Čtvrtek 18. duben 2024 17:57
reklama
CapXmaster
reklama
Fintokei ProTrader
reklama
Swissquote Bank
reklama
Dukascopy new

Produkce kartelu OPEC: snížit, či nesnížit – to je, oč tu běží

27.11.2014 11:18  Autor: Saxo Bank  Sekce: Burzovní zpravodajství  Tisk

Přijde OPEC s nějakým provizorním řešením, nebo nechá rozhodnutí na tržních silách? Snížení ropné produkce o 0,5 až 1 milion barelů za den by mohlo vést k tomu, že budeme příští rok zažívat déj? vu.  Ani zkušení pozorovatelé kartelu OPEC nejsou schopni  předpovědět výsledek jednání.

Hráči na světovém trhu s ropou již nedočkavě vyhlížejí 27. listopad, kdy proběhne zasedání zemí sdružených v kartelu OPEC. Výsledek jednání by mohl rozhodnout o tom, jakým směrem se budou ceny ropy ubírat přinejmenším v prvním čtvrtletí roku 2015. Ropný trh má za sebou dvě zlomová čtvrtletí, během nichž se ceny ropy propadly na hladiny, které jsme naposledy viděli před mnoha lety, a proto je každému jasné, co všechno je nyní v sázce.

Rostoucí objem dodávek jak ze zemí OPEC, tak i těch mimo kartel vedl k tomu, že se nyní nacházíme v „nové“ situaci, kdy obavy světových spotřebitelů ohledně rizika narušených dodávek a možného zničujícího prudkého růstu cen byly rychle vystřídány stavem, kdy ropní producenti vedou mezi sebou cenový boj, aby si udrželi svůj podíl na trhu.

Nové a nekonvenční techniky ropné produkce, jako je například těžba ropy z břidlic, vedly mimo jiné k tomu, že se objem ropné produkce v USA vyšplhal na nejvyšší hodnotu za posledních 30 let. Od roku 2011 byl tento prudký nárůst americké produkce dostatečně kompenzován rostoucí celosvětovou poptávkou a neustálým narušením dodávek způsobeným celou řadou geopolitických událostí.

 ar1

 Jednotlivé členské země kartelu se liší ve svých potřebách. Foto: Getty News

K  nejvýznamnějším událostem tohoto období patřila válka v Libyi v roce 2011, sankce uvalené na Írán v roce 2012, stávky v libyjských přístavech v roce 2013 a nedávný nástup radikálů z Islámského státu v Syrii a Iráku. Tyto události spolu s ještě některými méně významnými incidenty představovaly v prvním čtvrtletí roku 2014 největší míru narušení dodávek od doby válečného konfliktu mezi Irákem a Kuvajtem v roce 1991.

Od té doby se libyjská ropa opět vrátila na trh a rovněž jsme svědky toho, jak  některé země kartelu OPEC navyšují svou ropnou produkci, zatímco jiní členové kartelu (nejvýrazněji Saúdská Arábie) objem své produkce i nadále udržují na vysokých hladinách. Kombinace rostoucích ropných dodávek a zpomalujícího růstu poptávky vedla k současnému stavu, kdy ropní producenti zažívají prudký pokles tržeb, zatímco pro ropné spotřebitele, včetně těch největších na světě – Číny a USA, znamená tento vývoj výraznou vzpruhu.

Pokud by chtěl kartel OPEC přijít s nějakým rychlým řešením, mohl by se dohodnout na výrazném snížení objemu produkce, a to až do té doby, než by došlo ke znovunastolení rovnováhy mezi nabídkou a poptávkou. Někteří slabší členové organizace OPEC, jako Venezuela, Lybie či Írán, by zřejmě tomuto řešení dali přednost, a to i přesto, že oni sami k nějakému výraznému snížení produkce zřejmě moc nepřispějí vzhledem k tomu, že zoufale potřebují  každý dolar, který se jim podaří utržit. Bohatší producenti, jako Kuvajt, Spojené arabské emiráty a Saúdská Arábie, jsou mnohem více ochotni nechat rozhodnutí o novém cenovém rozmezí na tržních silách.

ar2

 Některé země kartelu OPEC, jako Venezuela, Irák a Libye, naléhavě potřebují příjmy z ropné produkce. Foto: iStock

Vysoká míra nejistoty ohledně výsledku jednání vede k tomu, že analytici se ve svých očekáváních výrazně liší.  I zkušení pozorovatelé kartelu OPEC však tvrdí, že výsledek právě tohoto zasedání je jen velmi obtížné odhadovat.

OPEC má k dispozici několik možností, přičemž varianta „nedělat nic“  by vedla k dalšímu propadu cen. Kartelu totiž podle vlastních odhadů stačí, když v prvním čtvrtletí vyprodukuje pouhých 28,4 milionu barelů ropy za den. Současný objem produkce výrazně převyšuje cílovou hodnotu kartelu, která je nyní stanovena na 30 milionů barelů za den.

Omezení produkce o mnohem více než 0,5 až 1 milion barelů, což je nynější očekávání, by mohlo pomoci nastartovat rally na trhu a vést ke znovunastolení cenového rozmezí, které by se pohybovalo jen mírně pod hladinou, kterou jsme viděli ještě před několika měsíci. Jestliže by však k takovému snížení produkce došlo, kartel by tak nepřímo podpořil pokračující rozmach americké produkce ropy z břidlic  a do roka by se členové ocitli v podobné situaci, kdy by ceny ropy byly opět pod novým tlakem výprodejů.

Cena ropy z břidlic v USA musí být stanovena relativně vysoko, aby byla produkce rentabilní, avšak neustálé zavádění inovací a zlepšení do těžebních technik v posledních několika letech vedlo k tomu, že se tato cena snížila.  Z toho důvodu se odhaduje, že cena americké ropy WTI  se bude muset obchodovat pod 70 dolary po značně dlouhou dobu, aby to vůbec začalo mít negativní dopad na růst produkce ropy z břidlic.

Tyto varianty vývoje jak v rámci kartelu OPEC, tak i mimo něj obrací naši pozornost zpět ke schůzi naplánované na příští čtvrtek a rovněž vysvětlují, proč by se toto zasedání mohlo řadit k těm vůbec nejdůležitějším za mnoho let. Příští čtvrtek je shodou okolností i dnem, kdy se obyvatelé USA zastaví a rodiny se sejdou, aby vzdaly díky za úrodu a za to, co jim přinesl upynulý rok. Američtí zemědělci se v tomto roce mohou radovat z rekordní úrody a spotřebitelé zase z poklesu ceny benzínu zpět pod 3 dolary za galon, což přispělo ke zvýšení spotřebitelské důvěry a disponibilních příjmů.

Zvolí OPEC rychlé, provizorní řešení  a starosti o budoucnost odloží na jindy, nebo přehodí odpovědnost na ropné producenty v USA tím, že nechá ceny ropy v následujícím období i nadále nízké, případně jim dovolí spadnout ještě níže? Toto jsou otázky, jejichž zodpovězení bude příští čtvrtek trh vyžadovat.

Ole  Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank

Sdílení článku: 
   

Čtěte více

  • Prodej 770 tisíc akcií České zbrojovky ve zrychleném prodeji zaštítila společnost WOOD & Company
    WOOD & Company byla jediným globálním koordinátorem zrychleného prodeje akcií České zbrojovky Group (CZG). Na trhu bylo prodáno 779 057 kmenových akcií společnosti CZG, které nabyli akcionáři jako část vypořádání při převzetí americké společnosti Colt Holding Company (Colt) v květnu letošního roku. Akcie byly prodány zrychleným procesem (tzv. Accelerated Bookbuilding, ABB) a celkový výnos z transakce činil přibližně 366 milionů korun.
  • Prodloužení a rozšíření programu QE ECB neohlásí – zatím
    Nastavení parametrů programů kvantitativního uvolňování i úrokových sazeb ponechá ECB na svém čtvrtečním zasedání beze změny. Její nová prognóza by ale mohla přinést revizi HDP pro třetí čtvrtletí směrem nahoru. Inflační výhled však bude pochmurný. Ten podle našeho názoru nakonec ECB donutí, aby stávající pandemický program nákupů aktiv (PEPP) rozšířila o dalších 500 miliard EUR a prodloužila ho do konce příštího roku. Toto rozhodnutí oznámí pravděpodobně v říjnu nebo prosinci. Nárůst tržních eurových sazeb tak bude pravděpodobně komplikovanější, než se původně zdálo. I nadále ale zůstává naším základním scénářem včetně nárůstu sklonu celé křivky.
  • Prodloužení prominutí DPH na respirátory připraví stát o půl miliardy korun. Respirátory i díky prominutí daně od jara zlevnily na polovinu
    Ministryně financí Alena Schillerová v pondělí navrhne vládě dvouměsíční prodloužení prominutí daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Až do konce letošního ledna byly tyto zdravotní pomůcky daněny základní sazbou 21 procent.
  • Pro dolar je pátek zatím pozitivní na většině hlavních párů
    Páteční ráno je na většině párů pozitivní pro dolar. Jeho kurz proti euru se po menších pohybech vydává o něco níž n...
  • Prodražování staveb dostává rodiny do svízelných situací
    „Kvůli vysokému růstu cen stavebních prací a materiálů se množí případy, kdy lidé nemají dostatek peněz na dokončení rozestavěných rodinných domů. V mnohých případech jim banky odmítají navýšit hypoteční úvěry, což vytváří extrémně nepříjemné situace. V lepším případě se lidé stěhují do rozestavěných a nezkolaudovaných domů. V horším případě jsou rozestavěné domy neobyvatelné a rodiny jsou nuceny je prodat, protože si nemohou dovolit splácet hypotéky a k tomu ještě platit nájemné,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
  • Producenti ropy se snaží získat čas a čekají na informace o amerických zásobách
    Ropa v čele s WTI se zotavila díky dvojité dávce zpráv příznivých pro ceny. Americký ropný institut včera zveřejnil nižší růst amerických týdenních zásob, než se předpokládalo. Poté následovala informace, že po neúspěšném jednání z 20. března se státy Opec a mimo Opec opět setkají 17. dubna v Doha.
  • Producenty drtí drahé energie
    Ceny producentů ve všech sledovaných segmentech dále svižně rostou a potlačí výše i ceny pro koncové spotřebitele. Vysokým dvouciferným meziročním tempem rostly v únoru ceny průmyslových i zemědělských producentů.
  • Produkce a ceny ropy ve světle Prognózy světové energetiky od IEA
    Vyrovnávací proces, který ropné trhy potřebují, aby se dokázaly stabilizovat a mohly případně zvýšit ceny, i nadále pokulhává. Produkce zemí mimo...
  • Produkce eurozóny zklamala
    Průmyslová produkce eurozóny v listopadu klesla již třetí měsíc po sobě. Nenaplnila očekávání ekonomů, kteří byli...
  • Produkce íránské ropy je nejnižší za 25 let
    Ole Hansen, komoditní analytik Saxo Bank. Produkce ropy v rámci zemí OPEC klesla podle agentury Reuters během...
  • Produkce kávy v Kolumbii má namířeno k 25ti letému maximu
    Zotavování produkce kávy v Kolumbii, jejíž objem se v posledních 4 letech více než zdvojnásobil, má dle International Coffee Organization další prostor pro růst a mohla by dosáhnout až pětadvacetiletého maxima. Kolumbie platí po Brazílii a Vietnamu za třetího největšího producenta kávy na světě.
  • Produkce medu v Temelíně cenu akcií ČEZ nijak neovlivnila
    Evropské akcie sice v úvodních minutách obchodování rostly a připisovaly si zisky ve výši 0,4 %, nicméně ještě v průběhu první hodiny o všechny přišly a poté zamířily do červeného. Několik desítek minut před koncem dnešní seance přicházejí o 0,7 %. Nejhůře se daří informačním technologiím, jejichž akcie klesají o 1,5 %. Více jak jedno procento ztrácejí ještě těžaři a zpracovatelé komodit, prodejci luxusního zboží či telekomunikační společnosti. V kladné nule se drží pouze energetické tituly.
  • Produkce ropy v USA klesla na 18 měsíční minima, ropa po zásobách výrazně roste
    Pravidelné zásoby ropy a ropných produktů Department of Energy (DoE) v USA dnes nepřinesly mnoho překvapení, přesto ro...
  • Produkce USA dosáhla 12 milionů barelů ropy denně
    Těžba surové ropy ve Spojených státech amerických podle sdělení vládní agentury EIA dosáhla hranice 12 milionů barelů ropy denně. Zvýšená produkce ropy a obavy z oslabení poptávky po ropě snižují cenu ropy.
  • Produkce ve stavebnictví klesala také v říjnu
    Stavební produkce v říjnu poklesla meziměsíčně o 1,7 % a její meziroční pokles se tak prohloubil ze zářijových 8,2 % na 10,5 %. Na jejím vývoji tak již byly zřetelné dopady spojené s druhou vlnou koronavirové pandemie. Klesala především produkce pozemního stavitelství (o 13 %), které zahrnuje výstavbu veškerých bytových a nebytových budov. Vysoká nejistota ohledně dalšího vývoje pandemie poptávce po stavebních pracích v tomto segmentu moc nepomáhá. Investice do budov jsou totiž finančně náročné a vyžadují delší dobu pro realizaci. K tomu si ještě přidejme problém s délkou povolovacího procesu staveb, které české stavebnictví trápí již po velmi dlouhou dobu. Pokles inženýrského stavitelství nebyl tak hluboký (-4,8 %), a to zřejmě vlivem vládních investic, z nichž některé i přes obecný pokles ekonomiky pokračují.
  • Produkce ve zpracovatelském průmyslu již mírně meziměsíčně klesá
    Tuzemská průmyslová produkce v červnu meziměsíčně vzrostla o 0,5 % po předchozím růstu o 2,4 %. Zvyšovala se i nadále hlavně výroba automobilů (meziměsíčně o 7,1 %), kterou podporují lépe fungující dodavatelské řetězce. Chybějící výrobní vstupy byly v předchozích měsících významným omezením a počet nevyřízených zakázek by tak měl být, zejména v automobilovém průmyslu, stále relativně vysoký.
  • Produkční ceny v lednu výrazně poskočily směrem nahoru
    Ceny průmyslových výrobců v lednu překvapily dvojnásobným růstem, než jaká byla očekávání. Zatímco náš odhad i tržní konsenzus počítal s meziměsíčním zvýšením o 0,7 %, čeští průmyslníci nakonec své ceny zvýšili o 1,3 %. Za tímto vývojem stálo dění na komoditních trzích, rostly ale i ceny za vodu a její rozvod, či elektřinu. Výrazně v lednu vyskočily i ceny zemědělských výrobců (o 2,2 % meziměsíčně). Směrem nahoru šly především ceny drůbeže, obilovin a vajec. Komu se naopak nepodařilo protlačit vyšší cenový růst, to byli stavaři. Ceny stavebních prací meziměsíčně vzrostly o 0,1 %, což vzhledem k sezónnosti sektoru a problémům, se kterými se potýká, není překvapivé. V meziměsíčním srovnání ceny zemědělských výrobců sice stále zůstávají v záporu (-2,8 %), svůj pád ale výrazně přibrzdily. Směrem dolu je táhly především ceny brambor a vepřového, které byly meziročně o více než třetinu nižší. Ceny průmyslových výrobců pak zůstaly ve srovnání s loňským lednem beze změny.
  • Pro Evropu je klíčový politický a ekonomický vývoj v Rusku a v Číně
    Ukazuje se, že se Evropa díky politickým sankcím vůči Rusku připravila o poměrně značnou část obchodních příležitostí. Nejen evropské trhy dále výrazně ovlivní přicházející trend elektromobility. V Německu se zatím snaží najít schůdné politické řešení, zatímco prezident Frank-Walter Steinmeier navštívil Kreml. Rusko ekonomicky rychle posiluje, což v nadcházejících volbách jistě zhodnotí Vladimír Putin. Čína celkem úspěšně ukrajuje z hospodářského vlivu USA, které pomalu ztrácejí světovou ekonomickou nadvládu.
  • Profesionální tvorba www stránek
    Na internetu se točí ročně obrovské množství peněz a každá firma by si tak chtěla ukousnout svůj koláč a prodat tak sv...
  • Profitujte na EURUSD – aktualizácia
    Včera sme písali o Snahe profitovať na EURUSD. Dnes pozíciu aktualizujeme. Manažment pozície Pokiaľ nie je prekonaná...
Forex - doporučené články:

Co je FOREX?
Základní informace o finančním trhu FOREX. Forex je obchodování s cizími měnami (forex trading) a je zároveň největším a také nejlikvidnějším finančním trhem na světě.
Forex pro začátečníky
Forex je celosvětová burzovní síť, v jejímž rámci se obchoduje se všemi světovými měnami, včetně české koruny. Na forexu obchodují banky, fondy, pojišťovny, brokeři a podobné instituce, ale také jednotlivci, je otevřený všem.
1. část - Co to vlastně forex je?
FOREX = International Interbank FOReign EXchange. Mezinárodní devizový trh - jednoduše obchodování s cizími měnami - obchodování se směnnými kurzy.
VIP zóna - Forex Asistent
Nabízíme vám jedinečnou příležitost stát se součástí týmu elitních obchodníků FXstreet.cz. Ve spolupráci s předními úspěšnými obchodníky jsme pro vás připravili unikátní VIP skupinu (speciální uzavřená sekce na webu), až doposud využívanou pouze několika profesionálními tradery, a k tomu i exkluzivní VIP indikátory, doposud úspěšně používané pouze k soukromým účelům. Nyní se vám otevírá možnost stát se součástí této VIP skupiny, díky které získáte jedinečné know-how pro obchodování na forexu, výjimečné VIP indikátory, a tím také náskok před drtivou většinou ostatních účastníků trhu.
Forex brokeři - jak správně vybrat
V podstatě každého, kdo by chtěl obchodovat forex, čeká jednou rozhodování o tom, s jakým brokerem (přeloženo jako makléř/broker nebo zprostředkovatel) by chtěl mít co do činění a svěřil mu své finance určené k obchodování. Velmi rád bych vám přiblížil problematiku výběru brokera, rozdíl mezi jednotlivými typy brokerů a v neposlední řadě uvedu několik příkladů nejznámějších z nich.
Forex robot (AOS): Automatický obchodní systém
Snem některých obchodníků je obchodovat bez nutnosti jakéhokoliv zásahu do obchodu. Je to pouhá fikce nebo reálná záležitost? Kolik z nás věří, že "roboti" mohou profitabilně obchodovat? Na jakých principech fungují?
Forex volatilita
Forex volatilita, co je volatilita? Velmi užitečným nástrojem je ukazatel volatility na forexu. Grafy v této sekci ukazují volatilitu vybraného měnových párů v průběhu aktuální obchodní seance.
Forex zůstává největším trhem na světě
V dnešním článku se podíváme na nejnovější statistiky globálního obchodování na forexu. Banka pro mezinárodní vyrovnání plateb (BIS) totiž před pár týdny zveřejnila svůj pravidelný tříletý přehled, ve kterém detailně analyzuje vývoj na měnovém trhu. BIS je označována jako "centrální banka centrálních bank". Je nejstarší mezinárodní finanční organizací a hraje klíčovou roli při spolupráci centrálních bank a dalších institucí z finančního sektoru. Dnešní vzdělávací článek sice nebude zcela zaměřen na praktické informace z pohledu běžného tradera, ale i přesto přinese zajímavé a důležité poznatky.

Nejnovější články:


Naposledy čtené:

reklama
Fintokei SwiftTrader