Neděle 12. červenec 2020 14:05
reklama
Admiral spread new
reklama
Bossa live trading
reklama
Purple Trading letni strategie

Vyšší inflace drží kurz koruny silnější

16.03.2015 08:20  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

V uplynulém týdnu se vývoj měnového páru EUR/CZK stabilizoval nedaleko nejsilnějších korunových úrovní od zahájení režimu kurzového závazku (těchto úrovní kurz dosáhl během druhé poloviny února). Volatilita kurzu oproti předchozím týdnům znatelně poklesla, když se koruna proti euru obchodovala v pásmu zhruba 27,25-27,33 CZK/EUR. Důležitým faktem je, že kurz sice testoval spodní hranici tohoto pásma (27,25), ale nedokázal ho definitivně prolomit. Během pátečního odpoledne koruna oslabovala ke své týdenní otevírací hodnotě 27,32 CZK/EUR. Makroekonomická data byla pro korunu příznivá, což pravděpodobně kompenzovalo vliv komentářů centrálních bankéřů, kteří se během týdne snažili podpořit kurzový závazek ČNB.

Kalendář zveřejněných dat byl v uplynulém týdnu nabitý. Nejdůležitějším indikátorem byla únorová inflace, která navzdory konsenzu trhu setrvala v kladném teritoriu (+0,1 % y/y). Do meziměsíční dynamiky (+0,2 % oproti trhem očekávané stagnaci) totiž zasáhlo především zvýšení cen tabákových výrobků kvůli růstu spotřební daně; vyšší byly i jádrové ceny. Dále tak (prozatím) opadly spekulace ohledně možného zvýšení kurzového závazku centrální bankou (i když ČNB už dříve uvedla, že na tento pozitivní nákladový šok díky propadu cen ropy není nutné reagovat).

Údaje z reálné ekonomiky byly veskrze pozitivní. Únorová nezaměstnanost poklesla oproti lednu (a našemu očekávání) o 0,2 pb na 7,5 % a lehce se snížila i sezónně očištěná míra. Lednový zahraniční obchod vykázal přebytek 17,3 mld. (nad konsenzem trhu) díky zlepšení v bilanci s komoditami (vlivem propadu cen ropy), příznivá byla i dynamika exportů a importů. Maloobchodní tržby v lednu vrostly o slušných 6,4 % y/y, což byla opět lepší hodnota než medián trhu. Zde hrály roli vyšší tržby jak v segmentu automobilů tak mimo něj, což svědčí o příznivé náladě mezi spotřebiteli. Průmyslová produkce si na začátku roku připsala 2,9 % v souladu s odhady analytiků. Její růst byl opět tažen především automobilkami, nepříznivým faktorem ale byl pokles tempa růstu průmyslových objednávek.

Ke koruně a české ekonomice se během týdne vyjádřili guvernér Singer, viceguvernéři Tomšík a Hampl a člen bankovní rady Lízal. Jejich komentáře v důsledku směřovaly k podpoře současného režimu kurzového závazku ČNB a možnosti zvýšit hodnotu bráněného kurzu koruny, pokud se negativně projeví sekundární efekty současného zpomalení inflace.

Tento týden budou z české ekonomiky zveřejněny únorové ceny výrobců a lednový běžný účet platební bilance. Indikátory PPI by měly podle našeho očekávání zaznamenat další propad – tentokrát o 0,3 % m/m (meziroční pokles cen by se pak měl prohloubit na 3,8 %) kvůli pokračujícím efektům propadu cen ropy.

Kurz koruny by se mohl v následujících týdnech vracet směrem ke slabším hodnotám spolu se začátkem dividendové sezóny. Potenciál k výraznějšímu oslabení české měny však nevidíme, když vyšší než očekávaná inflace tlumí spekulace ohledně zvýšení kurzového závazku ČNB. Naopak současnou úroveň závazku 27,00 CZK/EUR bude ČNB nadále bránit, prostor pro posílení koruny proto vidíme jako velmi omezený.

Přehodnotili jsme svůj výhled pro korunu. Vzhledem k nižším deflačním tlakům, než jsme očekávali na začátku roku a silnějším údajům z reálné ekonomiky, očekáváme, že oslabování koruny v prvním čtvrtletí nebude tak silné. Stále předpokládáme, že dividendová sezóně posune kurz koruny vůči euru nahoru a kulminovat by tak měl v červnu na 27,50 CZK/EUR. Pak by měl již začít posilovat a na konci roku se nacházet na 27,30 CZK/EUR.

MAREK DŘÍMAL
Economist
Economic & Strategy Research
Investment Banking
Komerční banka, a. s.

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Vystřelí technologické a bankovní akcie index S&P 500 do nebes?
  Pokud by sektory informačních technologií a financí byly od roku 1995 oceňovány podle svého mediánu a všechno ostatní by zůstalo na svém místě, pak by se index S&P 500 v současnosti obchodoval na 1950 bodech. Tedy o 19,3 výše, než je tomu dnes.
 • Výstupné ceny podnikov v eurozóne rastú najrýchlejšie od roku 2011. Inflácii sa otvára priestor pre rast
  Pred chvíľou zverejnený index dôvery medzi európskymi podnikateľmi ukázal nezmenenú úroveň oproti predošlému mesiacu (na úrovni 53,9b.; 50b. je hranica medzi rastom a poklesom aktivity v podnikovej sfére). Výrobný index bol najvyšší za posledných 32 mesiacov (56,1b.), nadol ho však stiahli služby, kde klesla aktivita na dvojmesačné minimá (53,1b.).
 • Vysvětlí Google problémy s vyhledáváním v Evropě zprávou o příjmech?
  Vlastník Google, Alphabet, už odhalil, jak sankce od EU sníží příjmy druhého čtvrtletí v pondělní zprávě. Analytici a investoři však stále tápou ve tmě pokud jde o další část spojenou s touto sankcí, kterou může vyjasnit generalní ředitel Sundar Pichai v telefonátu o příjmech.
 • Vyšetřování proti Calveymu v Rusku dokončeno s jiným obviněním
  Ruští vyšetřovatelé dokončili vyšetřování případu, který se týká šéfa investičního fondu Baring Vostok Američana Michaela Calveyho. Výsledkem je překvalifikované obvinění ze závažného podvodu na zpronevěru. Informovala o tom dnes agentura TASS s odvoláním na tiskovou službu fondu Baring Vostok.
 • Vyššia cena ropy BoE zväzuje ruky
  Nad librou sa včera zleteli dvaja jastrabi, konkrétne Weale, ktor&y...
 • Vyššia cena ropy BoE zväzuje ruky
  Nad librou sa včera zleteli dvaja jastrabi, konkrétne Weale, ktor&y...
 • Vyšší americké výnosy pomáhají dolaru držet zisky. Akcie mírně rostou
  Začátek týdne zatím charakterizuje drobný růst akcií, ústup amerických dluhopisů a silnější dolar. Na trzích o něco víc rezonují protesty v Hong Kongu, ale zatím nejde o zásadní faktor. Klíčová je příprava na středu a výsledky zasedání Fedu, které mohou určit trhům směr docela zásadním způsobem. Více k Fedu viz náš Týdenní výhled (pozn.: Na Patria.cz vydáme dnes brzy odpoledne).
 • Vyšší cla jsou tu, ale trhy se zvedají. Na konci týdne převládá naděje
  Půlnoc smazala pochybnosti, vyšší americká cla byla podle očekávání zavedena a v první chvíli vyvolala nepříznivou reakci. Netrvalo ale dlouho a hlavní trhy se přetočily do pozitivního vývoje, a někdy až překvapivě výrazného. Silně rostly čínské akcie a solidní zisky si připisují dopoledne také hlavní evropské indexy. Dluhopisy naproti tomu zůstávají skoro beze změny a na výnosech sledujeme pouze drobný pohyb. Ani klíčové měnové páry se nijak dramaticky nehýbou - dolaru zůstává většina ztrát na páru s eurem i jenem. Eurodolar se nachází na 1,1230.
 • Vyšší daně na tabákové výrobky se stanou každoročním koloritem
  „Výrazný růst daní na tabákové výrobky může navýšit dovoz nelegálních cigaret z ciziny. Rovněž může vést k omezení prodejů tabákových výrobků v pohraničí, kam jezdí nakupovat Němci a Rakušané,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Vyššie výnosy a nižšie akcie
  Slová o znižovaní mesačného objemu nákupov aktív z trhu zo strany Fedu poslali včera trhy výrazne nadol. Akciový index...
 • Vyšší inflace na korunu nezabrala, eurodolar je po dalších clech v klidu
  Kurz koruny k euru za poslední zhruba den střídá směry a nyní se nachází na 25,90. Domácí inflační čísla se setkala pouze s drobnou odezvou, která nevydržela dlouho. Ačkoli se vzhledem k vývoji cen a protiinflačnímu riziku slabé měny dá předpokládat další zvyšování úrokových sazeb ještě letos, na korunu to nezabírá. Vnější rizika evidentně zůstávají dostatečným argumentem pro spekulanty, proč v koruně momentálně velký kurzový zisk nečekat. Nebezpečím tak zůstává další redukce stále velkých korunových pozic.
 • Vyšší inflace = silnější koruna
  České koruně prospělo na počátku tohoto týdne zveřejnění prosincové inflace. Naplnily se naše obavy a meziroční růst spotřebitelských cen zrychlil na 3,2 % y/y, inflace se tak vzdaluje od svého cíle i prognózy ČNB. Detailně jsme prosincová inflační data i listopadové maloobchodní tržby, které potvrdily robustnost spotřebitelské poptávky, komentovali ráno. Tržní sazby reagují na zvyšující se inflaci růstem a atraktivnější úrokový diferenciál zase podporuje korunu. Z ranních kotací 25,27 CZK/EUR si tak tuzemská měna vůči euru během dne polepšila o téměř pět haléřů.
 • Vyšší prodeje aut pomohly celkovým tržbám
  Maloobchodní tržby bez započtení prodejů automobilů v prosinci meziročně vzrostly o 4,8 %. Celkové tržby včetně motoristického segmentu se ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku zvýšily o 4,6 %. Prosincové útraty tak dopadly pod očekáváním trhů. Oproti loňsku měl letošní prosinec o jeden pracovní den více, což pomohlo k vyšší dynamice tržeb oproti listopadu i říjnu. Po očištění o tento vliv se tržby v maloobchodě reálně meziročně zvýšily o 3,9 %. Spotřebitelé v předvánočním čase zvyšovali útraty zejména za počítačové a komunikační vybavení, výrobky pro domácnost a oděvy i obuv.
 • Vyšší rizika v eurozóně tlačí euro dolů, koruna úvodní zisky neuhájila
  Koruna sice v úvodu posilovala, ale dlouho to nevydržela. Nálada na hlavních trzích ve světě se během dne zhoršovala ...
 • Vyšší sazby v eurozóně přinese až Ježíšek
  Zítra zasedá ECB a máme se tentokrát na co těšit. ECB totiž podle našeho názoru buď rovnou oznámí a nebo alespoň naznačí, že program TLTRO bude prodloužen. Napumpuje tak další likviditu do bankovního sektoru a zároveň zabrání snížení své bilanční sumy. Tu se bude podle nás snažit držet beze změny nejméně do poloviny roku 2020. Změnu očekáváme i ve výhledu na úrokové sazby. Doposud měly sazby podle ECB zůstat na stávající úrovni i v průběhu léta. Tento horizont se zřejmě ještě o tři měsíce posune. Očekávání prvního růstu úroků jsme změnili i my. Zvýšení depozitní sazby o 15 bb už nečekáme v září, ale až v prosinci. Výrazné změny tentokrát dozná i prognóza ECB.
 • Vyšší sazby znovu straší globální trhy, libra však oslavuje
  Na globálních finančních trzích dnes jednoznačně převládl negativní vývoj. Akcie v Evropě po neúspěšném úvodu postupně navyšují ztráty, které už dosahují slušných rozměrů. Ani Wall Street se po otevření nedaří. V průběhu dne se také slušně nahoru rozjely dluhopisové výnosy. Zpočátku šlo zejména o americké, ale nyní je vývoj prakticky plošný. Společným jmenovatelem negativního vývoje akcií a dluhopisů jsou zvýšená očekávání, že centrální banky budou rychleji utahovat svou politiku.
 • Vyšší výnosy, silnější libra a odolná koruna
  Dnešní vývoj na hlavních světových trzích je opět pozitivní, přestože později odpoledne nálada trochu chladne. Zatímco evropské akcie si drží slušné zisky, americké indexy už pouze balancují lehce nad nulou. Vedle toho ale dál vzhůru postoupily výnosy na obou stranách Atlantiku, jejichž růst za poslední dny už je výrazný. Přesun investorů od bezpečí k riziku tak převažuje nad stále poměrně nízkými inflačními očekáváními.
 • Vytěží Twitter z chyb jiných? Pro 1,5 miliardy dolarů prý půjde na NYSE
  Sociální a mikroblogovací síť Twitter se zřejmě poučila z ne zrovna šťastných technologických IPO minulosti, včetně úp...
 • Vytíženost amerických železnic jako ekonomický indikátor
  Moc se o něm nemluví a v ekonomickém kalendáři jej nenajdete, ale report o celkovém využití amerických železnic je docela elegantním indikátorem stavu americké ekonomiky. Report je velmi aktuální a vychází každý týden na stránkách Asociace amerických železnic. Pro rychlou orientaci ale doporučuji tento odkaz, kde je velmi přehledně graficky zobrazeno vše podstatné. Data jsou navíc k dispozici nejen pro Spojené státy, ale i pro Kanadu a Mexiko a zachycují celkový počet naložených nákladních vagónů, které jsou v daném týdnu přepraveny na území vybraného státu. Týká se přitom dvaceti typů jednotlivých nákladů, jako jsou automobily a automobilové části, přepravní kontejnery, chemikálie, uhlí, pšenice a další průmyslové či zemědělské komodity.
 • Vytlačování krátkých pozic na euru se opět nekonalo
  Vytlačování krátkých pozic na euru k dolaru se opět nekonalo, přestože...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Admiral spread new