z nejhoršího venku, případně že nižší ceny vstupů fungují.

Spotřeba elektřiny v Číně (meziročně) v předstihu o tři měsíce vs. PMI Číny podle MNI (zpožděný ukazatel):

st3

Čínská bublina?

Spousta lidí, se kterými jsem v posledních 24 hodinách mluvil, si myslí, že Čína „imploduje“ – zhroutí se do sebe. Možná by to chtělo nějaká čísla.

(Já vím, já vím? fakta jsou nudná. Ale přesto?)

Podle zprávy konzultační firmy McKinsey činí celkový dluh Číny 282 % jejího HDP.

To je sice vysoké číslo, ale výrazně se neliší od úrovně jiných vyspělých zemí:

st4

(Jen pro zajímavost, japonský dluh odpovídá 517 % a španělský 401 % HDP.)

To je podle mě to důležité. Vzhledem k rozsáhlejším makroekonomickým důsledkům se příliš zaměřujeme na 3% posun CNY. Růst čínského nominálního HDP snadno pokryje cenu dluhu a hrubé domácí úspory – 49,9 % HDP – jsou pro čínskou vládu hlubokým a stabilním zdrojem financování.

Zpráva společnosti McKinsey zcela správně poukazuje, že „dluh roste znepokojující rychlostí“, ale je zde třeba zohlednit i fakt, že Čína teprve dospívá a ve srovnání s rozvinutými trhy se nachází v jiném bodě socioekonomického cyklu.

To znamená „nejdřív investice, potom výnosy“ a dobrou zprávou je, že v letech 2008 až 2010 Čína hlavně utrácela. Teď ale otevírá své trhy.

Širší kontext

A konečně je nutné toto opatření (alespoň prozatím) vidět v širším kontextu: CNY je o 14 % silnější než loni touto dobou, USD si oproti všem měnám polepšil a export upadá. Nejdůležitější však je, že za poslední dva roky devalvovali svou měnu i dva největší konkurenti Číny – Korea o 15 % a Japonsko o 40 %.

Agentura Bloomberg odhaduje, že 10% devalvace měny bude znamenat 10% nárůst exportu (podle mého je velice pravděpodobná postupná devalvace o 10-15 %). Zároveň se zvýší riziko odlivu kapitálu, ale Bloomberg zde odhaduje, že za každé 1 %, o které se změní kurz CNY, odejde ze země 40 miliard dolarů – což při 10% devalvaci dělá 400 miliard dolarů.

Riziko to je, ale Čína si ho se svými rezervami 3,4 bilionu dolarů může dovolit.

Ale to jsou jen slova. Uvidíme, jak bude trh reagovat v následujících dvou až třech týdnech. Pro názornost vytvořil můj kolega Mads Koefoed monitorovací nástroj INDEX/Instrument, kde je pondělní ukončení obchodování použito jako úroveň index-100 (před první devalvací).

Zatím to vypadá takto:

st5

Zdroj: Saxo Bank

A zde je pořadí podle změn, k nimž od devalvace došlo:

st6

Zdroj: Saxo Bank

Myslím, že to čínské přísloví má pravdu: Nadcházející události před sebe opravdu vrhají svůj stín. Říkám si ale, zda pro tuto situaci není vhodnější jiné čínské přísloví: „Moudrý člověk se nepostaví vedle nebezpečné zdi“?

Ale to ukáže až čas.

A konečně mě zaujal graf, který publikovala agentura Bloomberg po pondělním projevu viceguvernéra Fedu Stanleyho Fischera. Je zajímavé, jak ve světě, kde je z ekonomického hlediska všechno podhodnocené, koreluje růst počtu pracovních míst do značné míry (>70%) s inflací (mnohem víc než s růstem HDP).

Čeká nás nějaké inflační překvapení, nebo alespoň změna ceny budoucí inflace?

st7

Zdroj: Bloomberg

Fed v září zvýší sazby. Za tím si stojím a trvám na tom, že toto zvýšení spustí nový tržní cyklus s levnějším dolarem, vyššími sazbami a rostoucí cenou komodit.

V konečném důsledku však zůstává katalyzátorem Fed.


Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Nedostatek čipů ohrožuje automobilový průmysl. Jak si aktuálně vedou akcie Ford?
    Nedostatek čipů na trhu silně zasáhl automobilový průmysl. Problémům se nevyhnula ani firma Ford. A právě na tuto společnost se dnes podíváme podrobněji. Automobilka se rozhodla ve velkém přeorientovat na elektromobilitu a za tímto účelem se soustředí na investice do výroby potřebných komponentů. V rámci technické a fundamentální analýzy si představíme aktuální výsledky firmy a rozebereme si i cenový graf akcie Ford. Dle všeho se akcie F nachází poblíž významné cenové úrovně a bude zajímavé sledovat, zda bude pokračovat růst, nebo dojde ke korekci.
  • Nedostatek paliv v Rusku podle ministra zemědělství ohrožuje sklizeň i setbu
    Nedostatek pohonných hmot v Rusku by mohl narušit podzimní sklizeň i setbu. Uvedl to dnes ruský ministr zemědělství Dmitrij Patrušev. Zároveň vyzval k pozastavení vývozu ropných produktů, informovala agentura Interfax.
  • Nedostatek plynu z Ruska by mohl snížit HDP EU o 1,5 %
    Dle nových propočtů EU by zastavení plynu z Ruska mohlo znamenat výrazný pokles HDP, a to až o 1,5 %. Toto je však ten nejhorší scénář, který počítá s nižšími než standardními teplotami a nedostatkem adekvátních opatření k doplnění nabídky a redukci poptávky.
  • Nedostatek pozitivních zpráv.
    Po dlouhému periodu zklamajících dat z Ameriky, včera statistika konečně mohla zlepšit náladu obchodníkům, který podpo...
  • Nedostatek pozitivních zpráv.
    Po dlouhému periodu zklamajících dat z Ameriky, včera statistika konečně mohla zlepšit náladu obchodníkům, který podpo...
  • Nedostatek srážek v Argentině, přebytek v Brazílii a mráz v USA ovlivňují tento týden ceny plodin
    Hlavními povětrnostními faktory, které ovlivňují zemědělské trhy, jsou stále sucha v Argentině a předpovídané mrazy v USA, které mohou poškodit slabou úrodu ozimé pšenice.
  • Nedostatek stavebních materiálů prodražuje výstavbu
    „Na některé typy stavebních materiálů se stojí fronty jako za minulého režimu. To prodražuje realizaci staveb, což v konečném důsledku bude tlačit na růst cen na realitním trhu,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Nedostatek zkušeností Lagardové s měnovou politikou budí obavy
    Christine Lagardová je sice skvělá politička, ale bohužel bez zkušeností z monetární politiky nebo centrální banky. Svědčí o tom také fakt, že za uplynulých deset let, kdy působila jako francouzská ministryně financí a šéfka Mezinárodního měnového fondu, se k tématu monetární politiky téměř nevyjadřovala.
  • Nedostatok paládia a dopyt po benzínových autách potlačia cenu kovu opäť vyššie
    Predaj benzínových a hybridných vozidiel v Európe predchádza predaju dieselových automobilov. Môžu za to prísnejšie emisné kontroly a celkovo prichádzajúca revolúcia na automobilovom trhu, kedy niektoré štáty Európy plánujú zákaz dieselových vozidiel. Tento segment klesol v roku 2017 o 3,8 % oproti zvýšeniu o 10 % v prípade benzínových motorov. Vzhľadom k tomuto trendu, cena paládia dynamicky stúpa nahor už druhý rok po sebe: cca 24 % vzostup za rok 2016 a v roku 2017 zaznamenala nárast o skoro 50 %. S takouto mierou rastu zlato stráca pre investorov časť svojho lesku.
  • Nedostupné zlato
    Zlato je nyní pro nás drahé. Situace je podobná na celém světě. K růstu cen zlata přispěly centrální banky, které jej nakoupily do svých sejfů i jejich strategie.
  • Negatívna špirála v Grécku sa zastavuje, dobre však ešte nebude
    Dnešný komentár pre finweb: O Grécku sa v poslednej dobe veľa nehovorí, v posledných týždňoch však prišlo viacero zauj...
  • Negatívne správy pre dlhopisy pokračujú – nemecká inflácia nečakane vzrástla
    Korekcia poklesu výnosov (a rastu cien) na dlhopisových trhoch, ktorú odštartovali jastrabie vyjadrenia popredných centrálnych bankárov, má dôvod pre pokračovanie. Je ním nemecká inflácia. Tá vzrástla z 1,4% na 1,5%. Čakalo sa pritom jej spomalenie na 1,3%. Očakávania ECB, že jadrová inflácia (t.j. bez cien palív) začne v najbližších mesiacoch zrýchľovať, sa teda zatiaľ napĺňajú (teda minimálne pri Nemecku, španielska inflácia dnes sklamala).
  • Negativní akcie, nejisté volby a čekání na inflaci
    Sčítání hlasů po amerických volbách pokračuje a výsledky ještě nějaký čas nebudou jasné. Zatím to vypadá na potvrzení očekávané nadvlády republikánů ve Sněmovně, zatímco v Senátu si drží šanci na většinu demokrati. Volby tak mohou přispívat k nejistotě na trzích, ovšem větší zdroj opatrnosti vidíme v blížících se inflačních číslech ze zámoří, která vyjdou zítra.
  • Negativní dopoledne. Investoři si všimli, že koronavirus zůstává problémem
    Konec týdne zatím akciím na globálních trzích nesvědčí. Po poklesu asijských trhů zamířily dolů také ty evropské, kde sledujeme v případě hlavních indexů ztráty: DAX -0,7 pct, CAC 40 -0,9 pct, FTSE 100 -0,5 pct. Třeba milánská burza se však propadá o 1,8 procenta. Spolu s tím oživil zájem o státní dluhopisy, přičemž ale pokles výnosů u těch hlavních je zatím mírný. Zlato se obchoduje lehce v červeném.
  • Negativní dopoledne v Evropě a otazníky kolem Evergrande
    Čtvrteční dopoledne je pro evropské akciové indexy převážně negativní, ale změny oproti včerejšku většinou nejsou velké. CAC 40 je dole o 0,4 pct, DAX nebo FTSE 100 ztrácejí jen mírně a AEX se nachází poblíž nulové změny.
  • Negativní globální sentiment ovládl začátek týdne i v USA
    Zámořské trhy včera nemělo co povzbudit. Akcie padaly napříč všemi sektory. Nejvíce se nedařilo financím se ztrátou 1,9 %, ale více než 1,5 % ztratily i materiály a průmysl. Naopak téměř v zisku zakončil obchodní seanci sektor osobní spotřeby. Konkrétních korporátních zpráv včera bylo pomálu a případně byly násobně převáženy negativním makro-sentimentem.
  • Negativní momentum se komoditám podařilo zpomalit. Díky dobrým výsledkům z minulého týdne
    Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank. Trhy s komoditami se v uplynulém týdnu zotavily. Před dvěma...
  • Negativní nálada pokračuje
    Včera zámořské indexy za nízkého objemu lehce oslabily. Investoři čekají na další zprávy týkající se očekávané obchodní dohody mezi USA a Čínou. Z jednotlivých sektorů si vzhledem k růstu ceny ropy nejlépe vedly energetické společnosti. Celkovou náladu tížil výkon realitního sektoru, který odevzdal 1,39 %. Celkově hlavni index S&P 500 smazal necelých 5 bodů a uzavřel o 0,16 % níže.
  • Negativní odpoledne táhnou polovodiče a energie
    Otevření amerického obchodování znamená pro hlavní trhy zhoršení kondice. Akciové indexy na Wall Street citelně klesají a stahují o něco níž také Evropu. Ta se však stále relativně drží a zdejší ztráty většinou nejsou velké.
  • Negativní ráno v Evropě. Před Fedem si o pozornost řeknou data
    Evropské obchodování je dnes dopoledne negativní jak pro akcie, tak pro dluhopisy na hlavních trzích. Změny dluhopisových výnosů nejsou po včerejším citelném nárůstu už velké a sledujeme jen drobný posun vzhůru. Co se týče akcií, DAX , AEX a CAC 40 jsou -0,3 procenta, FTSE 100 ztrácí 0,4 pct a o něco větší ztráty sledujeme třeba ve Španělsku. Celkově vzato jde stále z větší míry o vyčkávání na zprávy z Jackson Hole, nebo případně na impulsy z jiné strany.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Purple Ebook: Svíčkové a cenové formace