Čtvrtek 28. březen 2024 14:34
reklama
Swissquote Bank
reklama
Swissquote Bank
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
InstaForex Ebook

Co přineslo zasedání Fedu, kolik utratila ČNB za intervence? Analýza AUD/NZD, USD/CAD, BOSSA USD

30.07.2015 11:40  Autor: BOSSA  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Americký dolar včera po zveřejnění zápisu ze zasedání americké centrální banky (Fed) neoslabil, ani když se komentář banky ukázal jako méně optimistický pro utažení měnové politiky, než mnozí očekávali. Ti nejoptimističtější čekali, že Fed si začne aktivně dláždit cestu pro zářijové zvýšení úrokových sazeb, což se ale nestalo. Banka místo toho plánuje nadále pozorovat trh práce a potřebuje vidět dodatečné zlepšení podmínek  před tím, než přistoupí k tomuto dlouho očekávanému kroku. Investorská naděje ani po umírněnějších slovech banky neumírá, protože americký trh práce zveřejní ještě dva reporty NFP (počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor) před zářijovým zasedáním, což by mohlo bankovní radu (FOMC) přesvědčit, že největší ekonomika světa je připravena na první pokrizové zvýšení úrokových sazeb.  Investoři se nevzdávají a věří, že Fed se nechce k něčemu zavázat a preferuje větší manévrovací prostor, který si může přizpůsobovat podle vývoje domácí i zahraniční ekonomické situace. Strašákem je stále inflace, která zůstává hluboko pod dvouprocentním cílem Fedu.

Bankovní rada (FOMC) hlasovala na červencovém zasedání jednomyslně za ponechání úrokových sazeb na nezměněné úrovni. Centrální banka od konce roku 2008 drží základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni nula až 0,25 procenta, aby podpořila ekonomiku a růst spotřebitelských cen. Představitelé Fedu po dvoudenním zasedání prohlásili, že ekonomika Spojených států zřejmě překonala pokles ze začátku roku a v současnosti již mírně roste navzdory útlumu v energetickém sektoru a negativním zahraničním faktorům. Zápis z tohoto zasedání byl nejkratší za poslední 3 roky. Nicméně již zářijové zasedání může přinést různorodost v hlasování o zvýšení úrokových sazeb. Dnes v 14:30 zveřejní americká ekonomika data HDP za druhé čtvrtletí. Americká ekonomika v prvním čtvrtletí kvůli chladnému počasí a silnému kurzu dolaru klesla o 0,2 procenta. Odhaduje se, že ve druhém čtvrtletí se vrátila k růstu 2,7 procentním tempem. Předpokládáme, že by mohla mírně předčít očekávání trhu. Měnový pár EUR/USD se včera propadnul pod kulaté číslo 1,10.

Japonská průmyslová produkce v červnu meziměsíčně mírně vzrostla po květnovém propadu. Na trhu ožívají obavy ohledně zpomalování ekonomické výkonosti země, když slábne export a výrobci jsou zatíženi zásobami. Ačkoliv domácí poptávka posiluje, země může být zasažena nižší čínskou poptávkou způsobenou zpomalující se tamní ekonomikou. Průmyslová výroba tvoří 18 procent HDP. Příští týden zasedá centrální banka, od níž se očekává, že ponechá měnovou politiku beze změny.

Britská libra včera posílila díky lepším výsledkům bank, které poskytly Britům více hypotekárních úvěrů. Naopak data z australského trhu bydlení v brzkých ranních hodinách negativně překvapila, když počet stavebních povolení v červnu meziměsíčně klesl o 8,2 procenta, což byl mnohem výraznější propad, než trh čekal (minus 0,8 procenta).

Banka ING odhaduje, že Česká národní banka utratila za devizové intervence za poslední dva týdny zhruba 554 milionů euro. Nicméně nejpřesnější čísla ohledně intervencí centrálních bank se dostávají na povrch, až když banka zveřejní informace o výši svých devizových rezerv. Ty budoupublikovány příští týden. Pro srovnání banka v listopadu 2013, kdy oslabila koruna na hodnotu 27 za euro, utratila přibližně 7 miliard euro.

Na denním grafu měnového páru AUD/NZD se vytvořila formace dvojitého vrcholu s hodnotou „neckline“ vyznačenou modře, která je aktuálně testováná. Když zůstane hodnota AUD/NZD pod ní, lze očekávat pokračování pohybu ve formaci dvojitého vrcholu s cílem 1,0750.

Na denním grafu USD/CAD se včera vytvořila svíčková formace s dlouhým knotem připomínající „pinbar“, což indikuje posilování USD/CAD. Pod knotem je úroveň silného supportu 1,2800. Navíc 55 denní průměr protnul 100denní zdola směrem nahoru, což je dalším pozitivním signálem. Cílem by se mohla stát předchozí maxima.

Americký dolar vyjádřen měnovým indexem BOSSA USD se i po včerejším zasedání centrální banky drží nad rostoucí trendovou linii. Dnes očekáváme mírně lepší data HDP, což indikuje, že USD by mohl nadále posilovat a držet se nad rostoucí modrou trendovou linií.

 

 

    Sdílení článku: 
       

    Čtěte více

    • Co přinese zpráva ze zasedání Fed? – Makrodata na 18.-21.11
      Čeká nás další týden s mnoha důležitými daty. Investoři nejvíce očekávají středeční zprávu ze zasedání Fed, která by m...
    • Co přinese zrušení daně z nabytí nemovitosti? Kdo si pospíší, vydělá na tom dvakrát
      Současná složitá situace, která se v řadě zemí nyní mění ve více ekonomických problémů než zdravotních, přinesla také u nás nejedno podpůrné opatření. K přerušení EET, zrušení Účtenkovky a podobně se trochu nečekaně rychle dostalo i na zrušení jedné z velmi diskutabilních až sporných daní – daně z nabytí nemovitých věcí. Co může tato změna v praxi přinést v oblasti financování bydlení nebo investic do nemovitostí?
    • Co přinesla Německu Angela Merkelová v oblasti ekonomické reformy?
      Je neoddiskutovatelné, že Německo má obrovsky silné stránky zahrnující nízkou míru nezaměstnanosti (5,6 % na celostátní úrovni a v Bavorsku dokonce jen 3 %), úvěrové hodnocení AAA, a řadu nadnárodních firem, které fungují po celém světě. Na druhé straně však stojí fakt, že německá ekonomika je v podstatě „nefunkční“.
    • Co přinesl Brexit na finanční trhy?
      Voliči ve Velké Británii hlasovali ve čtvrtečním referendu pro odchod země z Evropské unie po 43letém členství. Světové finanční trhy propadaly a ukázaly, že zpráva je pro finanční trhy největší šok od globální ekonomické krize z roku 2008.
    • Co přineslo červencové zasedání ECB? Co z toho plyne pro euro?
      Evropská centrální banka (ECB) ponechala na svém včerejším zasedání monetární politiku beze změny. Prezident Mario Draghi...
    • Co přineslo červnové zasedání ECB?
      Evropská centrální banka dnes podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změny na historickém minimu. Sazba pro refinanční operace zůstala na nule a depozitní sazba, která je nyní považována za hlavní nástroj úrokových sazeb, zůstala na úrovni mínus 0,40 procenta.
    • Co přineslo zasedání české a britské centrální banky, konec týdne ve znamení dat NFP z USA; analýza EUR/USD, GBP/AUD
      Rozhovory s Řeckem o třetím úvěrovém programu úspěšně pokračujía Evropská komise (EK) stále věří, že dohody by mohlo být dosaženo...
    • Co přineslo zasedání ECB?
      Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu z 0,25 procenta na 0,15 proce...
    • Co přineslo zasedání ECB? Analýza EUR/USD
      Včera zasedala Evropská centrální banka (ECB), která podle očekávání ponechala monetární politiku beze změny. Pot...
    • Co přineslo zasedání ECB? Analýza EUR/USD, USD/JPY
      Mario Draghi včera ve svém projevu, jenž následoval po zasedání Evropské centrální banky (ECB) pečlivě vážil slov...
    • Co přinesl rok 2021 pro naše peněženky?
      Rok 2021 byl, stejně jako ten loňský, poznamenaný probíhající globální pandemií onemocnění Covid-19. Od roušek jsme se posunuli k vakcínám a počáteční paniku vystřídala spíše únava z čekání na definitivní konec. I přesto, že ten je stále v nedohlednu, vypadá to, že svět může a bude fungovat dál. „Důkazem je globální ekonomika, která je sice v různých svých částech vychýlena či poškozena, ale minimálně pokud jde o tempo růstu, je již nyní na předpandemických hodnotách,“ řekl Jan Macek, vedoucí analytického oddělení, Fincentrum & Swiss Life Select.
    • Co příští týden britskou libru čeká?
      Ve Spojeném království se toho příští týden moc dít nebude. V průběhu posledních pěti obchodních dní zveřejnilo Spojené království jen jednu zprávu, která nejdřív nevyvolala žádný zájem trhu. Trh se zdráhá obchodovat s librou, ale měna má stále potenciál klesat. Otázkou je, jakým způsobem a na jakém základě.
    • Co příští týden čeká americký dolar?
      V Americe dojde k mnoha dalším zajímavým a potenciálně významným událostem. V úterý bude zveřejněna zpráva o inflaci za leden. Připomínám, že americké reporty o inflaci přicházejí v jediném odhadu a následně nejsou revidovány ani upravovány. Index spotřebitelských cen může v meziročním srovnání zpomalit na 3 %. Jádrová inflace může meziročně klesnout na 3,7–3,8 %. Je toto zpomalení významné? Je dostatečně silné na to, aby trochu zmírnilo jestřábí sentiment tvůrců politiky Federálního rezervního systému?
    • Co příští týden čekat od amerického dolaru?
      Poptávka po americkém dolaru napříč trhem plošně klesá a v tuto chvíli je velmi těžké určit, co dolar dokáže zachránit před hlubším pádem do propasti. Vlnový pattern pro oba instrumenty naznačuje, že se vytvoří medvědí vlny. Ceny obou instrumentů dosáhly důležitých úrovní, v jejichž blízkosti může tvorba býčích vln skončit. Kromě vlnového patternu a technických známek konce poklesu dolaru ale musí mít trh sám touhu zvýšit poptávku po americké měně. Současné zpravodajské pozadí tento pohled příliš nepodporuje.
    • Co příští týden čekat od britské libry?
      Libra udělala velmi důležitý krok. Vynechávám nepochopitelné důvody jejího růstu, ale aktualizované rozložení vln naznačuje, že libra může zahájit novou etapu vzestupného pohybu. Už dříve jsem zmínil, že každá vlnová formace může mít složitou strukturu bez ohledu na okolnosti. Obvykle nám zpravodajské pozadí pomáhá pochopit, co můžeme od daného instrumentu podle vlnového patternu čekat. Tady je ale trochu jiná situace. Domnívám se, že poptávka po libře v posledních týdnech stoupala naprosto nezávisle na zpravodajském pozadí. Teď očekávám vytvoření vlny C v 2, resp. B. Zpravodajské pozadí proto právě teď nepředstavuje pro účastníky trhu důležitý faktor. Podívejme se nicméně na kalendář událostí na příští týden.
    • Co příští týden čekat od dolaru?
      Zasedání Federálního rezervního systému. To je vše, co je třeba říct. Zasedání americké centrální banky bylo, je a bude klíčovou událostí pro dolar i celý měnový trh. Jistě, ne každé zasedání Fedu vede ke změnám měnové politiky, které trh prostě nemůže ignorovat. Každé zasedání je ale příležitostí vidět a slyšet důležité informace, které ovlivní osud dolaru na několik příštích týdnů.
    • Co příští týden čekat od eura?
      Americký dolar zakončil týden s opatrným optimismem. Dolar posílil vůči euru i libře, což ale nezakládá solidní důvod k tomu, abychom potvrdili další klesající vlny pro oba instrumenty. Samozřejmě věřím, že hlavním scénářem je další posilování amerického dolaru. Věřím, že jak zpravodajské pozadí zpráv, tak vlnový pattern naznačují růst dolaru. Trh ne vždy obchoduje v souladu s vlnovým patternem a zpravodajským pozadím, ale já se při tvorbě prognóz opírám o tyto dva typy analýz.
    • Co příští týden čekat od eura?
      Euro v posledních pěti dnech rostlo. Jak jsem už zmínil, od pondělí do čtvrtka tomu neodpovídalo žádné zpravodajské pozadí. Trh interpretoval všechny informace ve prospěch eura. Pokles amerického dolaru naznačilo jen páteční zpravodajské pozadí, ale americká měna ten den dokonce vzrostla! Jak vidíme, je velmi těžké zdůvodnit počínání trhu v uplynulém týdnu.
    • Co příští týden čekat od libry?
      Nadcházející týden bude pro britskou libru velmi důležitý. Zatímco v Evropské unii se příliš mnoho významných událostí neodehraje, můžeme se těšit na zasedání Bank of England a zprávu o inflaci za únor. Začněme zprávou o inflaci, která poslouží jako základ pro rozhodnutí BoE. Do konce druhého měsíce roku 2024 by index spotřebitelských cen mohl zpomalit na 3,6 % (současná hodnota je 4,0 %). Toto jsou podle mého názoru dobré úrovně, takže je nepravděpodobné, že by BoE hned druhý den změnila postoj. Inflace ale může vykázat jinou hodnotu.
    • Co příští týden čekat pro britskou libru?
      Ve Spojeném království se toho příští týden moc dít nebude. V průběhu posledních pěti obchodních dní zveřejnilo Spojené království jen jednu zprávu, která nejdřív nevyvolala žádný zájem trhu. Trh se zdráhá obchodovat s librou, ale měna má stále potenciál klesat. Otázkou je, jakým způsobem a na jakém základě.
    Forex - doporučené články:

    Co je FOREX?
    Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
    Forex pro začátečníky
    Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
    1. část - Co to vlastně forex je?
    FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
    VIP zóna - Forex Asistent
    Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
    Forex brokeři - jak správně vybrat
    V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
    Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
    Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
    Forex volatilita
    Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
    Forex zůstává největším trhem na světě
    V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

    Nejnovější články:


    Naposledy čtené:

    reklama
    Purple MT4 platforma nova