Středa 21. říjen 2020 15:30
reklama
Dukascopy
reklama
Admiral spread new
reklama
Bossa volby USA

Produkce kartelu OPEC: snížit, či nesnížit – to je, oč tu běží

27.11.2014 11:18  Autor: Saxo Bank  Sekce: Online FX zpravodajství  Tisk

Přijde OPEC s nějakým provizorním řešením, nebo nechá rozhodnutí na tržních silách? Snížení ropné produkce o 0,5 až 1 milion barelů za den by mohlo vést k tomu, že budeme příští rok zažívat déj? vu.  Ani zkušení pozorovatelé kartelu OPEC nejsou schopni  předpovědět výsledek jednání.

Hráči na světovém trhu s ropou již nedočkavě vyhlížejí 27. listopad, kdy proběhne zasedání zemí sdružených v kartelu OPEC. Výsledek jednání by mohl rozhodnout o tom, jakým směrem se budou ceny ropy ubírat přinejmenším v prvním čtvrtletí roku 2015. Ropný trh má za sebou dvě zlomová čtvrtletí, během nichž se ceny ropy propadly na hladiny, které jsme naposledy viděli před mnoha lety, a proto je každému jasné, co všechno je nyní v sázce.

Rostoucí objem dodávek jak ze zemí OPEC, tak i těch mimo kartel vedl k tomu, že se nyní nacházíme v „nové“ situaci, kdy obavy světových spotřebitelů ohledně rizika narušených dodávek a možného zničujícího prudkého růstu cen byly rychle vystřídány stavem, kdy ropní producenti vedou mezi sebou cenový boj, aby si udrželi svůj podíl na trhu.

Nové a nekonvenční techniky ropné produkce, jako je například těžba ropy z břidlic, vedly mimo jiné k tomu, že se objem ropné produkce v USA vyšplhal na nejvyšší hodnotu za posledních 30 let. Od roku 2011 byl tento prudký nárůst americké produkce dostatečně kompenzován rostoucí celosvětovou poptávkou a neustálým narušením dodávek způsobeným celou řadou geopolitických událostí.

 ar1

 Jednotlivé členské země kartelu se liší ve svých potřebách. Foto: Getty News

K  nejvýznamnějším událostem tohoto období patřila válka v Libyi v roce 2011, sankce uvalené na Írán v roce 2012, stávky v libyjských přístavech v roce 2013 a nedávný nástup radikálů z Islámského státu v Syrii a Iráku. Tyto události spolu s ještě některými méně významnými incidenty představovaly v prvním čtvrtletí roku 2014 největší míru narušení dodávek od doby válečného konfliktu mezi Irákem a Kuvajtem v roce 1991.

Od té doby se libyjská ropa opět vrátila na trh a rovněž jsme svědky toho, jak  některé země kartelu OPEC navyšují svou ropnou produkci, zatímco jiní členové kartelu (nejvýrazněji Saúdská Arábie) objem své produkce i nadále udržují na vysokých hladinách. Kombinace rostoucích ropných dodávek a zpomalujícího růstu poptávky vedla k současnému stavu, kdy ropní producenti zažívají prudký pokles tržeb, zatímco pro ropné spotřebitele, včetně těch největších na světě – Číny a USA, znamená tento vývoj výraznou vzpruhu.

Pokud by chtěl kartel OPEC přijít s nějakým rychlým řešením, mohl by se dohodnout na výrazném snížení objemu produkce, a to až do té doby, než by došlo ke znovunastolení rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou. Někteří slabší členové organizace OPEC, jako Venezuela, Lybie či Írán, by zřejmě tomuto řešení dali přednost, a to i přesto, že oni sami k nějakému výraznému snížení produkce zřejmě moc nepřispějí vzhledem k tomu, že zoufale potřebují  každý dolar, který se jim podaří utržit. Bohatší producenti, jako Kuvajt, Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie, jsou mnohem více ochotni nechat rozhodnutí o novém cenovém rozmezí na tržních silách.

ar2

 Některé země kartelu OPEC, jako Venezuela, Irák a Libye, naléhavě potřebují příjmy z ropné produkce. Foto: iStock

Vysoká míra nejistoty ohledně výsledku jednání vede k tomu, že analytici se ve svých očekáváních výrazně liší.  I zkušení pozorovatelé kartelu OPEC však tvrdí, že výsledek právě tohoto zasedání je jen velmi obtížné odhadovat.

OPEC má k dispozici několik možností, přičemž varianta „nedělat nic“  by vedla k dalšímu propadu cen. Kartelu totiž podle vlastních odhadů stačí, když v prvním čtvrtletí vyprodukuje pouhých 28,4 milionu barelů ropy za den. Současný objem produkce výrazně převyšuje cílovou hodnotu kartelu, která je nyní stanovena na 30 milionů barelů za den.

Omezení produkce o mnohem více než 0,5 až 1 milion barelů, což je nynější očekávání, by mohlo pomoci nastartovat rally na trhu a vést ke znovunastolení cenového rozmezí, které by se pohybovalo jen mírně pod hladinou, kterou jsme viděli ještě před několika měsíci. Jestliže by však k takovému snížení produkce došlo, kartel by tak nepřímo podpořil pokračující rozmach americké produkce ropy z břidlic  a do roka by se členové ocitli v podobné situaci, kdy by ceny ropy byly opět pod novým tlakem výprodejů.

Cena ropy z břidlic v USA musí být stanovena relativně vysoko, aby byla produkce rentabilní, avšak neustálé zavádění inovací a zlepšení do těžebních technik v posledních několika letech vedlo k tomu, že se tato cena snížila.  Z toho důvodu se odhaduje, že cena americké ropy WTI  se bude muset obchodovat pod 70 dolary po značně dlouhou dobu, aby to vůbec začalo mít negativní dopad na růst produkce ropy z břidlic.

Tyto varianty vývoje jak v rámci kartelu OPEC, tak i mimo něj obrací naši pozornost zpět ke schůzi naplánované na příští čtvrtek a rovněž vysvětlují, proč by se toto zasedání mohlo řadit k těm vůbec nejdůležitějším za mnoho let. Příští čtvrtek je shodou okolností i dnem, kdy se obyvatelé USA zastaví a rodiny se sejdou, aby vzdaly díky za úrodu a za to, co jim přinesl upynulý rok. Američtí zemědělci se v tomto roce mohou radovat z rekordní úrody a spotřebitelé zase z poklesu ceny benzínu zpět pod 3 dolary za galon, což přispělo ke zvýšení spotřebitelské důvěry a disponibilních příjmů.

Zvolí OPEC rychlé, provizorní řešení  a starosti o budoucnost odloží na jindy, nebo přehodí odpovědnost na ropné producenty v USA tím, že nechá ceny ropy v následujícím období i nadále nízké, případně jim dovolí spadnout ještě níže? Toto jsou otázky, jejichž zodpovězení bude příští čtvrtek trh vyžadovat.

Ole  Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

 • Prodej podílu v Avastu stáhl pražskou burzu do ztráty
  Americké akciové trhy zahajují dnešní obchodování ziskově. Index Dow Jones posiluje o 0,5 %, S&P 500 přidává 0,8 % a technologický Nasdaq roste o 0,7 %. V rámci širšího indexu S&P 500 se daří téměř všem sektorům s výjimkou síťových odvětví (-0,1 %). Nejlépe obchodní seanci zahájily energetické společnosti (+1,1 %). Obdobná situace je také na evropských trzích. Hlavní index Stoxx 600 aktuálně posiluje o 0,9 %. Nejlépe jsou na tom výrobci luxusního zboží, když akcie těchto společností rostou o 1,6 %.
 • Prodej státních dluhopisů za 53 miliard korun
  Ministerstvo financí se ve středu zúčastnilo tří aukcí a prodalo státní dluhopisy za 53,4 miliardy korun. Konečná částka je několikanásobně vyšší než se původně plánovalo. Informace zveřejnila Česká národní banka na internetových stránkách. Původní plán MF byl prodej za maximální částku 12 miliard korun.
 • Prodej vozů rámci EU klesl na 25 %
  Prodej vozů v rámci Evropské unie během dubna klesl kvůli šířícímu se koronaviru o 76,3 %. V Česku se snížil prodej vozů více jak o polovinu, tedy o 53 %.
 • Prodej zlata v Česku během pandemie stoupl o stovky procent
  Prodej zlata v Česku během pandemie stoupl o stovky procent. Extrémní poptávka po fyzickém zlatě a stříbře způsobila dočasný nedostatek zlata na trzích a stále trvající nedostatek stříbra, uvedli dnes hlavní tuzemští prodejci zlata pro ČTK. Přesná čísla neuvedli. V současné době se cena zlata na světových trzích pohybuje kolem 1720 dolarů za troyskou unci (v přepočtu 40.454 Kč), přičemž v polovině května ceny atakovaly sedmiletá maxima na úrovni 1765 USD za unci. Historické maximum zlata ze září 2011 činilo více než 1912 dolarů za troyskou unci.
 • Prodloužení a rozšíření programu QE ECB neohlásí – zatím
  Nastavení parametrů programů kvantitativního uvolňování i úrokových sazeb ponechá ECB na svém čtvrtečním zasedání beze změny. Její nová prognóza by ale mohla přinést revizi HDP pro třetí čtvrtletí směrem nahoru. Inflační výhled však bude pochmurný. Ten podle našeho názoru nakonec ECB donutí, aby stávající pandemický program nákupů aktiv (PEPP) rozšířila o dalších 500 miliard EUR a prodloužila ho do konce příštího roku. Toto rozhodnutí oznámí pravděpodobně v říjnu nebo prosinci. Nárůst tržních eurových sazeb tak bude pravděpodobně komplikovanější, než se původně zdálo. I nadále ale zůstává naším základním scénářem včetně nárůstu sklonu celé křivky.
 • Pro dolar je pátek zatím pozitivní na většině hlavních párů
  Páteční ráno je na většině párů pozitivní pro dolar. Jeho kurz proti euru se po menších pohybech vydává o něco níž n...
 • Producenti ropy se snaží získat čas a čekají na informace o amerických zásobách
  Ropa v čele s WTI se zotavila díky dvojité dávce zpráv příznivých pro ceny. Americký ropný institut včera zveřejnil nižší růst amerických týdenních zásob, než se předpokládalo. Poté následovala informace, že po neúspěšném jednání z 20. března se státy Opec a mimo Opec opět setkají 17. dubna v Doha.
 • Produkce a ceny ropy ve světle Prognózy světové energetiky od IEA
  Vyrovnávací proces, který ropné trhy potřebují, aby se dokázaly stabilizovat a mohly případně zvýšit ceny, i nadále pokulhává. Produkce zemí mimo...
 • Produkce eurozóny zklamala
  Průmyslová produkce eurozóny v listopadu klesla již třetí měsíc po sobě. Nenaplnila očekávání ekonomů, kteří byli...
 • Produkce íránské ropy je nejnižší za 25 let
  Ole Hansen, komoditní analytik Saxo Bank. Produkce ropy v rámci zemí OPEC klesla podle agentury Reuters během...
 • Produkce kávy v Kolumbii má namířeno k 25ti letému maximu
  Zotavování produkce kávy v Kolumbii, jejíž objem se v posledních 4 letech více než zdvojnásobil, má dle International Coffee Organization další prostor pro růst a mohla by dosáhnout až pětadvacetiletého maxima. Kolumbie platí po Brazílii a Vietnamu za třetího největšího producenta kávy na světě.
 • Produkce medu v Temelíně cenu akcií ČEZ nijak neovlivnila
  Evropské akcie sice v úvodních minutách obchodování rostly a připisovaly si zisky ve výši 0,4 %, nicméně ještě v průběhu první hodiny o všechny přišly a poté zamířily do červeného. Několik desítek minut před koncem dnešní seance přicházejí o 0,7 %. Nejhůře se daří informačním technologiím, jejichž akcie klesají o 1,5 %. Více jak jedno procento ztrácejí ještě těžaři a zpracovatelé komodit, prodejci luxusního zboží či telekomunikační společnosti. V kladné nule se drží pouze energetické tituly.
 • Produkce ropy v USA klesla na 18 měsíční minima, ropa po zásobách výrazně roste
  Pravidelné zásoby ropy a ropných produktů Department of Energy (DoE) v USA dnes nepřinesly mnoho překvapení, přesto ro...
 • Produkce USA dosáhla 12 milionů barelů ropy denně
  Těžba surové ropy ve Spojených státech amerických podle sdělení vládní agentury EIA dosáhla hranice 12 milionů barelů ropy denně. Zvýšená produkce ropy a obavy z oslabení poptávky po ropě snižují cenu ropy.
 • Pro Evropu je klíčový politický a ekonomický vývoj v Rusku a v Číně
  Ukazuje se, že se Evropa díky politickým sankcím vůči Rusku připravila o poměrně značnou část obchodních příležitostí. Nejen evropské trhy dále výrazně ovlivní přicházející trend elektromobility. V Německu se zatím snaží najít schůdné politické řešení, zatímco prezident Frank-Walter Steinmeier navštívil Kreml. Rusko ekonomicky rychle posiluje, což v nadcházejících volbách jistě zhodnotí Vladimír Putin. Čína celkem úspěšně ukrajuje z hospodářského vlivu USA, které pomalu ztrácejí světovou ekonomickou nadvládu.
 • Profesionální tvorba www stránek
  Na internetu se točí ročně obrovské množství peněz a každá firma by si tak chtěla ukousnout svůj koláč a prodat tak sv...
 • Profitujte na EURUSD – aktualizácia
  Včera sme písali o Snahe profitovať na EURUSD. Dnes pozíciu aktualizujeme. Manažment pozície Pokiaľ nie je prekonaná...
 • Prognóza ČNB letos více než jedno zvýšení sazeb nenabídne
  První pátek v měsíci přinese statistiky z amerického trhu práce. Po březnovém zklamání bude dubnový report mnohem pozitivnější. Dnešní publikace březnového deflátoru soukromé spotřeby Američanů potvrdí inflační tlaky nad dvouprocentním cílem centrální banky. Fed ale tento týden na nastavení měnové politiky nic nezmění. První odhad HDP eurozóny za Q1 18 potvrdí zpomalení růstu. To by ale mělo být dočasné. ČNB ve čtvrtek zveřejní novou prognózu, více než jedno zvýšení sazeb nečekejme.
 • Prognóza ČNB odhalí protiinflační tlaky
  I včera bylo obchodování se středoevropskými měnami klidné. Česká koruna se tradičně držela v úzkém pásmu nad kurzovým závazkem. Horní hranici tohoto...
 • Prognóza IMF - komentář Radomíra Jáče, Generali Investments
  Mezinárodní měnový fond dnes zveřejnil svůj pravidelný podzimní výhled světové ekonomiky. „World Economic Outlook“ z dílny Mezinárodního měnového fondu obecně představuje nejúplnější pohled na vývoj napříč světovou ekonomiku, proto vždy poutá pozornost nejen finančních trhů.
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Ceska mincovna