Pátek 04. prosinec 2020 06:25
reklama
Capital.com
reklama
Dukascopy
reklama
RoboMarkets CopyFX

Po bouřlivém listopadu si komodity dávají pauzu na oddych

03.12.2014 09:00  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Ceny ropy se propadly na nové pětileté minimum. Průmyslové kovy zažily prudký pokles v důsledku slabých dat z čínské a evropské ekonomiky. Výsledky týdenního sčítání ropných plošin v USA by mohly naznačit pokles v ropné produkci.

Ceny komodit klesly na pětileté minimum. Producenti většiny surovin tak během uplynulého měsíce neměli žádný velký důvod k radosti (obzvlášť v posledním týdnu). Nejvýznamnější událostí bylo zrychlené tempo výprodejů v energetickém sektoru v reakci na zasedání Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), které proběhlo minulý týden.

Neochota kartelu omezit svou ropnou produkci (čímž dal kartel jasně najevo, že na trhu bojuje o udržení svého podílu proti ostatním producentům, kteří stojí mimo organizaci OPEC) byla pro trh poslední kapkou a vedla k tomu, že se ceny ropy propadly na nové pětileté minimum. Měsíční propad takovýchto rozměrů zažila severmořská ropa Brent zatím pouze čtyřikrát od roku 1988.

Průmyslové kovy byly v pořadí druhým sektorem, kterému se nejméně dařilo. Prudký pokles u energetického sektoru a data z průmyslového sektoru v Číně a Evropě, která byla slabší, než se původně očekávalo, zahnaly měď do defenzívy. Páteční prolomení hranice klíčové podpory vedlo k tomu, že se cena mědi propadla na nejnižší hladinu za poslední čtyři roky. Cena se stabilizovala až s poklesem dolaru. To, že došlo k prolomení této hranice však znamená, že než se znovu podaří najít novou hladinu podpory, roste riziko dalších ztrát.

hn1

Vzácné kovy mají konečně za sebou švýcarské referendum o zlatě. Jasné „Ne“, které v referendu zaznělo, vyvolalo zpočátku výprodeje, což vedlo k tomu, že cena stříbra klesla na pětileté minimum. Prodávající však byli nuceni pokrývat své krátké pozice vzhledem k tomu, že slabší dolar a známky rostoucí poptávky po fyzickém zlatě ze strany Asie vedly u obou kovů k výraznému vytlačení investorů spekulujících na pokles (short squeeze).

To pocítilo opět zejména stříbro, kde nízká likvidita způsobila, že pondělní cenové rozmezí tohoto kovu bylo více než 13 %. Je možné, že vzácné kovy budou mít potíže i nadále, jelikož se pozornost trhu znovu obrací k rozdílným přístupům americké centrální banky Fed a ostatních centrálních bank a rovněž k pokračujícímu tlaku na inflaci, který je způsoben nízkými cenami komodit.

Je tu prosinec a s ním i zvyšující se pravděpodobnost, že nižší likvidita na trhu povede k větší volatilitě. Investoři stále více volí defenzívní styl obchodování, kdy se snaží chránit své zisky a kdy jsou v porovnání s jinými obdobími v roce méně ochotni snášet ztráty.

Výrazné oživení u zlata a stříbra, ke kterému došlo v pondělí, tento postoj dobře ilustruje. Je možné, že komodity, u kterých zaznamenáváme extrémní pozice, ať už v jakémkoliv směru, by mohly být ze strany investorů svědky obchodních protitahů.

hn2

Největší pozornost na komoditních trzích i nadále přitahuje energetický sektor a jeho pokračující cenové propady. Minulý čtvrtek došel kartel OPEC k překvapivému rozhodnutí, že svou ropnou produkci nehodlá nijak omezit. Na to ceny ropy zareagovaly prudkým propadem. Boj o podíl na přezásobeném ropném trhu tak dál pokračuje.

Po bouřlivém listopadu, kdy jsme byli svědky největších měsíčních ztrát za posledních téměř šest let, zahájil trh prosinec obdobně slabým obchodováním. Ceny ropných futures se propadly na nové pětileté minimum. Teprve poté našly podporu díky stavu přeprodanosti na trhu a oslabujícímu dolaru.

Dlouhotrvající období nízkých cen energií by mělo během příštích šesti až devíti měsíců mít pozitivní dopad na světovou ekonomiku. Přesun výrazného objemu financí od producentů směrem ke spotřebitelům totiž zvyšuje důvěru spotřebitelů a snižuje vstupní náklady u výrobců.

Největší zisk z tohoto stavu budou zřejmě mít ti největší spotřebitelé (jako např. USA, Čína a Indie), zatímco tratit budou producenti jako Rusko a Venezuela, u kterých malý objem investic a nedostatečná hospodářská diverzifikace povedou k tomu, že tyto země bolestně pocítí prudký pokles státních příjmů.

Americká produkce ropy z břidlic:

Kartel OPEC dal světu jasně najevo, že pro to, aby vyvinul tlak na ostatní producenty (zejména americké producenty ropy z břidlic), je ochoten snášet jisté nepohodlí. V souvislosti s tím se pozornost trhu přirozeně přesunuje na USA, přičemž obchodníci sledují, jak se toto odvětví hodlá vypořádat s klesajícími cenami ropy.

Produkce ropy z břidlic dosahuje v USA nyní největšího objemu minimálně od roku 1983 a vzhledem k tomu, že na světových trzích panuje v současné době stav přezásobení, budou obchodníci v nadcházejících týdnech a měsících sledovat indikátory reflektující změny v objemu produkce.

Americká produkce ropy z břidlic, jež pochází ze tří hlavních těžebních oblastí, tvoří nyní téměř polovinu z celkového ropného objemu země. Ceny, které producenti z těchto oblastí za vytěženou ropu dostávají, jsou oproti americké ropě WTI nižší. Ropovodná infrastruktura totiž přestává stačit neustále rostoucímu objemu produkce. Níže uvedený graf ukazuje, že ceny břidličné ropy se stále více přibližují hladině 60 dolarů za barel. Jestliže cena ropy klesne pod tuto hranici, bude jen 82 % ropných producentů schopno pokrýt své náklady.

hn3

Důsledkem této situace byl dramatický pokles cen akcií  některých významných producentů břidličné ropy, ke kterému v nedávných týdnech došlo.

hn4

Zdroj: Bloomberg

V budoucím období se bude trh zaměřovat spíše na menší energetické producenty (ne nutně na ty, které jsem zmínil výše) a na jejich schopnost získat trvalý zdroj financí. Výpůjční náklady u tohoto sektoru už nějakou dobu rostou a hodnota amerického indexu korporátních dluhopisů s vysokým výnosem v energetickém sektoru je v porovnání s americkými vládními dluhopisy nyní vyšší o téměř 725 bazických bodů.

Další vodítka ohledně toho, zda dochází ke zpomalování ropné produkce, nabídne týdenní sčítání aktivních ropných plošin. Jejich počet se v posledních dvou týdnech snížil.

hn5

Ole  Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • PMI: Nullwachstum
  Od výšky úrokov zväčša závisí dopyt po mene (samozrejme po zohľadnení rizika) a úroky závisia od toho, ako sa darí...
 • PMI odštartovali výpredaj
  Nad finančnými trhmi sa začínajú opäť objavovať mraky ...
 • PMI ve výrobě dosáhl desetiletého minima
  Český index nákupních manažerů ve výrobě v květnu nadále klesá a dosáhl hodnoty 45,9, což je nejnižší hodnota od července 2009, tedy od dob velké finanční krize. Po krátkém květnovém zastavení poklesu se tak propadá ještě hlouběji.
 • PMI ve výrobě překvapil, hlásí zrychlení expanze
  Index nákupních manažerů ve výrobním sektoru přinesl příjemné překvapení, když navzdory probíhající druhé vlně ekonomických restrikcí vykázal za měsíc listopad nárůst o plné dva body a zakotvil na hodnotě 53,9. Dostal se tak na nejvyšší úroveň od srpna 2018 a ukazuje na slibné vyhlídky zpracovatelů v nadcházejícím období. Že se index udrží v pásmu expanze, tedy nad 50 body, jsme sice předpokládali, ovšem shodně se zbytkem trhu jsme měli o něco střídmější naděje.
 • PMI ve výrobě překvapivě klesl pod hranici 50 bodů
  Český index nákupních manažerů ve výrobě v prosinci klesl o 2,1 b. na 49,7 bodů. Sestupný trend indexu přetrvává i v závěru roku, kdy PMI dosahuje nejnižších hodnot od července 2016.
 • PMI ve zpracovatelském průmyslu - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
  Aktivita v tuzemském zpracovatelském průmyslu se dle průzkumu PMI v září zvýšila, fakticky šlo o první nárůst od listopadu 2018.
 • PMI výsledky dnes zhoršily budoucnost eurozóny
  Francouzská podnikatelská aktivita se v meziměsíčním měření zmenšila nejvíce za poslední 4 roky. Druhé největší e...
 • Po aféře Cambridge Analytica spadly akcie Facebooku o 13 procent
  S výjimkou prvních čtyřech měsíců po vstupu na burzu akcie Facebooku po celou dobu existence společnosti významně rostly. Z historického minima 18 dolarů se postupně vyšplhaly až na maximum 195 dolarů. V uplynulém týdnu ale přišlo první větší zaváhání. V souvislosti s aférou společnosti Cambridge Analytica, která pochybným způsobem získávala a využívala data uživatelů, akcie největší sociální sítě poklesly o 13 procent na méně než 160 dolarů.
 • Pobaltí se eura nebojí
  Po Estonsku přijde příští rok na řadu Lotyšsko jako další nová země v eurozóně. Středoevropské země také před lety míř...
 • Po bankrotu se cena akcií Hertz zdvojnásobila
  „Na burze jsme svědky divoké jízdy některých akciových titulů. Zkrachovalé půjčovně automobilů Hertz se zdvojnásobila cena akcií. Pomohl jí krach další půjčovny automobilů Advantage Rent a Car,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
 • Po BrExite sme svedkami novej vlny uvoľňovania. Už je podobne silná ako tá jarná.
  K tomu, že sa globálne trhy tak rýchlo vysporiadali s BrExitom, prispeli v značnej miere aj centrálne banky, ktoré spustili ďalšiu vlnu globálneho uvoľňovania. Pozrel som sa na 19 popredných centrálnych bánk (krajiny EÚ s vlastnou nepegovanou menou + Nórsko, USA, Kanada, Austrália, Nový Zéland + 5 vyspelých ázijských ekonomík) a od zverejnenia výsledku referenda prišlo 5 z nich s ďalším uvoľňovaním 5 (Taiwan znížil sadzby 30.6, teda už po referende):
 • Pobřeží ostrova Mauricius zasáhla ropná skvrna
  Úřady ostrovního státu Mauricius varovaly před ropnou skvrnou, která se šíří u jihovýchodního pobřeží v důsledku trhliny v lodi. Plavidlo plující pod panamskou vlajkou přepravovalo 3800 tun ropy a 200 tun nafty. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News.
 • Počasí ovlivňuje cenu palmového oleje 6.1.17
  Počátkem listopadu stálo deset kilogramů palmového oleje 520 indických rupií, nyní to činí více než 580 rupií (přibližně 220 korun). Zásadním důvodem zdražení bylo výrazné sucho, které ovlivnilo produkci a způsobilo snížení světových zásob.
 • Počas negatívnej nálady na trhoch sa neobvykle darí NZD.
  Spektrum mien G10 má od začiatku silnej averzie k riziku na trhoch (od 10.10) prekvapivého lídra. Je ním NZD, ktorý voči USD získal viac ako 5%. Prekvapivé je to z toho dôvodu, že NZD (a takisto aj AUD) patria medzi rizikovejšie meny, ktorým sa obvykle v čase negatívnej nálady na trhoch nedarí. Navyše, sú veľkými exportérmi do Číny, ktorej ekonomika vo veľkej miere aj kvôli obchodnej vojne s USA spomaľuje.
 • Počas posledného cyklu zvyšovania sadzieb v USA poučky pre vývoj cien finančných aktív neplatili
  Vyzerá to tak, že nás čaká obdobie prudšieho zvyšovania úrokových sadzieb v USA. FED do roku 2017 aj do roku 2018 počí...
 • Počátek velké bitvy: Společnost Epic Games vstoupila do ringu s Googlem a Applem
  Apple a Google se ocitly v situaci, z níž se může vyklubat katastrofa. Herní vývojářská firma Epic Games, která stojí za hitem Fortnite, tyto dvě společnosti žaluje, že zneužily svého duopolu v oblasti distribuce aplikací a vzaly si 30% podíl z výnosů. Vývojáři přitom neměli jinou možnost, než jim ho ponechat. Na podporu Epic Games už veřejně vystoupily další firmy, jako např. Match Group (vývojář aplikace Tinder) a Spotify. Epic Games rozpoutaly na sociálních sítích inteligentní kampaň, jejímž cílem je společná ofenziva spotřebitelů a vývojářů proti Applu a Googlu. Ta se může výrazně podepsat na tržní hodnotě Applu, která do značné míry závisí na jeho budoucí profitabilitě v segmentu Služeb.
 • Počátkem druhého týdne euro ztrácí, dolar roste
  Celý loňský rok dolar ztrácel a euro posilovalo. Na přelomu prvního a druhého týdne nového roku se ale role otočily, e...
 • Počet členů bankovní rady Fed ohledně snížení QE přibývá, odpolední analýza GBP/USD
  Britský stavební sektor se po 6 měsících kontrakce znovu dočkal růstu. Index nákupních manažerů (PMI) se zvý&scar...
 • Počet existujících prodaných domů na 19měsíčním minimu, analýza EUR/USD
  Konfederace britského průmyslu dnes vydala svůj index očekávaných objednávek. Ty v březnu lehce překonaly odhady,...
 • Počet existujících prodaných domů opět klesl, analýza USD/CHF
  Počet existujících prodaných domů v USA se v březnu dočkal výrazného menšího poklesu, než se očekávalo. Z ...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Bossa live mentoring